Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1887. Zaterdag 16 Juni 1883. 23e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bind vcrwcliijut Uinsdag- en Vrijdagavoud bij den uitgcver JI. H. G. D II O IV T te Ter Neuzen. Ir*olitieli Overseicht. Terwijl in Egypte weder een bloedige acte werd afgespeeld van het sedert jaar en dag zooveel aan- dachttrekkend treurspel, de worsteling van Arabi- paclia voor de onafhankelijkheid der Egyptenaren, wordt in het Engelsche Lagerhuis met goed ge- volg, hoewel niet zouder hindernissen, een tusschen- spel gespeeld van het kluchtspel de belanglooze tusschenkomst van Engeland in de Egyptische kwestie. Op dien dag toch werd aan Sulevman Sami, Bey Dalioud, onderbevelhebber van Arabi in Alexandria, het doodvonnis voltrokken wegens het in brand steken van die stad, toen tengevolge van hare beschieting door de Engelsche vloot Arabics leger zich vandaar moest terugtrekken, en, zonderlinge speling van het noodlot, terzelfder tijd wordt in het Lagerhuis de wetsvoordracht behandeld om aan den beschieter en vernieler van Alexandria, den Admiraal Seymour, en aan Lord Wolse- ley, den „overwinnaar" van Tel-El-Kebir, beiden voor deze heldendaden door de Koningin reeds tot die nieuwe waardigheid bevorderd, eene finale belooning van 300,000 en 360,000 gulden toe te kennen wegens de uitstekende diensten, in Egypte bewezen. Zonder twijfel zal de regeering er in slagen, deze douceurs voor de twee arme lords er door te haleu, maar zonder horten en stooten gaat het toch niet. Engeland maakt zich intusschen weder gereed voor mogelijke gebeurtenissen in de Chineesche wateren en om een oog in 't zeil te gaan houden voor de daar toeveude Fransche vloot. In Duitschland heeft de minderheid der volks- vertegenwoordiging in den llijksdag, wier aanvoerder en leider Eugen Richter is, den verderen strijd voor haar goed recht opgegeven. De meerderheid, die uit de meest afwijkende verschillende partijen is samengesteld, wil der regeering in alles slaafs ter wille zijn en haar door dik en dun volgen. Richter achtte het grondwettig stelsel van volks- vertegenwoordiging voer Duitschland verloren, nu het uitvoerend gezag in den persoon van den Keizer was tusschenbeide getreden om zijne wen- schen kenbaar te maken. Hij stelde voor om nu alles maar achter elkander af te hamerenhet was zijns inziens nuttelooze krachtverspilling, nog verdere besprekingen over de regeerings-voorstellen en be- grootingen te hebben, nu het een uitgemaakte zaak was en toch alles aangenomen zal worden. Elkeu dag verwacht men de sluiting van den liijksdag, daar nu alles natuurlijk zeer vlug af- loopt. Een ander staatsman, Benningsen heeft zijn ontslag genomen als volksvertegenwoordiger in den Rijksdag en in den Pruisischen Landdag wegens de verwarring die in de binnenlandsche toestanden heerscht. Bismarck bestuurt en regeert met den Keizer. In Italie is men buitengewoon tevreden over FEUILLETQN. 8) ERNESTINE QUESNOT. DE GOUDEN LEEUW. Mijnheer De Champrenault had kort voor de ziekte, die hem grafwaarts voerde, op aanraden van Dubos zijn gelden opgevraagd bij het handels- huis, waar hij ze na zijn terugkeer uit de emigratie geplaatst had. Toen hij stierf lag al zijn geld in de secretaire. Dubos kwam volgens gewoonte ook op den avond van den sterfdag. Later zag men hem niet meer. De erfenis van Marie was verdwenen Het arme kind, dat nu zonder middelen van bestaan was, werd opgenomen door mevrouw De launay, die zelf door den dood van haar echtgenoot bijna tot armoede was vervallen. Urbanus kon niet door studeeren. Hij vormde nu met zijne moeder en met Marie de Champrenault een gezin dat zijn oude woning verliet en minder ging wonen. Urbanus werd kopist. De twee vrouwen werkten met de naald. Zij waren vlijtig en toch deed zich de nood dikwijls op een wreede wijze gevoelen. Lenige maanden gingen voorbij. De smart van Marie verminderde niet, maar scheen met den dag te vermeerdf,"'3. Het jouge meisje