Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1890. Woensdag 27 Juni 1883. 23e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82£. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruiinte berekend. Men kan zich abonueeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■Ht bind vcrnchijut Hiiisdag- en Vri|dagnvond blj den uitgcvei* J. Ii. ft. II II O IV T te Ter JVeuzeu. Politiek Overzicht. De zwarte wolken, die in den laatsten tijd aan den staatkundigen gezichteinder samentrokken, be- ginnen langzamerhand af te drijven. China wil, naar het schijnt, geen oorlog met Frankrijk. De Chiueesche gezant, Markies Tseng, heeft, zoo wordt als zeker bericht, in last, de onderhandelingen over Tongkin weder op te vatten, en te trachten op onzijdig terrein een schikking te vinden voor beide partijen. Hij is reeds uit Moskou, waar hij de kroniugsfeesten bijwoonde, over Berlijn te Parijs aangekomen, waar hij dadelijk een onderhoud had met den President der Republiek, Grdvy. Persoonlijk zal hij verder de zaken behandelen met den Minister-President, Ferry, die gedurende de ongesteldheid van Challemel-Lacour met de Buitenlandsche zaken belast is. Dit acht men vooral in de tegenwoordige omstandigheden daar- om van groot gewicht, omdat Ferry zeker voor- zichtiger en bezadigder is dan de anderen en dus beter in staat is om in deze netelige omstandigheden met de Chineesche Regeering te onderhandelen. Meer en meer wint dan ook de overtuiging veld, dat het tot geen breuk tusscheu de beide rijken zal komen. In Portugal is in de Kamer ook de staatkunde der buitenlandsche neerzettingen of de verdeeling der wereld ter sprake geweest. De Minister be- vestigde, naar aanleiding van een desbetrefi'ende gedane vraag, dat de Portugeesche gezant te Parijs aan de Fransche Regeering verklaard heeft, dat Portugal niets te makeu heeft met de bezetting van Ponto-Negra door de Franschen onder De Brazza. Ook wordt uit Lissabon gemeld, dat Koning Dahomey, vernemende dat Portugal aan Engeland de neerzetting Whydali wil afstaan, den Portugeeschen vesting-kommandant, bevolen heeft, de vesting binnen twee maanden te ontruimen, anders zou de Koning de onthoofding van alle Portugeesche onderdanen in het Dahomey gebied gelasten. Men weet dat Portugal met den afstand van de vesting getracht heeft Eugeland's steun te verkrijgen tegenover Frankrijk's optreden aan den Congo, zoodat de staatkunde der Fransche Republiek nu ook op Afrika's westkust zal zegevieren. In Engeland is de redevoeringdoor John Bright te Birmingham gehouden, in't Lager- en Hoogerhuis het onderwerp geweest van eene be- spreking. Bright had gezegd, sprekende over het te graven tweede Suezkanaal, dat Engeland ge durende de laatste 12 maanden een oorlog heeft gevoerd in Egypte louter op het vermoeden een vermoeden waarvoor naar zijne overtuigiug geen grond hoegenaamd bestond dat het kanaal in gevaar verkeerde. Maar hoe dit ook zij, op dit vermoeden is een oorlog aangevangen en de treurige gevolgen daarvan zijn ons alien bekend. FEUILLETON, ii) ERNESTINE QUESNOT. DE GOUDEN LEEUW. De gevangenis te Bellesme was en is waarschijn- lijk nog een middelmatig groote kamer, die haar licht door een venster met ijzeren staven ontvangt, en deel uitmaakt van het gebouw, den trots der kleine steden, dat als uithangbord draagtDepar- tementale gendarmerie. Dubos werd er omstreeks tien uur in opgesloten hij bracht den naclit alleen bibbereud en peinzend door. Die beschuldiging van moord moest stellig van zelf ingetrokken worden, en daarorn maakte hij zich ook niet ongerust; maar andere zaken hinderden hem. Yooreerst scheen thans het huwelijk, op hetwelk hij rekende voor ontsnapping aan de straf voor zijn vroegere galgestrekenzeer onzeker. Mijnheer Quesnot was van houding veranderdhij t londe nu ourustbarende lauwheid. Uit dit eerste onge- lukje vloeiden tallooze andere voortals het huwelijk afsprong, zouden de schuldeischers, kwader door hun lange wachten, hem stellig voor goed vervol- gen. Dubos