A Igemee n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1881. 26 Mei 1883. 23' J BERLIN DM A KING. Znterdag gang. BRANDSCHOUWING. aara:; fiinnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. - Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERT EN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit bind verschijnt Blunting- cn Vrijdngavoud blj den uitgcver Jf. K. G. D II O N T te Ter Ncuzcn. In den loop der volgende week zal, ingevolge art. 35 der verordening op de Brand weer, aan de liuizen der ingezetenen in de kom dezer gemeente eene brandschouwing plaats hebben. Ter Neuzen, 23 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. Wat aanvankelijk ougelooflijk toescheen, is toch waar, de krouingsfeesten van den Russischeu Czaar liebben een aanvang genomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag ten een uur ziju de Keizer en de Keizerin, vergezeld van hunne kinderen en van 's Keizers breeders, de Grootvorsten Paul en Allexis, per buitengewonen trein van St. Petersburg naar Moskou vertrokken, waar zij Zondagavond ten 6 ure aangekomeu en met geestdrift onder het gejubel der bevolking ontvangen zijn. De Keizer- lijke familie was eerst aan het Petrowski-paleis afgestapt, maar heeft Dinsdag bij den feestelijken intocht des Keizers, haar intrek genomen in het Kremlin, waar zij gedurende de feestelijkheden zal blijven. Maandag ontvingen de Keizer en de Keizerin reeds de welkomsthulde van de gezanten en andere vreemde vertegenwoordigers, die voltallig waren opgekomen. In de stad, zoo meldt men, heerscht een buitengewone leveudigheid en een onbeschrijfelijke geestdrift. Naar het Kremlin dringen nieuwsgierigen in menigte om zich te verlustigen in de vele vreemde kleedingen en uniformen der afgevaardigden, die uit alle oorden der wereld zijn samengestroomd om aan dit wonder van plechtigheid met hunne tegenwoordigheid nog meerderen luister bij te zetteu. Naar passende tegenhangers van de weelderigste spilzucht en brooddronkenheid, waarvau de oude hoofdstad Moskou thaus het tooneel is, behoeft men in de Russische maatschappij niet lang te zoeken. Men behoeft slechts een terugblik te slaan op hetgeen de laatst gevoerde rechtsgedingen tegeu de nihilisten aan ft licht hebben gebracht, wier lot van den gunsti- gen afloop der kroning afhangt, of de berichten te herlezen over de vreeselijke ellende waaronder het volk van het Noorden tot het Zuiden, van het Oosten tot het Westen in ft uitgestrekte Czarenrijk zucht. Welk een tegenstelling tusschen de stoffe- lijke en zedelijke ellende van het talrijke prole- tariaat en de in geen enkel beschaafd land ge- evenredigde pracht bij een Keizerskroning, of de onbeschrijfelijke weelde die steeds bij de feesteu van het hof en den adel heerscht. Maar het volk FEUILLETQN. 3) ERNESTINE QUESNOT. DE GOUDEN LEEUW. Dubos sloeg een verachtelijken blik vol verbazing op zijn reisgezel. Hij zeide: ,/De persoon, dien wij nazetten, heeft uw dochter geschaakt. De mijne niet. En toch heb ik tijd noch zin om mij met anderinans zakeu te bemoeien. Maar gij schijnt ze wel te hebben." //Mijn waarde heer," antwoordde Quesnot zacht- moedig, „gij doet immers met mij naar uw eigen believen. Gij hebt mij gezegd: „Laat ons op reis gaan." En ik deed het ook. Maar laat mij u toch zeggen, dat de jonkman, die gij een schaker noemt, eerlijke bedoelingen heeft. Hij is nog zoo kwaad niet". ,/Een schooier!" viel hem Dubos in de rede. z/Een millionair kan men hem wel niet noemen, maarwees nu toch eens zoo vriendelijk, mijn waarde heer en zeg mij, of het waarscliijnlijk is, dat die ongelukkige Montreuil een testament heeft gemaakt." z/Notarismompelde Dubos, waarna hij luid voortging: /,1k weet het niet." z/Ik ook niet! En dat is juist slim!" riep Quesnot. //Als ik het wist" Welnu Mijnheer Quesnot hield het antwoord terug, dat van Moskou leeft onder de indrukken vanft