Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AASBESTED1N6. WEGEN m VOETPADEN. litter fler leten ei ratpaflei No. 1875. Zaterdag 5 Mei 1883. 23e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,4*0. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Yan 1 tot 4* regels f 0,40. Yoor e.lke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad veracliijjnt Diusdag- en Vrijdagavoud bij den nitgevcr J. K. G. B H O IV T te Ter Kenzen. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEE LAND maken bekend dat Doilderdilg 17 Mei 1883, des voormiddags 10 uren, namens hun college, in bijzijn van den Hoofdiugenieur van den Provincialen waterstaat, in een der lokalen van het Gewestelijk Bestuur te MIDDELBURG, onder nadere goed- keuring, zal worden A A. N B B S T B E D liet uitvoeren van eenige buitengewone lierstellingeii aan lo. den weg van Oostburg naar Zuid- zande, en 2°. den weg van Ter Neuzen naar Axel, in twee perceelen. De aanbesteding zal geschieden bij enkele in- schrijving. Het bestek, hetwelk de voorwaarden bevat, ligt ter lezing ter Provinciale Griffie van Zeeland, op het bureau van den Iloofdingenieur van den Pro vincialen waterstaat te Middelburg, bij den Inge- nieur van den Provincialen waterstaat te Ter Neuzen, bij de Opzichters van den Provincialen waterstaat MULDER te Breskens, en EIJKE te Ter Neuzen, en verder op de plaatsen waar dit gebruikelijk is in de gemeenten Middelburg, Vlis- singen, Goes, Zierikzee, Axel, Biervliet, Breskens, Colijnsplaat, Hulst, Hontenisse, Oostburg, Schoon- dijke, Sluis, Ter Neuzen, IJzendijke en Zuidzande. Het is ook verkrijgbaar bij U. F. A U E R Z O O N, te Middelburg. Vrij (lag en Maaii(la«; voor de besteding zal de noodige aanwijzing worden gedaan, terwijl bij den Hoofdingeuieur en den Ingenieur voornoemd nadere inlichtiug te bekomen is. Middelburg, 27 April 1883. Gedeputeerde Staten voornoemd, N. J. C. SNOUCK HURGRONJE, WUVoorzitter. E. FOKKER, Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HOEK brengen ter opeubare kennis, dat de in die gemeente, zooals die door den Raad in zijne vergadering van den 28 April 1883 voor- loopig is vastgesteld, met de KAART, andermaal gedurende veertien werkdagen en wel van den 7 Mei tot den 23 Mei 1883, in het gemeentehuis zal ter inzage liggen en aldaar kosteloos kunnen wordeu geraadpleegd en dat gedurende dien ter- mijn door belanghebbenden eventueele bezwaren bij Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland schrifte- lijk kunnen worden ingebracht, terwijl voor recla- manten en belanghebbenden ter secretarie inzage kan genomen of, tegen betaling der kosten, afschrift of uittreksel der stukken kan bekomen worden. Hoek, 3 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. JPolitieb: Overzicht. Op staatkundig gebied is er weder een gehaspel ontstaan, over welks staatkundige fijnheid een nuchter menschenverstand niet juist kan oordeelen. Wij bedoelen het drievoudig verbond tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italie, over welks be- staan, beteekenis en vorm nog voortdurend getwist wordt en dat achtereenvolgens in de huizen der volks-vertegenwoordiging van Oostenrijk en Italie, in Bismarck's blad, de Norddeutsche Allgem. Zei- tung en voor eenige dagen in het Engelsche Lagerhuis nog ter sprake is gebracht, waar Glad stone verklaarde dat hem van dergelijk verbond niets bekend was. A1 die ontkenningen beteekenen echter niets. Zij behooren tot de gewone loopjes. De staatkunde hult hare handelingen in't duister. Zij acht het een plicht te ontkennen wat de ge- heele wereld weet, zelfs die dingen te ontkennen, bij wier geheimhouding zij geen belang lieeft. Eu zoo is dan ook het drievoudig verbond een feit, spijt alle harduekkige en raadselachtige tegenspraak. De bespreking van dat