Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1900. Woensdag 1 Augustus 1883. 23e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- buskouders. ADYERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dlt bind Terschijnt lUusdag- en Vrljdngavond bij den nltgever Jl. K. G. I) B O N T te Ter Neuzen. IPolitiek: Over-ziolit. Zooals wij vermoed en gezien bebben, drijven de wolken, die de betrekking tusschen Engeland en Frankrijk tijdelijk verduisterenlangzamerhand voorbij. Uit China en Madagaskar komen geen verontrustende berichten en de strijd over het Suez-kanaal is tengevolge van het marktgeschreeuw der belanghebbenden in dagbladen en op vergade- ringen tijdelijk in de raadszalen der betrokken landen geschorst en overgelaten aan het initiatief en den ondernemingsgeest van bizondere personen. Gladstone's tegenstander, Sir Stafford Northcote, kondigde evenwel zijn voornemeu aan, een eer- biedig adres voor te stellen, om de Koningin te verzoeken, aan alle onderhandelingen en verdere stappeu omtrent het Suez-kanaal haar goedkeuring te onthouden, omdat daarbij betwistbare vergunnings- rechten worden erkend. Gladstone bestreed echter de meening, dat hij zou erkennen, dat l)e Lesseps alleen het vergunningsrecht zou bezitten om de wateren der Roode en Middellandsche Zee te ver- eenigen. De kwestie kan dus nog in't Lagerhuis worden behandeld. Over het algemeen is men te Londen zeer ingenomen met de oplossing der kwestie, waardoor Engeland zijn volkomen vrijheid van handelen heeft teruggekregen. In Frankrijk wordt in de Kamer van afgevaar- digden de behandeling voortgezet der met de verschillende spoorwegmaatschappijen gesloten orer- eenkomsten. De Minister van openbare werken verklaarde, dat deskundigen van oordeel waren, dat de mobilisatie van het leger door de gesloten schikkingeu werkelijk vergemakkelijkt zal worden. Verscheidene amendementen werden verworpen en de bespreking daarop verdaagd. De Regeeriug heeft aan de Kamer een bedrag gevraagd van 50,000 frcs. om eenige geneeskundigen naar Egypte te zenden tot bestudeering van de cholera. De zending zou het uitsluitend wetenschappelijk doel hebben, om de groote vordering der kennis van de oorzaken der ziekteu dienstbaar te maken aan een onderzoek naar den aard der cholera. Op den achtergrond staat natuurlijk het practisch doel om de verkregen kennis ten nutte der volksgezondheid aan te wenden. Ongetwijfeld zullen de Kamers zich haasten dit voorstel aan te nemen. Uit Rumenie wordt bericlit, dat de plannen om de stad Bucharest van nieuwe vestingwerken te voorzien, voor goed zijn vastgesteld en de Minister van oorlog reeds een aanbesteding van een groote hoeveelheid metselsteen heeft uitgeschreven. Uit Duitschlaud wordt gemeld, dat er geen grond is voor het bericht, dat de maatschappelijke en staatkundige voorstellen door Bismarck geheel oingewerkt en bijna gereed zouden zijn om bij den Rijksdag ingediend te worden. De Rijkskanselier heeft zich voorgesteld, deze voorstellen zelf uit te werken en sedert langen tijd hebben de genees- FETJILLETON. 2) TWIXFIG DUIZEND GULDEX. Na een poosje vroeg de vrouw „Waarom trekt gij uw jas niet uit, Govert?" „Ik ben moede. Strak zal ik het wel doen." Govert loog en dat was hij geenszins gewoon. Hij trok zijn jas eenvoudig niet uit, omdat de portefeuille met de twintig duizend gulden er in zat. Daar paste hij nu als een zevenhoofdige draak op en hij was het met zich zelf nog niet eens, of hij zijn vrouw kennis van de zaak zou geven of niet. Nog nooit had hij iets voor haar geheim gehouden en weer- zijdsch vertrouwen was de grondslag van hun hui- selijk geluk. Maar een misslag wordt onvermijdelijk door anJere gevolgd. Toch maakte Govert schert- send eenige zinspelingen. „Marie, wat zoudt gij wel zeggen, als ik u eens een mooien mantel kocht, zooals die van mevrouw Teller?" ffDat kan immers niet," antwoordde Marie treurig glimlachend, omdat zij toch dolgraag zulk een mantel wilde hebben. #IIet kon toch wel dat ik er u den kocht." Er werd even gezwegen. Govert blies de rookwolken hoog in de lucht als een hoogst tevreden man en begon toen