Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. No 1879. /aterdag 19 Mei 1883. 23e Jaargang. WEGEN EN VOETPADEN. Ligger en Kaart Binnenland. feuilletqn. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,_. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Araerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters vvordeu naar piaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer ner jaar, tot veel verminderden prijs. blad verschijiit Kiiwdag. eu Vrijdngavoiid bij den nitgcvep J. h, G. II 4» I\ T te Ter Neuzcu. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN znllen op Vrijflag, 35 Mei 1883, des voormiddags elf uren, op het gemeenteraadliuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, A A N BESTED EN Het herstellen van een gedeelte hou- ten beachoeiing en een gemetselden trap bij de geraeentehaven aldaar. De betrekkelijke voorwaarden liggen, van af Woensdag a. s., ter inzage op de gemeente-secretarie, waar tevens nadere inlichtingen zijn te bekomen. Aanwijzing zal worden gedaan op Dinsdag, 33 dezer. Ter gemeentesecretarie is op den dag voor en verder tot het oogenblik der besteding eene geslo- tene bus geplaatst, tot het ontvangeu der inschrij- vingsbiljetten. Ter Neuzen, 12 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester eu Wethouders van WESTDORPE brengen ter openbare keunis, dat de van de wegen en voetpaden in die gemeente, op- gemaakt ingevolge art. 12 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, (Prov. blad 85 van 1881), van 25 dezer tot en met 28 Juni aanstaande kosteloos voor een ieder ter inzage zal liggen en geraadpleegd kan worden ter ge- meentekamer op elken werkdag van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren, en dat gedurende voorschreven termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Raad. Westdorpe, den 15 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. KERCK1IAERT, Burgemeester. J. P. KIEBOOM, Secretaris. Polities Overzicht. Turkije schijnt dezer dagen in vele opzichten weder naar de staatkunde der Westersche mogend- heden over te hellen, nu de Sultan bemerkt, dat zijn Turksche staatkunde hem zijn vorige macht en aanzien niet kan terugbezorgen, maar hem in- tegendeel vele verliezen berokkent in gezag en inkomsten. Daarbij was het in den laatsten tijd niet erg rooskleurig met de geldmiddelen. Althans 1) ERNESTINE QOESNOT. DE GOUDEN LEEUW. iq?!* Vtn 6 aatste dagen van November 1817 daalde de diligence van Parijs naarAlencon langzaam van den heuvel van Bellesme. De weg was overal vol gaten en kuilen. Het groote rijtuig met slechte veeren zag er zoo ellendig uit, dat onze hedeudaagsche postmeesters er niet eens een goederenwagen van gemaakt zouden hebben. Het schokte geweldig en aanhoudend; het piepte en kraakte in al zijn deelen, en het dreigde elk oogen blik om te slaan. Het lion des avonds negen uur wezen. De reizigers waren uitgestapt, hoewel het zeer slecht weer was. In de diligence was maar dame blijven zitten met een meisje van zes it zeven jaren. De conducteur had zin genoeg gehad voor de vertooning en het gebruik van zijn onbeperkte macht, toen hij zijn onderdanen van 6en dag moest overtuigen, dat zij een half uur te voet in het slijk zouden moeten aflcggen. Maar de jonge dame had hij daarentegen beleefd verzocht, of zij maar op heur plaats wilde blijven zitten. Toen hij haar aansprak, was zijn stem, die even kort was en stroef a de,stem van iederen despoot, opvallend zacht geworden en men zou hebben kunnen raden, dat e goedhartige handelwijze haar bron had in een de limes meldde daarover wanhopige bizonderheden, die echter onder voorbehoud aangenomen dienen te worden, als er kwestie is over het verstrekken van voorschotten aan de Turksche schatkist of het regelen en vaststellen van nieuwe geldelijke over- eenkomsten met de Turksche regeering, waarbij Engeland of Engelsche geldschieters