Buitenland. BURGERLIJKE STAND." Telegraphische berichten. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Mfddelburg, 3 Augustus. Heden werd aan het gebouw van liet gewestelijk bestuur alhier aanbesteed het bouwen vau eeue vaste ijzeren brug, op bestaande landhoofden, in den grintweg langs het kanaal van Ter Neuzen bij Sas van Gent, met bijbehoorende werken. Hiervoor was bet minst ingeschreven door den heer C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor 11900. De raming bedroeg 12145. KANTONGERECHT TE 111 1. ST. Zitting van 2 Augustus 1883. A. v. H.te Zuiddorpeter zake van het plaatsen eener houtmijt op verboden afstand van den wegveroordeeld in eene geldboete vau f 1, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. D. S., te Axel, ter zake van het los en onbe- heerd laten staan van een ongemuilbanden bond vrijgesproken. A. E., te Koewacht, en P. v. 0., te Clinge, ter zake als voren; veroord. ieder in twee geld- boeten, elk van f 3, subs. 1 dag gevang. J. A., te St. Jansteen, ter zake van bet los en onbebeerd laten staan van een paard; veroord. in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. L. M. 't G., te Hontenisse, J. v. d. V., te Ossenisse, A. v. J., te Graauw, P. A. 11., te Hulst, D. C., te St. Jansteen, J. H., te St. Jansteen, en J. J., te Hontenisse, alien ter zake van open- bare dronkenschapveroord. ieder in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. C. M., te Hulst, ter zake als vorenveroord. in eene geldb. van f 5, subs. 1 dag gevang. J. v. K., te Hontenisse, ter zake als voren; veroord. in eene geldb. van f 15subs. 5 dagen gevang. J. d. S., te Hontenisse, ter zake als voren veroord. in eene geldb. van f 15, subs. 5 dagen gevang. A. L. en J. V., beide te Hulst, ter zake van het visscben zonder vergunning; veroord. ieder in eene geldb. van f 0,50, subs. 1 dag gevang. J. V. P., te Bergen op Zoom, ter zake van het verspreiden van gedrukte liedjes zonder naam van den drukker; veroord. in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. H. d. B. en A. d. N., beide te Hulst, en A. v. D., te St. Jansteen, alien ter zake van het maken van nachtelijk burengeruebtveroord. ieder in eeue geldb. van f 5,50, subs. 1 dag gevang. D. v. H. en J. B. P., beide te St. Jansteen, ter zake van overtreding van het herbergreglement veroord. ieder in eene geldb. van f 3, subs 1 dag gevang. J. F. JP. L. J., A. D., alien te Stoppeldijk, en Tb. A., te Boschkapelle, ter zake van bet gaan over eens anders in oogst staanden grondveroord. ieder in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. J. v. H., te Hulst, ter zake van het beschadigen van boomen; veroord. in eene geldb. van f 5, subs. 1 dag gevang. H. B., te Meerdonk, ter zake van bet in't veld komen met wildstrikkenveroord. in eene geldb. van f 1, subs. 1 dag gevang. J. F. S., te Clinge, ter zake van overtreding van bet reglement op het bevisschen van de Schelde en Zeeuwscbe stroomen; veroord. in eene geldb. van f 10, subs. 1 dag gevang. Alle veroordeelden tevens in de kosten. Gednrende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten vau Belgie als volgt: Ossen 85 centimen tot fr. 1,10; stieren, koeien en runderen 75 tot 95 centimenopslag 4 centimen alles berekend per kilo levend gewicht. richtte. De ambtenaar, die bet geld aannam, zeide „l)e eigenaar heeft zich ook al aangemeld." n Wie is het?" vroegGovertgespannen. //BankierBouw- man. Hij is scbatrijk en bezit meer dan drie mil- lioen. Waarlijk, vriendje, als gij het geld gehou- den hadt, zoudt gij geen groot kwaad gedaan hebben. Nu zal mijnheer Bouwman u ook wel een bewijs van zijn dankbaarheid doen geworden." ,/Ik zal niets aannemen." //Volgens mijn meening is bet in een geval als het uwe vooral van gewicht, hoe en wat er gegeven wordt. Overigens zijt gij een zeer braaf en rechtschapen mensch, mijnheer, die alle achting verdient." De zaak wekte algemeen opzien en Govert werd in zijn kring buitengewoon bewonderd wegens zijn eerlijkheid. Maar Goverts schoonvader kon in