weer Marie, zoudt gij geen abonnement op de opera willen Zij beschouwde dat als scherts en antwoordde niet eens. #Een badreis of een zomer buiten zouden ook niet onaardig wezen." „Praat toch zoo kinderachtig niet." Bogers keek zijn vrouwtje heeren hem alle inspanning streng verboden, zoo- dat het onmogelijk te zeggen is, wanneer bedoelde voorstellen in staat van wijzen zullen zijn. Griekenland heeft weder een nieuw stel Minis ters gekregen, waarbij ditmaal een Minister van onderwijs is gevoegd. Om van de staatszorgen uit te rusten, is Koning George, die nauwelijks met zijn gezin in zijn staten is teruggekeerd, weder op reis gegaau om een maand in Wiesbaden door te brengen. Uit Egypte luiden de berichten over de cholera eenigermate tegenstrijdig. De besmetting schijnt echter niet te verergeren. Althans is het aantal menschen, dat aan de ziekte bezweek, nauwelijks het tiende gedeelte van wat er in 1865 in gelijk tijdsverloop aan bezweek. Men wil daaruit afleiden, dat de ziekte een lang zoo kwaadaardig karakter niet heeft als destijds. De ziekte heeft zich daardoor zoo sterk over de geheele Nijldelta kunnen uitbreiden, omdat overal de beambten, van den Cherif af tot den geringsten politieagent toe koppig weerstand bieden tegen de pogingen der ongeloovigen om de ongelukkige lijders aan het „noodlot" te ontrukken en de gezonden voor besmet ting te bewaren. Ilet fatalisme (de leer van het noodlot) van den Muzelman, gevoegd bij de on- verschilligheid en de onwetendheid van de bevolking, vormen een onoverkomelijke hinderpaal voor het uitvoeren van gezondsmaatregelen. Engeland is, in de oogen van geheel Europa, verplicht de cholera in Egypte op de ernstigstc wijze te bestrijden en het blijkt nu reeds, dat deze taak een veel zwaardere is dan die, welke de overwinnaar van Tel-El-Kebir te vervullen had. Onder deEngel- sche troepen begiut de ziekte zich ook te vertoonen. Met het oog daarop hebben de laatste troepen Cairo verlaten, om in de woestijn hunne tenten te gaan opslaan, want ook te Suez kwam onder de Engelsche troepen een geval met doodclijken afloop voor. Men zegt zelfs, dat Engeland tijdelijk geheel Egypte zou willen ontruimen. Yolgens ambtelijke berichten sterven te Cairo 500 menschen per etmaal. Andere berichten zeggen echter, dat men het getal slachtoffers veilig op 't dubbele mag stellen, geheel afgescheiden nog van de vele honderden, die dagelijks oubemerkt en onverzorgd in de naburige dorpen omkomen. Een aantal Engelsche geneesheeren zijn op weg naar Egypte om de ziekte te bestrijden. Uit Zuid-Afrika komt het berichtdat de Zoeloe-Koning Cetawayo in een der laatste gevech- ten met zijn mededinger om het gezag, Usidepu, gesneuveld is. HH. MM. de Koning en de Koningin ver- gezeld van Prinses Wilhelmine, kwamen Zaterdag- schelmsch aan en daarna staarde hij deftig rond, waarna hij half berispend zeide //Ik ben toch zoo kinderachtig niet, als gij wel denkt." Maar de vrouw hoorde deze aanmerking haast niet meer, omdat zij naar de keuken ijlde, waar zij, dewijl het middag was, naar het eten moest kijken. Govert deed nu liaastig zijn jas uit en sloot de portefeuille in zijn schrijflessenaar. Twee- of driemaal onder- zocht hij, of de sloten wel g^ed waren, alsof hij inbraak vreesde. Nadat de meid de tafel gedekt en Marie de soep binnen gebracht had, roerde Govert nauwelijks het eten aan, omdat hij nogte veel aim zijn gevonden schat dacht. Toen de meid een tweede gerecht opdiende, vroeg Marie ,/IIiervan zult gij toch wel eten „Zeker," antwoordde hij glimlachend, dewijl hij juist dacht, dat hij voor- taan alles, zelfs het beste, volop zou kunnen genie- ten. Hij wachtte met moeite tot het middagmaal voorbij was en zoodra zijn vrouw na hetafnemen van de tafel een oogenblikje naar de keuken ging, liep hij naar zijn lessenaar, waar hij de portefeuille weer uitnam. Toen trok hij zijn jas en hij wilde weg. ,/Kust gij de kinderen niet eens goeden dag vroeg zijn vrouw ver wij tend. ,/Ja ja, Marie". eh hij zoende de kleinen. Maar als iemand zoo- veel te doen heeft," mompelde hij, hoewel hij dien middag niets wilde uitvoeren. Bogers trad vroolijk