verbond door de betrokken staatslieden, moet eene reden hebbenwant in de staatkunde geschiedt niets zonder ooginerk. In Frankrijk, waar men sedert lang gewoon is om Italie als een soort vazalstaat te beschouwen, ergert men zich dan ook zeer aan dit bondgenoot- schap tusschen Italie, Oostenrijk en Duitschland in verband met de stellige verklaringen van den Ita- liaanschen Minister in het huis der volks—vertegen- woordiging. Dezer dagen zal iu de Fransche-Kamer dit bondgenootschap dan ook ter sprake worden gebracht. Deze zoo goed beraamde aanleg met de blijkbare bedoeling om de Fransche Republiek af te zonderen en hare rechten te beperken, kan wel eens een andere uitkomst geven dan die men verwacht, want het welslagen van alle berekeuingen van de knapste staatslieden hangt gelieel af eu is juist ondergeschikt aan die gebeurtenissen, welke men bij het vaststellen van zulke plannen niet heeft geteld of voorzien en waarvoor in den Eu- ropeeschen bajert stof te over is. De Fransche Kamer heeft intusschen het voorstel aangenomen om 370,000 francs beschikbaar te stellen voor het buitengewoou gezantschap dat Frankrijk bij de kroning van den Keizer van Rusland te Moskou zal vertegenwoordigen. Volgens sommige afgevaar- digden was de som niet toereikend voor dit doel. Uit Rusland wordt thans ook het bericht be- vesiigd, dat de kroning van den Czaar nu werkelijk bepaald is op 27 Mei. Er worden dan Keizerlijke besluiten verwacht, waar bij kwijtschelding van zekere belastingen wordt verleend en genade ge- schonken aan alle personen, die terecht staan op den kroningsdag, wier vergrijp niet mede brengt verlies van burgerrechten en voorrechtenook onregelmatigheden in de staatsrekeningen zouden door de vingers worden gezien. Het schriftstuk dat die besluiten bevat, zal onder het volk uit- gedeeld worden en wordt thans in honderd duizenden exemplaren gedrukt. De tekst is gevat in een bont gekleurd randje, om aan den volkssmaak tegemoet te komen. De nihilisten moeten ook plan hebben gehad om een valsch kroningsmanifest uit te geven, waarin de Czaar aan het arme volk groote bezittingen land belooft en welk manifest dus als middel moest dienen om onder de lagere klassen de ontevredenen tegen hen, die bezittingen hebben, aan te wakkeren. Dit moet aan 't licht zijn gekomen, door dat dezer dagen aan de Russi- sche grenzen een aantal nihilisten in hechtenis genomen werden, waardoor andere niliilisten-ver- eenigingen te St. Petersburg zijn gevormd. In Oostenrijk heeft de Kamer van afgevaardigden, na eenige zeer heftige en oustuimige tooneelen, waarbij de guustig als redenaar bekende volksrnan, Plener, zich vooral deed gelden in zijn aanvallen op de regeering, met een meerderheid van slechts drie stemmen de nieuwe schoolwet aangenomen, zoodat men voortaan denleertijd der kinderen van 8 tot 6 jaar kan beperken. Het artikel, hetwelk bepaalt dat de onderwijzer met het oog op het godsdienst- onderwijs tot hetzelfde kerkgenootschap moet be hooren als het meerendeel der schoolgaande kinderen, werd met een meerderheid van 6 stemmen goed- gekeurd, waaronder de stemmen van 5 Ministers. De grondwettige partij had te vergeefs alles aan- gewend om de aanneming van deze bepaling te verhinderen, maar het wachtwoord is steeds in Oostenrijk als overal elders,/terugwanrts," want men zoekt steeds de oorzaak van alle tegenwoordige maatschappelijke kwalen in de vrij geuitte meening van andersdenkenden. Uit Duitschland verneemt men, althans voor vrije Nederlanders, die slechts een beperkt stem- recht hebben, het ongelioorde feit dat nan de Duitsclie vereeniging De vrije gedachte, die ten doel heeft bijgeloof eu vooroordeel te bestrijden en tevens hulp te verleeneu aan personen, die wegens dit streven in nood geraken of vervolging hebben te lijden, verboden