Eene dame te 's Gravenhage heeft het kind ontvoerd van Karen schoonzoon. In den middag van 1 dezer wachtte de dame het 5jarig jongske op aan de gymnastiekschool in de Riemerstraat, terwijl vlak daarbij op de Veenkade een rijtuig met twee paarden wachtte, waarin zij met haar kleinzoon stapte. Op last van mevrouw reed de koetsier naar Rotterdam, waar zij met den ontvoerde in het hotel Leygraaf afstapte. Volgens gerucht waren zij vandaar per Ilarwichboot, in gezelschap van een bejaard heer, naar Engeland vertrokken. Nader vernemen wij, dat de vader van het ontvoerde kind vergezeld van een politie-ambte- naar, zijne schoonmoeder is nagereisd naar Engeland, ten eitide pogingen in het werk te stellen zijn zoontje onder zijne hoede terug te krijgen. De dame en het kind moeten zich reeds op Engelsch grondgebied bevinden. Groot-Brittaunie heeft in het uitleveringsverdrag met Nederland de ontvoering van minderjarigen niet opgenomen onder de mis- drijven waarvoor uitlevering wordt toegestaan. Het feit is natuurlijk strafbaar, maar aanleiding noch doel van eenigen misdadigen aard. Eigenlijk is het een zuivere familiegescliiedenis, waar het publiek buiten staat: het voorgenomen huwelijk van een weduwnaar-schoonzoon, dat de schoon moeder ontevreden maakte. De winkelier B. Wertmolder te Boertange zou zich per rijtuig met zijn dochter en schoon zoon naar het 1$ uurs van daar liggende dorp Heede (Pruisen) begeven, ter bijwoning van een al daar te houden kerkelijk feest. Daartoe werd van den rijtuigverhuurder Deiman een rijtuig en ran den landbouwer en wagenaar H. Nieuwenhuis een paard gehuurd en om de reis minder kostbaar te doen zijn, werd er besloten dat de schoonzoon zelf de rol van voerman op zich zou nemen. Zoo gezegd zoo gedaan. Doch juist hadden alien in het rijtuig plaats genomen, of het paard, misschien schichtig, ging, voordat iemand er opbedacht was op hoi en rende met rijtuig en al tegen een der op de markt staande liudeboomen aan en zoodanig dat het geheele voorstel als glas afknapte, de bak als 't ware in splinters vloog en de inzittende personen voorover er uitwierp, waarbij de heer B. W. die door den schrik en den schok in 't eerst geheel en al buiten kennis was, zich nogal erg in de zijde moet hebben bezeerd. De schoonzoon en dochter kwamen er gelukkig met den schrik en eenige schrammen af. Het paard holde nog een eindweegs de straat op doch werd spoedig door eenige personen gegrepen en tot staan ge- bracht en daar de reis thans wel overgaan moest, naar den stal getransporteerd, alwaar bij onderzoek bleek, dat het geen letsel had bekomen. Te Heerenveen heeft voor enkele dagen de volgende zeldzame ontmoeting plaats gehad. Zekere D., thans bij Vucht in Noord-Brabant wonende, "die 45 jaren geleden zijne familie, een schippers- gezin, te Gorredijk had verlaten en sedert dien tijd niets van zich had laten hooren, kwam hier aan en deed onderzoek of er ook schippers van zijn naam bekend waren. Inlichtingen werden hem verstrekt, waaruit bleek, dat een broeder van hem te Sneek moest zijn en spoedig hier zou aan- komen met eene lading kout. D. stapte op de boot naar Sneek, passeerde zijn broeder op het Sneekermeer en wuifde aanhoudend, wat wel gezien werd, maar niet begrepen. Teruggekomen had de ontmoeting plaats; de oudjes, beide een goede zeventig en die als jongelingen gescheiden waren, herkenden elkander niet meer dan alleen aan de spraak. Wat er tussehen lieu al werd gesproken en welke herinneringen en gewaarwordingen dit heeft gewekt, weten we niet mee te deelen en moeten dit dus aan de verbeelding van den lezer overlaten. Zonderling mag het zeker heeten, dat de een van den ander gedurende dat lange tijds- bestek niets kwam te hooren, daar eerstbedoelde broeder steeds in het zuiden en de ander in het noorden van ons land heeft verkeerd. Eene vrouw van 90 jaar, ingezetene van Bolsward en reeds jaren doof, zoo zelfs, dat men moeielijk met haar spreken kon, heeft plotseling haar gehoor, als van zelfs, teruggekregen. Beter laat dan niet, mag ze met het oog op haar 90 jaren wel zeggen. Vrijdagavond is in het zoogenaamde Mallegat