Landbouwberichten. Gemengde berichten. getuigenverhoor, verre beneden bet thans bekende. Door den advocaat-generaal bij bet bof te 's Bosch is 8 jaren gevangenisstraf geeiscbt tegen Jean Wolters en 7 jaren gevangenisstraf tegen Jacques Wolters, benevens geldboeten. Te Breda is overleden een der oudste, zoo niet de oudste der nog in functie zijnde ambte- naren bij de posterijen, de heer P. J. Pradier, hoofdcomtnies. Hij mocht nu een jaar geleden zijn SOjarig jubiM als ambtenaar bij de posterijen vieren en was gedurende deze balve eeuw voort- durend op het postkantoor te Breda in dienst ge- weest. De algemeen geacbte man bereikte den ouderdom van bijna 70 jaren. Het aantal steenen, dat bier te lande jaar- lijks wordt vervaardigd, bedraagt niet minder dan 1,000,000,000 een milliard. Zeker mag de steenfabricatie dus tot de belangrijkste industrien in ons land gerekend worden; p. m. 170,000 menscben, klein en groot, vinden er een middel van bestaan in. Door bet bestuur van de Amsterdamscbe tentoonsstelling is besloten, van af heden den toe- gangsprijs dagelijks te stellen op 50 cents, be- balve des Vrijdags. De entree blijft op dien dag een gulden. Die maatregel is genomen vooral met bet oog op de bezoekers van elders, daar bet moeielijkbeden gaf, in verband met de verscbillende entreeprijzen, goedkoope retourtreinen te organiseeren. Zooals bekend is, deed de Minister van Justitie, de heer Modderman, een beroep op den steun en de medewerking van particulieren om bet misbruik van sterken drank te bestrijden en heeft dientengevolge de „Volksbond," vereeniging tegen drankmisbruik, met medewerking van het rijk en de gemeente Amsterdam daar drie kiosken doen oprichten, waarin glazen bier, 1/3 liter inhoudende, tegen 5 cent per glas worden verkocht. Hoewel die kiosken pas geopend zijn, worden dagelijks reeds honderden glazen verkocht en dat bet bier in den smaak valt, blijkt ook daaruit, dat veel werklieden reeds komen met flesschen, kruiken of kannen om daarin bier te balen. Zelfs tappers en slijters bebben verzocht dat de Bond bun bier per fust zou leveren. De zaak neemt dus blijkbaar zoo goed op dat, hoewel de onderneming is opgericht met het oog op de tentoonstelling, ze wellicht een deflnitief karakter zal verkrijgen. In de Belgische bladen komen nadere mede- deelingen voor over de reis van den luchtballon Pilatre de Rozier. Lboste verliet te middernacht van 9/10 dezer Boulogne-sur-Mer en steeg tot e.en boogte van 600 meters. De wind was toen gunstig. Na uren lang door een dichten nevel gedreven te bebben, bevond de ballon zich Zaterdag-ochtend te 6 uren op een boogte van 400 meters, onder zulk een zonderlinge temperatuur, dat de voeten van de lucbtreiziger zoo koud als ijs waren en zijn gelaat als vuur gloeide. Lboste wist niet waar bij zich bevond en dwaalde eenigen tijd op geluk rond. Te uren daalde de ballon langzamerband weder tot 500 meters en zweefde boven de kazerne Sainte-Barbe, van Duinkerken, waar hij spoedig op het voorplein neerkwam met behulp van eenige soldaten en voorbijgangers. Te 9 uren steeg Lboste op nieuw op en verhief zich in eens tot 2000 meters hoogte. Te 10 uren werd de ballon ongeveer ter hoogte van 4000 meters door een hevig on weder overvallen. Donderslageu deden zich booren, die den ballon en het schuitje deden schudden en de lucbtreiziger bedwelmden, zoodat hij niets bemerkte van betgeen er om "hem gescbiedde. Kort daarna een weinig van bedwelming bekomen, bespeurde bij de zee onder zijn voeten. Te 2 uren daalde de ballon met buitengewone snelheid en was weldra niet meer dan 800 meters van de oppervlakte der zee verwijderd. Nu begon het gevaar; de voorraad ballast begon uitgeput te geraken en onvermijdelijk moest het lucbtschip in het water stortenna twee uren was er geen bal last meer om uit te werpen, want Lboste had alle voorwerpen in het water geworpen, die bij missen kon. Intusschen raakte de ballon nu nabij de geduldige, smartvolle taak vergoeden. De arme Urbanus