de straat op. Hij stapte als een schatrijk rentenier. Hij monsterde alle uitstallingen en dacht, hoe hij nu alles kon koopen. En iets moest hij nu koopen, middag te ruim 1 uren in open rijtuigen met gevolg op Oranje-Nassauoord aan. Honderden belangstellenden waren in den omtrek aanwezig. Aan de grens-gemeente liet de Koning halt houden en werden. IIH. MM. door den Burgemeester van "W ageningen gecomplimenteerd, evenzoo te Renkum waar aan de Yorstelijke personen bouqetten werden aangebodeu. Uit alle huizen te Wageningen enz. wapperde de nationale driekleur. Yolgens de te Spa versehijnende Nouvelles de Spa zou Z. M. de Koning der Nederlanden een gedeelte van het seizoen daar ter plaatste komen doorbrengen. De geneesheer van Z. M. zou nl. deze kuur, welke 21 dagen zou duren, in het belang van Z. M. gezondheid aanbevolen hebben. Z. M. zou in de villa //Coumont" zijn intrek nemen. Het Utr. Dagbl. verneemt thans met zeker- heid dat de heer F. W. J. Baron van Aylva van Pallandt voor de benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft bedankt. Door den Minister van marine is vcrlof verleend om aan die kommandeurs en werklieden der rijkswerven, die het meest uitmunten, twee dagen verlof te geven met behoud van daggeld, ten einde in de gelegenheid te zijn, de tentoon- stelling te Amsterdam te bezoeken. Een groep Fransche, Belgisehe en Neder- landsche belanghebbenden hebben, naar men meldt, aan de Belgisehe Regeering concessie gevraagd voor den aanleg van een spoorweg van de Fransche naar de Nederlandsche grens. Die lijn zou loopen van Breskens naar Duinkerken over Knocke, Heyst, Blankenberghe, Wenduyne, Ostende, Middel- kerke, Nieuwpoort en La Panne, langs den St. Jansdijk. "V an den Ilelder wordt het volgende ge- schreven Aan boord van de Prins van Oranje brak den ll<ten juli ()p je reis yan MarsCille naar Port Said 15 mijl van de kust van Afrika een brand uit. De rook sloeg uit het groote luik en niemand wist of kon zien waar het zat, in de lading of in de kolen. Alle spuiten en pompen waren in een oogwenk gereed om water te geven en de krach- tige waterstralen hadden dan ook spoedig het ge- wensclite succes. De lading werd nu gedeeltelijk opgehaald en de verbrande kisten en balen uit het ruim verwijderd. De scliade door den brand ver- oorzaakt, was nogal groot, en het bleek vrij spoe dig dat de oorzaak waszelfontbranding van een kist zwavelzuur, onder den naam van //droogvrije" verzonden. Had dit ongeval in den Indischen Oceaan en bij nacht plaats gehad, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. De groote kalmte en vlugheid waarmede alles in zijn werk ging, waren bewonderenswaardig, en vele passagiers wisteu in t eerste uur niet eens wat er gaande was. omdat het vele geld hem geen rust liet. Nu wist hij het: Fijne sigaren, want zijne gewone sigaren waren hem nu te slecht. En gisteren smaakten ze hem nog zoo keurigHij trad een grooten sigarenwinkel binnen en kocht vijf dure sigaren, die hij niet uit zijn eigen beurs betaald, maar met het geld uit de gevondene portefeuille. Dat be schouwde hij reeds zoozeer als zijn rechtmatig eigen- dom, dat hij niet eens bedacht, hoe de werkelijke eigenaar toevallig achter zijn rug kon staan, hem op den schouder kon kloppen en zeggen//Mijn- heer, dat is mijn portefeuille." Bogers rookte op straat deftig zijn fijne sigaren en keek rond, omdat hij zich wilde overtuigen, welken indruk de heerlijke geur, dien hij van zijn lippen blies, op de arrnere voorbij gangers maakte. Hij ontmoette ook eenige kennissen, wier groet hij bijna zoo beantwoordde als vroeger. Vermoeid ging hij een koffiehuis binnen. Eerst nu merkte hij eenige overspauningzijn tong werd droog en hij kreeg dorst. Hij bestelde een glas limonade en ging in de couranten zitten bladeren. Eindelijk begon hij de gemengde berichten telezen. Plotseling kreeg hij een kleurde courant viel uit zijn handen, zijn hoofd zonk op zijn borst en hij scheen haast niet te merken, dat de kellner het bestelde bracht. Hij nam de courant weer en las /Gisteren werd het lijk van J. S. uit de Maas gehaald. Het was de boekhouder van de