Buitenland. Gemengde berichten. Telegraphische berichten. daar paardeboonen stonden; van de bij dengrond staande gewassen, als suikerpeen, wortels enz. is nauwelijks de plaats meer aan te wijzen waar ze groeiden. Daags nadien lag de gevallen hagel op sommige plaatsen nog opgehoopt. De gunstige vooruitzichteu voor vele landbouwers in dien polder, hebben zich thans voor eene groote teleurstelling verwisseld, wel te bejammeren na zoo vele slechte jaren acliter zich te hebben. Bosehkapelle, 29 Juni. Onder de brandrampen, welke jl. Maandag wel zonder twijfel hier en daar ten gevolge van liet onweder zijn voorgevallen, verdient vermeld te worden de toedracht van den brand, omstreeks den middag van dien dag ontstaau in de schuur van den landbouwer J. Scheele Jz. alhier. Terwijl liet aanwezig personeel van dienst- boden het zich nog daarin bevindend jonge vee, alsmede de bouwmaterialen daaruit verwijderde, traclitte Scheele, staande op eene ladder, welke hij op een hoop hooi en verder tegen het bescliot in de schuur plaatste, mot de hand het brandend stroo en dak om zich heen uit te dooven, waar- door hij al dadelijk vrij erge brandwonden aan beide banden bekwam. In dat oogenblik van ge- wicht en gevaar, ziende, dat het vuur zich op nieuw meer en meer uitbreidde, zou hij, ondanks zijne aangewende moeite, het toch hebben moeten opgeven, zoo er eindelijk geen hulp was komen opdagen, door welke met het aaribrengen van water, het verder voortbranden werd belet. Met zekerheid kan niet gezegd worden, op welk punt de brand in de schuur het eerst is ontstaan. De brand en andere schade aan het gebouw is ove- rigeiis van weinig beduidenden aard. Sehoondijke. De heer A. H. op 't Holt, predi- kant bij de Christelijk gereformeerde gemeente alhier heeft het beroep naar Enschede aangenomen. Heden heeft de Rechtbank te Rotterdam uit- spraak gedaan in het proces tegen de Millioenen- juffrouw. Jaantje Cornelia Struik is veroordeeld tot 5 jaar, J. H. van Zutphen tot 2 jaar en E. D. Consen- heim tot 1 jaar gevangenisstraf. Vrijgesproken zijnAntonie Hoetink, Th. van der Heem, Gerrit Struik en J. J. Jools. De Belgische Kamer heeft deze week met 61 tegen 50 stemmen het wetsvoorstel aange nomen tot opheffing van het privilege voor de seminaristen en de leerlingen der normaalscholen in zake de militie. De centrale sectie in de Belgische Kamer, voor het wetsontwerp tot heffing eener belasting op het roerend vermogen, heeft het ontwerp aan genomen. Van het oorspronkelijk ontwerp is echter niet veel overgebleven. De meerderheid namelijk besloot de titels der staatsschuld evenals die van provinciale en gemeentelijke schuld aan belasting te onderwerpen, terwijl zij zoowel de belasting op de transacties ter beurse in wissel- en fondsenhan- del, als het zegelrecht op buitenlandsche fondsen verwierp. Aldus verminkt, verklaarden zich drie leden voor het ontwerp, terwijl twee tegen stemden en twee buiten stemming bleven. Een dergelijke beslissing omtrent het ontwerp der regeering ver- schilt al bitter weinig van eene verwerping. Men verneemt, dat bij vonnis der raadkamer de ex-kanunnik Berhard verwezen is naar de open- bare zitting der correctioneele rechtbank te Doornik, onder beschuldiging van misbruik van vertrouwen. De zaak zal waarschijnlijk in de laatste dagen van Juli of in de eerste week van Augustus in behan- deling komen. flauw blauwachtig vlammetje had doen wijken, stond hij eensklaps op en hij staarde Rogier aan. Deze schoof zijn stoel onbewust terug. //Mijn waarde heer," zei Quesnot na eenige oogenblikken zwijgens, ,/ik had over de hand van mijn docliter beschikt. Dat was niet naaruwzin. Gij koost flink partij. Nu, geef mij een hand. Trouwt samen en afgedaan. Hij strekte beide handen gelijktijdig uit. Ernes tine greep fluks de aangeboden linkerhand, welke zij vurig kuste. Roger was zoo verbaasd over deze onverhoopte ontknooping, dat hij eenigen