Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. vosmerrien, is gewonnen door" een kantoorbediende te Zwijndrcclit. Bij het overvaren naar Dordrecht had hij het gelukkigenummer van een dorpsge- noot gekocht. Door den penningmeester der commissie van belieer van het fonds voor de ramp Paesens- Moddergat is van 17 tot 27 Juli nog van ver- schillende zijden ontvangen f 1349,87. Het totaal bedrag van voornoemd fonds is daardoor geklommen tot 129,697,73. Een suppletoire begrooting voor het Departe- ment van Pinancien voor 1882 is noodig geworden ter aanvulling van den post van het verlies op de nominate waarde van versmolten wordende Nederlandsclie koperen pasmunt. Er is f 190,000 meer noodig tegenover de f 200,000, voor dat doel op de diensten 1880 en 1881 toegestaan, doch niet uitgegeven. Het eindcijfer ondergaat geen verliooging. Yoorts is op hetzelfde begrootingshoofdstuk een nader bedrag van ruim f 83,000 uitgetrokken, tot dekking van het verschil tusschen het tekort (ad ruim f 94,000) in de kas ontdekt van den gewezen ontvanger der registratie enz., A. Itijser, te Goes, en de opbrengst van den verkoop van de tot zekerheid van diens beheer verbonden kapitalen (ad ruim f 11,000). De verleden jaar genomen proeven met het ontmunten van de oude centen door plotting hebben, ook uit een oogpunt van bezuiniging, zeer be- vredigende uitkomsten gehad. Een nominaal bedrag van f 78,349 aan oude centen is in het najaar van 1882 en de eerste maanden van 1883 door pletting ontmunt en zal in den loop van dit jaar verkocht worden. Vooralsnog is intusschen geen belangrijko vermindering te bespeuren in het aantal koperen centen, hetwelk bij's Lands kassen inkomt. In Mei en in Juni werd nog telkens voor ruim f 5500 aan oude centen ingetrokken, tegenover gemiddeld f 7150 in de maanden die daaraan voorafgingen, en met het oog op die eijfers komt het der Regeering vooralsnog niet wenschelijk voor den wettelijken maatregel tot het buiten omloop stellen dier muntsoort in het leven te roepen. Zoodra mogelijk zal dit intusschen gescbieden. TER XEUZEX, 31 Juli 1883. Bij de herstemming op heden voor een lid van' den gemeenteraad tusschen de heeren J. A. Tazelaar en H. C. E. van IJsselsteijn hebben van de 252 kiezers 227 hun stembiljet ingeleverd. Bij de stemming op 17 dezer kwamen 220 kiezers op. Te Hoek hebben 76 kiezers hun stembiljet in geleverd. Op 17 dezer hadden er 64 gestemd. De beer C. van Dijk, hoofd der openbare school in de kom dezer gemeente, nam heden middag met een kort woord afscheid van zijne talrijke leerlingen en wekte hen op tot voort- durenden ijver en nauwgezette plichtsbetraehting. Het viel hem zwaarafscheid te nemen van een werkkring, waaraan Hij veertig jaren zijne beste krachten had gewijd. Dom- de onderwijzers werd hem namens de leerlingen dank gezegd voor het onderwijs en de goede vermaningen, die steeds door hem gegeven zijn. Een versje werd den heer Van Dijk opgedragen, hetwelk hij dankbaar aanvaardde, en met een handdruk aan al de leer lingen nam hij plechtig afscheid van hen. Heden a vend zullen het gemeentebestuur, de com missie van toezicht op het onderwijs, benevens de onderwijzers op het liaadhuis een afscheid van den algemeen geachten onderwijzer nemen. Moge de welverdiende rust na een welbesteed leven nog lang zijn deel zijn. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervanger—dijk- graaf van den Westdorpe of Nieuw—Vogelschor- polder P. A. L. Nolson; tot plaatsvervanger- dijkgraaf van den Remoorterepolder, L. Verhelst; tot dijkgraaf van het verdr'onken poldertje ten zuidoosten van Philippine P. Wauterstot dijkgraaf van den Philippine- en Sint-Pieterspolder E. Ceulenaere. zieke rijkaard, die zich vroolijk maakte over de verlorene kleinigheid, terwijl de weenende kinderen door den schraapzuchtigen woekeraar verdrongen werd en. Ondertusschen viel zijn oog op een aan- plakbiljet, waarop met groote letters stondVer- loren. Go vert greep naar de portefeuille en dacht „Wat is er verloren?" Haastig ging hij