Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1899. Zaterdag 28 Juli 1883. 23e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouder3. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nil bind vcrftchijjut niimdns- en Vrljdngavond bl| deu uilgcver J. K. G. I» II O IV T te Ter Neuzen. f*olitieli Overzicht. Met spanning werd de mededeeling verbeid, die Gladstone in het Lagerhuis zou doen, hoe hij dacht te handelen ten opzichte van de schikkingen aangaande het Suez-kanaal. Het was voor velen een verrassing en voor sommigen een teleurstelling, toen Gladstone in een lange redevoering aankon- digde, dat de Regeering besloteu heeft af te zien van de pogingen om de goedkeuring van de volks- vertegenwoordiging op de regeling met de Suez- kanaal-maatschappij te verkrijgen. Het land had nu te beoordeelen of de regeling overeenkomstig zijn belangen is. Daarbij komt de vraag over de verhouding met Frankrijk, de reeds lang met Engeland door vriendscliap verbonden natie, welke vriendschap nooit door Engeland mag worden verzwakt. De Engelsche gemachtigde Rivers Wil son is niet naar Parijs gegaau om nieuwe onder- handelingen te voeren tot wijziging der gemaakte overeeukomst, maar om te vernemen of Engeland nog vrij was de vragen onpartijdig te overwegen. Wilson schrijft dan ook, dat de beide heereu De Lesseps, vader en zoon, zeer vriendelijk hadden verklaard, duidelijk den toestand te begrijpen en de Regeering niet verplicht te achten, de regeling nan de volksvertegenwoordiging op te dringen. In Frankrijk heeft in den Senaat de oud- minister De Broglie de regeering ondervraagd over de buiteulandsche aaugelegenheden. Hij grondde zich op een woord door den minister Challemel— Lacour in de Kamer gebezigd, dat men feitelijk met den Koning van Anam in oorlog was. De Broglie wilde weten waarom de regeering oorlogen in Tongkin en op Madagaskar ging voeren, zonder vooraf de Kamer te raadplegen, en of zij de vreemde regeeringen wel van den staat van oorlog verwittigde. Heeft Frankrijk dan den oorlog verklaard? vroeg hij, en hoe rijmt men dit met de grondwet, die zegt, dat all een de volksvertegenwoordiging daartoe mag besluiten. Er is geen oorlog verklaard, antwoordde de minister, noch door Frankrijk, noch door Anam. Doch hetgeen in laatstgemeld rijk geschied is en de schending der door Frankrijk gesloten overeenkomsten, maken dat men feitelijk in oorlogstoestand verkeert. Wij willen alleen de nederlaag onzer wapenen en den hoon, der lijken onzer wakkere soldaten aangedaan, wreken. De Broglie was niet voldaan over dit antwoord, doch de meerderheid juichte toe en daarmede liep de zaak af. Hij heeft toen zeker maar nagelaten over Madagaskar te spreken, daar hierover geen woord in het zittingsverslag voorkomt. In Duitschland heeft te Kiel een aanvullings- verkiezing plaats gehad voor den Rijksdag. Daar- uit blijkt, dat ook daar de uiterste partij, de sociaal—democraten, in de laatste twee jaar enorm zijn vooruitgegaan. Er moet een herstemming plaats hebben tusschen het afgetreden lid, een professor, en een sociaal—democratischen kleermaker, die beiden ongeveer even veel stemmen verkregen. Uit Egypte luiden de cholera—berichten zorg- wekkend. Het staat vast dat de besmetting zich schrikbarend uitbreidt. Een vijfhonderdtal menschen sterven dagelijks te Cairo, waar de schrik en de ontsteltenis groot zijn. Sommige aangetasten vallen dood neer in de straten. De handel staat stil, de winkels zijn gesloten, de landbouw wordt verwaarloosd, postdienst en spoorwegdienst zijn geheel ontredderd. Naar de Daily News uit Alexandria verneemt, wordt ook de veepest erger en gaan de inlanders voort met het vleesch der zieke beesten te eten. Tegenover deze onrust- barende berichten staat het feit dat de Khedive, vergezeld van zijne gemalin en zijne Ministers, naar Cairo vertrokken zijn, om eenheid te brengen in de verwarde maatregelen door het inlandsche bestuur op 'tgebied der gezondheid genomen. Zij zijn reeds daar aangekomen en met geestdrift en gejuich ontvangen. Dadelijk is door Scheriff- pacha, zijn eersten Minister een Ministerraad ge- houden, waarin besloten werd eene buitengewone gezondheids—commissie in te stellen, bestaaride uit de Egyptische Ministers, de Generaals Stephenson, Evelyn Wood, Baker—pacha, Salem—pacha en Os- man-pacha Galeb. Een deel der Engelsche troe- pen zijn naar Suez vertrokken, waar de cholera niet heerscht. HH. MM. de Koning en de Koningin worden Zaterdag a. s. te 2 uren, uit Wildungen, op Oranje-Nassau verwacht. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben het besluit van den gemeenteraad van Aagtekerke tot opheffing der openbare school, als strijdig met de grondwet, vernietigd. Dinsdag had aldaar het vergelijkend examen voor hoofd der school plaats. Drie sollicitanten waren opgekomen. De openbare school telt thans nog 7 leerlingen. Tengevolge van het onheil, onlangs de oor- logbodems Doggersbank en Kortenaer overkomen heeft de directie van Js Rijks Marinewerf, te Am sterdam, lioewel noode, moeten besluiten een 200tal werklieden aan te zeggen, dat binneukort voor hen op de werf geen werk meer zou zijn en zij dus elders naar werk moesten omzien. Het juiste tijdstip, waarop de bedoelde werk lieden zullen worden ontslagen, is nog niet be- paald. Men verschuift het zoo lang mogelijk, opdat zoo mogelijk, ieder der betrokken personen gelegenheid vinde ergens anders werk te bekomen. Men schrijft uit YlissingenDe terreinen ge- legen tusschen de eerste binnenhaven en het kanaal, behoorende bij de gronden door het rijk aan de Koninklijke maatschappij „de Schelde" afgestaan, zijn onlangs door de firma Yan Rossem en De Monchy, pakhuismeesters te Rotterdam, van ge- noemde maatschappij gehuurd voor het plaatsen van bergplaatsen van petroleum. Deze firma heeft direct de lianden aan het werk geslagen en een gedeelte van dat terrein metzand opgelioogd. De grondslagen voor eene loods zijn nu gemetseld, zoodat aan den bovenbouw met kracht kan voortgewerkt worden. De loods paart aan eene lengte van 59 M. eene breedte van 49 M., en moet ongeveer 40 duizend vaten petroleum bevatten. De daken worden van asphalt-papier vervaardigd. Zoodra alles gereed is, komen direct schepen uit Amerika met aanvoer om op te slaan. Vlissingen zal dus van den winter eene handels- inrichting rijk zijn, die aan vele handen werk zal verschaft'en. Het terrein is groot genoeg om bij behoefte 10 zulke loodsen te plaatsen en ligt te ver van de stad en tusschen dijken, om bij even- tueelen brand gevaar op te leveren. Om een klein begrip te krijgen van den voor- raad, dien genoemde firma in dat artikel opslaat, kan dienen, dat zij te Charlois bij Rotterdam 7 loodsen bezit van 3 maal die oppervlakte, welke ieder 120 duizend vaten kunnen bevatten, die den afgeloopen winter alien vol waren. De gepensioneerde generaals van Stirum. Macleod, Schimpff, Yerspyck en Yan der Heyden, de gepensioneerde vice-admiraals Yan Rees, De Casembroot, de oud-leden van den raad van Ned.- Indie, de heeren Yan Rappard en Yan Harencar- spel, de professoren Opzoomer, Buys-Ballot, De Canter en Templeman van der Hoeven, de gene- raal-majoor Pel, de gepensioneerde generaal Booms, de gepensioneerde luitenant-kolonel Verstegen en de gepensioneerde majoor Van Rees, hebben een uitvoerig adres aan den Koning gericht, om hunne bedenkingen mede te deelen tegen eventueele in- krimping of terugtrekking van de bezetting te Atjehwaarin zij noodlottige gevolgen vreezen voor Indie en Nederland. Naar men verneemt, gaat de heer Modder- man, de oud-Minister van Justitie, in de laatste dagen minder goed vooruit. Er vertoonde zich wat koorts en de wond etterde weder. Volgens het gevoelen der geneesheeren is er ecliter geen reden tot bezorgdheid. Een der twee Arrowakken, behoorende tot de Surinaamsche inboorlingen, welke op het ten- toonstellingsterreiu te Amsterdam te zien zijn, is 11. Zaterdag op 21jarigeu leeftijd aan de gevolgen eener