wist zeer goed, dat bijna alien door- tastende maatregelen zouden nemen, omdat hij ze menigmaal had bedrogen. De meesteu hadden een dubbele drijfveerLust om hun geld terug te krijgen en goeden zin om zich te wreken op een stoutmoedigen avonturier. Misschien wisten zij Naar men beweert, wordt thans door Engelsche troepen de rust in Egypte bewaard en een Vorst op zijn troon gehandhaafd, die bij een terugkeer van l'mgelands legermacht van daar, zich verplicht zou zien tegelijkertijd met hen te verhuizen, uit- hoofde hij den geest zijns volks zoo tegen zich lieeft. Ter voorkoining van ernstige verwikkelingen raadde hij daarorn aan, niet zonder Frankrijk een tweede kanaal te gaan graven. John Bright, als oud—Minister, sprak hier uit eigen ervaring. Hij trad als Minister af, omdat hij Eugelands staat kunde in Egypte afkeurde, en nu wildeu de aan- hangers van Beaconsfields veroverings-staatkunde, dat beide Ituizen hun afkeuring uitspraken over John Bright's beoordeeling der staatkunde dier mannen. De desbetreffende voorstelleu werden echter verworpen. Italie heeft ook met den Mahdi moeilijkheden te vereffenen. De Minister Mancini heeft den Itali- aanschen zaakgelastigde in Egypte opgedragen om, in overleg met de Egyptische regeering, alle inid- delen in het werk te stellen om de zendelingen en barmhartige zusters, die in handen van den profeet gevallen zijn en, naar men zegt, daar mishandeld worden, weder op vrije voeten te doen stellen. Mancini heeft zich voorts tot de Engel sche regeering gewend met verzoek, zijn pogingen te steunen en Lord Granville verklaarde zich ook reeds daartoe bereid. Met 't oog op bovenstaande berichten ontveinst men zich echter niet, dat er weinig hoop op het bereiken van het beoogde doel bestaat. Rusland wordt geteisterd met de sprinkhanen- plaag. De regeering doet alle moeite om het ge- broed te vernietigen. De stad Moskou kwam maar 3 millioen te kort op de uitgaven voor het kroningsfeest. De raad vroeg den Czaar toe- stemming voor het aangaan van een leening tot dat bedrag, die de Czaar natuurlijk dadelijk gaf. De Keizer en de Keizerin zullen in Juli te Kopen- hagen de Koninklijke familie bezoeken en vervolgens te Eins een bezoek bij Keizer Wilhelm afleggen, die alsdan met den Czaar naar Gastein zal ver- trekken, ten einde te zamen den Keizer van Oos- tenrijk te ontmoeten. Onnoodig iets te zeggen, als men denkt aan de vlucht door Petersburg naar Peterhof. Voor Turkije zijn thans ook gunstige en zeer gewichtige berichten aangekomen. Volgens een bericht uit Konstantinopel heeft de belangrijkste der Albaneesche stammeu de wapens neergelegd en zich aan den Turkschen bevelhebber onderworpen. Ook wordt uit Scutari gemeld, dat de aanvoerders der Albaneesche stammen hun onderwerping hebben aangeboden aan Hafiz-pacha, den Turkschen bevel hebber, die heette ingeslaten te zijn, en de opstand dus nu als geeindigd kan worden beschouwd. reeds, dat hij Parijs had verlaten misschien zaten hem er reeds eenigen op de hielen. Dat was een vreeselijke gedachte, en tocli zocht Dubos zoo goed mogelijk te slapen. Verscheiden groote mannen handelden niet anders op den vooravond van een grooten slag. Hij sliep in, terwijl hij het noodlot, Clemens Donceau, den conducteur en vooral mijnheer Quesnot vervloekte. Deze laatste had daarentegen zeer goeden zin. Hij zat op een mak trekpaard en draafde nu Ernestine zachtjes na en haar schaker. Onderweg hield hij zichzelf zeer interessant bezig; want de honderdduizend francs inkomen van mijn heer De Montreuil gaven hem steeds vroolijke gedachten. De lezer heeft al kunnen raden, dat de dood van den eenigen zoon vau den vermoorden grijsaard Rogier d'Islemer erfgenaam maakte van de prachtige fortuin der Montreuils. Quesnot was twintigjaren lang de notaris van die familie geweest en hij wist zeer goed, welke rechten de jonkman op de nala- tensehap moest hebben. Een enkele zaak hinderde hem echter. Mijnheer De Montreuil was altijd buitengewoon koel voor Rogier