het lezen. Er was maar een schoothondje weg en Go vert dacht: „Wat ben ik toch dwaasHij stapte verder en kwam voor een politiebureau. Hij wilde binnen gaan en het geld deponeeren; dan was hij in eens van zijn kwelling bevrijd. Maar het was al tamelijk laat geworden en hij wilde alles nog eens goed overwegen. Hij kon moeielijk de ge- dachten opgeven aan den mooien mantel voor zijn vrouw, aan het abonnement voor de opera, aan de badplaats, aan het buiten en vooral aan de efFecten. Hij dacht: //Had ik die ellendige courant maar niet gelezen. Maar zeker heeft een arme bockhouder dat geld verloren, een eerlijke vent, omdat men hem anders geen twintig duizend gulden toevertrouwd zou hebben." Toen Govert thuis kwam, was hij onaangenaam gestemd. Twintig maal wilde hij zijn vrouwalles mededeelen en ook twintig maal kreeg hij wcer andere gedachten. Hij viel op een leunstoel neer en Marie vroeg: ,/Trekt gij uw jas niet uit?" //Och, laat mij met den jas in rust." Marie keek hem ver- baasd aan; zoo'n bits bescheid had zij nog nooit gehad. Van overspauning had hij een kleur. Zij Met zekerheid kunnen wij berichten, dat met 1 Augustus a s. eene wijziging zal gemaakt worden in den stoombootdienst tusschen Vlake en Walsoorden. Iu plaats van 's nam. te 5 uren van Walsoorden te vertrekken, zal dit te 6 uren plaats hebben, terwijl in de vertrekuren van Vlake de volgende veranderingen zullen gebracbt worden nam. 3,35 zal worden 5 uren en 6,30 wordt 6,45. De wagendienst van Hulst naar Walsoorden van 's nam. 3,30 wordt 2,30 en die van Walsoor den naar Hulst van 7,30 wordt 6 uren. Overi- gens blijven de vertrekuren, zooals die bij den zomerdienst geregeld werden. Hulst, 30 Juli. Onder begunstiging van prachtig zomerweder had gisteren alhier het groot festival plaats, waaraan door 18 muziek- en 7 zanggezel- schappen werd deelgenomen. Talrijk en vroolijk wapperde de Nationale drie- kleur van de openbare gebouwen en van de meeste huizen der ingezetenen. De optocht, welke omstreeks 2 uur des namid- dags plaats had, was luisterrijk en passeerde de voornaamste straten van ons anders zoo stil stedeke in de beste orde. In de benedenzaal van het Raadhuis werd den besturen der verscliillende maatschappijen, door den voorzitter van ons muziekgezelschap //Harmonic" verwelkomd, de eerewijn benevens de lierinnerings- medaille aan het festival aangeboden. Hierna had volgens het programma de uitvoe- ringen plaats op de daartoe zeer net versierde estraden op de Groote Markt en de Vischmarkt; de talrijke toehoorders bewezen door daverende applaus aan menig gezelschap hun hooge inge- nomenheid met de zeer flinke uitvoeringen; vooral de Harmonie van Ilainme mocht daarin deelen. Des avonds had eene algemeene illuminatie plaats zoowel van het Marktplein als van vele particuliere woningen, ieder beijverde zich om zijne ingenomenheid met dit muziekfeest te betoonen. Een klein doch waarlijk schoon vuurwerk zette des avonds ten half 10 uur de kroon op dezen waar lijk genotvollen dag. Eere aan de heeren ontwerpers en vooral aan de ceremoniemeesters H. Maertens en E. Hombach voor hunne uitstekende leiding, waardoor alles geregeld en in de beste orde afliep. Eenige beurzensnijders waren tegenwoordig, waar door enkele bezoekers hun beurs, horloge of gouden ketting verloren. Een drietal verdachten werden door de marechaussees gearresteerd, doch na onder- zoek weder vrijgelaten. Hontenisse, 30 Juli. De heer J. M. Conradi, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft het beroep naar die gemeente te Nisse aangenomen. Men sclirijft uit BiervlietDe eigenaar van een groote hofstede in een naburige gemeente gaf dezer dagen een schoon en edelmoedig voorbeeld. Hij had alles, wat tot het landbouwersbedrijf be- hoort, in beslag doen nemen, en ook de land- bouwvruehten, waaronder de keurigste tarweoogst van het land van Cadzand. De boer had jaarlijks veel geld verloren, en hoewel mijnheer op alles recht schijnt te hebben, gaf hij den eertijds rijken doch nu verarmden boer zoo een