oogen- blik in een zwijmel, het jubelt en juicht, het Hosanna klinkt en wie weet of misschieu Toch, de geschiedenis zet den haar voorgesehreven weg voort. Intusschen hebben de nihilisten den Czaar een schrijveu doen toekomen, dat zij de kronings- plechtigheid zonder stoornis zulleu laten afloopen en dan ook op zijne edelmoedigheid rekeneu. In Italie ziju in de Kamer naar aanleiding van het voorstel Nicotera de groote staatkundige be- sprekingen geeindigd met een volkomen overwinning van den Minister-Voorzitter Depretis. Met groote meerderheid heeft de Kamer verklaard, dat zij onbepaald haar goedkeuring hechtte aan de gedrags- liin der regeeriug, juist zooals de Minister dit uitdrukkelijk verlangd had. Geheel zuiver is de toestand nog niet, want er is sprake van de aftreding van twee Ministers, die verklaringen hebben gegeven afwijkende van die van den Minister Depretris. In Engeland vergast de regeering de beschaafde wereld op het onverkwikkelijke schouwspel, om do ter dood veroordeelden wegens den moord in het Fenikspark met tusschenpoozen van enkele dagen te laten ophangen. Uit Duitschland komen weder berichten, die duiden op een imager verstandhouding met Frankrijk, zoodat men eerstdaags daarover de ge- wone mededeelingen over het behoud van den wereld- vrede kan verwachten. Zeer gewichtig is het be- richt, dat de Keizer Bismarck een bezoek bracht en den maaltijd gebruikte bij den Franschen ge- zant. Het is een dubbel betooging en tegen- over de binnenlandsche en tegenover de buiten- landsche staatkunde. In Frankrijk verzuimt de regeering geen gelegen- heid om haar niet kerkelijk karakter aan ft licht te doen komen Talrijk zijn de maatregelen in den laatsten tijd tegen de geestelijkheid genomen. Dit heeft de Pauselijke regeering aanleiding gege ven om in een schrijven aan de Fransche regeering verzet aan te teekenen tegen de ,/vervolgingen", waaraau de geestelijkheid tegenwoordig in Frankrijk is blootgesteld. Vooral laat de Paus zich scherp uit tegen het inhouden der bezoldigingen van geestelijken, wier eenige fout daarin bestaan heeft dat zij de bevelen van den Heiligen Vader gehoor- zaamden. Turkije heeft de hervormingen voor Armenie aangekondigd. Toeu Lord Dufferin den Sultan daarover kwam spreken, was de Sultan hem reeds voor geweest, en antwoordde de Sultan, dat hij reeds hervormingen in al de gewesten van ziju Rijk had bevolen Wat wil men nog meer Blijkens De Stand, schijnt Mr. P. C. ft Hooft niet geneigd, zich te Middelburg voor de Tweede reeds op zijn lippen zweefde en sloeg op zijn reis gezel een blik, welke de grootste oprechtheid ver- ried. Hij zeide eindelijk: //Mijnheer, gij zijt voor mijn dochter een zeer goede, een zeer eervolle part ijmaar" z/Maar wat?" viel Dubos hem ongeduldig in de rede//Zoekt gij misschieu eenig voorwendsel om af te breken?" z/Dat verhoede God, mijn waarde heer," ant woordde Quesnot zalveud. De diligence, welke vrij snel had gereden, stond nu eensklaps stil. Een hinderpaal versperde den weg. De jxistillon en de conducteur stapten af. ,/lk daclit het wel!" riep de laatste uit. ,/De gekken hebben hun verdiend loonHun koets is verbrijzeld ,/Verbrijzeld!" herhaalde Dubos, die uit het raampie keek. En de reizigers ,/Weg!" //Mijn hoofd zou ik dnrven verwedden, dat zij het waren," zei Dubos, terwijl hij weer plaats nam. „Zij hadden ons herkend, toen zij voorbijreden. En daarom reden zij snel. Zij wilden ons ont- snappeu. Mijnheer Quesnot, nu moet gij vooruit of nooit! Bedaard, maar gestreng!" „W ees gij maar bedaard, mijn waarde heer. Als het die arme kinderen iuderdaad zijn, zullen zij met mij te doen krijgen!" Dubos staarde mijnheer Quesnot aan, die aan- houdend bleef glimlachen en hij maakte een spijtig Kamer herkiesbaar te stellen; .Thr. Mr. M. A. de Savornim Lohman, te Assen, wordt reeds te zijner vervanging aangewezen, die ook te Alkmaar candidaat