Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. Telegraphische berichten. wint steeds in leden en het fonds verkeert in een zeer gunstigen toestand; het batig saldo bedraagt p. m. 1100. De contribution waren steeds voldoende om de uitgaven te bestrijden. Yoor kwade jaren is er nu eene fiinke reservekas. Het pas binnen gekomen stoomschip Prins Hendrik te Amsterdam deed de reis van Batavia naar Suez in 19 etmalen en 4 uren. Wanneer men in aanmerking neemt, dat eene reis van 21 dagen voorspoedig beet, dan is de reis van dit stoomschip al bizonder gunstig geweest. Gaf de eedsvraag in bet vorige jaar voor het Gerecbtsbof te 's Gravenhage aanleiding tot moeielijkheid, jl. Dinsdag deed zicb een dergelijk geval voor bij bet Gerecbtsbof te Amsterdam. De heer H., in een overigens niet belangrijke strafzaak als getuige opgeroepen, weigerde den eed af te leggen, op grond dat zijn geweten hem verbood zijns inziens op het denkbeeld van een wrekend God berustende woorden van het eeds- formulier na te zeggen. Toen bet nocb den voorzitter, nocli den advo- caat-generaal gelukt was hem tot andere gedachten te brengen, werd bij op den eiscb van bet 0. M., na langdurige beraadslaging van het Hof, tot den volgenden dag in gijzeling gebracht. Ter terecbtzitting van Woensdag, bleef de ge tuige bij zijne weigering volbouden. Het 0. M. requireerde daarop eene celstraf van drie dagen, waarop Mr. Godefroy de verdediging van den getuige op zicb nam en op straffeloosheid aandrong. Het hof ging ten slotte in de raadkamer en bepaalde de uitspraak op 25 April a. s. Het hof van Zuid-Holland beeft indertijd den predikant Reijers in gelijk geval vrijgesproken. Het winstsaldo der Stoomvaart-Maatschappij Nederland, over 1882, ad f 298,375, stelt in staat tot een uitdeeling van 62/,„ pCt., oyer het kapitaal van 4,139,500 met statutaire uitkeeringen van overwinst aan reservefonds, enz. He afscbrijving op de stoomscbepen bedroeg 419,888, waarvan 16,200 uit het batig saldo der rekening van bet stoomschip Koning der Neder- landen en de rest uit bet bruto winstcijfer over 1882. De extra-reserve van f 100,000 blijft dus be- schikbaar voor latere minder gunstige jaren. TER NEUZEX, 20 April. Woensdag jl. heeft alhier in het Hotel Rot terdam, bij den beer P. P. Standaert, de aanbe- steding plaats gebad van: Het eenjarig onderboud van de werken en gebouwen enz. onder bet beheer der Genie te Ter Neuzen en Ellewoutsdijk. Hiervoor waren vier inschrijvingsbiljetten inge- komen als van de beeren R. Walraven, voor f 2250, D. van den Ouden, voor f 2290, M. D. de Putter, voor f 2300 en A. Tholens, alien wonende te Ter Neuzen, voor f 2328. De be- grooting bedroeg f 2250. Axel, 19 April. Dezen morgen kwamen de rijks-ambtenaars Haverkorn en Wauters van dienst, met zicb voerende een jongen aan een touw en een kruiwagen met zout beladen. Een ander smokkelaar, die bij den jongen geweest was, bad zijn zout laten vallen en was aan den baal gegaan. 't Schijnt dat het smokkelen een goed baantje is, daar er steeds liefhebbers voor zijn, al worden er ook nog zooveel gesnapt. Zaamslug, 20 April. De beer H. W. Brandt, predikant bij de Hervormde gemeente te St. Kruis, heeft het op hem uitgebracht beroep naar die ge meente allrer aangenomen. HTI. MM. de Koning en de Koningin be- nevens Prinses Wilhelmina zullen morgen (Zater- dag) ochtend te Vlissingen aankomen en ongeveer 9 uur per extratrein de reis naar's Gravenhage voortzetten om aldaar omstreeks half twaalf uur aan te komen. Uitslag akte-examens in Zeeland 17 April. Van de 17 candidaten, die zich badden aangemeld, is 1 weggebleven wegens ziekte, 4 werden afge- wezen en 12 toegelaten: de heeren A. den Herder, van MiddelburgJ. D. D. de Smit, van Sluis W. C. van de Stolpe en J. A. A. den Toom, van ZierikzeeJ. J. Verhulst, G. J. Visser en J. Visser, van MiddelburgP. J. Vogelaar, van Zierikzee J. C. Vroegop, van GoesA. II. Westendorp, van MiddelburgM. L. Wiltson, van