Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 1883. Zaterdag 2 Juni 1883. 23e Jaargang, YVeg en en voe tpad en. Buitenland. Gemengde berichten. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,324. Men abonneej-t zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kar. zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■»ii blad verschijnt Itinsda;. cn Vrijdagavond bij den uitgcver J(. K. G. D H O lif T te Ter Vcc/rn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 'PER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat de ligger der wegeii en voetpaden in die ge- meente, zooals die door den Raad in zijne ver- gadering van den 31 Mei 1883 voorloopig is vastgesteld, met de knillt, andermaal gedurende veertien werkdagen en wel van de\i 4 Juni tot den 20 Juni 1883 in het gemeentehuis ter inzage zal liggen en aldaar kosteloos kunnen worden geraadpleegd en dat, gedurende dien termijn, door belanghebbenden eventueele bezwaren bij Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland schrifte- lijk kunnen worden ingebracht, terwijl voor recla- manten en belanghebbenden ter secretarie inzage kan genomen of tegen betaling der kosten afschrift of uittreksel der stukken kan bekomen worden. Ter Neuzen, den 1 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. V AN BOYEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. I*olitiel£ Overzicht. De gunstige afloop der krouing te Moskou heeft den koers der Russische fondsen niet gebaat. De Berl. Bors. Zeit. zegt, dat wel is waar de kroning met die weelde en pracht heeft plaats gehad, welke het Russische hof gewoonlijk ten toon spreidt, om een denkbeeld te geven van de macht des Czaren dat ook de plechtigheid door geeue enkele daad van nihilisten is gestoord en geen wanklank 's Keizers oor bereikt heeft, maar toch heeft de afloop der kroning de beurs en de speculatie teleurgesteld en deze teleurstelling heeft de Russische papieren zeer gedrukt. Men verwachttc van het kronings- manifest de belofte van hervormingen en in dit opzicht is er niets gebeurd. De grooten zijn met een regen van ordeteekenen overstroomd, de kleinen hebben kwijtscheldingen ontvangen van belastingen, die toch nooit betaald zouden zijn, vermindering van straf en gratie is aan velen verleend, maar aan den geest des tijds is geen enkele gunst ten deel gevallen en het binnenlandsch bestuur blijft on- veranderd. De beurs acht vrijzinnige hervormingen in Rusland noodzakelijk voor de vreedzame ont- wikkeling des lands en zoolang die achterwege blijven, gelooft zij niet aan Ruslands toekomst, althans heden niet, zooals zij door talrijke ver- koopen aan den dag legde. Frankrijk verkeert tengevolge der treurige tijdin- gen uit China in buitengewone oorlogsdrukte. Van den bevelhebber der vloot in de Chineesche zee is het bericht ontvangen, dat de kommandant der Tongkin-expeditie, Riviere, gesneuveld is bij een uitval, door de Fransche bezetting van Hanoi ge- waagd, om een aanval der Anamieten af te slaan. Veertien man zijn daarenboveu gedood en drie en twintig gekwetst, waaronder een hoofdofficier. Met het oog op deze berichten en het spoed vereischende van het geval werd in de Fransche kamer met eenpa- rige stemmen besloten, om den dood van Frankrijks roemrijk gevallen zouen te wreken en zal dat bij dagorder aan de troepen worden medegedeeld. De aangevraagde gelden werden dadelijk toegestaan en de troepen te Toulon kregcn bevel om te vertrek- ken terwijl de Minister mededeelde dat Generaal Bouet met het opperbevel was belast, en er ook bevel gegeven is om versterking uit Cochin-China naar Anam te zenden. Een nader bericht uit Saigon meldt reeds, dat aan dit bevel is voldaan en dat de regeering daar krachtige maatregelen nam. De aanval op Madagaskar door de Fransche vloot kan ook tot ernstige verwikkelingen aanleiding geven. De Koningin van dit eiland heeft een open- jijk schrijven afgevaardigd, waarin alle Fransche ingezetenen worden aangemaand het land ten spoe- digste te verlaten. De inlanders moeten tot een strijd op leven en dood besloten zijn en worden