Landbouwberichten, Buitenland. Gemengde berichten. Do Staats-Courant van heden meldt: De gewone audientien van den Minister van Justitie zullen geliouden worden elken Dinsdag te 1 our, te beginnen met 1 Meidie van den Minister van Binnenlandsclie Zaken elken Zaterdag, des middags te 12 uur, te beginnen met Zaterdag a. s.die van den Minister van Marine elken Yrijdag des voormiddags te 11 uur, te beginnen met 27 dezer; die van den Minister van Waterstaat, handel en nijverbeid elken Donderdag des middags te 12 uur, te beginnen met 26 dezer. HFI. MM. de Koning en de Koningin worden Woensdag a. s. op liet Paleis te Amsterdam ver- wacht. De gala-voorstelling in den Stads-schouwburg te Amsterdam, die door HH. MM. den Koning en de Koningin zal worden bijgewoond, is bepaald op Zaterdag 28 April. Opgevoerd worden: „Zij is krankzinnig" en „De eerste stap." Z. K. H. Prins Alexander zal de opening-plechtig- lieid der tentoonstelling niet bijwonen. Den 2 Mei zullen de Koning en Koningin van Amsterdam, via Breukelen, Utrecht, Eindhoven, Luik, per extra—trein naar Colmar—Berg vertrekken. TER \i:rzi:\24 April. Zooals wij jl. Zondagavond onzen lezers binnen deze plaats en zooveel mogelijk daarbuiten mededeelden, is het ministerie aldus samengesteld Binnenlandsche Zaken Mr. J. Heemskerk Az. Buitenlandsche Zaken de oud-minister Jhr. Mr. Van der Does de Willebois Justitie Baron Dutour van Bellinckhaven, wet- houder te 's Gravenhage. Marine Geerling, gepensioneerd vice-admiraal. FinantienGrpbbee, oud-hoofdinspecteur bij het departement van Finantien. OorlogWeitzel, gepensioneerd generaal-majoor, oud-minister. WaterstaatJ. G. van den Bergh, hoofd-ingenieur bij de Staatsspoorwegen. Kolonien Van Bloemen Waanders, oud-directeur bij het Binnenlandsch bestuur in Nederlandsch- Indie. De heer Mr. J. Heemskerk Az. heeftals Minister van Binnenlandsclie zaken, reeds Zondag en de overige nieuwbenoemde Ministers hebben gisteren morgen ten 11 ure de ambtseeden afgelegd in handen van Z. M. den Koning. De nieuwe titularissen hebben daarna de porte- feuilles van de afgetreden Ministers overgenomen. In de eerste lielft der mnand Maart is door het liulppostkantoor te Zaainslag de volgende on- bestelbare brief verzonden, aan het adres van P. van de Vaate te "Wisconsin. Iu de tweede helft der maand Maart zijn door het postkantoor te Ter Neuzen de volgende onbe- stelbare brieven verzonden, aan het adres van C. de Bruijn te Nieuwediep en Mrs. I. Morgan te Cardiff en door het hulpkantoor Axel, aan het adres vanA. van Hooven te Hulst. De Commissaris des Konings in Zeeland heeft bepaald, dat de aflevering van de bij de Nationale Militie, voor de lichting van dit jaar, in te lijven manschnppen uit de gemeenten dezer provincie, zal geschieden op Vrijdag 4 Mei 1883 te Goes, op de Koopmansbeurs aan de Markt, des voor middags te 9 j- uren, voor de gemeenten gelegen in Zuid-Beveland en die der gemeenten Bosch- kapelle, Graauw, Hengstdijk, llontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk. Op Maandag 7 Mei te Vlissingen in het groot Arsenaal, na aankomst der stoomboot, welke te 9 uur van Breskens zal afvaren, die der gemeenten gelegen in het Westelijk gedeelte van Zeeuwseh- Vhianderen en des middags te 12 uur, na aankomst der stoomboot van Ter Neuzen die der gemeente Ter Neuzen, Hulst, Axel, Clinge, Hoek, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, St. Jansteen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. Bij Koninklijk besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan K. Draeck, als dijkgraaf lichaam niet bestand is. Voor zulk eenen onge- lukkige groeien geene kruiden, althans ik ben ten einde raad." z/Ik niet, dokter sprak de moeder, die als wezenloos had gezeten onder het doodvonnis, dat de mnn der wetenschap over haren eenige had uitgesproken. ,/Ik niet," sprak de moeder met vaste stem, en hare