Buitenland. Gemengde berichten. BURGERlil JKE STAND. zijn; c. De algemeene vergadering kome terug op haar besluit van liet vorige jaar, en bepale, dat onder liet woord Onderwijzers" in art. 14 A. R. evengoed bulp— als hoofdonderwijzers wor- den verstaan en alzoo ook de eersten verplicht zijn de formulieren der eenheid te onderteekenen d. De betrekking van hulp- of hoofdonderwijzer, aan scbolen, die door de Vereeniging worden ge- subsidieerd, worde voortaan onvereenigbaar ver- klaard met de betrekking van leeraar aan eene openbare normaalschool. De afdeeling Dordrecht diende liet volgend voorstel in: De algemeene vergadering spreke bij vernieuwing het wenschelijke uit van het gebruik van den Heidelbergschen cathechismus als leerboek op onze scholen. TER VEIZEY, 3 Juli 1883. Om te voldoen aan de vele klachten, die tot ons kwamen over het papier, waarop deze courant sedert Januari jl. gedrukt werd, hebben wij een veel beter soort doen vervaardigen, waarop dit nummer is gedrukt. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari Februari Maart April Mei Juni 24 24 27 28 22 29 154 3 r.ij., 8 s.,'3 k., 10 m. 8 s., 7 k., 5 m., 4 r.ij. 12 s., 6 m., 5 r.ij., 4 k. 9 s., 6 r. ij., 6 k., 5 m., 1 w., 1 si. 9 s., 8 r. ij., 4 m., 1 1. 13 r.ij., 8 s., 4 m., 3 k., 1 k. en r.ij. 37660 35195 38098 42117 29439 35392 217901 Onstbiirg', 2 Juli. Niettegenstaande de druk- kende hitte wareu jl. Zaterdag op onze tweede vergadering weer bijna alle onderwijzers en onder- wijzeressen present. De schoolopziener, de lieer Gerritsen, liield een kleine, maar hartelijke aanspraak tot den heer A. Hubregtse, hoofdonderwijzer te Retranchement, die op 12 Juni jl. zijn 40jarig jubile vierde. Even hartelijk was de dankzegging van den heer H. Als blijk van waardeering heeft hij uit bijdragen der onderwijzers een netten zetel ontvangen. De feestvergadering te Sluis zal plaats hebben op Woensdag 25 Juli. De heer P. Barentsen te Schoondijke en de heer S. Weisfelt te St. Kruis werden als bestuursleden herkozen met bijna algemeene stemmen. De verwachtingen omtrent den oogst worden in Engeland van week tot week gunstiger. Te oordeelen naar de berichten, die uit alle Engelsche graafschappen binnenkomen, belooft het jaar 1883 een geheel buitengewoon vruchtbaar te worden. Tarwe, gerst, haver, boonen, erwten, aardappelen staan voortreffelijk. De hop is in Kent, Surrey, Sussex en Hampshire sints menschen geheugenis niet zoo veelbelovend geweest als thans; van ooft zal er van appelen een groote overvloed zijn; peren alleen slagen slecht. De klacht van de Engelsche reeders, dat het Suez-kanaal niet breed en diep genoeg is, werd deze week zeer ongewacht bevestigd door het Uitgevaren zijn: in Januari 23, Februari 17, Maart23, April 22, Mei 22 en Juni 23 zee scliepen. Als een vervolg op een vroeger bericht kunnen wij thans mededeelen, dat gisteren door de commissie der Christelijke bizondere school alhier, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend aan het hoofd dier school, den heer J. M. Mulder. Hontenisse, 2 Juli. De kermis te Kloosterzande weder achter den rug. De familie Hoere, die „Caf6 chantant" hield, op de groote bovenzaal van het logement De Linde (Th. Weemaes), liandhaafde den roem, die haar vooruit gegaan was. Behalve fraai en kunstig spel, gaf zij tal van degelijke zang- stukken, zoowel van ernstigen als komieken aard, in waarheid kan van die familie gezegd worden, dat zij waarlijk gepaste kermisvreugd weet op te wekken en gaande te houden. Wij roepen haar ook langs dezen weg een zeer verlangend //tot weerziens" toe. Overigens is deze kermis genoegzaam in goede orde afgeloopen. Natuurlijk zijn daarvan uitge- zonderd de ongeregeldheden en baldadigheden van die beide woestelingen, die van kwaad tot erger gaande, lieden