Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1886. Woensdag 13 Juni 1883. 23e Jaargang. AAHBBSTBDIBT ft. BEKENDMAKING STRAATVERLICHTIN6. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren eu Brieven- busbouders. ABYEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. »Ht bind verwcliijiit ItiiiMdag- en Vrijdagarond bij den nllgcvcr X. K. ft. D II O IV T te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 10 Juni a. S., des morgens te 11 uren, in bet gemeenteraad- huis aldaar, in het openbaar, bij enkele insckrijving, A A N B E S T 'JE 3D E N De levering van petroleum en hetgeen verder noodig is voor de straat- verlichting, gedurende 1888/84. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente—secretarie, alwaar ook den dag voor en tot bet oogenblik van de besteding eene verzegelde bus is geplaatst, tot het ontvangen der inschrijvingsbiljetten. Ter Neuzen, 2 Juni 1883 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG, provincie Zeeland, maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche PAARDEN- en VEEMARKT albier, zal worden gehouden op Rinsdao' den 3^en Juli 1883, aanvangende des voormiddags te 9 uren en eindigende des namid- dags te 3 uren. Van wege de gemeente worden, te dier gelegen- heid uitgeloofd elf verschillende premien, naar welke ecbter geene mededinging wordt toegelaten aan de eigenaren van bet grootste getal Paarden en Yee, die te dezer zake in het vorig jaar zijn bekroond, alsmede voor de Paarden en bet Yee, wegens welke alhier, reeds vroeger eene premie is toegekend, en voor de Paarden en bet Yee, na 11 uren wordende aangebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijken worden gedurende den tijd der Paarden- en Vee- markt toegelaten. 2o. dat de KERMIS of JAARMARKT in deze gemeente zal plaats hebben op Diiisdag den 3<ton Jul] 1^83 tot en met Donderdng den S"1611 dier maand. Zaamslag, den 8 Juni 1883. De Burgemeester en Wethouders voornoemd L. AAN DIXHOORN, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. FEUILLETON. 7) ERNESTINE QUESNOT. DE GOUDEN LEEUW. ff( )mdat deze man, antwoordde de conducteur doodsbleek, maar met opgeheven hoofd, de moorde- naar is van den ongelukkigen mijuheer De Mon- treuil I" In de zaal heerscbte doodsche stilte, die slechts afgebroken werd door het dof geknor van den idioot. Deze stond op, alsof de naam Montreuil hem had gewekt uit zijn doffe wezenloosheid. De gendarme verliet zijn plaats en zette een zeer ernstig gezicbt. '/Miju Urban us," zeide hij deftig, „die beschuldi- ging kan den dood van een mensch tengevolge hebben. Zijt gij wel zeker van uw zaak? z/Zeer zeker!" Wie heeft u gczegd, dat hij de moordenaar is?" Urbanus keek de geheele zaal rond. Het zweet parelde op zijn voorhoofd. Aller oogen staarden naar hem. Dubos kreeg weer moed en liaalde zijn schouders op. De jonge conducteur werd radeloos. Hij had bij toeval in een oogenblik van koortsachtige overspanning een dwaasheid gezegd en de eerste hinderpaal de beste moest hem wel stuiten. De reizigers begonnen reeds te mompelen. Urbanus wilde antwoorden, maar hij kon niet. Zijn keel weigerde hem den dienst. JPolitieli Overzicht. De kroningsfeesten te Moskou zijn geeindigd met een groot volksfeest, waarop de Czaar zijn getrouw volk onthaalde op bier en wei en brooden met gehakt vleesch of vruchten. Opmerkelijk was het bij dit volksfeest, gelijk trouwens bij alle feesten der laatste dagen, dat van de bevolking alleen de hoogste en laagste klassen aan de feesten deelnamen en zich vertoonden, de adel en de lagere standen, terwijl de gegoede burgerklasse nagenoeg geheel ontbrak. Alle feesten waren zoo schitterend als er wel ooit geweest zijn. Zoowel