Buitenland. Gemengde berichten. Be Maatschappij „Een nationaal belang" blijkt volgeus liaar jaarverslag voorttlureud in bloei foe te nemen. De meeste aanplnntingen langs de spoorwegen staan goed en beloven reeds vruchten. De Maatschappij lieeft tlians in het algemeen geplant: 11,323 pruimenboonen, 1589 pereboomen, 1878 appelboomen, 3600 kruisbessen, 14,460 zwarte bessen, 7500 roode bessen, 4800 frambozen, 300 hazelnoten. Aan den aanleg van griendhout, om daarvan ieder jaar de tenen te verkoopen, werd een zeer groote uitbreiding gegeven, zoodat de Maatschappij die ten vorigen jare daarvan bijna 2 hectaren in cultuur had, thans ruim 11 hectaren heeft beplant namelijk 6 hektaren tusschen Tiel en Geldermalsen en 1| hectare onder Schalkwijk. De werklieden van de Kon. fabriek van stoorn- en andere werktuigen te Amsterdam, ver- toonen, nu hunne Engelsche concurrenten zijn teruggezonden, een ongewone opgewektheid tot werken. Binnen denzelfden tijd, waarin 26 hunner voor de komst der Engelschen nog geen 8 platen aan het onderhanden zijnde schip konden aanbren- gen, worden nu door ditzelfde aantal mannen van 18 tot 17 platen verwerkt. Het gevolg hiervan is, dat de sclieepstimmerlieden onder hen ruim f 5,50, en de sjouwers circa f 3,50 per dag verdienen. Het thans verschenen No. 6 van deu derden .laargang van het Maandblad van de ereeniging tegen de Kwakzalverij bevat o. a.Mededeelingen fiver Quina Laroclie, Injection Brou, Biscuits 01- livier, Reconfortatiefpillen enz Een uitvoerig artikel komt er in voor over den zoogenaamden Zeedekter uit de Raamskooi te Amsterdam. In het bizonder echter is dit nommer voor breuklijders belangrijk omdat aan de gene- zing van breuken en de handelwijzen van Waer- segers met zijn breukbanden een groot deel der ruimte is gewijd. Het nommer wordt op aanvraag per brielkaart gratis toegezonden door den uitgever H. van Belkum Kz. te Leeuwarden. De acte van beschuldiging tegen de Gebr. Wolters te Yenlo betreft, naar men verneemt, niet het frauduleus bankroet (omdat dit nog moet uit- gemaakt worden,) maar hoofdzakelijk het zoek maken van de kapitalen der Heutz-stichting en die der il. C. armen, het verkoopen van huizen voor en van het it. C. weesliuis, waarvoor de gelden betaald, doch niet verantwoord zijn, en het verdwij- nen der gelden van andere liefdadigheidsgestichten. Meerendeels zijn dan 00k regenten dier stichtingen als getuigen opgeroepen. Gisteren voormiddag ten 10 ure werd op een- voudig plechtige wijze, naar het door de overledene uitgedrnkt verlangen, op het kerkhof te Erbach ter aarde besteld liet stoffelijk overblijfsel van H. K. H. Mevrouw de Prinses Marianne. Een groote menigte was samengevloeid om de eerbiedige ge- tuige van dezen droeven tocht naar den dooden- akker te zijn. Talrijke deputation waren bij de groeve vereenigd, om aan de afgestorven Vorstin, die een weldoenster was voor zoo veel en zoo velen, de laatste hulde te bewijzen. De plechtigheid liep in de volmaaktste orde af. De bevolking toonde door haar deelneming ten voile te beseffen, hoe veel voor haar met deze Vorstin ten grave daalde. a TER NEEZEX5 Juni. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 24 3 r.ij., 8 s., 3 k., 10 m. 37660 Eebruari 24 8 s., 7 k., 5 m., 4 r.ij. 35195 Maart 27 12 s., 6 m., 5 r.ij., 4 k. 38098 April 28 9 s., 6 r. ij., 6 k., 5 m., 1 w., 1 si. 42117 Mei. 22 9 s., 8 r. ij., 4 m., 1 1. 29439 125 182509 Uitgevaren zijn: in Januari 23, Eebruari 17, Maart 23, April 22 en Mei 22 zeeschepen. Gedurende de eerste lielft der maand Mei is door het postkantoor alhier de volgende onbestel- bare brief verzonden, aan het adres van: W. van der Boor, te Charlois. Door het hulppostkantoor te Zanmslng, aan het adres vanJan van der Pas, te Hendrik-Ido-Ambacht. De heer J. Westerhuis, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente alhier, heeft bedankt voor het op hem uitgebracht beroep naar die gemeente te Zaandam. Ziiiiinsbig, 4 Juni. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Christelijk gereformeerde ge meente te Wolfaartsdijk door den heer M. Boon, thans predikant bij die gemeente alhier. Sas vnn Gent, 4 Juni. Door een onbekende oorzaak is gisterenavond omstreeks half tien uur brand ontstaan in een strooopper van den heer J. Verschaifel alhier. Daar de brandweer spoedig ter plaatse was, heeft men met veel inspanniug den nabijstaanden opper kunnen redden des nachts ten half twee uur was alles gebluscht. Iloutenisse., -i Juni. Een drietal politie-amb- teuaren waren gisterenochtend reeds vroeg op sur veillance in den Noordhofpolder. Ongeveer ten 6 ure zag de veldwachter P. Buise den persoon van P. de E, oud 19 jaar, uit de gemeente Ossenisse, in zijne onmiddelijke nabijheid met een geweer en jagende iu het veld. Hem in stilte gevolgd en op ongeveer 20 passen afstands genaderd zijnde, keerde de jager zich om, en zijn geweer op Buise anleggende riep hij dezen toe t e r u g Buise antwoordde echter n e e nniet t e r u g en sclioot tegelijk twee revolverschoten kort achtereen op deu strooper af. Onmiddelijk schoot een tweede politie-ainbtenaar toe, de onverlaat werd ontwapend en het hem toegesprokene on thou d uw dag"ver- kondigde hem, dat hij eerlang met de justitie zal hebben af te rekenen. De bekeurde heeft den naam een onverschrokken woestaard te zijn, die tot alles in staat is; hij heeft echter bij deze eerste kennismaking met onze politie de overtuiging kunnen opdoen, dat deze voor een klein geruchtje ook niet vervaard is. RECHTSZAKEN. Arroudissements-rechtfoank te Midilelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Juni de volgende vounissen uitgesproken lo. G. J. B., slachter, 2o. W. P. d. K., metselaar, beiden te Hulst, zijn wegens moedwillige mishandeling ieder veroordeeld tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. lo. J. B. d. C., landbouwer, 2o. G. J. B., slachter, beiden te Hulst, zijn wegens moedwillige mishandeling ieder veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. J. v. E., boerenknecht te Zaamslag, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. lo. L. J. B., 2o. C. H., beiden zonder beroep te Ter Neuzeu, zijn wegens eenvoudige diefstal ieder veroord. tot 6 dagen celstraf. lo. J. V., 2o. A. C. v. K., beiden zonder be roep te Ter Neuzen, zijn wegens eenvoudige diefstal en wegens het loopen over 't spoor veroord. de le tot 8 dagen celstraf, de 2e tot 3 dagen celstraf. C. A. S., scheepsjager te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een bedienend beambte in functie veroord. tot V 16 boete of 6 dagen gevangenisstraf. J. T. v. G., schoppenmaker te Kapellebrug (Clinge), is wegens als voren veroord. tot f 3 boete of 1 dag gevangenisstraf. b. v. H., landbouwer te Zuiddorpe, is wegens hoon veroord. tot 2 maal f 12 boete of 2 maal 4 dagen gevangenisstraf. De Belgische Senaat heeft met 40 tegen 2 stem- men, terwijl negen leden zich van stemming ont- hielden liet wetsontwerp nangenomen tot regeling van het gebruik der Vlaamsche taal bij het mid- delbaar onderwijs. Het werd in beide zittingen door verschillende leden bestreden. Een lid, de heer Crocq, achtte het zeer gewenscht, dat het Fransch en Vlaamsch gelijkelijk beoefend werd, maar oor- deelde het zeer moeielijk, te verhinderen, dat de eene taal de andere overvleugelde. Ook hij bracht waarschuwende in herinnering, dat de liouding der Nederlandsche Itegeering ten aauzien van de taal eene van de oorzaken was geweest van de omwen- teling in 1830. Het was zonderling, meende de heer Crocq, na vijftig jaren thans het ministerie op denzelfden weg den voet te zien zetten. Het wetsontwerp noemde hij een daad van zwakheid en het had z. i. de strekking om de Waalsche bij de "Vlaamsche