groote geldsom, dat het verlies van den pachter gedurende diens pachttijd zeer gering mag heeten. De eigenaar wenschte rekening te houden met de enorme waardevermeerdering zijner landerijen, door den pachter trots de ongunstige seizoenen bewerkt. De heer L. van der Woude Jr. te Leeuwarden doet een plan aan de hand, betreffende de ver- zending van versch vleesch in de plaats van lev end vee, die hoe langer hoe bezwaarlijker gemaakt wordt, welk plan wel overweging verdient. Hij stelt nl. voor om het voor Engeland bestemde vee te Amsterdam in het in aanbouw zijnde ge- meente-slachthuis (abattoir) te doen slachten en van daar bij inachtneming van de tegenwoordig reeds voldoend beproefde voorzorgsmaatregelen naar zeide bedaard//Mijn lieve Govert, u scheelt wat. Hoe gloeit uw voorhoofd. Nu zal ik om den dokter sturen." Neen Marie, doe dat niet. Ik heb mij wat verhit. Dat zal gauw genoeg over zijn." //Nu, dan zal ik u iets frisch klaar maken." //Dankje. Ik heb juist een glas limo- nade gedronken." ,/Op het kantoor ,/Neen, in een koffiehuis." Wat in een ,/Ja, in een koffiehuis. Laat mij nu met rust, Marie. Ik ben moede." Marie gevoelde, dat zij haar man tot last was en ging treurig naar haar kinderen in een andere kamer. Een treurig voorgevoel sloop in haar harthet was haar, alsof haar huise- lijk geluk nu op een keerpunt stond. Zij mompelde vEn de kleine heeft hij niet eens gezoend. Dat heeft hij nog nooit verzuimd bij zijn thuiskomst. En van morgen was hij nog zoo vroolijk. Hij gekscheerde over een mooien mantel en de opera." Govert kon nu ongestoord peinzen. In zijn hersenen spookte een geheele reeks mogelijke en onmogelijke gedachten. Nu eens liield hij zich voor een heel slimmen vogel, die onderscheid kende tusschen geluk en geweten en onmiddelijk daarna kon hij zich het verzuim niet vergeven, waaraan hij zich had schuldig gemaakt. //En als ik mijn vondst aangeef, dan zal mij de verliezer misschien twee of drie honderd gulden geven. Hoe weinigDaarenboven wil ik geen aal- moezen." (Wordt vervolgd.) Engeland te verzenden. Ook voor de verzendingen naar Belgiii en Frankrijk zou in de plaats van levend vee, zooals thans ook geschiedt, het vleesch met voordeel kunnen verzonden worden. Eenige slagers te Groningen hebben reeds een proef ge nomen en zelfs vee uit Berlijn aangevoerd om het, geslacht, verder naar Londen te expedieeren. Onder meer, door den heer v. d. W. uitvoerig beschreven voordeelen, behooren ook die, dat het slachten hier veel goedkooper is dan in Engeland en ook, dat veel deelen van het geslachte vee, als huid, kop, hart, vet en andere, hier duurder verkocht kunnen worden dan in Engeland. De Belgische Kamer heeft het wetsontwerp tot verhooging der belasting op geestrijke drauken, in eindstemming, met 69 tegen 66 stemmen aan genomen. Vrijdag jl. kwam aan de orde het wetsontwerp tot verhooging der tabaksbelasting. Ook dit ont- werp is in zijn geheel met 71 tegen 66 stemmen vastgesteld, na aanneming van verscliillende amende- menten. Nog werd aangenomen eene bepaling, krachtens welke de tabak, die tijdens de indiening dezer wet reeds verzonden was, van het nieuwe invoerrecht zal zijn vrijgesteld. Dc berichten omtrent den Graaf de Cham- bord blijven gunstig. Hij slaapt redelijk, de brakin- gen hebben opgehouden, de zieke heeft weinig pijn en eergister kon hij voor een poosje naar den salon worden overgebracht. Men spreekt van twee choleragevallen in Engeland, een te Llongfyllin (Montgomery) met doodelijken afloop binnen 24 uren en een in de dokken te Londen. De noodige voorzorgsmaat regelen zijn onmiddelijk genomen. Eenige dagen geleden, zegt men, stierf een staljongen te Ken sington plotseling aan cholera, veroorzaakt door onmatigheid. Het zijn echter op zichzelf staande gevallen, die met de epidemie in Egypte niets te maken hebben. Men herinnert zich de gruwelijke misdaad, den 26 December 1882 op de lljarige Marie Walschaert gepleegd, waarvan de dader tot beden te vergeefs door justitie en politie gezoeht werd. Het schijnt