de plechtig- heden in de kerken, als de gastmalen en dans- partijen in de paleizen en de voorstellingen in de schouwburgen getuigden van ongekende pracht en rijkdom, zooals nog nooit ergens vertoond zijn, terwijl de indruk, dien de verlichting van de reusaclitige verzameling van paleizen, torens, kerken en koepels van het Kremlin op den toeschouwer maakte, alle beschrijving te boven gaat en nog lang in veler heriunering zal blij ven voortleven. Het effect, daardoor te weeg gebracht, deed den toeschouwer in den waan verkeeren, de sprookjes van de Duizend- en—een Nacht tliaus in werkelijkheid voor zich te zien. Alle feesten zijn in ongestoorde orde afge- loopen en het volk, dat zich gedurende de geheele feestviering tevreden moest stellen met alles slechts uit de verte achter een haag van soldaten en vrijwillige rustbewaarders gade te slaan, heeft gejubeld op echt Russischen toon, die het klok- gelui en kanongebulder overstemde. Toen de Rus zijn Czaar zag in al zijn glans en heerlijk- heid, was hij bereid hem als een god te aanbidden. Nu dit schouwspel voorbij is, wordt hij weder nuchter en komt ook de oude kwaal weder voor den dag, ja, misschien is die nog verergerdwant waartoe, zoo vraagt hij, dient toch eigenlijk die pracht, waaraan millioenen worden besteed, terwijl het volk honger lijdt? De feesten hebben matig berekend 60 millioenen gekost en 40 millioen schonk de Czaar aan achterstallige belasting weg. Die natelt, weet dat deze 100 millioen weder aan belasting moeten geind worden, en het staat toch al niet ruim met de draagkracht van het volk en de schatkist. Intusschen hebben de nihilisten weder van zich doen hooren en zoowel in als buiten Rusland in openbare geschriften rekenschap gegeven van hunne werkeloosheid voor en bij de kroning, alsmede van hunne vooruitzichten en plannen voor de toekomst Moordaanslagen zijn voortaan niet meer de kenschetsende uiting van het nihilisme, zij zijn wel niet buiten gesloten maar blijven van ondergeschikte beteekenis. Een aanslag op het leveu van den Czaar moge het begin zijn van een omwentelings-beweging of van een krachtigen staatsgreep, maar op zichzelf is hij niet meer van belang. In Erankrijk is de toclit naar Tongkin steeds //Wie heeft u gezegd, dat hij de moordenaar is?" herhaalde de brigadier gestreng. z/Ik," antwoordde een schorre, heesche stem. De brigadier wendde zich eensklaps om. Clemens Domeau stond bij hem. Dubos glimlachte niet meer. Op zijn gelaat vertoonde zich nu eenige onrust. Urhanus kon echter zijn verbazing nauwelijks verbergen. Deze onverwachte wending, die voor hem een uitkomst was, had voor hem iets on- begrijpelijk fataals. Wij hebben reeds gezegd, dat de idioot zelden een woord sprak, dat hij overal als een minnaar van de waarheid bekend stond. Allen lieten Dubos nu alleen staan. Zou iemand hier deze ongerijmde beschuldiging ernstig kunnen opvatten?" vroeg Dubos, toen hij eindelijk zijn tegenwoordigheid van geest terug kreeg. //Clemens Domeau heeft nog nooit gelogen," zei zei Durand op stelligen toon. Haar man en liaar dienstbodeu stemden mede in. z/Oudervraag dien Clemens Domeau, brigadier," zei een reiziger. //Dan kunnen wij weg." De gendarme greep den idioot bij den arm. Hij trok den dwaas naar zich toe, staarde dezen flink aan en vroeg toen: //Hebt gij dat gezegd?" De idioot antwoordde met een bevestigenden hoofdknik. z/En wie heeft het u dan gezegd?" vroeg de gendarme weder. het ernstige feit van den dag. Een zendeling moet op last der inlandsche regeering onthoofd zijn. Over den uitval uit Hanoi, waarbij admiraal Ri viere sneuvelde, is bij de regeering te Parijs bericht ontvangen. Men is nog niet geheel zeker, dat