Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. zijn geweest, (lie toch al vrij aanzienlijk is, aan- gezien de loodsen en schuren, achter die hooge bekappingen gelegen, en waarin veel ijzer en ge- reedschappen geborgen waren, alle vernield zijn, zoomede de zg. gasoveu, waarin de zwaarste ijzeren platen werden gebogen. Yolgens het Hbl. begrooten sommigcn de schade, door den brand op de werf veroorzaakt, op 2, anderen zelfs op 3 millioen. Men sclirijft ons uit Veenendaah Ter zake van liet oproer en de werkstaking te dezer plaatse zullen zicli in het gebeel 14 personen te verant- woorden bebben. De gebroeders J. en H. B., die door het toebrengen van slagen en door woorden getracht hebben, hun die werken wilden, dat te beletten, zullen op 3 Juli in hooger beroep voor het gerechtshof te Arnbem inoeten verschijnen. Om de kosten der verdediging van hen en andere vermoedelijk scbuldigen te kunnen betalen, worden nu en dan gelden orider de fabriekarbeiders in- gezameld. Aan de Arnh. Ct. wordt uit Tiel gescbreven Yan de ontelbare oneerlijke middelen, alhier aan- gewend door de aanhangers van den beer Beelaerts van Blokland, wil ik er een mededeelenom te doen zien, op welke loyale wijze genoemde beer lid der Tweede Kamer werd voor het district Tiel. Tot aan beveling van het aftredeud lid, den beer Mr. W. H. de Beaufort, werd een strooibiljet ver- spreid, geteekend door ongeveer 60 kiezers. Maandag 11 Juni, inarktdag te Tiel, werden een aantal dier biljetten in de koffieliuizen door diverse personen aan de boeren ter hand gesteld, met deze kleine verandering slechts, dat over den naam van Mr. De Beaufort was geplakt de naam van Mr. Beelaerts van Blokland. De dader dezer ergerlijke kies- manoeuvre is onbekend, inaar in het Hollandscbe Kofftehuis waren de biljetten in banden van een bekend lid der Christelijk gereformeerde gemeente te Tiel en van een zijner echt Christelijke zoons. In de zitting der Tweede Kamer van giste- ren gaf de Minister van Marine nog eenige mede- deelingen omtrent den brand van de Marinewerf te Amsterdam. Daaruit blijkt, dat alle autoriteiten haar plicht hebben gedaan. Na overweging van een voorloopig opgemaakt proces-verbaal zal worden nagegaan of er een nader onderzoek noodig is. Inmiddels zullen onder eigen beheer de puinhoopen worden opgeruimd, de romp van de Doggersbank zal worden gesloopt en de helling zal in staat van gereedheid worden gebracht. Aan den beer Viruly gaf de Miu. te kennen, dat bij reeds bezig is met de samenstelling van de Commissie, die een onderzoek zal instellen naar den toestand der landswerven in verband met de nicuwe waterwegen. Daarna had de interpellate van den beer Eabius plaats over bet gebeurde bij de vaccinatie van de pontonniers te Dordrecht. De Min. van Oorlog verklaarde dat er niets abnormaals heeft plaats gebad, dat de inenting is geschied met humane stof uit Maastricht, waarvan vroeger en ook bij anderen geen bezwaar was ondervonden. Door dit antwoord verklaarde de heer Eabius zicli bevredigd. Maar tusscben hem, de heeren Schaepman, Y. d. Kaay en den Minister ontspon zich een gedachtenwisseling over de vraag of de miliciens weten, dat de vaccinatie niet verplichtend is. De indruk was, dat de miliciens dit niet weten. De Minister constateerde echter, dat de vaccine niet verplichtend is en beloofde, dat bij de jaarlijkscbe oproeping voor den officier van ge- zondheid, dat voortaan uitdrukkelijk zal worden medegedeeld voor het begin der vaccine. De inter pellate is hiermede afgeloopen. Blijkens de mededeelingen, verstrekt door den inspecteur van hot Geneeskundig Staatstoezicht, in de vergadering van den Geneesk. Itaad voor Zeeland, zijn in 1882 in Zeeland overleden of dood geboren 3974 kinderen, of 20,99 pCt., tegen 3916 of 20,76 pCt. in het vorige jaar. Als levensloos werden aangegeven 342 tegen 397 in het vorige jaar. Beneden het jaar stierven 1262 tegen 1119 in het vorige jaar. De sterfte te Middelburg was over het afgeloopen jaar 