Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1891. Zaterdag 30 Juni 1883. 23e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82|. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. 859 IS ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. lilt bind vcrachijnt Dinsdng- cn Vrijdngavond blj den nltgcvcr J. K. fi. ll ll o IV T te Ter Neazen. JPolitiek: Overzicht. Het staatkundig nieuws is vooral sckraal in deze warme dagen en waren het nog niet de kerkelijke belangen, die Paus Leo XIII thans aan de orde schijnt te willen stellen, dan zouden de kranten- schrijvers zeker eerlang het werk bij gebrek aan nieuws moeten staken. Nu in Frankrijk toch de gemoederen gerust gesteld zijn en de naargeestige beschouwingen van de Engelsche bladen gelogenstraft omtrent de gevolgeu van eeu FranschChineeschen oorlog, door het zeer ge- wichtige bericht dat het misverstand tusschen China en Frankrijk ten opzichte van Tongkin op vriendschappelijke wijze uit den weg is geruimd, en Li-Hung-Tschang, eerste Minister van het Hemelsche Rijk, die met den Franschen gezant Tricou, te Shanghai onderhandelde, terstond daarop naar Peking, de hoofdstad van China, vertrokken is, komt Leo XIII met zijn brief aan den voor- zitter der Fransche Republiek, Grevy, opnieuw de Franschen warm maken. In dien brief, dien de Pauselijke gezant te Parijs persoonlijk aan Grtivy lieeft overhandigd, laat de Koln. Ztg. den Paus zeggen, dat hij smartelijk getrofi'en is door de houding der Fransche Regeering ten opzichte der Katho- lieken en zich wel eens genoopt kon zien om strenge maatregeleu te nemen ten opzichte van Frankrijk. Met Rusland was Paus Leo XIII gelukkiger dan zijn voorganger, ofschoon deze in zijne onder- handeliugen met Alexander II aan de Pauselijke belangen in vele opzichten reeds tegemoet zag komen. De H. Yader is dan ook yeel meer in- genomen met de houding van het gezalfde geeste- lijk opperhoofd der afvallige Grieksche Kerk, dan met die der Fransche Regeering De verhouding tusschen de Russische Regeering en het Vati- kaan, sedert den Poolschen opstand van 1863 zeer gespannenis dan ook zooals men weet kort voor de kroning, na langdurige diploma- tieke onderhandelingen, weder verbeterd en van beide zijden wordt er thans naar gestreefd om de plaats gehad hebbende verzoening in een zoo gunstig mogelijk daglicht te plaatsen. Het zen- deu van een Pauselijk vertegenwoordiger naar de kroning was daarvan ook reeds een bewijs. In Duitschland heeft het nieuwe kerkelijke ont- werp, door de Pruisischen Regeering hij den Land- dag ingediend, ook heel wat verwarring gesticht en berekeningen omvergeworpen. Was er voor eenigen tijd reeds sprake over het afbreken der onderhandelingen tusschen Berlijn en het Yatikaan en werd zelfs de terugroeping van den Duitschen gezant Schloezer, te Rome, verwacht, plotseling sloeg de Duitsche kanselier een nieuwen weg in en geeft zelf de tegemoetkomingen, die hij her- haaldelijk aan de leiders der kerkelijke partij en zelfs aan den ouden eerbiedwaardigen Paus geweigerd had. Over de beteekenis van dezen zet van Bismarck ~F EUILLETO N. 12) ERNESTINE QUESNOT. DE GOUDEN LEEUW. De vreugde, welkc Quesnot bij dit antwoord gevoelde, bracht op zijn gelaat zulk een zwaar- moedige uitdrukking, dat mijnheer Seigneur be- langstellend zijn handen greep en zeide„Wnarde confrater, hooptet gij dan iets van de mildheid des overledenen „Foei, met welk recht?" riep mijnheer Quesnot, die uit verdriet weer vroolijk keek. „Ik heb, Gode zij dank, inijn waarde heer, een eerlijk verdiende fortuin, die groot genoeg is voor al mijn begeerten." Mijnheer Seigneur maakte een buiging. Quesnot ging op lieven toon voort: ,/Dan zal de erfge- naam van mijnheer De Montreuil nog rijkcr worden dan ik." //Er zijn twee erfgenamen," zei de notaris. z/Bah!" riep mijnheer Quesnot teleurgesteld. 