onder Oude—Niedorp, eene jonge moeder, eenige werkzaamheden bij het water verrichtende, voorover daarin gevallen en verdronken. Toen een poos daarna de man, van zijn akker komende, zijne handen in de sloot wilde wasschen, vond hij daar het lijk van zijne vrouw. De groote Chatwood's brandkast in de machine- galerij der Amsterdamsche tentoonstelling strekte Zondagmiddag tot verblijfplaats van een viertal bezoekers. Terwijl deze er zich in bevonden, had eene booze hand de aardigheid de deur diclit geslagen. Er verliep nageuoeg een uur vdor Chat- wood's vertegenwoordiger aanwezig was om de deur wedcr te openen. Door den burgemeester te Tegelen is proces— verbaal opgemaakt tegen den oudsten wethouder dier gemeente, die opmetingen verrichtte in het belang der gemeente en daarbij een struikje om- verwierp, dat nu in het proces—verbaal een pruime- boompje genoemd wordt en hoogstens tien cent vertegeuwoordigd. Persoonlijke vijandschap schijnt hier in het spel te zijn. De heer Holzkamp heeft contracten gesloten met verscheiden eigenaars van gronden in de ge meente W eststellingwerf, waarin zich ijzererts be- vindt. Voor den ertsgrond wordt f 5 per M3 be- taald, terwijl de heer II. de verplichting op zich neemt om de gronden weer geheel naar eisch in orde te brengen. Op 11 Mei jl. vertrok uit Lopik een gezin bestaande uit man, vrouw en 8 kinderen naar den staat Illinois, in Noord-Amerika. Het viel daar niet bijster mede, zoodat genoemd gezin in de ver- loopen week reeds weder te Lopik terug was op een kind na, dat in de nieuwe wereld overleden is. Uit Amsterdam schrijft menToevallig vernamen wij dat, terwijl in de vorige maanden van dit jaar de opbrengst van den accijns op het rundvleesch hier ter stede nagenoeg gelijken tred hield met dien in diezelfde maanden van verleden jaar, daarin over de maand Juli 11. een verschil is van ongeveer f 4000 in dit jaar meer, dat bepaald is toe te schrijven aan het verblijf van het groote aantal vreemdelingen. Weet men dat de accijns 10 percent der waarde bedraagt, doch de voile waarde niet wordt aange- geven, dan wijst die f 4000 eene waarde van rundvee aan, van minstens f 44,000, en voegt men daarbij de belangrijke aanvoeren van vleesch uit andere gemeenten, waarvan de accijns dus buiten deze stad is betaald, dan is een bedrag van f 50,000, als inkoopwaarde, niet te hoog voor het meer ver- bruik in de maand Juli, alleen van rundvleesch. De verbruikers betaalden natuurlijk ook winstaan slager en restaurateur. Hierdoor wordt dus ook aangetoond, dat het getal bezoekers van elders in de vorige maand nogal wat heeft beteekend, en dat zij heel wat geld in de stad brengen. Op de jongste kermis te Parijs was ook een zoogenaamde dwerg te zien, die den schoon klin- kenden naam van „prins Mignon" droeg en 17 jaren oud heette te zijn. De politie stak echter den neus in de tent en bemerkte, dat het ,/prinsje" geen 17 maar 11 jaren oud en voor 10 frs. per dag door zijn ouders, eenvoudige werklieden, aan den „patroon" verhuurd was. De rechtbank heeft nu dezen laatste tot een maand gevangenisstraf veroordeeld en de ouders tot 15 dagen wegens overtreding van de wet op den „kinderarbeid." Een bericht uit Cincinnati meldt het treurig uiteinde van een man, vrouw en vier kinderen. De man was John Kracke, uit bovengenoemde stad, die met de zijnen den 4 Juli (den Amerikaan- schen feestdag) op zijn boerderij, die door drie andere kinderen werd in orde gehouden, zou doorbrengen. Welgemoed reden zij, vergezeld van een kostgauger, Adolph Betsch, voort, toen bij de kruising der spoor- baan aan Spring Grove avenue de vreugde in de diepste droefheid veranderde, daar een aankomende trein den wagen omver reed en vernielde en alien die er in zaten, behalve den heer Betsch, aanstonds doodde evenals de paarden. Laatstgenoemde persoon had, zoodra hij het groote gevaar bemerkte, een sprong gedaan, doch kreeg toch nog zulk een hevigen slag, dat hij eenige voeten hoog de lucht in geslingerd werd. Geen fluit noch eenig ander teeken had den uade- rendcn trein aangekondigd. Een rijk koopman uit Nieuw-Orleans was te Parijs gekomen met