20,58 pCt., te Goes 20,68 pCt., te Zierikzee 21,38 pCt. en te Vlissingen 23,97 pCt. In de gemeenten Cats, Clinge, Borssele, Nisse, Retranche- ment en Waarde steeg de sterfte tot boven 30 pCt. Aan besmettelijke ziekten overleden in Zeeland aan typhus 26 personen, aan roodvonk 10, aan mazelen 7, aan croup 14, aan diphtheritis 17 en aan kinkhoest, waarschijnlijk als naziekte van mazelen, 97 personen. Aan koortsen stierven 97 personen, waaronder 12 aan perniciosae. Aan pokziekte stierven er geene. In Eebruari kwamen te Schoondijke 7 gevallen dezer ziekte voor, in Maart en April 3 gevallen te St. Maartens- dijk en in Mei een te Vlissingen, bij een stoker te Leiden besmet. Afzondering en ontsmetting werden zoo streng mogelijk toegepast. Nog steeds is de zaak van Jaantje Cornelia Struik, de zoogenaamde millioenen—juffrouw, in be- handeling bij de arrondissements—rechtbank te Rotterdam. Gisteren heeft Mr. A. N. Baron de Vos van Steenwijk, subst. officier van justitie zijn requisitoir gehouden. Zijn eisch luidde: Yoor Jaantje Cornelia Struik, wegens oplichting vijf maal gepleegd, met bedriegelijke handelingen en diefstal, een gevangenisstraf van 5 jaren en 5 geldboeten elk a f 1000. Voor Gerrit Struik, wegens medeplichtigheid aan de oplichtingen een gevangenisstraf van 5 jaren en vier geldboeten elk El f 1000. Voor Antonie Hoetink, wegens idem, twee jaren celstraf en 2 geldboeten elk a f 25. Voor J. II. van Zutphen (die't meest van Jaantje profiteerde en haar ten slotte bedroog), wegens medeplichtigheid aan den diefstal, in aanmerking nemende vroegere veroordeeling tot tuchthuisstraf, een gevangenisstraf van drie jaren. Voor J. J. Jools, wegens het helen van gestolen voorwerpen, zes maanden gevangenisstraf. Voor Tli. van der Ileem (die blijkbaar in de zaak is gesleept en gunstig bekend stond) een celstraf van zes maanden. Voor E. D. Consenheim (in 1858 als getuige reeds in een dergelijke zaak betrokken) een jaar gevangenisstraf. Jaantjes advocaat Mr. Haas, en advocaat Mr. Van Emden, verdediger voor haar broeder Gerrit Struik, concludeerden beiden tot vrijspraak. Heden is 't 50 jaren geleden dat de eerste troepen, behoord hebbende tot de bezetting der Citadel van Antwerpen, na een beleg van 24 dagen en het ondergaan van een half jaar krijgsgevan- genschap in Erankrijk, na hun terugkomst op Nederlandschen bodem, te Goriuchem en elders fees- telijk werden ingehaald. Op 29 en 30 December 1832 gingen 140 offi- cieren en 38o5 onderofficieren en manschappen, met generaal Chasse, onder de meest welwillende en meest eervolle bejegening van de zijde der Eran- schenals krijgsgevangenen naar St.-Omer en omliggende plaatsen. De overeenkomst van 21 Mei 1833 gaf hun verlof om naar Nederland terug te keeren. Gene raal Chasse kwam den 11 Juni te Bergen-op-Zoom aan. De overigen trokken in 3 kolonnes naar Duinkerken en van daar werden zij in Eransche fregatten in het begin van Juni naar \lissingen overgevoerdzij toefden in Zeeland, op hun door Belgie terug te geven wapenen wachtende tot 16 en 17 Juni. Ter blijvende herinnering aan de Tentoon- stelling is te Amsterdam een gedenkpenning ge stagen en in den handel gebracht. De voorzijde stelt voor: Neptunus, den god der zee, staande in een schelp, getrokken door twee paarden. Naast hem zweeft Mercurius, god van den haifdel. Te zamen het zinnebeeld van den overzeeschen handel voorstellende. Drie schepen, in voile zee, waaronder een stoom- schip, vertegenwoordigen de stoom- en koopvaar- dijvaart. Op den voorgrond bevinden zich de vuurtoren van IJmuiden en de haven van Amsterdam, links op den achtergrond de voorgevel van het hoofd- gebouw der Tentoonstelling, waarvoor eenige zinne- beelden van den handel geplaatst zijn. In het verschiet een stuk land, beplant met palmboomen, de koloniale bezittingen aanduidende. Het snelle vervoer is voorgesteld door een spoortrein, die aan den horizon zichbaar is. De gedenkpenning draagt als randschrift de be- naming der tentoonstelling. Aan