Landbouwberichten. Gemengde berichten. Buitenland. Te Kampen schijnt men bij de gemeente raadsverkiezingen met slechten ijver te werk gegaan te zijn. Zoo meldt men aan de Zwolsche Ct. df.t een boekhandelaar, die zijn kiezersplicbt vervulde, bij het stadhuis door een zijner klanten, een man van aanzien, die zicli bizonder voor de verkiezing interesseerde, aangehouden werd en geinterpelleerd op wien bij stemde. Daar de kiezer, in zijn onnoo- zelheid meende dat de stemming vrij en geheim was, bezwaar maakte om zijn kandidaten te noemen, gaf de moderne inquisitiemeester hem doodeenvou- dig te kennen, dathij voortaan niets meer bij hem zou bestellen. Dat mag men noemen kies- pijn aandoen. Zaterdagochtend is een sneltrein gederailleerd tusschen Zutfen en Brummen. Een exprestrein werd ontboden uit Arnliem. Belangrijke schade is aan het materieel toegebracht, docli geen enkel persoonlijk ongeluk is te betreuren. De locomotief is van het spoor geloopen en omgevallen in een sloot. De machinist had nog bij tijds, met behulp van de Westinghouserem, geremd. Ook een goede- renwagen viel om en al de andere wagens zijn zwaar beschadigd, zoodat de gelukkige afloop voor reizigers en beambten bijna wonderdadig moet heeten. De eerste spade is te Ylissingen gestoken door de aannemers, de heeren Yolker Co., voor den aanleg van een spuiboezem buiten de voor- malige Duinpoort. Daarmede is thans feitelijk een begin gemaakt met de slecliting der vestiugwerken. De uitgebreide vestingterreinen zijn in't bezit van het gemeentebestuur overgegaan. Te Maastricht neemt het in omloop brengen van vreemde koperen muntspecien, meer bepaald van Belgische twee—centime—stukken, weer zoodanig toe, dat de voorzitter van de kamer van koophandel aldaar heeft vermeend hiertegen te moeten waar- schuwen en te wijzen op de strafbepalingen der wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no. 4-3). Omtrent D. C. H., den voormaligen ontvan- ger der gemeente Putten (Gelderland), die "VVoensdag 15 Augustus a. s. voor het gerechtshof te Arnliem zal terechtstaan, is geblekendat hij in 1872 gemeente—ontvanger te Putten werd en toen reeds in benarde financieele omstandigheden verkeerde, welke steeds verergerden. Hij had eene bezoldi- giug eerst van f 300 en daarna van f 325 's jaars, doch hield zijne eigene financien niet af- gescheiden van die der gemeente. Ook was het te Putten algemeen bekend, dat hij nooit geld iu kas had en dit leende, wanneer de kas moest worden opgenomen, waarvan hij steeds te voren kennis droeg, doordien hij ook klerk op de ge- meente-secretarie was. Het raadslid, de notaris Pliester, bracht dit in Januari dezes jaars ter kennis van Gedeputeerde Staten van Gelderland en H., die ook hiervan kennis had bekomen, maakte zicli toen uit de voeten naar Amerika, alwaar hij iu Michigan werd gearresteerd en naar Nederland is getrausporteerd. Het tekort in zijne gemeentekas bedraagt ruim f 7000, waarvan echter f 5000 door den borg is gerestitueerd. Hij is derhalve beschuldigd van het misdrijf, om- schreven in art. 169 van het Wetboek van Strafrecht. Onder dagteekening van 26 Juni schrijft men uit Atjeh: Op dit oogenblik is het iu den omtrek van Kota—Radja vrij rustig, wan rtoe zeker de weder- oprichting van den post te Pakau Badak, den sleutel van de IV en VI Moekims, veel heeft bij- gedragen. Wei hoort men van tijd tot tijd van ge- vechten bij Auagaloeeng, doch de vliegende kolon- nes, die sedert de komst van het lOe bataljon aanlioudend het terrein afpatrouilleeren, zullen langzamerhand wel schrik onder de sloebers brengen. Dat zij met den dood van Njaq Hassan veel hebben verloren blijkt duidelijk. Gistermorgeu hadden wij een schitterend succes. Op het bericht, dat zich in eene missigit in de nabijheid van Lam- baroe een hoopje maraudeurs bevond, werd om te beschutten tegen de strenge koude van een noordschen winter. En ofschoon er misschien nooit werd gestookt, toch ontbrak er de Engelsche vuur- haard