Buitenland. Gemengde berichten. had uisteren liier ter stede onder zeer bizondere omstandigheden plaats. Van kerkelijke zijde was daartegen hevig te velde getrokken. De kerkeraden der Ned. Ilerv. en der Ckr. Ger. gemeente hadden daartegen bij liet hoofd der gemeente geprotesteerd, een 2000tal ingezetenen hadden dat protest ondersteund en rechts en links werd er schande van gesproken, dat een dergelijke hinderlijke vertooning doorgang had. Intusschen de vertooning heeft plaats gelrad en liet is ieder gebleken, dat daarin niets ergerlijks wordt aangetroffen. liet aanwezige publiek was bepaald voldaan over hetgeen het zag. Doch het publiek buiten de zaal was minder vol daan. Op luiden toon gaf dit zijn afkeuring er over te kennen, dat de vertooning plaats had en tegen het vertrekje, waar de cntree-kaarten werden uitgegeven, werd met steenen gegooid. Den men- schen, die de voorstelling wilden bijwonen, werd overlast aangedaan en op allerlei wijze toonde men zijne ontevredenheid. De politie had de handen vol. Ten slotte moest zij met uitgetrokken sabel de orde lierstellen en eindelijk werd de militaire macht te hulp geroepen. De toegangen tot het gebouw werden afgezet en verscliillende militaire patrouilles doorkruisten de stad. liier en daar werden ruiten iugegooid en een paar personen gewond. Heden avond heeft de tweede vertooning plaats der passie-spelen en Zondagavoud de derde. Men hoopt, dat de burgerij tlians zich meer ordelievend zal toonen. Gisteravond, toen de tweede voorstelling plaats had, warcn als voorzorgsmaatregel reeds lang voor- dat de voorstelling begon, alle toegangen tot de societeit Ons Genoegen afgezet. Op de straten was een groote menigte op de been, die het bun, die naar de societeit gingen, zeer lastig maakte, doch ongeregeldheden zijn door de goede zorgen van de openbare macht voorkomen. De vijfde Augustus-collecte voor de Christe- lijke scholen met den Bijbel is aangek'ondigd. Het bestuur der Unie herinnert, dat de eerste collecte opbracht f 42,000, de tweede f 80,000, de derde f 95,000 en de vierde 104,000 en voorts dat er ruim 390 scholen met den Bijbel zijn door ruim 00,000 kinderen bezocht. TER XEl.'ZKX, 24 .Dili 1883. De heer J. Cappon, van Axel, is benoemd tot onderwijzer aan een der openbare scholen te Oostzaau. Stoppeldijk. Alhier zijn de aftredende leden van den gemeenteraad, de lieeren J. de Schepper en P. C. Serrarens, herkozenrespectivelijk met 42 en 34 stemmen. Philippine. De uitslag der verkieziug is als volgtKiezers 15, ingeleverd 12 stembriefjes. Herkozen de heer J. B. Dhooge met 10 stemmen, terwijl eene herstemming moet plaats hebben tus- scheu de heeren C. Weine, aftredend lid, en E. Ceulcnare. Hoiitenisse, 23 Juli. Vrijdag den 20 dezer des avonds ruim acht ure deed Z. HEG. de Heer Com- missaris des Koniugs zijne intrede in deze gemeente. Komende van de gemeente Graauw werd hij door eene fiinke eerewaclit van pi. m. 50 ruiters, onder kommando van de heeren J. A. Pateer Ez. en E. A. de Waal Dz., aan de grens der gemeente opgewacht, en na door laatstgenoemden in hartelijke taal toegesproken en welkom geheeten te zijn naar het dorp Lamswaarde begeleid. Aldaar werd Z. HEG. door den heer burgemeester, aan het hoofd van den gemeenteraad, aan het school- lokaal ontvangen en gecomplimeuteerd. Na school en kerk in oogenschouw te hebben genomen, zette de stoet zich op nieuw in beweging en arriveerde omstreeks 9£ ure te Kloosterzande, opgewacht door de harmonie St. Cecilia, vergezeld van brnn- dende fakkels en van een tal verlichte ballonsdie aan laiige wissen werden gedragen. Uit zijn rijtuig gestapt, werd Z. HEG. onder het spelen van eene grooter en hij begon bijna hardop te tellen //Een, twee, drie"Ilij haalde steeds dieper adem en toen hij gedaan had met tellen, stamelde hij met groote moeite//Twintig duizend gulden." Zooveel geld zat er in de portefeuille. Een bewijs, dat geen makelaar, ook geen verliefde klerk, nog minder een fourier en alierminst een ontluikende genius haar verloren kon hebben. Nu zal het blijken, of Bogers waarlijk een