feedbij verbruikte zijn jeugd en zijn kracbten voor de bestrijding van een ongeneeslijke kwaal. Waarheen hij zijn blik ook wendde, overal zag bij bronnen voor moedeloosbeid. De toekomst was voor hem even akelig dan bet tegenwoordige. Mijnheer De Champrenault was al zes jaren dood. Mevrouw Delaunay werdaoud en zwak. Op zekeren morgen kwam er een brief, die de haudteekening voerde van mijnheer Ligneur, den notaris van St. You. In dien brief werden de erfgenamen van inijnbeer De Champrenault onmiddelijk naar Bel- lesme opgeroepen. Mevrouw Delaunay werd door ziekte en zwakte aan huis gekluisterd en zij kon Marie dus niet vergezellen. Deze vertrok dus alleen met liaar docbtertje onder de boede van Urbanus. Zij maakte de reis, zooals wij reeds weten. Zij bleef in de berberg den Gouden Leeuw, waar wij liaar lieten. Gedurende die zes jaren bad Dubos een zonder- ling leven gevoerd. Zoodra bij het overschot van de fortuin van den ouden edelman in banden bad, overwoog hij ernstig, hoe bij dat goed zou kunnen gebruiken yoor bet makeu van nieuwe slachtoffers. (Wordt vervolgd) golven, die reeds tegen het touwwerk spatten, en de luchtreiziger riep te vergeefs om hulp. Een uur later lag de ballon in zeeLboste, die op den ring de vlucht genomen bad, voelde zijn krachten afnemen en wanhoopte er aan, ooit het land terug te zien. Een kwartiersuurs later bespeurde bij echter een zeil in de verte. Het was de Franscbe logger Noemi, kapitein Cauzie, op reis naar Antwerpen. De Noemi kwam ter hulp opdagendoch eerst den ballon voor een brandend schip aanziende, zeilde zij lang heen en weder alvorens te naderen. Te 5£ uren zag de bemanning baar dwaling in en met groote moeite gelukte het nu, den luchtreiziger met zijn ballon, die echter gebarsten was, aan boord te krijgen. De heer Lboste is voornemens, ondanks de uit- gestane gevaren, nogmaals de proef te wagen om bet //perfide Albion" een bezoek te brengen In de residentie loopt bet gerucht dat wij als zoodanig slechts vermelden van de ver- loving van Z. K. H. Prins Alexander, Kroonprins der Nederlanden, met Hertogin Elisabeth Svbilla Maria Dorothea Louisa Anna Amalia, geb. 28 Febr. 1854, tweede dochter van den Groothertog van Saksen en diens gemalin, de Groothertogin van Sakseu, geb. Prinses Sophie der Nederlanden, zuster des Konings. Uit het verslag over 1882, gisteren in de algemeene vergadering van deelhebbers der stoom- vaartmaatscbappij Zeeland, te Amsterdam gebouden, uitgebracbt, bleek o. a. dat het afgeloopen jaar zich kenmerkte door twee belangrijke gebeurtenissen. nl. bet ongeval aan de landingsplaats te Queenboro en de opheffing der garantie van de 4^ pCt. obligatie—leening. In den toestand van de pier te Queenboro is nog geen verandering gekomen, zoodat de ont- vangsten van bet goederenvervoer daaronder blijven lijden. De tweede gebeurtenis oefende een boogst belangrijk ongunstigen invloed uit op den finan- cieelen toestand der Maatschappij. Niettegenstaande de groote opofferingen voor geregeld goederenvervoer na afschrijving voor het ketelfonds van f 36,000, voor eersten aanleg ad f48,722 en voor buitengewone reserve ad/"100,000 wijst de rekening nog een voordeelig saldo aan van f 125,281, waardoor een dividend van S*/™ pCt. op de beide categorien van aandeelen kon worden uitgekeerd. Er werden 66,046 reizigers vervoerd, tegen 63,953 in 1881. Het goederenvervoer was slechts 620 ton beneden dat van 1881. De bruto—op- brengsten beliepen f 1,071,345 tegen f 1,074,810 in 1881. Het goederenvervoer gaf f 33,581 min der, het personenvervoer f 26,872 minder dan in 1881, hetgeen, de omstandigheden in aanmerking genomen, niet ongunstig is. Het postvervoer blijft steeds toenemen. De Staat was daarvoor verschuldigd f 145,433, doch daar de Maatschappij per contract aanspraak heeft op f 151,000, werd bet overige bijgepast. De exploitatiekosten bedroegen f 727,594 of f 1993,41 per reis, tegen f 1985 in 1881. Yertegenwoordigd waren 1128 aandeelen of 152 stemmen. Een