Telegraphische berichten. Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. de stad Luxemburg. Het college van Burge- meester en Weihouders der stad had een procla- matie uitgevaardigd, waarin werd aangekondigd, dat de openbare gebouwen zouden wordeu gevlagd met de Oranje- en de nationale kleuren, en ge- illumineerd; de ingezetenen werden uitgenoodigd zich aan te sluiten bij deze vaderlandslievende demonstratie //ten einde van de gevoelens van innige verknochtheid te doen blijken welke de harten der Luxemburgers verbinden aan de dynas- tie van Oranje-Nassau." TER NEUZEN, 32 Mei. Bij de lieden plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van de Provinciale Staten hebben van de 151 kiezers alliier 77 hun stem uitgebracht. Te Hoek hebben van de 44 kiezers 21 gestemd. Yoor het beroep tot predikant bij de Christe- lijk gereformeerde gemeente te Middelharnis, heeft de lieer J. Westerhuis, predikant bij die gemeente alhier, bedankt. Middelburg', 22 Mei. Gisteren is bij de arron- dissements-rechtbarik alhier, door den heer Mr. W. A. van Hoek, ten behoeve van den heer O. Groverman, gedelegeerd administrates der spoor- wegmaatschappij GentTer Neuzen, te Gent, appel aangeteekend tegen het op 11 dezer gewezen vonnis dier rechtbank tegen laatstgenoemde. Axel, 19 Mei. Heden morgen omstreeks elf uur vloog het schuurtje van den landbouwer C. Dieleman in brand, door een vonk uit een pijp. Twee ploegen, twee eggen, eenig paardentuig en een paar honderd bos riet werden met het schuurtje een prooi der vlammen. Niets was tegen brandschade verzekerd. Axel, 22 Mei. Gisteren is door den gemeente- raad alhier benoemd tot keurmeester van visch, de heer P. de Yisser, gemeentebode. Het onderzoek van de verlofgangers der nationale militie te land in de provincie Zeeland, zal plaats hebben te Hulst, Dinsdag 5 Juni te 10 uren, voor Boschk pclle, Clinge, Graauw, Hengst- dijk, Hontenisse, Hulst, Ossenisse, St. Jansteen en Stoppeldijk. Axel "Woensdag 6 Juni te 10 uren, voor Axel, Hoek, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. 's Gravcniiage, 22 Mei. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer deelde de Minister van Kolonien mede, dat Z. M. de Koning den gou- verneur-generaal in Indie op verzoek gemachtigd heeft, zich naar Atjeh te begeven om persoonlijk zich van de militaire toestanden te vergewissen, De Kamer heeft met 45 tegen 22 stemmen besloten voor het reces nog eenige wetsontwerpen te behan- delenheden is het onteigeningsontwerp kanaal AmsterdamMerwede (gedeelte LekMerwede) en eenige kleine ontwerpen aangenomen. Morgen zullen de andere ontwerpen behandeld worden. ""rechtszake^" Arrondissements-rechtbank te Middelburg, De rechtbaDk heeft in hare zitting van 19 Mei de volgende vonnissen uitgesproken J. d. T., arbeider te Hengstdijk, is wegens twee wanbedrijven van diefstal gepleegd door een loon- bediende ten nadeele zijns meesters gepleegd door iemand beneden de zestien jaren doch met oordeel des onderscheids veroordeeld tot 8 dagen celstraf. lo. A. d. B., 2o. P. d. B., beiden te Bosch- kapelle, zijn wegens bedelarij gepleegd door twee personen beneden de zestien jaar doch met oordeel des onderscheids te zamen en in verbinding, voor den In beklaagde na vroegere veroordeeling wegens belangstelling. In Quesnot's geest was weer een nieuw denkbeeld ontstaan, dat hem een glimlach ontrukte. vDat zou al te mooi wezen," mompelde hij. ,/Zoo gelukkig kan ik onmogelijk worden. Montreuil zal wel een testament gemaakt hebben Daartoe was hij in staat. Laat ik den gouden droom van de honderd duizend francs rente maar zien te vergeten." Thans moesten de woorden spijt uitdrukken. Daarom begon de oud—notaris ook vroolijk in zijn handen te wrijven. De diligence bleef nu stilstaan. Onze reizigers namen weer plaats en de conducteur gaf het sein voor de voortzetting van den rit, nadat hij eerst nog een bezorgden blik