de keerzijde ziet mentwee Geniussen dragende een rol perkament, waarop de woorden n Herinnering aan Amsterdam" vermeld staan. Onder het perkament prijkt het Amsterdamsche wapen, dat beschenen wordt door stralen, die schieten uit het jaartal 1883. De geringe prijs (30 cents) zal ongetwijfeld velen uitlokken, zich dit souvenir aan te schaffen. TER \EI ZE\, Iff Juni 1883. Door den gemeenteraad van Biervliet is in zijne laatst gehouden vergadering tot hulponder- wijzeres benoemd mejuffr. J. van Lare, thans in die betrekking te Sluiskil. Axel, 20 Juni. De uitslag van de herstemming voor twee leden van den gemeenteraad alhier is als volgtIngeleverd 195 witte briefjes, bianco •4, van onwaarde 6; dus 185 geldende stemmen. Hiervan verkreeg de heer C. N. Jansen van Ro- zendaal 99 en de heer P. Koster 86 stemmen, zoodat de eerste gekozen is. Blauw briefje: Ingeleverd 194, bianco 9, van onwaarde 3; aantal geldige stemmen 182, waarvan de heer J. Wolfert 110 en de heer E. Verhelst 72 stemmen op zich vereenigden; de heer Wolfert is alzoo gekozen. Axel, 21 Juni. Heden is door den kerkeraad der hervormde gemeente alhier toezegging van beroep gezonden aan den heer G. E. K. A. Roskott, predikant bij die gemeente te Hendrik-Ido-Am- bacht, prov. Z. Holland. Boschkapelle, 21 Juni. Als eene bizonderheid kunnen wij mededeelen, dat de 82jarige ingezetene dezer gemeente, met name Jacobus van Damme, dit jaar nog patent heeft genomen als riet- en stroodekker, en die eerzame man dit werk nog dagelijks tot genoegen zijner klanten verricht. Groede, 21 Juni. Gisteren had alhier door het bestuur van het waterschap Groede en Baanst de verpachting plaats van het recht tot weghalen van het broed- of mosselzaad, van de paalwerken, gedurende een jaar loopende van 1 Juli 1883 tot ultimo Juni 1884. Hiervoor werd pachter de heer N. Rammeloo Kusse, te Philippine, voor 315. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 90 centimen tot fr. 1,10; stieren, koeien en vaarzen 72 tot 98 centimen; kalveren fr. 1,00 tot fr. 1,45 vette varkens 97 centimen tot fr. 1,10; prijzen onveranderd. Alles berekend per kilo levend gewicht. De markten waren goed bezet. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mecheleu fr. 4,77; Ware- gem fr. 4,05 tot fr. 5,40; Thielt fr. 5,50; Deinze fr. 3,75 tot fr, 4,50; St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,44. Wat bij ons de drukke aardbezientijd beet, haalt nog niet bij hetgeen men uit Amerika verneemt, waar een enkele pachter in Tennessee 140 acres met die vrucht verbouwt en derhalve de „aardbe- zien-koning" wordt genoemd. Op een dag in het begin van Juni hield hij 525 personen op zijn velden bezig. De Brusselsche rechtbank heeft een jonge dame behoorende tot eene achtenswaardige familie, voor- treffelijk opgevoed, van een gedistingeerd en zedig uiterlijk, tot viermaal acht dagen gevangenisstraf en 26 frcs. boete veroordeeld, wegens bet schrijven van lasterlijke brieven, in ruwe, gemeene taal ge steld en aan de leeraars en leerlingen van het Koninklijk Conservatoire gerichtmet wie zij dagelijks omging. Er waren 317 van die brieven, welke het geheele jaar 1881 het Conservatoire in opschudding hadden gebracht. Te Berlijn is sedert eenige dagen eene groote zijderupskweekerij aangelegd. Eenige vertrekken zijn van latwerk voorzien, waarop ramen gelegd zijn, zestig in getal, die voor ongeveer twee millioen rupsen tot verblijfplaats verstrekken. Een aantal vrouweu, voor wie anders geen werk te vinden was, zijn bezig met in den omtrek de noodige moerbeibladen tot voedsel der rupsen te plukken. Men zal er tot 350 kilo daags noodig hebben. In November a. s. zal een examen plaats hebben van hen, die naar de betrekking van surnumerair bij de posterijen dingen. Het aantal vacaute plaat sen bedraagt 15. Den 19 Juli a. s. zal het 250 jaren geleden zijn, dat de droogmaking van de Schemer is voltooid. Door de inwoners van den polder zal die dag feestelijk worden herdacht. In h Artis" te