Handelsberichten. u gedreven had. Dat vogels in tijden van epidemie hot land verlaten, werd o. a. bij de cholera-epidemie van 1865 te Utrecht gestaafd, waar de anders van kraaiengekras weergalmende Domtoren toen geheel door de vogels verlaten was. Ook vliegen werden toen niet gezien. Een van de kandidaten voor het hoofdonder- wijzers-examen, dat dezer dagen te 's Gravenhage werd gehouden, heeft met goed succes daaraan deelgenomen, zonder bij het schriftelijk werk, met inbegrip van het schoonschrift en het teekenwerk, gebruik te maken van zijn rechterhand. In onderscheidene steden vond men dezer dagen in de straten aangeplakt, het navolgende vers: VIVAT DE JENEVER! Zoover heeft het water nog nooit een gebracht, Als de echte jenever je brengt door zijn macht. Wei gaat er je kracht en gezondheid mee heen, Maar dat 's ook je kracht en gezondheid alleen Je trouwt, en je trouwt met je vrouw veel geluk, Maar thuis is 't zoo woelig, de kinderen zoo druk, Dus stil naar de kroeg, die rinkinkt van 'tgedruisch; Maar, dat 's in de kroeg, 't geraas niet van thuis. Je hond wil geen drank, en je schopt hem, je bond, Toch weigert hij, toch, schoon hij kruipt langs (den grond. Slechts water, dat wil hij, want schoon hij je vreest, Hij weigert jenever, hoe dom van zoo'n beest! De kroeg, niets zoo heerlijk, en die walm en die stank, Die krijg je er voor niet, je betaalt slechts den drank Soms borg je en verdrinkt, wat je vrouw heeftbespaard, Maar kras hoort je er vloeken en dat's wel wat waard. Zoo een stevige borrel, die brandt in je maag, En straks komt er rusie, dan krijg je een pak slaag, Dan gooit m' u de deur uit, je stelt je te weer, Gepakt door twee dienders, bedenk welk een eer, Schaarsch was je bekend,nauwlijks wist men je naam, Maar uu loopt voor jou heel de buurt vaak te zaam. Men Suit en men gilt, wijst je spottend van veer, De straatjongens schelden, bedenkt toch wat eer Je vrouw wordt wel mager, je kinders wel bleek, Maar boiler en rooder wordt jij bij de week. Je vrouw en je kinderen vergaan van verdriet, Maar vloekende zing je, en 't deert je dus niet! En eindelijk, 't duurt zoo heel lang niet meer, maat Dan ben je doodarm en dan sta je op straat, Dan loop je te beed'len, bedenk welk een pret. Maar kora, nog een borrel, de drank geeft verzet. Dan leef je als een schooier, dan steel je om een slok, Men pakt je en je huist eens voor niet in het liok, Of struikelt smoordronken in gracht of in sloot, En vind je er de dood, hu, wat akelige dood Je dood was een zegeu je leven nochtans, Verdreef uit je woning die eug'len vol glans, Die eng'len, waar liefde ook de ned'rigste hut, Waar God wordt gediend, trouw bewaakt en beschut. Je vrouw is bezweken! je zonen wier jeugd Geen vader ooit leidde tot godsvrucht en deugd, Je zonen, ze zwierven als schooiers door 't land, Je beeldschoone dochter maar Jk zwijg van haar (schand. Doch wat ik mag zeggen, dit beeldschoone kind, Uw oogappel eens, zij, zoo vriend'lijk gezind, Zij hoorde u steeds vloeken, in bitter geklag, Vloekt zij op haar sterfbed je naam en gedrag. Nu ben je een te guile, een veel te eerlijke vent, Dan dat je met mij niet rondborstig bekent. Dat deed de jenever! zoover als zijn macht Heeft zeker het water nog niemand gebracht! De dienstmeid van den heer Yan F. te Helmond stierf onder zeer vreemde omstandig- heden, en na een ontzettend lijden van enkele uren. Daar er aan vergiftiging gedacht werd, is het lijk gerechtelijk gescliouwd en is de justitie uit Roermond ter onderzoek naar Helmond over- gekomen. Het voorloopig onderzoek doet ver- moeden, dat eene slecht befaamde vrouw aldaar aan het ongelukkige slachtoft'er, dat zwanger bleek te zijn, een middel heeft bezorgd, dat een zwaar vergift schijnt te zijn geweest. De vermoedelijke daderes is naar de gevangenis te Roermond over- gebracht. Tot vreeselijke