echter dat thans de hand op hem gelegd is. De verdachte is zekere Pierre Xavier, vroeger steendrukker te Molenbcek-St. Jean, maar sedert 3 Januari uit zijn dienst ontslagen en een zwervend leven leidend, en dezer dagen op grond van de op hem rustende vermoedens te Montrouge bij Parijs gearresteerd. De bizonderheden omtrent die vermoedens, welke in de Brusselsche bladen aangetroffen worden, zijn niet alle voor mededeeliug vatbaar; iu hoofdzaak hebben tot zijne aanhoudiug deze omstandigheden aanleiding gegeven: dat zijn signalement beantwoordt aan de beschrijving, door de vriendinnetjes van het slachtoffer gegeven van den man met wien Marie Walschaert gezien is; dat hij weinige dagen na de misdaad drie met bloed bevlekte lakens in zijne woning gebracht heeft, welke door zijne hospita gewasschen zijn, nadat hij eene zeer natuurlijke verklaring voor de herkomst dier bloedvlekken had gegeven, en dat in het nachtwakershokje der steendrukkerij, waarin hij werkzaam en ook nachtwaker was, een hals- doekje gevonden is, hetwel door het slachtoffer is dragen. Er heerscht over deze ontdekking groote agitatie onder de bevolking van Molenbeek, en de geheele pers spreekt de hoop uit dat de justitie, die zich reeds zoo dikwijls in den persoon van den ver- moedelijk schuldige vcrgiste, thans eindelijk den dader in handen moge hebben. Xavier gedraagt zich zeer kalm en betuigt zijne onschuld op den stelligsten toon. De rechtbank te Berlijn heeft den boekhan- delaar Hugo Theodoras Mrose en den luitenant Johann Eriedrich Guttzeit veroordeeld, respectieve- lijk tot 8 en 14 dagen gevangenisstraf wegens het uitgeven en schrijven eener brochure: //Onziu en onzedelijkheid in de Bijbelsche geschiedenis", waarin met het Oude Testament, alzoo met den grondslag der Joodsche godsdienst, werd gespot. In het jongstverloopen etmaal, Maandag ochtend 8 uur zijn te Cairo aan cholera overleden 322 personen, van welke 54 in Boulah, 84 in oud-Cairo, 22 in het hospitaal, 3 onder de Engelsche troepen, voorts te Zifteh 17, te Barrage 17, te Metalleh 84, te Chirbinalkum 71, teTanthah46, te Ghizeh 51, te Mitgom 22, te Zagazig 14 en te Ismailia 4, van welke 2 Engelsche militairen. Verscheiden schokken van aardbeving zijn Zaterdag avond te Casamicciola, bij Napels, waar- genomen; verscheiden huizen zijn daar en te Eorio Lacco ingestort. Vooral in eerstgenoemde plaats is de aangerichte schade ernstig. Ver scheiden hotels zijn daar ook vernield. Een honderdtal gewonden is naar Napels overgebracht. Een particulier telegram uit Napels vult deze berichten als volgt aan: Het nabij de kust gelegen eiland Ischia, waar duizenden in het bad- seizoen genezing of verpoozing zoeken, is door een verschrikkelijke ramp getroffen. Een aardbeving, waarschijnlijk met de werking van den Vesuvius in vcrband staande, heeft er zoodanige verwoesting aangericht, dat men het aantal der gedooden op niet minder dan 3000 schat. Dadelijk zijn stoombooten van hier gezonden; zij komen terug vol gewonden en lieden wicr huizen zijn vernield, zoodat zij op het eiland geen onderkomen meer hadden. Eenige Kamerleden, die op Ischia den zomer doorbrachten, zijn, naar men zegt, ongedeerd ge- bleven. De tijding van de groote ramp is echter zoo overweldigend en neemt zoo aller aandacht in beslag, dat de bizonderheden, welke men ver- haalt, nog niet vertrouwbaar zijn. Spoedig zal men daarvan meer vernemen; want op de uitge- zonden stoombooten zijn militairen, geneesheeren en ambtenaren ingescheept om hulp te bieden. Hier heerscht een onbeschrijfelijke verslagenheid. De stad Casamicciola is bijna geheel verwoest door de aardbeving van gisteravond. Er zijn meer dan duizend personen gestorveu. De gasthuizen zijn vol. De aardbeving duurde 15 secouden en slechts 5 huizen zijn aldaar overeind blijven staan. Het gerucht, dat 2000 personen zouden zijn om- gekomen, wordt bevestigd. De vorige week zijn te Rotterdam aangegeven 23 poklijders, overleden 8. Aan de miliciens der lichting 1883 aldaar is andermaal wegens do