is te Leipzig tegen 17 Mei bij een te komen, zooals door haar bestuur was aangekondigd. Aan het hoofd der vereeniging staan Prof. Bucliner en Dr. Specht te Gotha, en ofschoon zij geen staatkundige strekking heeft, zich uitsluitend op wetenschappelijk gebied beweegt en volstrekt niets met het socialisme heeft te maken, heeft men toch aan Dr. Specht in ver- scheidene gemeenten op grond der wet tegen het socialisme het liouden van voordrachteu verboden. Te Plauen betrof dit eene voordracht over den toestanci der hemellichamen, te Reichenbach over de ontwikkeling van het dieren- en plantenrijk. Zelfs in den kring der vereeniging te Chemnitz werd hem belet het woord te voeren over ,/oude en nieuwe wereldbeschouwing." De Saksische politie verklaarde kortaf, wel te mogen aannemen, dat een voordracht over dit onderwerp ten doel zou hebben„anderen tot onzedelijke handelingen aan te sporen of daartoe geneigd te maken," Wat zijn de Duitschers toch gelukkig en vrij onder hun algemeen stemrecht. HII. MM. de Koning en de Koningin hebben Woensdagmorgen, vergezeld van het Prinsesje, per Rhijnspoorweg de hoofdstad verlaten, via Luik naar Luxemburg. Z. M. gaf den burgemeester lierhaaldelijk zijn tevredenheid te kennen over de ontvaugst, hem en H. M. ook nu weder door de burgerij bereid, en stelde f 2000 ter beschikking van dealgemeene armen. De gemeenteraad van Goes heeft besloten, de bank van leening te laten voortbestaan. De directie der bank werd uitgenoodigd, zoodra er meerdere winsten behaald werden dan de kosten bedragen, aan den raad voorstellen te doen, dit meerdere aan te wenden ten bate der iustelling, hetzij door vermeerderiDg van den rentestandaard, hetzij op andere wijze. Tot dusver moest dit meerdere in de gemeentekas gestort worden. Maandag 11. was voor het kantongerecht te 's llage ter verantwoording geroepen zekere G. v. Z., woneude te Katwijk, wien ten laste was gelegd het bijwonen van eene Godsdienstoefening tijdens personen in zijn gezin aan pokken lijdende waren. Het openbaar ministerie eischte eene geldboete of subsidiair gevangenisstraf, doch iu de zitting van Woensdag werd genoemde persoon ontslagen van rechtsvervolging. Bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der Stearine-kaarsenfabriek „Gouda," is door de aan- deelhouders op voordracht van commissarissen en directeuren besloten, eene voorzorgskas op te richten, om den werklieden en beambten een gerusten ouden dag te verzekeren. Daarin werd f 50,000 gestort ten voordeele der thans in dienst zijnde lieden; verder wordt voorts ieder jaar een tiende gedeelte van de netto-winst daarin gestort. Als proeve van gastvrijheid heeft een pronk- stuk van het Amsterdamsch gemeen, aan den voor- avond van de Tentoonstelling, een Chinees, die rustig op straat wandelde, den staart afgesneden. Zooals men weet, is dat afsnijden een onteerende straf in het Hemelsche Rijk en zal deze Chinees dus de vriendelijke outvangst te Amsterdam niet spoedig vergeten. Het schijnt dat de ondernemers der restau- raties op het tentoonstellingsterrein, de heeren Adlon Todt, die aan pachtsom eu inrichting der eta- blissementen p. m. f 200,000 betalen geen ge- ringen dunk hebben van het bezoek dat zij ver- wachten. Deze week althans werd ten dienste der buffetten alleen aan glaswerk voor ongeveer f 10,000 ontpakt. Yan de werf der heeren John Elder Co., te Glasgow, is met goed gevolg te water gelaten het voor rekening der stoomvaartmaatschappij Zeeland" op stapel staaude stoomschip Prinses Wilhelmina, bestemd voor den dagelijkschen mail- dienst tusschen Ylissingen en Engeland. De tentoonstelling te Amsterdam is onder begunstiging van goed weder, en iu tegenwoordig- heid van duizenden belangstellenden, geopend. Ook HH. MM. de Koning en de Koningin waren op het