eerlijk man is, of hij nu ook niet zwak zal worden zooals zoovelen, die anders zeer eerlijk zijn, maar alleen tegenover anderen en zoolang zij aan geen sterke bekoring zijn blootgesteld. Nu moest Bogers in elk geval onmiddelijk naar het politie-bureau en zijn groote vondst afgeven, maar in zijn hoofd wemelt reeds een geheel leger spitsvondigheden, die zijn braaf hart willeu overwinnen. Beeds is hij overwonnen. Hij denkt//De hoofdzaak is, wie het geld ver loren heeft. Een arm man zeker nietTwintig duizend guldenEen mooie som. Zij zou mij levenslang gelukkig maken. Misschien heeft haar iemand verloren, die het als een grap vertelt, dat hij in het Casino niet zal spelen, omdat de som, die hij voor den avond bestemd had, ook zonder kaarten verloren ging en dat een arme duivel er nu pret mede kan hebben. Dus zal hij mij nog bespotten dacht Bogers lachend en toch verdrietig, omdat hij zijn spitsvondigheden zelf niet voor ge heel eerlijkhield. Ilij zou zoo gaarne op een eerlijke manier het geld gehouden hebben vroolijke marsch tot voor dc woning van onzcn waarden burgemeester gebracht, alwaar de volks- liederen de plechtige intrede besloten. Zaterdag den 21 dezer bezocht Z. HEG. des voormiddags 9£ ure het Baadhuis, verleende audientie en begaf zich, na de kerken en de school aan de Molenstraat bezichtigd te hebben, naar Ossenisse en andere gemeenten. Des avonds alhier teruggekeerd, werd ter zij tier eere op onze fraaie muziektent door de harmonie St. Cecilia een concert gegeven, hetwelk omstreeks 81 ure begon en eerst ten elf ure eindigde. Bij herhaling dankende voor de hem bewezene eer, zeide Z. HEG. der Harmonie toe, tot een bewijs van zijne liooge tevredenheid eerlang eene medaille of gedenkpenning te zulleu doen vervaar- digen en verzocht deze ter blijvende lierinnering aan zijn bezoek, aan het vaandel der Harmonie te hangen. Met een algemeenen vreugdekreet werd deze toezegging beantwoord. Ook aan de eerewacht werd bij haar uiteengaan dank gezegdde standaard door den ruiter E. Yerbist vooropgedragen en bestaande uit het adelijke wapen van Z HEG., door onzen verdienstelijken schilder M. van Jole op doek gescliilderd, werd als aanden- ken aan Hontenisse in het algemeen, en aan die eerewacht in het bizonder, door hem medegenomen. Gisteren bezocht Z. HEG. ook nog de hofsteden bewoond door J. A. Pateer Ez. en P. E. Eruijtier in den Wilhelmuspolderde eerste ook tot het in oogenschouw nemen van de aldaar gevolgd wordende wijze van boterbereiding volgens de S c h w a r t z- metho de. En eindelijk bij zijn vertrek de haven en het telegraafkantoor te Walzoorden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De reclitbank heeft in hare zittiug van 24 Juli de volgende vonnissen uitgeproken G. A. de B., oud 36 jlandbouwer en lier- bergier te Clinge (Zeelaud), wegens overtreding van 's Bijks belastingenveroordeeld tot f 25, 12,50, 21,60 en 50 boete, of 14, 7 en 14 dagen en eene maand gevangenisstraf. C. de Y., oud 42 j., te St. Jansteen, ter zake als voren; veroord. tot f 5,40 boete of 8 dagen gevang. E. v. d. B., oud 32 j., arbeider te Heikant (St. Jansteen), ter zake als voren; veroord. tot 8 dagen gevang. C. L. B., werkman te Koewacht, ter zake als vorenveroord tot 15 dagen gevang. Allen in de kosten van bekeuring en in die van het rechtsgeding. Yerschrikkelijke stormen hebben in het noorden van Italie gewoed. Te Yarese en in den omtrek lag de hagel eenige duimen lioog. De ma'is en de wijnstok zijn geheel vernield De wind ont- wortelde zware boomen en vernielde vele daken. Er zijn boeren, die alles, wat zij bezaten, hebben verloren. In de gemeente Daverio stortte een huis in, waarbij drie menschen zijn omgekomen en vier ernstig gewond. Een oude vrouw is door den wind en den hagel op den weg tusschen Yarese eh Bisucchio gevallen en gestikt. Yerscheidene voet- gangers werden gewond en de oogst is geheel vernield. Ook de vallei van Intelvi is zwaar ge- teisterd. De boomen zijn van hunne bladeren beroofd. Te Sampierdarena bij Genua woeien en badkoestjes weg, waardoor vele badgasten in