Zierikzee en A. Wisse, van Vrouwepolder. De examens zijn afgeloopen 61 van de 84 aspi- ranten verkregen de akte. Heden had te Middelburg aan het gebouw van bet Provinciaal bestuur de aanbesteding plaats van: bet maken van werken aan hoofd II op den oever van Ter Neuzen, waarvan de raming f 2475 bedroeg. Van de ingekomen inschrijvingsbiljetten was bet minst ingeschreven door den heer V. de Clerq, te Selzaete, voor f 2250. Gednreude de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 88 centimen tot fr. 1,08; stieren, koeien en vaarzen 70 tot 93 centimen. Opslag 3 centi men kalveren fr. 1,00 tot fr. 1,45. Vette varkens fr. 1,03 tot fr. 1,10; afslag 3 centimen alles berekend per kilo levend gewicht. De markten waren goed bezet. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 3,80; Mechelen fr. 4,89; Ware- gem fr. 3,60 tot fr. 6,00; Thielt fr. 4,50; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,00St. Nicolaas fr. 3,99 en te Brugge fr. 4,80. De prijzen waren iets booger. Een hevige brand heeft Dinsdag jl. nabij Assenede plaats gehad op de hofstede van Domien de Neve. Geheel de schuur, welke voornamelijk diende tot stalling der dieren en eene lengte heb- bende van pi. m. 40 meter, is geheel een prooi der vlammen geworden. Het vuur is eerst ontstaan in eene aanpalende mijt, en werd aangezet aan de stallingen, die met stroo gedekt waren. De vijftigjarige koewaehter Lieven van Kerckvoorde, die trachtte de beesten te redden, is in den brand omgekomen. Men ver- moedt, dat bij omver zal geworpen zijn, want nevens zijn lijk lag er een zware verkoolde koe. Van Kerckvoorde was gelieel onkennelijk. Zijne beide armen waren ganscb afgebrand en bet hoofd gansch verkoold. De brand is ontstaan rond 11 ure van den morgen, en niemand kent er de oorzaak van. Vijf paarden en veertieu koeien zijn gered geworden. Er is voor duizenden frank scbade. De lioeve behoort toe aan den heer Peers de Raven- schoot van Gent. Alles is verzekerd. Het parket van Gent is ter plaats geweest om de volgens de wet bepaalde vaststellingen te doen. Men schrijft ons uit GentMet iederen dag wordt de prachtige bloemententoonstelling te Gent in het Casino meer en meer bezocht. Heden is de ingangsprijs maar een frank, morgen 50 cen timen en Zondag 20 centimen. Al onze hotels zijn opgepropt met vreemdelingen. Zonderling gevalBaron Rotscbild, eergisteren naar onze stad gekomen, vond, niettegenstaande al zijne millioenen, in geen onzer groote hotels plaats en is genoodzaakt geweest naar Brussel te vertrekken om nachtverblijf te vinden. Niet alleen bet Casino maar ook de bloemkwee- kerij der continentale Hovingbouw-Maatschappij (oud gesticbt Linden,) en den heer Van Houfte krijgen buitengewoon veel bezoek. De stoomketel der groote bleekerij te Cour- celles (Parijs) is gesprongen. Van de 30 werk- lieden zijn er vijf doodelijk gewond. De slag was zoo geweldig dat een ijzer bek, dat meer dan 200 kilo weegt, door bet dak heen, tot op een grooten afstand geslingerd werd. Onder bescberming der gendarmerie hebben ongeveer 1500 werklieden op de kaaien van Mar seille gearbeid, zoodat verscbeidene scbepen, na bevracht te zijn. weder zee konden kiezen. In een vergadering van werkstakers heeft de afgevaar- digde Clovis Hugues hen tot toegeven aangemaand. In de Rijks-postspaarbank is van 1 tot 10 April jl. f 26884,21 meer ingelegd dan terugbetaald. De zeildag van de ,/Willem Barents" is definitief bepaald op Zaterdag den 5 Mei. Op bet graf van wijlen den heer C. H. Brouwer, in leven hoofd der le openbare school te Ridderkerk, is door vrienden en oud-leerlingen een gedenkteeken opgericht. Door den Raad der gemeente Waarden- burg is besloten, de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben, met het oog op het hier en daar heerschen van de pokziekte. Uit den gang der school van Mej. K. te 's Gravenhage zijn 17 kinder- mantels ontvreemd. Toen dezer dagen te Mont- foort bij bekkenslag