•i Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1876. h SCHUTTERIJ. s Woensdag 9 Mei 1883. 23e Jaargang. f- t I feuilletqn. Binnenland. ii ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden pnjs. Wit blad verschljiit Winsdag- en Vrijdagavond blj deu iiitgcvcr JK. G. W II O IV T tc Ter Neuzen. BURGEME ESTER en WETHOUDERS van Ter Neuzen kerinneren de belanghebbenden dat zij zich ter inschrijving voor de Schutterij moeten vervoegen op de gemeente—secretarie, tus- schen 15 dezer en 1 Juni a. s. en dat zij, die in gebreke blijven dit te doen, ambtshalve inge- schreven, zonder loting ingelijfd en bovendien tot geldboete moeten verwezen worden. Ter Neuzen, 5 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. JDIELEMAN, Secretaris. I*olitiel£ Overzicht. Ilet is een feit, de dagelijksche ervaring leert het, dat het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is, om zich omtrent hetgeen in onze naaste omgeving voorvalt vertrouwde gegevens te verschaffen of juiste inlichtingen te doen verstrekken, maar nog moeilijker is het als het gebeurtenissen betreft die in lang vervlogen tijden of in ver afgelegen landen zijn voorgevallen. In den regel is dan hier de waarheid zoek. Zoo is reeds herhaaldelijk gemeld dat de strijd in Opper-Egypte of Soedan met den Malidi of zoogenaamden "profeet met de uederlaag van dezen geeindigd was. Het geheele kamp, met alle tenten en levensmiddelen, was in handen der Egyptische troepen gevallen. De Mahdi zelf was ontkomen, doch menmaakte zich sterk, hem zelf spoedig in handen te krijgen. Door die nederlaag, zoo heette het, was in elk geval een gevaar van Egypte afgewend, dat dr. Schweinfurth, de bekende reiziger, nog kort geleden als veel grooter en bedenkelijker afschilderde dan de door Arabi in het leveu geroepen beweging in het land zelf. Thans blijkt het een noch het ander juist te zijn geweest, daar de laatste berichten uit Soe dan weder vrij verontrustend luiden. De Egyp- tische troepen blijven werkeloos en tot overmaat van ramp komt een bericht uit Kharthoem, de hootdplaats van Soedan, dat hun aanvoerder Abd— el-Kader dood is en het in Kharthoem zelf begint te gisten. Bovendien nam de aanhang van den Malidi toe en was een Zwitsersch reiziger, Gott fried Roth, in zijn handen gevallen. In Egypte zelf is ook alles nog niet geregeld, zooals men zich dat aanvankelijk had voorgesteld. De bevolking komt meer en meer tot het besef, dat met de Engelsche overheersching nog geen gelukstaat is geboren, maar integendeel de druk der belastingen toegenomen is. Te Port—Said is reeds een op- standje geweest, dat ook in Kai'ro nog al bewe ging heeft gewekt. De troepen althans zijn er bij te pas moeten komen. Men meent echter, dat de berichten wel weer overdreven zullen zijn, om- 1) OP DEN PEREB00M~ Architect Heens was een goed man en het was waarlijk zijn schuld niet, dat hij Heens heette: dien naam had hij van zijn vader en grootvader geerid, die ook zoo heetten en zijn eigen zoon zou hij ook zoo genoemd hebben, als hij maar een zoon gehad had. Maar dat hij architect was ge worden, was wel degelijk zijn eigen schuld. Zijn vader zaliger had hem voor den landbouw bestemd maar Heens zelf redeneerde aldus: wanneer er toch gebouwd moet worden, wil ik liever nette huizen en zoo wat voor het lieve menschdom bouwen, als knollen en aardappels voor het lieve vee. Daarom was hij van school leerjongen geworden en had hij teekenen en schetsen geleerd; hij had de hoogere burgerschool bezocht, waarop hij zich de wetteu van symmetrie en perspectief, benevens zin en smaak voor schoone en liefelijke vormen eigen maakte, waarbij hij tevens een diepen blik deed in de geheimen van bogen en golflijnen. Nadat nij zijn eind-examen met goeden uitslag had af- gelegd, oefende hij zich onder een bekwaam architect in de praktijk, zoodat hij met ijver, omzichtigheid en knapheid al veel kerken en paleizeu, villa's en burgerwonmgen liielp bouwen. Architect Heens was een goed man, maar in zijn jeugd was hij zelfs uit dankbaarheid te goed ge weest. Want toen hij zelf architect