ver- legenheid werden gebracht. Een zeer lastige werkstaking dreigt in't oosten der Yereenigde Staten. Een 15000 ambtenaren der telegraafonderneming Western Union Company vra- gen eene verhooging van salaris, bizondere ver- hooging voor Zondagsdienst, vermindering van 't aantal diensturen per dag. Indien hunne eischen niet worden ingewilligd, zullen ze het werk staken en de telegrafische gemeenscliap tusschen Europa maar zou dat mogelijk wezen. Hij dacht verder: z/Als het nu eens de portefeuille was van een woekeraar. Wie anders zou ook zooveel geld bij zich dragen? Een woekeraar is een mensch, wiens geheele waarde in den inhoud van den zak zit. Zulk een man heeft thuis nog genoeg. Dit geld heeft hij stellig van een braaf gezin afgeperst en zijn kapitaal heeft hij zeker al tienvondig terug. Er zijn zulke ellendelingen en zou ik medelijdeu met hen hebben? Dat doe ik niet. Ongetwijfeld moet ik als straffende wreker optreden en daar kan ik niets op tegen hebben. Ik houd het geld ook maar voor mijn kinderen. Mijn jongen zal ten slotte zijn weg toch wel vinden; maar voor mijn dochtertje moet ik zorgen. Ik zal effecten koopen, dan heb ik over twintig jaar voor beiden een mooi duitje. Hoe gelukkig zal ik dan wezen Go vert sing zijn kantoor langs, maar niet binnen en toen hij thuis kwam beschouwde hij zich reeds als volkomen rechtmatig eigenaar van de geldsom. Yoor eigen fouten en gebreken is men licht en spoedig blind, als men daarmede voordeel kan behalen. Blij trad Bogers de kamer binnen en vroeg aan zijn vrouw: //Is Bus al hier geweestt" z/Neen, maar wij hebben hem ook niet noodig. De kwaal is al genezen. Dankje voor uw goed- heid, lieve Govert." En zij gaf haar man een flinken zoen. Bogers stak een sigaar op, ging in een leunsteul zitten en begon vroolijk te wezen. (Wordt vervolgd.) en Noord-Amerika verbroken z;jn. Men vreest, dat de werkstaking zich zelfs tot Canada zal uit- breiden, daar er eene vereenigiug bestaat tusschen de telegrafisten van de Vereenigde Staten en Canada. Hevige stormen en donderbuien, vergezeld van wolkbreuken en liagelslag, hebben in ver- schillende streken, zoowel in Europa als Amcrika, Vrijdag en Zaterdag gewoed. In de Jura werd groote schade aangericht. Te Yilliers (aan de Eransche grens) sloeg de bliksem in eene school; met groote moeite redde de onderwijzer de 45 kinderen een voor een. In Engeland met name Louden en omstreken, kwamen verscliillende bran- den voor; a. a. werd de Yrijdag pas geopende St. Matthewskerk te Brighton een prooi der vlammen. Yele personen werdeu door den bliksem gedood. In de westelijke Staten van Amerika en aan de Mississippi heeft de oogst veel geleden. Te Cork verschecn Donderdag Bich. Hodnett voor de jury,' onder beschuldiging van een pak dynamiet aan den Onderkoning afgezonden te hebben. De zitting eindigde met een vreeselijke paniek. Een politiebeambte, die als getuige op- trad, legde het corpus delicti ongeveer 6 ons dynamiet voor den rechter neer. Op de vraag, of de springstof onschadelijk gemaakt was, ant- woordde de constable ontkennend. De gezworenen waren het nu spoedig eens, dat of het dynamiet of de juryleden zich verwijderen inoesten. De rechter gelastte dan ook, dat het springmateriaal dadelijk de zaal uitgebracht zou worden. Dit geschiedde echter zoo onhandig, dat een tamelijk groot stuk op den grond viel. Men schrikte daar zoo geweldig van, dat publiek, rechter, gezworenen, gevangenbewaarder en beschuldigde ijlings op de vlucht togen. In een oogenblik was de zaal ont- ruimd en de zitting werd eerst hervat, toen het laatste stofdeeltje van het voor den Onderkoning bestemde dynamiet zorgvuldig verwijderd was. Ten slotte kon de jury het niet eens worden en moest de Ier naar een ander Hof verwezen worden. In Marokko begint de slavenhandel op nieuw te bloeien. Uit Tanger wordt bericht, dat onlangs daar verkoopingen van slaven zijn gehouden. Een jeugdige negerin braclit 45 en een zeer jong meisje 28 dollars op. Bij een tweede veiling gold een negerin van vijftien jaar 35, eene van dertig jaar 38 dollars, liet pijnlijkste