outsteltenis van onderwijzer en jeugd sloeg verleden week onder schooltijd de bliksem in het schoollokaal te Buchten, gem. Borm in Limburg. Als een vuurslang ging hij tweemaal het vertrek rond en baande zich toen een uitweg door een venstertje. Iloewel verstijfd van schrik en een poosje als verblind, had gelukkig noch het onderwijzend perso- neel, noch de schooljeugd eenig letsel bekomen. Te Roermond zijn weder twee personen uit Yenloo wegens dronkenschap veroordeeld om naar een der rijkswerkinrichtingen te worden opgezonden. Dit is reeds het zesde geval dat in deze gemeent voorkomtwel een bewijs dat men aldaar sterk van de ,/vergunning" profiteert. Donderdag avond stond een gedeelte van de Goudbloemstraat te Amsterdam op stelten een weduwnaar, die een weinig boven zijn bier was, had de ervaring opgedaan, dat zijn kinderen hem voor eenig geld hadden bestolen, weshalve hij besloot zijn kroost aan de politic over te leveren. Deze kwam; maar inmiddels wareu een aantal buurvrouwen op het appel verschenen en gaveu den strengen vader, met behulp van pantolfels, klompen en verschillende langwerpige huishoud— artikelen, een geduchte afrossing. Niet bestand tegen dien onophoudelijken slagregen, zag de man zich verplicht in een trapportaal de vlucht te nemen, en de aanrukkende politiemacht nam nu met de kinderen ook den vader in haar hooge bescherming. Een man, die bij de gedachte aanYondels: „Waar werd oprechter trouw, dan tusschen man en vrouw," enz., zich steeds ergeren moest, had zich voorgenomen om in zijne woning op Tessel een eind aan zijn bestaan te maken. De gedurige binnenlandsche oorlogen tusschen hem en zijn lieve wederhelft hadden den man zoo moedeloos gemaakt, dat hij zich een touw om den hals sloeg en daarna tusschen dood en leven bengelde. Juist van pas kwam zijn dierbare gade aangesneld sneed hem los en begroette zijne herleving met een flink standje. Dat kapitein Webb het slachtoffer het bijna onvermijdelijk offer mag men zeggen van een waagstuk is geworden, dat niemand voor hem tot dusver had durven ondernemen of zelfs mogelijk had geacht, hebben wij reeds gemeld. Hij had zich sterk gemaakt de sluizen en de groote draaikolk door te zwemmen, die op een bepaald punt, de watervallen der Niagara vormen. Dins- dagmiddag te 4 uren vertrokken, in tegenwoordig- heid van een ontzaggelijke menigte, zwom hij, ondanks de groote moeielijkheden, de sluizen door; maar toen hij in den draaikolk kwam, zag men hem plotseling den arm oplichten en meteen ver- dween hij in den afgrond. De kracht van den draaienden stroom kon hij niet weerstaan; hij verdronk zonder zelfs de macht te hebben gehad tegen het element te worstelen. Niet ouder dan 35 jaren is Matthew Webb geworden. Hij had verscheiden Engelsche koop- vaardijschepen gekommandeerd; maar dat achtens- waardig beroep liet hij varen om zich geheel aan de waaghalzerij over te geven. Den 3 Juli van dat jaar zwom hij van Blackwal naar Grave- send op de Theems, d. w. z. legde hij in 4 u. 12 m. een afstand van ongeveer 7| mijl af en korten tijd daarna volbracht hij dat kunststuk met het grootste gemak. Eenige maanden later ging hij nog verder. Na een eerste vruchtelooze poging zwom hij het kanaal door van Dover naar Calais, gedurende 21 uren tegen den wind en een zeer stormachtigc zee worstelend. Hij bereikte in wel- stand den Franschen oever. In 1880 bleef hij te Scarborough 74 uren achtercen in het water. Thans zou lnj de draaikolk van de Niagara door zwemmen op het punt waar de stroom meer dan 30 el diep is en met een snelheid van 16 mijlen in het uur loopt. Hij kende volkomen de ontzet- tende gevaren waaraan hij zich blootstelde. Of de maalstroom zou hem verzwelgen of hij zou zich te pletter stooten tegen de twee spitse rotsriffen, die in de draaikolk uitsteken. Hij liet zich echter niet afschrikken, of