in het rijtuig had geworpen, waar, zooals wij reeds gezegd hebben, een jonge vrouw zat met haar kind. Dubos zat met Quesnot alleen in den coupe. z/Mijn waarde heer," zei de oud-notaris, terwijl hij een geheimzinnig gezicht opzette, //in de maand Mei van het jaar 1810 deed ik mijn praktijk te Saint—You over. Het zou waarlijk al te lang duren, als ik u moest zeggen, waarom ik dat deed. Toen had mijnheer De Montreuil nog geen testament gemaakt. Nu moet ge mij eens een openhartig antwoord geven. Die brave man was een land- eigenaar met honderd duizend francs jaarlijksch inkomen en hij heeft later zijn eenigen zoon ver- loren. Zoudt gij nu denken, dat hij orde op zijn zaken heeft gesteld?" (Wordt vervolgd.) bedelarij, veroord. de le tot een celstraf van 8 dagen, de 2e tot een celstraf van 3 dagen en solidair in de kosten met bevel, dat de le na het uiteiude zijner straf zal wordeu overgebracht naar een bede- laarsgesticht of werkhuis. H. d. M., zonder beroep te Boschkapelle, is wegens bedelarij veroord. tot een celstraf van 3 dagen. A. v. D., voerman te Hontenisse, is wegens overtreding der drankwet veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. lo. P. S., boerenknecht te Zaamslag, 2o. J. d. Y., werkman te Zaamslag, 3o. J. K., boerenknecht te Ter Neuzen, 4o. W. S., boerenknecht te Zaam slag, thans in dienst bij 't 3e regiment infanterie, zijn wegens moedwillige mishandeling de 3 eersten ieder veroord. tot 1 maand celstraf, f 16 boete of 2 dagen celstraf, terwijl de 4e is vrijgesproken van het hem bij akte van dagvaard ten laste gelegde. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 18 Mei 1883. VeroordeeldJ. v. d. H., koopman te Ter Neuzen, ter zake van het zonder muilkorf laten loopen van zijn trekhond, het onbeheerd laten staan van zijn met honden bespannen kar en het niet doen stilstaan van die kar bij het tegenkomen van een rijtuig; in twee boeten, elk van f 2 en eene boete van f 3, subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor elke boete. A. Y., koopman te Clinge, ter zake van het rijden met niet van muilkorven voorziene, voor eene kar gespannen honden; in twee boeten, elk van f 2, subs. 1 dag gevang. voor elke boete. C. L. G., landbouwer te Westdorpe, ter zake van het tijdelijk in werking brengen eener stoom- maehine zonder daarvan kennis te gevenin eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. S. D., arbeidster, en F. Y., arbeider, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het zetten eener houtmijt tegen den openbaren wegieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. A. v. D., J. F. en J. C., alien te Zaamslag, ter zake van het uitspreiden van linnen op den openbaren weg; ieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. J. S., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het tweemaal zich bevinden in kenlijken staat van dronkenschap op den openbaren weg en het loopen over eens anders bezaaiden grondin twee boeten, elk van 5 en eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. voor elke boete. M. Y., schippersknecht, S. M., matroos, J. v. 't H., schippersknecht, W. L., timmermansknecht, A. E. H., zonder beroep, J. C. d. R., werkman, J. C. d. R., werkman, J. P. d. S., schoenmaker, J. v. d. H., werkman, alien te Ter Neuzen, E. B. M., arbeider te Westdorpe, M. 