Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. WEGEIII EH VOETPAOEN. Litter der Vep en Toetpaden No. 1893. Zaterdag 7 Juli 1883. 23e Jaargang. Jacobus de Feijter Pzv t Cornelis van der Hooft, Pieter Moes en Jan de Smidt Jz.? J. Donze, Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlBN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verschljut Dlnsdag- en Vrijdagavond bij den ultgever JK. G. D H O N T te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETIIOUDERS van TER NEUZEN maken bekend dat de inlevering van stembriefjes ter verkiezing van vier leden van den gemeenteraaad voor de vervulling der plaatsen van de heeren: die met September a. s. aan de beurt van af- treding zijn, (wit stembriefje), en van een lid, ter voorziening in de vacature, ontstaande wegens het nemen van ontslag door den heer (b 1 a u w s t e m b r i e f j e), zal plaats hebben op Diiisdag, 17 Juli a. van 's morgens 9 tot 'a namiddags 5 uren, op het gemeentehuis. Ter Neuzen, 5 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WESTDORPE brengen ter kennis, dat de in de gemeente, zooals die door den Raad in zijne vergadering van 4 Juli 1883 voorloopig is vast- gesteld, met de K A A It T andermaal gedurende veertien werkdagen en wel van den 9 tot en met den 34 Juli 1883, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren ter gemeente-kamer ter inzage ^1 leggen en aldaar kosteloos kunnen worden geraadpleegd, en dat, gedurende dien termijn door belanghebbenden eventueele bezwaren bij Gedepu- teerde Staten van Zeeland schriftelijk kunnen worden ingebracht, terwijl voor reclamanten en belanghebbenden ter secretarie inzage kan genomen of tegen betaling der kosten, afschrift of uittreksel der stukken kan bekomen worden. Westdorpe, den 4 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. KERCKHAERT, Burgemeester. J. P. KIEBOOM, Secretaris. FEUILLETON, U) ERNESTINE QUE SNOT. DE GOUDEN LEEUW. Men hoorde binnen geregeld snorken. Dubos sliep. De idioot stak zijn arm herhaalde malen door de vensterstaven, omdat hij zijn prooi wilde grijpen. Zijn hand raakte de kleeren van Dubos, maar hij kon niets vastgrijpen. Hij bedacht nu een duivelsche list. Nadat hij zijn arm zoover mogelijk door de vensterstaven had gestoken, liet hij een luiden schreeuw. Dubos schrok wakker en vloog omhoog. De hand van Clemens sloot zich, en omklemde den schouder van den ongeluk- kigen gevangene als een schroef. De idioot trok hem aldus naar den inuur, onder het venster. Dubos schreeuwde vol angst op een erbarmelijke wijze Clemens, wien de dronkenschap en de goede uitslag alle voorzichtigheid deden vergeten, beant- woordde hem met vroolijk gehuil. Tevens stak ij zijn andere hand door de staven, en hij tastte naar den lials van Dubos. u niet," zeide liij hijgend, met een beestachtigen lach, „ik heb een steun voor mijn voeten gevonden. Ik zit nu heelgoed. Ik zal u eens netjes worgen. De oude Montreuil verroerde zich met. In een wip had ik hem dood I" Hij voegde natuurlijk gebaren bij zijn woorden. Politick Overzioht. De Fransche kamer heeft op verzoek van den Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Challemel-Lacour (die pas van zijne reis naar Vichy terug is) besloten, verlof te geven tot het liouden eener interpellatie over de zaken van Tongkin, op a. s. Dinsdag. De Cnineesche ge- zant, Markies Tseng, heeft inmiddels zijn /roegere verklaring, dat hij niet gelooft aan een bevredigend resultaat der onderhandelingen tusschen Trieou en Li—Hung—Tschang herhaald en in de Times be- vestigd door aan dat blad het uit Shanghai ont- vangen telegram mede te deelen, waarin het af- breken der onderhandelingen aan de verregaande onbeleefdheid van den Franschen gezant wordt