had haar vader wel teeder bemindmaar de smart moge zoo hevig zijn als mogelijk, zij ondergaat toch het gewone lot van alle menschelijke gevoelens. De tijd doet het gesloten handelsverdrag met Duitschland. Het is het voordeeligste dat sedert langen tijd met Duitschland gesloten werd. De Minister zegt in de toelichting van het verdrag, dat het getuigt van de onderlinge welwillendheid, welke door de staatkundige betrekkingen, onlangs nauwer tusschen beide landen toegehaald, is in het leven geroepen. Uit Spanje wordt bericht, dat Koning Alfonso den Keizer van Duitschland zal bezoeken en de groote wapenoefeningeu wil gaan bijwonen, om later ook het Spaansche leger daarnaar te kunnen inrichteu. Het is opmerkelijk, hoe alle kleine staten goede verstandhouding zoeken met Duitsch land. Alleen Nederland deelt ^iiet hizonder in de gunst van het groote Duitsche Rijk. Er zijn te veel tegenstrijdige belangen en Nederland is vol- strekt geen volgzame nabuur. Opmerkelijk blijft het, waar de macht is, stijgt het aanzien. Het is iets ontzettend vreemds in de menschelijke na- tuur, die domme krachtsvereering en machtsaan- bidding, welke zich alleen bij de onafhankelijken van geest, die zelf eer en aanzien weten te derven, niet openbaren. Uit Rusland wordt gemeld, dat de kronings- plechtigheden te Moskou met het wijden van een kerk en met een groote wapenschouwiug besloten zijn. De Keizerlijke familie verliet daarop de oude hoofdstad en vertrok na een feestelijken in- tocht te St. Petersburg, in een open rijtuig door een haag van soldaten en na bet bezoeken van een kerk, zonder oponthoud naar het lustslot Peterhof aan de Oostzee. De stad had natuurlijk door tal van vlaggen een feestelijk aanzien. Het weder was fraai, wat zeker wel een buitenkansje voor de toe- schouwers was, want het dragen van parapluies zal wel even als te Moskou verboden zijn geweest. De berichten, dat Rusland het plan heeft op een bezetting van Armenie, blijven aanhouden. In verband daarmede verwacht het zeker verwikkelingen in Turkije. Daarvoor moeten de Russen een aan- zienlijke hoeveelheid krijgs— en oorlogstuig bijeen- brengen en op stoombooten naar de Bulgaarsche Donauhavens laten vervoeren. In Turkije moet het er treurig uitzien. Er wordt voortdurend gevochten in Albanie en in Salonica moet een samenzwering zijn ontdekt om Macedonia met Bulgarije te vereenigen. Bij Koninklijk besluit van 12 dezer is, met ingang van 1 Juli 1883, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan A. J. Risseeuw als burge- meester van Zuidzande. De heer S. D. J. H. Krol, predikant bij de Hervormde gemeente te Lith, vierde den 10 dezer zijn zilveren ambtsjubile. Van al de woningen der Protestanten niet alleen, haar gewoonlijk slijten. Waarom bleef Marie dan zoo treurig Eerst meende mevrouw Delaunay dat zulk een rechtmatige smart niet vluchtig kon wezen daarna verbaasde zij zich. Marie verborg anders haar tranen voor haar zooveel mogelijk. Op zekeren avond was Urbanus werk gaan terug brengeu. Zijn moeder zat alleen bij Marie. Beide vrouwen zwegen. Marie zat over haar borduurwerk gebogen en scheen ij'verig te werken. Maar haar oogen schoten dikwijls vol tranen, die zij ter sluiks wegveegde. Mevrouw Delaunay sloeg haar vol zorg gade. Eensklaps werden Maria's wangen kleurloos. Haar hoofd zonk achterover; zij was onpasselijk. Mevrouw Delaunay ijlde haar te hulp en maakte Maria's kleed los. Zij verbleekte op haar beurt en mompelde//Ongelukkig meisje Marie kwam weer bij en staarde angstig rond. Zij zag mevrouw Delaunay geknield en weenend met gevouwen handen voor haar zitten. Marie raadde alles; een krampachtige snik deed haar borst golven. z/Hij had mij voor God almachtig beloofd, dat ik zijn vrouw worden zoude," stamelde zij. De oude dame beminde Marie als een moeder. Zij boog haar hoofd, omdat zij niet durfde vragen of berispen. z/Voor God almachtig!" herhaalde Marie vurig. '/0> gij/ die voor mij als een moeder waart, gij moet mij vergiffenis