't G., werkman en M. W., dienstmeid, beiden te Axel, alien ter zake van het zich bevinden in kenlijken staat van dronkenschap op den openbaren weg; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. D. v. R., herbergier, A. S., scheepstimmerman, J. H. A., werkman, alien te Ter Neuzen, en A. Y., slager en bierhuishouder te Sas van Gent, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 4, subs. 1 dag gevang. A. V. en P. J. v. d. W., werklieden te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 8, subs. 2 dagen gevang. J. K., werkman, en W. R., schoenmaker, beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in twee boeten, elk van f 3, subs. 1 dag gevang. voor elke boete. J. L., zaakwaarnemer te Clinge, en J. C. v. W., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder in 2 boeten, elk van f 4, subs. 1 dag gevang. voor elke boete. J. d. S., bakker te Ter Neuzen, ter zake van het bij herhaling zich bevinden in kenlijken staat van dronkenschap op den openbaren weg; in eene boete van f 15, subs. 2 dagen gevang. Allen in de kosten. Kantongerecht te Hulst. Zitting van 17 Mei 1883. A. H., te St. Jansteen, ter zake van het opzet- telijk kwellen van een hond; veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. C. L., te Zaamslag, ter zake van het jagen op eens anders grond zonder vergunning; veroord. in eene geld boete van f 10, subsidiair 1 dag gevangeuisstraf. L. v. B., te Koewacht, ter zake van het uiten van scheldwoordenveroord. in eene geldb. van f 2,50, subs. 1 dag gevang. A. P., te St. Jansteen, ter zake als vorenver oord. in eene geldb. van 1, subs. 1 dag gevang. L. G., te Boschkapelle, ter zake van het laten loopen van schapen op eens anders bezaaiden grond veroord. in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. W. d. K., G. J. B. en J. B. d. C., alien te Hulst, ter zake van het maken van nachtelijk burengeruchtveroord. ieder in eene geldb. van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. A. V. en J. d. S., beiden te Clinge, ter zake als voren; veroord. ieder in eene geldb. van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. A. B., F. B., P. W. en P. N., alien te Hon tenisse, ter zake als vorenveroord. ieder in eene geldb. van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. M. v. A., F. J. H. en M. J. v. A., alien te Hontenisse, ter zake van overtreuiug van het regle- ment op de veeartsenijkundige dienst en politie in Zeeland; veroord. ieder in eene geldb. van f 20, subs. 2 dagen gevang. A. M., te Hulst, ter zake van het zonder ver- t eischte vergunning muziek maken in eene herberg te Graauw; veroord. in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. P. A. v. d. W., te Graauw, ter zake van het toelateu van muziek in zijne herberg zonder ver gunning; veroord. in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. W. A., te Stoppeldijk, ter zake van het herstellen van wildstrikkenveroord. in eene geldb. van 20, subs. 7 dagen gevang. M. L., te Stekene, ter zake van openbare dron kenschap; veroord. in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. E. C., te Koewacht, ter zake van overtreding van het reglement op de herbergen te Koewacht; veroord. in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. H. IJ., E. IJ., E. IJ., H. B., H. Y. en B. B., alien te Koewacht, ter zake als voren; veroord. ieder in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. J. d'll., te Clinge, ter zake van overtreding van het reglement op de straatpolitie te Hulst; veroord. in eene geldb. van f 1, subs. 1 dag gevang. G. J. V., te Hulst, ter zake als vorenveroord. in eene geldb. van f 1, subs. 1 dag gevang. C. V., te Hulst, ter zake van overtreding van het reglement op de herbergen te Hulst; veroord. in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. E v. K., B. P. d. W., A. d. N., D. d. N., E. L. d. B. en L. E. T., alien te Hulst, ter zake als voren; veroord. ieder in eene geldb. van f 2, subs. 1 dag gevang. B. C., te Hulst, ter zake als voren; veroord. in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. A. M., J. F. R. en L. E. F., alien te Hulst, ter zake als voren; veroord. ieder in eene geldb. van 2, subs. 1 dag gevang. Alle veroordeelden tevens verwezen in de kosten van het geding. De eerste nieuwe doperwten van den kouden grond waren Zaterdag te Zwolle aan de markt. Nieuwe aardappeleu uit het zuiden van Frankrijk komen daar reeds druk aan. Bij een landbouwer te Doniaga is een schaap een poot afgezet. Dat