oogen waren droog, hoewel zij die van den dokter schenen te ontwijken. Ik weet nog een middel, als alle middelen zijn uit- geput, eene onfeilbare hulp, waar alle hulp ge- faald heeft. Maar daarvoor moet ge mij alleen laten, dokter, alleen met mijnen zoon. En spoeaig ook, als ik u bidden mag, want anders voel ik in mij de kracht bezwijken, die mij sterkte moet geven." Dokter Assandri zag medelijdend en geroerd de vrouw aan, die zulke geheimzinnige woorden had gesproken. Hij vreesde bijna, dat de smart liaar verstand had gekrenkt. Maar hare oogen smeekten hem zoo dringend en gebiedend tevens om zich te verwijderen, dat hij niet kon blijven. Toen Mevrouw d'Aurebonne het geluid van des dokters voetstappen op den trap hoorde weg- sterven, viel zij met opgeheven handen ter aarde en riep uit: 0 God, Vader der waarheid, gij die den leugen liaat, o vergeef mij het kwaad dat ik ga beclrijven. Maar mij blijft geen ander middel over. Straf mij, indieu het u behaagt, maar straf dan mij alleen en laat mijnen zoon leven van den St. Pieterspolder, van den Philippine- polder en van het waterschap Groote en Kleine Isabella. Zaamslag, 21 April. Heden werd alhier aan- besteed het gewoon onderhoud der aarde-, kram-, rijs- en glooiingwerken aan de calamiteuse polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt gedu rende het dienstjaar 1883/84. Voor deze beste- ding waren ingekomen 12 biljetten, die de volgende inschrijvingen bevatten B. den Exter van den Brink, te Krabbendijke, 15,990 I. van Male, te Breskens, f 15,980; A. van Popering, te Bruinisse, f 15,685 L. Koole, te Ter Neuzen, f 15,200 H. Klaassen, te Zaam slag, f 15,190; A. Vermorcken, te Hontenisse, f 14,900J. Leijste 's Heer Arendskerke f 14,900 Job. de Jonge, te Biezelinge, f 14,725 G. Daane Bolier, te Sliedrecht, f 14,699 P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, f 14,690A. Tholens, te Ter Neuzen, f 14,598A. van der Beek, te Zaamslag, 14,180. De raming be- droeg f 14,185. Breskens, 23 April. Zaterdag jl. werd alhier door de besturen van de polders Oud- en Jong Breskens en Adornis voor den tijd van een jaar verpacht: het recht tot het weghalen van mossel- zaad, van de verdedigingswerken dier polders. De lioogste inschrijver naar Oud- en Jong Breskens was de heer J. B. Dliooge, te Philippine, voor f 451, en voor de Adornis de heer P. Minneboo, aldaar, voor f 225. Men schrijft ons uit MiddelburgDe uabij deze plaats gelegen gemeente Domburg wordt als badplaats steeds meer op prijs gesteld. Elk jaar neemt het aantal badgasten en bezoekers aldaar toe waardoor menige woning reeds een sierlijk aanzicht heeft verkregen. Sedert eehigen tijd is dan ook sprake van het bouwen van villa's, uabij Domburgs heerlijke duinen en boschrijke omgeving. Een aanvang met dat plan is dezer dagen reeds gemaakt, doordien voor reke- ning van den heer Jhr. II. Boddaert, te Oostkapelle een villa in aanbouw iswelk door hem zal worden bewoond. Het geheele ontwerp, waar- van door mij dezer dagen de fraaie teekening is gezien, is gemaakt door den heer J. Scheele Dz., bouwkundige, te Ter Neuzen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 April de volgende vonnissen uitgesproken P. II., werkman te Ter Neuzen, is wegens ver- breking van afsluiting veroordeeld tot eene geld- boete van f 8 of 3 dagen gevangenisstraf. M. C., werkman te Hulst, is wegens hoon veroord. tot eene geldb. van f 3 of 1 dag gevaug. J. de P., huisvrouw van J. H., te Zaamslag, is wegens hoon vrijgesproken. A. van D. en A. C. van L., arbeiders te Zaam slag, zijn wegens diefstal van oogst veroord. tot 6 dagen celstraf. Y. H., zonder beroep te Westdorpe, is wegens gequalificeerde diefstal veroord. voor 3 jaren in een verbeterhuis te worden opgenomen. Tot 11 April jl. zijn ter bestrijding van de longziekte 550 verdachte runderen onteigend en afgemaakt. De schadeloosstelling bedraagt /T37,386. Ofschoon nieuwe uitgaven tot wering van de ziekte te wachten zijn, is daarvoor evenmin als voor verdere onteigening geld meer beschikbaar; en daar staking van den maatregel van afmaking van ver- dacht vee ook in het Spoelingdistrict zou doen verloren gaan wat nu gewonnen is, heeft de Re- geering voorloopig voor dit onderwerp een verhoo- ging van de begrooting van binnenlandsche zaken met f 100,000 aangevraagd. In Januari zijn 95, in Februari 190 runderen onteigend, resp. voor f 23,255 en f 53,363; Daarop rees zij overeind, begaf zich naar den trap en zich voorover buigende, riep zij met eene stem die van smart en weemoed trilde//Raoul, Raoul!" Deze was nog op zijne kamer en kwam aanstonds toesnellen z/Mijn zoon?" zeide de Markiezin en zij bedwong zich om kalm te schijnen, vik heb zoo even een onderhoud gehad met dokter Assandri. En de bekwame man heeft mij volkomen gerust gesteld. Gij behoeft niets te vreezen van de toekomst: gij hebt volstrekt geen aanleg voor de tering; daar kunt ge zeker op aan. U ontbreekt niets, zei de dokter, (en ik heb het immers ook honderdmaal gezegd) dan een weinig vertrouwen op de uitspraak van de mannen der wetenschap, op uwe moeder, op U-zelven." //Zoo, moeder!" Dit was alles wat Raoul antwoordde. //O, lief kindwat ziet ge weer dof, wat zijt ge neerslachtig en somber. En dan zoo terug- houdend voor uwe moeder. Waarom vertrouwd uw mond mij niet toe het groote geheim van uw hart, dat ik trouwens toch ontdekt heb, daar mij niets ontgaat, van wat er leeft in uw binnenste z/Moeder! ik begrijp U niet!" z/Yergeef mij, Raoulgij begrijpt mij zeer goed. Zult gij het ontkennen, dat gij Suzanne bemint z/Neen moeder!" (Wordt vervolgd). vleesch en huiden brachten resp. f 20,312 en f 23,773 weder in de schatkist terug. Over de uitkomsten van het afmakingsstelsel zou het voorbarig zijn, thans reeds te oordeeleu; alleen dit kan worden gezegd, dat de toestand in het Spoelingdistrict dezen winter gunstiger is dan den vorigen. In Oct.—April 1881/82 waren 102 der in de slachterijen van het Spoelingdistrict geslaclite runderen besmet, in dat tijdvak van 1882/83 slechts 47. Het schijnt dus raadzaam, met kracht op den iugeslagen weg voort te gaan. De opbrengst van beetwortelsuiker in Europa was het vorige jaar 1,920,000 ton of 137,500 ton meer dan in 1881. Duitschland is nog de voor- naamste voortbrenger, de opbrengst was daar 675,000 ton; dan volgt Oostenrijk met 450,000; Frankrijk met 410,000 ton en Polen 275,000 ton. De Belgische bankier 't Kindt van Rooden- beeke zal in de gevangenis van Leuven waar hij in strijd met zijn verleden, zich als boekhouder en fmancieele raadgever zeer verdienstelijk en schier onmisbaar heeft gemaakt, weldra zijn straf ondergaan hebben. In de weinige jaren die hij gevangen zat, is de nog betrekkelijk jeugdige man onken- baar oud geworden. Zoo de plaats van boekhouder vacant wordt, zal Armand Peltzer vermoedelijk een der candidaten zijn. Een drama in de tooneelwereld wordt te Brussel druk besproken. Een Fransche tooneel- speelster, mej. Blanche Miroir had te St. Petersburg kennis gemaakt met een Russischen jongeling en onderhield die betrekking tot haar vertrek. Te Brussel evenwel ontving zij een depeche uit Parijs waarin de Rus haar zijn aankomst te Brussel mededeelde. In hare woning gekomen ontslond een woordeuwisseling en de Rus loste een pistool- schot op de actrice, waarna hij zich zelf doodde. Ook de toestand der actrice is gevaarlijk. De koophandelrechtbank van Brussel heeft gisteren haar vonnis uitgesproken in de zaak van de Wed. Peltzer tegen de ondernemer van vertooningen, den heer Bordet en tegen de heer Mario Widmer, bestuurder van den schouwburg //les Nouveautes." De rechtbank heeft zich bevoegd verklaard, maar heeft de eischen ongegrond verklaard in haren eisch daar zij geene persoonlijke schade heeft onder gaan en dat ze diensvolgens