Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1901. Zaterdag 4 Augustus 1883. 23e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Vt Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. oor ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonueeren tot bet plaatseu van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit bind versefiljlnt Uiusdns- en Vrijdngnvoud bij den ultgever J. K. G. B IIONT te Ter Aleuzeu. Politiek Overzicht. De ongestoorde gang der Kroniugsfeesten, bet feit dat de Keizer gedurende zijn verblijf te Mos- kou geeu enkel levensteeken der omweutelings- maunen waarnam en de onverschilligheid, waarmede scliijnbaar bet mooie gedrukte Keizerlijke krouings- manifest ontvangen is, hoewel dit aan alle verwach- tiugeu omtrent een wijziging in bet oude Russische Regeerstelsel den bodem inslaat, dit alles te zamen beeft vele aanbangers en voorstanders der oud- ltussische partij doen gelooven aan een uitspatten der Nibilistiscbe partij. De laatste bericbten uit Rusland toouen echter aan, boe ongegrond deze meeuing is, en dat er niet weinigen zijn, die in de scbijnbare werkeloosbeid der Nihilisten niet alleen geen zwakte zien, maar dat zij integendeel door bunne ontbouding gedurende de kroning niet slecbts opnieuw getoond hebben, dat zij zich naast onverschrokkenheid ook door tucbt ken- merken, maar ook dat de Russische overleverin- gen ook bun heilig zijn. In den loop der maand Juni hebben de omwentelingsmannen dan ook weder vergadering gehouden te Kiew, Cliarkow en Nikolajew, waar besloten is de tijdelijke wer keloosbeid te laten varen. In Frankrijk zijn door de Kamer de met de spoorwegmaatscbappij Parijs-Lyon-Middellaudsche zee en den Orleans-spoorweggeslotenovereenkomsten in baar geheel aangenomen. Yooraf ging een be- slissing over bet voorstel om de bepaliug er in op te nemen dat de betrekking van Senator of afge- vaardigde ouvereenigbaar zijn zou met bet directeur- scbap eener spoorwegmaatschappij. Dit was den heeren, waar van er zelf velen in zulke besturen zitten te kras. Er werd ecbter een bijvoeging voorgesteld, bepalende, dat een Senator of een afgevaardigde, die in een spoorwegbestuur optreedt, zijn betrekking als volksvertegenwoordiger moet nederleggen of zicb aan een lierkiezing onder- werpen. Deze werd aangenomen, ecbter met de beperkende bepaliug, dat de maatregel geen terug- werkende kracht zou hebben, zoodat voor de af- gevaardigden of Senators, die thans die dubbele betrekking bekleeden, alles bij bet oude blijft. Thans heeft echter de Senaat nog te beslissen, waarvan vele leden voor een overneming der spoor- wegen door den Staat gestemd zijn. De Kamer heeft verder de gelden toegestaan, die de Regeering had aangevraagd voor bet zenden eener weten- scbappelijk commissie naar Egypte voor het be- studeeren van de cholera. In Engelaud is in het Lagerhuis behandeld bet bekende voorstel van Sir Stafford Northcote om trent het niet erkennen van De Lessep's uitsluitend vergunningsrecht inzake het graven van een tweede FEUILLETQiN. 3) TWIYITG DUIZEND GULDEN. (Slot.) Hij kon maar geen besluit nemen. Nadat zijn vrouw weer heengegaan was, bad bij de portefeuille weer in zijn scbrijflessenaar gesloten en zijn jas kwaad in een hoek van de kamer op een kleiue canap<5 geworpen. Hij nam een boek om te lezen, maar de witte bladen en de zwarte letters, trokken zijn oog minder dan de schrijflessenaar, die het onderwerp van zijn inwendigen strijd bevatte. Voor zijn oogen bleven bauknoten zweven en bij wist niet eens, welk boek bij iu zijn hauden bad. Het werd tijd voor het avondeten en Govertat nog minder dan 's middags. Zijn vrouw zeide ffGe zijt tocb niet wel. Gij wilt het te vergeefs geheim bouden." //Ik ben moede. Ik ga gauw naar bed en morgen vroeg ben ik weer de oude." En inderdaad ging Govert, toen zijn vrouw nog even de keuken inging, naar bed, waar bij met zijn gezicht naar den muur ging liggen, omdat bij met zijn vrouw niet meer wilde praten. Hij wilde alles nog eens overdenkenmaar de reeds zoo dikwijls herhaalde gedachten hadden alle bekoor- lijkheid voor hem verloren en zijn