La ndbouvvberichten. Buitenland. Gemengde berichten. dien dag, docheenige maanden later zelfs Dr. Mezger te Amsterdam, die den op krukken voortstrompelenden officier nu verder zal zien te lielpen. Naar men verneemt, bestaat het plan bij de directie van de Nederlandsche Stoomboot—maat- schappij te Rotterdam, om aan de inrichtingen voor sclieepsbouw te Eijenoord eerlang uitbreiding te geven. Waarscbijnlijk in verband met dit plan hebben de lieereu Kolff, president—commissaris, Visser, directeur, en Van Rijnberk, ingenieur der Maatscbappij, een bezoek gebracht aan de nieuwe inrichtingen der Koninklijke Maatschappij ,/De Schelde" te Vlissingen. Vooral de fraaie machi ne—fabriek werd met de grootste belangstelling opgenomen en de inricbting daarvan zeer door hen geroemd. De Haagsche corr. van de Zutf. Ct. deelt omtrent de plaunen der regeering nopens de ver- sterking der middelen mede, dat het ministerie niet voornemens is de directe belastingen te vermeer- dereu, maar veeleer geneigd is zich aan te sluiten bij hetgeen vroeger door den heer Van Tienhoven als lid van de Tweede Kamer is ontwikkeld. Uit breiding van accijnsen en andere indirecte belas tingen zouden het parool worden. Dat de colleges van Burgemeester en Wet- houders niet altijd buiten comptabele verantwoor- delijkheid blijven, blijkt o. a. uit het provinciaal verslag van Noord-Brabant omtrent de gemeente ught. Op de aanneemsom eener nieuwe pomp, die op twee dienstjaren betaald was, bleek dat e n bedrag van f 83 te veel was uitgegeven. Genoemd bedrag werd bij de sluiting der rekening verwor- pen en ten laste gebracht van Burgemeester en Wethouders, die de uitgaaf hadden bevolen. Kraelitens art. 89 der Provinciale wet kan in gevallen, waarin een beslissing door Gedep. Staten volstrekt wordt gevorderd en de stemmen stakeu, een lid der Provinciale Staten, daartoe jaarlijks te benoemen, in het college van Gedep. Staten worden geroepen, om aan het nemen van een beslissing mede te werken. De vraag was gerezen, of op zoodanig lid art. 53 der Provinciale wet van toepassing was en of hij mitsdien wel lid mocht ziju van den gemeen- teraad. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft dezc vraag toestemmend beantwoord. De gemeenteraad van Stavenisse stond on- langs aan een der raadsleden, tegenstander der vaccine-wet, toe om gebruik te maken van een der schoollokalen voor bizonder onderricht van zijn kinderen. De redactie van De Gemeentestem geeft daarop de volgende commentaar: Volgens art. 1 der Onderwijswet is elk lager onderwijs en daarmede zal men hier wel te doen hebben dat niet gegeven wordt in de woning van het kind, schoolonderwijs. Onverschillig dus ot het onderwijs in quaestie door een privaatonder- wijzer dan wel door den vader zelf gegeven zal worden, geldt het hier schoolonderwijs, en wel bizon der, en daaraan mag behoudens het bepaalde bij art. 3 door de gemeente geen subsidie, ook niet in den vorm van vrij lokaal, worden verleend. Zie het Kon. besl. van 2 Dec. 1882 (Stbl. no. 150.)" Naar men verneemt, zal bij de a. s. najaars manoeuvres de nieuw ingevoerde compagnieskar in beproeving worden genomen. Daartoe zal aan de compagnien van de kapiteins Yan der Teen, van het 3e, en Van Bart, van het 6e reg. inf., zulk een voertuig worden toegevoegd, geheel volgens model bepakt en uitgerust. De algemeene vergadering der Broederschap van Notarissen, deze week te Middelburg ge- houden, werd door 68 leden bijgewoond, terwijl er 22 bij volmacht werden vertegenwoordigd. De openiugsrede werd gehouden door den heer Tjeenk Williuk, wiens korte beschouwing over het be- kende wetsontwerp met aupplaus werd begroet. Daarop werd door den secretaris het verslag uit- gebracht, waaruit bleek dat er 16 leden waren enthousiasme zoude vervuld hebben, was slechts een punt, dat Rosario's aandacht tot zich trok. Het was de grootste en schoonste woning van Ceuta, een wit