geweesthet was alsof hij dien neef niet mocht lijden. Hij had wel de kosten gedragen voor Rogiers opvoeding, maar daarbij was hij karig en onvriendelijk te werk ge- gaan. Quesnot zag een schrikwekkend spookbeeld voor zich oprijzen. Een gezegeld blad papier met het opschrif'tTestamentEn bij dat noodlottig In het afgeloopen jaar hadden op de Nederl. spoorwegen plaats 48 ontsporingen, 34 botsingen en 7 gevallen van anderen aard. Gedood 2 reizigers; gewond 11 (door den dienst); gedood 1 en gewond 3 reizigers (door eigen toe- doen.) Gewond door den dienst 10 beambten en 12 door eigen toedoen; voorts gedood 11 beambten door eigen toedoen. Op de spoorwegen werden 17 personen gedood en 10 gewond. Zooals bekend is, verkocht de gemeente Js Gravenhage voor eenigen tijd het paleis van wijlen den Prins van Oranje aan Z. K. H. Prins Alexander en de Gothische zaal, bij dat paleis gelegen, aan H. K. II. de Groot—Hertogin van Saksen-Weimar. Naar men meldt, is die zaal thans ook het eigendom geworden van Z. K. H. Prins Alexander, die dus thans in het bezit is van het geheele paleis van wijlen Prins Willem van Oranje, de tuinen alleen uitgezonderd. Bij het bestuur der Barentsvereeniging zijn twee telegrammen uit Solombal ontvangen. In het eerste wordt de aankomst der Barents gemeld. Allen genieten een goede gezondheid. Geen nieuws van de Varna. Te veel ijs, om de Karazee in te gaan. Wel- licht, dat de Gouverneur overmorgen tijdingen van de Yarna zal hebben. Het tweede meldt, dat er volstrekt geen tij dingen van de VarnaDymphna zijn. Er is geen Russische of Deensche expeditie gezonden. De Gouverneur van Archangel heeft beloofd alle mogelijke opsporingen te doen. De heer Dalen vroeg verlof zijn reis naar de Karazee te vervolgen, welk verlof per telegraaf verieend is. Voor de rechtbank te Arnhem is door den Officier van Justitie geeischt tegen hen, die hebben getracht oproer in de Veenendaalsclie stoomspinnerij en weverij te verwekken, resp. 3 maanden en 42 dagen gevangenisstraf, en tegen drie arbeiders, die een rustig medemakker in het water hebben ge- worpen, resp. een maand en 3 maanden gevange nisstraf. Men .meldt het overlijden van den heer J. M. F. H. Kerens de Wylre op het kasteel Wijlre in den ouderdom van 77 jaren. Op 1 Juli e. k. komen in de machinegalerij der tentoonstelling te Amsterdam de groote werk- tuigen van de Belgische papierfabriekanten De Naeijer in beweging, evenals de Marinonipersen, waarop het voor de oogen der toeschouwers ver- vaardigde papier wordt bedrukt. Er is sprake om de galerij, waarvan de opening door de vertraagde inzendingen der tentoonstellers schijugezicht verdwenen alle schoone luchtkasteelen, die hij, rijdend reeds bouwde. Daarorn liet hij ook nu en dan den teugel van zijn paard los, waarna hij zich met alle teekenen van blijde geestdrift de "handen wreef, omdat hij ijselijk ongerust was. Hij haastte zich niet. In diepe gepeinsen ge- dompeld, liet hij zijn paard lui den grooten weg volgen. Na verloop van twee dikke uren was hij op de helling van den heuvel, waar wij kennis met hem gemaakt hebben. Midden op die helling toonde een herbergje, dat juist netjes was gegeeld, een palmkrans als lokaas voor de voetgangers, welke den heuvel niet zonder moeite bestegen. Quesnot sloeg bij toeval een blik naar dien kant. Het herbergje was gesloten, maar boven brandde nog licht. Bij de deur stond een uitgespaunen karretje. Mijnheer Quesnot hield zijn paard stil. //Daar zijn zij dacht hij. //Arme, lieve kin- deren Uit een zedelijk oogpunt keur ik hun gedrag niet goedmaar wat zal men er aan doen. Die jeugd, die jeugd De eigenlijke kwestie is het testament. Maar hoe kom ik dat te weten In elk geval durt ik tien wedden tegen een, dat het testament niet bestaat. Als ik eerst nu maar eens binnen ging om hen te omhelzen." Hij zette een voet op den grond; de andere bleef nog in den stijgbeugel. //Mijnheer Quesnot," mompelde hij, //zaken zijn al te lang moest worden uitgesteld, in de eerste dagen van Juli feestelijk