Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1872. Woensdag 25 April 1883. 23° Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit" blad vcrachijjut ttinsdas- en Vrl|dagavoud bij den nltgcvcr Jf. K. G. H X T te ter Xeuxen. Jr*olitieli Overzicht. In verschillende landen wordt tegenwoordig ge- ijverd door de betrokken regeeringen voor de uitbreiding van hunue buitenlandsche belrekkingen en wel voornamelijk met die volken, die de zege- ningen van overbeschaving nog niet deelacktig zijn geworden. Het is een feit dat de meeste Europeesche landen lijden aan overbevolking en overvoortbrengiug en zij daarom alien bedacbt. ziju op bet verschafi'en van hulpmiddelen, die dienen tot het bezorgen van uieuwe uitwegen aan ban del en nijverheid. Pas is in bet Engelscb Lagerhuis medegedeeld, dat de bestuurder van Queensland in Australie, om andere mogendheden te verbinderen Nieuw-Guinea te bemachtigen, van dat eiland in naam der Koningin bezit heeft genomen, of een ander bericht meldt, dat Engeland ook zijn on- verzadelijken landbonger gekoeld heeft op Afrika's westknst en bezuiden Liberia eenige rijken van onaf bankelijke negervorsten tot zicb genomen heeft, terwijl de laatste besprekingen in bet Lagerhuis er op duiden, dat de Engelsche regeering ook liaar bemoeiingen tot bet Congo-gebied zal uitstrekken en daarover met Portugal aan het onderhaudeleu is. Een Eransch blad wijst er op, dat Engeland met het in bezit nemen van Guinea, Duitschland en Italie voor is geweest, omdat deze rijken eenigen tijd met dergelijke plaunen om giugen, doch ook Frankrijk begint met het zoeken naar nieuwe uitwegen voor Frankrijks bandel en nijver heid ernst te maken. Zooals men weet, bebben te Tongkin reeds ettelijke krijgsbedrijven plaats gevonden en is een buitengewoou gezantschap te Marseille scbeep gegaan naar Koning Tu-Duc te Hue, hoofdstad van Anam. De gezant heeft in last de onverwijlde uitvoering der verdragen van 1874 te eischen. Bij weigeriug zullen on- middelijk de voornaamste punten van Tongkin bezet worden om voorts zonder verwijl over te gaan tot het vestigen van een goed omsclireveu beschermheerschap als in Tunis. Bij de thans weder bijeeugekomen Fransche Kamers is bereids door de regeering een aanvraag ingediend van vijf millioen francs voor den tocht naar Tongkin. Ook moeteu kanouneerbooten met geringen diep- gang gereed gemaakt worden om de rivier tot de hoofdstad Hu6 te kunnen opvaren. Men zegt dat Koning Tu-Duc steun heeft gezocht tegen Frank rijk bij Duitschland en Engeland. Dat de regeering het verlof van de Kamer heeft uitgekozen om Frankrijk weder in een nieuwen overzeeschen veld- tocht te wikkelen, evenals ook indertijd met den Tunischen veldtocht is gescliied, is te bedenkelijker, als het althans waar is, dat deze tot een oorlog met China leiden moet. Daarover zijn uu weldra nadere ophelderingen te wachten. In Portugal is namens de regeering in de Kamer een bericht voorgelezen van den bestuurder der Portugeesche bezitting van Angola, op Afrika's westkust, waarin deze kennis geeft, dat de Franschen Ponta—Negra, eon plaats ten noorden van de Portugeesche bezittingen, bezet hebben. De in- boorlingen zijn hiertegen opgekomeneveneens ging er verzet uit van het Portugeesch oorlogschip Benge om Portugals rechten te vrijwaren. De bestuurder verwachtte een botsing tusschen Stanley en de Franschen onder De Brazza, en aclitte daarom onverwijlde toezending van schepen en versterking van troepen noodig. Zooals men weet, maken beide reizigers, Stanley en De Brazza, aanspraken op het Congo—gebied. Uit Rusland wordt gemeld, dat de kroning van den Czaar uitgesteld is tot 29 Mei of nieuwe stijl 10 Juni, omdat de vroeger daarvoor bestemde dagen achtereenvolgens bleken alien herinneringen aan een of andere groote ramp op te leveren. De voorbereidingen voor de plechtigheid worden inmiddels op groote schaal voortgezet. De adels- maarschalken en de hooge adel zijn uitgenoodigd om uiterlijk 6 Mei oude stijl, 18 Mei onzer tijd- rekening, te Moskou tegenwoordig te zijn. Uit Engeland verneemt men