gewesten achter te stellen. Van Vlaamsche zijde werd het ontwerp o. a. nadrukkelijk verdedigd door den heer Cogels, die het niet meer dan billijk achtte, dat de kinderen werden opgevoed in liunue moedertaal. De bewering, als zou het den Vlaminganten te doen zijn om de opper-heerschappij hunner taal, wierp hij van zich. De Engelsche administrateurs van het Suez- Kanaal zullen heden te Parijs aankomen. Het gevoelen is, dat zij over zullen brengen de ziens- wijze van Engeland ten aanzien van een gemeen- schappelijk optreden in zake den aanleg van een tweede kanaal door de tegenwoordige maatschappij. De heer De Lesseps deelde reeds in Januari aan Engeland mede, dat hij niet eerder bij de Egyp- tische regeering stappen wilde doen tot het ver- krijgen van eene nieuwe concessie, dan nadat vooraf de toestemming en het oordeel van Enge land zou zijn verkregen. In een klooster van den Griekschen Archipel op het eiland Andros, is een handschrift gevonden, dat den brief van Polycarpus aan de Philippenzen bevat. Van dezen brief bestond slechts een ge- deelte, over welks echtheid sedert lang een soms vrij scherpen strijd gevoerd is. Als het fragment en ook de nu gevonden geheele brief echt is, moet hij uit het jaar 117120 zijn. Hij is dan van veel belang voor de keunis van het oudste Chris tendom. Admiraal Pierre, bevelhebber der Fransche zeemacht voor Madagaskar, heeft in last zoo^ lang daar te blijven tot dat volkomen erkend is Frank- rijks protectoraat over het grondgebied, aangewezen in de tractaten van 1840 en 1841. Hij moet voor de Fransche onderdanen het recht van grond- bezit op het eiland eischen en de som van 1,500,000 fr. vorderen ter vergoeding van de kosten der expeditie. Uit New-York wordt gem Id, dat bijna alle ijzerfabrieken iu Penusylvanie en het westen ge- sloten zullen worden en dat een langdurige werk- staking zal volgen. De fabriekanten willendedoor de werklieden geeischte loonen niet geven, een langdurige arbeidstaking als die van het vorige jaar is derhalve waarschijnlijk wanueer de werk lieden niet willen toegeven. Met betrekking tot de volksstemming in Zurich, waardoor de doodstraf is hersteld, wordt opgemerkt, dat dit besluit nog niet als definitief kau worden beschouwd. Eerst moet de kanton- nale raad het wetboek van strafrecht veranderen, om het in overeenstemming te brengen met het volksbesluitdan moet over die veranderingen eene nieuwe volksstemming plants hebben en het is de vraag, of de voorstanders der doodstraf, die slechts eene geringe meerderheid hadden, terwijl 5000 bianco biljetten zijn ingeleverd, ten tweeden male zullen zegevieren. De vierde der ter dood veroordeelde wegens den moord in het Phoenix-park, Thomas Cafrey, stierf Vrijdagaan de galg. Zijne terechtstelling baarde slechts luttel deelneming. Men gewent aan alles, ook aan eene wekelijksche hangpartij. Ook Cafrey betuigde plechtig dat hij, tot op een half uur voor den moord, niet geweten had wat er gebeuren moest en tot welk werk de broederschap hem besteld had. In de Donderdag gehoudeu openbare zitting van het kantongerecht te Oostburg is Mr. Ph. L. van Eeten ge'installeerd als griffier bij dat college. Op den 2 Juni was het tataal der giften voor Paesens en Moddergat, bij den peuningmeester der Provinciale commissies te Leeuwarden ingekomen 114904,55. De heer D. A. Dronkers, wet- houder van Middelburg, heeft zijn ontslag geno- men als lid van den raad dier gemeente. Op dit oogenblik zijn in den Haag 1296 onbewoonde perceelen. Naar wij vernemen zullen, tengevolge van het heerschen van pokken te Rotterdam, de groote manoeuvres voor het 3e en 6e reg. inf. in Noord- Brabant niet doorgaan. De ansjovisvisschers te Bergen op Zoom beleven ditmaal een buitengewoon ongunstig jaar. De pachtsommen zijn lioog en de vangst is uiterst gering. Te Maastricht is de parapluie gestolen van