zal zijn. Door de afdeeling Goes der Centrale Liberale Kiesvereeniging ziju in hare vergadering van Dins- dagavond voorloopig tot caudidaten voor het lid- maatschap der Tweede Kamer gesteld, de heeren Mr. J. G. de Witt Hamer, burg, van Goes, die echter onmiddelijk bedankte; W. J. van Gorkom, district-schoolopziener te Goes, en Jhr. Mr. W. Six, oud—Minister van Binnenlandsche zaken. Zooals bekend is, valt de heer Jhr. Mr. A. F. de Savornim Lohman in de beurt der periodieke aftreding. Aan de Koniuklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam hebben jl. Maan dag 1000 werklieden het werk gestaakt. De oor- zaak is het in dienst stellen van Engelsche werk lieden. De Hollanders weigerdeu pertinent met die werklieden te werken, terwijl de directie der fabriek in het belang der werkzaamheden niet toe- geven kon en de Eugelschen weer ontslaan. De werkstakers doorkruisten de stad met vlaggen en met een bord waarop te lezen stondWeg met de Engelschen, leve Holland." 's Avonds en 's nachts duurde deze vreedzame maar soms wat luidruchtige wandeling voort, zoDder aanleiding te geven tot ongeregeldheden. De proefneming met den graan-elevator, door de firma Houwens Van Rietschoten te Rotter dam aaugebracht, heeft in het laatst der vorige week plaats gehad, doch niet voldaan. Bij het lossen van een lichter graan moet zulk een groote hoeveelheid vermorst zijn, dat last werd gegeven om het werk te staken De firma geeft het echter bij deze eerste proefneming niet op. Men schrijft uit Amsterdam: Het tentoonstelliugs—comite heeft bezwaar ge maakt tegeu de expositie der twee kauonnen, door de Transvaalsche regeering voor dat doel afgestaan; zij zijn uit het hoofdgebouw verwijderd en over- gebracht naar eene werf aan den Amsteldijk. Het zijn kanonnen, die dienst gedaan hadden in den strijd tegen de Engelschen. Het tentoon- stellings-comite was van meening, dat zij aanstoot zouden geven. Nog eenige honderden inudden uien zijn op Noord-Beveland voorhanden, die niet meer kuu- nen verkocht worden. De prijs werd in den laatsten tijd al lager en lager, sommigen kregen slechts 7 cent per mud, netto te huis, tot nu de beurt- schippers zelfs weigeren ze aan boord te nemen. Het gevolg van den lagen marktprijs is geweest, dat er groote verliezen geleden zijn, dewijl te nauwernood de uitgaaf aan arbeidsloon is terug- ontvangen. Verscheiden gemeten land minder ziju gebaar. Hij daclit: ,/Van mijn reis voorspel ik mij weinig goed succes, hoewel ik nog niets weet. De driemaal honderd duizend francs van dien sul zijn voortaan mijn eenig redmiddel. Als hij mij nu eens ontschootKom, aanhouden is de baas!" Als men van Parijs kwam, dan was het laatste huis van Bellesme een langwerpig gebouw van een verdieping, een echt blokhuis. De ruimten tusschen de zwarte houtblokken was geel dicht gepleisterd. Aan een horizontale ijzereu staaf, die boven den hoofdingang was vastgemaakt, hing een vierkante linnen lap, die op een paneel was gespijkerd. Op dat linnen was een fabelachtige viervoeter geschilderd met een menschelijken kop en met buitensporig lange mauen. De achtergrond van het schilderstuk was wit en het beest was rood. Het sloeg bloeddorstige blikkeu op de voorbij- gangers en wanneer de wind het op zijn verroeste hengels heen en weer wiegelde, dan huiverden en schreeuwden de kinderen die voorbij gingen, omdat het zoo verschrikkelijk was, als men dan het ijzingwekkend geknars van het akelig dier hoorde. Onder de behaarde pooten met hun ontzagwekkende klauwen las men In den Gouden Leeuw logeert men te voet, en te paard. Dat was de eenigste herberg van Bellesme en iedereen moest er komen, daar zij in het dorp geen mededingster had. Toen onze reizigers uit de diligence de omge- nu bezaaid dan in het vorig jaar. Thans wordt de proef genomen of het planten van sjalotteu meer voordeel geven zal. Dr. D. deelt in het Utrechts