zijne jonge vrouw. Na het ontbijt ging de man even uit het hotelhij wilde sigaren koopen. Toen hij zijn boodschap verricht had, sloeg hij bij ongeluk een verkeerden hoek om en dwaalde steeds verder af. Eindelijk bleef hij uitgeput staan en vroeg een voorbij ganger naar de weg. De koopman sprak slechts Engelsch, zoodat men hem niet begreep. Een tweede en derde poging mislukten eveneens en hadden geen ander gevolg, dan dat de arme man zich spoedig orn- ringd zag door een hoop leegloopers, die lachten, dat ze schudden. Twee politie-agenteu kwamen er bij, doch begrepen hem evenmin. De Amerikaan werd ongeduldig en begon levendige gebaren te maken. De dienaren der wet trokken hieruit het besluit, dat de man krankzinnig was en namen hem mede naar een politie-bureau, van waar hij naar een gasthuis getransporteerd werd. Eerst hier bleek zijne indentileit, omdat een tolk werd te hulp geroepen. Een bediende van den Engelschen gezant te Rome, die een kopje van een lievelingsservies zijner meesteresse had gebroken, heeft zich uit wanhoop daarover doodgeschoten. Als alle knechts en meiden zoo wanhopig over het breken van porselein waren, dan zou er zeker geen enkele meer in levdn zijn. Een vreemd geval van krankzinnigheid, door vrees voor de cholera ontstaan, deed zich te Parijs voor. In de rue Lafayette werd een werkman met verscheurde kleeren gezien, roependeik heb de cholera; het zijn de Engelschen, die mij haar bezorgd hebben 1" De ongelukkige beweerde boven- dien, dat hij ging sterven en verzocht de voorbij - gangers, hem te wreken door aan Engeland den oorlog te verklaren. De sofa, waarop Napoleon I op St. Helena rustte, en die door majoor Crocket naar Engeland werd overgebracht, kwam dezer dagen te Dover in openbare veiling, een waar buitenkansje voor madame Tussaud, die er ook onmiddelijk voor haar museum beslag op legde. Kapiteiu Webb is daar nu ook vereeuwigd. Een belangrijke diefstal is verleden week aan het Eransche ministerie van Financien gepleegd. Een heer, die 48000 fr. in bankbiljetten ontvan- gen had, legde de daarmede gevulde portefeuille op de bank van ziju rijtuig, terwijl hij zich even omwendde om nog eenige orders te geven. Deze weinige minuteu waren voldoende om den dief, die nog loopt, gelegenheid te geven, de portefeuille weg te kapen. Den 15 dezer zal het nieuwe centraal-station te Straatsburg geopend worden. De groote muur- schilderingen in de vestibule zijn voltooid en toonen den reiziger twee gedenkwaardige voorvallen uit de oud— en nieuw-Duitsche geschiedenis van den Elzas. Het in gebruik nemen van het nieuwe station gaat nogal met moeielijkheden gepaard, wijl do spoorwegdam op een punt, waar hij op de oude sporen ter hoogte van ongeveer 2 M. voert, nog niet voltooid is kunnen worden, wilde men niet het verkeer uit het oude station ver- storen. Alles is er reeds voor in gereedheid ge- bracht om, nadat kort voor middernacht op 14 dezer de laatste trein het oude station zal hebben verlaten, in de eerste morgenuren van den 15den het nieuwe spoor te kunnen berijden. Het oude station was niet meer geschikt voor de door den St. Gotthard-spoorweg steeds stijgende eischen van het verkeer. De toevloed van vreemdelingen naar Italie is dit jaar bizonder levendig en ook het goederenverkeer krijgt voortdurend grooteren omvang. Dit is licht verklaarbaar, wanneer men bedenkt dat Straatsburg thans gemiddeld 250 K. M. minder van oostelijk en 150 K. M. minder van westelijk Italie verwijderd is dan vroeger, toen de weg daarheen over den Brenner of den Mont- Denis leidde. Nabij Angouleme zijn een kruitmolen en een kruitmagazijn in de lucht gesprongen. Drie per sonen werden gedood en zeven gewond, van welke drie bij het afzenden van het bericht stervende waren. De schade wordt op een millioen geschat. Eeuwen heugende boomen zijn ontworteld. Van het kruitmagazijn en den molen is niet een steen op den ander gebleven. Bij gelegenheid van den onlangs te Londen gehouden grooten schaakwedstrijd, werd de volgende zonderlinge partij gespeeld. Een paar van Albions exceutrieke zonen teekenden op de groote tafel van een wijnhuis met krijt