vermoeide ver- beeldingskracht kon de gedaauten van den spelenden losbol en den zelfmoordeuden huisvader niet meer zoo levendig maken. Hij werd dof en mat en kon toch niet slapen, al bleef bij ook doodstil liggen. Ook Marie ging weldra naar bedmaar ook zij kon baar oogen niet sluiten en zij luisterde, of Govert nog wakker was. Ilet duurde meer dan twee uren, Suez-kanaal met de daarop voorgestelde bijvoe- gingen van de leden Norwood en Worms, dat het buis zijn voile vrijheid van oordeel beboude be- treffende een nieuwen waterweg tusschen de Middel- landsche en de Roode zeeen. Gladstone bestreed de jongste leer van Lord Salisbury, dat verkregen landrechten door de belangen van den wereldhandel kunneu worden omvergestooten en een Britsch kanaal alleen op Britsch grondgebied mogelijk was. De rechten van De Lesseps waren in 1872, dus aan de vorige regeering, bekend toen zij de Suez-aandeelen van den vroegeren Onderkoning van Egypte kocht. Het Lagerhuis kan niet be slissen in een wettige kwestie, waarin alleen een Egyptische of internationale rechtbank uitspraak kan doen. De spreker verlangde verwerping van Northcote's voorstel, daar bare aanneming een slecht voorbeeld voor andere wetgevende machten zou zijn en in de zaak verwikkelingen zou teweeg brengen. Uit Turkije wordt bericbt, dat een buitengewone Ministerraad is gehouden en de Sultan met zijn Ministers besloten liebben, om elke vergunning tot het graven van een tweede Suez-kanaal te weigeren. De Engelsche bladen drijven met dit besluit niet weinig den spot. Toch is deze zaak in het Lagerhuis ter sprake geweest en deelde de Minister, Lord Fitz-Maurice, mede, dat bebalve van Turkije van geen enkele inogendheid eenige mededeeliug over de voorloopige scbikking betref- fende het Suez-kanaal ontvangen was. Egypte wordt nu ook bedreigd door een sterke overstrooming van den Nijl. Met verlaugen zag men bet rijzen van den Nijl tegemoet, omdat men daarvan een goeden invloed op den algemeenen gezondheidstoestand verwachtte, maar nu de rivier eenmaal aan bet rijzen is, doet zij bet zoo snel dat, zij reeds een derde hooger is dan verleden jaar op denzelfden dag. Ook wordt de katoenoogst met groote schade bedreigd door den katoenworm, zoodat men op enkele plaatseu de planten moest uitrukken en verbranden. Intusschen gaat de cholera voort met slachtoffers te maken. Zij heeft zicb nu tot de plaatseu langs het Suez-Kanaal uitgebreid, waar ze waarschijnlijk door de Engelsche troepen uit Cairo is overgebracht. Onder de bevolking en de Ministers heerscht de grootste verwarring. De Khedive moet ecbter het mogelijke doen om hen tot krachtiger handelen aan te sporen. Boulak, de zwaarst besmette wijk van Cairo, heeft men ge heel neergebrand. Alle avonden worden in Cairo en andere besmette plaatsen groote teervuren ont- stoken. Elders heeft de zoo gevreesde ziekte zich tot nog toe gelukkig niet geopenbaard. De berich- ten daaromtrent hebben zich niet bevestigd. voor deze na langen strijd insliep. //God zij gedankt 1" mompelde het goede vrouwtje, waarna zij zelf trachtte iu te slapen. Maar Govert begon nu eensklaps hardop te droomen. //Duizend twee duizendtwintig duizend effecten Grietje houd hem nu springt hij hier de brug ha, ha, met de kaarten verspeeld ik geef het afha, hoe dom ik geef het niet affijne sigaren" //Mijn God, waar van kan hij toch droomen vroeg de vrouw angstig, terwijl zij de deken over haar hoofd trok. Ein- delijk zuchtte Govert diep en nu werd alles stil. Nu sliep Marie ook weldra in. Nauwelijks werd het dag, of Govert ontwaakte, Met verdubbelt geweld bestormden de gedachten, die hij gisteren had gehad, zijn geest weer. Hij sprong snel op, kleedde zich en ging naar zijn kamer, terwijl hij de slapende kinderen alleen liet. Oiimid- delijk stak hij het geld weer in den zak van zijn jas, dien hij tegen zijn gewoonte reeds had aange- trokken. Daarna ging hij op een stoel zitten, omdat hij nu een besluit wilde nemen. Zijn akelige toe- stand mocht niet langer voortduren. Eerst later werd Marie wakker. Zij trok snel een morgenjapon aan en keek even in de kamer van haar