Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. BURGrERLIJKE stand. Handelsberichten. Advertentien. G. W i e 1 a n d G. W i e I a n d. J a n n i s V i n k e. M. J. Herman P. Dieleman. Openbare Verkoopingen. BEESTIALEN, als: Gedurende het hevig onweder, hetwelk deze week over ons land woedde, is de bliksem geslagen iu den toren der Roomsch-Katholieke kerk in de Molenstraat te Nijmegen. Een gedeelte der ijzeren balustrade en de bekleeding van een der pilasters van den toren werden verbrijzeld, waarvau de frag- menten met een vregselijk geweld op liet dak werden nedergeslingerd dock andere schade werd gelukkig niet veroorzaakt. Vele bewoners uit den omtrek der kerk vluclitten bij dien slag van schrik uit hun liuizen. Voorts werden door den bliksem getroffen te Vught de toren, zonder evenwel brand te veroor- zakente Boislieim (Limburg) een liuis, dat gebeel vernield werd en waarbij een Sjarig knaapje den dood in de vlammen vondte Oss de brouwerij, bij de kerk, die afbranddete Leeuwen twee wo- ningente Croov (Limburg) een boerenlrofstede, die weldra in lichtelaaie vlam stond, waaraan alleen een paar varkens, reeds balf brandende. ontkwamen. Te Veen onder Haaksberaren sloes de bliksem in een huis dat geheel verbrandde. Moeder en doch- ter werden doodgeslagen. Te Geldersch-Veenen- daal bergde zicli een 56jarig man, zekere Jan Achter- berg, onder zwaar onweder voor den regen onder eene rieten schuttingdaar door den bliksem ge troffen, was bij dadelijk dood. Te Leksmond is de liofstede van V. d. B., te Schoonrewoerd, totaal afgebrand. V. d. B. ze}f was afwezig. Deze liof stede is enkele jaren geleden ook afgebrand. In een stuk land onder Leksmond is een jong beest dood gevonden men vermoedt dat dit ook getroffen is, docli met zekerheid kan liet niet worden gezegd. Te Winterswijk sloeg de bliksem in den molen van G. Venemans, die tot op den groud verbrandde. Ongeveer 250 zakken graan werden een prooider vlammen. In Buurse zijn door bet inslaan van den bliksem de Roomsch-Katholieke kerk en de pastorio afgebrand. TEH NEUZEN, 0 .JnU 1883. Woensdag werd albier door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Nieuwe Neuzen- polder aanbesteed bet maken van rijshoofden en onderzeesche oeververdedigingswerken. Voor dit werk waren ingekomen 9 bil jetten, die de Volgende inschrijvingen inbieldenA. van der Beek, te Zaamslag, f 24000; C. Bolier Cz., te Bruinisse, f 23990; C. Roskam, te Sliedreebt, f 23685; J. Jansen, te Hoek, 23500; D. Tbolens, te Hoek, f 23498; J. de Jonge, te Biezelinge, f 23490; P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, f 23480; A. de Jonge, te Ter Neuzen, f 23400 G. D. Bolier, te Sliedreebt, f 23389. De raining bedroeg f 20582,72. Gisteren is te M iddelburg door Gedep. Staten van Zeeland aanbesteed de uitvoering van eenige buitengewone kerstellingen aan den Provincialen steiger te Walsoorden, waarvan de raming be droeg f 2700. Voor dit werk is het minst ingescbreven door J. F. Andriessens, te W alsoorden, voor f 2637. Sas van Gent, 5 Juli. Dinsdag 11. des na- middags om balf twee bad alhier een groot onge- luk plaats op het werk der in aanbouw zijnde sluis. Door bet kantelen van een eiken balk geraakte de buitengewone opzichter A. Caljouw daaronder met het noodlottig gevolg, dat hem bet linker been verpletterd werd; naar zijn buis gebracht, waar tevens de hulpapotheek gevestigd is, werd hem door den beer Dr. C. Steketee, te Ter Neuzen, de eerste geneeskundige hulp verleend. Tot heden is men tot de amputatie van bet been niet overgegaan, daar nog