geen wettelijk persoon- lijk belang heeft om de zaak in te spannen die zij aan de rechtbank onderwerpt. Zaterdagavond, omstreeks elf uur, is te Brussel een hevige brand ontstaan in een hangar der Groote Statie, dienende tot werkplaats voor herstellingen. In weinige minuten nam de brand groote uit- breiding en toen de pompiers ter plaatse kwamen, rond half twaalf, stond heel het gebouw in lichte laaie. Bij middel van eenige lansen op de monden der waterleiding geplaatst, hebben de pompiers op een uur tijd den brand gebluscht. Te Antwerpen is de orde niet verder ver- stoord geworden, maar in de pers duren de heftigste recriminatien voort. De liberale bladen wijten aan de katholieken de verantwoordelijkheid voor die woeste tooneelen en beschuldigen hun organen, dat zij al veertieu dagen lang de bevolkingtot verzet zou- den hebben geprikkeld. Natuurlijk spreken die bladen ten stelligste de aantijging tegen. Daar er eenige personen 17 tot dusver gearresteerd zijn, zal de behandeling van de zaak voor den rechaer de waarheid aan 't licht brengen, welke tot dusver nog door de partij-hartstochten wordt beneveld te Antwerpen, waar de beide groote partijen elkander met zooveel vuur het gezag betwisten. De Belgische Senaat heeft zich verleden week ook beziggehouden met het paleis van justitie van Brussel. Men weet dat de regeering een crediet vraagt van 1 millioen, om het bouwen voort te zetten en een crediet van bijna 400,000 fr. voor het meubileeren. De Kamer had die credieten toegestaanook de Senaat heeft er in bewilligd, niettegenstaande eenige leden der rechterzijde protes- teerden tegen de kolossale onkosten van dit gebouw. De werkstaking van de havenwerklieden te Marseille is geeindigd. Zaterdag waren reeds om streeks 2000 werklieden op de kaaien bezig, en gisteren zouden alien weder het werk hervatteu. Twee werklieden worden als de aanstokers van de werkstaking gerechtelijk vervolgd. De patrouilles zijn ingetrokken, daar nu vol komen rust heerscht. Het huwelijk van den Hertog van Genua met Prinses Isabella van Beieren heeft aanleiding gegeven tot een zelfmoord. De huishofmeester van Prins Lodewijk schoot zich dood met een geweer, dat de Prins pas uit Spanje had meege- bracht. De man was van lakei opgeklommen tot zijn tegenwoordige waardigheid. Hij bleek niet opgewassen te zijn voor de taak, die van hem werd gevorderd bij het regelen der huwelijksfeesten. Een ander ambtenaar werd hem toegevoegd, en hij werd bedreigd met ontslag wegens zijne on- bekwaamheid. Dit maakte den man zoo wanho- pend, dat hij er toe overging, een einde aan zijn leven te maken. Een blad heeft uit Moskou de volgende lijst ontvangen der vorstelijke personen en anderen, die in naam van vreemde gouvernementen de kroning van Czaar Alexander III zullen bijwonen: Duitschland: prins Albrecht van Pruisen; En- gelandde hertog van EdinburgOostenrijk aartshertog Karel Lodewijk en zijne gemalin de aartshertogin Maria Theresia; Beijerenprins Arnulf Bulgarijeprins Alexander; China: de markgraaf van TsenvDenemarkenprins Waldemar en prins Wilhelm; Spanje: de hertog van Montpensier; Yereenigde Staten: de heer Hunt; Frankrijk: de minister Waddington en generaal Pitie; Grieken- landkoningin OlgaNederlandbaron Schimmel- penninck; Italiede hertog van Aosta en graaf Nigra; Montenegro: prins Nikita; Perzie: prins Aburamed Mizza, breeder van den ShahPortugal baron Lantos; de H. Stoel: kardinaal Vanutelli; Servie minister MarinovitchZwedenprins Karel; TurkijeNamyk-pachaWurtemberg prins Her man van Saksen-Weimar Eisenach. De bovengenoemde personen zullen ieder van een gevolg vergezeld zijn. In een telegram uit Konstantinopel aan de limes wordt een bizonder ongunstig tafereel van den finaneieelen toestand opgohangen. De nieuwe begrooting toont een groot tekort aande troepen en de leveranciers worden niet betaald. De Porte tracht thans de