tijd aarzelde, voor hij de aangeboden rechterliand aan- nam. Maar toen hij die hand vast had, drukte hij ze zoo vurig, dat de oud-notaris een gunstig denkbeeld moest krijgen van de kracht van zijn aanstaanden schoonzoon. „Genoeg, genoegl" zeide hij, terwijl hij zijn zeer doende vingers terugtrok, „geen buitensporig- heden. Ik weet, waarde heer, dat gij zoo arm zijt als Job; maar mijn dochter bemint u, naar het schijnt. Als gij ordelijk zijt, zal dat, wat ik liaar zal geven, voldoende zijn voor u beiden Geen bedankjes, als het u belieft. Wat is laag eigenbelang tegenover het geluk van dat dierbaar kind?" Nu begon mijnheer Quesnot het vuur weer aan te blazen. Blozend gaf hij te kennen, dat hij den volgenden morgen vroeg naar de herberg //den Gou- den Leeuw" te Bellesme zoude gaan, waarheen de aan staanden hem moesten volgen. (Wordt vervolgd). Te Parijs doet zich zoowel in officieele als in particuliere feiten een agitatie tegen de buiten landsche, vooral Duitsche werklieden kennen. Een officieel uitvloeisel was het artikel, dat de Parijsche gemeenteraad den 21 Juni bij den aanleg eener onderaardsche spoorlijn aannam, bepalende dat de aannemer daarvan geen buitenlandsche werklieden zou mogen gebruiken. Een uitbarsting van den naijver tusschen de Eransche en Duitsche natie had plaats in de rue d'Orsel op Montmartre, waar in een bierhuis twist ontstond en weldra bierglazen, schoteltjes en fles- schen door de ruiten vlogen. De vechtenden waren bakkersknechtseen viertal voorbijgangers werden gekwetst. De belhamels werden in bewareu ge- nomen, maar later weder losgelaten. Omtrent een kanaal door Palestina wordt het volgen de medegedeeld: Men wil een kanaal van 200 voet breedte en 10 voet diepte graven, beginnende bij Haifa, nabij Karmel, loopende naar het Jordaandal en een ander van de zuidelijke kust der Doode zee naar de golf van Akaba. Men berekent, dat op die wijze het water van de Middellandsche zee in het lage Jordaandal zou komen en dit overstroomen. Hierdoor werd dan een ruim vaarwater voor groote schepen verkregen. Dit plan is al vele jaren oud, en er bestaat in Eugeland eene commissie, die de uitvoerbaarheid zal onderzoeken. De hoeveelheid land, die overstroomd zou worden, is zeer groot, doch de Engelsche ondernemers achten dit niet van belang, omdat die streken schaars bevolkt en zeer onvruchtbaar zijn. Buitendien zouden verscheidene liistorische herinneringen daardoor verdwijuen, hetgeen voor de Engelschen een groot struikelblok zal zijn. Daar de cholera zich Woensdag jl. te Port- Said heeft vertoond, is aan alle schepen die naar Suez vertrekken, verboden zich in betrekking te stellen met de stations langs het Kanaal. Op de 129 sterfgevallen, die in Damiette zijn voorgekomen, zijn 113 het gevolg van cholera. Gedurende de laatste drie dagen zijn voorts 11 gevallen te Mansoerah voorgekomen, waarvan 4 met doodelijken afloop. Ook te Tantah is iemand vermoedelijk aan de cholera overleden. Een driedubbel gezondheids- cordon is rondom Damiette getrokken. Alle van daar komende voortbrengselen zijn aan een quaran- taine van zeventien dagen onderworpen. Maatre- gelen zijn genomen om Mansoerah te isoleeren. Twee gevallen van cholera zijn te Port-Said voor gekomen, waarvan een met doodelijken afloop. Een Parijsch blad verzekert, dat verscheiden Kamerleden bij den heer Grevy stappen gedaan hebben om gratie voor Louise Michel te verkrijgen en haar voor onbepaalden tijd uit Erankrijk te ver- bannen. Gelukkig voor de andere landen, die zulk een logee best missen kunnen, heeft de President zich stijfhoofdig getoond en wil niets van gratie weten. De pokken zijn te Rotterdam aanmerkelijk aan het afnemen; in de laatste 4 dagen, van 22 tot en met 25 Juni, kwamen er slechts enkele gevallen voor. Het grafteeken, gewijd aan de veronge- lukte bemanning van de Adder, zal op 5 Juli aanstaande, den eersten verjaardag van die ramp op de