niet alle hoop op beboud er van is opgegeven. TER NEUZEN(i Juli. Albier en in de omstreken staat over het algemeen de oogst prachtig, bebalve bet vlas, dat door de koude Mei-nacliten veel geleden beeft. Tarwe staat veel belovend, op enkele plaatsen niet te zwaar van stroo. Rogge geeft een middelmatig gewas te wachten, zeer dun van stroo. Winter- gerst komt weinig voor, ten gevolge van het ongunstige winterweder, overigens staat ze goed. Zomer-gerst en liaver staan uitnemend. De vroeg gezaaide paardeboonen komen zeer dun voor, door de nachtvorsten, doch de latere staan volkomen goed, hebbende zwaar gebloeid. Erwten zijn bizonder goed, ook van kwaliteit. Koolzaad komt weinig voor; bet nog aanwezige is slecbts middelmatig, liebbende veel geleden door de late vorst. Vlas geeft een redelijk gewas, middelmatig van kwaliteit er is besteed van 150 tot f 250. Suikerpeen of bieten staan best, belovende een goede opbrengst; over het algemeen veel uitgezaaid. Paardepeen zijn schraal opgekomen. Van meekrap zullen eenige stukjes, over tweejaar geplant, dit jaar worden gedolvennieuwe aanplantingen vonden geen plaats. Aardappelen staan over het algemeen veelbelovend ofschoon nog wel niet aanbevelenswaardig voor het gebruik, worden ze echter al verkocht voor 20 a 25 cent per 5 liters. Ajuin met name niet gezaaid, althans niet voor den handel in bet groot, ten gevolge van de ongunstige uitkomsten in het vorige jaar. Klavers staan goed en van de wei- of booilauden en dijken heeft men goed hooi te wachten, daar kwaliteit en kwantiteit voldoen. Peren en appelen beloven een goede opbrengst; steenvruchten een middelmatige. Paarden, runderen, schapen en varkens genieten een goede gezondheid over eenige weken leden enkele paarden aan eene stijvigheid, docli hetgeen nu geweken is. Zaamslag, 4 Juli. Gisteren bad albier de jaarlijksche paarden- en veemarkt plaats. Ook ditmaal bewees deze markt, dat de verkoop van beestiaal veranderd en men zicli naar de omstan- digheden scliikt. Vroegere jaren tocb was men vej'plicbt zijn vee ter markt te brengen om bet met goede winst te kunnen verkoopen, thans door de verbeterde middelen van vervoer komen dagelijks koopers bij landbouwers opdagen om het vee tot booge prijzen op te koopen. Nut of voordeel is er dan ook thans niet meer in gelegen om zijne beesten eenige uren in de brandende zon of zoo als op andere jaren in nat en koude tentoon te stelb n om dubieuse premien te verkrijgen. Bedroevend zag onze jaarmarkt er dan ook uit; slecbts twee runderen werden aangevoerd benevens 29 paarden. De uitgeloofde premien werden behaald door: M. de Bruijne, te Zaamslag, voor het scboonste eenjarige paardP. van Tatenhove, te Zaamslag, voor het schoonste tweejarige paardE. Dekker, te Zaamslag, voor den schoonsten dekhengst; P. Moes, te Ter Neuzen, voor het scboonste paard van 4—7 jaarJ. Riemens, te Zaamslag, voor de scboonste melkkoeA. Riemens, te Zaamslag, voor bet grootst getal paarden. Blijkens den tekst van het door de Belgische regeering ingediend wetsontwerp op den leerplicht worden in buitengewone omstandigheden op den leeftijd voor bet onderwijs bestemd uitzonderingen toegelaten. Het verbod van arbeid gedurende den leertijd strekt zicli uit ook totmijnenen werkplaatsen. Voor veldarbeid wordt gedurende de zomermaanden ook een uitzondering toegelaten. Er is een school- raad, die voor de beboorlijke naleving van de wettelijke bepalingen heeft te zorgen en, alvorens tot straffen tegen de ouders over te gaan, door overreding en vervolgens door waarschuwing (voor de