schitterend gebouw, in het midden van de helling des bergs gelegen, en beneden aan den oever der zee een nauwelijks merkbare gelestreep vertoonende. Dit is het groote Spaansche tucht- huis, waar drie duizend misdadigers hunne straf ondergaan. De meesten verblijven boven in het groote gebouw, eenige honderden tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelden echter beneden in de duistere gewelven aan den oever der zee, waar nooit een zonnestraal binuendringt, en welke de eenmaal binnengetredene nimmer levend verlaat. Daarheen staarden de wijd geopende oogen van het meisje, totdat haar blik verduisterd werd door twee dikke tranen, zoodat zij zelfs de omtrakken der voorwerpen met moeite onderscheiden kon. Wie haar daar gausch alleen op de punt der rots had zien staan, met naar den hemel uitgeslrekte armen, haar aanminnig hoofd ten hemel gericht, met hare onder den zijden doek naar achter vallende haar- vlechten, terwijl de zachte westenwind liaar licht kleed vaster tegen het slanke lichaam drukte, om den schoonen vorm beter te doen uitkomen, terwijl de avondzon haar schaduw vele mijlen ver in de Middellandsche zee afteekende, had haar voor een marmeren beeld gehouden, hetwelk de menschen overleden, 3 hadden bedankt en 3 waren ge- schrapt, terwijl er 18 waren bijgekomen, zoodat het aantal leden thans 606 bedraagt. Door het bestuur werd medegedeeld, dat er nu 25 rapporten, zoowel van verschillende ringen als van bizondere personen, waren ingekomen over het ontwerp Sannes, tengevolge waarvan binnenkort het bestuur zijn beschouwingen aan de regeering zou mededeelen. Krachtens art. 49 der school wet zijn, boven en behalve de vergoeding van 30 pCt., bedoeld bij art. 45, buitengewone subsidien voor het on derwijs toegekend aan de gemeenten Rilland—Bath 2170, Oostdongeradeel 29,470 en Nieuwe Pekela f 15,000. Ter gelegenheid van de Tentoonstelling te Amsterdam zal het Koninklijk Instituut van Inge- uieurs daar op 16 dezer een buitengewone verga dering houden. Op die vergadering zal, naar de N. R. Ct. verneemt, een vergelijkend overzielit van de voornaamste ontwerpen tot droogmaking van de Zuiderzee worden gegeven, in te leiden door den ingenieur van den Waterstaat Wclcker. Daarbij zal o. a. het wetsontwerp door den heer Buma, lid van de Tweede Kamer, ingediend tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijk- heid van de indijking der geheele Zuiderzee door afsluiting der zeegaten even binnen de eilaiuleu, worden behandeld en onderzocht. Men meldt uit Maastricht: Onder hen, die bij de ramp te Casamicciola door een bizonder toeval het leven behielden, behoort ook eene Neder landsche dame. Deze was gewoon zich geregeld elken avond te half negen uur ter ruste te begeven en had ook op den noodlottigen avond tot drie- malen toe haar verlangen daartoe te kennen ge geven. Telkens echter werd zij van haar voornemen afgehouden door eene vriendin, met wie zij in hetzeltde hotel logeerde en die haar verzocht, zoolang bij haar op een terras, waar zij zich be- vonden, te vertoeven tot zij hare thee zou liebhen gedronken. Middelerwiji zagen zij het hotel aan hare voeten instorten, waarop zij ijlings over puin en zand naar het strand vluchtten en daar tot 'smorgens verbleven, toen zij door een stoomboot naar Napels werden overgebracht. De maand Juli jl. heeft veel meer regen opgeleverd dan diezelfde maand in 1882; wees de regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wage- ningen over Juli van 'tvorige jaar 121 mM. aan, gedurende de jongste maand viel, volgens genoemde waarneming, 201 mM. regen. Naar men verneemt, zijn belangrijke wijzi- gingen gebracht in de statuten van de officiers- weduwen— en weezenkas. De weduwe—pensioeuen zullen namelijk met 25 pCt. worden verhoogd en het aantal leden der directie van 3 op 7 worden gebracht, waarvan 6 te benoemen uit candidaten, die door officieren zullen worden gekozen. Tevens wordt echter verzekerd, dat de bedoeling geens- zins zal zijn de reeds ingegane pensioenen in die verhooging te doen deelen. De gunstige bepaling geldt alleen voor de pensioenendie verleend worden na goedkeuring van de wijziging der statuten. TER NEUZEN, 10 Augustus 1883. In de heden gehouden zitting van den gemeente raad heeft de heer M. Schuijlenburg, na door den voorzitter beeedigd te zijn, zitting genomen. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer J. A. Tazelaar, zijn onderzocht en tot zijne toelating is besloten. Het gewone verslag hopen wij in een volgend nummer mede te deelen. Sas van Gent, 10 Aug. Na de amputatie van het linkerbeen van A. Caljouw, buitengewoon op: zichter van den Rijks-waterstaat alhier, was zijn toestand steeds zeer zorgwekkend; heden nacht werd hij door den dood aan zijn talrijk huisgezin ontrukt. llontenisse8 Augustus. Gisteren middag omstreeks een uur is het stalletje van Johannes op dit verheven punt hadden geplaatst, om van de goden zegen en geluk af te smeeken voor de in zee stekende vaartuigen. Naderbij komende, zoude hij echter hebben opgemerkt de liefelijke, ietwat naar het bruin zweemende gezichtskleur, alsmede de bloeddroppels, die haar van de vingeren dropen, welke zij zonder te weten aan de punten der rots- steenen gewoond had. Toen echter de liefdevolle natuur zich over het arme schepsel erbarmde, en eerst enkele langzame en eindclijk een vloed van heete tranen het ge- kwelde hart lucht verschaften, toen ook vond de lang onderdrukte stomme klacht hare welsprekende uitdrukking„Veroordeeld," trilde het van hare bevende lippen, //veroordeeld en onschuldig Mis schien zit hij daar reeds gevangen, misschien is hij op gindsche schip; gisteren of vandaag zei zij, moest hij derwaarts gebracht wordeno, Maria, onbevlekte, allerbarmhartigste, genadenrijke, sta ons bijsta ons bij, o Maagd, Koningin van hemel en aardeen de uitgestrekte gestalte zakte ineen, de teedere kniei-n vielen op de scherpe rotsteenen krampachtig wrong zij hare handen en vingers samenhaar gansche lichaam beefde en sidderde van het snikken, en de woeste smart uitte zich in overluide, innige en hartstochtelijke smee- kingen. (Wordt vervolgd.) Pieters te Rozenberg met al wat zich daarin be- vond door brand vernield. Niets was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Tijdig aangebrachte hulp heeft gelukkig het met dit stalletje vereenigde liuis en ander aanpalende woningen voor de vlammen beveiligd. De alhier bij herstemming tot lid van den gemeenteraad beuoemde heer P. A. Joossen heeft die benoeming, tot groote teleurstelling zijner kiezers, niet aangenomen. Er is eene nieuwe vrije verkiezing uitgeschreven tegen Vrijdag den 17 dezer. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 90 centimen tot fr. 1,15; stieren, koeien en ruuderen 80 centimen tot fr. 1,02opslag 10 cen timen alles berekend per kilo levend gewicht. De markten waren flink bezet. Kalveren onveranderd 85 centimen tot fr. 1,35; vette varkens fr. 1,12 tot fr. 1,22. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,05; Ware- gem fr. 3,45 tot fr. 4,80Thielt fr. 4,50Deinze fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,80. Uit Kralingen meldt men, dat een appelboom bij Y. aldaar, beladen met appelen, tegelijkertijd met nieuwen bloesem prijkt. Te Nieuwerkerk a/'d IJsel is een aardappel gerooid, die een gewicht heeft van 11 onsen. De vooruitzichten van den oogst in Enge- land, Sehotland en Ierland hebben door het on- gunstige weer gedurende de lnatste 14 dagen veel geleden. Men rekent thans nog slechts op een matige gemiddelde opbrengst en is vooral beducht over de kwaliteit van de granen. Het lijnzaad staat prachtigde aardappelen daarentegen worden zwart en de hop-plantages zijn zeer achterlijk. Ierland werd bovendien door zware onweersbuieu geteisterd; het vlakke land staat voor een goed deel onder water en men vreest, daar