in te wijden. De galerij voor spoorwegmaterieel aan het einde van de iniddengalerij van het hoofdgebouw der tentoonstelling links is voor het publiek geopend. Men schrijft uit BathDe eigenaars van het wrak //Sappho" hebben, na zooveel mogelijk daaruit te hebben gehaald, hunne werkzaamheden gestaakt, en het voorloopig aan zijn lot overgelaten. Door hen zijn opgehaald ruim 600 schuitjes zink, 45 groote rollen emballage, 4 groote vaten loodwit, 7 kisten vensterglas, 5 gezouten huiden, 200 ledige zakken, 1 baal spant, marmer etc., behalve nog een gedeelte scheepsafbraak, alles samen eene mooie som vertegenwoordigende, zoodat de koopers goede zaken hebben gemaakt. Op het wrak staat nog een mast, als bakeu. De Hooge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van A. R. Hoist Jr., die, als getuige in een strafzaak te Amsterdam, weigerde den eed af te leggen. Het hoogste rechtcollege heeft zonder over het cassatiemiddel te beslissen, ambtshalve overwogen, dat het beklaagde arrest, behalve op de als bewezen aangenomeu feiten, dat de beklaagde zich wel bereid heeft verklaard alle mogelijke in lichtingen te geven, maar geweigerd heeft den eed af te leggen, blijkens de derde overweging berust op den feitelijken grondslag, dat de requirant tot eenig kerkgenootschap zou behooren, dat het eed- zweren verbiedt. Die laatste feitelijke grondslag is aangenomen op de verklaring van den requirant, dat hij behoort tot de Doopsgezinde of tot eenige andere kerkelijke gemeente, welke verklaring op zichzelf niet voldoende is ter motiveering of de requirant tot een, en zoo ja, tot welk kerkgenootschap hij behoortterwijl, als men enkel op de verklaring zou afgaan, men niet verzekerd zou zijn, of hij, zoo niet door lidmaat- schap van eenig, dan toch door geboorte of doop zou kunnen behooren tot een kerkgenootschap, dat het eedzweren verbiedt. De raad overwoog dus, dat het beklaagde arrest, wat zijn teitelijken grondslag betreft, niet voldoende met reden is omkleed, en vernietigde alstoen het arrest, met verwijzing der zaak naar het gerechtshof te Arnhem om opnieuw te wordeu onderzocht en afgedaan. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver- daagde algemeene vergadering van de Maatschappij Zeeland zijn enkele wijzigingen in de statuten gebraclit, naar aanleiding van de besluiten der vorigo vergadering. Die wijzigingen betroffen voor- namelijk de winstverdeeling na de vastgestelde afschrijvingen, en wel 10 pCt. reserve, 5 pCt. aan comraissarissen, 5 pCt. aan de directie, 5 pCt. aan de hoofdambtenaren en 75 pCt. aan de aandeel- houders. Met algemeene (145) stemmen werd het voorstel goedgekeurd. zaken. De voorzichtigheid verbiedt alle over- haasting." Hij steeg weer te paard en hij reed verder. Na nog een lionderdtal stappen op den grooten weg sloeg hij een zijpad in, dat evenwijdig liep met de laan vau het kastaal van Montreuil. ,/Een mooi gedoeike!" dacht de oud-notaris. ijftien honderd morgen bosschen, vijf hoeven met goede opbrengsten, een deftig ingericht kas teel Die lieve mijnheer Dubos zat mij danig in den weg." Het zakuurwerk van mijnheer Quesnot wees drie uur in den morgen toen hij aan de eerste huizen kwam van het gehucht Saint-You. Het huis van zijn opvolger toonde hem weldra zijn twee deurplaatjes van verguld koper, die in den maneschiju blonken. Het oogenblik was niet zeer gunstig voor een visite en toch lichtte mijnheer Quesnot guitachtig den deurklopper op. Niemand liet zich binnen hooren. De oud-notaris gaf echter den koop niet op en hij bleef kloppen alsof er brand was. Eindelijk maakte een slaperige dienstbode, nadat zij lang door de dikke eikenhouten paneelen had geparle- menteerd, de deur open en vol schaamtegevoel ging zij onmiddelijk weer weg, terwijl zij mijnheer Quesnot in de diepste duisternis liet staan. Hij kende echter zijn omgeving en hij ging rechttoe, rechtaan naar boven, naar de kamer van zijn opvolger. TER NEIIZENSCHE COIIRMT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1