lichaamsdeel is vervangen, door een houten, waarop het beest vrij goed rondloopt. Een landbouwer in de buurtschap Mander gemeente Tubbergenkreeg van een overjarig varken drie en twintig biggen. Toen werd hij niet verlegen met den overvloed. Hij splitste het jonge varkensvolkje in partijen van 11 en 12, liet ze beurtelings zogen, en mag zich thans verheugen in den voorspoedigen groei van het gansche 23tal. Als een bizonderheid kan uit IJzerloo wor- worden gemeld, dat eene koe van den arbeider L. S. een kalf te voorschijn heeft gebracht met 5 pooten; 3 van voren en 2 van achteren. Vier van de 5 kan evenwel het dier er slechts gebrui- ken, daar no. 5 iets korter is dan zijne 4 overige kameraads. De bekende Algerijnsche Emir Abd-el-Kader is overleden. Bij de verovering van Algerie door Frankrijk deed hij zich kennen als een dapper veldheer, die jaren lang een hardnekkigen oorlog tegen de Franschen voerde. Hij moest zich ein- delijk overgeven aan generaal Lamoriciere en werd naar Frankrijk gevoerd. Onder de regeering van Keizer Napoleon III herkreeg hij eindelijk de vrijheid en vertrok naar Damascus, waar hij de christenen in bescherming nam en hun groote diensten bewees. De regeering beloonde hem daarvoor met het grootkruis van het Legioen van Eer. Hij had van Frankrijk een jaargeld van 100,000 fr. en bereikte den leeftijd van 76 jaar. Door een cycloon, die te Racine in Amerika (staat Wisconsin) heerschte, zijn alleen eigendommen van arbeiders verwoest. Verder is bericht ont- vangen van verwoestingen door den orkaan in Illinois aangericht, waarbij 68 personen gedood en 200 gewond werden. Tengevolge der gebrekkige telegraphische verbinding met Wisconsin kon van- daar het aantal slachtoffers niet opgegeven worden. De arbeiders der kolenmijnen nabij Pittsburg hervatten Maandag den arbeid onder de voorwaarden door de werkgevers gesteld, totdat de scheids- rechters beslist zullen hebben. Aan Curley, den tweeden dader van den dubbelen moord in T Phoenixpark, werd Yrijdag jl. op de binnenplaats der Kilmainham-ge- vangenis het doodvonnis voltrokken. Den dag voor zijn dood zag Curley zijn familie voor het laatst. Zijn oude vader, zijn schoonvader, zijn zwager, met wien hij op den vertrouwelijksten vriendschapsvoet stond, zijn vrouw en zijn drie kinderen bezochten hem in de gevangeniscel. Het was een hardroerend tooneel, toen hij van die be- trekkingen voor dit leven afscheid nam. Zijn vader, een grijsaard van 7 0 jaar, legde hem zegenend de handen op het hoofd en zeide//Ik dank God dat gij geen verrader gewordeu zijt. Ik had je liever eigenhandig omgebracht en je een kogel door het hoofd gejaagd, dan je leven door verraad gespaard te zien. Zwijg en sterf. Leve Ierland En Curley heeft gezwegen. In een roerenden, kort voor zijn terechtstelling geschreven afscheids- brief aan zijn vrouw smeekt hij haar, hem geen verwijt te maken, omdat hij zijn leven niet door verraad heeft willen redden. Hij laat haar geheel vrij om weer in 't huwelijk te treden en vermaakt haar het vermogen, dat hij zich door zijn vlijt en door een zeer geregeld leven als timmerman ver- worven had. Curley sliep weinig in den laatsten nacht. Toen men hem kwam berichten, dat hij zich voor zijn laatsten gang gereed moest maken, stond hij zwijgend op en liet zich kalm naar het schavot geleiden. Verleden week zijn te Rotterdam aangegeven vijftig poklijders en elf aan die ziekte over leden. Eene vrouw te Biervliet is met een jongeling naar Frankrijk of Amerika vertrokken. Het gereede geld van haren echtgenoot, en haar jongste kind, oud 8 maanden, nam zij mede, terwijl zij de zorg voor de twee andere kleinen aan haar man overliet. Te Zierikzee is een man, die aan toevallen leed, langs de haven gaande, in het water gevallen en verdronken, niettegenstaande onmidde- lijk iemand hem nasprong en de drenkeling spoedig aan deu wal werd gebracht. De persoon, die te