man. Govert lag heel gemakkelijk in een leunstoelzijn handen hingen slap neer, zijn hoofd lag achterover iu de kussens en als wanhopig staarde hij naar een vast punt. De goede vrouw werd bang voor hem. Den jas had hij ook weer aan, maar durfde niet meer vragen waarom, omdat zij de tooneelen van gisteren nog niet was vergeten. Eindelijk ging zij vastberaden naar haar man toe. Govert sprong Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning benoemd tot secretaris bij de intendance van het Koninklijk landgoed Oranje-Nassauoord, Baron Roosmale Nepveu, vroeger sergeant bij het regi ment grenadiers en jagers, ter vervanging van den beer Musquetier, die naar Zr. Ms. kasteel in Luxemburg is verplaatst. De Minister van Waterstaat, H. en N. brengt ter kennis, dat ter opleiding tot opzichter bij de Rijks-telegraaf, waaraan een jaarwedde van f 800 tot f 2000 verbonden is, met 1 October a. s. twee adsp.-opzichters kunnen worden toegelaten, op een maandgeld van f 50. Zij, die daarvoor in aaninerking wenschen te komen, moeten zich voor 1 September bij het Departement daartoe aamnelden; zij moeten geboren zijn in een der jaren 18571865. (Zie verder St.-Ct. no. 179.) Omtrent de reis van Koning Leopold naar Nederland zoo schrijft men uit Brussel is tot dusver niets met zekerheid bekend. Alles zal afhangen van den gezondheidstoestand van Z. M., die nog te wenschen overlaat. Door het Miuisterie van Waterstaat, H. en N. is uitgegeven de statistiek van het stoomwezen in Nederland op 1 Januari 1883. Daar blijkt, dat op dat tijdstip in gebruik waren 6690 stoom- ketels met een verwarmingsoppervlak van 197,249,97 M2. en 6405 stoomwerktuigen met 110,968,2 nom. paardenkrachten, hieronder niet begrepen de stoom- ketels op oorlogsschepen en die der locomotieven voor vervoer van personen. Z. M. de Koning heeft twee prachtige kleine jachten doen vervaardigen, beide met fluweel be- kleedhet een zal den naam dragen van Koningin Emma, het andere dien van het Prinsesje. Z. M. heeft er Zondag een proeftochtje mee op den Riju gedaan. Jl. Woensdagavond te 7 uur kwam aan den Koudenkerkschen straatweg bij Ylissingen een luchtballon neer. Iu het schuitje waren twee Engelschen, de heer Joseph Simmons en Sir Claude Champion de Crespigny. Zij waren te 1 uur te Maldon, in het Graafschap Essex, 30 mijlen van Harwich, opgestegeu en legden dus 140 mijlen over de Noordzee in 6 uur af. De luchtballon is genaamd Colonel Brine, is 80 voet hoog en 130 voet in omvang. Dit is de 444e luchtreis van den heer Simmons, en de tweede over het kanaal. De vorige maal deed hij den 4 Maart den tocht van Dover naar Calais. De ballon viel toen in het kanaal, waarbij Sir Claude een been verbaasd op en gaf haar een hand. Maar daarmede was Marie niet tevredenzij greep met haar lin- kerh&nd de aangeboden rechterhand van haar man en sloeg den anderen arm om zijn hals, terwijl zij hem met een smartelijken glimlach aanstaarde. Zij sprak//Govert, u scheelt wat en gij vertrouwt mij niet. Ben ik niet altijd uw goed en trouw vrouwtje geweest. Als ons een ongeluk getroffen heeft, zeg het mij dan, opdat ik het met u deele." Govert werd getroffen en een traan ontschoot zijn oog. Hij maakte zich zacht los uit de armen zijner vrouw en gat haar een langen, innigen zoen op de hand. De teederheid van Govert gaf de vrouw moed en zij ging vertrouwelijk voort//Gij had van nacht nnre droomen nietwaar Gij droomdet hardop van geld, van een brug en van andere zaken.//Gekheid, gekheid mompelde Govert. //Toch doet u stellig iets leed. Zeg mij toch, wat het is. Waar zit het hem Govert ging weer zitten en maakte zijn jas los. //Nu, waar zit het hem //Hier antwoordde Govert, terwijl hij de portefeuille met zijn vinger aanraakte. De vrouw meende, dat hij naar zijn hart wees. Misschien is hij op iemand verliefd. Zoo ging het haar als een zwaard door het hart, omdat ze dat nooit had kunnen denken. Zij liet haar hoofd hangen en sprak met stille onderwerping Ja, als gij iemand anders bemind, dan zal ik u niet kunnen lielpen. Maar ik vergeef het u Govert." Nu werd het Govert echter te erg. Wat P Zou hij een