niet, die gevuld was met witgesponnen vlas, eenige gouddraden en daarop de geelkoperen vuur- tang en schop, evenals in Oud-Engeland gedurende de warme zomerdagen. De spiegels en beelden, de piano, de mahoniehouten roltafels, de bruine, gepolijste sopha's en de gebourreerde stoelen waarop zij zich zetten, alles hadden zij uit hun geboorte- land mede herwaarts gebracht. De zilveren theekan, waaruit Elorry haren ouders van thee bediende, de suikerpot, het boterschaaltje, de melkpot, zelfs de serviezen, kopjes en borden, waarvan zij zichbedien- den, waren afkomstig uit de eerste magazijnen van Londen. De familie kon tusschen deze vier muren of vesting, zooals de Engelschman zijn huis noemt, zich best voorstellen in haar nevelig vader- land verplaatst te zijn. Maar terwijl daarbinnen een familievader met gade en kind aan den huiselijken liaard, zich ver- heugen over de gelukkige wedervereeniging, sluipt achter het huis een zwak, verlaten schepsel troost- loos rond. De arme RosarioNog slechts een uur geleden, had zij zich zoozeer verheugd over hare thuiskomst, en ach, hoe had het eerste woord dat zij vernam, al hare vreugde in de bitterste droef heid veranderd De haar opgelegde werk- zaamheden verrichtte zij werktuigelijk. Nauwelijks wist zij wat zij deed. Wanneer de goede oude 3£ uur 's morgens eene compagnie daarheen ge- zonden die dan ook de sloebers, die aan het feest- vieren waren, uit de missigit verjoeg en hen verdreef iu de richting, waar een sectie artillerie stond opgesteld. Deze vereenigde haar moordend vuur met dat onzer Beaumonts, waardoor de vijand 20 dooden en een zwaar gewonde kreeg, f er wij I 5 levend in onze handen vielen. In de buurt van Analaboe moeten eenige dagen geleden 50 Atjehers, die eene baai wilden oversteken, verdonken zijn. TER \EUZE.\, 7 Augustus 1883. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 24 Februari 24 Maart 27 April 28 Mei 22 Juni 29 Juli 22 176 3 r.ij., 8 s., 3 k., 10 m. 8 s., 7 k., 5 m., 4 r.ij. 12 s., 6 m., 5 r.ij., 4 k. 9 s., 6 r. ij., 6 k., 5 m., 1 w., 1 si. 9 s., 8 r. ij., 4 m., 1 1. 13 r.ij., 8 s., 4 m., 3 k., 1 k., r.ij. 9 s., 8 r.ij., 1 k., 2 m., 1 ss., 1 1. 37660 35195 38098 42117 29439 35392 25961 243862 Uitgevaren zijn: in Januari 23, Februari 17, Maart 23, April 22, Mei 22, Juni 23 en Juli 19 zeeschepen. Naar wij verneman, viert heden de beer J. van Pienbroek, alhier, gedachtenis van zijn 36jarige loopbaan als geneeskundige. Deze gemeente was zijn eerste standplaats. Dat onze provincie fliuke stoombooten bezit, wat den bouw betreft, voor de vaart op de Wester- Schelde zal niemand betwisten. Snelvaarders zijn ze volstrekt niet; zeer dikwijls gebeurt het, dat de afstand van Vlissingen naar hier, hemelsbreedte 5| uur, in twee en een half uur wordt afgemaald. Heden morgen was de dienstdoende stoomboot weder met prachtig weder ten half acht uit Vlis singen vertrokken en juist ten 10 uur stapten de vele passagiers hier aan wal, doch te laat om de reis verder met den spoortreiu naar Axel, Hulst, St. Nicolaas, Antwerpen enz. te vervolgen. Ook de aangevoerde postpakketten moesten blijven liggen tot een volgende trein. Zou de ijverige directeur ook kunnen zorgen, dat die teleurstellingen niet zoo dikwijls plaatsvonden Zaterdag had alhier de aanbesteding plaats van het eenjarig onderhoud der zeeweringen te Ter Neuzen, onder beheer der Genie te Breda. Hiervan is aannemer geworden de heer A. Tholens alhier, voor f 4400. De begrooting bedroeg f 4400. Nog was ingeschreven door de volgende heeren R. Walraven f 4595, A. Bolier f 4595, L. Koole f 4600, alien te Ter Neuzen; H. Hage, te Mid- delburg, f 4623; J. de Bree f 4630 en Jac. Meertens f 4640, de beide laatsten te Hoek. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Groote en Kleine Isabella V. N. Voerman. In vele Europeesche Staten ondervindt men van de leerplicht uitnemend succes. Zij bestaat in Pruisen van 5-14 jaren; in Saksen en Baden van 614; in Beieren van 714; in Wurten- berg van 714 met 4 jaren voortgezet onderwijs; in Oostenrijk van 614; in het kanton Zurich van 615; in Geneve van 613; in Frankrijk van 613; in Portugal en Luxemburg van 612; iu Engeland van 513; in Italie van 69 met een jaar avondschool. Deze laatste eisch is een voorloopige regeling als overgang tot haar toesprak, antwoordde zij kort af, of in't geheel niet. Eindelijk verzocht zij hare meesteres voor een paar uurtjes eene harer vriendinnen te mogen bezoeken. Onmiddelijk werd haar zulks toegestaan, doch Mrs. Arrowsmith ging, terwijl zij bedenkelijk het hoofd schudde, over het zonderling gedrag van het anders zoo lustige meisje, weder naar voren. De jonge Spaansclie ijlde door de nauwe steegjes langs de steenen trappen naar boven, en nauwelijks was zij aan de hoogst gelegen huizen gekomen of zij kletterde in lijnrechte richting naar den top des bergs, zonder zich te bekommeren, om een gemak- kelijkeren weg te vinden, die in zacht klimmende wendingen naar boven voert. Zoo ijlde zij over de kleine rotsblokken en rolsteenen, waartusschen lange grassen en rozemarijn groeiden, spoedig naar den top der rots. Meermalen struikelde zij, of de losse steenen gleden onder hare kleine voeten weg, doch dit alles telde zij nietzij scheen slechts eene gedachte te hebben spoedig naar boven te komen. Meer dan eens overschreed zij den zachthellenden weg, doch zij scheen deze vriendelijke baan te versmaden, en vervolgde haren weg in lijnrechte richting. Het was niet enkel de spoed, die haar hiertoe aanspoorde, maar ook de verlichting, die wij in angst en nood bij de iuspanning onzer krach- ten ondervinden. (Wordt vervolgd.) een hunger tijdvak van leerplicht. In geen land was het onderwijs slechter dan in Italie. Het wetsontwerp in Belgie spreekt over een tijdvak van 6 jaren voor leerplicht. Op 18jarigen leeftijd wil men de leerlingen, die een zesjarigen cursus hebben doorloopen, in de gelegenheid stellen om een examen te doen, waaruit hunne kiesbevoegd- heid kan blijken. 't Is te hopen, dat dit laatste beginsel ook in onze kieswet worde opgenomen, want geeft ooit eenige voorwaarde recht tot kiesbevoegdheid, dan is voorzeker het intellectueel gehalte der bevolkiug niet op den achtergrond te schuiven, of, zooals thans, dat voor niets te doen gelden. De domste vlegel is in ons land kiezer, tal van geletterde mannen zijn van het kiesrecht verstoken. We heb- hen zelfs een minister gehad, die geen kiezer was. Heeft een officier, een leeraar, een ontvanger, een onderwijzer, kortom elk rijks- of gemeente ambte- naar geen recht om een geldige stem mee uit te brengen, met meer recht dan een doodeter, van alle wetenschap ontbloot, en slechts levende van geerfde schatten. Ons kiezerspersoneel zou vrij wat zelfstandiger worden en de woelingen van enkele drijvers zouden vrij wat minder succes hebbenindien de kiesbevoegdheid naar den geest van het Belgisch ontwerp werd geregeld. Zaimislag, 4 Augustus. Op 27 Juli werd op de hofstede van C. F. Michielsen door eene zeug een welgeschapeu big ter wereld gebracht. Tot verwondering van velen heeft dezelfde moeder heden morgen op nieuw geworpen en wel een broed van niet minder dan 12 fliuke jongen. Het Iersche //wraakkorps" schijnt het ernstig te meenen met het uit den weg ruimen van de getuigen iu de Phoeuix-processen. De tijding van den moord op Carey werd toch spoedig gevolgd door het bericht van een tweeden moord. Het slachtoffer is, naar uit Dublin gemeld wordt, George Motley, die als voornaamste getuige a charge tegen Tim Kelly optrad. Hij werd na afloop van het proces door de Regeering van de noodige middelen voorzien om Ierland te verlaten. Hij vertrok naar Amerika en vestigde zich onder een aangenomen naam te Philadelphia, waar hij op de openbare stroat werd doodgeschoten. De diefstal van 20,000 fr. ten nadeele van de Union du Credit van Charleroi heeft treurige gevolgen gehad. De misdaad werd hoofdzakelijk gepleegd door een jongmensch, een neef van den