Algemeen Nieiiws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 1873. Znterdag 28 April 1883. 23e Jaargang. Openbare Aanbesteding. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTISK: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Men kar. zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. bind verschijut Oinsdag- cn Vrljdngavoud blj den uitgcvcr J. 14. <i. It II O IV T te Tor Kenzen. Op Donderdag den 10 11 ci 188:1, desvoormid- dacs ten 9* uur, zal, van wege het GEMEEN- TEBESTUUR van HULST, in de groote benedenzaal van het raadhuis aldaar, bij enkele inschrijving, door inlevering van biljetten tijdens de besteding, worden overgegaan tot de openbare aanbesteding van: Het veranderen van het gebouw met aanhoorigheden der openbare gemeenteschool. Verdeeld in /.even afzonderlijke perceelen. Bestek, voorwaarden en plan hiervan zullen ter inzage van gegadigden op de gemeente-secretarie liggen tot daags vdor den dag der aanbesteding. De aanwijzing der werken zal door den aange- wezen deskundige geschieden den .10 April e. k., des voormiddags om 9^ uur. Hulst, den 9 April 1883. Burgemeester en Wethouders, CHs. PIERSSENS, Burgemeester. J. ROTTIER, Seeretaris. JPolitiek Overziclit. De laatste berichten uit Engeland doen zien, dat de brand-, moord- en dynamiet-verschrikking nog niet over is, hoewel men tot kalmeering der ver- ontrustende gemoederen begint met langer niet aan alle berichten van gepleegde aanslagen de treurige beteekenis toe te kennen, die men aanvaukelijk bij de eerste ontvangst geneigd was er aan te geven. Zoowel de aanslag op de kathedraal te Salisbury, waarvan den bisschop in een dreigbrief werd ken- nis gegeven, als die op 't bureel van de Times, worden nu voorgesteld slechts ,/grappen" te zijn geweest, daar hetgeen men aanvaukelijk voor ont- plof bare stoffen en helsche werktuigen hield, slechts met papier gevulde pakken waren, zoodat men zich in beide gevallen op het eerste gezicht al schro- melijk vergist moet hebben en zoodoende met den sclirik vrijkwam. Maar nieuwe voorvallen van ernstiger aard, die reeds een begin van uitvoering kreceii, kunnen moeilijk door nadere berichten tot onschuldige flauwe grappen teruggebracht worden en zoo geven de berichten over de branden in Liver pool en de mijnontploffing bij de wapenfabriek van de Engelsche regeering le Enfield aan velen redenen tot zorg en onrust. Men noemt de schade te Enfield aangericht onbeduidend, daarentegen die te Liver pool zeer groot. In het Engelsche Hoogerhuis is de bezitneming van Nieuw Guinea door den be- stuurder van Queensland ter sprake gekomen. De Minister Derby verklaarde, dat hij zelf door het bericht verrast" was, maar dat het een werkelijk feit was en er ophelderingen waren gevraagd. In het Lagerhuis liet Gladstone zich ongeveer in ge- lijken geest uitofschoon zonder voorafgaande goedkeuring van de regeering had de bestuurder zijns inziens op volkomen wettige wijze namens de Engelsche kroon bezit genomen van het eiland Nieuw Guinea. Ook werden er namens de regeering geruststellende verklaringen gegeven aangaande Portugal's handelingen aan de Congo-rivier. Een bedenkelijk feit is anders dat de dagbladen van Lissabon mededeelen, dat de Portugeesche kanon- neerboot ettelijke booten, behoorende tot het Fran- sche oorlogschip, dat trocpen te Loango landde, door zijn schoten deed zinken. Frankrijk komt dus zoowel oost- als westwaarts van Afrika in een moeilijke positie, want ook op Madagaskar worden de toebereidselen voor de verdedigiug tegen een Eranschen inval door de inlandsche bevolking met kracht doorgezet. In de Fransche Kamer is in behandeling genomen het voorstel van de regeering tot de schuldverwisse- ling der vijf percents rente in 4 percents. Aan- gezien die schuld bijua zeven miliard bedraagt, maakt een half percent daarvan een jaarlijksche besparing van niet minder dan vijf en dertig millioen uit. De Minister Tirard heeft in een uit- voerige rede zijn voorstel tegen de lieftige