was geworden, dat de Engelsche bladen er van houden den toe- stand des lands als zeer onrustig voor te stellen om de noodzakelijkheid der Engelsche bezetting te doen uitkomen, terwijl de Khedive en zijn Minis ters ze liever zagen vertrekken en daarom ook afkeerig zijn van Engelands denkbeeld om Egypte geheel van Turkije onafhankelijk te maken. Men verzekert dan ook, dat de Engelsche gezant, Lord Dufferin, alvorens naar Konstantinopel te vertrekken, heeft aangedrongen op het ontslag van het Minis- terie, omdat het weerbarstig zou zijn tegenover de van Engelsche zijde voorgestelde hervormingen, want den hervorminglustigen Engelschman is zelfs de buigzame Cherif—pacha met de zijnen nog niet inschikkelijk genoeg. Uit Rusland komen weder zeer verontrustende berichten. Te St. Petersburg is een uitgebreide samenzwering onder de militairen ontdekt, ten doel hebbende de keizerlijke regeering omver te werpen en de republiek uit te roepen, wier regeering als- dan zou worden gevestigd te Smolensko. Aldaar ter plaatse zijn belangrijke stukken gevonden. Daarbij zijn tevens dynamietbommen, naar een nieuw model vervaardigd, in beslag genomen. \oorst zijn er dientengevolge acht personen in hechtenis genomen, onder welke een kolonel, leeraar aan de kadettenschool, twee officieren der artillerie en drie zeeofficieren. In Erankrijk houdt de Kamer zich onledig met de behandeling der wet op het herhalen van mis- drijven. Men wil de boosdoeners, die de misdaad en de gevangenis verkiezen boven een vrij werk- zaam leven in de bedrijvige maatscliappij, voortaan verbannen naar strafkolonieu in Australia. De Fransche gezant bij het Chineesche hof, de heer Bouree, die, naar men meende, zijn gezantschaps- post verlaten zou, heeft bevel outvangen tot nader order te Peking te blijven. Het Fransche eskader in de Chineesche wateren zal slechts gedeeltelijk voor den tocht naar Tongkin worden gebezigd, omdat het besluit der Fransche regeering tot dezen tocht de Chineesche regeering zeer ontstemd heeft, zoodat het noodig kan zijn, dat de pantserschepen zich in de Chineesche havens blijven vertoonen. In Engeland heeft men met voldoeniug verno- men dat het Iersche landverbond in de Vereenig- de Staten van Noord—Amerika zijn invloed ten dienste stelt van de meest gematigde volksmenners. Uit de bijdragen, die uit Amerika binnen den tijd van twee jaren, nagenoeg millioen gulden, zijn ingekomen voor de beweging van Parnell, kan men afleiden welke rol het opgericht verbond van negen leden onder Sullivan van Chicago nog in de worsteling tusschen Engeland en Ierland kan spelen. Yolgens dezen Sullivan is het verschil tusschen de dynamietmannen en de gematigden onder Ierlands vrienden niet bijster groot. Wij verschillen van de volgelingen van O'Donan Rossa had hij puur uit dankbaarheid de dochter van zijn leermeester getrouwd, die Eulalia heette. Eulalia Zwich was zeven jaar ouder dan Heens en daarbij een smakeloos, allerschraalst gebouwtje, dat alleen bestond uit hoeken en gaten, punten en kanten, dat geen enkel spoor van golflijnen en boogvormen had, aan welker schoone geheimen Heens toch als architect gedurig zijn hart kon ophalen. Daaren- boven was zij twistziek, wantrouwig en zelfs jaloersch, wanneer Heens bij toeval eens vriendelijk was tegen de keukenmeid, wat bij zoo'n door goed man nog al eens gebeurde. Maar de goede Heens had geen genoegen in de ergelijke huiselijke tooneeltjes en tatereeltjes, die zijn Eulalia hem niet zelden voor- speelde. Dan wist hij gelukkig met goeden uitslag den kleinen schalk te spelen, dan deed hij, als zat hem een spekzwoerd voor de ooren, zoodat hij niet goed hooren kon, dan hield hij tijdens de boet- predikatie, die menig hard woord voor hem bevatte, de hand aan zijn oor en dan zeide hij ernstig: //Mjjn lieve Eulalia, ik bid en ik smeek u, spreek toch wat harder. Ik heb van daag zoo'n ziuking op mijn ooren, dat ik geen woord van u versta." Als hij vroeg genoeg kon merken, dat er een onweer opkwam, dan sloop hij stilletjes naar den turn. W ant Heens was niet alleen een goed