den algemeenen lof slecht iustemmen hij bewees uitvoe- rig, dat voor den rijken heer Bouwman de twintig duizend guldens maar een nietige kleinigheid waren. Ja, hij durfde zelf publiek zeggen, dat hij de groot- moedige eerlijkheid van Govert beschouwde als te ver gedreven fijngevoeligheid. Govert zelf dacht bijna hetzelfdemaar hij zette er zich tegen in en meende dat een mensch altijd rechtschapen en braaf moet wezen en dat iemand in de twintig duizend gulden zijn geheel vermogen had kunnen verloren hebben. Maar de schoonvader zeide //Ik ben toch eens recht nieuwsgierig, of die rijke Bouwman ruiterlijk uit den hoek zal komen. Hij heeft zijn geld nu al vier dagen terugmaar hij laat nog niets van zich lioo- ren. Ik geloof, dat hij een gierige, lage vrek is Bij Govert was het als naar gewoonte weer rustig en vxoolyk in huis en men kon er over den vondst Kalveren onveranderd 90 centimen tot fr. 1,40 vette varkens fr. 1,03 tot Ir. 1,15. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst ir. 3,00 tot fr. 4,20; Mecheleu fr. 4,89; Ware- gem fr. 3,30 tot fr. 4,65; Thielt fr. 4,25Deinze fr. 4,00 tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,65. Al wat Europa bezit in den vorm van groote, prachtig ingerichte hotels zal weldra in de schaduw worden gesteld door den bouw van een nieuw hotel, dat in uitgebreidheid en in weelderigheid van inrichting zijn weerga nergens vindt. Het wordt gebouwd in Northumberland Avenue, de nieuwe straat tegenover Trafalgar Square, in 't westelijk gedeelte van Londen. Behalve de eetzaleu, de receptie-salons, enz., zal het over de 500 logeer- kamers bevatten; de muren van het hotel zullen een hoogte van 100 voet verkrijgen. De kosten van aanbouw van het hotel, 't welk in fraaien renaissanse-stijl wordt opgetrokken, klimmen volgens het bestek tot 200,000 pond sterling of f 2,400,000voor de inwendige in richting, de meubelen, enz., is een bedrag van 70,000 p. st. of f 840,000 bestemd. Yolgens een bericht uit Frohsdorff van 30 Juli had de Graaf van Chambord in den afgeloopen nacht goed geslapen en hield de beterschap aan. Den geheelen namiddag bracht hij in den tuin door. Zijn maag heeft een weinig soep en jus van vleesch verdragen. Nadere berichten omtrent den dood van Cetawavo geven grond te veronderstellen, dat de Koning, om getrouw te blijven aan zijn aan Enge- land gegeven woord en op aandringen van den Engelschen resident verzuimd had, zich behoorlijk in staat van tegenweer te stellen. Zijn ondergang was in een half uur voltooid en naar men verzekert, is met hem ook zijn broeder Dabulamanzi gevallen, doch zijn twaalfjarigo zoon zou op Engelsch gebied zijn ontkomen. In een sclirijven aan een Fransch blad bespreekt Professor Pasteur de cholera. Deze ziekte, even- als andere besmettelijke ziekten, zou volgens de biologisten, voortkomen uit een microbe in het lichaam van den mensch, welk diertje daarin verwoestingen aanricht, die niet zelden den dood tengevolge hebben. Nu komt het er nog op aan, het bestaan van deze microbe te constateeren, is dit geschied, dan zou men zich waarschijnlijk rekenschap kunnen geven van al de eigenaardigheden der cholera, zoowel van de ziekteverschijnselen als van haar uitbreiding en men zou maatregelen kunnen nemen om het kwaad in zijn voortgang te stuiten. Om dat doel te bereiken is dan ook een ge- neeskundige commissie naar Egypte vertrokken. James Carey, de kroongetuige in het proces der moordenaars van Phoenixpark, is bij Port Elizabeth, aan boord van de Melrose Castle, die van Kaapstad naar Natal onderweg was, vermoord. De correspondent der Standard te Kaapstad meldt Niet weinig sensatie heeft hier een telegram uit Port Elizabeth gemaakt. Onder de passagiers, die hier met de Kinfauns Castle waren aangebracht, was een, die zich Power liet noemen. Zijn familie was met hem en zij gingen hier over op de Melrose Castle, die de kustplaatsen tot aan Natal aandoet. Thans wordt verzekerd, dat Power nie- mand anders was dan de verklikker James Carey en hij is in het