Riviere werkelijk dood is; men weet alleen, dat hij in de handen der inboorlingen is gevallen. De toestand te Hanoi blijft bevredigend en de stemming van het garnizoen laat niets te wenschen over. Admiraal Courbet, die nu het opperbevel over de scheepsmacht daar aanvaarden zal, heeft Algiers verlaten. Het eerste regiment Algerijnsche scherpschutters heeft ook bevel gekregen zich in te schepeu naar Tongkin, want men ontveinst zich het hachelijke van den toestand niet, als de ge- beurtenissen in Tongkin een oorlog met China tengevolge mochten hebbendoch men hoopt altijd nog, dat het inogelijk zijn zal een openbare breuk te vermijden. Ook rekent men op Enge- land's invloed, niet zoo zeer uit liefde voor Frankrijk, dan wel uit vrees voor de nadeelige gevolgen voor zijn handel op China, ingeval het tot een oorlog met Erankrijk kwam. In Engeland heeft Gladstone in het Lagerhuis verklaard, dat de regeering in den persoon van Errington een onbezoldigd gezaut te Rome er op na lioudt voor de Iersche zakeu. Yoor een paar weken was dit door een ander Minister nog ont- kend. Voor de Engelsche regeering zijn zeer ernstige berichten gekomen van Afrika's westkust. Onder de negervorsten zijn daar zeer bloedige oorlogen uitgebroken. Turkije heeft moeilijkheden met de mogendheden over de hervormingen in Armenie en vraagt uitstel om daartoe over te gaan, omdat het de onkosten niet kan betalen. In Armenie hebben intusschen nieuwe in liechtenisnemingen plaats gehad en in Albanie neemt de gisting onder de bevolking toe. Berichten uit Scutari maken reeds melding van een begin van ongeregeldheden in Albanie. Negen bataljons zijn uit Scutari gezonden om de orde te herstellen. In Amerika zal voortaan een eeuwigdurende vrede heerschen. De vrijstaat Honduras heeft met de staten van Columbia een verdrag tot in stand- houding van den vrede gesloten en Columbia ins- gelijks met Salvador. Tot in alle eeuwigheid zullen de moeilijkheden tusschen deze staten door scheidsrechters worden beslecht eu de president der ereenigde Staten zal steeds als scheidsrechter optreden. De partijen nemen de verplichting op zich, zoodra de gelegenheid daartoe bestaat, met andere Amerikaansche staten soortgelijke verdragen aan te gaan. Clemens wees op zijn borst. z/Hebt gij het dan gezien?" Clemens liet zijn hoofd op en neer gaan. z/Hij heeft het gezien!" riepen alien tegelijk. i,0, mijn waarde heer," zei Quesnot, die zelfs vergat zijn glimlach te onderdrukken, //liebt gij die verfoeilijke misdaad kunnen bedrijven?" z/Het is afschuwelijke lastertaal, die ik stellig onbeantwoord zou laten, als zij ons maar niet hier deed blijven," antwoordde de gewezen leverancier. Eu hij gaf Quesnot een knipoogje wat de brigadier merkte. »Ik beroep mij op u, raijnheer Quesnot," zei Dubos weer. „Was ik niet te Parijs, toen de moord gepleegd werd?" Quesnot antwoordde niet, maar naderde Dubos en zei toen: //Mijn waarde heer, tot mijn ver bazing zag ik u verledeu week geen enkele maal" z/Maar gij zult mijn ondergang worden!" viel hem Dubos in de rede. De brigadier hoorde het. De laatste woorden van Dubos gaven den doorslag. Hij verzocht Dubos mede te gaan. De idioot was weer in slaap gevallen. De conducteur bleef stokstijf staan, omdat het onge- loofbaar succes, dat hij juist had behaald, hem verplette. Dubos kon, voor hij de zaal van den Gouden Leeuw verliet, Quesnot nog toefluisteren z/U neem ik niets kwalijk. Gij hebt onbedacht gehandeld. Met een paar vervelende uren kom Thans is bij de Kamers der Staten-Generaal een Koninklijke boodschap ingekomen, houdende inededeeling van het overlijden van H. K. H. Mevrouw de Prinses—Douairiere Albert van Pruisen, geboren