in den vroegen ochtend een vreed- zaam vrachtrijder uit eene naburige gemeente, zelfs op zijn rijtuig aanvatten, en Wanneer zulleu die beide algemeen bekende, gemeene sujetten, die door ieder fatsoenlijk mensch verafschuwd worden, eens beginnen in te zien, wat vroeg of laat het noodwendig gevolg van hunne afkeuringwekkende baldadigheden zijn moet? Moge dat spoedig zijn, ofmogen zij te eenigertijd achter slot en grendel in de gelegen- heid gesteld worden, om goede voornemens voor de toekomst te maken, maar die dan ook ten uitvoer leggen! Ossenisse, 2 Juli. Dinsdag 17 dezer zal alhier de verkiezing plaats hebben van twee leden voor den gemeenteraadde aftredende leden zijn de heeren G. de Wael Dz. en J. F. Lemsen. reeds dat Clemens Domeau vroeger eenige jaren weg was geweest. Toen had hem zijn beestachtige hartstockt misschien in aanraking gebracht met reehters, en dat herinnerde liij zich. Hij schoof het raam open, en hij sproug naar buiten. Marie had alles gehoord, zij was meer dood dan levend. Het duurde bijna een kwartier, voor zij kracht genoeg had, om leven te maken. Toen de lieden uit den Gouden Leeuw eindelijk kwamen, ver- telde zij alles wat zij gehoord had en gezien. tfAl den brandewijnTot den laatsten druppel riep juffrouw Durand onthutst en verslagen. ;/Ga tochsmeekte Marie. ,/Hebt ge mij niet verstaan? Hij zal dien heer dooden!" ,/Welken heer?" vroeg de waardin. ,/Den heer in de gevangenis Juffrouw Durand haalde haar schouders op en zeide: //Clemens is zoo zacht als een lammetje. Hij kan nog geen vlieg kwaad doen En zij ging treurig voort: //Alweer zes francs naar de maan En dat was alles. Het volk uit de herberg zei, even als juffrouw Durand//Clemens kan nog geen vlieg kwaad doen." Men ging weer slapen en alien sliepen gerust. Maar Clemens Domeau was op weg naar de gendarmerie. De vrije lucht deed des alkohols dampen snel naar zijn hersens stijgen. Hij liep vlug, Fransche pantserschip Bayard, naar Tongkin bestemd. Hoewel het een deel zijner kanonnen en ammunitie in lichters geladen had, stiet het herhaaldelijk aan den grond en beschadigde de schroef, ofschoon niet zoo erg, dat het de -reis niet kon voortzetten. De Bayard is niet eens een der grootste pant- serschepen, het is een schip van slechts 5880 ton. Te Londen heeft men berichten uit New— Foundland van 7 Juni ontvangen, waaruit blijkt, dat een noorderstorm den 7 Juni al 24 uren woedde. Dertig schepen, die de walvischvangst uitoefenen, werden door een groote ijsbank aan de noordkust van de golf van St. Laurens tegengehouden. Het gerucht liep, dat de bemanning gebrek begon te lijden. Nan den 12 Juni wordt bericht, dat zestien schepen toen door ijsschotsen werden tegen gehouden. Het scheepsvolk stierf van honger. Te Hoey (Belgie) werd iemand, die door een oogenontsteking bijna het gezicht verloren had, verleden week door een bliksemstraal getroffentot bewustzijn teruggekeerd bemerkte hij dat hij zijn oogen weder perfect kon gebruiken, zonder bril noodig te hebben. Naar men verneemt, zal het 25jarig bestaan der Rotterdamsche Diergaarde den 24 Juli luisterrijk gevierd worden. Door den gemeenteraad van Bergen op Zoom is in beginsel besloten tot het maken van een verbeterden en geregelden toevoer van zout water naar de oesterputten. De kosten daarvan zijn begroot op f 25000. Te Leiden is aan een winkelier een valsch bankbiljet van 100 in betaling gegeven.De Amsterdamsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een vrouwspersoon, dat sterken drank toediende aan een 4jarig kind. Te Meerkerk is door de rijks- veldwacht proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die zonder vergunning tapte en tegen een conducteur en postilion, die bij genoemd persoon sterken drank gebruikten. Te Ridderkerk vond men eene 80jarige