schenken. Hij heeft gezworen. maar ook van vele der Roomsch-Catholieken en Israelieten wapperde de nationale driekleur. Een particulier schrijven uit Vardoe dato 30 Mei van den kommandant der Willem Barents, door een ingezeten van Utrecht ontvangen, meldt het volgepde„Na een zeer voorspoedige reis van 21 dagen kwamen wij in welstand te Vardoe aan. Van de Varna is hier niets bekend; evenwel maakt men zich over 't algemeen hierover niet ongerust. De ijsberichten zijn gunstig; een tele gram van Hammerfest meldde mijProbably No- vaya Zemlya approachable." Uit Zierikzee wordt omtrent de afdamming van het Slaak, een zaak van het grootste belang met het oog op de verbinding der eilanden met den vasten wal, het volgende medegedeeld Op de Staatsbegrooting voor 1882 was een post uitgetrokken voor de afdamming van het Slaak. Door verschillende omstandigheden is dat jaar daaraan niets gedaan, waarom op de begrooting voor 1883 opuieuw eene som voor dat doel is uitgetrokken. In verband daarmede is reeds maanden geleden door den Minister van financien aan den hoofdopziener der domeinen in Zeeland, den heer Brand te Middelburg, last gegeven om een bestek voor de afdamming van het Slaak op te maken. Niettegenstaande van de zijde van den Minister van financien op spoed is aange- drongen, is door den genoemden hoofdopziener tot nu toe geen bestek aan den Minister gezon- den, waardoor men natuurlijk niet met de zaak kan voortgaan. //Veritas" schrijft uit Utrecht: Velen ver- wonderen zich te dezer stede over het zonderlinge feit, dat, niettegenstaande het vele courantengeschrijf over het gebeurde op het Munsterkerkhof, dejus- titie geen maatregelen neemt tegen het ontsnappen dier lieerendaar zij zich toch niet ontzagen om 15,000, zegge vijftien duizend gulden, aan den echtgenoot der overledene aan te bieden, indien hij slechts, let wel, hen niet te zeer wilde bezwaren, zoo is dit toch een bewijs, dat hun conscientie zich in deze zeer luide doet hooren en zij beducht zijn voor een proees, dat noodwendig niet in hun voordeel zal uitvallen. Het is eene waarheid, dat, waar de heeren Van Boetselaar en Van Weede van Dijkveld, mannen van bekende rechtscliapenheid en rechtsgevoel, zich de zaak hebben aangetrokken, de heeren juristen thans geen kans hebben aan het geding te ontko- men; maar juist daarom vinden vele onzer stad- genooten het een ongehoord feit, dat de overheid de hand niet op hen legt; waren het eenvoudige burgers, zij waren wellicht reeds lang achter slot en grendel, maar waar het de zoons van de eersten uit den lande betreftthans De Minister van Financien heeft op een adres hem uit Zwolle gezonden, waarbij wordt verzocht Hij zal terugkomenZulk een eed is immers heilig, mevrouw?" En nu mevrouw Delaunay niet antwoordde, stond Marie op. Zij greepNle oude dame eens klaps bij de hand. //Denk gij dan, dan hij niet zal terugkomen?" fluisterde zij. De oude dame trok Marie aan heur boezem en hield het meisje omhelsd. Na lang zwijgen ondervroeg zij Marie, die open- hartig antwoordde. Zij aarzelde, maar toen zij den naam moest noemen van den ellendeling, die haar had bedrogen. Wij weten al, dat het Dubos was. Iloe had hij haar kunnen bedriegen, die tijdens net leven van mijnheer De Champrenault Marie slechts eenige malen bij toeval had gezien, die liaar slechts in het bijzijn van haar vader had gesproken, die zelf meestal eischte, dat zij moest heengaan, voor hij met zijn verdichte oproerige planuen voor den dag kwam. Hij was even stoutmoedig, als iedereen, die niets heeft om te verliezen. Mijnheer De Champrenault stelde in hem volledig vertrouweu. Als hij met zijn dochter sprak was de grijsaard soms eenigszins vertrouwelijk. Hij zei te weinig om Marie in zijn verwachtingen te doen deelen, maar genoeg om den werkzamen, onvermoeiden agent van de over- wonnen partij, om Dubos te omringen met het romantisch, geheimzinnig prestige, dat zoomachtig op een jeugdig hart werkt. herziening der zegelwet, in