1 wee stammen. Mijnheer De FIslemer, Rogier Antoon, krachtens zijn moeder en de rechthebbenden van mijnheer De Champrenault, Isidorius Marie Esprit, wier aantal mij onbekend is." Verduiveldmompelde Quesnot, ,/wie van honderd vijftig afneemtVerduiveld!" z/Ik heb aan mijnheer De l'Islemer geschreven," loopeu de gevoelens zeer uiteen. Alle bladen geven daarover hunne eigen beschouwingen en inzichten ten beste, maar de eerste zichtbare gevolgen zijn het aftreden van den staatsman Beuningsen, den mede-opsteller der Mei-wetten, het terugtrekken van Eugen Richter, Bismarck's felsten tegenstander en de aanneming van alle regeerings-voorstellen in den Rijksdag. Wie ver- der gelijk heeft, en of Rome de overwinning nabij en Bismarck op weg naar Canossa is, dan of dit slechts in schijn de beteekenis is van den staatkundigen zet en Bismarck een meer- derheid zocht voor zijn staathuishoudkundige en maatschappelijke wets—ontwerpen, dit zal eerst later blijken, in elk geval is Bismarck's wending zonder twijfel in gelieim overleg met den Paus ge- schied en het gevolg zal zijn, dat Leo XIII de eer heeft van den kerkelijken vrede in Duitsch land hersteld, en zijne ijverige pogingen in die richting met een goeden uitslag bekroond te zien. De aanneming van het voorstel tot wijziging der Meiwetten was dan ook reeds vooraf door de regeering voldoende verzekerd door gezamenlijk overleg en heeft reeds Maandag kunnen plaats hebben. Den strijd voor de Meiwetten maakte Von Bismarck vol vuur in persoon mede. Maar de groote terugtocht vindt hem ziek te bed, lijdcnd aan koude op de maag, verbonden met geelzucht. Er schijnt echter weder beterschap in aantocht te zijn. In de geheele wereldgeschiedenis, zeide de afgevaardigde Windhorst bij de bespreking der wet, komt geen tijdperk voor, waarin het aanzien van den H. Stoel zoo groot was ate thans. Ook tot Amerika strekken de bemoeiingen van den zegevierenden Paus Leo XIII zich uit. De Amerikaansche aartsbisschoppen hebben een oproe- ping ontvangen, om in October in Rome te komen. Daar zal het ontwerp worden opgesteld voor een algemeen bestuur over de Amerikaansche Roomsch Katholieke kerk. De Iersche aangelegenheden zullen echter buiteu beschouwing blijven. Voor de verkiezing, bij herstemming, van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Delft zijn uitgebracht 2853 geldige stemmen. Gekozen is de heer Mr. A. H. M. Van Berckel (k.) met 1468 stemmen. De heer Mr. A. E. J. Modder- man (1.) bekwam er 1385. De gemeenteraad -van Middelburg heeft be- noemd tot tijdelijk wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand den heer J. Luteijn. De Great Eastern-Spoorwe.gmaatschappij zal eerstdaags booten in de vaart brengen voor een geregelde stoombootdienst tusschen Parkestone (Harwich) en Vlissingen. sprak mijnheer Seigneur, ,/dat hij morgen vroeg te Bellesme zou wezen." z/IIij zal er zijn!" viel hem mijnheer Quesnot onbesuisd in de rede. Daarna ging hij bedaarder voortIn zulke gevallen komt men altijd, mijnheer." z/De rechthebbenden van mijnheer De Champre nault zijn ook gewaarschuwd," zei de notaris weer. ,z Morgen, of beter gezegd van daag, zal ik deeer hebben kennis met hen te maken." Mijnheer Quesnot was peinzend geworden. //Zou dat bij toeval die belangwekkende, treurige vrouw zijn, welke met ons reisde?" vroeg hij zich zelf af. Als dat waar kon wezen, dan heb ik genoeg gehoord, zoodat ik weet, dat die lieve mijnheer Dubos gisteren avond tegenover haar een verkeerden stap heeft gednan. Als hij eens wist z/En de inlichtingen die ge mij wildet vragen vroeg de notaris. z/Mijn waarde heer," zei Quesnot, //ik vrees, dat ik misbruik zou maken van uw goedheid. Ga weer naar bed, slaap wel en beschouw mij als uw onderdanigste dienaar." Bij deze woorden stond hij vlug op en hij nam afscheid. //Laat mij u tenminste uitlichten," zei mijnheer Seigneur, terwijl hij Quesnot op een afstand volgde. Hij sprak nog, toen mijnheer Quesnot reeds in het zadel zat. Het paard sloeg weer stap- pend den weg in naar