geval was dat eener jonge, waarschijnlijk aan haren man ontroofde vrouw, van welke een welgestelde en bekende Moor eigenaar was. Terwijl men haar aan de meestbiedenden veilde, gaf zij in krachtige taal hare verontwaardiging te kennen over de behande- ling, waaraan zij van de zijde der kooplustigen blootstond. Blijkens een rapport .van sir John Hay, gezant van Engeland in Marokko, worden jaarlijks 30 a 40 slaven te Tanger verkocht. De heer De Lesseps heeft den ingenieur der werken te Suez geseind om dadelijk naar Parijs te komen met de ontworpen plannen voor een tweede kanaal, teneinde onmiddelijk tot het aan- leggen van dit tweede kanaal te kunnen overgaan, daar -de Maatschappij verzekerd is van de geldelijke middelen voor de uitvoering, hetzij overeenkomstig het aanbod der Eugelsche Begeering, hetzij door andere middelen. Gedurende de afgeloopen week zijn te ltotterdam aangegeven 10 personen als iijdende aan depokken, terwijl 6 zijn overleden. Bij den landbouwer Leenhouts, in den Nieuwlandschen polder, gemeente Biervliet, zijn twee jonge hazen gevonden in het nest van een kat. Deze had ze natuurlijk ge- vangen en naar hare jongen gebracht. Naar men meldt, heeft een man van omstreeks 102 jaar, wonende in de omstreken van Utrecht, een bezoek gebracht aan Amsterdam. De oude moet zich kostelijk vermaakt hebben en menigmaal hebben verklaard//Zoo iets zag ik in mijn leven niet." Onder Zevenbergen brandde de schuur af van den landbouwer P. B. Daarin verbrandden o. a. zes paarden. De oorzaak wordt gezocht in 't broeien van 't hooi. Te Bergen heeft zich eene 72jarige grijs'aard door ophangen van't leven beroofd, uit vrees voor straf wegens gepleegde mishandeling op zijne 85jarige vrouw. Uit den Hoogen Boezem bij Botterdam is het lijk opge- haald van een 19jarig meisje. Te Garderen (gem. Barneveld) is een 2jarig kind door een vrachtwagen overreden. Het hoofdje was geheel verbrijzeld en de dood volgde onmiddelijk. Vrijdag middag is te Amsterdam een man in de Eoeliedwarsstraat in beschonken toestand van de trappen gevallen en dood geblevcn. Een slager te Arnhem miste herhaaldelijk van zijne uitstalling spek. Op heeterdaad betrapte hij eene vrouw, juist toen zij zich met het gestolene wilde ver wijderen en leverde haar aan de politie over. Zaterdagavond kregen twee kermishouders op het Yreeburg te Utrecht twist met elkander, welke zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes eene verwonding aan den arm toebracht. Te Arnhem is eene vrouw door het kelderluik harer woning achterover gestagen, en inwendig zwaar gekneusd en hevig bloedende opgeuomen. Men vreest voor haar leven. Eene te Boermond alleen wonende bejaarde vrouw viel Yrijdag in den kelder van haar woonhuis. Later werd zij door de buren daarin levenloos gevonden. - Te Cairo zijn 68 personen aan de cholera bezwekenuit de andere plaatsen wordt geen vermindering gemeld. Te Weenen heerscht tegenwoordig een ondragelijkehitte, tengevolge waarvan dagelijks gevallen van plotselinge kraukzinnigheid voorkomen. Yoor de slachtolfers van de ramp aan de Clyde is thans 16000 pd. st. bijeengebracht89 lijken zijn tot heden gevonden er worden nog 39 vermist. De onderneming van militaire fourage te Borne is afgebraiul. De schade bedraagt meer dan 200,000 lire, doch is slechts voor 50,000 lire verzekerd. Muziekliefhebbers, die eventueel de Intern. Tentoonstelling te Amsterdam mochten bezoeken, verzuimen niet, hun aandacht te schenken aan de vlak tegen over den ingang eener afdeeliug geplaatste Harmonies Prehistoriqnes de M. Baude. Dit vreemdsoortige muziekinstrument bestaat in een rij grillig gevormde steenen van allerlei grootte, liangende aan een ijzeren staaf. De eigenaar die er naar hij verzekerd 30 jaren aan besteed beeft om de collectie bijeen te breugeu, weet door er met een paar gewoue steentjes op te tikken, er de liefelijkste en onberispelijk zuivere melodien aan te ontlokken. Het effect is inderdaad verrassend. In de cellulaire gevangenis, die bij Groningen in aanbouw is, is ingebroken. Des morgens vond men het kantoor van