begraafplaats te Huisduinen worden onthuld. Te Helmond is een kind, dat sedert eenige dagen vermist werd, in het kanaal aan een der sluizen opgevischt. Terwijl een slagersjongen te 'a Hage aan 't knikkeren was, vergastten een paar honden zich aan 't vleesch, dat voor andere magen was bestemd. Toen de jongen zijn weg wilde vervolgen, zag hij de laatste biefstuk uit zijne mand verdwijnen. Een aannemer te Steen- bergen heeft in een herberg hevigen twist gekregen, werd de deur uitgeworpen en miste weinige oogen blikken later zijn portefeuille met f 1700. Te Stads-kanaal is de scheepsjager Schores door dronkenschap in het water geraakt en verdronken. Een ruim 70jarig koopman te Veenendaal die vooral in de Beluwe zaken deed, is plotseling van daar verdwenen, men zegt naar Amerika, met achterlating van zijne vrouw en een aantal schuld- eischers. Onder de Brusselsche dames vindt de edele zwemkunst zooveel liefkebsters, dat er eer- lang een van haar uitgaande zwemwedstrijd ge- houden zal worden, in twee afdeelingen, een voor mannen en een voor vrouwen. In den schouw- burg van de Italiaansche stad Dervio, provincie Corno, brak Zondagavond, gedurende de voorstelling, een brand uit, die het ongelukkig gevolg had dat zeven en veertig menschen om het leven kwamen en tien gewond werden. In een dorp van den Rijn-Pfalz heeft een boer in zijn veld 317 goud- en zilvermunten gevonden, welke daar begraven moeten zijn ten tijde toen de Eranschen (1680) de Pfalz verwoestten. In de nieuwe kolenschacht Duffrijn te Rhymney bij Cardiff had Maandag een mijngasontploffing plaats, waardoor van de in de diepte werkende honderden mijuwerkers twee gedood en twaalf zwaar gekwetst werden. Maandag namiddag zijn op Ooltgensplaat (Elakkee), ten gevolge van het onweder, drie per- sonen, een vader en twee zonen, dood op hun ar- beidsveld gevondenzij lagen bij elkander in een greppel, waar zij waarschijnlijk eene schuilplaats j adden gezocht en waren door den bliksem gedood. De eerste spoorwegtunnel in ons landhoopt i de Holl. spoorwegmaatschappij aan te leggen, en 1 wel door het duin bij Scheveningen, uitkomende aan den zeekant, waar een steenen glooiing, 7 M. boven Delftsch peil en 5 4 M. boven den geinid- delden vloed, den uitgang zal vormen, die's winters, daar de lijn alleen des zomers dienst zal doen, met ijzeren deureu zal worden gesloten. Maandag sloeg de bliksem op den kerktoren van het R. K. Liefdehuis te Eindhoven, verbrijzelde talrijke dekleien en nam een deel van den koperen haan mede. Eene liefdezuster, die toevallig buiten was, werd aan de hand getroffen, waardoor dit lichaamsdeel, alsmede de arm opzwol. Een zeldzaam feest is in het R. C. weeshuis te Yenlo gevierd. De verpleegde Hendrik Jausen herdacht id. den dag, waarop hij nu 25 jaar gele- den in dit gesticht werd opgenomen de gedeco- reerde oud-strijder werd namens al de oudjes gefeliciteerd door den 90jarigen oud-strijder Th. van Beek, eveneens verpleegde. De 84jarige jubilaris ontving schoone geschenken namens regenten, en de dag werd feestelijk doorgebracht. De verzameling tol-curiositeiten neemt met den dag steeds toe. Zoo was men dezer dagen ten einde raad onder welke rubriek een verzameling menschenschedels te plaatsen, welke in kisten over de grenzen werden gevoerd. Men besloot eindelijk ze te belasten als gedragen voorwerpen. Een koopman in oudheden te Utrecht kocht onlangs op een publieke verkooping voor f 25 een klein porseleinen vaasje met koper gemonteerd, dat later bleek Franscli porselein te zijn (Sevres). Eenige dagen daarna verkocht hij het weder voor eenige honderden guldens. Op de Leliegracht te Amsterdam arresteerde de politie Woensdagnamiddag twee nog jeugdige personen, die een daar voorbijgaand heer vroegen hoe laat 't was, en van die gelegenheid gebruik maakten om hem het horloge uit de hand te ruk- ken. Dit feit had plaats op klaarlichten dag en op eene druk