een schaakbord, op welks ruiten in plaats van figuren, flesschen wijn gezet werden. Een flesch ouden Johannesberger stelde den Koning vooreen flesch la Rose de Koningin, twee flesschen Chateau la Tour de kasteelen, twee flesschen Yquem Yeuve Clicquot de paarden. De pionnen werden door even zooveel flesschen Vieux Chacon sec gerepresenteerd. Twee speelden tegen twee. Zoo vaak een figuur gewonnen was, moest de winuende partij de flesch leeg drinken. Aan- gezien ook hier de pionnen het gemakkelijkst ver- loren gingen, gebeurde het dat de spelers reeds onvrijwillig onder de tafel hadden plaats genomen, voordat de fijne flesschen aan de beurt kwamen. Een nieuw kanon is uitgevonden, waarvoor de ijzeren dikhuiden onder de oorlogsbodems zeer zeker respect zullen gevoelen. Zijn de ledematen van dit nieuwe oorlogstuig niet zoo krachtig ge- bouwd als 't geval is met den „Zuigeling van Woolwich," toch heeft men twee jaren lang moeten arbeiden, om het op de been te brengen. Dolle Griet, te Gent, wie kent haar niet, met den wijden mond, dien zij steeds opspert zooals zij daar ligt met haar lang, uitgerekt lichaam, dat 18 voet meet!" Toch moet zij de vlag strijken voor het ,/Lymen Haskell multicharge canon" vervaardigd te Reading, in Pennsylvania en dat thans op Sandy Hook bij New-York ligt om de handtastelijke be- wijzen te geven van zijn bekwaamheid, zijn ge- schiktheid en zijn kracht. De lengte van dat stuk geschut is 25 voet Engelsclie maat; het weegt 25,000 kilogram. Voor de lading belioeft men 130 pond buskruit en het spitskogeltje is slechts een stuk kinderspeelgoed iu vergelijking van het stuk ijzer en staal,'t welk de genoemde „zuigeling" weg blaast. Bij laatst- genoemd werktuig heeft het een gewicht van 700 KG., van den multicharge komt het op ongeveer een derde gedeelte daarvan. Toch moet gezegd worden, dat al ,/is hij klein, zijn daden die zijn groot," want hij boort een rond gat door de best gesmede stalen platen van 34 duim dikte, voorzien van de daaraan geevenredigde bekleeding van 't beste teakhout. Zijn zeer lange naam is het moordtuig verschul- digd aan de volgende zeer verklaarbare oorzaak. 't Is gegoten en verder bekleed met de noodige gesmeede en geplette uitrustingstukken, vervaardigd niet door een regements-kleermaker, maar door een stoomhamer van een 100,000 K.G. kracht. Die gansche zeer omslachtige arbeid heeft plaats gehad naar het stelsel des heeren Lymen Haskell. Mul ticharge" heet het stuk, omdat het „vele ladingen" heeft dat is minder duideli k dan de voorafgaande verklaring, en, „canon" noemt men het omdat het een kanon is, dat is 't allerduidelijkste. Hoe het in zijn werk gaat om de vele ladingen er zijn er vier zoodanig steeds te doen ontbran- den, dat zulks precies op zijn tijd geschiedt, zoodat ze alle vier, elk heel precies op een bepaalden tijd komen om gezamenlijk effect te doen in de ge- wenschte richting, dit laat zich minder gemakkelijk verklaren. Slechts dit weinige zij hier aangaande dit punt meegedeeld, dat het geen nieuw stelsel is't gelijkt er niet naar. Dat dergelijk instrument sterke toeren verricht, is niet meer dan billijk, want het komt aan de burgers des lands, die het voorrecht genieten aan de schatkist hun soms zuur verdiend geld te offeren op 125,000 gulden naar onze munt te staan. I) E 0 X K R U 11) E V. Door onkruiden verstaat men in het algemeen die planteu, welke tegen den wil van den land bouwer en den hovenier tussehen de gewasseu groeien. Hun aantal is legio, maar ongeveer zeven tig soorten komen in zoo groote lioeveelheid voor, dat de landbouwer genoodzaakt is, zich met ernst op hare bestrijding toe te leggen. En dit moet hij doen om vele redenen. 