betrokken zijn. lurkije is altijd een slechte betaler geweest en heeft nog nooit langs den gewonen weg zijne schulden vereffend. Dat de garnizoenstroepen sinds maanden zonder soldij zijn gebleven en dat de nieuwe begrooting met een nadeelig slot sluit, be- hoeft dan ook geen verwondering j baren. Ook dat de soldaten te Mekka aan het muiten zijn geslagen, omdat zij uitbetaling van hun soldij eischtenis niets ongewoons. De aanleidende oorzaak zal echter wel van kerkelijk—staatkundigen aard zijn geweest. In den laatsten tijd heerschten er in Arabie voortdurend onlusten, evenals in Albanie, maar die zijn slechts van tijdelijken of blijvenden aard, totdat het geheele rijk ineenzakt. oorloopig denkt de tegenwoordige Sultan deze treffende gebeurtenis nog niet te beleven en heeft hij de betrekkelijke stukken geteekend, waarbij de verpachting van den tabakshandel in Turkije wordt geregeld, terwijl volgens het Memorial di plomatique de Sultan verklaarde het Engelsche beheer in Egypte aan te zullen nemen, indien zijne opperhoogheid door een bizonder verdrag werd erkend, mede onderteekend door de onderteekenaars van het verdrag van Berlijn. Ook schijnt de Sultan genegen tot een scliikkiug in de Armeniaan- sche kwestie. De Engelsche gezant, lord Dufferin, had althans ook daarover een ouderhoud met den Sultan, waarna hij naar Weenen vertrok, na eerst den Armeniaanschen patriarch en den bisschop van Erzerum gesproken te hebben. De Turksche re geering wenscht namelijk opnieuw een conferentie te Konstantinopel bijeen te roepen, teneinde de mogendheden te bewegen haar behulpzaam te zijn in het invorderen der achterstallige schattingen van Bulgarije en Oost—Rumelie en in het over- dragen van een gedeelte der staatsschuld op Servie, Montenegro en Griekenland. De Turksche regee- ring, die, zooals men boven zag, aan nijpend geld- gebrek lijdt, kan zeer goed de millioenen gebruiken, die haar van reohtswege toekomen, maar welke zij niet bij machte is in te vorderen. Zij roept dus de tusschenkomst der onderteekenaars van het Berlijn- sche verdrag in. Lit Rusland wordt uit goede bron vernomen, dat de intocht van het Keizerlijk paar binnen Mos- kou den 21 Mei plaats heeft, de kroning den 27 en de terugkeer naar de hoofdstad den 10 Juni. Intusschen wordt in de Moskousche bladen een raadselachtige gebeurtenis vermeld, waarover de gemoederen in angstige beweging zijn gebracht. Door spelende jongens is op straat een blikken bus gevonden, die na een vreeselijkc ontploffing bleek (lynamiet te hebben bevat. Het voorval blijft onder de bevolkiDg en de reeds aanwezige vreemdelingen groote bezorgdheid wekken, daar ook de politie sedert de laatste dagen zeer talrijke en omvangrijke huiszoekingen doet plaats hebben. Uit Frankrijk verneemt men eenige inlichtingen, verstrekt door den Minister van Marine aan de commissie die met het onderzoek der geldaanvrage voor den tocht naar Tongkin is belast. Er is bevel gegeven tot inscheping van een bataillon en drie bergbatterijen. Hannoi is 20 Maart aange- vallen door de Anamieten en Chineezen, dock de aanval werd afgeslagen. De bevelhebber Kergaradec heeft een schrijven van den president der republiek Grevy, aan Koning Tu-Dus medegenomen, waarin aan dezen wordt medegedeeld, dat Frankrijk maat- regelen genomen heeft om zich te Tongkin te vesti- gen met't oog op de onmacht des Konings om daar de rust te bewaren. Kergaradec zal den Koning verzoe- ken om die vestiging niet te bemoeilijken, den Man- darnen te gelasten zich niet van hunne paarden te verwijderen en vervolgens het verdrag te onder- teekenen waarbij Frankrijks beschermheerschap over Anam wordt erkcud. De Minister schat de kosten van den tocht en der bezetting op 30 millioen francs, doch hoopt die som later in het bezette land zell terug te vinden. Intusschen wordt van de westkust van Afrika gemeld, dat de Brazza den 13 April te Gaboon