Prinses der Nederlanden. De Tweede Kamer is, tot vaststelling van een adres van rouwbeklag, bijeengeroepen tegen den 20 Juni, 'snamiddags ten 2 ure. De vennooten in de Middelburgsche maat- schappij van stoomvaart hebben besloten om aan commissarissen machtiging te verleenen tot het voeren van onderhandelingen omtrent het overdoen der zaak, indien zich daartoe de gelegenheid zal aanbieden. De commissaris van politie te Bergen-op- Zoom verzoekt opsporing van Christina Klaasen, °ud 14 jaar. Zij reist met Gerardus Serniets en met diens vrouw, een Eransche koorddanseres. De ouders verlangen hun kind terug. De Minister van Biunenlandsche Zaken heeft voor de districts-schoolopzieners bij de toezending van het Kon. besluit van 4 Mei 1883 (Stbl. no. 4), houdende algemeene regelen omtrent den bouw en de inrichting van schoollokalen, dat besluit uitvoerig toegelicht. Aan het slot dier toelichting zegt de Minister het volgende: ,/Onveranderd bleef o. m. de bepaling van art. 9, le lid, volgens welke de schoolgebouwen in alien deele stevig en eenvoudig worden ingericht. Het zelfs onder schijnbaar gelijke omstandigheden soms zeer uiteenloopend cijfer der ramingen van kosten voor de bedoelde gebouwen, geeft grond voor het vermoeden, dat tot dusver niet genoeg- zaam op dat voorschrift is gelet. Daarom maak ik van deze gelegenheid gebruik om u met aan- drang teverzoeken, bij de beoordeeling der bestek- ken en plans voor den bouw of de verandering van schoollokalen steeds ook met dat voorschrift te rade te gaan, opdat de uitgaven ter zake van den schoolbouw niet meer dan volstrekt noodig worden opgevoerd." z/Het bewijs van goedkeuring, door u op de bouwkundige stukkeu te stellen, zal daarom voor mij tevens de verklaring in zich sluiten, dat zij ook uit het oogpunt van eenvoud door u zijn on- derzocht en in orde bevonden. Dit geldt niet alleen voor de lokalen, tot stichting of verandering waar- van de toepassing van 49 der wet van 17 Au gustus 1878 (Staatsblad no. 127) wordt ingeroe- pen, maar ook voor die, welke uit de eigen mid- delen der gemeente worden tot stand gebracht. Ook in die gevallen vordert het Rijksbelang, zui- nigheid en eenvoud, voor zoover deze aan de ste- vigheid niet schaden, streng in het oog te houden. ik er af. Dan zal alles zich wel ophelderen. Ga niet meer in de diligence. Zij zijn teruggereden. lluur een paard en volg ze op den weg naar Parijs. Een groen karretje" oorwaarts, marschriep de gendarme. Vooruitschreeuwden de reizigers. I rbanus opende de deur van de kamer met de twee bedden, even waar Marie nu heengegaan was en hij sprak haar eenige afscheidswoorden toe. Een oogenblik later rolde de diligence weg. Mijnheer Quesnot was bij den haard blijven zitten en wreef zich de handen warm. zz Ik begrijp er niets van," dacht de brave man, z/waarlijk, ik begrijp er niets van. De conducteur had waarschijnlijk zijn redenen en de idioot ook, misschien. En ik ben blij, dat ik dien lieven mijnheer Dubos kwijt ben.... Nu te paard, mijn goede kinderen kunnen nog niet ver weg zijn. Ik zal ze wel inhalen en als ten slotte dat drom- melsck testament nog mocht bestaan, dan heb ik in het slimste geval dien lieven mijuheer Dubos nog, dien men nu hier gevangen lioudt en die een vrij goeden partij mag heeten." Iegen het einde van 1810, zeven jaar voor de gebeurtenissen, die wij nu verhaald hebben, be- woonden twee gezinnen te Parijs een huis in het stilste gedeelte van het Marais. Op de eerste ver- dieping wooude mijnheer De Champrenault met zijn dochter Marieop de tweede verdieping woon- eu mijuheer en mevrouw Delaunay. Mijnheer De TER VEIZEVSIHE COIRANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1