Deventer sedert eenige dagen vermist werd, is Donderdagavond in blakenden welstand in de echte- lijke woning teruggekeerd. Yrijdagavond is de sigarenfabriek van de heeren L. Boes Co. te Tilburg grootendeels afgebrand; eene aanzienlijke partij tabak en eenige duizenden sigaren werden door de vlammen verteerd. Mej. Mina Kruse- man adverteert in de //Soerabaja Courant," dat zij kamers verhuurt met den kost vvoor heeren alleen." Te Leiden waren twee vrouwen op de Oude Yest aan het kijven. De eene liep in haar drift achteruit en raakte te water; zij werd door de andere gered en de kijfpartij daarop voort- gezet, als ware er niets gebeurd. Door den heer Willem Nielzen, te Harlingen, is voor de 26e maal een drenkeiing gered. Te Maasbrde is het huis van den landbouwer J. H. Yerverger door een onbekende oorzaak afgebrand. Alle huis- raad en akkergereedschappen, twee koeien en een varken kwamen daarbij om. Alles was verzekerd. Op nieuw hebben de bewoners van Nieuw Cale- donie zich tot de Regeering gewend met den wensch om voortaan ook in de Kamer vertegenwoordigd te worden. Het dorp Longefoy, op den linker- oever der Isere, is geheel door brand verwoest. Alleen de kerk en de mairie werden gespaard. Er kwamen gelukkig geen menschen bij om. Te Londen is iemand, die twee valsche tanden had iugeslikt, aan de gevolgen daarvan bezweken. Te Belfast is een groote katoenspinnerij afgebrand. 350 werklieden zijn daardoor zonder werk. In het jaar 1874 werd te Heinkenszand door de Gebr. Rijk de bierbrouwerij //de Nijverheid" opgericht. In de eerste jaren nam deze zaak tame- lijk in bloei toe, doch langzamerhand begon zij te kwijnen, zoodat in 1881 //de Nijverheid" in andere handen overging. De nieuwe ondernemer had ook weer het voorrecht dat de zaak tijdelijk in bloei toenam, om echter spoedig weder teruggang te ondervinden. Niet zoo heel vreemd kwam het dan ook voor, toen men Zaterdag 11. vroeg in den morgen be- merkte, dat het huis des nachts ontruimd was, terwijl de eigenaar en zijne vrouw zijn vertrokken. De brouwerij //de Nijverheid" ligt thans stil en is zonder bestuurder. Jammer voor de gemeente, dat een tak van nijverheid weder voor haar heeft opge- houden te bestaan. In een Deventersch blaadje werd bericht, dat 11. Donderdagavond tusschen 5 en 6 ure eenige Chineezen van de Tentoonstelling, in nationaal costuum, met hun in China gebruikelijke vaartui- gen den IJssel zouden komen afroeien. Reeds vroeg was er veel volk op de been, hetwelk zich langs de Welle, 't Pothoofd enz. bewoog. Daar zag men verschillende jongelui zich vermaken met het roeien in bootjes in den IJssel. De Chineezen kwamen echter niet en deze laten nog op zich wachten. Toen de menigte naar huis keerde, be- merkte zij dupe te zijn van een guitenstreek. Dezer dagen zaten eenige personen in een barbierswinkel in de Jordaan te Amsterdam te wachten, om geschoren te worden, terwijl een ander zich op den scheerstoel had neergezet. Hoe groot was echter hunne verwondering, toen de baardscheer- der zijn scheerriem op het gelaat van den onder- handen zijnden patient lag en daarop zijn mes begon aan te zetten. De geschorene protesteerde hier natuurlijk tegen, omdat hij zijn neus liever nog wat wilde behouden en de anderen lachten, daar men aan een grap dacht. Maar toen de barbier in plaats van den kin van zijn patieut in te zepen, dit diens hoofdhaar begon te doen, met de woorden//wie van jelui wil ik eens den nek afsnijden stoven alien den winkel uit. De wonderlijke Figaro leed waarschijnlijk aan een plotselinge vlaag van verstandsverbijstering. De slagers te Oud-Beierland ziju het oneens met de ambtenaren der directe belastingen. Gepas- seerde week kwam te Oud-Beierland een controleur der directe belastingen, die bij de vleesckhouwers de aangegeven koeien benaderdede slagers koopen caacgBiBsam i n ■imiihiiiihim ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2