borstkwaal overleden. Dinsdagmorgen is de gestorven Jozef Col-Hee op het R. K. kerkhof „De Liefde" ter aarde be- steld. Niettegeustaande het vroege uur, hadden zich tal van nieuwsgierigen in de kerk en op het kerkhof verzameld. A1 de Surinaamsche in boorlingen, op twee vrouwen na, bewezen aan bun landgenoot de laatste eer. In zeven rijtuigen werden zij, gekleed in Europeesch costuum, naar den doodsakker gebracht. Twee lauwerkransen, een van de heeren van het comite en een van de directie der Surinaam sche tentoonstelling, versierden de kist. Verschillende inzenders op de Internatiouale tentoonstelling te Amsterdam, wenschen handelend op te treden tegen het tentoonstellings—comity, wegens de onvoldoende wijze, waarop hunne in- zendingen zijn verzorgd. De grief berust op de groote schade, die de regen heeft aangericht, doordien de glazen be- dekking van het hoofdgebouw er vrij spel aan liet. Zondag was het treurig te zien hoe bij v. in de afd. Eng.—Indie de kostbaarste tapijten geheel doordrenkt waren van het nat, zoodat ze van den vloer moesten worden opgenomen en zoo goed mogelijk in veiligheid gebracht. En zooveel kost- bare voorwerpen, die veel minder dan andere tegen vocht bestand zijn gingen in deze geweldige regendagen onherstelbaar verloren. En toch zullen misschien die geweldige regens juist het krachtigst motief zijn, om den inzenders elken eisch tot schadevergoeding te ontzeggen. In het Hotel Keizershof" te's Hage hebben eenige kapitalisten en bouwmeesters voorloopige besprekingen gehouden over een plan tot oprich- ting van een nieuw badhuis te Scheveningen. Daaavoor wil men aankoopen het terrein waarop thans het „Caf6 Bellevue" staat. Het badhuis met terras zou eene uitgestrektheid hebben van 4500 meter. Het maatschappelijk kapitaal zou 250,000 bedragen. Naar men verneemt bestaat te Amsterdam het plan, een museum op te richten en daardoor te voorkomen, dat na afloop der tentoonstelling de meest belangrijke voorwerpen op koloniaal ge- bied ons land verlaten. De zaak is nog in wording, doch spoedig hopen wij nadere bizonder- heden te kunnen mededeelen. In de Rijks-postspaarbank is gedurende de maand Juni 1883 een bedrag ingelegd van f 233,281,10^, terugbetaald f 108,362,35^, al- zoo meer ingelegd dan terugbetaald f 124,918,75. Aan het eind der maand Mei was door verschil lende inleggers ingeschreven een bedrag van 2,476,362,89, zoodat de som der inlagen op 30 Juni bedroeg f 2,601,281,64. TER NEUZEN, 27 Juli 1883. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad alliier is o. m. besloten tot oproeping van sollicitanten naar de betrekking van hoofd aan de nieuwe openbare school in de kom der gemeente met akte voor Fransch, tegen eene jaarwedde van f 1400 en f 200 vergoeding voor huishuur. Aangeboden werd de gemeenterekening over 1882, bedragende in ontvangst 31984,41$ en in uitgaaf 29398,07. Na onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen raadsleden Jac. de Feijter, P. Moes en C. van der Hooft en van het nieuwbenoemde lid M. Schuijlen- burg, werd tot hunne toelating besloten. Op een voorstel van Burgem. en Weth. is be sloten aan Gedep. Staten voor te stellen de jaar wedde van den Burgemeester en Secretaris ieder met f 200 te verhoogen. Aan 'den beambte ter secretarie, den heer J. Wiskerke, is den personeelen titel van Griffier ver- leend en zijne jaarwedde met /100 verhoogd. Bovenstaande is ons van welwillende zijde mede- gedeeld, daar de Raadszitting door den verslag- gever, wegens verblijf buiteu de gemeente, niet kon worden bijgewoond. De gewone jaarlijksche herijk van maten en gewichten is bepaald als volgt Yoor Ter Neuzen 1316 Aug. a.s., telkens van 812 ure 's morgens en van 13 ure's middags, (13 Aug. 