niets auders dan van ter dood veroordeelingen. Met nummer drie is men thans te Dublin begonnen. Waarschijnlijk zullen zeven de doodstraf ondergaanjuist de galg vol. In het geding der dynamiet-inannen van Londen en Birmingham is een der beschul- digden, Norman, als kroongetuigeverklikker, opgetreden. Volgens hem was het komplot in Amerika beraamd en wist hij niet, wat in de doos was, die hij van Birmingham naar Londen vervoerde. Intusschen is bij Liverpool weder een persoon gevat en naar Dublin vervoerd, onder verdenking van te behooren tot 't bestuur der onoverwin- baren. Hij wordt beschuldigd van medeplichtig- heid aan den moord in het Fenikspark en deel- genomen te hebben aan verscheiden samenspanningen tegen Forster, Minister voor Ierland. van die ramp, plaats hebben. In overleg met het gemeentebestuur worden de noodige maatregelen genomen om het plan der stichting uit te voeren. flet grafteeken zal de namen bevatten der 28 om- gekomenen, die in eerie groeve op de algemeene begraafplaats te llelder zijn bijgezet, en verder de namen van alle slaehtoffers bij die ramp. De heer J. W. Vader van Cortgene, die dit jaar als lid der Provincial Staten van Zeeland moet aftreden, wenscht bij de a. s. verkiezing niet voor een lierkiezing in aanmerking te komen. De toegangsprijzen voor de Internationale tentoonstelling te Amsterdam zijn bepaald als volgt: Bij dag, des Dinsdags, Donderdags en Yrijdags een gulden, de overigc dagen vijftig cent de persoon; bij avond, des Zondags en Woensdags vijf en twintig cent; de overige dagen vijftig cent de persoon. Het aloude prachtige kasteel van Gemert, het- welk nog van 1528 dateert, in vroegere eeuwen het eigendom der Duitsche orde en nu sinds 3 jaren bewoond door Fransche Jezuieten, is geheel afgebrand. De bibliotheek is gered. FBUILLETON, 7) HE MARKIEZIV H'Al ItEBOWE. Den volgenden inorgeu begaf de dokter zich vroegtijdig naar Mevr. d'Aurebonne en zeide haar ,/Ik wenscli u geluk, Mevrouwmet het behoud van uwen zoou. Sedert zes maanden datmijnheer Raoul liier is, is zijne gezondheid er steeds nog beter op geworden. Ik durf u de vaste verzeke- ring geven, dat hij niet den minsten aanleg tot tering heeft." Op elken anderen tijd zou de Markiezin door zulk eene mededeeling uitermate verheugd en op- gewondeh zijn geworden. Maar nu begreep zij, dat dokter A ssandri haar nog wat anders te zeggen had. Na een toestemmend hoofdknikken bleef zij dus zwijgen. ,/Maar er is eene andere persoon," ging de dokter voort, ,/wier gezondheid niet zonder gevaar is, die worstelt zonder het te weten, zonder het te vermoeden, met eene onbekende kwaal; en die in dien strijd zal bezwijken, indien wij haar niet redden. Weet gij van wie ik spreek, Mevrouw Van Suzanne," antwoordde zij. Juist, MevrouwEn kent gij ook de kwaal, die haar vermagert en veroudt, die haar vleesch vereet en den bios van hare wangen vaagtdie haar doet treuren en weenen en verwelken?" //Zij bemint, dokter; zij bemint Raoul." ,/0, MevrouwGij wist dat, gij hebt die liefde HH. MM. de Koning en de Koningin met het Prinsesje zijn behouden van hun reisterugge- keerd. Zaterdaginorgen ten 8,37 ure kwam de Valk na een tocht van juist twaalf uren te Vlis- singen aan. HH. MM. met de Prinses en gevolg vertrokken ten 9,17 per extratrein naar den Haag. Aan den ponton te Vlissingen waren de Commissaris des Konings en de burgemeester der.gemeente om HH. MM. te ontvangen. Ten 11,50 ure keerden de vorstelijke personen in de residentie terug. De onthulling van 't grafteeken, ter herinne- ring aan de slaehtoffers der ramp van de Adder, zal op Donderdag 5 Juli, den eersten verjaardag zien outstaan, zien groeien, gij hebt ze zelve ge- kweekt, gevoed en gij hebt niet teruggedeinsd voor de mogelijke gevolgen? Dwaas die ik was, dat ik mij zoo met opene oogen liet bedriegenBij mij heeft de geneesheer den vader om den tuin geleid. Niet waar? Ik had u gesproken van eene sterke afleiding, eene verstrooiing, die over al de krachten van zijnen geest beschikken zou. Wat lag meer voor de hand dan mijne Suzanne, mooi en jong