liever zijn eerzucht was geprikkeld door een premie van 10,000 dollars, door de spoor- wegmaatschappijen uitgeloofd, die daarvoor 100,000 menschen tot een ongezonde nieuwsgierigheid uitlokten. Nochtans waren er zelfs in Amerika, die Webb krankzinnig verklaarden en hem tot het laatste oogenblik trachten te weerhouden zijn dollemans- coup uit te voeren. Hij trotseerde alle waarschu- wingen en gevaren met de gedachte aan zijn Her- cules-kracht. Hij kwam er dan ook nog werkelijk toe den stroom van 8 kilometer door te zwemmen, die door de Niagara wordt gevormd, alvorens deze zich in het Ontario-meer slingert. Te Boston is een dierenhospitaal in aanbouw, dat algemeen belangstelling wekt en verdient. Het bestaat uit twee afdeelingen, het eigenlijke zieken- huis in de stad, en een voor de verstandige ver- pleging van zieke huisdieren bizonder ingerichte, op vijf mijlen afstand van Boston gelegen hoeve. liet eerste is voor paarden, katten en honden, het laatste voor runderen, schapen en varkens bestemd. Het ziekenhuis bestaat uit een gebouw van 50 voet lang en 50 voet breed, en drie verdiepingen met een goed verlicht en geventileerd sousterrain. Behalve de voor de zieke dieren bestemde groote en kleine stallen, de zolders voor voedsel en de apotheek, bevat het gebouw verschillende gehoor- zalen, de boekerij, de woning van den opzichter, enz. Aan de inrichting is een openbare kliniek ver- bonden, waarin zieke dieren gratis, doch tegen be- taling der verstrekte medicijnen, worden behandeld. In elk geval zal de inrichting zeer bijdragen tot bevordering der veeartsenijkunde. Wij willen immers hopen dat de in het hospitaal opgenomen dieren niet alleen als voorwerpen zullen worden gebruikt, waarop men proeven neemt, maar dat zij wezenlijk genezing van hun lijden zullen vinden. Een dame stapte Yrijdag aan het station Saint Lazare in den trein naar Saint Germaiu, en onmiddelijk na haar namen zeven individuen plaats. Toen nu de dame een goedgevulde porte- monnaie voor den dag liaalde, waarin haar plaats- biljet zich bevond, werd zij door de kerels aange- vallen, die haar een doek in den mond stopten en uitplunderden. Te Toulouse is cen man in hechtenis geno- men, die zijn zwager en neef opgesloten liicld om hen langzamerhand te doen sterven, ten einde zich van hun vermogen, groot 100,000 frs., mees- ter te maken. De ongelukkigen werden half dood en van hun verstand beroofd in een liok gevonden. Een Duitsch blad verhaalt van een kat, die jonge eekhorentjes zoogt. De diertjes werden piep- jong in hulpcloozen toestand in het bosch gevonden en bij de kat gebracht, die pas jongen had gekre- gen. De stiefmoeder trekt nu echter, zooals wel meer bij katten gezien werd, hare aangenomen kinderen boven haar eigen voor en dwingt met geweld, bij het zogen, de jonge katjes te wachten tot de eekhorentjes verzadigd zijn. Uit Armenie komt bericht van eene merkwaar- digc vondst. In een gletscher op den berg Ararat zou namelijk niets meer of minder ontdekt zijn dan het wrak van de arke Noach's, in wel is waar niet meer zeewaardigen, maar overigens nog zeer goed geconserveerden staat. Het hout is gopherhout, overeenkomstig het bijbelsch verhaal. Een Ameri- kaan moet den plaatselijken Pasha reeds een aan- nemelijk bod voor dit reliek hebben gedaan. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnhecr de Ops teller! De toegang tot de haven van Philippine is thans, zelfs voor kleine vaartuigen, bijna onmogelijk ge worden; de weg van Philippine naar het station voor die plaats is onbruikbaar, terwijl staats- noch polderbesturen maatregelen nemen om zijn toestand te verbeteren; al de mossels en de visch, die te Philippine met veel moeite worden aangebracht, moeten dus nu met karren naar het Belgische sta tion Bouchaute vervoerd worden. Dit vervoer is zeer kostelijk en de Belgische staat, waaraan ge- noemd station behoort, stelt zeer hooge prijzen voor het vervoer, terwijl de goederen maar tweemaal daags verzonden worden. Hoeveel voordeeliger zou het niet zijn voor de schippers, wanneer zij hun mossels en visch te Ter Neuzen aanbrachten, waar geen vervoerprijzen noodig zijn, omdat de goederen uit de schuiten op de wagons geladen kunnen worden. Yerlangen de schippers niet, binnen de sluizen te komen, zoo kunnen de wagons tot aan de kleine sluis gebracht worden om ze te doen laden. Alle mossels en visch, te Ter Neuzen aangebo- den, worden verzonden met den eerstvertrekkenden trein, 't zij goederentrein of niet. Uit bijgaand tarief zal blijken het groote voor- deel dat gelegen is in de verzending over Ter Neuzen, daar de prijzen veel lager zijn, het vervoer per kar vermeden wordt en de verzendingen veel sneller geschieden. In geval van verzending naar Brussel heeft men in den vrachtbrief te melden over Gent-Zuid. MOSSELEN. minder dan 5000 K. minstens 5000 K. fr. 4,10 3,48 fr. 2,30 u 2,30 minder dan 5 00 0 K. minstens 5000 K. fr. 32,61 27,06 fr. 30,95 25,40 minder dan 5000 K. minstens 5000 K. fr. 11,06 8,28 fr. 10,36 7,55 Gent, 24 Juli 1883. X. In deze tabel zijn de prijzen aangewezen per duizend kilo. Zeetlj din gen. Yan 24 tot en met 30 Juli zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 26 Juli. Duitsche stoomb. Alpha, kap. Tretan, van Riga met slippers. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New-Castle met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Duitsche bark Diogenes, kap. Yoleker, van Riga met hout. 27 Juli. Eng. stoomb. Yigilant, kap. Smith, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, van Hull met stukg. 28 Juli. Duitsche stoomb. Europa, kap. Stapel- mann, van Sundswall met hout. 29 Juli. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Zweedsche brik Marie Louise, kap. Nelson, van Frederiksham met hout. 30 Juli. Duitsche schooner Maria, kap. Hillebrandt, van Riga met hout. Duitsche schooner Navigator, kap. Stieg, van Gothenburg met hout. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, van Goole met stukg. Van 24 tot en met 30 Juli zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent: 24 Juli. Eng. stoomb. Hispania, kap. Edwards, naar Middlesbro ledig. Duitsche driem. schooner Leda, kap. Pust, naar Riga met ballast. Zweedsche schooner Petronella, kap. Larson, naar Sundswall met ballast. Zweedsche schooner Biola, kap. Nilssen, naar Hudickswall met ballast. 25 Juli. Spaan- sche bark Rufina, kap. San Martin, naar Antwerpen met ballast. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, naar Goolo met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, naar Londen met stukg. 26 Juli. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, naar Liverpool met stukg. 28 Juli. Eng. stoomb. Munroe, kap. Roper, naar Grangemouth ledig. Eng. stoomb. Vigilant, kap. Smith, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, naar Goole met stukg. 29 Juli. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, naar New-Castle met stukg. Duitsche stoomb. Alpha, kap. Tretan, naar Ipswich ledig. 30 Juli. Rus- sische schooner lima, kap. Anderssen, naar Wyburg met ballast. Russische schooner Ahkera, kap. Bjorklund, naar Wyburg met ballast. Duitsche brik Louis, kap. Freericks, op avontuur met ballast. Noordsche bark Auguste, kap. Terjesen, naar Zweden met ballast. Noordsche schooner Oscars- borg, kap. Abel, naar Zweden met ballast. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 25 Juli. Eng. stoomb. Treherbert, kap. Davies, van Bilbao met menerie. 26 Juli. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, van Londen met stukg. 28 Juli. Eng. stoomb. Ardgowan, kap. Skea, van Middlesbro met ruw ijzer. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, van Liverpool met melasse. 