begane gracht. Twee kinderen van omstreeks 11 jaar kregen te Bovenkarspel (bij Enkhuizen) op de openbare school onder de les twist over een knol (raap), waarna de een den ander een trap tegen den buik gaf, tengevolge waarvan de ongelukkige eenige uren later overleed. Te Eede (Geld.) is dezer dagen het volgend geval voorgekomen. Zekere W. B. ging ter secre- tarie aangifte doen van de geboorte van een zoon, die den naam Willem ontving. Op den 9n dag ontdekte echter de kraamvrouw zelf, tot haar niet geringe blijdschap, dat de kleine een meisje was! Toen men zulks zeker wist, moest de vader ander- maal naar de secretarie; immers, zoo blijven kon het niet, want dan zou //Willem" op haar 19e jaar moeten loten voor soldaat. Dezer dagen stieten twee zeilschepen in het Engelsche kanaal van de New Zeeland Company- Waitara en Hurunui, tegen elkaar. De nacht was donker en de maan achter zware regenwolken ver- borgen nochtans was de zee, bij een licht briesje, tamelijk kalm. De passagiers op de Waitara hadden zich juist ter rust begeven, toen de schok alien deed opspringen. Nog voor zij van den eersten schrik bekomen waren, klonk de stem van den gezagvoerder, die alle man op het dek riep. Daar aangekomen" dus verhaalt een der passagiers z/zagen wij vlak voor ons den omtrek van een groot schip, dat langzaam op zij helde, en eer wij den tijd hadden om de reddingsbooten uit te bren- gen, voor onze oogen in de diepte wegzonk. ,/Wij staken onmiddelijk vuurpijlen af en brand- den noodvuren. Een stoomboot ging ons rakelings voorbij, maar bood geen hulp, niettegenstaande de equipage het in nood verkeerende schip zeer goed opmerkte. Een dichtbij liggende bark beloofde hulp, maar zette onverwijld alle zeilen bij en ver- dween in het duister. Wij hadden dus alleen het reddingswerk te verrichten en ofschoon wij zelf nog niet wisten of ons schip het zinken niet nabij was, beval de gezagvoerder met alle beschikbare booten rondom de plek te kruisen waar de Hurunui gezonken was. Middelerwijl had men de schade aan ons vaartuig opgenomen en die gelukkig slechts gering bevonden. Boot na boot keerden nu terug en brachtende geredden, uitgeput en van koude verstijfd, aan boord van ons vaartuig. Er waren in 't geheel 16 personen gered, zijnde de kapitein, de le officier 4 salon—passagiers en 10 man der equipage. Eene dame, wier man in de golven omkwam, had haar leven te danken aan een matroos, die zijn zwemgordel de dame om het lijf deed en zich zelf aan de golven overgaf. De wakkere man werd in bewustelooze toestand opgevischt, maar gelukkig nog in 't leven terugeroepen. In T geheel kwamen 25 personen waaronder al de acht tusschendeks— en vier salon—passagiers, om 't leven. De Waitara was een ijzeren schip van 1883 bruto tonnen, in 1863 te Glasgow gebouwd en voorzien van twee schotten. De Hurunui is mede een ijzeren schip, doch van 1054 bruto tonnen en was in 1875 gebouwd door Palmer te New-Castle. Een meisje te Estavayer (Zwitserland) heeft zich op een vreeselijke wijze om het leven gebracht. Zij drenkte nl. haar kleederen met petroleum en stak ze daarna in brand. Het meisje bezweek, na vreeselijk lijden, eenige uren later. De oorzaak van hare wauhopige daad was een woordenwissel ing met hare meesteres. Te Dakota meldde zich onlangs bij een expres- postdienst een stevige vrouw als koetsier aan. ,/Kunt ge met muilezels omgaan vroeg de post- meester ongeloovig. Een half trotsche, half ver- achtelijke lach krulde haar voile lippen, toen zij antwoordde //Balials men zooals ik reeds drie- maal getrouwd is geweestDe posthouder liet haar niet uitspreken, maar nam ze dadelijk in dienst. In eenige dagbladen van de Yer. Staten baarde dezer dagen een anuonce groot opzieu. In hoogdravende reclamestijl werd de ,/goedkoopste naaimachine als voor cadeau" aangeboden voor den ongelooflijken prijs van f 0,60. Menige eerzame huisvrouw liet zich inpakken en ontving van