genoeg om voor eenige maanden uwen zoon bezig te liouden? Niet waar Mevrouw? Zij was toch maar de dochter van een armen dorps- geneesheer en gij hadt het doel voor oogen, dat alle middelen moest heiligenuwen zoon te redden O, Mevrouw de Markiezindaarvoor had ik u niet in staat gezien. Voor al uwe schatten en titels, Mevrouwwil ik zulk eene daad niet op mijn geweten hebben." ,/En wie zegt u, dokter! dat die rang en die rijkdom een beletsel zouden ziju voor een huwelijk tusschen de jongelieden Dat was waar ook. Daar was niets van geble- ken. Met schaamte zag de dokter in, dat hij in zijnen ijver voor zijn kind te ver was gegaan. Die verlegenheid was op zijn gelaat zichtbaar. Daarom ging de Markiezin voort: vGij veracht mij dus wel innig, dokterGij hebt mij tot zulk eene laagheid in staat gerekend? Gij zijt een rechtschapen en schrander man, gij hadt mij toch geheel kunnen begrijpen. Hoe hebt Omstreeks elf uur 's avonds brak de brand uit. Het gebouw is totaal uitgebrand, terwijl de vlammen eene goede voeding hadden aan het oude zware eikenhout, waarmede het gebouw doortimmerd was. Alleen de muren ziju staande gebleven. De 83 bewoners waren alien in diepe rust, toen de brand reeds op het dorp werd waarge- nomenen een waar wonder mag 't genoemd worden, dat er geen persoonlijke ongelukken ge- beurd zijn. De schade wordt op circa twee ton geschat. In de Donderdag-avond gehouden vcrga- dering der Vereeniging //De Maas," te Rotterdam, deed de Voorzitter een ernstig beroep op patroons en werkgevers, om te willen medewerken ten einde den werkman zijn Zondagsrust te verschaffen. De vergadering verklaarde zich voor het vrij- maken van den Zondaghet Bestuur eischte daar- tegenover de verklaring, dat de werkman ook van zijn kant alles zal aanwenden om het werk naar aller genoegen te volbrengen, en wees op het wenschelijke, dat men zich zou onthouden van droukenscliap, in de hoop dat de patroons dan aan dronkaards geen werk zouden verschaffen. Met de mailboot Prinses Marie is uit Atjeh te Amsterdam o. a. teruggekeerd een militair, Friekn genaamd, die een toonbeeld is van den z/vredestoestanddie te Atjeh voor een jaar heerschte en tevens van hetgeen een mensch kan doorstaan, zonder het leven er bij in te schieten. Hij werd bij den onverhoedschen overval der Atjehers op Poeloe—Bras, in Augustus 1882, vreese- lijk verwond; de diepe voren op zijn voorhoofd, de ruinen van armen en handen, getuigeu van de ongelooflijke woede, waannede de vijanden op hem hebben ingehakt. De 36jarige invalide, die gij kunnen denken, dat er bij de wreede ramp, die mij boven het lioofd hangt, nog plaats kon over zijn voor eene lage berekeningDaarenboven, weegt niet de dochter van eenen man, die rijk is in kennis en geadeld door zijne deugden, weegt zulk eene dochter, die zelve een schat is door here jeugd, schoonheid en bevalligheid, niet op tegen onmetelijke rijkdommen, tegen een gansche rij van doorluchtige voorvaderen, wier "adellijk bloed bezwaard is met de verderfelijke kiem van een outijdigen dood? Neen, waarde dokter, het geringste burgermeisje, mits van onbesproken ge- drag, indien Raoul haar beminde, zou mij als schoondochter welkom zijn. Indien zij in staat was, mijuen zoon het leven te doen lief krijgen, ik zou haar zegenen, ik zou haar op de knieen dienen. En gij kondt gelooven, dokter, dat ik, eene fatsoenlijke vrouw, die gastvrijheid onder uw dak geniet, uwe lieve dochter lieb willen gebruiken als eene ijdele verstrooiing, eene tijd- korting voor mijnen zoon; dat ik een minnarijtje tusschen hen lieb willen aanmoedigen, zonder mij af te vragen of uwe dochtergij hebt mij wreed miskend!" z/Vergeef mij, waarde Mevrouw! ik zie in, dat mijne vermoedeus ongegrond waren, en toch, was de schiju niet tegen u? Veroorloof mij, u met alle bescheidenheid te vragen, of het niet op uwen weg had geleven, om z/Ik weet, wat gij zeggen wilt, mijuheer As- met nog geen f 500 gepensioneerd wordt, zal niet naar Bronbeek gaan, maar trachteu op een of andere wijze zich nog nuttig te maken. Dat sommige menschen een bekrompen