gezicht van Port Elizabeth dood geschoten door een ander passagier, O'Donnel ge- naamd. Yolgens latere telegrammen werd Carey door een pistoolschot in den nek en door twee in den rug getroffen. Hij leefde nog 20 minuten. O'Donnell is in boeien geslagen en aan land gezet. Er is eene inschrijving geopend om de kosten zelfs gemoedelijk schertsen, als over een zeldzaam voorkomende zaak. Marie dacht wel zeer dikwijls aan Bouwman, die hun scheen te vergeten, maar zij durfde er nooit met Govert over te spreken, omdat hij in dat opzicht zeer hooghartig was. Zoo gingen er veertien dagen om en na het middageten zaten Govert en Marie vroolijk te praten, toen er een spoorbeambte de kamer binnentrad. Hij gaf Govert een brief, waarna hij deftig groetend heenging. De inhoud van den brief luidde als volgt WelEdele Heer, de Directie van den Hollandschen IJzeren spoorweg hield heden voormiddag zitting ter verkiezing van een algemeenen hoofdinspecteur. Deze betrekking vordert vooral buitengewone recht- schapenheid en daarom waart gij, zooals gij welbegrij- pen zult, mijn kandidaat. Mijn voorstel, dat gij die betrekking moet hebben, werd met algemeene stem- men aangenomen. Aan de betrekking is voorloopig drie duizend gulden traktement verbonden; maar er is spoedig verhooging te wachten, omdat onze maatschappij goede zaken maakt. Het zal mij een groot genoegen zijn, wanneer ik u vandaag of morgen te mijnent mag zien, omdat het mij een eer zal wezen, als wij alles afspreken. In elk geval moogt gij in mij een vriend zien, die zich met buitengewone hoogachting teekent BOUWMAN. Govert en Marie omhelsden elkander weenend en dat zou lang geduurd hebben, als het kleine Grietje niet juist wakker geworden was en in haar wiegje heel akelig lagtehuilen. De kleine onnoo- zele wist niet, dat zij op dat oogenblik ook voor haar leven gelukkig was geworden. zijner verdediging te bestrijden Men zegt, dat hij eerst te Kaapstad had ontdekt, wie Power was, ofschoon gedurende de reis sommigen aan boord reeds de waarheid hadden gegist. De ramp van Casamicciola, zoo meldde een correspondent Maandag vandaar, overtreft iedere voorstelling. Het tooneel dat zich bij het landen aan onze oogen vertoonde was verschrikkelijk. De meeste huizen in het lagere gedeelte der stad waren geheel vernield en in hunue puinhoopen zochten enkelen een onderkomen, maar de meeste overlevenden zijn gevlucht. In een kerk lageu acht lijken. Toen de dag aanbrak, was het nog treuriger. Bocren en boerinneu liepen weenende rond, hulp vragende voor degeuen, die nog onder de puinhoopen waren bedolven. Het duurde lang voordat de soldaten en de werklieden waren ont- scheept, tengevolge van bezwaren der autoriteiten. In het hoogste gedeelte van het eiland was het nog erger gesteld. Het was alsof een reus de huizen had omver geworpen. De straten waren bedekt met brokken muur, balken en gebroken meubelen, waartusschen hier en daar een lijk lag. De stank was verschrikkelijk. De overlevenden, die te zwak waren om te vluchten of wier ver- wanten onder de puinhoopen lagen, waren gekam- peerd onder de Oranjeboomen enjammerden. De soldaten doen moedig hun best om de dooden en gewonden te vinden. Twee hunner werden daarbij door het vallen van een muur gedood, maar het is* te betreuren, dat er dadelijk niet meer zijn gezouden, daar dan zeker nog meer gewonden zouden zijn gered. De bevolking van het stadje bedroeg 4000 zielen. Men zegt thans dat 2000 zijn gedood en minstens 1000 gewond. Prof. Palmieri beweert, dat de ramp niet is veroorzaakt door eene aardbeving maar door een inzakking van den bodem. Een ooggetuige, een Duitscher ver- haalt: wij zaten op een terras in den tuin van het logement, toen wij tegen 9£ uur een hoe langer hoe sterker wordend geluid vernamen, als van een spoortrein, die over een ijzeren brug gaat. De groud trilde, ik werd van mijn stoel geslingerd en toen ik trachtte op te staan en mechanisch naar mijn hoed greep, zag ik mij in nevel en stof gehuld. Casamicciola bestond niet meer. In