werd bekend gemaakt, dat er een „briefje van f 100" was verloren, meldde zich een vroeger wegens oueerlijke handelingen in het tuchthuis te Leeuwarden gedetineerde als de eerlijkq vinder aan. Zondagmiddag bij hetpas- seeren van den Koninklijken stoet in den Brabant- dam te Gent, is een socialist aangehouden, die uit een veuster tegen het volk stond te declameeren en allerlei beleediging tegen den Koning uit- braakte. Het hof van appel van Brussel heeft in zake het beroep van mevrouw Peltzer tegen de opvoering van: het Drama der Wetstraat, ver- worpen. In het totaal zijn in de vorige maand 38,730 landverhuizers in de Vereenigde Staten aangekomen. Te Ostende zullen bij het a. s. badseizoen een aantal feesten plaats hebben, o. a. wedrennen op 29 Juli, 23 en 26 Augustus. Voor het gedenkteeken, dat voor Gambetta zal worden opgericht, zijn reeds bijna 100,000 francs bijeengebracht. Hertog Karel II van Parma, die in 1849 abiqueerde, is te Nizza indenouder- dom van 84 jaren overleden. De bekende schrijver Gustave Aimard, die meer dan honderd boekdeelen heeft geschreven, welke door de jongens van alle landen worden verslonden, is door een hersenverlamming overvallen, waarbij geen hoop op herstel bestaat. In een gemeente in de graafschap Zutfen kreeg dezer dagen een raadslid in de raadszitting kwestie met den Voorzitter. Toen de Burgemeester hem van stijfhoofdigheid beschuldigde, riep hij in edele verontwaardiging uit: A'k mein eigen heufd neet volgen zal, wat doo'k er dan mee!" Een Overijsselsche boer, uit Rijssen, bracht verleden week het geheele station Haarlem in rep en roer en had de onnoozele oorzaak kunnen wezen van groote ongelukken. Op zijne reis naar een familielid nl. was hij aan genoemd station afge3tapt en de restauratie der dames binnengedwaald. Door den schralen wind en het stof wat dorstig geworden, vroeg hij aan eene dame, of ze ook kans zag hem een glas bier te bezorgendeze antwoordde„Wel man, dan moet je maar aan gindsche bel trekken," doelende natuurlijk op het schellekoord in den hoek der kamer. Het boertje tuurde in de aangewezen rickting, doch zag niets, maar eindelijk, jahoe had hij ook zoo dom kunnen zijn, daar hing imrners buiten de deur eene klok, en een heel groote ook? In een ommezien was onze Rijssenaar de deur uit en het perron opgesneld, waar hij uit alle macht aan de afluibel begon te trekken. Algemeene ont- steltenis onder de beambten, vooral daar er juist twee treinen tot vertrek gereed stonden. En terwijl men den klokkeluider bij de kladden pakte, bleef deze als een bezetene roepen„een glas bier wou ik hebben De 72jarige weduwe Van Zon, bij Eindhoven, wilde in 't huwelijk treden met een jongeling, die pas twee kruisjes achter den rug heeft. Dit huwe lijk is evenwel, krachtens force majeure, uitgesteld. De vrouw was namelijk slechts sedart een paar maanden weduwe en zal dus nog eenige maanden moeten wachten eer zij wederom in 't huwelijks- bootje zal mogen stappen. Om eens netjes gekleed te zijn, nam een knecht een jas van ziju patroon te Arnhem. Onder de wandeling begreep hij echter, dat het moeielijk zou zijn, dit kleedingstuk weder ongezien op zijn plaats te bergen en verkocht hij het daarom bij een uitdrager. De meester kon zich echter met de ideeen van zijn ondergeschikte over het mijn en dijn niet vereenigen en vervolgthem wegens diefstal in loondienstbaarheid. De Amsterdamsche brievenbesteller T. K., die zich in Januari op den Steenwijker straatweg door het hoofd schoot, is nog in leven en reeds in zooverre hersteld, dat hij het stadsziekenhuis te Meppel, alwaar hij sedert onder behandeling van Dr. Stoffels verpleegd werd, weldra zal kunnen verlaten. Deze week hebben genoemde dokter en zijn ambtgenoot Van Setten den kogel met goed gevolg verwijderd, eene operatie, die door hetuit- zagen van een deel van het achterhoofdsbeen in den schedel plaats vond. Jl. Woensdagmorgen omstreeks tien uren, had bij de Langeviele-binneubrug