den rechter—commissaris. Daar de dieven zijn ontdekt, kan die ambtenaar nu met overtuiging zijn eigen zaak instruee- ren. In de onmiddelijke nabijheid van Eind hoven zal op groote schaal eene stoomfabriek worden gebouwd tot het vervaardigen van sigarenkistjes. De naaimachine—fabriek (gesticht door Joseph Wertheim) te Bornheim bij Frankfort is door brand vernield. Een 570tal arbeiders hadden door die fabriek een bestaan. Gebrek aan water verijdelde de pogingen om de vlammen te stuiten. In de Gotthard-tunnel is thans een tweede spoor- baan gelegd. Door een paar Parijsche straat- jongens, die zich vermaakten met het gooien van steenen, is dezer dagen een zuigeling op den arm zijner moeder aan het hoofd getroffen en gedood. Bij Lloyds is de tijding ontvangen dat het klipperscliip Resolute uit Aberdeen, dat 22 Jan. van New-York naar Bremen afzeilde, in den Noord- Atlantischen Oceaan met zijn dertig koppen ver- gaan is. Zaterdagavond omstreeks 10 ure begaf zich iemand uit eene herberg te Kapelle (N. B.) naar buiten, toen hij kort daarop met den uitroep /,ik ben zoo ge- stokenbinnenkwam en neerzeeg. Bij onderzoek bleek het, dat hij eene diepe steekwond in den onderbuik heeft ontvangen, zoodat er geen hoop op levensbehoud bestaat. De vermoedelijke dader is in handen der justitie. Op de steenfabriek van den heer Van Asch van Wijk te Jutfaas is een met steenen gevulde oven ingestort. Een der werklieden werd er onder bedolven. Hoewel er met spoed naar hem werd gezocht, was de .man niet meer te redden. De nedervallende steenen hadden hem den nek en de ruggegraad gebroken. Een zijner medearbeiders werd aan armen en beenen gekwetst. Door de politie te Leiden is proces-verbaal opgemaakt tegen eene 15jarige dienstbode, die ten nadeele van hare juffrouw een zijden mantel en broche heeft ontvreeind. Des morgens ten 7 ure was zij in haar dienst gekomen, en reeds 2 uren daarna liep zij weg met de genoemde voorwerpen. Te Maastricht heerschte Donderdag bij de groothandelaren in tabak en koffie een ongekende bedrijvigheid. Allen wilden nog voor het in werking treden der verhoogde invoerrechten in Belgie een grooten voorraad van genoemde artikelen over de grens zenden. Tot dat einde waren tal van handen bezig om karren, schepen en booten vol te laden, en te exporteeren. Wegens de onmiddelijke nabij heid der Belgische grens, was 't niet onaardig, deze grootsteedscbe drukte van een dag gade te slaan. Voor de liandelaren was de dag dan ook zeer winstgevend, terwijl ook de vele werklieden, die tot het laden en verzenden werden gebezigd, zich in een niet onaardig buitenkansje mochten verheugen. Zekere B., te Sneek, sedert ruim 44 jaar in dienst als knecht bij de firma P. aldaar, wordt gerechtelijk vervolgd, omdat gebleken is, dat hij sedert vele jaren geld uit de hem toevertrouwde wiukellade gestolen heeft. In 1869 vierde hij zijn 30jarig jubile in zijn betrekking, ontving toen van de firma, in wier dienst hij was, eerbewijzen en geschenken, en werd door de geheele stad geprezen als een eerlijk en trouw bediende. Het moet ge bleken ziju, dat hij toen reeds zijne oneerlijkheden pleegde. Zucht tot opschik, bij hem, zijne vrouw en dochters, moet de oorzaak zijn dat hij een dief werd. Bij het ontgraven van grond voor het leggen der fondamenten voor een nieuw schoollokaal te Vlissingen is een nog gevulde granaatbom gevon den ter grootte van 32 c. M. middellijnwaar schijnlijk een der bommen, waarmede de Engelschen in 1809 de stad beschoten. Aan het centraalstation te Amsterdam is door de vlugheid van een der telegrafisten een groot ongeluk voorkomen. De trein, welke 5,10 van daar moest vertrekken, is eerst ten 5,28 van het station gegaan, doch toen bemerkte de telegrafist, dat de weg door een aankomenden trein niet veilig was. Hij sprong op den trein en liet den machi nist stoppen. Door de