voorstel tot verkoop van bewijzen van aandeel werd goedgekeurdeen voorstel tot wijziging van de statuten zal dientengevolge a. s. Maandag behandeld worden, aangezien thans geen voldoend kapitaal aanwezig is. De balans, het verslag en dividend werden goedgekeurd. In de jl. Vrijdag gebouden zitting der arron- dissements-recbtbank te Rotterdam heeft Mr. Haas bet volgende medegedeeld omtrent het beloofde lijstje der schulden van de millioenen-juffer De beklaagde Jaantje Struik, heeft hem het lijstje ter hand gesteld en hem medegedeeld dat zij na afloop der kwijting de daartoe benoodigde gelden aan haar verdediger zal verschaffen. Pleiter heeft baar ernstig afgevraagd, of zij daartoe inderdaad den wil heeft en in staat is. Zij heeft bevestigend geantwoord, hoewel de vraag of zij de bedragen geheel zal kunnen voldoen afbankelijk is van om standigheden. Pleiter heeft zich bereid verklaard, die uitbetalingen te doen, met de opmerking dat hij die ook gaarne aan anderen overliet. De uit- betaling zal plants hebben na afloop van dit rechts- geding. Het lijstje luidt: Wildeboer f 19,000, Van Vliet 21,000, Wed. Dalen 200, Sinkel 8000, een onbekend bedrag aan den stalhouder, Van Zutphen 1300 voor onbetaalde huur, Hoetink 35,000, waarvan echter bedragen van 2800, f 3300, 6400 en f 1200 moeten worden af- getrokken, Kuijk f 1700 of f 3300, Roos of Rosen 1800, V. Walraven 700, Gerrit Struik 24,000, met de opmerking dat zij niet weet uit welke bron hij haar gelden heeft verschaft; Woud- huijzen 80,000, met de opmerking dat uit de opbrengst der brillanten, uit geschenken enz., enz., hem reeds veel is terugbetaald ;ten slotte een haar nog niet met juistheid bekend bedrag aan Van der Gant, waarover zij nog niet heeft nagedacht. Al deze sommen bekent Jaantje dus schuldig te zijn en neemt ze aan te betalen. In de zitting van gisteren wenschte de beklaagde daarbij nog te voegen, dat zij nog schuldig is aan den heer V. Vliet f 19,000, aan den heer Wilde boer f 19,000, juffr. de wed. V. d. Pol f 200, deze heeft echter zilveren voorwerpen gekregen, dit doet echter aan de schuld niets af, Kost de stalhouder f 7, aan Sinkel f 8000, aan juffr. Zutphen f 1300 en nog gelden voor het ouderhoud van haar kind. TER NEUZEN, 19 Juni 1883. Z. M. heeft met het gezondheidsonderzoek van schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 (Stbl. no. 35), voor den tijd van drie jaren, met ingang van 1 Aug. a. s. belast voor Ter Neuzen J. van Pienbroek aldaar. Bij koninklijk beslnit van 15 dezer is be- noemd tot voorzitter van het waterschap Stoppeldijk c. a. de heer A. G. V. Hombach, te Hulst. Naar wij vernemen heeft de heer J. Donze Az. alhier ontslag genomen als lid van den gemeente- raad, wegens redenen van gezondheid. In de 2e helft der maand Mei is door het postkantoor alhier, de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres vanP. Paulisse te Amsterdam. Bij de aanbesteding der straatverlichting met petroleum alhier voor het tijdperk 1883/84 op heden, zijn ingeleverd 6 insehrij vingsbiljettende minste inschrijving is gedaan door J. Wieland voor f 6,49 per 1000 uren verlichting. Door het bestuur van den Nieuwe Neuzen- polder is jl. Zaterdag alhier aanbesteed Het ver- beteren, aanleggen en onder profil brengen van 3300 M. rijbaan in den polder, het begrinten van dien weg enz. met het onderhoud tot en met 30 April 1884. De laagste insehrijver was D. de Doelder Jacz. te Ter Neuzen, voor f 4570. Hulst, 18 Juni. Heden had alhier de aanbe steding plaats van het bouwen van een steenen wachtsluis bij Campen, strekkende tot verbetering van den waterafvoer van het waterschap Stoppeldijk c. a. Voor deze besteding waren ingekomen 4 biljetten, die de volgende inschrijvingen behelsden P. Visser, te Hansweert, f 18272 G. Daane Bolier, te Sliedrecht, f 17908,50; A. Tholens, te Ter Neuzen, 15971,75 R. Walraven, te Ter Neuzen, f 14628. Hoek, 18 Juni. Vrijdag jl. is door het bestuur van den Koudenpolder alhier aanbesteedHet maken en