in hun verzet gesteund door andere belanghebben den, die de Franschen daar liever niet zien. In Engeland heeft deze zaak veel kwaad bloed gezet, want de Engelschen hebben altijd een af- keurende stem over handelingen, die niet met hunne belangen overeenstemmenmaar die zij zelven nog gisteren hebben gepleegd en morgen weder zullen plegen, als dat in hun kraam te pas komt. Nu het Engelsche Lagerhuis zijne zittingen hervat heeft, zijn de leden ook weder gereed met hun vragen over buitenlandsche aangelegenlieden en brengt de telegraaf dagelijks uit Louden een klein overzicht van wat er op staatkundig gebied in de geheele wereld voorvalt, voor zoover Enge- lands belangen daarbij betrokken zijn. Met eigen binnenlandsche aangelegenheden, waarover andere landen hun wijsheid wel eens kouden luchten, heeft de volksvertegenwoordiging zich in de laatste tijden weinig bemoeid. Achtereenvolgens zijn be- handeld de hervatting der betrekkingen met Mexico, 's Pausen brief aan de Iersche geestelijkheid de toestand van Zoeloeland, het graven van een tweede Suez Kanaal, de vrede tusschen Chili en Peru, die nog niet tot stand is gekomen, de iu- voerrechten op sterken drank op Madagaskar die eerstdaags bij verdrag zullen worden vastge steld, de invoerrechten in Turkije, die op acht percent zijn gesteld, waartegen Engeland zich zal verzet- ten, de invoering van hervormingen in Armenie, die de Sultan beloofd heeft en waaromtrent de Engelsche regeering het tegeuwoordige oogenblik lioogst ernstig voor Turkije achtte, wat het Huis aanleiding gaf den wensch uit te spreken, dat de regeering zou blijven voortgaan den Sultan te wijzen op zijn plicht en op de noodzakelijkheid, om zoowel in Armenie als in Europeesch Turkije hervormingen in te voeren. Men vreesde namelijk, dat het onlangs afgekondigd hervormingsontwerp slechts op het papier zou blijven. Over de Iersche kwestie werd geen woord gerept. Guinea zal waarschijnlijk rechtstreeks door Engeland ingelijfd worden. Zooals men weet, was van dit eiland voorloopig bezit genomen door de Engelschen in Australia, opdat anderen het niet nemen zouden. Z. M. heeft den kapt. H. van Dijk, van het 7e reg. inf., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1539 's jaars. Z. M. heeft met ingang van 1 Juli 1883, benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, Jhr. Mr. B. C. de Jonge, thans president der arrond.—rechtbank te 's Gravenhage. II. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden is jl. Dinsdag ochtend te 5f uur overleden te Rheinhartshausen bij Erbach (Rheingau.) Prinses Marianne had op 9 Mei jl. haar 73»ten verjaardag gevierd. Zij was de eenige dochter van onzen eersten Koning en te Berlijn geboren in 1810, kort voordat Napoleon ons land bij Frank rijk inlijfde. Door hare moeder, een dochter van den Koning Frederik Willem II, was zij aan het Pruisische Koningsgeslacht vermaagschapt en trad daarmede in 1830 in nauw verband door haar huwelijk met Prins Albrecht, jongste breeder van den tegenwoordigen Duitschen Keizer. Uit dat huwelijk werden twee kinderen geboren: in 18.37 Prins Albrecht, die met een Prinses van Saksen- Altenburg is gehuwd en 3 kinderen heeft, en in 1842 Prinses Alexandrine, sedert 1879 weduwe van Hertog Willem van Mecklenburg-Schwerin, die slechts een dochter naliet. De echtgenooten vervreemdden echter van elkan- der zoozeer, dat het in 1849 tot echtscheiding kwam, welke door den Koning van Pruisen eerst 4 jaar later werd bekraehtigd; acht dagen daarna sloot Prins Albrecht een morganatisch huwelijk met Rosalie Rauch, die tot Gravin van Hohenau werd verheven en in 1879 stierf. Haar echtgenoot was haar reeds in 1872 voorgegaan. Prinses Marianne woonde na hare scheiding meestentijds hier te lande. De Noordsche bark Inga, kapitein Corne- lissen, heeft op reis van Greenock naar Quebec op een zeemonster gestooten, waardoor het schip zulk een zware averij bekwam, dat de bemanning noodseinen moest hijschen. Dat het schip werke- lijk met een levend wezen in aanvaring was ge- weest, bleek uit het bloed, dat een mijl ver de zee