aan't Congogebied geland is. Van verzet van Stanley wordt niets gemeld. De kwestie over het Congogebied kan nog ver reikende ge- volgen hebben. Ook de Koning Dahomey heeft zich de zaak aangetrokken. dissements-rechtbank te Rotterdam heeft bepaald, dat dc behandeling der zaak tegeu Jaantje Cornelia otruik, de zoogenaamde millioenen-juffrouw, en hare medebeschuldigden zal plaats hebben op Maan- aag 11 Juni a. des voormiddags ten 10 uur. Van wege het O. M. zullen in deze zaak 66 sterker gevoel dan de gewone conducteursgalanterie. De paarden zweetteu de postilion vloekte. Een paar stappen voor de diligence liepen twee reizigers te praten, die al zeer weinig belang schenen te stellen in de kleine ongevallen van de reis. Hun kleedij vended welstand, en hun manieren, die wel met bepaald deftig waren, waren echter zoo, dat men de heereu voor veehandelaars kon beschouwen. De jongste was een man van vijfendertig jaren, groot, welgebouwd, met een knevel. De andere was tien jaar ouder, en had een zeer vreedzaam, goedhartig voorkomen, een type die, God geve het wel nooit verloren zal gaan. Zijn breed,rood en rnottig gelaat glimlachte tot in de minste plooien zijn lioold scliudde uit langdurige gewoonte nooit anders dan bevestigendzijn handen waren altijd in wrijvende beweging; ieder van zijn ledematen had lets eigenaardigs, dat zeer groote inwendige rust, algemeene en onveranderlijke welwillendheid aan- duidde. De eerste heette Dubos. Men wist niet, dat hij eemg beroep uitoefende. Men zei, dat hij zeer rijk was. Eemgen vermoeden, dat zijn verleden niet al te best, niet al te zedelijk was geweest. Zijn reis- gezcl heette Quesnot, en was oud-notaris van aint-You, een klein gehucht op een uur afstands van nellesme. Beiden kwamen uit Parijs. //Mijn waarde heer," zeide Quesnot, //dit zijn de valleien, waar mijn jeugd heenvlood. Hier werd ik met den jongenskiel en met den manr.elijken Z. M. heeft J. H. Voerman, ontvanger der dir. bel. en acc. te Aardenburg c. a. benoemd tot ontvanger dier middelen te Ede c. a. De toestand van Prinses Marianne der Neder- landen is zoozeer verergerd, dat Prins Albrecht van Pruisen, die zijne reis naar Moskou tot dusver uitstelde, zijne zuster, Prinses Alexandrine, per telegram naar het slot Reinhartshausen ontbood. Men vreest het ergste. le Middelburg is den 14 dezer overleden de heer W. A. Dormaar Hz., sedert 1826 amb- tenaar ter Provinciate G riffle, laatst commies chef der 2e afdeeling, ridder der orden van de Eiken- kroon en van den Nederl. Leeuw. beer J. T. de Booy Jr., fabrikant van militaire kleeding en uitrusting en lid van den gemeenteraad van Breda, welbekend om ziju grieven tegen de Departementen van Oorlog eu Kolomen, heeft zich in de noodzakelijkheid bevonden, zijn failliet—verklaring bij de rechtbank aan te vragen. De president der strafkamer bij de arron- getuigen worden gedagvaard. candidatenlijst voor raadsheer in den lloogen Raad is Woensdag jl. door de Tweede Kamer opgemaakt. Gekozen zijn de heeren De Jonge president bij de rechtbank te 's Gravenhage, Van lorn, idem te Heeeenveen, Momvisch, raadsheer te Arnhem, Van Ittersum, vice-president bij de leclitbank te 1 trecht en Roest, officier van justitie te Rotterdam. ''j drankwet is ook al niet nieuw Den U April 1716 hebben de Staten van Friesland eene resolutie uitgevaardigd, waarin o. a. staat Dewijle door de menigvuldigheid der Tappers, ende Vv eerden, veel scheldens, veel vechtens, en dood- slagens veroorzaakt worden, zoo willen wij, dat ten platten Lande in de groote dorpen niet meer als twee herbergiers en de in de klein, niet meer als een zullen toegelaten worden In steden mochten geen Weerden tappen of gela- gen zetten, voor en aleer onderzoek naar hun levens- gedrag was gedaan alle herbergiers waren gehoudeu, personen, die tot hunnen huize kwamen dnnken en eenige quaestie begonnen te maken, de messen of wapens