29 Juli. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Midd lesbro met ruw ijzer. 30 Juli. Eng. stoomb. Mona, kap. Nugent, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen 25 Juli. Eng. stoomb. Mona, kap. Nugent, naar Londen met stukg. 26 Juli. Eng. stoomb. Penarth, kap. Dunstan, naar Bilbao ledig. 29 Juli. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Treherbert, kap. Davies, naar New-Castle ledig. Eng. stoomb. Ardgowan, kap. Skea, naar Grangemouth met ijzer. Yan 24 tot en met 30 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 63 binnen vaartuigen op- en 58 afgeschut. I'RIJZEY DER EFFECTED. Amsterdam, 30 Juli. WISSELKOERS. 78*5 Fransche Belgische. /47,50 -47,50 Engelsche per f 11,72 Pruis.per 100 M. - 59,00 J Rotterdam, 30 Juli. Gent. 20 Juli. 27 Juli. f Londen, 30 Juli. Verzendingen van Van Bouchaute naar Gent-Zuid Van Ter Nenzen naar Gent-Zuid. Van Bonchante naar Parijs. Van Ter Neuzen naar Parijs. Van Bouchaute naar St. Ghislain. Van Ter Neuzen naar St. Ghislain Met vermelding in den vrachtbrief over Gent-Zuid. Nederland, Belgie. Frankrijk. Rusland. POLEN. OOSTENRIJK Hongarije Italie. Spanje. Turkije. Egypte. Portugal. Amerika. Bbazilie. Cerlific. Werkelijke schulil dito dito dito dito dito dito Aandeel Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. staataspoorw. Certiiicaten bij Rotschild Inschrijvingen Obligation 1798/1815 dito Hope Co. 18.55 6e aerie dito 1000 1864 dito Oostersche leening 2e serie dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1886 Oblig. Hope Co. Leening 1860 Certific. dito Inscript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. Obligation 18671869 Certificates Aandeel spoorweg Gr. Maatsch. Oblig. dito Aand. Baltische spoorweg dito dito Jelez Orel dito spoorweg Poti-Tiflis dito dito Charkow Azow Zuid West spoorwegmaatschappij. Schatkist obligation Oblig. in papier Mei/Nor. dito dito Feb./Aug. dito raetall. in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. Schatkistbiljetten Certific Amsterdam Obligation Buitenl. dito Binnenlandsche Insehrijving Alg. schuld Obi. Leening 1876 Obligation Obligation (1877) dito (1876;. Illinois certificate!! van aandeel IJnion Pacific hoofdl. dito Oblig. 1865 dito 1875 2* pet. 66* 3 78 4 100* 5 105* 2* 3 5 5 5 5 5 5 5 4* 4 4 4 6 5 4* 3 5 5 5 5 4 5 5 5 5 5 5 1* 5 4 5 4 41 6 5 5 99* 86* 54* 87 87* 58* 77ft 119* 89* 51* 89 88* 57 66* 66* 11* 71* 53 Enkele partijtjes Tarwe werden heden 20 30 cent booger verkocht. Rogge 20 cent hooger. Pnike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe beste f 9,50 a f 10,00, mindere f 8,40 a f 9,40. Rogge f 6,70 a f 7,20 miuaere 5,60 a 6,60. Gerst, winter 4,75 a 5,75 mindere f 4,50 a f 5,50 zomer dito f 4,60 a f 5,50 mindere 4,20 a 5,50. Haver korte 4,50 a 5,00 lange 3,25 a J 4,25. Paardenboonen 6,70 f 7,79 mindere 6,50 a 7,20. Dnivenboonen f 7,60 a 8,60 mindere 7,50 a 8,25. Bruineboonen /11,00 a 15,00 mindere 10,50 a 12,50. Witteboonen Walchersche f 9,00 a f 13,00. Zeeuwsche f 9,50 a 11,50 mindere 9,00 a f 10,50. Erwten nieuwe f 10,00 a 10 50, min dere 7,60 a j 10,00. Kanariezaad beste 12,50 a 13 25 mindere 10,00 a 12,00. Koolzaad 14.00 a 14,50 Zaailijnzaad a Eieten 8,70 a 8,80 per 100 stuks. Aardappelen Zeeuwsche a Tarwe, witte, 100 k., fr. 24,00 a 25,00 fr. 24,00 a 24 50 id. Roode II n -~~i Rogge 17.00 18,00 17,00 »f 17,50 Gerst 20,00 20,50 21,00 Haver 19 50 20,00 17,00 18,50 Boekweit, p. hect. 15,00 16,50 ii Duiveuboonen 19,50 19,50 •i l~~" Paardenboonen 17,00 17,50 ii Koolzaad, 100 k., 38,00 38,00 •i Lijnzaad 26,00 28,00 27,00 •i 28,00 Kempzaad II •i Lijnkoeken 24,00 25,00 24,00 25,00 Koolzaadkoeken 20,00 21,00 20,00 21,00 Kempzaadkoeken,, 1* ~"l"" Eieren per 26 stuks 2,10 2,20 2,15 2,25 Tarwe onveranderd. Gerst ferm. Haver lusteloos.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3