vrouw verdronken in een sloot voor hare woning liggen. In Drente heeft de vorst aan de boekweit ook belangrijke schade ver- oorzaakt. Zij wordt geschat op f 50000. Tengevolge der schier ondragelijke hitte en het gebruiken van te veel snel afkoelende dranken zijn Yrijdag te Groningen twee mannen gestorveu. Te Gulpen is een jongeling overleden, die vleesch had gegeten, afkomstig van eene koe, welke aan miltvuur was gestorven. Een ander persoon, die de huid van het dier had afgenomen, lijdt nog aan opzwelling van den arm. Zekere arbeider R. P., van Ternaard, die voor twee jaar met vrouw en kinderen in zeer armoedige omstandigheden naar Amerika vertrok en bij verschillende personeu schuld naliet, heeft nu 100 overgezonden om daarmede zijn schuld te betalen. De dienstmeid, die te Groningen uit de derde verdieping naar beneden viel, is er zelf met lichte kwetsuren afgekomen, maar de vrouw waarop zij gevallen is aan de gevolgen van bekomen inwendige kneuzingen over- eden. Aan champagne is voorshands nog geen gebrek. In het departement der Marne liggen 60,000,000 flesschen van het edele vocht ter ver- zending gereed. Een loterij—collecteur te Frank fort heeft zich verwijderd met een prijs van 18,000 mark uit de Saksische en drie van 10,000 mark uit de Hamburgsche loterij, welke hij voor klanten had geincasseerd. Aan de Oostkust van Schot- land vangt men tegenwoordig zalm als katvisch. Dpnderdag jl. werden b.v. tusschen Montrose en Bervie, een afstand van 6 Engelsche mijlen, niet minder dan zes tonnen prachtige zalmen gevangen. Te Perth werden 101 zalmen in &n net gevangen. Men schrijft uit BathHet tjalkschip ,/Twee gebroeders," schipper De Wit, met klampsteen van Boom naar Bergen op Zoom is Zaterdagmor- gen vroeg, over de eb ter hoogte van het nauw van Bath komende, eensklaps zoo lek geworden, dat het, teneinde zinken te voorkomen, slechts met de noodige hulp nog op de reede alhier kon worden gebracht om het zoo hoog mogelijk te zetten. Met het opkomend water liep het echter geheel onder. Tengevolge daarvan is men te 6 uren 's avonds met het noodige werkvolk begonnen om de steen over boord te werpen, het water uit te scheppen en te poinpen, zoodat met alle krachts- inspanning het schip met den vloed vlot kwam en alstoen verder op de slikken is gebracht, waar het thans behouden ligt. Sinds de invoering der drankwet mag de inspectie over den ijk der maten en gewichten niet meer plaats hebben in een lokaal, waarin getapt wordt. In een dorpje nabij Breda is thans daarvoor aangewezen het lijkenhuisje. Eene nu en dan aan waanzin lijdende vrouw, verpleegd in het armhuis te Engwierum, ontving voor eenigen tijd van hare familie eenige versna- peringen, zooals koek, kandij, eau de cologne enz. In plaats van dit laatste vocht naar behooren te gebruiken, zette zij een vol fleschje aan den mond en dronk het geheel ledig. Na veel lijden over- leed zij dezer dagen aan de gevolgen. Op de kermis te Hellevoetsluis was een kalf met zes pooten te zien. Eenige mariniers, die dat natuurwonder bezochten, kregen achterdocht, bekeken het beestje bizonder nauwkeurig en kwa- tot de ontdekking, dat men hier niet met een met opgeheven hoofd, hoewel hij aanhoudend meer opgewonden werd. Toen hij aan zijn doel geko- men was, liep hij de gevangenis rond. Hij zag het venster. Zijn gezicht werd steeds onvaster; hij liep tienmaal rond, voor hij het venster zag. Toen hij het bemerkte, ontsnapte hem een vreug- dekreet. ,/De oude Montreuil is dood!" riep hij. /Doo den spreken niet meer. Ik wil niet hebben, dat de andere zal spreken Hij zou en hij moest dooden; maar dat ging niet gemakkelijk. Het venster van de gevangenis was tien voet boven den beganen grond. Lang putte zich de idioot uit met nuttelooze pogingen; hij kon het venster