Amsterdam zoogt een hond een jong wolfje, aanvankelijk met het meest gewenschte gevolg. Te Arnhem is iemand het huis zijner schoonmoeder binnengedrongen en heeft deze toen zoodanig toegetakelddat zij leveusgevaarlijke wonden bekwam. Een 12jarige kerkdief is door de rechtbank te Roermond tot 4 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Te W essem viel een 4jarig kind in een onbewaakt oogenblik in de Maas. Korten tijd daarna werd het er levenloos uit gehaald. Te Beusichem heeft een jongeling, die in een kersenboomgaard aldaar onvoorzichtig zijn geladen geweer naast zich zette, waarvan de haan onverwaeht overging, zich dwars door de linkerhand geschoten en deze zeer beschadigd. Een landbouwer te Bergschenhoek heeft op zich genomen, een kaas te maken van 25 Ned. pd. zwaar, voor de internationale landbouwtenstoonstel- ling te Amsterdam in 1884. Terwijl te Ooster- hout de metsetaar P. V. in een kelder aan het werk was, stortte eensklaps een gedeelte van het gewelf in, met het ongelukkig gevolg, dat de man zoo ernstig aan het hoofd gekwetst werd, dat hij den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. Chicago schijnt de eer te hebben den schoonsten baard van de wereld te kunnen aanwijzen. Adam Kuper nl60 jaar oud draagt een baard van 12^ voet tang. Als hij uitgaat, wikkelt hij zijn baard in een lederen gordel om zijn lijf. Thuis laathij hem in zijn voile lengte hangen en wikkelt er in koude dagen zijn voeten in. Als een zeldzaam voorbeeld van oprechtheid en onpartijdigheid zien wij een winkelier in een Lim- burgsch blad aanbieden„Eau de Botot," het meest beroemde van alle tandwaters, per flacon f 1,80, en in dezelfde advertentie„Eau dito de Botot," een namaaksel van het echte per flacon f 0,40. De brandkast van het station van de Ned. Centr. spoorw. maatsch. te Kampen is gestolen. Gelukkig bedroeg de inhoud niet meer dan een paar honderd gulden. De brandkast werd open- gebroken op eenigen afstand terug gevonden. Omtrent de vermoedelijke daders is nog niets bekend. De politie doet onderzoek. Zeker orthodox predikant in Erieslaud had het op den kansel over de zondeu der menschen en zeide woordelijk //Als alle water in zee inkt, alle bladeren van de boomen papier en alle gras- scheutjes stalen pennen waren, en alle menschen werden zoo oud als Methusalem en ze schreven nacht en dag door, dan konden ze de zonde van een mensch nog niet beschrijven." Een melkboertje nabij 'a Gravenhage had met zijn nering een aardig stuivertje verdiend, deed de zaak aan kant, besloot naar Amerika te gaan en daar grondeigenaar te worden. Hij nam te Rot terdam passage en stak in den besten luim in zee. Onderweg ging hij dikwijls naar beneden en opende in alle stilte zijn koffer om er de gouden en zil- veren schijven te tellen, die hij in twee leeren buidels had geborgen. De aap van den kapitein had hem die bezigheid echter afgezien, en toen het boertje op een morgen met den eenen buidel klaar was, legde hij dien in zijn koffer en nam no. 2. Maar tegelijk nam de aap ongemerkt no. 1 weg, liep er mee naar boven en klom in de mast. Daar ging hij op den bramsteng zitten, opende den buidel en wierp de klinkende schijven in zee, waarmee hij zich kostelijk amuseerde. Ra- deloos keek het hem nageijlde boertje naar omhoog. De aap had juist de laatste rijksdaalders in zee geworpen en smeet nu den leegen buidel op het dek. De melkboer, op een bank neervallende, steunde: //God is rechtvaardigalles wat ik ge- wonnen heb door 't vervalschen met water, heeft de Satan weer in 't water geworpen." Bij het turfgraven in het veen van Vindu- movergaard in Denemarken werd een menschelijk geraamte gevonden in eene dierenhuid genaaid. Het skelet werd op eene diepte van ongeveer twee el gevonden in een veengrond, die vroeger niet was afgegraven. Op de dierenhuid zag men nog duidelijk sporen van het haar, en het naaisel, dat met gedroogde darmen scheen verricht te zijn, was nog zoo sterk, dat het nauwelijks was los te