aanvallen der tegenpartij verdedigd. Hij verzekerde, dat de ongunstige schildering van den geldelijken toestand overdreven is. De republiek zal wel voor groote werken leenen, maar niet voor haar gewone uit- gaven. Hij eindigde met de verklaring dat de regeering de voorgestelde wijzigingen overneemt onder voorbehoud der recliten barer opvolgers. Dc regeering belooft dus 10 jaar in plaats van 5 te wacbten alvorens tot een schuldverwisseling in 4 percents rente over te gaan. Naar gemeld wordt, zal er een afdeeling van 2000 man infanterie voor den tocht naar Tonkin gevormd worden. Twee groote transportschepen worden te Toulon gereed gemaakt om die troepen over te brengen. Een oorlog met China over de zaak Tonkin zou Frankrijk in nieuwe onverwaehte moeilijkheden kunnen brengen met andere mogendheden, daar deze een afsluiteu der Chineesche havens voor liunne schepen niet zouden eerbiedigen wegens liunne groote liandelsbelangen, want het is een feit, dat zij alles durven tegenover Frankrijk sedert den oorlog van 1870. Toch heeft Frankrijk een moeilijk geval te vereffenen met China, wat aanleiding heeft gegeven dat Bouree, Minister-Resident van Frankrijk aan het hof van Peking, door de regeering ontslagen is. Niet alleen dat hij een verdrag geteekend heeft, waarbij zijn regeering aan die in China al liaar oude rechten op tonkin en Anam afstond, maar hij heeft den inhoud van dit verdrag, in plaats van het uit Shanghai, waar hij zich destijds beyond en waar een telegraaf bureel gevestigd is, te seiuen, eenvoudig per gewonen postweg aan den Minister van Buitenlandsche Zaken doen toekomen. Het kwam juist in de dagen dat er geen vaste Ministers waren, doch zoodra Challemel Lacour aan t bestuur kwam, heeft deze de noodige maatregelen genomen om Bouree's daad ongedaan te maken. Uit Oostenrijk wordt gemeld, dat de regeering aan de Engelsche een afschrift heeft gevraagd van de onlangs in Engeland aangenomen en in werking getreden wet op de ontplofbare stoffen. De Oosten- rijksche regeering is Yoornemens een soortgelijke wetgeving in te voeren. In de Transvaal is Paul Kruger gekozen tot President. Intusschen zijn de vijandelijkheden tusschen de Boeren en de Kaffers op de grenzen weder hervat. De openbare meening verklaart zich meer en meer ten gunste der intrekking van Engelauds opperlioogheid over de Transvaal. Uit Amerika wordt bericht, dat de gezondheids- toestand van Arthur, President der republiek der Yereenigde Staten, ver van bevredigend is. Ten- gevolge van gevatte koude heeft hij op zijn uit- stapje naar Flouda geen heil gevonden en ook buitendien moest hij bij zijn terugkomst te TV as- hington weer terstond onder geneeskundige be handeling komen. FEUILLETON, Z. M. heeft benoemd bij het 4e bat. rus- tende schutterij tot kapt. J. C. van Casteel, thans le luit.tot le luit., J. A. Dorrenboom, thans 2e luit.; tot 2e luit., S. W. Weisfelt, thansschut- ter, en J. A. Blankert, thans serg.bij het 5e bat.: tot le luit., P. Wauters, thans 2e luit.tot 2e luit., E. Pierets. Woensdag jl. zijn HH. MM. de Koning en de Koningin in het Paleis te Amsterdam aange- komen. Zij verschenen eenige oogenblikken later op het balcon, van waar zij de jubelende menigte toewuifden. Z. M. droeg de admiraals-uniform, terwijl H. M. de Koningin in een bruin fluweelen costuum ge- kleed was. Het Prinsesje is niet medegegaan, doch zal tegen den 2 Mei naar de hoofdstad gebracht worden, om van daar met HH. MM. naar Luxemburg te reizen. Door het waterschap Sint—Maartensdijk is eene leening aangegaan groot f 6000, geheel ten behoeve der verbetering van de waterleidingen in genoemd waterschap. Ongeveer f 4000 zullen besteed worden aan het verbreeden en uitdiepen der waterleidingen en. f 2000 aan het maken van liouten lieulen en steenen duikers. De Koninklijke Maatschappij „de Schelde' te Vlissingen wenscht eigenares te worden van een bij het Arseuaal aldaar gelegen stuk grond thans grootendeels bij haar in erfpaclit. Daar het belang van den