kantonrecbters) bet schoolbezoek tracbt in de hand te werken. Redenen van verontschuldigiug worden in aanmerking genomen. Ook hooger be- roep op een raad van revise en later op een provinciale commissie is toegelaten, alvorens de straf wordt opgelegd. Er zijn dus kracbtige waar- borgen tegen overijlde beslissing van het gezag. Ook de koofden van fabrieken enz. zijn in gegeven gevallen strafbaar. Geldboeten en gevangenis van lioogstens 3 dagen zijn de straffen. Hetverplicht onderwijs kan even goed te buis als op de school worden gegeven. Dezer dagen is bet in de volksvergaderingen te Parijs weer zeer rumoerig toegegaan. De anar chisten hebben besloten, den 14 Juli ieder voor zich de inwijding van bet beeld der Republiek te gaan bijwonen en op het oogenblik dat het om- liulsel zal vallen zwarte vaantjes uit den zak te balen om er mee te zwaaien. Als staalte van de soort van welsprekendheid in die vergaderingen, volsta het volgende: //Het zwijn, dat zich in bet Elysee vetmest en zijn vlegels van Ministers dienen bet eens voor goed te weten, dat wij willen leven en niet van honger willen sterven. Cames- casse moge al zijn karnuiten bijeenroepen, wij zullen geen schrede teruggaan en wee hem, wanneer er bloed vergoten wordt." 't Geen niemand had vermoed heeft dezer dagen plaats gebad. Een aantal voorwerpen, te gronde gegaan met de verongelukte boot ,/Oiinbria," zijn dezer dagen door Engelsche visschers van den bodem der zee opgeliaald. Daaronder bevinden zich de zakken der brievenmail met gemeld stoom- schip naar Amerika gezonden. Vermoedelijk zijn daardoor belangrijke sommen, die voor immer ver- loren werden geacht, voor de belanghebbenden gered. De vinders zijn Engelsche visschers, zij hebben de mail ter band gesteld aan de bevoegde utoriteit te Grimsby. Eenige jaren geleden hebben verscheidene jonge, goed -ontwikkelde meisjes, jonge dames zoo men wil, bet verzoek gericht tot de directie van enkele openbare ziekeninrichtingen te Londen om den leer- cursus in de geneeskunde aldaar gegeven, te mogen bijwonen. Scboorvoetend is dit verzoek toegestaan. Thans is deze toestand aanmerkelijk veranderd. Onder degenen die de openbare lessen in de geneeskunde bijwonen, door de professoren aan de universiteit te Londen gegeven, telt men een veertigtal vrouwelijke studenten. Haar onderhoud en uitgaven voor de studie kost jaarlijks 3000 pond sterling of 36,000 gulden, welk bedrag door vrijwillige giften wordt gedekt. Het vergelijkend examen tot toelating op de Rijks-kweekscholen voor het lager onderwijs te Middelburg zal worden gehouden op 23 Juli a. s. Aan bet station Vlissingen (haven) geraakte de wisselwacbter G. Oppenneer, tijdens het rangeeren tusschen de buffers, waardoor bij onmiddelijk werd gedood. Dezer dagen begaf zich een werkman uit Rilland in stilte op reis naar Amerika, rnede- nemende eene opgespaarde som van ruim f 200 en achterlatende eene zwangere vrouw en 3 kin- deren. De 79jarige weduwnaar C. van Os heeft bij den burgerlijken stand van Ambt Harderberg" zijn voornemen kenbaar gemaakt, om met een 42jarige weduwe iu bet huwelijk te treden. Op den Maresingel, te Leiden, bad Woensdagavond een treurig voorval plaats. Bij een huiselijken twist werd een studentenoppasser zoo in woede ontstoken, dat bij zijne huisvrouw tevens moeder van een viertal kinderen, waarmede hunnen echt gezegend was, doodsloeg. De dader is gearres- teerd. In het buisgezin met 6 kinderen van V. d. G., in de Waterloostraat te Kraliugen, zijn, van de 3 kinderen die aan pokken lijden, reeds 2 overleden. Niet een uit dat