1°. Zij ontnemen den grond voedsel- s toff en. De voedselstoffen, die in den grond voorkomen, zijn bestemd voor de geteelde gewassen, Nemen de onkruiden daarvan een gedeelte, dan kan dit niet anders dan nadeelig op den groei der gewassen werken. Dit heeft vooral dan plaats, als de onkruiden en de gewassen tot dezelfde planten- familie behooreu, aangezien zulke planteu ongeveer gelijke hoeveelheden van de verschillende voedsel stoffen opnemen. De strijd tussehen beide is dan vinnig. Vandaar dat hauwdragendejonkruiden slecht zijn voor koolzaad en andere geteelde olieplanten. Vandaar dat kweek (ook strekgras genoemd), duist (ook wild koorn genoemd) en wilde haver of ooft zeer schadelijk zijn voor de graangewassen. Zij behooren alle tot de familie der grassen. Meiden of meien, mangel wortels en suikerbieten behooren tot dezelfde familie. Vandaar dat de meiden of meien voor de mangelwortels en suikerbieten zeer schadelijk zijn. Zoo brengt de wilde peen de tamme peen en de zwarte nachtschade den aardappel veel nadeel toe. 2°. Sommigen ervan zijn woekerplan- t e n. Deze boren hunne wortels in die van andere planten of in den stengel ervan, voeden zich met hare sappen en mergelen haar alzoo uit, waardoor zij voor het allerminst kwijnen. Zoo woekert het vlaswarkruid op het vlas, het klaverwarkruid op de klaver en de lucerne, de bremraap op de wortels van de klaver en de ratelaars en het kartelblad op de wortels van de grasplanten. De klaver en lucerne sterven, wanneer zij door het klaverwarkruid worden aangevallen. De bremraap doodt de klaver en het vlaswarkruid het vlas. Zoo ziet men in de nabijheid van ratelaar en kartelblad weinig gras. 3°. Sommige onkruiden zijn schade lijk voor hetvee. Gelukkig dat hun aantal niet groot is en de meeste door het vee niet worden gegeten. De liermoes of kattestaart wordt niet door het vee geweigerd en oefent een nadeeligen invloed op de melkopbrengst uit. Enkele schade- lijke boterbloemen worden ook door het vee ge geten. Zoo is de smalbladige boterbloem nadeelig voor schapen. De waterscheerling is zeer vergiftig en het kartelblad maakt het vee ongesteld. Het zaad van dolik of bedwelmend raaigras veroorzaakt zoowel bij den mensch als bij het dier ongesteld- heden. 4°. Vermenging van de onkruidzaden met die van de gewassen. Vele onkruid zaden zijn moeilijk uit de granen te verwijderen. De zaden van de bolderik maken het tarwemeel zwart en die van het zwart koorn maken het blauw. 5°. Zij nemen eene plaats in, die aan de gewassen toekomt. Waar paardebloemen, madelieven, hoefbladen en wegebladen staan, kunnen geene gras- of klaverplanten groeien. Waar korenbloemen en vonkelaars in de gerst opslaan, moet het graangewas de plaats ruimen, dewijl de eerste snel groeien. Mangelwortels en suikerbieten worden soms onderdrukt door doovc netels en meiden; herfstknollen en spurrie door watergal (wilde spurrie) en wild panikkoorn; de klaver door muur en vele tuingewassen door zwarte nachtschade, grindkruid, brandnetels, doove netels en wolfsmelksoorten. De distels en stekels in de weiden houden het vee op eenigen afstand, zoodat het gras in hunne nabijheid blijft staan en de plekken, waar die onkruiden voorkomen, nutteloos blijven liggen. Sommige winde- en wikkesoorteu slingeren zich om het graan of hechten zich er aan vast en trekkeu het naar den grond, zoodat zoo'n gewas geen goed gezet zaad kan opbrengen. Bladrijke onkruiden berooven de gewassen van het noodige licht, waardoor deze geelachtig worden, geene voedselstoffen uit de lucht kunnen opnemen en dus niet goed kunnen groeien. Bij de graan- gewasen werken zulke onkruiden het legeren in de hand. (Wordt vervolgd.) Zeetydintfen. Van 3 tot en met 6 Aug. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 5 Aug. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, van Liverpool met stukg. Russische driem. schooner Rinuschen, kap. Terle, van Riga met liout (bestemd voor Selzaete.) 6 Aug. Noordsche bark Nord- stjernen, kap. Backer, van Sundswall met bout. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, van Londen met stukg. Van 3 tot en met 6 Aug. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 3 Aug. Duitsche stoomb. Europa, kap. Stapel- man, naar Burntisland ledig. Noordsche brik Christiane, kap. Knudsen, naar Borsgrund met ballast. Noordsche brik Caledonia, kap. Thorsen, naar Sundswall met ballast, 4 Aug. Eng. stoomb. Die zijn roed (onkruid) een jaar laat staan, Kau zeveu jaar uit wieden gaau, Geldersch spreekwoord.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3