andere beminnen als zijn best Marietje? Hoe kon men dat ooit van hem denken Was het inderdaad al zoover met hem gekomen P Hij vloog op als een brak. De onverschrokken reiziger waagde thans weder den gevaarlijkeu tocht met gelukkigen af- loop. De beide reizigers en de ballon keerden gisterenavond per inailboot naar Engeland terug. Het monument voor Stieltjes in het plantsoen op het Yoordereiland te Rotterdam nadert lang- zamerhand zijn voltooiing. Het is een slanke kolom van gekleurden zandsteen, aan het voet- stuk met eenige medaillons voorzien. Het beeld- houwwerk wordt op de plaats zelve voltooid. TER NEUZEN, 3 Augustas 1883. De uitslag der herstemming op Dinsdag jl. voor een lid van den gemeenteraad was als volgt Kiezers 252; ingeleverde stembriefjes 227, door het stembureau werden 5 briefjes, als bianco inge leverd, van onwaarde verklaard. De heer J. A. lazelaar werd gekozen met 120 stemmen, terwijl de heer II. C. E. van IJsselsteijn 102 stemmen verkreeg. J er gelegenheid van den 25 verjaardag van II. M. de Koningin, wapperde gisteren alhier van verschillende particuliere en openbare gebouwen de nationale driekleur. Des avonds voerde het muziekgezelschap Apollo" op het marktplein eenige stukken uit. Dp het drietal tot beroep van een predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Sneek, komen voor de heeren A. Brink en J. Westerhuis predikanten te Almkerk en Ter Neuzen. De inspecteur van het geneeskundig staats- toezicht voor Zeeland heeft verklaard, dat de epi- demie van mazelen te Oostburg en Cadzand heeft opgehouden te bestaan. Axel, 1 Augustus. De heer D. J. Oggel is tot lid van den gemeenteraad gekozen met 107 stemmen. De heer M. J. van Vessem, aftredend lid, verkreeg 84 stemmen. Ingeleverd waren 198 briefjes, waarvan 6 bianco en 1 van onwaarde. Boschbapelle. Bij de herstemming voor een raadslid alhier op 31 Juli jl. werden ingeleverd 29 biljetten. De heeren J. F. Truijman en C. F. V ereecken verkregen ieder 13 stemmen, waarvan eerstgenoemde, als de oudste in jaren, is benoemd. De overige drie stemmen werden op het aftredend lid uitgebracht. Hoek. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad waren 76 geldige stemmen uitge bracht. Gekozen werd de heer J. de Feijter Wz. met 41 stemmen; op het aftredend lid H. Wolfert waren 35 stemmen uitgebracht. Hontenisse. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden 90 geldige stembil- jetten ingeleverd. Gekozen werd het aftredende lid P. A. Joossen met 55 stemmen. tijger en schreeuwde //Hoe ellendigHij trok de portefeuille uit zijn zak en slingerde haar zoo hevig midden in de kamer, dat de bauknoten over den vloer vlogen. //Heere, mijn God riep Marie, die niets van het geheele tooneel begreep, toen zij zooveel geld zag. ^Ziezoo, nu is het er uitDat was hetzei Govert, stampvoetend en op en neer loopend. //Hoe komt gij aan dat geld, Govert In Godsnaam, zegt het mij //Gisterenavond vond ik het, Marie. Ik heb het gisterenavond gevonden." //Goddank," stamelde Marie bijna wezeuloos. //Toen ik naar den dokter ging, vond ik het op straat en sinds dat oogenblik ben ik ongelukkig, Marie. Wat moet ik met dat geld doen, wat moet ik er mede doen //Nu, nubreng het op een politiebureau." Gij zijt een engel. Gij hebt gelijk. Dat had ik onmid- delijk moeten doen. Gij zijt mijn bovenste beste. En kondet gij een oogenblik gelooven, dat ik op een ander verliefd zou wezen dan kent gij uw eigenwaarde slecht, Marie. Hoe diep ben ik tegen- over u gezonken Marie lachte eens hartelijk en zei toen //Nu zal ik het ontbijt eerst maar eens binnen brengen, want gij hebt gisteren bijna niets gegeten." „Ja, ja, nu kan ik weer eten," antwoordde Govert. Er werd geklopt. De dokter trad binnen en vroeg//Nu, wie en waar is de zieke //Niemand en nergens," antwoordde Marie. Maar zie eensGovert vond gisteren, toen hij naar u heenging, een schat gelds" Daar mede maakte zij aan alle aarzeling voor goed een eind. Govert bracht het geld bedaard weg, omdat hij zich zelf bewust was, dat hij een goede daad ver- TEK \EIZEVS(HE (01«4\T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1