gezin is gevaccineerd. Een veelbelovend knaapje van 11 jaar stal van een persoon te Arnliem eene portemonnaie met geld. De jeugdige dief bevindt zicli in arrest, Een grasmaaier te Blankenliam, in bet land werkzaam, trachtte zich door bet drinken van koude karnemelk eenige verkoeling te bezorgende man gebruikte echter wat veel van dit koude vocht, en overleed spoedig ten gevolge daarvan. Door bet werpen van petroleum in het vuur, bekwam eene vrouw op den Overtoom te Amster dam belangrijke brandwonden aan aangezicbt en handen. De bekende Duitsche gescbiedvorscber en Rijksdag-afgevaardigde, Professor Dr. Arnold, is Maandag te Marburg overleden. Te Emelgem nabij Brugge is een molenaarsknecbt verpletterd door den molensteen. Eenige weken geleden vond de zoon van den molenaar op dezelfde wijze den dood. Yoor 15 jaren vertrok van Winterswijk naar Amerika een jonkman, die aan zijne verplichtingen ten opzichte van de nationale militie geheel bad voldaanalleen verzuimde bij bij de laatste in- spectie tegenwoordig te zijn, wijl zijn vertrek naar de nieuwe wereld ophanden was. Dezer dagen teruggekeerd, wilde hij zich in bet huwelijk be- geven met eene voormalige dorpsgenoote. Donder- dag ten gemeentehuize zijnde om in ondertrouw te worden opgenomen, werd de nieuwe wereldbur- ger in arrest genomen en als deserteur gevankelijk naar Arnhem vervoerd. Te Harrisbury, in Pennsylvania (Amerika), is het overbevolkte krankzinnigengesticht een prooi der vlammen geworden. Niet meer dan twee vrouwen kregen letsel. De ontzettende ramp, welke men bij het uitbreken van den brand ver- wachtte nl. bet verbranden van honderden waan- zinnigen en oude lieden, werd gelukkig afgeweerd door de tegenwoordigheid van geest eener vrouw, die, onmiddelijk zoodra zij het dreigende gevaar zag, alle bewoners uit bet gesticbt verjoeg. De Koning van Saksen, Woensdag jl. in bet Vogtland reizende, bezichtigde de fabriekin- richtingen van George te Mitau. De ascenseur, waarmede de Koning en zijn gevolg naar boven zouden gaan, bewoog zich onverwachts naar beneden, terwijl zware gewicbten van boven vielen. De Kreishauptmann Hublerwerd gedood en de directeur der fabriek Clad zwaar gewond. Z. M. en de overige personen op den ascenseur bleven ongedeerd. De Koning, diep geschokt, maakte een einde aan zijne reis en keerde terug naar Dresden. Nog niet is het onderzoek afgeloopen naar de oorzaken der ramp te Sunderland of reeds is weder een ontzettende gebeurtenis te Linthouse bij Glasgow voorgevallen, die volgens de laatste depSche aan 150 personen het leven heeft gekost, Bij het van stapel loopen van het stoomscbip Daphne, kantelde het vaartuig en zonk met alien dieerop waren in de diepte. Hoewel er hulp nabij was, zijn er betrekkelijk weinigen gered. Het onbeil geschiedde namelijk geheel onverwachts en plotse- ling, terwijl er velen tusschendeks waren toen het scbip omsloeg. Het schip, Daphne, 600 ton groot was bestemd voor de vaart tusschen Glasgow en Londonderry. De duikers hebben reeds linn treurige taak her- vat, welke zij tegen den nacht badden afgebroken. Zeven en veertig lijken zijn reeds opgevischt. Algemeen heerscht de grootste verslagenbeid. Van 16 tot 30 Juni 1883. G R A A U W. Huwelijks-aangiften. 22 Juni. Petrus Ver- hoeven, oud 33 j., jm. en Paulina Crombeen, oud 25 j., jd. Geboorten. 27 Juni. Leopold Eduard, z. van Ludovicus Hoefijzers en van Leonie Steijaert. 30 Juni. Mathilde, d. van Petrus Yeras en van Dorothea de Koning. PHILIPPINE. Geboorten. 