firma K. De ongelukkige moest voor zijn chef achtduizend gulden naar de De Kamer van koophandel en fabrieken te Eindhoven heeft zich tot Z. M. den Koning gewend, onder aanvoering van motieven, verzoekende, dat het Z. M. moge behagen te besluiten, omtot een rationeele herziening van ons tarief van uit- voerrecht over te gaan en zoodoende het Neder- landsch tarief meer in overeenstemming te brengen met de ons omringende rijken. Bij fabrikanten van Eindhoven en omstreken is een adres van gelijke strekking ter teekening in omloop. De leeftijd der verschillende gekroonde hoofden is als volgt. Het oudst is Keizer Wilhelm van Duitschland, 86 jaar; dan volgt Z. M. de Koning Willem III 66 jaar, daarop de Koning yan Denemarken 65 jaar, Koningin Victoria 64 jaar, de Koning van Wurtemberg 60 jaar, de Iveizer van Brazilie 57 jaar, de Koning van Sakseu 55 jaar, de Koning van Zweden en Noorwegen 54 jaar, de Keizer van Oostenrijk 52 jaar, de Koning van Belgie 48 jaar, de Koning van Portugal 44 jaar, de Koning van RumeniS 44 jaar, de Sultan van Turkije 40 jaar, de Koning van Italie 39 jaar, de Keizer van Rusland 38 jaar, de Koning van Beijeren 37 jaar, de Koning van Griekenland 37 jaar, de Koning van Serviii 28 jaar, en ten slotte de Koning van Spanje 25 jaar. het ontruimen der oude archievenkamer in de in restauratie zijnde rechtertoren van het auticke stadliuis te Y enlo, heeft men een geheim- zegel van den burgemeester der stad gevonden, hangende aan 4 zilveren kettingen, die bevestigd zijn aan eene vergulde plaat waarop het jaartal 1646 staat. Het zegel is van zwaar gegoten zilver met duidelijke inscrfptie. Verder twee zilveren massieve platen, waarin een leeuw op een anker rustend is, gegoten uit zilver, hangende eveneens aan kettingen van zilver aan een ver gulde plaat met het jaartal 1641 en twee dito vergulde platen met het jaartal 1713. Een en ander schijnt groote waarde te hebben. Blijkens een depeche door lord Derby van den olksraad der Z.—Atrikaansche republiek ontvan- gen,^ komt Paul Kriiger, de President der republiek, in Sept. e. k. zelf naar Londen om den Volksraad bij de onderhandelingen met de Engelsche regeering voor een herziening van de conventie met de Transvaal te vertegenwoordigen. Bij de te Haarlem gehouden trekking van de paardenloterij viel de eerste prijs op No. 5621. De verdere prijzen (naar volgorde) zijn gevallen op de nummers: 22819, 20873, 13707, 9893, 23830, 21505, 17577, 462, 418, 22117, 3182, 8836, 22885, 6585, 21391, 21823, 7554, 5570, 15963, 21394, 132, 12715, 63 en 10682. De hoofdprijs, bestaande in een Berliner met 2 bank brengen en verloor deze geldsom. Dien slag kon hij niet overleven, omdat zijn chef hem van diefstal wilde beschuldigen. Hij laat eene weduwe na met drie kinderen, terwijl de eerlooze vinder het geld waarschijnlijk zal verzwelgeu." Honderden gedachten schoten nu eensklaps door het hoofd van Govert. Als zijn portefeuille eens niet verloren was door een rijken woekeraar, maar door een oppassenden, armen boekhouder, die vrouw en kinderen had, zoodat een geheel gezin nujam- merde over dat, wat hem juist nog verheugd had. En als de verliezer nu ook al in de Maas was gesprongen, of zich nu juist van kant wilde maken. vEn de eerlooze vinder zit te zwelgen," mompelde Bogers werktuigelijk. Hij nam de sigaar langzaam uit den mond en dacht: //Ik heb geld, dat mij niet toehoort, reeds gebruiktik heb oneerlijk ge- handeld." Hij ging als een misdadiger in een donker hoekje zitten aan een tafel, waar hij uit zijn beurs het verbruikte geld weer in de portefeuille deed. Nu werd hij weer wat kalmer. Hij dacht z/Ik had ook aan zulk een geval moeten denken en al heeft een rijke het geld verloren, dan mag ik het nog niet houden. Neen, nooitEn weer fluisterde zijn booze geest hem toe Ja gij moogt het houden." Hij dronk zijn limonade uit en ging heen. Lang doolde hij nu doelloos rond. In zijn binnenste streden nu twee booze geesten, die weerzijds hun gronden en redeneeriugen inbrachten. Tegenover den armen boekhouder stond de speel- TElt NEMSCBE Hllll VI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1