den fabrikanteen //naainaald" Twintig jaar geleden besloot eene stoomboot- maatschappij te Liverpool hare terreinen te ver- grooten en wenschte daarvoor een stuk land te koopen dat aan een bedaagde ongehuwde dame toe- behoorde. De oude vrijster verkocht het land tot zeer lagen prijs, met de bepaling dat zij haar leven lang vrije overtocht met een gezellin op de booten der maatschappij zoude hebben. Den dag nadat het contract was geteekend, verkocht zij haar huis- raad, verhuurde haar huis en ging aan boord van het eerstvertrekkend schip naar het buitenland dat aan de maatschappij toebehoorde, onverschillig waar het naar toe ging. Sedert dien tijd is de dame altijd van het eene schip op het andere overgegaan, vergezeld van de eene of andere reizigster, die zij door adverteeren gevonden heeft en waarvan zij het passagegeld in den zak steekt. Men kan bere- kenen dat zij nu reeds over de twintigduizend gulden op die wijze heeft ingepalmd. De maatschappij heeft reeds vruehteloos haar eene zelfde som geboden om haar privilegie af te koopen. Het is tegenwoordig mode te Parijs om pasgeboren kinderen hun intrede in de wereld op fraai gedrukte kaarten zelf te laten aankondigen. De mededeeling luidt dan: Se donne l'honneur de vous annoncer qu'il vient de paraitre aujourd'hui au monde. Maman se porte fort bien. II reste chez Mr.... 17 Juin '83. De met geteekende hoek vertoont het beeld van een zuigeling, zoo bevallig mogelijk op een kussen uitgestrekt. De vertaling van de kaart luidt: geeft zich de eer u mede te deelen dat dat hij heden ter wereld is gekomen. Mama is zeer wel. Hij heeft zijn intrek genomen bij den heer Tot heden voedde men slechts door kunst- matig broeien kiekens opeen Eranschen dokter, Tarnier genaamd, heeft dit nu ook op kinderen toegepast. De //broeimachine", die in het kraam- vrouwengesticht op den boulevard de Port Royal te Parijs te bezichtigen is, bestaat uit een houten kist, waarin een teenen mandje met beddegoed, waarop ontijdig geboren kinderen neergelegd wor den. De kist wordt met een deksel gesloten, dat voorzien is van een glasruit, waardoor men al de bewegingen van het //wurm" kan waarnemeu. De kist is voorzien van een heetwatertoestel, waar door de voor het leven des kinds noodige warmte onderhouden wordt. Twee of drie malen per dag wordt het kind uit de broeikast genomen, met aromatischeu wiju gewasschen en met ezelinnenmelk met water ver- mengd gevoed. Eenige gaten in het deksel van de kist geboord bevorderen de ademhaling van het kind met een //gezifte" lucht. A.ixnl>estetlingf. Op Donderdag, 12 Juli 1883, des namiddags ten 2 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van: Het maken van een gebouw voor sluisper- soneel te Sas van Gent. (Raming f 16,300.) Zeetydin^en. Van 26 tot en met 28 Juni zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 26 Juni. Eng. schooner May Queen, kap. Fi- nimore, van Charleston met klei. Russische schooner Edla, kap. Skogberg, van Sando met hout. 27 Juni. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, van Londen met stukg. 28 Juni. Eransche stoomb. Eauvette, kap. Camus, van Havre ledig. Noord- sclie bark Ceylon, kap. Olsen, van Riga met hout. Van 26 tot en met 28 Juni zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent: 26 Juni. Eng. stoomb. Resolute, kap. Holliday, naar Londen met stukg. Russische schooner Lenui, kap. Erickson, naar Pitea met ballast. 27 Juni. Noordsehe schooner Norkap. Nielsennaar Sundswall met ballast. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, naar Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, naar Goole met stukg. 28 Juni. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, naar Londen met stukg. In deze haven is binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 28 Juni. Eng. stoomb. Ardgowan, kap. Skea, van Middlesbro met ruw ijzer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2