het achtergedeelte van het logement brandden nog petroleumlampenik greep er een en ging naar de kamer mijner vrouw. Ik vond haar on- gedeerd. Wij bracliten den nacht door in den tuin. Te vergeefs trachtte ik eene ongelukkige Amerikaansche damewier beenen door een rotsblok waren verbrijzeld, te bevrijdenhaar kreten om hulp waren verschrikkelijk. Ten 10 J ure ging het eerste schip naar Napels om hulp te halen. De uitbarstingen van wanhoop, verraengd met het gejuich van hen, die elkander terug hadden gevonden, ging alle beschrijving te boven. Yelen zijn door den uit spletew opstijgenden zwavel- damp gestikt. De gemeente Hertogenbosch zal eene openbare bad- en zwemplaats doen bouwen. De groote zaal bij Krasnapolsky te Amsterdam is thans verlicht met 350 gloeilampjes, systeem Edison, die uit porceleinen bloemkelken te voorschijn komen. In de maand Juli kwamen te Kralingen 10 ge vallen van pokken voor, waarvan 4 met doodelijken afloop. Zeven van de aangetasten waren niet ge- vacciueerd. Jan Melis, leerkooper te Onderden- dam, die onlangs door het gerechtsliof te Leeuwarden wegens gebrek aan wettig bewijs, werd vrijgesproken van de beschuldigiug van moord op zijne huis- houdster, is te Garnwerd verdronken gevonden. In een advertentie in een der te Breda uitkomende bladen luidt een aanbeveling voor een kandidaat bij de verkiezingen voor den gemeenteraad die, als kaarsenfabrikant, een man voor de ver- lichting isMeldden wij in ons vorig nummer dat Alle H. de Boer, te Lippenhuizen, in de vlammen, die zijue woning vernielden, noodlottig den dood vond, ook zijn 83jarige echtgenoote Tjitske Boersma is na een smartelijk lijden aan de brandwonden bezweken. Men is nog altijd zonder tijding van het stoomschip Ludwig, hetwelk den 2 Juli Antwerpen heeft verlatennaar Boston, met eene voile lading, 25 reizigers en 43 man aan boord. De reis duurt gewoonlijk 12 dagen. De heer Pomarel, lid der rechtbank te Serlat, is door het hof van cassatie tot twee jaren schorsing veroordeeld, omdat hijter terecht- zitting was verschenen met een gescheurde toga enin de gangen van het paleis van justitie een pijp gerookt heeft. Een lOjarige jongen te Audert-Cordon (Ain), die twist met zijn jongere zuster had, haalde het geweer van zijn vader, wachtte het meisje op en schoot haar dood. Opuieuw wordt uit New-York melding gemaakt van een verschrikkelijk spoorweg-ongeluk. Op den Denver-Rio-Grande-spoor weg stortte een zooge- naamde pleziertrein vau de brug in de Gunuison- rivier. Bij deze ramp moeten 140 personen om- gekomen zijn. Het hof van cassatie te Rome heeft een horlogemaker wegens het binnensmokke- len van 910 Zwitsersche horloges tot boeteu van meer dan 50,000 lire te zamen veroordeeld. De heer D., photograaf te Eindhoven, had voor iemand te Valkensweerd portretten gemaakt en zou die verzenden, doch had het adres vergeten. Goede raad was duur. Hij nam een pliotographie uit het pakje en plakte die op het adres, met het opschriftAan den hier bijgevoegden per- soon te Valkensweerd. Het pakje werd aan den rechten persoon besteld. De vermaarde Kronenburger toreu te Nij- megen, die, zooals bekend is, bij de overgave der vestinggronden uit het oogpunt van oudheid en kunst door het rijk gereserveerd en daarna is gerestaureerd geworden, is thans aan de gemeente voor f 1 's jaars verhuurd, om daarin tuingereedschap te bergen. In den nacht tusschen Maandag en Dinsdag werd uit de weide van den landbouwer J. B., onder Rilland, een zijner beste paarden gestolen. Toen men het ontdekte zag men al spoedig dat de dief zijn weg genomen had over den dijk door het Kreekrak naar Noord-Brabaut en weldra werden alle middelen aangewend hem te achterhalen. De politie vond hem dan ook te Bergen op Zoom, nog uitrustende van zijn vermoeienden tocht, terwijl zijn paard op stal stond. De dief, een zekere A. van N., wagenmaker en schilder te Kruiningen, had Maandag verscheidene gebouwen gemeten zoo hij zeide voor eene assurautie-maatschappij. In die bezigheid is hij nu gestoord