bepaalde uur tegenwoordig en werden onmidde- lijk begroet met de uitvoering van Ten Kate's feestcantate, waarvoor onze begaafde Verhulst de muziek had gecomponeerd. Daarna hield de voor- zitterder tentoonstelling, de heer D. Cordes, eene rede en had de opening door Z. M. den Koning plaats. Onmiddelijk na het aanhooren der cantate en van de openingsrede bezochten de Koning en de Koningin de plantenkas met tropische gewassen, waar de heer Joh. Witte, zoon van den bekenden Leidschen hortulanus, de honneurs waarnam. Van- daar tot aan de koloniale afdeeling was de weg met Perzische tapijten belegd. In die afdeeling aangekomen werd de Koningin een ruiker aange- boden, het wapen van Batavia vertoonende. De inlanders, voor zooverre niet tot het Gamalan-ge- zelschap behoorende, dat gedurende het bezoek zijn tonen deed weerklinken, brachten daar neer- gehurkt op Oostersche wijze aan het Koninklijke echtpaar hun eerbiedigen groet. Na de koloniale afdeeling en het gebouw van Suriname bezocht te hebben, begaven HH. MM. zich naar de Indische kampong, waar de heeren prof. Veth en Van Gogh, welke beide het ineest aan de tot standkoming van dit eigenaardig deel der tentoonstelling bijbrachten, vertoefden. In de kampong was een bedrijvig beeld te aanschouwen alle bewoners hielden zich met huiselijken arbeid onledig en boden dus den bezoeker een denkbeeld van het doen en laten der inlandsche bevolking op Java. Na het verlaten der kampong begaven HH. MM. zich naar het hoofdgebouw, waar voornamelijk de Hollandsche afdeeling bezocht werd. Des avonds werd door de stad Amsterdam in den nieuwen Parkschouwburg een vorstelijk feest gege- ven, dat met de tegenwoordigheid der hooge be- zoekers werd vereerd. Ook het corps diplomatique en de hoogste regeeringskringen waren talrijk ver- tegenwoordigd. Hnnne Majesteiten woonden het concert bijwaarvoor drie beroemdheden der Fransche muzikale wereld genoodigd waren om huune talenten te doen schitteren. Het waren onze land- genoote mevrouw Fides de Vries, sopraan-zangeres de heer Faure, bariton-zanger, en de heer Sivori, violist. Het Park-orkest onder leiding van den heer Kes derd zich mede hooren. Het concert begon met de ouverture van ,/Guillaume Tell" en eindigde met Weber's ,/Jubelouverture," ter wijl mevrouw De Vries met gevoel drie coupletten van ons volkslied zong. Na het einde van het concert verlieten Hunne Majesteiten het feest, dat door de andere gasten met een bal werd voortgezet. TER NEUZEX4 Mei. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari Februari Maart April 24 24 27 28 103 3 r.ij., 8 s., 3 k., 10 m. 8 s., 7 k., 5 m., 4 r.ij. 12 s., 6 m., 5 r.ij., 4 k. 9 s., 6 r. ij6 k., 5 ra., 1 w., 1 si. 37660 35195 38098 41117 152070 Uitgevaren zijn: in Januari 23, Februari 17 Maart 23 en April 22 zeeschepen. Naar wij vernemen zal de heer J. C. P. Blees, buitengewoou opzichter alhier, op Dinsdag 8 dezer, den dag herdenken, waarop hij 35 jaren werkzaam is geweest bij den Rijks-Waterstaat. In de jl. Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Oostburg is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school aldaar, de heer A. C. Bootsgezel, thans als zoodanig werk zaam te Sluiskil. Bij het jl. gehouden examen voor klerk- telegrafist zijn o. m. geslaagd de heeren Nijs van Goes en Hendrix van Tholen, beiden laatst woon- achtig te Groede. Eeile, 29 April. Door het algemeen armbe- stuur hadheden de openbare uitbesteding plaats der door het bestuur verpleegd wordende armen. Wij geven toe, dat in onze gemeente, waar het bestuur steeds met gebrek van geld te kampen TER \Eim.S(HE (01 RANT. f Maand. Octal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stukpoederen, k. kolen, m. raenerie, w. wol, si. slippers.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1