dien zin, dat alleen de kwitantien van f 1000 en daarboven van zegel behoefden voorzien te worden, geantwoord, dat het verzoek vooralsnog niet in gunstige overweging kan worden genomen. A erbazend is het getal der zich zeer sterk ver- menigvuldigende hazen op Noord-Beveland. Geen zeldzaamheid is het, troepjes van 10 it 12 bijeen te zien zitten. Dan krijgt men den indruk, dat het er wel eene opzettelijke kweekplaats van dit wild moet zijn. oor den liefhebber van jagen zeker een aangenaam vooruitzicht, voor den landbouwer echter een ware plaag. Niet gering toch is de schade, welke de dieren in het koren- veld aanrichten, door in alle richtingen gangpaden van aanzienlijke breedte te maken. Door de politie te Wageningen is Christina Klaassen, wier opsporing door den commissaris van politie te Bergen op Zoom was verzocht, in eerstgenoemde gemeente aaugehouden. Ze was nog reizende met Gerardus Sernitz en is naar hare ouderlijke woning opgezonden. V oor de duizenden, die bijgedragen hebben om het lot te verzachten van de nagelaten betrek kingen der slachtoffers van de ontploffing der kruit- fabriek bij Muiden op 19 Jan. jl., is het waar- schijnlijk niet van belang outbloot, te vernemen dat de 50 a 60 arbeiders dier fabriek al den tijd, dat de fabriek braak ligt, het voile werkloon heb ben ontvangen en hun dit tot uit. Juni wordt uitgekeerd. Ook de weduwen der arbeiders, die bij de ramp om 't leven kwamen, ontvingen het loon dat hun echtgenooten verdienden. Na uit. J uni treedt de regeling in werking, vastgesteld door het Comite, dat zich belastte met het creeeren van een fonds voor deze hulpbehoe- venden. ledere weduwe ontvangt dan 2 per week zoolang zij leeft, al of niet hertrouwd. Yoor de kinderen wordt f 1,25 's weeks uitgekeerd tot hun 2Se jaar. Zoo ontvangt dan de wed. D. Dolleman met haar 7 kinderen 10,75 per week, d. i. nog meer dan haar man gemiddeld verdiende. De rente van het bijeengebrachte kapitaal moet, naar verzekerd wordt, niet geheel voor deze uit- keeringen voldoende zijn, doch wordt door de eigenaren der fabriek, de familie Bredius, onbe- krompen gesuppleeerd. - Aan elk van de visschersmeisjes, die op uit- noodiging van het bestuur der Londensche visscherij- tentoonstelling (onder bescherming van den Prins van Wales) onder geleide van Nederlandsche dames de opening dier tentoonstelling hebben bijgewoond, is door den Markies van Hamilton, voorzitter van het receptie—comitd, en zijne vrouw een medaille in keurig etui vereerdals souvenir aan die plechtigheid. Door het college van de zeevissche- rijen is daarbij gevoegd een photografie, voorstel- lende de vijf Nederlandsche visschersmeisjes. Marie zag in hem een ridder uit den ouden tijd, die alleen tegen alien streed voor God en zijn Koning. Dubos had, omdat hij belust was op de over- blijfselen van de fortuin van den ouden Konings- gezinde, weldra om de hand van diens dochter gevraagd. Doch de fortuinzoeker liep een blauwtje, omdat mijnheer De Champrenault reeds geengageerd was tegenover de familie Delaunay. Toch gaf hij den moed niet op. Terwijl hij de volledigste be- rusting veinsde, omdat hij bij den grijsaard geen argwaau wilde wekken, begon hij Marie te zoeken. Dit arme kind, dat nog geen kwaad kende, werd laf bedrogen. Eerst had Dubos dusdoende de toestemming willen afdringen van den ouden vader, die toen reeds de eerste aanvallen gevoelde van zijn doodelijke ziekte. Maar toen hij den grijsaard zag wegkwijnen, kreeg hij andere gedachten. Mijnheer De Champrenault stierf. Op den avond van zijn sterfdag kwam Dubos om, zooals hij voorwendde, den rouw van Maria te deelen. Het jonge meisje, dat van smart was uitgeput, luisterde, maar begreep en verstond hem niet, terwijl hij ovtr fortuin en toekomst sprak. Hij bouwde schooue luchtkasteelenwaarbij hij aanhoudend Marie s naam herhaalde, die met hem geluk en rijkdom zou deelen. (Wordt vervolgd.) \El/i:VS( HE (0IR4VT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1