niet bereiken. Eindelijk bracht een sprong zijn hand op de hoogte van de venster- bank. Hij greep zich krampachtig vast en hij bleef hangen. Zijn kracht, welke door zijn dronkenschap ver- dubbeld was, deed het orerige." Een oogenblik later zat hij geknield op de vensterbank, terwijl hij de ijzeren staven voor het venster schudde. Deze laatste liinderpaal was echter tegen de kracht van een man bestand. Clemens moest erkennen, dat hij zich noodeloos de handen wondde. Hij hield op en luisterde. (Wordt vervolgd.) dezer dagen een eigenaardige wedren plaats tusschen een bicyclist en een renpaard. De uitgeloofde prijs bedoeg 50 p. st. In 't eerst was het paard een goed eind vooruit, maar allengs verminderde de afstand tusschen de velocipede en den draver. Toch kon de tweewieler, ondanks de grootste inspanning den viervoeter niet inhalen. Het ver- schilde wel niet veel; het paard legde toch den weg af in 16 min. 2 sec., de bicycle in 16 min. 30 sec. Te Berlijn waren de vrouwen bijna een eeuw lang minder talrijk dan de mannen en nog in 1871 telde men slechts 98 vrouwen tegen 100 mannen. Sedert dien echter zijn de vrouwen er in getalsterkte de mannen de baas geworden; in 1880 was de verhouding 106 vrouwen tegen 100 mannen. Een commissie is te Parijs gevormd onder leiding van Moigno, om op den bodem van de Roode Zee en van de Bittere Meren te laten zoeken naar de wagens en de schatten van Pharao's leger. Er is 750,000 frs. tot dat doel bijeenge- bracht. De expeditie zal binnenkort van Marseille vertrekken. men werkelijk kalf, maar met een min of meer kunstig nagebootst dier van dat soort te doen had, waaraan dan ook evengoed tien als zes pooten had men kunnen naaien. Die ontdekking werd te belangrijk gevonden om het daarbij te laten. Het kalf werd met gejuich uit de tent, waarin het tentoongesteld werd ontvoerd en medegenomen naar de mallemolen, waar het eenige toertjes mede maakte. Tegen die draaierij scheen het echter niet best te kunnen, want van lieverlede wellicht ook wel tengevolge van de ietwat hardhandige behandeling van het steeds aangroeiend getal bewonderaars begon het enkele pooten te verliezen, totdat eindelijk de geheele romp uiteen viel, welke romp bleek te be staan niet uit vleesch en been, maar uit hooi en stroo met een kalfsvel overtrokken. Te Antwerpen heeft een weduwe met 5 kin deren in de Houwerstraat het buitenkansje gehad de premie van 50,000 fr. op een Duitscb premie- lot van 1879 te winnen. Het wonderlijke van de zaak is dat het lot reeds in 1881 met dien prijs was uitgekomen. Vrijdagnaeht te 1 uur zagen twee Antwerp- sche politie-agenten een persoon in zijn liemd op de Wei wandelen. Zij spraken den wandelaar aan en brachten hem terug naar zijne woning op de Minderbroedersrui. Nauwelijks echter waren zij eenige stappen verwijderd, of de man opende zijn venster op de eerste verdieping, en sprong in een nog lichter costuum dan zoo even, naar be neden. Aanstonds snelden de twee politie-agenten weer toe en brachten hem naar het gasthuis waar bevonden werd dat door den vai zijn ruggegraat gekwetst is. Yijf Brazilianen, studenten, aan de Universi- teit te Brussel, waren eergisteren in de Belgische gemeente Florette de vacantie komen doorbrengen en waren des ochtens in de Sambre, beneden de sluis, gaan baden. Twee van hen zonken in een geul weg en een derde, die hen te hulp wilde komen, kwam eveneens in de diepte om. Advertentie in de Londensche Echo//Tot onze vreugde kunnen wij mededeelen, dat de koop- man Andersen niet overleden is, zooals gister ge- meld werd, maar slechts in 't huwelijk getreden." In een ander bladGister stierf hier me vrouw Anna B.ze was grootmoeder, moeder, gade en vriendin van alien die haar keuden." In het land van de Sport, te Leicester, had Van 16 tot 30 Juni 1883. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 28 Juni. Jacobus Adriaan Yerpoorte, oud 21 j., jm. en Dingetje de Jonge, oud 22 j., jd. 29 Juni. Marinus de Jonge, oud 21 j., jm. en Hendrika Hendrina Vogel, oud 31 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen, 21 Juni. Elias de Koeijer, oud 22 j., jm. en Janna Durink, oud 20 j., jd. Geboorten. 17 Juni. Jacobus Jan, z. van Jan Krijn Kolijn en van Elisabeth de Doelder. Fran- cina Adriana, d. van Minikus Loof en van Maria Rijnberg. 18 Juni. Jacob, z. van Jacob Boots- gezel en van Anna Maria Michielsen. 19 Juni. Catharina Cathalijntje, d. van Maarten van Kerk- voort en van Cathalijntje le Mahieu. 20 Juni. Hendrik, z. van Martinus van de Wege en van Tanueke Hendrika van Wijck. 21 Juni. Michiel, z. van Abraham Klaassen en van Maria de Bruijne. 22 Juni. Daniel Pieter, z. van Cornelis van de Yelde en van Adriaua Dieleman. 23 Juni. Maria Theresia d. van Eduardus Bogaart en van Maria Sophia Victoria van de Yelde. Catharina Elisabeth, d. van Jacob de Bruijne en van Sara Catharina Ramondt. .25 Juni. Anna Pieternella, d. van Frangois Elve en van Cathalina Dieleman. 29 Juni. Ferdinandus Leendert, z. van Willem Dees en van Janna de Regt. Adriana Wilhel- mina Jacoba Maria, d. van Louwrens Johannes van der Wilde en van Jacoba Maria van der Zwaal. 30 Juni. Pieter Leendert, z. van Jozias de Feijter en van Anna van Dixhoorn. Overlijden. 18 Juni. Johanna Cornelia Scheele, oud 14 j., d. van Cornelis en van Janneke Stoffels. 22 Juni. Johanna de Zeeuw, oud 40 j., d. van Daniel de Zeeuw en van Geertruij van Wijck, (beiden overleden). 24 Juni. Pieter Levinus Stoffels, oud 7 w., z. van Pieter en van Maatje Deij. 27 Juni. Janna Cornelia de Kunder, oud 1 m., d. van Anthonie en van Antonia Cornelia van Gelderen. HULST. Geboorten. 17 Juni. Gerardus Pieter, z. van Petrus de Lozanne en van Helena Cornelia Eijlders. 21 Juni. Josephus Albertus, z. van Matthijs Cornelis Yolleman en van Anna Maria van den Broek. Josephus Johannisz. van Petrus Jacobus Mannaert en van Maria Leonia Freijser. 26 Juni. Ludovicus, z. van Augustus de Cauwer en van Melania Augustina Everaard. Overlijden. 22 Juni. Johanna Maria Jonkers, oud 79 j., echtg. van Josephus Adrianus Biesbroek. 28 Juni. Philippus Leonardes Willems, oud 2 m., z. van Joseph en van Rosalia Francisca Mussche. AXEL. Huwelijks-aangiften. 22 Juni. Martinus Jansen, oud 25 j., weduwn. en Jacomina Wiemes, oud 21 j., jd. Mattheus Dieleman, oud 21 j.,jm. en Cornelia de Feijter, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Juni. Jan Dees, oud 22 j., jm. en Gerritje van Liere, oud 23 j., jd. Geboorten. 17 Juni. Wilhelmina Johanna, d. van Jan Karel Yink en van Lena Verwest. 18 Juni. Krina, d. van Adriaan van Cadsand en van Ebrina Dees. 21 Juni. Anna, d. van Adriaan van der Welle en van Helena de Krijger. 30 Juni. Maria, d. van Karel de Koeijer en van Maatje Hamelinck. Overlijden. 23 Juni. Maatje Yerstraten, oud 4 w., d. van Jacobus en van Cornelia de Putter. BOSCHKAPELLE. In deze gemeente hebben geene aangifteu plaat gehad. C LIN G E. Huwelijks-aangiften. Eduardus Pietersoud 28 j., jm. en Leonie Weijn, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. Fredericus de Sutter, oud 36 j., weduwn. van Antonia Francisca de Ylieger, en Maria Virginia de Kever, oud 32 j., jd. Geboorten. Petrus Cyrillus, z. van Johannes Francies Smet en van Philomiua Bogaert. Joseph, z. van Petrus van Goethem en Fidelea Viva. Eugenia Maria, d. van Bernardus Warrens en van Amelia Goedemond. Emil Theophilusz. van Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud. is In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stukgoederen, k. kolen, m. menerie, w. wol, si. slippers, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2