Bellesme. De notaris meende, dat mijnheer Quesnot gek was geworden, Met wijziging van art. 5 van het Koninklijk besluit dd. 11 Jan. jL, is bepaald, dat, om voor bevordering tot onderofficier in aanmerking te kunnen komen, de milicien, die niet voor het blijvend gedeelte is aangewezen, zich moet ver- binden, krachtens artikel 126 der Militiewet, mins- tens zes maanden onder de wapenen te blijven na het tijdstip, waarop hij anders in het genot van onbepaald verlof zou worden gesteld. De schoone dagen voor de Amsterdamsche tentoonstelling beginnen aan te breken. Heden en morgen worden de proefnemingen gedaan met de beweegkracht in de galerij der machines, een der merkwaardigste van al de. ten- toonstellingen tot dusver gehouden. Zondag e. k. eerste concert en vervolgens dage- lijks bij dag en bij avond van het te recht ook buiten Duitschland vermaarde muziekkorps-Bilse, een kapel van 65 kunstenaars, die gerekend wordt tot de eerste van de wereld te behooren. Ten Rijks-telegraafkantore te Rotterdam werd gedurende de dagen van het proces in zake de ,/Millioenenjuffrouw" aan overbrengingskosten om- streeks f 1400 ontvangen. Natuurlijk heeft dit bedrag alleen betrekking op de telegrammen, aan- geboden door eenige correspondenten van groote bladen, aan wie voor deze gelegenheid, ter be- spoediging bij de aanbieding, eenige faciliteiten van verreking waren gegeven, waardoor hun reke- ning debet aan ,/Millioenenjuffrouw" af- zonderlijk was op te maken. Te Tilburg is onder leiding van den heer Bahlmann, lid der Tweede Kamer, weder een ver- gadering van fabrikanteu en handelaars gehouden, waarin besloten is om een adres aan de Tweede Kamer te zenden tot invoering van een beschermend handelsstelsel in Nederland. Terwijl wij in Nederland het genot van een schoonen zomer smaken, heeft men in Zwitserland en elders buitengewoon slecht weder. De berichten uit Geneve toch melden, dat het door het geheele land bijna een maand achtereen geregend heeft en dat de temperatuur er meer op die van Maart dan op die van Juni gelijkt. De badgasten te Gastein zaten bij de opening van het zoogenaamde ,/hooge seizoen" rondom in de sneeuw, bij een temperatuur van 3° Reaumur. Het stoomschip Batavia, voor rekening van den Rotterdamschen Lloyd op de werf der Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen gebouwd, zal morgen, Zaterdag, te 10 uren zijn proefreis in de Noordzee maken en daarna zoodra mogelijk naar Rotterdam vertrekken, ten einde ten spoe- digste te worden in dienst gesteld. maar hij volgde diens raad toch. Hij ging weer slapen. Mijnheer Quesnot wist nu wat hem te doen stond. Al zijn onrust was verdwenen. De grootste blijdsehap vervulde zijn hart. Daarom liet hij zijn hoofd pok hangen, terwijl hij zijn moedeloozen blik liet ronddwalen. Een menschenvriend zou ter voorkoming van een zelfmoord zijn spoor ge- volgd hebben; een dief zou hem gespaard hebben voor zijn arm zondaarsgezicht. De dag brak aan, toen hij weer stilhield voor den drempel van de herberg, waar het uitgespannen wagentje stond. Nu steeg hij van zijn paard en hij klopte aan, alsof hij de baas was. Buiten, op grooten afstand van elke stad van belang, is een notaris, om zoo te zeggen, een gezaghebbend per soon. De eigenaar van de herberg herkende mijn heer Quesnot en durfde niet ontkennen, dat het jonge paartje in zijn huis was. Hij wilde eerst nog geen toegang verleenen tot de bovenverdieping, maar zijn toestand werd weldra overwonnen door de indrukwekkende houding van den oud-notaris- Hij gaf toe, terwijl hij, als Pontius Pilatus zeide z/lk wasch er mijn handen af." Wij willen geenszins bevestigen, dat hij zoo trouw navolgde, dat hij zijn bedreiging volvoerde. Wij zijn in Neder—Normandie. Ernestine en Rogier zaten tegenover elkander op een ellendig kamertje bij een schraal vuurtje van nat hout. Het jonge meisje had verklaard, TER NEUZEN, 29 Juni 1883. Aan het bureau van het spoorwegstation