toegeschreven. Te Londen heeft dit bericlit, vol- strekt geen verwondering gebaard, want de Chi- neesche gezant gaf onverholen te kennen, dat er geen schikking mogelijk was, als Challemel-Lacour Minister van Buitenlandsche Zaken bleef. De Engelsche Regeering doet wat zij kan om dien Minister te doen vallen. Zij weet zeer goed dat Challemel-Lacour bitter op de Engelschen gebe- ten is. Toen hij Fransch gezant te Londen was, liet men hem destijds duidelijk voelen, dat hij geen //persona grata" was en hij legde zijn post dan ook zoo spoedig mogelijk weder neder. Zoodra hij echter Minister van Buitenlandsche Zaken werd, had hij slechts een doel, namelijk Engeland op alle punten van den aardbodem in de wielen te rijden. De berichten omtrent den toestand van den Graaf van Chambord luiden weer iets gunstiger. Met het oog op zijn waarschijnlijk weldra te wachten dood heeft de Fransche Regeering besloten om de Prinsen van Orleans, onder wier vaan de Legitimisten en de Orleanisten zich dan gezame- lijk scharen zullen, gestreng in het oog te liouden en bij het minste vermoeden van een conspiratie of iets dergelijks tot hun verbanning over te gaan. De Graaf van Parijs en de Hertogen van Nemours en van Alenpon zijn inmiddels naar Frohsdorf vertrokken, om aan het sterfbed van het hoofd hunner familie te verschijnen. Ook Don Carlos, de Spaansche Kroonpretendent, die wel eens verkondigd heeft dat hij, en niet de familie Orleans, eigenlijk de erfgenaam der goddelijke rechten van den Graaf van Chambord zou wezen, is naar Frohsdorf gegaanin Orleanistische kringen heeft men dit niet zonder eenigen weerzin opge- merkt. De Graaf van Chambord moet aan een hartgezwel lijden. Zooals men weet werd eenige maanden geleden het niet aan Nederland behoorende gedeelte van het eiland Nieuw—Guinea bezet in naam der Re geering van Queensland, behoudens Engelands goedkeuring. In het Lagerhuis heeft Gladstone thans verklaard, dat bij een regeeringsnota aan Dubos rochelde half verstikt, maar hij worstelde nog altijd tegen. Een venster, vlak onder de gevangenis, werd nu stil opengemaakthet hoofd van den gendarme Gerard verscheen, en boog zich naar buiten. Hij keek rond alsof hij de duisternis wilde doorboren. Clemens Donceau was zoo druk bezig, dat hij den gendarme niet bemerkte, en hij zette zijn alleen- spraak voort volgens welke hij ongetwijfeld de moordenaar moest zijn van mijnheer Montreuil. Maar de gendarme begreep er geen zier van. Hij dacht onmiddelijk dat de idioot gekomen was om den gevangene te helpen ontsnappen. Op slag wekte hij zijn makkers, waarna hij snel den trap af en naar buiten ging. Toen de gendarmes met hun drieen achter Clemens gekomen waren, bleven zij staan luisteren. De gesmoorde klachten van Dubos troffen hun oor. De triomfkreten van den idioot die ook aanhou- dend den naam van mijnheer De Montreuil her haalde, brachten den brigadier eindelijk op den rechten weg. Hij sprong vooruit, en greep Clemens bij de beenen, aan welke hij hevig rukte. De idioot viel met een verwoeden kreet. Aan den anderen kant van den muur viel Dubos halfdood neder op het stroo van zijn gevangenis. De drie gendarmen omringden Clemens Donceau. De dag begon aan te brekenhet lijkkleurig gelaat van den idioot, dat weer zijn gewone lusteloos- heid bezat, verried vrees nocli berouw zijn oogen het bestuur te Queensland kennis is gegeven, dat de annexatie van Nieuw—Guinea van een rechts- standpunt van nul en geener waarde is en overigens ook niet politiek zou zijn. De Regeering kan liaar niet bekrachtigen; in elk geval behoorde zulk een daad bij de bestaande omstandigheden uit te gaan van het Britsche gouvernement. De Regeering hield echter een slag om den arm: zij was niet bevreesd, aldus