begrip hebben over de uitgestrektheid der Vereenigde Staten in N. Amerika valt te vermoeden uit de volgende ontmoeting. Iemand vroeg wie bur gemeester in Amerika was en een ander weigerde te gelooven dat een mede-reiziger 7 jaren in Amerika was geweest, omdat deze de broeder des eersten niet eeus kende die al 10 jaren in Amerika had gewoond. Nu, voor dezulken dan kan de onder- staande mededeeling dienen tot opheldering van een en ander. Volgens de laatste volkstelling bedroeg de be- woonde oppervlakte der Vereenigde Staten 1,302,545 vierkante geografische mijlen. Hierbij komen nog streken in de Cordilleras en aan de Zuidzeekust te zamen 260,025 vierk. geogr. mijlen. Ons landje is nog geen 600 kwadraat mijlen groot, derhalve heeft het gebied, waarheen onze landverhuizers trekken, nagenoeg 2600 maal zoo groote oppervlakte. De bevolking daar is echter niet in evenredigheid met de grootte, zoodat er nog voor millioenen menschen plaats is. De Vereenigde Staten hebben te zamen eene bevolking van nagenoeg 51 millioen menschen, dat is p. m. 12 maal het aantal dat Nederland bewoont. In de bedoelde streek van Amerika wonen op de vierk. mijl gemiddeld 32 menschen, in ons landje staan we dichter op elkaar, hier wonen door elkander p. m. 6666. Per vierk. mijl wonen er dus gemiddeld in ons land ruim 200 maal zooveel menschen als in het land onzer emigranten. Of ons landje sukkelt aan overbe volking is nog niet voor waar uitgemaakt, met het oog op de streken die hier nog braak liggen, maar dat er hier en daar ophooping en dus plaat- selijke overbevolking bestaat, dat is wel zichtbaar en merkbaar. Dat er nog wel plaats voor land verhuizers is aan de overzijde des Oceaans valt duidelijk in 't oog. Als de gansche bevolking van Nederland met zak en pak eeus overstak, dan zou het Yerre-West 4 millioen zielen meer tellen en als dan nog ecus 190 zulke bezendingen over- kwamen, dan zouden de menschen er nog niet zoo dicht wonen als hier te lande. De naweeen van werkstaking en oproer, be- ginnen zich te Veenendaal reeds te doen gevoelen. Niet alleen dat bakkers, winkeliers, verhuurders van weekwoningen enz, alles behalve vroolijk zien, ook de justitie begint zich thans te doen gelden en in de plaats van een joelende menigte ziet men vele bedrukte gezichtendat het berouw na de zonde komt, wordt ook hier al wederom bevvaar- heid. De justitie laat in deze er geeu gras over groeien, maar werkt met eene bizondere voortva- rendheid door. Reeds gisteren hebben de eerste zes personen te Arnhem terechtgestaan. sandri. Ja, gij hebt volkomen gelijk, ik had u al lang voor Raoul om de hand uwer dochter moeten vragen, maar vMaar uw zoon bemint haar niet?" z/Ach, jawel dokter, hij bemint haar oprecht, vurig. Hij beminde haar van den eersten dag af, dat hij uwe bekoorlijke Suze heeft leeren kennen. En hoe kon het ook anders! Welk jonkman, die gevoel heeft voor reinheid en onschuld, zachtmoedigheid en zielenadel, om nu niet ander- maal van Suzes schoonheid en verstand te gewagen, welk jonkman die dagelijks een blik moest slaan in dat rijke, edele meisjeshart, moest haar niet beminnen met al den hartstocht van al zijn 23 jaren? Maar oneindig grooter is inijue kwelling: hij durft haar zijne liefde niet bekennen, hij durft haar lot niet aan het zijne verbinden, omdat achMijnheergij weet de reden." z/Omdat uw zoon zich overtuigd houdt dat hij binnen een jaar zal sterven? z/Gij hebt het gezegd." z/HelaasMevrouwDan is zijne kwaal ge- vaarlijker dan ik vermoedde. Dan is zijne ziekte onherstelbaar, ongeneeslijk. Indien Raoul, die nog minder dan gij aan stand en rijkdom gehecht is, zich door eene hartstochtelijke liefde niet kan laten winnen voor het leven, dan moet hij sterven niet aan de tering, die hij niet heeft, maar aan zijne zieke verbeelding, aan de zwarte gedachte, het onomstootelijke dendbeeld, waartegen ook zijn TER NEllMSCHE (OIRWT ii.M - i. i i i i .i ii i in ■■in i ii-' ■iUjt. jpaM8MMiamacggHaBiaB^,M^mgasar?ccjc««JiJ*!i' jikjuh mi. wi VMBMavtafWiatB

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1