21 Juni. Josepbina Francisca, d. van Johannes Franciscus van Hurck en van Yir- genie Yervack. Dordrecht, 5 Juli. Lokeren, 4 Juli. 27 Juni. Heden namiddag, ten 21 urn, overleeil zacht en kalm, na een langdurig, smartelijk en geduldig lijden, tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen, behuwd- en kleinkinderen, mijne innig geliefde, zorgvolle en trouwe gade, DIGNA VAN IJSSELSTEIJN geboreu Van Nouhuijs, in den ouderdom van 70 jaren en ruim 7 mnanden, 11a eene gelukkige echtvereeniging van 36 jaren. Ter Neuzen, 2 Juli 1883. J. L. VAN IJSSELSTEIJN. Volstrekt eenige algemeene kennisgeving aan familie, vrienden en bekenden. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in de legerplaats te Oldebroek, onze geliefde zoon CHRISTIAANin den jeugdigen leeftijd van 16 jaren. Sas van Gent, 4 Juli 1883. W. WINDHORST. J. WINDHORSTJansen. Eenige kennisgeving. Bij de groote belangstelling, die de ondergeteekenden bij gelegenheid van hun koperen bruiloft zoo van hier als van elders inochten ondervinden, is bet bun niet mogelijk, anders dan langs dezen weg, den liartelijksten dunk toe te brengen aan alien, die blijkeu van belangstelling gaven. M. EIJKE. L. A. EIJKE-Yan der Swan. Ter Neuzen. aan- fA Ondergeteekende verlangt bij de 1 staande verkiezing voor lid van den gemeenteraad .MET meer in aanmerking te komen. Ter Neuzen. J. DE SMIDT Jz. Eenige landbouwers in deze gemeente Sivv-uai-i zouden gaarne den beer als lid van den gemeenteraad gekozen zien, en zullen mitsdien op hem hunne stem uitbrengen. Ter Neuzen, 6 Juli 1883. Aanbevolen voor lid van den ge meenteraad Ter Neuzen. Winkelier. EENIGE KIEZERS. Als lid voor den gemeenteraad van Zaamslag op 17 dezer wordt aanbe volen de hcer Landbouwer. EENIGE KIEZERS. De kiezers van Zaamslag voor leden van den gemeenteraad worden bij deze opmerkzaam gemaakt, dat de aftredende leden zijn en De Notaris A. M. van Rijsoort vail .11 curs, te Ilulst, zal in het openbaar verkoopen: <1 Op llaandag den 9 Juli 1883, des na- middags 3 ure, ten verzoeke van den heer P. BOEL, Administrateur te Hulst, als lastbebber van zijn principaal: Ruim 2 hektaren TARWE, hektare GERST, ongeveer hektare KLAVERS, 2de snee en ruim 24 hektaren HOOIGRAS, alles staande te groeien op landen verpacbt geweest door Norbertus Franciscus Schuer- man gelegen in Pauluspoldergemeente Stoppeldijk. Te vergaderen bij Jacobus Lauwers, berbergier te Pauluspolder. 2 Op Dinsdag den 24 Juli 1883, des voor- middags om 10 ure, ten verzoeke van Mej. MARIA JUDOCA VERDURMEN, Wed. Cornelis Borm, landbouwster in den polder Langendam, ge meente Graauw, op de door haar bewoond wordende hofstede, de volgende 1 Paard, 3 Koeien, 2 Vaarzen, 1 Zeug dik van Biggen, 1 Loop- varken, 10 Hoenders en 1 IIaan en eenige Kiekens. De kooplust was heden bizonder gering, de bestaande prijzen voor Tarwe werden met moeite ingewilligd. Rogge langzaam ala voren. Haver prijshoudend. Pnike Zeenwache en Vlaamache Tarwe, f 9,10 a 9,30, mindere f 8,10 a 9,00. Rogge Zeeuwache en Vlsamache f 6,50 a f 6,80. Overmaaache f 6 20 a f 6,50. Gerat Zeeuwache en Vlaamache winter f 5,10 a 5 40. Over maaache f 4 80 a f 6,00. Zeenwsche en Vlaamache zomer f 5,30 a f 5,50. Overmaaache J 4,60 a f 5,00. Haver, dnnne f 3,50 a f 4,30. Dikke 4,30 a f 4,80. Paarden- boooen f 6,50 a 7,50. Duivenboonen f a f Witteboouen 10,00 a 12,00. Bruineboonen 10,00 a 14 00. Krwten 10,00 a /ll,75. Voeder 8,00 a f 8,50. Koolzaad f a Tarwe, p. 106 k.. Rogge, .j a f Lijnzaad zaai f Gerat. Haver. fr. 19,75 a 21,50 13,— 13,75 14,75 16 20,00 a 21,75 13,00 14,00 15,00 16 25

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2