Staat zich tegen den verkoop van dien grond niet verzet, heeft de Regeering daar toe machtiging gevraagd bij een aan de Tweede Kamer ingediend ontwerp. Door sommige gemeentebesturen worden lijsten gehouden, waarin, nevens de wijk ofbuurt- nummers der perceelen, de kadastrale nummers aangetoond zijn. Vermits dejfraadpleging dier"stukken voor het bestuur der belastingen in verschillende opzichten nuttig zou zijn, heeft de Minister van Financien de Commissarissen des Konings uitgenoodigd te onderzoeken waar dergelijke lijsten bestaan en waar dit niet het geval is, of de samenstelling er van bij de gemeentebesturen bezwaar zou ontmoeten. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den getuige in een strafzaak, die de vorige week ge- weigerd had den eed af te leggen, tot een celstraf van acht dagen veroordeeld. Men zal zich her- inneren, dat het openbaar ministerie slechts drie dagen had geeischt. Het hof overwoog, dat uit de vergelijking van enkele artikelen der grondwet van 1815, die van kracht was toen het wetboek van strafvordering werd ingevoerd, met artikel 190 van laatstgemeld wetboek blijkt, dat de wetgever iederen getuige in strafzaken tot het afleggen van den eed heeft willen verplichten, onder het uitspreken der woor- den: ,/Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig." Bij uitzondering kunnen alleen met een belofte volstaan zij, die deel uitmaken van een kerkgenoot- schap dat den eed verbiedt. Deze getuige heeft intusschen verklaard tot geen kerkgenootschap te behooren. Derhalve moet zijn weigering als onwil beschouwd worden. Tegen dit arrest zal de ver- oordeelde zich in cassatie voorzien. Omtrent de vordering van de tentoonstelling te Amsterdam leest. men in het Hand, blad het volgende Tegen het vallen van den avoud (Woensdag) heb ik weer eens een kijkje genomen. 't Werk vordert en er zal op 1 Mei al heel wat te zien zijn, al mag men nu reeds als zeker aannemen, dat met geheel gereecfkomen nog een veertien dagen zal zijn gemoeid, en voor de machine-galerij allicht nog wat langer. Trouwens, een dergelijke ten toonstelling komt eigenlijk nooit gereed, omdat er altijd wat te veranderen is of ten achteren zal blijven. Te Weenen was dit zelfs in die mate het geval, dat in enkele afdeelingen goedereu onuitgepakt blevente Parijs was men begin Juli zoo gereed als gereed zijn in dit geval heeten mag. Welnu, Amsterdam zal op deze voorbeelden een gunstige uitzondering maken. We zullen hier vroeger en beter klaar zijn, en dan is 't al heel mooi, want een wereldtentoonstelling is geen overjas (de ver gelijking is niet van mij) die men op den bestem- den tijd te huis verwacht, zonder dat er een knoop aan ontbreekt. De tribunes, links en rechts van den doorgang, 8) 1>E MARKIEZIIV D'AUREBOME. Welnu, wanneer anders een jongmensch van aanzienlijken huize en groot vermogen een meisje beneden zijnen stand bemint, dan verzoekt hij dringend en beleefd aan zijne ouders, om zich toch niet tegen dat voorgenomen huwelijk te verzetten maar thans wil ik de rollen omkeeren. Ik ver- 1 zoek u met al den aandrang van mijn liefhebbend hartliaoul, verzet u niet tegen dat huwelijk, dat u gelukkig zal maken." Wel plooide zich eerst een lieve glimlach om zijnen mond, die getuigde dat hij dat aanbod zijner moeder waardeerde. Maar zijn antwoord luidde r vMoeder, dat is onmogelijk!" ,/En waarom dat, Raoul? Bemint gij Suzanne niet? Zou ik mij zoo vergist hebben Ach neen, moeder! gij hebt u niet vergist: ik bemin Suzanne vurig, oprecht, maar nochtans kan ik hare hand niet vragen. Gij, die mij zoo wel doorgrondt, gij weet zeer goed, waarom." /Omdat gij vreest binnen een jaar te zullen sterven?" ,/Ja moeder, omdat ik er van overtuigd ben.' //Maar indien men u eens van het tegendeel kon overtuigen. Raoul, indien men u eens kon bewijzen, klaar en duidelijk bewijzen, dat gij u vergist, dat gij u bang maakt voor eene schaduw, voor een spook, dat alleen in uwe verbeelding bestaatindien men u helder kon aantoonen