pokken-epidemie een maand verlenging van verlof verleend. Door de politie te Yerseke is gear resteerd Dr. A. de P., geneeskundige te Goes, wiens aanhouding was verzocht door den officier van justitie te Middelburg. In Juni 1883 overleden in de Drentsche gemeente Emmen 5 vrouwen, na zonder geneeskundige hulp te zijn bevallen. De vrouw van den secretaris der ge meente Ooststellingwerf, moeder van zes kinderen, is benoemd tot hulponderwijzeres in de openbare school te Makkinga. Het volksgeloof wil weten, dat een slaapwandelaar zelfs op de gevaarlijkste punten, in dakgoten enz., veilig wandelt. De on- waarheid daarvan bleek dezer dagen weer te Huissen, waar een slaapwandelaar van een zolder doodviel. Generaal Tom Pouce (Tom Thumb) laat een vermogen van f 324,000 na. De lfjkstoet van den dwerg werd door ruim 20,000 menschen ge- volgd. Te Brussel wordt in September e. k. een groote intern, schietwedstrijd gehouden, ter gelegen- heid van het 25jarig bestaan van hetTir National. De heer Barca, Spaansch gezant, heeft zich in het Albemarle—hotel te New-York door een pistoolschot van het leven beroofd. Te Eijgen- bilsen (Belg. Limburg) is, gedurende een hevig onweder, de toren der kerk, die in bouwvalligen toestand verkeerde, ingestort. Bij Hiitteldorf is een brug over de beek Halter ingezakt op het oogenblik, dat een groote troep werklieden met vrouwen en kinderen, ongeveer 3000 personen, die van een uitstapje terugkeerden, zich er op bevonden. Vijftig personen vielen in het water en werden ernstig gewond. Maar gelukkig zijn er geen dooden te betreuren. De slooping van de Tuilerien nadert haar eiude. De werklieden hebben nu de kroonlijst van het Pavilion de Bllorloge onder handen. Nog een veertien dagen en alle gedeelten van het oude paleis boven den grond zullen zijn geslecht. Op een der dorpen van Walcheren kwamen bij de laatste verkiezing voor een lid van den raad een zeker aantal kiezers op, waaronder ook de Burgemeester, die aan de beurt was om als raadslid af te treden. Met algemeene stemmen, dus ook door zich zelf, werd de Burgemeester herkozen. Een jonge Duitscher van 15 jaren, uit Dusseldorf, tuk op avonturen, verliet heimelijk de ouderlijke woning, na eerst zijn spaarpot geledigd te hebben en reisde naar Amsterdam. Na eenige dagen daar vertoefd te hebben geraakte zijn geld op, doch hij had intusschen een baantje als kellner gekregen. Hij schreef toen naar huis om zijn kleederen die hij had achtergelaten. Zijn ouders die zeer ongerust waren over het verdwijnen van hun zoontje, wisten nu ook zijn adres, doch in plaats van de kleederen te zenden, kwam zijn vader en nam den jeugdigen avonturier weder naar Dusseldorf mede. Aan den weg tusschen Gorredijk en Lippen- huizen stond een huisje, bewoond door twee oude menschen, man en vrouw, beiden omstreeks 80 jaren oud. In den naeht tusschen Vrijdag en Zater dag ontstond aldaar door een onbekende oorzaak brand, die van dat noodlottig gevolg was, dat niet alleen het geheele huisje met den ganschen inboe- del een prooi, der vlammen werd, maar dat het verkoolde lijk van den ouden mau uit de puinhoo- pen te voorschijn werd gebracht, terwijl de vrouw, met brandwonden overdekt, nog met veel moeite gered werd. Algemeene deelneming wekt dit droe- vig geval, want de grijsaard, Alle de Boer, was bij oud en joug bemind. Huis en inboedel waren verzekerd. Het hoofdbureau van politie te Amsterdam, is sedert eenige dagen verrijkt met eene photo- grapische inrichting, bestemd om het portret te nemen van gearresteerde personen. De inrichting staat onder toezicht der geheime politie en een agent is gepromoveerd tot photograaf. Een Italiaansche opmerker had jaren lang waargenomen, dat de zwarte zwaluwen tegen 15 of 16 Juli haar nest verlaten om naar Egypte te trekken of zich op Afrika's kustland te vestigen. Tot zijn verwondering zag hij ze echter dezer dagen terugkeeren en begreep nu, dat de door de cholera verpeste luclit in Egypte haaar naar Europa terug-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2