chef de bureau dezer inrichting, die hem als kind behandelde en thans een geheele familie geruineerd heeft. Uit wanlioop over de schande besloten de chef de bureau en zijn vrouw, zijn doch ter oud 17 en zijn zoon oud 13 jaren zich van het leven te berooven. Zij openden zich de aderen met een scheermes; toen dit niet spoedig genoeg den dood ten gevolge had, trachten zij door stikken een einde aan hun leven te maken, en toen dit nog niet baatte wierpen zij zich in een put. Deze echter bevatte niet genoeg water; op het liulp- geschreeuw der kinderen schoot men toe. De moeder was reeds dood, de vader leefde nog, maar vluchtte en wierp zich iu de Sambre. Men hoopt de kinderen in het leven te houden. Eindelijk zijn de ongelukkige Israelieten van Tisza-Esslar vrijgesproken, die beticht werden, een vermist meisje te hebben vermoord, om haar bloed bij hunne godsdienstplechtigheden te ge- bruiken. Het proces heeft afschuwelijke feiten aan het licht gebracht. Dat de aanklacht onzin was, kon geen redelijk mensch betwijfelen. Het oude sprookje, dat in vroeger dagen meermalen aanleiding heeft gegeven tot de gruwelijkste mishandeling van Israelieten, kan in onze dagen den toets van een gerechtelijk onderzoek niet doorstaan, maar het is treurig te moeten erkennen, dat het nog bij zoovele heeft kunnen geloof vinden. De landverhuizing uit Duitschland over Antwerpen beliep in Juni jl. 13,331 tegen 15,477 in Juni 1882; iu het eerste half jaar verlieten over de Scheldestad 94,145 Duitschers hun vader- land, tegen 117,801 in gelijk tijdvak van 1883. De waterdichte afdeelingen in schepen heb ben ongetwijfeld eenig nut, doch zijn dikwerf .in de praktijk zonder waarde gebleken, omdat juist in oogenblikken van gevaar de schotten, goopend zijude, niet meer kunnen worden gesloten. Daarom heeft de heer Alfred Krup patent aangevraagd voor een verbetering op dit gebied, die duur, maar zeer groot is. Hij wil nl. de wanden en dekken der schepen onder en even boven de waterlinie met waterdichte luchtkasten bekleeden, zoodat de ge- zamenlijke drijfkracht dier kasten voldoende is om het schip, wanneer 't overigens geheel met water is gevuld, nog voor zinken te hewaren. Uit Melbourne wordt getelegrafeerdHet stoomschip Pathen is hier van Adelaide aangeko- men. Drie passagiers werden herkend als Michael Kavanagh, Joseph Hanlon en Joseph Smith, die als getuigen in het Phoenix-parkproces tegen hunne medeplichtigen waren opgetreden. Het gouverne- ment verbood hun te landen. Uit Dublin wordt gemeld, dat een complot om die drie mannen in Australia te vermoorden was ontdekt en dat hun daarom is verboden, het schip te verlaten. Twee dagen na hun vertrek uit Dublin werd in bedekte termen aan een Ier te Melbourne geseind, dat zij daarheen op reis gingen. Burg, en Weth. van Rotterdam hebben thans officieel kennis gegeven dat wegens het epidemiseh heerschen der pokken, de kermis aldaar voor dit jaar is geschorst. De laatste kermisnacht te Middelburg liep niet zoo vreedzaam af als wensche- lijk was. Op de Varkensmarkt toch bracht een boer met een mes een soldaat zulk eene ernstige vcrwondiug aan het hoofd toe, dat deze naar het hospitaal moest vervoerd worden. Bij den Raad der gemeente Bolsward is een adres ingekomen van eenige verkoopers van sterken drank in Tklein om het vergunningsrecht van f 25 op f 10 te verlageu. Te Deventer is eene vrouw die in dronkenschap verkeerde terwijl zij haar kindje van 4 maauden op haar schoot had vooroverin slaap ge- vallen, waardoor het stikte. De vrouw is iu arrest genomen. Te Midwolda heeft eene vrouw haar gelukkigen echtgenoot met een drieling verrast Ze zijn alien meisjes en springlevend. In de gevangenis te Heerenveen heeft een jongmensch van 23 jaar, die geene a van eene b kon onder- scheiden, in vier weken geleerd goed te lezen en te schrijven. Een Belg, voormalig ingezeten van Waterlandkerkje, is in de vorige week door het gerechtshof te Brugge wegens bigamie tot 5 jaren celstraf