het ergste voor den oogst, terwijl de vooruitzichten eenige weken geleden nog zoo goed waren. De Belgische Koningin wordt heden te Luxem burg in Oostenrijk verwacht, waar haar dochter, Prinses Stefanie, haar bevalling afwacht. Op haar reis zal zij te Coblenz stilhouden en aan Keizerin Augusta een bezoek brengen. Het programma der onthulliug van Conscien ces beeld te Antwerpen is verschenen. De maat- schappijen zullen zich daartoe den 18 dezer op het Kunstlei verzamelen, om tegen half twaalf, voor- afgegaan door de muziek der burgerwacht, naar het Conscienceplein op te trekken. Een half uur later vindt daar de eigenlijke plechtigheid plaats, die door de ouverture „Hulde aan Conscience," van den heer Blockx, en een redevoering van Jan van Beers zal worden ingeleid. Ten slotte trekt de stoet onder het uitvoeren van een zegemarsch van den heer Blockx voorbij het gedenkteeken. Conscience zelf zal het feest niet kunnen bijwonen. In de Belgische Kamer is Dinsdag jl. de discussie begonnen over de kieshervorming, die voor de provinciale en gemeentelijke verkiezingen naast den census het kiesrecht der capaciteiten voorstelt. De heer Malou bestreed het ontwerp, als niet doeltreffend, en stelde bij ainendement een ander stelsel voor namelijk, om het bezitten of bewonen van een huis van een kadastrale op brengst van minstens 24 fr., tot grondslag voor het kiesrecht aan te nemen. Over het geheel schijnt in Egypte de cholera- epidemie langzaam af te nemen men schrijft dit gedeeltelijk toe aan de grootere reinheid welke heerscht, nu het water van den Nijl steeds hooger stijgt, en aan de onvermoeide zorg der Europeesche geneesheeren. Wel blijft men nog klagen over ouzindelijkheid in allerlei vorm, maar dat er ver- betering gekomen is, valt niet te betwisten. De uit Engeland en van elders gezonden geneesheeren zijn zooveel mogelijk over de aangetaste plaatsen verspreid, en de eenige bedenking is, of zij daardoor niet wat al te veel in afzondering geraken. O'Donnell's voorloopig verhoor is afgeloopen. Hij werd verwezen naar de assisen in October te Port Elisabeth, beschuldigd van moord. O'Donnell beweert, dat hij Carey in wettige zelfverdediging doodschoot, omdat Carey een revolver voor den dag haalde, welke O'Donnell hem zou ontweldigd hebben. Door een 500tal werklieden te Roubaix is een meeting gehouden om te protesteeren tegen het bouwen van kazernes in die stad. Een door de vergadering aangenomen motie noemde dit plan een uitdaging tot de werkmans-bevolking gericht, waardoor tevens haar industrieele toekomst in ge- vaar gebracht wordt. De Eransche Minister van posten en telegrafen heeft een belangrijke uitbreiding der telephonen in geheel Erankrijk ingevoerd. Sedert 1 Juli ziju openbare telephonen aangesloten aan alle telegraaf- kantoren te Parijs en aan alle hoofdkantoren van den telegraaf in het land, zoomede aan alle hoofd- stations der] spoorwegen. Voor het gebruik van een telephoon gedurende 5 minuten is frank verschuldigd. V oor particuliere telephoongelei- dingen en het gebruik daarvan, wordt per jaar te Parijs een bijdrage van 170 en in de provincien een van 200 franks geheven. Het lijk van den Bisschop Manella, die wegens zijn moedig gedrag bij de vorige aardbeving in 1881 door den Paus tot deze waardigheid ver heven werd, is Zaterdag teruggevonden. Bij het graven in de puinhoopen van het hotel la Piccola Sentinella, waar in den avond van de ramp te Ischia een concert en bal gegeven werden, vond men de lijken van heeren en dames in balcostuum eenige paren zelfs om zoo te zeggen zich omstrenge- lend, als bij het walsen plaats heeft. Bovendien werd een som van 120,000 lire gevonden, die aan een kapitein-ter-zee en zijn familie, die alien omkwamen, behoorde. Een paard werd ook uit het puin aan het licht gebracht, onmid- delijk begon het hevig te slaan. De berg Epomeo, die voor den ongeluksavond uitgebrand heette te