ging hij voort, dat een vreemde mogendheid Nieuw-Guinea zou bezetten, doch geschiedde dit, dan zou Engeland zich gerechtigd achten op te treden. Te Brussel had Maandag avond eene demonstratie plaats, georganiseerd door verschillende progressis- tische vereenigingen in de hoofdstad en in de provin- cien, met het doel aan te dringen op herziening van art. 47 der grondwet, in den zin van uitbreiding van het kiesrecht. Met banieren en groote borden, waarop allerlei toepasselijke opschriften stonden, als: //Geen plichten zonder rechten," //wij wiUen het kiesrecht" enz. enz., was te zeven uur eene groote maar vrij kalme en ordelijke menigte bijeen, die, met slaande trom en een muziekkorps voorop, naar de woning van den Voorzitter der Kamer trok. Daar werd een adres afgegeven, waarin de wenschen zijn uitgesproken. De stoet begaf zich vervolgens naar de woning van den heer Paul Jason, waar de mede-onderteekenaars van het voorstel tot herziening der constitutie en de gedele- geerden der verschillende vereenigingen werden ontvangen. De menigte werd van het balcon door den heer Jason toegesproken en tot kalmte aan- gemaand. Waar op kalme en rustige wijze het volk zijn recht eischte zeide hij zou ook het beginsel der afschaffing van een onbillijk on- recht zegevieren. Het gold de zegepraal van het recht, welke de welvaart der natie en de handhaving der maatschappelijke orde zal waarborgen. Onder luid hoera trok men eindelijk verder, voor de gebouwen der ministeries werd eenige malen om grondwetsherziening geroepen, doch er bestond geen oogenblik gevaar voor verstoring der orde. Bismarck is onverwacht, zooals hij in de laatste jaren altijd reist, uit Berlijn naar zijn landgoed Friedrichriihe vertrokken. Het Pruissisch Heeren- huis heeft het kerkelijk-staatkundig ontwerp, zooals het door het huis van afgevaardigden was goed- gekeurd, aangenomen met 64 tegen 16 stemmen. De Duitsche regeering heeft maatregelen verordend tegen de verspreiding der cholera. In de jl. Dinsdagavond geopende zitting van de Provinciale Staten in deze provincie werden de geloofsbrieven der onlangs gekozen leden onder- zoclit en goedgekeurd. verborgen zich onder zijn half neergeslagen oog" ledende zeer zwakke schemering kwam hem uit- muntend te stade voor het verbergen van den Snellen sluwen blik, dien hij nu en dan om zich sloeg. z/Ellendige gekriep de brigadier, „gij hebt mijnheer de Montreuil vermoord Clemens zweeg, en verroerde zich niet. ,/Neem dien ellendeling gevangenging Gerard voort. De twee andere gendarmen naderden. Juist toen den hunner zijn hand aan den kraag van den idioot sloeg, wierp zich deze eensklaps achterover. Hij buitelde rond, en tien stappen verder stond hij weer op. De gendarmen aarzeldentoen zij weer in beweging kwamen, was Clemens buiten hun bereik. Hij draaide zich om, en riep,/Ik heb gedood, en ik zal dooden Ik dood en ik drink gaarne H'j ijlde nu naar een donker laantje, waar hij verdween. Dubos werd uit de gevangenis geliaald, en naar de kamer des brigadiers gebracht. Menvroeghem zeer beleefd verontschuldiging voor de aanhouding, en nu bleef hij nog eenigen tijd vrijwillig in de gendarmerie, omdat hij zich wat herstellen wilde van den vreeselijken schok, dien hij juist doorstaan had. Eenige uren slaaps waren daartoe voldoende. Tegen den rniddag ging hij weer naar den Gouden Leeuw, omdat hij volgaarne wilde weten, wat daar in zijn afwezigheid was voorgevallen. De gelagkamer was ledig." Elk oogenblik kon W oensdag had de verkiezing plaats van vijf leden van het Gedeputeerd Collegie, in plaats van de heeren Mr. J. C. R. van der Bilt, J. P. I. Buteux, J. II. Bijbau, die aan de beurt van af- treding waren, en Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, en