Ottomanische Bank tot het ver- strekken van een voorschot aan de schatkist over te lialen. Uit Pietermaritzburg wordt geseind, dat in Zoeloeland ernstige gevechten geleverd zijn. De tegenstanders van Ketswayo schijnen daarbij eenig voordeel te hebben behaald, en laatstgenoemde moet genoodzaakt zijn geweest, ten behoeve zijner persoonlijke bescherming een deel zijner reserve op te roepen. In de week van 1420 April kwamen te Rot terdam 58 gevallen van pokken voor. De uitkeering in het faillissement van A. Meijers Co., zich noemende de //Ylissingsche Handelsbank," bedraagt 133/6/looa percent. Door de firma Lens- velt-Nicola, Roombotermakerij Pasgeld, bij Delft, is ten Paleize van HH. MM. den Koning en de Koningin de eerste grasboter aangeboden. Te althermond in Drenthe trouwt mijnheer Zuur met mejuffrouw Zoet. De zoogenaamde //millioenen- juffrouw" is zoo ernstig ongesteld, dat de behan deling der strafzaak tegen haar en hare mede- beschuldigden eenigszins zal worden vertraagd. Het jaar 1882 is niet slecht geweest voor de bier- brouwersde Kon Ned. Beiersch-bier-brouwerij te Amsterdam leverde nl. 5 pCt. dividend op. Tengevolge der drankwet is in het dorp Langedijke (Friesland) geen enkele tapper meer. Daar, waar vroeger sterke drank werd verkocht, kan men nu alleen koffie, enz. bekomen. De jager W. Hoving te Meppel heeft eene oude moervos bemachtigd en daarna negen jonge vossen uit hun hoi gegraven. Gedurende de laatste 12 maanden zijn in de ge meente Tessel niet minder dan 29,000 liter spiri- tualien verbruikt. Wanneer men de bevolking van het eiland op 6300 zielen rekent, dan is het gemiddeld verbruik van sterken drank per hoofd en per jaar ruim 4,6 liter of 0,9 liter per week. Suleiman—pacha, die de Schipka—pas hardnekkig tegen de Russen heeft verdedigd, is te Bagdad overleden. Te Delhi heeft een groote brand gewoed; 2000 huizen zijn in de asch gelegd. Te Berlijn zijn thans een paar dwergen, die kleiner zijn dan de tot hiertoe bekende. Generaal Mite is 19 jaar en 22 Engelsche duimen hoog en weegt 9 pond; zijne gezellin'is nog 2£ duim kleiner en 2 pond lichter. Beiden zijn in Amerika geboren. Een persoon, die te Maastricht is gearresteerd als verdacht van het meisje waarmede hij onge- oorloofden omgang had, te hebben verdronken, is de zoon van den landbouwer S. aldaar en 23 jaren oud. Hij ontkent Donderdagavond, toen het meisje is verdronken en men een hulpgeschrei heeft ge- hoord, met haar te zijn samen geweest, niettegen staande getuigeu verklaren hem in gezelschap van haar gezien te hebben. Zaterdag heeft de gerechte- lijke lijkschouwing plaats gehad en is de beschul- digde in tegenwoordigheid van het lijk gebracht. Ook bij de confrontatie met het lijk bleef hij bij zijne ontkentenis volharden. Hij heeft een alibi willen aanwijzen en eenige koffiehuizen op- gegeven, die hij beweert te hebben bezocht op het uur, waarop de misdaad is gepleegd, doch kan niemand noemen, dien hij daar had ontmoet en door zijne^'getuigcnis deze opgave zou kunnen staven. Het gevaarlijke van borg blijven voor een ander leeren thans zij, die dezen dienst bewezen aan een aannemer, die voor te lagen prijs aanuam vleesch te leveren voor het garnizoen te Nijmegen. De aannemer staakte de uitvoering van zijn con tract en de borgen moeten het nu met groote kosten uitvoeren. Uit Nijmegen schrijft men Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar werden te Nijmegen 215 gevallen van openbare dronkenschap geconsta- teerd. Al is de vermindering in vergelijking met hetzelfde tijdvak van Het vorig jaar niet groot, toch mag men zich in de voortdurend gunstige werking, der drankwet liier verheugen. Er komen vooral minder recidivisten voor, hetgeen wel aan de vrees voor plaatsing in een werkinrichting, die anders velen te wachten^zou staan, moet worden toegcschreven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2