af te nemen bij verlies van de tap wanneer er een doodslag in hunne rluizen mocht voorkomen werd de vvergunnin»" ingetrcikken zoo daar eenig mes ofte degen getrokken ofte vuistslagen, of haerplukken mochte geschieden ende de Weerd zulks niet op staande voet, aan den Officier van zelfs aanbrachte volg- den belangrijke 'ooeten deels ten profijte van de armen. I egen een burgemeester in het arrondissement i laastncht, die valschheid in de registers van den burgerlijken stand heeft gepleegd, is door de rechtbank aldaar rechtsingang verleend. TER IdEUZEY, 18 Mei. rok bekleed. Hier heb ik de bediening van notaris eerlijk, en ik mag zeggen met eere, waargenomen. Als het niet donker was, zoudt gij ginds, aan uw rechterhand de spits zien van een klokkentorentje, die boven een boschje groote eikenboomen uitsteekt. Dat is Saint-You." ,/Wij liadden de postkoets eigenlijk moeten ne men," mompelde Dubos, die zeer slecht op de herinneringen van den oud-notaris lette. yS'oms," ging de notaris voort, ;/betreur ik tot mijn eigen verbazing mijn stil huisje, mijn dorps- leven. De burgemeester was, op mijn woord, een verstandig mensch; de onderburgemeester was een beetje doof, maar zeer aangenaam in gezelscliap. En mijnheer de pastoor //Komt er aan dezen heuvel nooit een eind?" viel hem Dubos in de rede. //Hier in de omtrek heet hij de heuvel van You," zei de oud-notaris goedig. ,/Zeker omdat het ge- hueht^op zijn top ligt. En de pastoor, zeide ik" //Wat is dat?" viel Dubos nogmaals in de rede. De maan gleed tusschen twee wolken door, en verlichte een mooi kasteel, dat aan het eind van een lange baan lag. Quesnot was zoo druk met zijn herinneringen iczig dat hij de vraag niet eens begreep en hij wilde misschien met een omschrijving van het woord pastoor antwoorden, toen de stem van den conducteur achter werd gehoord: //Dat is het kasteel van mijnheer de Montreuil." In de Woensdag jl. gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschilleu van bestuur, was ingekomen een Koninklijk besluit, waarbij is gehandhaafd het besluit van Gedepu- teerde Staten van Zeeland,) waarbij D. J. Oggel vervallen verklaard is van het lidmaatschap van den gemeenteraad van Axel. Gisteren werd te Middelburg door Gedepu- teerde Staten van Zeeland aanbesteedhet uitvoeren van eenige buitengewone herstellingen aan: 1°. den weg van Oostburg naar Zuidzande en 2". den weg van Ter Neuzen naar Axel, in twee perceelen. Yoor het eerste perceel was ingeschreven door z/De burgemeester van Saint-You" voegde Quesnot er bij. De conducteur, die nu bij hem was gekomen scliudde zijn hoofd. Het was een jong mensch met een fier gelaat en met ingetogen manieren. Hij had op de geheele reis nog geen woord geuit, dat niet gevorderd werd door zijn beroepsplichten. Onderweg noemde men hem in de herbergen wel bij zijn naam, mijnheer Urbanus, maar uergens giugen de postilions, de kastelleinessen of de bedien- den zoo gemeenzaam met hem om, als men gewoon- lijk met een conducteur doet. Misschien kende men hem nog te kort, of misschien had al het volkje langs den grooten weg, dat door schraap- zucht stomp is geworden, geraden dat Urbanus anders geaard was. De jonge conducteur maakte gebruik, geen mis- bruik van den eerbied, die men hem overal bewees. Hij was voor iedereen, zelfs voor de reizigers, be leefd. Geduldig vervulde hij zijn nietige beroeps plichten, alsof zijn post het non plus ultra was van zijn ondermaansche eerzucht. Dubos, wien een aan- houdende zorg scheen bezig te houden, had dat alles niet opgemerkt, maar mijnheer Quesnot, de opmerkzame babbelaar, had zijn oogen evenmin als zijn mond gesloten gehouden. Meer dan eens had hij al een praatje willen aanknoopen, maar de antwoorden van Urbanus maakten met al hun beleefdheid geen wederantwoord mogelijk. (Wordt vervolgd) Tt'B NEl ZENSCHE (01 RAM Kit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1