man, hij was ook de ijverigste boomkweeker uit den heelen omtrek. Hij wist zijn talrijke ooftboomen zoo te snoeieu en te zagen, dat niemand zulke goede en mooie boomen had als hij; zijn appel- en pere- liierin, dat terwijl wij volhouden dat Ierland bil- lijke redenen heeft voor een omwenteling, wij te vens volhouden, dat een poging tot een omwenteling onzedelijk en misdadig is, tot dat een gelegenheic zich aanbiedt waardoor, naar zich redelijker wijze verwachten laat, haar welslagen verzekerd wordt. In Duitschland heerscht weder veel beweging wegens den strijd tusschen Bismark en Eugen Richter, zijne tegenvoeter in den Rijksdag over de bevoegd- heid van dit regeeringslichaam in zake't legerbestuur. Richter heeft een voorstel gedaan over misbrui- ken, die 't legerbestuur bestendigt buiten zijn aangewezen werkkring in 't burgerlijk leven. Bis marck bestrijdt de bevoegdheid van den Rijksdag om t legerbestuur de les te lezen. Bismarck lijdt tengevolge van het ongunstige weder aan zulk een hevige aangezichtspiju, dat het werken, inzon- derheid het schrijven, hem zeer moeielijk valt. "W el is zijn gezondheidstoestand overigens niet erger geworden, maar de aanhoudende hevige pijn werkt zeer ongunstig op zijn humeur en de zaak Richter maakt het nu niet beter. De gemeenteraad van Luxemburg heeft be- sloten, HH. MM. den Koning en de Koningin, bij gelegenheid van hun bezoek aan het groot- liertogdom, een feest ten raadliuize aan te bieden. Aan het dagelijksch bestuur is met dat doel een crediet van 12,000 francs verleend. Het feest zal bestaan in een bal, dat HH. MM zal worden aangeboden in de groote zaal van het stadhuis te Luxemburg. Al de kiezers voor den gemeenteraad zijn ter bijwoning uitgenoodigd. Donderdagavond is op de tentoonstellings- terremen te Amsterdam voor het eerst de drankwet in werking geweest. Een goed gekleed Engelschman nlv die m hoogst //kennelijken" toestand verkeerde en met veel moeite, al zwaaiende, tot bij den hoofd- mgang gekomen was, meegetroond door een vriend, vond daar juist een drietal politie-agenten. Het hielp met of de begeleider, een Duitscher, die van e lnmenging der politie niets scheen te begrijpen, al duidelijk maakte, dat men hier te doen had met een hoogst „feinen Mann," die in een der eerste hotels gelogeerd was en niets gedaan had;" de lei ne Mann moest mee naar het politie bureau buiten het terrein. Men zag nog, hoe de begeleider zijnen vriend ook daar volgde. Hij kon het maar niet vatten, toen een der omstanders hem verzekerde dat we hier hadden een ^Gesetz fur betrunkcne Leute." Hij ging mee en zoude, indien de omstanders hem dat niet half en half met geweld hadden belet, zeker, tot feitelijk verzet tegen de politie zijn overgegaan. Het uitgaandlievend publiek te Middelburg boomen staken als hooge, trotsche domkerken hun toppen omhoog, maar daarvoor wijdde hij hun ook elk vrij oogenblik. Heens was een goed man, maar toch hield hij van gezelligheid, vooral wanneer zijn dierbare Eulalia er niet bij was, zoodat hij niet licht een goed diner vermeed. Zoo kwam hij zekeren namiddag van een prachtig diner thuis en hij was een beetjen aangeschoten, wat hem wel eens meer overkwam Dientengevolge was zijn hart dan ook smachtend naar liefde en vol innig genot. Maar een goed man kan ook wel eens een ongeluksvogel zijn. loen hij langs de kamer van zijn vrouw, door de voorkamer naar zijn studeerkamer ging, waarbij hij zoo zalig en tevreden was als een krekel in den zonneschijn, ontmoette hem juist de schalksche dienstmeid, Marie. Dat was echter zijn ongeluk nog niet. Die Marie was inderdaad een heel ander geiouwtjen als zijn Eulalia; zij was zonder hoeken, punten of kanten, slank en toch rond naar alle liehtingen en kanten. Haar schalksche oogen waren als_ twee dakvensters, die door het avond- i'oo. gloeidenhaar borst was als een vooruit- spiingend rond balkon, haar lichaam was als een slanke Corintische zuil, die op een pedestal rustte, dat voor de eeuwigheid gemaakt scheen, evenals twee pijlers van de Bommelsclie spoorbrug. Kort en goed, hij kon het