vernieuwen van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken aan de waterkeering van dien polder met het onderhoud daarvan tot 1 Januari 1884. Voor dit werk werd ingeschreven door de vol gende heeren C. Blok, te Hoek, voor f 1500 P. Bareman, te Hoek, voor f 1430 Jan Tholens, te Hoek, voor f 1390 L. Koole, te Ter Neuzen, voor f 1365Jac. Meertens, te Hoek, voor f 1348 en A. Tholens, te Ter Neuzen, voor y 1173, aan wien het werk is gegund. Zaamslag, 18 Juni. In de hervormde kerk alhier had gisteren namiddag eene kleine storing in de godsdienstoefening plaats, welke werd waarge- nomen door den predikant van Hontenisse. Een boerenknecht nl. riep, na het cojlecteeren uit z/Wanneer je zoo voor den troon van God moeten verschijnen om jullie kinders voor zoo een opvoeding te moeten opvoeden, zullen je rekenschap-moeten geven." Men wilde hem doen heengaan, maar hij bleef toch doorpraten. Eindelijk, na veel moeite en geweld gelukte het, hem te verwijderen. Reeds toen hij de kerk binnenkwam trok zijne wonderlijke houding dadelijk ieders aandacht. Men zegt dat hij lijdt aan godsdienstwaanzin. Hontenisse, 18 Juni. Nadat ongeveer een jaar geleden een timmerman met zijn gezin, bestaande uit 8 personen, en verder vergezeld van een vrijge- zel, eveneens timmerman van beroep, deze gemeente verlieten met bestemming naar Noord-Amerika om te beproeven aldaar hunne maatschappelijke positie te verbeteren, werd Zaterdag hun voorbeeld gevolgd door een broeder en een neef van genoem- den vrijgezel. De achteruitgang van den landbou- wenden stand in de laatste jaren, vooral door ongunstige oogsten, doet ook hier zijn invloed gelden, en zal naar alle waarschijnlijkheid nog velen nopen elders een middel van bestaan te zoeken. Walsoorden, 16 Juni. Heden had alhier de aanbesteding plaats van de vernieuwings- herstel- lings- en onderhoudswerken aan het calamiteus waterschap Walsoorden in het dienstjaar 1883/84 uit te voeren. Voor dit werk waren ingekomen 10 biljetten, die de volgende inschrijvingen behelsden J. Leijs, te 's Heer Arendskerke, f 26666,66 A. van der Beek, te Zaamslag, f 24900 D. Bolier, te Rilland, f 24747 A. Tholens, te Ter Neuzen, f 24700 J. Kraaieveld, te Kruiningen, f 24500 P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, f 23700 J. F. Andriessen, te Hontenisse, f 23520C. van der Hooft, te Ter Neuzen, f 23188 A. Vermorken, te Hontenisse, f 22998W. Ringhout, te Hon tenisse, f 22873. Het werk is, behoudens hoogere goedkeuring, aan den laagsten inschrijver, den 'heer Ringhout, gegund. De raming bedroeg f 23633,55. Philippine. Naar men hoori; zal de bedijking der buitengronden in het S&sche gat, waarvan onlangs in dit blad sprake vmsj nog in 1883 worden uitgevoerd. ^gn' Aan onze gemeentehaven wordt, volgens concessie- voorwaarden, door de bedijkers eene groote spuikom aangebracht tot diepliouding der geul voor de haven, van welke diephouding men echter geene groote verwachtingen koestert. Aangezien de haven voor onze gemeente eene levenskwestie is, ziet men met gespannen verwach- ting de werking van dezen spuiboezem tegemoet. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middel burg. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Juni het volgende vonnis uitgesproken J. v. d. H., landbouwersknecht te Boschkapelle, is wegens beleediging van een bedienend beambte in functie veroordeeld tot f 25 boete of 7 dagen gevangenisstraf. De paardenmarkt te Numansdorp was Vrijdag jl. druk bezocht. Aangevoerd werden ruim 800 paarden, waarin drukke handel heerschte. Tot flinke prijzen werd ongeveer 2/3 verkocht, veelal aan Duitsche en Fransche kooplieden. Als bizonderheid meldt men, dat het paard van de wed. J. Sipsma in de Hempensermeer onder Warga, twee levende veuleus heeft geworpen, een van het mannelijk en een van het vrouwelijk geslacht. Te Rotterdam zijn de vorige week aangegeven pokkenlijders 34, overleden 14. De bevolking van Amsterdam heeft het cijfer van 350,000 be- reikt. De opening van den