veroordeeld. Nadat hij in Belgie zijn wettige huisvrouw verlaten had, liuwde hij in 1878 te IJzendijke op nieuw. In de vorige week was het 200 jaren geleden, dat de eerste laiulverhuizers uit Crefeld naar Amerika onder zeil gingen. Het schenen meerendeels lieden van Hol- landsche herkomst te zijn, althans te oordeelen naar de namen: Jan Strepers, Dirk Sipman, Leendert Arend en Jacob Izak van Bebber. Naar men verneemt, zal de heer Spurgeon de bekeude Engel sche prediker, in den loop dezer week ons land bezoeken. Een lakenhandelaar te Liverpool heeft 1 Aug., den eersten dag van den po3tpak- ketdienst in Engeland, ingewijd door te zorgen, dat hij het eerste pakket afzond, een fraaie lap laken, als gescheuk aan II. M. de Koningiu. Chassepot, de uitvinder van het bekende geweer, leeft nog; vroeger was hij gewoon werkman in de keizerlijke geweermakerijthans is hij houder van het //Hotel de Britsche eilanden" te Nizza. Een treffend ongeluk heeft Zondagavond op de stoomtramlijn van den Haag naar Scheveuingen plaats gehad. Een jongmensch, De R., keerde per stoomtram van de badplaats naar den Haag terug en stond op het achterbalkon van den voorsten wagen. In de nabijheid van den dierentuin werd hij door jongelui, die op den weg stonden, geroepen en sprong toen, terwijl de tram reeds aan het rijden was, van de wagen af en wel aan de zijde der rails. Hij viel en het wiel van den tweeden wagen reed hem over den onderbuik. Ofschoon onmiddelijk in het wachthuisje van den tram op genomen, mocht geneeskundige hulp, door chirugijn Schoevers verleend, niet baten. De jongeling was reeds overleden. Hoe treurig dit geval ook zij, is ook hier weder eigen onvoorzichtigheid de oorzaak. In een brief uit Friesland in de Amster- dammer, waarin o. a. medegedeeld wordt, dat het visschen er een inheemsche liefliebberij is, waarvoor echter 't vet van den ketel is, door de onbedwon- gen mededinging, leest men naar aanleiding daarvan het volgende: ^Vroeger was het beter. Toen kwamen dikwijls de stadhouders uit Leeuwarden met hun gevolg op mooie zomerdagen om te dobberen op onze plassen of te visschen met zegen en schakelnet. Zij hadden zelfs midden iu het Waterland een gebouwtje laten stichten, dat dienst deed als jachtslot en den uaam droeg van Pnn- senhof. Eerst sedert eenige jaren is het een bouwval geworden. Van zulk een Prinselijken vischtocht naar deze streken is nog eene aardige anecdote onder het volk in omloop. Hetzij Prins Willem IV, zooals hij meermalen deed, met de Van Harens een bezoek had afge- legd op Camstra-State, hetzij men zich eenvoudig met visschen of zeilen had vermaakt, op den terugtocht begon het hooge gezelschap naar eene kleine hartversterking te verlangen. Hoe wel niet ver van Leeuwarden, besloot men, zich onbekend waneude, te pleisteren op //Froskepolle" en zich pannekoeken te laten bakken door de boerin. z/Wie komt het eerst aan de beurt?" vroeg het vrouwtje, toen zij de noodige voorbereidende maat- regelen had genomen. /,De man daar bij den liaard,was het antwoord. Spoedig werden nu den Prins eenige keurig in boter gebakken, ge- suikerde pannekoeken aangeboden, benevens een zilveren vork. Toen evenwel de beurt aan den volgenden kwam werden vork, boter en suiker opgeborgen en begon de vrouw dikke boerenpanue- koeken in olie te bakken. //Moedertje, wij lusten ook wel pannekoeken met suiker," roept de ver- baasde hoveling. Jawel" was 't kalme bescheid, z/maar olie isvoorjelui goed genoeg." De heeren keken op hun neus, maar moesten met de vingers de dikke pannekoeken met stroop oppeuzeleu. Den prins moet de eenvoudige hulde ongemeen bevallen zijn. Maand. Getal, Gelsden met: K. m. inhond. la deze kolom beteekenen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stukgocderea, k. kolea, m. meaerie, w. wol, si. slippers, ss. Buikerstroop, 1. ledig. r^-/a6Poaawnjsa^JBi^.TaTg^Ki'Ti»irrTiT>WTii.icuM.r<<irriiirniiii^w vimh i «nfiw

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2