de aannemers en de daarin aanwezige brandkast met geweld opengebrokeu, terwijl daaruit ruim vierduizend gulden, zoowel in bankpapier als in specie, ontvreend was. De braak is gepleegd met een zwaren moker en een breekijzer, die in het kantoor gevonden zijn. De deur van de zware kast was over hare geheele lengte van een gescheurd door met den moker er op te beuken. Op de Yeluwe heerscht thans in den waren ziu des woords een vliegenplaag. De bekende brutale huisvlieg is sedert een paar weken in zoo grooteu getale in de boerenwoningen aanwezig, en speelt zoo den baas bij mensch en bij dier, dat haar verschijning werkelijk een bezoeking mag heeten. Alle middelen worden aangewend om van den overlast dier onwelkome gasten te worden ontslagen. Toch schijnt nog hun getal met den dag te vermeerderenDe hondsdagen boezemen waarlijk bezorgdheid in. Zijn avondeten, hetwelk de Yeluwsche boer gewoon is ,/bi duusteren", d. i. zonder kunstlicht, te gebruiken, heeft nu alle aantrekkelijkheid voor hem verloren, omdat de kans op minder aangename versnaperingen er mee gepaard gaat. Een koetsier, die bij het badhuis te 's Hage met zijn rijtuig gestationeerd was en door dronken- schap niet meer in staat scheen de teugels te voeren, werd door een tweetal agenten in zijn eigen rijtuig gestopt; een derde politiedienaar nam fluks de leidsels, zoodat het overbrengen naar het bureau binnen eenige minuten plaats had. Yanwege de Maatschappij tot verpleging van weezen in het huisgezin, wordt op de Ten toonstelling te Amsterdam een bazar gehouden, waarvan de opbrengst aan de weezen ten goede komt. Zooveel steun ondervindt die Maatschappij dat de bazar bijna is uitverkocht; de commissie vraagt toezending van voorwerpen van kunst en smaak om den voorraad weder aan te vullen. De gewezen gemeente-ontvanger van de ge meente Putten, die gevankelijk uit Amerika werd overgebracht, heeft bij zijn verhoor voor den rechter- commissaris te Zwolle volledig bekend, zoodat Ilij reeds bij bevelsclirift der rechtbank naar den pro- cureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem verwezen is. Vrijdagavond is bij een hevig onweder, met slagregen en hagel, dat boven Tilburg woedde, de bliksem tegelijk in drie woningen op den nieuwen Hasseltschen weg geslagen. Bij A. van Gool werd het dak midden door geslagenhet onweder baande zich een weg door den zolder naar beneden, ver- brijzelde in eene kamer, waarin zich gelukkig niemand bevond, eene schilderij, sloeg het kozijn stuk, benevens de buitenbliuden en richtte overigens groote verwoesting aan. Van eene nog in aanbouw zijnde huizinge daarnaast werd een stuk van den zijgevel weggeslagen, het mnurwerk gescheurd en een gedeelte van een der stijlen van een kozijn aan splinters geslagen. Te Goorle viel de bliksem op den telephoon- draad en snelde daarlangs het kantoor binnen, zonder even wel ongelukken te veroorzaken. Op verscbillende plaatsen zijn boomen gespieten. In de vorige week had er op de Boven- Waal een vreemdsoortig duel plaats. Twee broeders, beiden kapitein op een sleepboot en daarmede werkzaam aan de normaliseering van de rivier, hadden siuds eenigen tijd een veete tegen elkander. Toen zij nu elkaar met hun stoombooten moesten passeeren, voeren zij met zoodanig geweld tegen elkander in, dat een der stoombooten een groot lek bekwam en weldra zonk, nadat men nog juist den tijd had gehad, het vaartuig op een zandplaat te sturen. Door den officier bij de arr.-rechtbank te Utrecht is bekend gemaakt, dat aldaar is in beslag genomen een vijftig-centstuk, voerende de beelte- nis van Koning Willem III, jaartal 1883, en een vijf en twintig centstuk, voerende de beeltenis van Koning Willem II, jaartal 1849; beide stukken zijn aan 's Eiiksmunt onderzocht en gebleken valsch te zijn. Louise Michel is in de gevangenis tc Cler mont opgesloten, om daar 6 jaar te blijven. Zij wordt als politiek veroordeelde bejegend, mag haar eigch kleeding dragen, behoeft niet te werken en i inr-rt i-rriTT iMf -■* a. yu'sj-y'rmKsawg'— xae

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2