alhier zijn reiskaarten te bekomen voor hen, die de Internationale tentoonstelling te Amsterdam wen- schen te bezoeken, zoomede kaarten voor gaan en keeren geldig voor 8 dagen. De prijs is uiterst goedkoop en als volgt: an Ter Neuzen, Antwerpen, Rozendaal, Tilburg, 's Hertogenbosch, Utrecht, Hilversum, Amsterdam. le klas. 2s klas. 3e klas. Gemengde treinfr.22,40fr.l7,70 fr.l 1,60 Expres trein23,40 18,40 12,10 (gaan en keeren) 35,60 ,,26,80 17,80 Werd door ons gemeld, dat den 5 Januarill. bij den landbouwer A. van Wijck, te Axel (Spui,) ■3 kuikens werden uitgebroed, Woensdag jl. ont- vingen wij van dien landbouwer een viertal eieren van de twee poeljes, welke daarvan in leven waren gebleven; het eerste ei werd Zondag jl. gelegd. In de zitting van het gerechtshof te's Gra- venhage van gisteren requireerde de advocaat-generaal Mr. Bijleveld in zake H. J. N., oud 44 jaar, gep. O. I. mil., geboren te Alcogne (Frankrijk), wonende te Sas van Gent, beschuldigd vandiefstal bij nacht in een bewoond huis, wegens het niet ter terechtzitting verschijnen van den besch., verda- ging van de zaak tot 25 Juli en inhechtenisneming van den beschuldigde. Na de pauze beval het Hof dat H. J. N. ander- maal zou worden gedagvaard om voor het Hof te verschijnen op 25 Juli a. s., alsmede, dat hij in hechtenis zal worden genomen. Hoek. 27 Juni. Gisteren werd alhier door het bestuur van het waterschap Loven en Willemskerke aanbesteedhet maken van werken tot dijksver- betering met het gewoon onderhoud. De minste inschrijving was van den heer D. Tholens, te Hoek, voor f 5298. De hoogste inschrijving was van den heer C. Blok, te Hoek, voor 5900. Axel, 28 Juni. Bij beschikking van Zijne Ex- celleutie den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 26en Juni jl. zijn met ingang van 1 Juli e. k. Rijksbeurzen verleend aan de Kweeke- lingen aan de Rijks-Normaallessen te Axel, J. Jansen te Hoek, J. C. Jansen te Hontenisse, W. F. van Rietschoten te Hulst, C. L. Oostdam te Kauter en P. L. Los te Ter Neuzen. Zanmsliio-, 28 Juni. Het hevige onweder van Maandag middag, waarbij in eenige streken veel en zware hagel is gevallen, heeft onder anderen in den Grooten Huissenspolder groote schade ver- oorzaakt. Men treft thans daar geheele velden aan, kort te voren nog een verrukkelijk aanzien opleverende, als staande alles naar wensch, waar nu niets meer van dat alles is te zien. Tar we, gerst enz. ligt afgeslagen te grondede nog staande gebleven stengels hier en daar zijn het bewijs dat dat zij niet wilde slapende adelborst eerbiedigde haar zoozeer dat hij haar wakend gezelschap bleef houden. Zij geeuwden beurtelings en soms tegelijH Men praatte naar de omstandigheden. Rogier was begonnen met de verklaring van het gebruik van de smidskapel te Gretna—Green in Schotland, wat aan Ernestine gelegenheid gaf om bitter te betreuren, dat er in Frankrijk ook geen dergelijke inrichting bestond. Juist toen het gesprek, door zulk een aanlokke- lijk onderwerp opgeflikkerd, weer wat levendiger begon te worden, ging de deur eensklaps open en mijnheer Quesnot trad binnen, terwijl hij niet in zijn handen wreef. Bij deze vreeselijke verschijning ontsnapte den minnenden een angstkreet. Daarna bleef Rogier met open mond staan, terwijl Ernestine haar gelaat met haar handen bedekte. Voor hen was de komst van mijnheer Quesnot des te onverwachter, omdat zij meenden, dat hij in de diligence zat, die naar Alenpon rolde. De oud-notaris nam een stoel, ging tusschen- beiden zitten en knipoogde tamelijk onheilspellend. ,/Leelijk weer en ellendig vuurmompelde hij. //Ernestine, kindlief, geef mij de blaaspijp eens aan, als het u belieft." 1 let jonge meisje gehoorzaamde. Mijnheer Ques not begon het vuur zeer hard aan te blazen. Toen hij den zwaren rook, die uit de langzame ver- branding van het natte hout ontstond, voor een TER 1EI1ZEISCIIE C0I1RMT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1