met onomstootelijke deugdelijke bewijzen, dat gij nooit een borstlijder worden zult, zoudt gij dan Suzanne willen huwen?" „0, moeder, hoe kunt gij daaraan twijfelen? Yraag aan den verdoemeling of hij de toegestoken hand zou aangrijpen van den Engel, die hem den geopende hemel wilde binnen leidenOf ik haar dan huwen zoude? Luister. Zoo diep rampzalig ik nu ben, heb ik toch vaak aanvechtingen gehad om Suze mijne diepgevoelde liefde te belijden. Dikwijls moest ik met bijna bovenmenschelijke kracht mijzelven bedwingen om niet aan hare voeten neer te zijgen en haar te vragen SuzanneWilt ge mij? Wilt ge mijn leven? Het zal kort wezen; maar daarna zult ge rijk zijn en opnieuw gelukkig kunnen worden. Ik zal mij tevreden stellen met zulk eene kleine plaats in uwe herinnering, dat ik na mijnen dood uwe genietingen niet vergalleu zal. Dat zou ik haar gevraagd hebben, moeder indien ik haar niet zoo innig bemind had. Maar ik ken haar. Schoon niets in de wijde schepping de schoonheid harer vormen evenaart., toch is hare ziel schooner dan haar lichaam. Ik weet, dat ze mij niet zou overleven, de opofferende, de teer- hartige, ik zou haar medeslepen in een ontijdig graf. Ik wil de schoone bloem niet knakkenik wil mijne hand niet bezoedelen in de spanne tijds die mij nog te leven overblijft, door zooveel jeugd en frischheid te verwoesten." In plaats van te antwoorden zonk de moeder voor haren zoon op de knieen. Groote God! Moeder! wat doet gij," riep Raoul. Raoul," antwoordde zij, terwijl zij op elk woord drukte met een geestkracht, die zij uit hare smart zelve scheen te putten. Raoul, ik werp mij voor u op de knieen om u een geheim te openbaren, dat aanstonds al uwe besluiten veranderen zalik ik had het u veel eerder moeten zeggendaar door zou ik u veel leeds bespaard hebben maar ik heb er den moed niet toe gehad Raoul, indien er geene ander bezwaar bestaat tegen een huwelijk tusschen u en Suzanne, dan uwe vrees voor een op handen zijnden dood, dan kunt gij haar gerust huwen want gij zijt geen zoon van den Markies d'Aurebonne h Wat zegt gij, Maeder! Wat zegtgij?" vroeg Raoul, die in de eerste oogenblikken na die on verwaehte mededeeling er al de beteekenis en al de gevolgen niet van kon overzien. Vraag mij niet meer, Raoul, geen enkel woord meer. Heb medelijden met uwe moeder. Gij ge- voelt toch, wat die bekentenis mij kosten moet. O, mijn zoon Vergeef mij tweemaaleerst voor de begane fout, en dan daar voor, dat ik ze u niet eerder heb medegedeeldO, Raoul, vergeef mij vergeef mij, mijn zoon!" Maar liaoul had hare laatste woorden niet ge- hoord. Op zijne moeder aangevlogen, die nog altijd geknield voor hem lag, richtte hij haar met een enkelen krachtigen ruk op en, naar het venster vliegend, wierp hij het open, strekte de armen uit en riep: „Dank moeder! God wees gedankt! Nu leef ik eerst. Met beide handen neem ik bezit van het lieve leven. O natuur, wat zijt gij schoonO lucht wat zijt ge zoetMoeder, lieve moederheb dank Zoo raaskalende vliegt. hij zijne moeder om den hals en bedekt haar met duizend kussen. Na eene poos verloren te zijn geweest in genot, rijzen ze samen op. De moeder omklemt haren verloren zoon, maar die weder gevonden is, met beide armen, alsof ze vreest hem op nieuw te zullen verliezen. Zij leidt hem naar het venster, dat op den tuin uitziet, en wijst hem op dokter Assandri en Su zanne, die uit de verte niet zonder bezorgdheid naar deze kamer hebben uitgezien. v Moeder, zou u ze niet roepen?" vraagt Raoul op dien vleienden toon, die niemaud beter afgaat dan een waarlijk gelukkig mensch. En Mevrouw d'Aurebonne wenkte den dokter en Suze. In een oogenblik waren ze boven. „Mijnheer Assandri," zei de Markezin op plech- tigen toon, //ik heb de eer u omide hand van uwe dochter mejuffrouw Suzanne t vragen voor mijnen zoon, den Markies Raoul d'e Aurebonne." En zij viel in zwijm. Y. De toestanden van gelukkige wezens kunnen TER \El mSI HE (OIRNT Kit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1