recherche der politie te Amsterdam is gevonden op de Oostenburgergracht tusschen andere ledige kisten een kist inhoudende schilde- rijen, bestemd voor de tentoonstelling, afdeeling schoone kunsten, ter waarde van 25,000 frank en een kist, inhoudende bijouterieu, ter waarde van 15,000 frank. Verleden week wandelden twee jonge meisjes en een jongman met een klein hondje te Asnieres langs de Seine. Op eens stortte het hondje de drie meter hooge schoeiing af, de jonge man bukte zich om het te grijpen, viel mede in het water en sleepte de twee vrouwen, die hem wilde tegen- houden, mede. Verschillende personen, die van verre iets van het voorgevallene zagen, onderstellen ten minste dat het zoo gegaan is. Toen zij de plek bereikten zagen zij nog slechts het hondje zwemmen. Toen men eindelijk eene boot gevonden had, vond men het lijk van den jongen man en een der meisjes, doch dat van het tweede meisje was niet te ontdekken. Een grondeigenaar te Rospitz in Pruisen, heeft eene rechterlijke vervolging ingesteld tegen zijnen buurman, omdat deze hem het leven had gered toen hij zich had opgehangen. De eischer beschuldigde zijn buurman van ongepaste bemoei- zucht, schending van domicile en verlangde schade- vergoeding voor het doorgesneden. De rechter heeft den eisch afgewezen. Berlijn is in Mei zeer ongelukkig geweest, niet minder dan 81 personen vonden er in die schoonste der maanden een gewelddadigen dood er werden 2 kindermoorden door ongehuwde inoe- ders gepleegd5 vrouwen en 3 mannen maakten door vergiftiging een einde aan hun leven3 vrouwen, 7 mannen en 1 kind verdronken zich of vonden door een ongeluk den dood in het water 1 man doorstak zich, 3 schoten zich een kogel door hoofd of hart, 1 vrouw en 9 mannen hingen zich op en 12 mannen werden door beroerte op de publieke straat of door andere onheilen met doodelijken afloop getroffen. Canada heeft dit met Nederland gemeen, dat de dienstboden er niet van het puikst gehalte zijn. De inailboot Sardinian," van de Allan-lijn, nam dezer dagen 235 jonge meisjes uit Liverpool naar Quebec mee. De jeugdige landverhuizeressen aanvaardden de reis met de zekerheid, in Canada uitstekende diensten te zullen vinden. GEREENTERAAD VAX TER X EE ZEN. Zitting van Donderdag 31 Mei 1883. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Afwezig de heeren Donze en Grenu. Na opening der vergadering gaat deze over in eene met gesloten deuren. Bij heropeniug leest de secretaris de notulen der vergadering van 5 en 30 April 11., welke worden goedgekeurd. Ter behandeling wordt door den voorzitter aan de orde gesteld: 1°. Het benoemen van een stem bureau voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op 12 Juni en voor de verkiezing voor leden van den gemeenteraad op 17 Juli a. s. Yoor het stembureau van 12 Juni worden gekozen de heeren Jac. de Feijter en Mr. J. P. Dronkers, van dat van 17 Juli de heeren Joz. de Feijter en C. J. A. Fercken. 2°. De rekening van de plaatselijke school- commissie over 1882 en de begrooting voor 1883. Beide worden goedgekeurd, de rekening tot een bedrag van 48 gulden en de begrooting tot de som Yan 64 gulden. 3°. Het verslag der Nieuwjaars-commissie 't welk voor kennisgeving wordt aangenomende ontvangsten dier commissie bedroegen f 645,75, de uitgaveu f 645,47L alzoo een goed slot van 27 cent. 4°. Een bezwaarschrift van D. de Bruijue tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag. Op voorstel van het dagelijksch bestuur wordt deze aanslag teruggebracht op het kohier tot een mi nimum inkomen van f 1000. 5°. Een verzoek van A. C. Bootsgezel om eervol ontslag als onderwijzer aan de school te Maand. Octal. Geladen met: S. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. raw ijzer, s.' stukgoederen, k. kolen, m. raenerie, w. wol, si. slippers, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2