Dagblad mede Lit de uitkomsten van de 6e tienjarige volks- telling, die men op 1 Januari 1880 kan stellen te zijn geschied, blijkt, dat er toen in ons laud in leven waren mensehen van 9099 jaren oud: m. 343, vr. 074, totaal 1017; van 100 jaren en daar- boven: m. 5, vr. 7, totaal 12. De oudste bewoner van ons land was toen een man in Friesland van 106 jaren. Ik voeg hier nog iets opmerkelijks bij, schoou van anderen aard, namelijk dat er op dat tijdstip in leven waren 7 getrouwde vrouwenvan 15 jaren oud, 5 getrouwde mannen van 16 jaren oud. De jongste weduwe was 17 jaren, de jongste we- duwnaar mede 17 jaren oud. Er was 1 in echt gescheiden man van 20 jaren oud en 2 in echt ge- scheiden vrouwen mede van 20 jarendeze waren dus al vroeg het huwelijksbootje uitgestapt. De rechtbank te ft Hage heeft den zaak- waarnemer R., schuldig verklaard aan honeude, smadelijke en lasterlijke uitdrukkingen jegens den persoon des Konings en hem, in aanmerking ge nomen zijne vroegere veroordeeiing tot celstraf van langer dan 6 maanden, een gevangenisstraf opgelegd van een jaar, te oudergaan in eenzame opsluitiiig. In Egypte is overleden de heer A. J. Schelling, in 1880 te Delft als civiel-ingenieur gediplomeerd, die in 1881 naar den Nijl vertrok en daar door zijn activiteit en ferm optreden een aanzienlijke staatsbetrekking verwierf. Ziju werkzaamheid, in het warme klimaat, kostte echter den flinken zoon van Nederland het leven. Woensdagmiddag had in het gezicht der Heldersche kust een betreurenswaardig ongeluk plaats. De Urker visschuit no. 76, schipper W. de Jong, van do visscherij terugkeerende en over de Noordgronden op het Nieuwediep willende aan houden, zeilde op het aldaar gezonkeu liggend wrak der stoomboot Gulf of Panama, waardoor het vaar- tuig zwaar lek werd en op zijde viel. Den vier opvareuden (twee vaders met hun zoontjes) gelukten het op de seliuit te klimmen alwaar zij de liulp, welke hun van in de nabijheid zeilende visschers- vaartuigen werd aangeboden, afwachtten. Aan een lijn, welke hun werd toegeworpen, wierpen schippor en knecht zich met hunne kinderen in den arm in zee, doch door de losgespoelde en ronddrijvende luiken enz. waren zij, hoe noode ook, verplicht hun last los te laten om zelve niet een prooi der golven te worden. Het lijk van het kind des schippers, dat eeli pleiziertochtje had meegemaakt, werd nog drijvende opgehaald doch het andere verdween in de diepte. De sleepboot Hercules ter opsporing van het vaartuig uitgezondeu, vond slagen post koets op den grooten weg vonden, klopte een piep jonge jongeling en een zeer jong meisje aan de deur van den Gouden Leeuw. Men kon gemakkelijk zien, dat beiden zeer moei waren, hoewel het met hun kleeding ellendig gesteld was. De cavalier droeg de uniform van adelborst, maar deze uniform zat zoo vol slik, dat men er geen goud of verguldsel meer op kon zien en zijn pet was in een van de gaten en kuilen van den weg gebleven. Het jouge meisje droeg een net steedsch costuum; haar satijnen hoedje hing gedut en mis- vormd, nog maar eventjes aan een puntje van het interieur. Zedig had zij haar oogen neergeslageii, bijua alsof zij zich schaamde. Nu en dan sloeg zij een beschaamde blik op haar gezel, die zich den arm bijna lam klopte. Na eenige minuten kwam een dienstmeid met een katoenen muts op haar hoofd openmaken. Zoodra zij het jonge paar op den drempel zag st.aau, deed zij, alsof zij de deur weer plotseling wilde dicht gooien. z/Wie is daar?" vroeg de kasteleines. De meid sloeg nogmaals een blik op den adel borst en op zijn gezellin, waarna zij zonder eenige aarzeling antwoordde Koorddansers z/Sluiten riep de vrouw bevelend. De jonge zeeman had stellig nog nooit geenterd, maar hij was vlug en stoutmoedig, eiihij had haast. Met een sprong was hij de vier treden TEB \El:ZE\S( IIE C0URA1VT —a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1