te Middelburg weder een ongeluk plaats met den stoomtram. Twee personen uit de gemeente Koudekerke hadden de onvoorzichtigheid met een voertuig over de rails te gaan, toen de tram in de nabijheid was. De eene raakte beklemd met het ongelukkig gevolg dat zijne beide beenen gebroken werden en de wagen geheel verbrijzeld werd. De tweede bek warn ernstige wonden aan de beide dij beenen. Onder de gemeente Hooge en Lage Mierde heeft bij het opgraven der fundamenten van een oud gebouw een der werklieden eene bijna geheel ver- teerde tinnen kan gevonden, bevattende 860 goud- stukken van verschillende landen, welke geschat zijn op eene waarde van f 5000. Terzelfder plaatse zijn gevonden een ring met steen en een massief gouden kruis, waarin reliquien verborgen zijn. De gemeente heeft den scliat voor- loopig in bewaring genomen. Een rondveuter in oudheden heeft Woensdag jl. te Leiden een aardig koopje gedaan. Hij kocht een porceleinen kop en schotel voor den geringen prijs van f 12,50 en verkocht ze dadelijk daar ter stede aan een antiquair voor den kolossalen prijs van f 650. Het kopje was van Eransch Sevres- porcelein, zoodat de rondventer een mooi winstje had. Dit feit leert op nieuw, hoe men voorzichtig moet wezen bij het van de hand doen van oudheden. Uit een statistieke opgave van den Minister van Koophandel blijkt, dat Parijs in Erankrijk de stad is, waar de inwoner gemiddeld het meeste versch vleesch eet en het minste brood. Te Lyon wordt de grootste hoeveelheid wijn gedronken en te Rouaan en te Rijssel het minste, niet uit matigheid echter, maar wegens het daar heerschend gebruik van cider en bier. Men klaagt in Nederland over de kostbaar- heid der gevangenissen. Te Napels niet in Italie maar in Idaho heeft men eene bouworde aangenomen, die zeker wel de minst kostbare is, maar die toch niet onvoorwaardelijk is aan te bevelen. Daar wordt een kuil in den grond gegraven en de ge- vangenen worden daarin gebracht, met de mede- deeling, dat op het eerste hoofd, hetwelk zich boven den rand vertoont, de geweren zullen worden gelost. Dank zij dezen maatregelen heerscht er groote orde en tucht in deze gevangenis; ontvluchtingen hebben er nooit plaats. De bekende Amerikaansche bankier Jay Gold is voornemens zich uit zijne zaken terug te trekken. In Augustus a. s. onderneemt hij met zijn gezin een wereldreis in een eigen jacht waarvan de uitrusting 250,000 dollars gekost heeft. Zijn fortuin wordt op 100,000,000 dollars geschat. De oudste zoon zal zijn vader opvolgen. Volksoploop te Antwerpen. Sedert eenige weken heerschte te Antwerpen groote opgewondenheid onder de kaaiwerkers over de oprichting van graan-elevators, waardoor bij het lossen van graau, inplaats van 2 h 3 honderd per sonen een 20tal benoodigd zouden ziju. De gemeenteraad heeft de concessie aan de „Compagnie immobiliere" voor de oprichting en de exploitatie der elevators verworpen. Gedurende de beraadslagingen van den gemeen teraad, omtrent die zaak, had eene volksbetooging plaats, zooals men die alleen kan waarnemen in Belgie en Erankrijk. Ziehier wat men daaromtrent mededeeld. Reeds vroeg in den morgen van Woensdag werd er op de hoeken der straten een plakbrief aangeplakt, waarin men al de arbeiders der dokken, schippers enz., bijeenriep tegen 7 ure 's avonds op de Groote Markt, teneinde te protesteeren tegen het oprichten der graan—elevators, welke kwestie denzelfden avond door den gemeenteraad moest behandeld worden. Die plakkaart was niet onderteekend. Geen wonder, dat de Groote Markt des avonds krioelde van volk. Reeds voor 7 ure zag men langs alle kanten de menigte zich naar de Groote Markt begeven, zoo- danig, dat omtrent half acht het verkeer er bijna onmogelijk werd. Dat was vooral het geval langs den kaut der Zilversmidstraat, langs waar de ge- meenteraadsleden het stadhuis moesten opgaan. De politie had alle moeite om het voetpad van het stadhuis vrij te houden, teneinde doorgang