maken. De overheid gaf dadelijk bevel, het turf graven in de nabijheid van de plaats, waar het skelet gevonden was, te staken, maar ongelukkig hadden de arbeiders, die niet vermoedden, wat de huid bevatte, het skelet bijna geheel vernield, zoodat slechts de eene voet en eenige beenderen in gaven toestand behouden zijn gebleven. Het wordt dezen zomer vijftig jaar dat de lucifers zijn uitgevonden. Deze uitvinding dankt men aan een student in de chemie J. F. Kammerer, uit Ludwigsburg, die, voor een politiek misdrijf in de Staatsgevangenis opgesloten, vergunning kreeg om in zijn eel zijn gelief koosde studien voort te zetten en toen in den phosphorus het lang gezocht middel vond om de onvoldoende zwavelstokken tot volmaking te brengen. De rookers, snuivers en pruimers in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben, sedert de invoering van de tabaksbelasting (1862), 625 millioen dollars (ruim 1560 millioen gulden) aan de schatkist opgebracht. Voor het loopende jaar wordt op een opbrengst van 40 millioen dollars gerekend. Een vingerwijzing voor ons Ministerie van Financien. Den 3 Juli viert zekeren P. Billestraeten te Leuven zijn lOOn verjaardag. Hij heeft bijna al de veldslagen van het eerste keizerrijk bijge- woond en nam eveneens deel aan den stag bij Waterloo. Slechts eenmaal werd hij gekwetst. Ondanks zijn hoogen ouderdom is de man goed gezond. Zekere boer, Pierre Ardause, te Parijs aan- gekomen om 18,000 frs. bij de Bank te halen, had intusschen kennis gemaakt met twee indivi dual, zooals er in de hoofdstad duizenden zijn. Toen hij zich uitliet, dat hij 'savonds per treiu naar Bavonne moest, herinnerde zich een der twee z/vrienden", dat hij ook naar diezelfde stad moest. De derde vergezelde de twee reizigers. Op aan- raden van zijn nieuwe kennissen had het boertje zijn portefeuille in den koffer van zijn reisgenoot geborgen, die hem korten tijd daarna deze koffer in bewaring gaf, zeggende, dat hij iemand spreken moest en dadelijk terug zou komen. De boer wachtte, en toen hij eindelijk, des wachtens moede, de koffer openmaakte, zag hij, dat zijn ,/vrieud" hem bestolen had. Dezer dagen, terwijl men aan het gewelf werkte van den put in een huis der rue Sondeville te Peruwelz, in Henegouwen, zag men eensklaps iets op het water drijven; men hield het aan vankelijk voor twee stukken hout, doch weldra ontdekte men, dat het de twee beenen van een lijk waren. Men onderzocht den put en vond weldra het overige van het lichaam, waarschijnlijk dat eener jonge vrouw. De put bevindt zich in een huis, vroeger bewoond door zekere vrouw Eykmayer, bij verstek tot drie jaren gevangenis straf veroordeeld, wegens niet nader aan teduiden praktijken, waarvan, naar men vermoedt, ook de ongelukkige, wier lijk thans gevonden is, het slacht- offer zil geweest zijn. De politie doet onderzoek. ^Ceetfjcting-enu Van 19 tot en met 21 Juni zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 19 Juni. Eng. stoomb. Resolute, kap. Holliday, van Londen met stukg. 20 Juni. Noordsche bark Jenny, kap. Gundersen, van Riga met hout (bestemd voor Selzaete.) Van 19 tot en met 21 Juni zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent: 20 Juni. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Eulton, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Rowbother, naar Goole met stukg. 21 Juni. Eng. stoomb. Resolute, kap. Holliday, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, naar Liverpool met stukg. Russische brik Suomalainen, kap. Thure Lillia, naar Nystad met ballast. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 21 Juni. Eng. stoomb. Douglas, kap. Palmer, van Sunderland met kolen. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New-Castle met ruw ijzer. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen 19 Juni. Eng. stoomb. Gardepee, kap. Bien- venu, naar Bilbao ledig. 21 Juni. Eng. stoomb. Mona, kap. Nugent, naar Londen met stukg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2