aaugezien hij in verzekerde bewaring werd genomen. De schoen- en laarzenmakerij in het groot staat op het punt om van handelsnijverheid in fabrieksnijverheid over te gaan. Rotterdam bezit reeds eene schoenen- en laarzenfabriek, waariu 20 werklieden met behulp van den stoom dagelijks 120 paar schoenen of laarzen kunnen maken. Besoijen in Noord-Brabant heeft ook reeds een schoenmakers-machine. De concurrentie met het buitenland maakt een en ander noodzakelijk. Een Groninger, die een lot in de Haar- lemsche loterij genomen had, zag dezer dagen de lijst der nummers na, waarop prijzen gevallen waren en bemerkte tot zijn vreugd en groote ver- wondering dat de hoogste prijs; een span Isabella- paarden met rijtuig, naar men zegt ter waarde van ongeveer drie duizend gulden, op zijn nummer was gevalllen. Opgetogen van geluk spreekt hij met vrienden er over, haalt het lot uit de porte- monnaie, laat het aan hen zien, en steekt het vervolgens zoo meent hij weer in zijn geldbeurs. Des anderen daags morgens het num mer willende nemen, ontdekt hij tot grooten schrik dat het weg is, en hoe hij zoekt, Y is nergens weer te vinden. Thans heeft hij zich per brief tot het hoofdbestuur gewend om bijgeval het nummer mocht aangeboden worden, den prijs niet terstond af te geven. Dinsdagnamiddag had er aan den Hoek van Holland een zeer treurig voorval plaats. Twee broeders, naar men zegt Briellenaars, en aldaar werkzaam, kregen met elkander twist. De een trok zijn mes en bracht den ander een wond toe die den dood onmiddelijk ten gevolge had. De dader is gearresteerd. De verslagene laat een vrouw en 7 kinderen na. Misbruik van sterken drank schijnt ook hier de oorzaak te zijn geweest. Te Assen heeft het domme publiek alweer eens een //tooverij" ontdekt. Een kind was ziek, en onder een //bakje koffie" kwamen moeder en buurvrouwen toen aldra tot de overtuiging, dat er een heks in het spel was. Een vrouw, die met garen en band liep, werd door de bijgeloovige vrouwen aangegrepen en tot //onttoovering" gedwon- genom niet mishandeld te worden, onderwierp de oude zich. Daar natuurlijk het kind toch niet beter werd, zullen de domme lieden wellicht nog gelegeuheid vinden, tot daden over te gaan, die de justitie in staat zullen stellen, dat bij geloof krachtig te bestrijden. Kapitein Webb heeft een navolger gevonden in een Engelschman te Preston, die de rivier Ribble wilde overzwemmen, juist op de plaats, waar zich een draaikolk bevindt. Toen hij zich te water begaf, riep hij//In zal kapitein Webb nadoenInderdaad volgde hij diens voorbeeld. Nauwelijks had hij eenige slagen gedaan, of hij werd meegesleept door den maalstroom. Eerst na lang zoeken vond men zijn lijk in de rivier. Huwelijks-aangiften. 19 Juli. Meijer Meijer, oud 33 j., jm. en Sara Blok, oud 35 j., jd. 31 Juli. Jacobus Hendrik Weijkman, oud 24 j., jm. en Catharina Pieternella Tazelaar, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Juli. Marinusde Jonge, oud 21 j., jm. en Hendrika Hendrina Vogel, oud 31 j., wed. Geboorten. 15 Juli. Elisa Rosalia Regina, d. van Theophilus Mariuus Fermont en van Mathilda Maria van Hecke. 16 Juli. Geleijn, z. van Jan Snap en van Jacomina Heinsdijk. 18 Juli. Anna Catharina, d. van Theophile Acke en van Octavia Yossaert. 21 Juli. Jacob Barend, z. van Jan Marinus Zietse en van Willemina Roelse. 22 Juli. Jacomina Cornelia, d. van Jan Leunis Koole en van Sara Luteijn. 24 Juli. Augustus Augustinus, z. van Adolphus David en van Maria de Bakker. Magdelena, d. vau Gerrit Hendrik Kamerik en van Grietje Veenstra. 25 Juli. Janna Maria, d. van Cornelis de Kubber en van Suzanna Deij. 27 Juli. Willem Francois, z. van Pieter Willem Riemens en van Neeltje Stoffijn. Theodorus, z. van Hendrik Johannes Aarnoudse en van Maria Haneveer. 28 Juli. Pieter Jacobus, z. van Cor nelis Lensen en van Sara Levina Bliek. 29 Juli. MacoBiMMMejMKaMaMaagagaBWwairwiicirwmaftJiwwaELaaaaaigjWs* >im«> uckv ♦in** Van 16 tot 31 Juli 1883. TER NEUZEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2