roodkleurde. De bemanning werd door de stoomboot Leerdam gered, die haar behouden te New-York aangebracht heeft. De bark verdween in de diepte. I rit het eerste jaarverslag der te Amsterdam gevestigde Stoomvaartmaatschappij Insulinde bleek, dat met het eenige schip een zeer matige winst is behaald. Vier nieuwe stoomschepen komen eerstdaags in de vaart, om daarna met een zesde schip een geregelde maandelijksche vaart op Indie te opeuen. De behaalde rente is voor afschrijvingeu besteed. Geen dividend wordt uitgekeerd. Men schrijft uit Veenendaal: Nauwelijks meende men, dat thans de rust onder de fabrieksbevolking hersteld was, of opnieuw doen zich de voorboden van werkstaking op. De we vers der Venendaal- sche stoomspinnerij en weverij zijn wederom zeer ontevreden en geven zulks luide te kennen. Wat zij vragen? Yerhooging van loon allereerst, en wel, dat hun verdiensten wederom gelijk zijn met die van hun collega's te Hilversum. Voorts wenschen zij bekend te zijn met den staat der kas van het ziekenfonds, en het batig saldo van voor- gaande jaren, dat volgens hen aanzienlijk moet zijn, te verdeelen; en ten laatste verbetering van grondstoffen, opdat zij wederom als vroeger kunneu werken. Voor deze gemeente is het zeker te hopen dat het tot een schikking moge komen. Enkele ontevredenen zijn van de fabriek verwijderd. De Minister van Binnenl. zaken heeft als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat art. 3 der drankwet het tappen verbiedt in eene Jocaliteit, die voor den openbaren dienst wordt gebruikt, on- verscliillig of dit dikwijls of zelden geschiedt. A1 wordt slechts eenmaal 's jaars in een locaal vergadering gehouden van stemgerechtigde inge- landen, dan mag toch voor dat locaal geen ver- gunning tot verkoop van sterken drank verleend worden. Er wordt thans op de fabriek van stoom— en andere werktuigen te Amsterdam, waar de vorige week het werk was gestaakt, door de Hollandsche werkheden met kracht gewerkt. De afspraak was, naar men weet, dat verschillende ploegen Hollandsche werklieden zouden bewijzen, dat zij binnen deu- zelfden tijd evengoed en evenveel werk zouden leveren als Engelsche ploegen van gelijke sterkte. Inmiddels zouden de Engelsche werklieden zich van het werk onthouden. Deze zijn dan ook voor het oogenblik vertrokken. TER NEUZEN, l Juni. In de gisteren gehouden gemeenteraad, waarvan wij het verslag wegens plaatsgebrek moeten laten liggen tot een volgend nummer, is o. m. besloten dat voor de gelden, benoodigd voor den bouw der nieuwe en den verbouw der bestaande school in de kom der gemeente, een gedeelte zal vervreemd woi den van het kapitaal, hetwelk door de gemeente is ingeschreven op het grootboek der Nat. scliuld; om wegens den ongunstige toestand der gemeente- financien een adres te richten tot Z. M. den Koning, voor het verkrijgen van een Rijks subsidie, inge- volge art. 49 der onderwijswet; om het nieuw gedeelte der begraafplaats te verhoogen met 7 decimeters met grond van den daarbij liggenden Baandijk. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de veranderde dienstregeling van den spoorweg Meche- lenTer Neuzen, met ingang van heden. De uren van vertrek en aankomst vindt men hierachter in de rubriekmiddelen van vervoer. In eene vergadering der vrijzinnige kiesver- eeniging //Plicht en Recht" te Vlissingen, is met algemeene stemmen als candidaat voor het lid- maatschap der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Middelburg geproclameerd Mr. W. J. Snouck Hurgronje, arrondissements-schoolopzienerte Leiden. In de Belgische Kamer heeft de Minister van Financien vijf financieele maatregelen medegedeeld om aan de behoeften van de schatkist tegemoet te komen: lo. een ontwerp van een belasting op roerende waarden en beursoperatien; 2o. wijzigin- gen van de wet op de personeele belasting; 3o. verhoo0inD van de rechten op de bran de wij n; 4o. verhooging van de belasting op den tabak en 5o. het lieffen van een invoerrecht op koffie, cacao en azijn. De rechten op niet gebrande koffie zouden ge- bracht worden op 30 fr. per 100 kilo's; die