aan de raadsleden te verleenen. Rond 8 ure kwam er eene bende, bestaande uit een honderdtal werklieden, meest alien in dronkeu toestand, langs den kant der Zilversmidstraat zich scharen, en van dit oogenblik af werd de doorgang daar letterlijk onmogelijk. Deze bende was zeer woelig en wilde met geweld het Stadhuis indringen, waarin zij evenwel door de politie belet werd, die verplicht was den sabel te trekken. Om alle overweldiging te voorkomen werd de hoofdwacht onder de wapens geroepen, en rond 9 ure werd deze verdubbeld en later nog met 40 man versterkt. De soldaten, na eerst het voetpad der Zilversmidstraat ontruimd te hebben, vatten vervolgens post voor het stadhuis, het geweer met bajonnet aan den voet geplaatst. De politie, even als Je soldaten, werden door deze opgeruimde menigte beleedigd, en van belee- digingen ging men over tot feitelijkheden. Omtrent 10 ure begon men met steenen en andere voorwerpen naar de agenten der openbare macht te werpen. Een agent van politie werd in de Zilversmidstraat erg gewond door een bierglas dat hem op het hoofd terecht kwam. Op hetzelfde uur was er in de Braderijstraat een kerel, de genaamde Gaspard Deletinne, die zich met geweld een en doorgang wilde banen, waarin hij door de politie belet werd. Woedend haalde hij alsdan een mes te voorschiju, waarmede hij de agenten bedreigde, doch hij werd aangehouden. Dezen kerel is reeds 13maal veroordeeld geweest voor landlooperij en andere feiten. ltond half elf, begon de menigte met steenen in de ruiten te werpen van het Stadhuis langs de Zilversmidstraat. Een genaamde Eduard de Coster, magazijnmeester bij den heer Egide Storms, wonende in de Reynderstraat, die men reeds een steen in de ruiten had zien werpen, werd aangehouden op het oogenblik dat hij een tweede opraapte om er hetzelfde gebruik van te maken. Op hetzelfde oogenblik zag men straatjongens op de gaslantaars, geplaatst aan den Noordkant der Groote Markt, klauteren en het licht uitdraaien. Al deze gewelddadigheden werden door de manifes- teerende bende begroet met het zingen van den Vlaamschen Leeuw en de Marseillaise. Daar het werpen met bierglazen voortduurde, heeft de politie de twee herbergen, op den hoek der Braderijstraat doen ontruimen. Twee kerels die zich in deze straat bevonden, hadden een brood gekocht, dat ze in stukken bra- ken en uitdeelden, zeggende: „Zie daar het brood van den werkman, dat men u wil ontnemen." Intusschen werden een groot getal vensterruiten van het Stadhuis met steenen ingeworpen. Het was rond half twaalf dat de beslissing van den gemeenteraad tusschen de menigte bekend werd. Deze tijding, alhoewel zij voile voldoening gaf aan de manifesteerders, werd door hen eerst met dood- sche stilte en daarna met woede ontvangen, wat blijkbaar deed zien, dat ze liever het tegenoverge- stelde hadden gewenscht, en ook dat in heel dezen oploop niets dan opruierij moet gezoclit worden. Toen de heer Burgemeester verscheen werd hij uitgejouwd en omsingeld, maar dat duurde niet lang. Weinige minuten later kwam de Wethouder de heer Ferdinand van der Taelen, gevolgd door eenige andere Raadsleden, van het Stadhuis en ging de Groote Markt over gevolgd door de menigte die afgrijselijke uitjouwingen liet liooren. In het midden der Groote Markt werd de houding der menigte zoo dreigend, dat de politieagenten die den heer van der Taelen vergezelden, hulp moesten vragen, die zich dan ook niet wachten liet. Eenige agenten, met den sabel in de hand hadden spoedig doortocht vrij gemaakt, en de wethouder kwam zonder letsel in het cafe Suisse, Groenplaats, doch niet zonder een steen op den hoed gekregen te hebben. Daar had de politie alle moeite om de menigte te beletten het lokaal te overweldigen. Er niet in gelukkende vatte de bende post voor het lokaal en ging spoedig over tot baldadigheden. Groote steenen werden in de schoone spiegelruiten van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2