meisje niet zonder bewonde- ring aankijken en omdat hij juist zoo'n goeden zin had, als moest hij de geheele wereld omarmen is Vrijdagavond leelijk gedupeerd. In den schouw- burg zou, zooals men weet, opgevoerd worden de )pera das Goldene Kreuz door een troep artisten, onder leiding van den heer Behrens. Alle plaat sen waren besproken en een talrijk publiek too" sehouwburgwaarts om echter onmiddelijk weder huiswaarts te kunnen keeren, want de artisten waren niet gekomen. Zij schijnen het niet eens noodig geacht te hebben het Middelburgsche publiek door een briefkaart of telegram te waarschuwen, dat zij verhinderd waren. Blijkens eene annonee in de N. R. Ct., Yijmegen 2 Mei gedateerd, was het gezelschap toen reeds ontbouden. Men schrijft uit Middelburg van gisteren: lleden gaat uit de haven van Vlissingen naar zee het zeilschip Noach I, varende voor de welbe- kende reederij Smit. Ruim een twintigtal passa- giers zullen met dien bodem de reis mede naar O.-Indie maken. Naar wij vernemen, zullen voor taan alle schepen, tot genoemde reederij behoorende, van Vlissingen uitgaan. De Noach V, thans in een der havens te lissingen liggende, zal binnen veertien dagen omstreeks insgelijks de reis van daar ondernemen. Voor Vlissingen, voor Zeeland ware het te wenschen, dat zulk een voorbeeld spoedig door anderen werd gevolgd. Het mailstoomschip ^Prinses Marie," com mandant Joha, liep jl. Zaterdag te Queensborough, dicht bij de aanlegplaats een Engelschen schooner, geld den met pek, in den grond. De bemanning werd gered. De oorzaak der aanvaring wordt toe- geschreven aan het uit het roer loopen der Marie", doordien het peillaag water was en het schip daar- door te veel zoog. De mailboot bekwam geene schade. Het tiende Zuider-zendingsfeest zal gehouden worden Woensdag II Juli op de landhoeveValcke- Slot nabij Goes, toebehoorende aan den heer M. J. Soutendam, majoor-kommandant der schutterij te Goes. De lijderes te Maastricht, die dezer dagen met goed gevolg een operatie aan de binnenopening der maag had ondergaan, is aan een buikvliesontste- cmg overleden. Ilet visschersfonds te Pernis is niet meer bij machte te voldoen aan de groote behoeften, die't door de vele zeerampen heeft te vervullen. Het lestuur roept de weldenkenden op, het fonds te steunen. Wij verwachten, dat aan die roepstem door het inkomen van vele giften gevolg zal wor den gegeven. Naar wij vernemen, zijn de nieuwe plakzegels, zoowel voor de quitanties als voor de wissels gereed. De eerste hebben ongeveer de grootte onzer post- zegels. en terwijl de geheele wereld toch niet bij de hand was, zoo probeerde hij het maar eerst met Marie. I lij drukte haar, vol begeestering over haar bouw- kunstige volkomenheid, met echte architects—innig- heid aan zijn borst. Dat was nu echter ook nog geen ongeluk. Maar dat het meisje daarbij van pret ol angst een luiden gil gaf, ja, dat was een ongeluk. Want onmiddelijk hoorde hij, hoe zijn vrouw, die toch op haar kransje moest zijn, haar werktafeltje zoo lievig wegstiet, dat het met een harden slag omviel. Heens was een goed man, maar tevens slim en vastberaden. Hij rook dadelijk lont en hij kreeg een voorgevoel van een opkomend onweder metbliksem en donderslagen. Natuurlijk ontweek hij dathij gaf het meisje een zachten kneep en ijlde weg. In zijn studeerkamer wierp hij zijn uitgaansjas uit en trok hij zijn tuinkiel aan, daarna greep hij tluks zijn zaag en liep hij den tuin in. Het was ook hoog tijd, want het dreigend onweer trok snel achter hem op in de gestalte zijner vrouw. Bij een onweer moet men niet onvoorzichtig onder een boom gaan staan en dit deed Heens ook niet. 8nel greep hij een ladder en klom hij in den grootsten breedgetakten pereboom, waar hij dood- bedaard waterloten begon af te zagen. Daarbij hield hij zijn echtgenoot trouw in het oog, want deze geleek een zwaargeladen electrische batterij en raasde in haar langslepend, zwaar zijden kleed, want zij had immers juist uit willen gaan, bevend V 4 "'i. j TER NElMSdE 01 It 4 VT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1