op niet bewerkte tabak op 100 fr. per 100 kilo's; sigaren en sigaretten 300 fr. Het invoerrecht op vreepide brandewijn zou gebracht worden op 1 00 fr. De Brusselsche gemeenteraad heeft een over- eenkomst goedgekeurd, tusschen de stad en de eigenaars der Iiuizen van de Groote Markt gesloten, waarbij bepaald is, dat de gevels dier huizen door het gemeentebestuur zullen onderhouden worden ten koste van de eigenaars. De Noordsche bladen spreken van een nieuwe spoorwegverbindingtusschen Zweden en Noorwegen, Eene Engelsche firma moet zich namelijk bereid verklaard hebben tot het aanleggen van een spoor weg tusschen Lulea door de rijke ijzerertsvelden van Gellivara en de koper- en ijzerertsvelden in de omstreken van Jukkasjaarvi tot aan de steeds ijsvrije haven aan de Ofojeten-fjord in Noorwegen. Dat een plan, hetwelk eeu spoorweg over de stoute Noordsche fjelds door eene woeste landstreek ten noorden van den poolcirkel beoogt, in den begiune met wantrouwen werd opgenomen, is natuurlijk. Een grondig onderzoek, zoowel in Zweden als in Noorwegen, heeft echter aan het licht gebracht, dat de onderneming niet zoo moeilijk is, als bij den eersten oogopslag wel schijnt. De Willem Barents is gisteren ochtend te half acht weder van Vardoe vertrokken. Aan de stoomboot //Sapho, gezonken in het nauw van Bath, wordt niet meer gewerkt. De 2 laatste lichters zijn naar Antwerpen opgesleept, zoodat zij voorloopig aan haar noodlot is overgelaten. Mr. M. W. C. Melchers, advocaat te Rotterdam, zal in de zaak van de millioenen—juflrouw als verdediger optreden voor den 79jarigen Jools Jacob Jools. De 80jarige grijsaard, die te Vucht het ongeluk hadvan den tram springende te struikelenis aan de bekomen wonden overle den. Door den gemeeute-veldwachter Sijbrandij, gestationneerd te Goenga (gem. Wijnbritseradeel) zijn in genoemd dorp een drietal personen gevangen ge nomen, beschuldigd van het uitgeven van valsche banknoten. Te Woensdrecht is op eene weide een luchtballon neergekomen, waarin zich een 25jari°- jonkman uit Parijs bevond. Den 27 aldaar ten 5 uur opgelateu,^ kwam hij den 28 des morgens ten 9 ure neder. Te Assen neemt het bierverbruik verbazend toe. Voor den arbeider en handwerks man is een goed glas bier voor 5 cts. verkrijgbaar gesteld. De kroegen worden dan ook vrij wat minder bezocht dan vroeger. Te Bremen is eene Engelsche stoomboot gecharterd, om daarmede een zeepleizier- vaart naar de Amsterdamsche tentoonstelling te ondernemen. Het vertrek is bepaald op 16 Juli. De tocht zal 8 dagen duren. Te Southampton is zekere Stephen Lewis gestorven in den ouder- dom van 105 jaren en 11 maanden. Hij was in zeedienst geweest en genoot een pensioen, waar- voor hij geregeld elke drie maanden teekende. Lewis had o. a. den slag bij Trafalgar bijge- woond. Een uitgever te Londen stelt zich voor, elk uur van den dag een vliegend blaadje voor een halve penny uit te geveu, dat de nieuwste depe- ches, beurs— en marktberichten zal bevatten. 1 e l'arijs heeft men een oude vrouw dood gevouden op haar zolderkamertje, waar ze van gebrek was omgekomen. Intusschen vond men een waarde van 60,000 francs in den stroozak, waarop ze sliep; het dwaze mensch was 82 jaar oud. Een rente- tenier te Brussel bladerde eens in zijne papieren. I'ot zijne verbaziug bemerkte de man, dat er een lot van de stad Brussel bij was, dat in 1881 was uitgeloot met den prijs van 100,000 francs. Terwijl zich jl. Woensdagnamiddag een dichte rae- mgte over de nieuwe brug, tusschen Brooklyn en New-York, voortbewoog, riep iemand: „De brug stort in.'' Een paniek ontstond; twaalf mensehen werden gedood en zes en twintig gewond. Dezer dagen is de nieuwe begraafplaats te Itenkum in gebruik genomen. Evenwel bleek, toen het eerste lijk ter aarde werd besteld, dat vergeten was een ingang te maken; dekist is toen over de omsluiting, een doornhaag, heen geflragen en naar het graf getransporteerd. Door de politie te 's Gravenhage is aance- houden een dienstbode, die zich had schuldis ere- TER UU/LVSflll l«LRI\T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1