spoorweg Leeuwar- denSneek is onbepaald uitgesteld. Wat er aan hapert, wordt niet gemeld. Door den visscher Geert Vinke te Zwartsluis, is in het Zwartewater een steur gevangen van 80 pond. Te Voorst sloeg Vrijdaginiddag de bliksem in de woning van een bakkersknecht. Eene koe, eene pink en 2 varkens werden een prooi der vlammen. Te Nieuwolde werden twee voor den ploeg gespannen paarden, waarmede de arbeiders op het veld werk- zaam waren, door den bliksem gedood. De ar beiders kwamen met den schrik vrij. Eveneens is de bliksem in het erf van den landbouwer G. J. Woertink te Varsen, onder Ambt Ommen, geslagen. Het huis en de schuur waren weldra een prooi der vlammen. Men had nog even tijd eenig huisraad te redden. Eenige varkens zijn echter in de vlammen omgekomen. Alleen huis en schuur zijn verzekerd. Te Oisterwijk (N.-B.) is deze week een der grootste leerlooiers gefailleerd, naar men zegt met een te kort van 50 a 60 milles. Uit eene weide onder Rosmalen zijn des nachts twee koeien gestolen. De verdachte van den diefstal is aangehouden. De koeien zijn terecht. Te Puttershoek is een jongetje van 2 jaar in het water geraakt en verdronken. In een koffiehuis te Bonn is een Nederlander gevan gen genomen, die aanstoot gaf door smaadredeneu op den Pruisischen Staat, den Keizer en Bismarck. Uit Semlin wordt gemeld, dat de grootste Servische spoorwegtuntfel tusschen Belgrado en Rissiani is ingestort. Verleden week is uit het huis van arrest te Amsterdam naar het huis van arrest te Zierik- zee overgebracht de bekende directeur van het generaal correspondentie-kantoor voor landverhui- zers, Ietze van den Berg, ten einde door den rechter—commissaris, belast met de instructie van strafzaken, te Zierikzee te worden gehoord. Ge- noemde Van den Berg schijnt ook te Oud-Vosmeer, evenals op vele andere plaatsen, van verschillende personen gelden te hebben ontvangen, onder voor- geven hen daarvoor naar Amerika te zullen brengen en hun goede betrekkingen te bezorgen, waarvan echter tot heden nooit iets gekomen is. Een milicien uit de provincie Groningen, te 's Bosch in garnizoen, ontving 30 centen aan muntspecie in een brief zijner ouders, die minder bekend waren met de bepalingen onzer postwet. Het porto echter van dien brief beliep 27 cent. De postdirecteur was hem genadig, en bezorgde hem, zonder nadeel voor den lande den brief kosteloos. In ettelijke gemeenten nabij Dordrecht is het opstootje tegen de vaccinatie dezer dagen voort- gezet. Overal het bekende buurwijvenpraatje, dat de kinderen met geweld op school zouden worden ingeenteen der koffievrouwen had zelfs //gezien," dat er een groote pot met koepokstof in school was gedragen, en dergelijke onzin meer. Zoo hebben de uitgestrooide leugens o. a. reeds de ge meenten Sliedrecht, Bolnes, Oud-Beijerland en IJsselmonde in bewegiug gebracht en zijn zelfs feiten voorgevallen, die zeer na aan strafbare han- delingen grenzen; de arme misleiden tracht men echter, natuurlijk, liever door overtuiging tot rede te brengen, maar 't gaat moeielijk. Een oppassend jongmensch, timmermansgezel, werkzaam aan den bouw van het nieuwe gemeen- tehuis te Breskens, had het ongeluk een misstap te doen, terwijl hij bezig was met het leggen der balken op de tweede verdieping, en viel dienten gevolge van eene hoogte van ongeveer 25 voet. Hij werd zwaar gekneusd, en zijn toestand is be- denkelijk. Vrijdagochtend omstreeks 6f uur werd de vergulde bal, staande op de R.—K. kerk in de Haarlemmerstraat te Leiden, door den bliksem vaneengespleten. Een dee! er van viel op de stoep voor de kerk neder, terwijl het andere op de binnen- plaats van een beleudend hofje neerkwam. De bij den vroegdienst aanwezige personen kwamen alien met den schrik vrij. Te Maastricht zijn bij het aanleggen van riolen verschillende gouden en zilveren munten uit den Spaanschen tijd gevonden. De merkwaar- mm i ii in—hi iir--> -T^»ry;->V|.rr.yria'VT.'.'^BnaBTrr—ag—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2