's morgens uitsluitend voor de maten en gewichten, in magazijnen en winkels ten verkoop voorhanden) j Axel 23 en 24 Aug.Graauw 1 Sept.; Hoek 7 Aug.; Hulst, ook voor Clinge en St. Jan- steen, 2730 Aug.Kloosterzande (voor de ge- meenten Hontenisse en Ossenisse) 3 en 4 Sept.; Koewacht 22 Aug. des namiddagsRapenburg (voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Bochka- pelle) 31 Aug.Sas van Gent, ook voor Philippine, 18 en 20 Aug.Westdorpe 21 Aug.Zaamslag 25 Aug.Zuiddorpe, ook voor Overslag, 22 Aug. des voormiddags. Naar men verneemt, heeft de heer D. Stigter te Goes voor zijne benoeming tot adjunct-commies ter provinciale griffie van Zeeland bedankt. Sas van Gent, 27 Juli. Zooals de lezer van dit blad zich zal herinneren, had de buitengewone opzichter van den Rijks-waterstaat A. Caljouw, werkzaam bij de verbreeding van het kanaal alhier, het ongeluk den 3 dezer zijn linkerbeen te breken. De toen gegronde hoop tot behoud van het been is niet verwezenlijkt, daar de geneesheeren heden middag zijn overgegaan tot de amputatie van dat liehaamsdeel. Axel, 26 Juli. Jl. Zaterdag waren de man- schappen Bogaard en De Meijer van de brigade marechaussee Axel op dienst in den Grooten Ferdinanduspolder, dicht bij de zoogenaamde Konij- nenputten, toen zij twee personen bemerkten, die de vlucht namen in een bosch. Omstreeks een uur naderhand kwam een der twee personen uit het bosch te voorschijn, doch zoodra hij bemerkte dat de beide marechaussees nog niet vertrokken waren, koos hij het hazenpad en liep tot aan den hals in 't water. Het was zekere Alphons de R een der beruchtste smokkelaars, die reeds driemaal veroordeeld is. Yolle drie kwartier hield hij 't in het water uit, toen hij door de marechaussees die zich eveneens te water moesten begeven, door middel van een touw naar den kant gesleept werd. Hij had 35 K. G. zout bij zich. Denzelfden avond is hij naar Ter Neuzen getransporteerd, waar hem de tijd gegeven is, eens goed over zijne smokkelaars- avonturen na te denken. In den nacht van Maandag op Dinsdag is inge- broken bij de wed. M. van Dixhoorn onder deze gemeente. De dieven hebben eenige kleedingstuk- ken, een stuk rookvleesch en een schotel vet medegenomen. Zij hebben zich toegang tot de woning verschaft door de ruiten stuk te slaan, na die vooraf met slijk besmeerd te hebben om zoo min mogelijk rumoer te maken. De daders van dit schelmstuk zijn nog niet bekend. We hopen dat het onze politie weldra zal gelukken, de schuldigen aan te wijzen. KANTONGERECI1T TE TER NEUZEN. Zitting van 26 Juli 1883. VeroordeeldJ. K. en J. N., arbeiders te Westdorpe, ter zake van het gaan door eens anders land, bezet met rijpende vruchten, zonder daartoe gerechtigd te zijn; ieder in eene boete van f 3, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. D. F. E., W. E. en J. G. H., alien zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. W. W. v. A. en L. v. D., zonder beroep tc Ter Neuzen, ter zake als vorenieder in eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang. F. W. K., C. d. W., J. R. en J. d. S., alien te Axel, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. J. d. P., koopman te Zaamslag, ter zake van het rijden met eene kar, bespannen met twee honden, niet voorzien van muilkorven; in twee boeten, elk van f 2, subs. 1 dag gevang. voor elke boete. H. v. d. C., sjouwer te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschapin eene gevang. van 3 dagen en eene boete van f 15, subs. 3 dagen gevang. A. V., slachter te Sas van Gent,* ter zake als vorenin drie boeten, elk van f 5, subs. 2 dagen gevang. voor elke boete. J. K., werkman te Hansweert, en C. L. H., koopman en herbergier te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in twee boeten, elk van f 3, subs. 1 dag gevang. voor elke boete. J. A. J. d. R., werkman te Ter Neuzen, P. d. S., werkman te Westdorpe, P. J. v. d. B., arbei- der, A. d. K., landbouwer, beide te Axel, A. Y., steenhouwer, C. P. d. B., herbergier, C. d. S. en F. v. d. C., zonder beroep, alien te Sas van Gent, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevaug. C. W. en W. II., werklieden, M. H., koetsier, TEB NEMSCHE (OIRWT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1