J. H. C. Heyse, als leden der Staten afgetreden (en herkozen). Allen werden herkozen. Als buitengewoon lid van Ged. Staten werd opnieuw gekozen de heer Mr. J. Moolenburgh te Zierikzee. De Minister van Financien heeft te kennen gegeven, dat een briefkaart, niets anders inhoudende dan een bericht, met de onderteekening bekrachtigd, luidende: //Ik heb uw postwissel ontvangen," niet aan het zegelrecht van vijf cent onderworpen is, z/vermits zulk een briefkaart, geen kwitantie is, en ze ook niet de erkenning inhoudt van het ge- heel of gedeeltelijk te niet gaan eener geldschuld." Te Rotterdam is eene rechtstreeksche ge- regelde stoomvaartlijn naar Oporto geopend. De stoomboot Elbe laadde te Rotterdam den 20 Juni en zal den 15 dezer maand weder van daar vertrekken. Pe Graaf en de Gravin van Ylaanderen (incognito reizende) worden heden te Amsterdam in het Amstel—hotel verwacht. Vermoedelijk zul len^ zij tegenwoordig zijn bij de zeil— en roeiwed- strijden op Zaterdag en Zondag de tentoonstelling bezoeken. Alle schepen door het kanaal van Suez of van de Egyptische havens komende en bestemd zijn voor Antwerpen, moeten bij het binnenkomen der Schelde de gele vlag hijschen en te Doel eenge- neeskundig onderzoek ondergaan voor zij te Ant werpen worden toegelaten met het oog op de de choleragevallen in Egypte. De zeeloodsen moeten dus op het schip blijven tot Doel en niemand mag te Ylissingen afgezet worden. Blijkens een bij het Departement van Kolo- nien ontvangen telegram van den Gouvemeur- Generaal van Nederlandsch Indie heeft er een vijandelijke inval plaats gehad in Toba (Sumatra's Westkust), en zijn troepen derwaarts gezonden. Niets is doeltreffender tot het bezweren van den angst, die zich bij het naderen der cholera allicht van de gemoederen meester maakt, zegt de N. R. Ct., dan tijdig te herinneren hoe, zoo al de geneeskunst, dan toch niet de maat- schappij zelve machteloos staat tegenover deze ziekte. Ervaring heeft het reeds geleerd, dat men met reinheid, met reinheid in den meest algemeeuen zin, de cholera op een afstand houden, althans haar bezoeking belangrijk temperen kan. Dit heilmiddel nu de burgerij zelve heeft het in haar hand; en niet alleen tegen cholera is het dienstig, maar tevens tegen honderd andere kwalen, die het menschelijk leven ontijdig dreigen af te snijden. de diligence van Alen^on voorbijkomen. Dubos oordeelde dat het voorzichtig zou wezen als hij voor de aankomst van den vreeselijken conducteur zijn biezen pakte. Omdat hij echter boos was op Marie de Champrenault, de onschuldige oorzaak van zijn ongeval, zoo wilde hij zich het genoegen gunnen haar spottende wijze vnarwel te zeggen. Terwijl men voor hem een paard zadelde, trad hij de kamer met de twee bedden binnen. Hij was een laffe schurk, en Marie leerde hem nu eerst goed kennen. Zij dankte God, omdat zij aan zulk een mensch niet toebehoorde. Doch er werd groote drukte gehoord in de herberg. 1 oen Dubos weg wilde, was de gelagkamer vol nooit was er zooveel volk in den Gouden Leeuw geweest. Yooreerst waren er de reizigers van AlcnQon naar Parijsvervolgens vier deftige heeren, die in een postkoets uit Parijs kwamendan nog onze twee vluchtelingen onder geleide van mijnheer Quesnot, en eindelijk nog mijnheer Seigneur, de Notaris van St. You, met een zeer groote portefeuille. loen de vier nette heeren Dubos zagen, uitten zij een luiden vreugdekreet. Zij riepen//Daar is onze man I" Dubos had zoo iets niet verwacht, maar hij hield zich goed, en stelde zich te hunner heschikking. Het waren vier van zijn schuldeischers uit Parijs. Lrbanus trad juist de gelagkamer binnen. (Slot volgt.) TEB Ml ZlVSfllE (Oil RANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1