zijn, schijnt uit zijn eeuwen- laugen slaap op te rijzen en zendt rookwolken ten hemel, terwijl hij den grond doet beven. Dit en andere verschijnselen doen vele inwo- ners vau het eiland besluiten deze plaats des onheils voor goed te verlaten. Het schijnt, dat de te Napels verzamelde gelden reeds bijna twee millioen lire bedragen. In den Volksraad van den Transvaalstaat is eene vrij heftige discussie gevoerd over de aan den President der Republiek toe te kennen jaarwedde. De verschillende voorstelleu die iugeleverd werden, stelden dit inkomen vast tusschen de 2000 en 3000 p. st. Met 29 tegen 9 stemmen werd be sloten, dat het 2000 p. st. zou bedragen. Yoor huishuur werd hem bovendien nog 300 p. st. toe gekend. Het salaris van den Staatssecretaris was door het gouvernement voorgesteld op 600 p. st., doch het comite der begrooting had dit bedrag met 50 p. st. verminderd en het bepaald op 550 p. st., waarmede de raad genoegen nam. De landdrosten van Zoutpansberg en Waterberg werden gezegd in hechtenis te zijn te Pretoria, wegens verduistering van gelden. Naar men meldt begint de Vesuvius weder te werken. Men ziet groote rookwolken met vlammen gemengd uit zijn onbewegelijken top opstijgen en de berichten, welke wij uit Napels ontvangen, melden dat de bevolking van Torre del Greco, door de lava bedreigd, die begint te vloeien, reeds de vlucht genomen heeft. Dit ver- schijnsel bevestigt slechts hetgeen ik voorzag: de ramp van Casamicciola is het gevolg van een vulkanische werking en de Botaro, die zich midden op het eiland Ischia verheft, staat met den Vesu vius in gemeenschap. Vroeg of laat zal Ischia in de golven verdwijnenmisschien duurt dit nog eeuwen, maar het kan ook kort op de jongste waarschuwing volgen, die zooveel menschenlevens gekost heeft en zelfs voor twee jareu door een andere waarschuwing was voorafgegaan, waarover men zich toen weinig bekommerde. Z. M. Koning Ketchwayo, van Zoeloeland, zal het voorrecht hebben, te kunnen vernemen, wat men na zijn dood van hem gezegd heeft. Volgens een telegram aan de Engelsche regeering is hij niet gesneuveld maar leeft nog. Het maakt de taak der Britsche regeering niet gemakkelijker, dat Ketchwayo zich gered heeft en uit zijn schuilhoek verzoekt om bescherming en onderzoek van de beschuldigingen door Sir Henry Bulwer tegen hem uitgedrukt. Wij vreezen, dat de Koning der Zoeloes niet met vreugde vernemen zal, hoe zijn Engelsche vrienden na zijn dood over hem spraken. De Iersche landheeren hebben den heer Gladstone een adres overhandigd, waarin zij be- toogeu dat de Iersche Laudact hen volkomen ge- ruineerd heeft. De paclit is met minstens 25 procent verminderd en de waarde van den grond- eigendom is in gelijke mate achteruitgegaan. Geen mensch wil meer Iersche landgoederen koopen, de hypotheken worden opgezegd, de rentevoet ver hoogd, kortom de groudeigenaars geraken totaal geru'ineerd als zij het niet reeds zijn; zij zien derhalve met grooten kommer de toekomst ta gemoet en verwachten alleen uitkomst van het billijkheidsgevoel van Hr. Ms. Regeering. De geneeskundige inspecteur voor Zeeland, Dr. Dozy, heeft een voorstel ingediend tot oprichting van barakken en ontsmettingsovens in de Zeeuwsche havens. De burgemeester van Tegelen, die tegen een wethouder proces-verbaal had opge- maakt wegens het omverwerpen van een struik, die een pruimenboompje genoemd werd, heeft deze verbaliseering ingetrokken. Hoeveel waarde er verloren gaat, die nuttig ware aan te wenden, blijkt uit het jaarverslag van het R. K. liefdewerk „Oud Papier"; in 1882 heeft dit netto 20,748 Ned. pd. opgezameld. Bij een twist in de Mo- lensteeg te Amsterdam is een man van den trap gevallen en heeft den nek gebroken. Te Leid- schendam is een rietdekker van 71 jaar, die het dak van een houtzaagmolen herstelde, daarvan af- gevallen en twee ureu daarna overleden. Te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2