Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1870. Woensdag 18 April 1883. 23e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 600 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dlt blad vcrHckijnt Dinwdag- en Vrijdagavoud bij deu uitgcver J. K. G. D D O SI T te Ter Neuzen. IPolitieb: Overzicht. Indien er maar de helft waar is van de uit alle hoeken van Engeland toestroomende berichten en gerucbten omtrent het vinden van dynamiet en helsche werktuigen, dan kan men zeggen, dat gausch het land op een vulkaan zit. Het blijkt meer en meer, dat de toeleg der samenzweerders was bet uitvoeren van O'Donovan Rossa's plan, om namelijk, door het tegelijktijd doen ontploffen van hoeveelheden nitro-glycerine op verschillende punten, half Londen te verwoesten. Hoewel het van dien Amerikaanschen Ier afkomstig bericht, dat de Iersche broederschap in Engeland nog 200 dynamietfabrieken heeft, weinig geloof vindt, schijnt het evenwel maar al te waar te zijn, dat Birmingham niet de eenige stad is, waar de saamgezworenen hun gevaarlijke stof bereiden. De politie moet uit vertrouwbare bron vernomen hebben, dat er verleden week te Londen nog een belangrijke bezending dynamiet of nitro-glycerine aangekomen is, die men vermoedt,dat ergens in de buurt van Regent- street geborgen werd. Alle pogingen om deze gevaar lijke bergplaats op te sporen, bleven echter tot nog toe vruchteloos en, ondanks den gebleken ijver van de politie, heerscht er dus in dit gedeelte van Londen nog groote ongerustheid. De wachtposteu bij alle openbare gebouweu zijn onlangs versterkt, de manschappen zijn van patronen voorzien en staan met scherp geladen op post, terwijl er thans ook een linie-infanterie-regiment naar de hoofdstad ontboden is, daar de garde niet in staat is om alle posten behoorlijk te bezetten. Ook is op dringend verlangen van den gemeenteraad van Birmingham een afdeeling cavalerie derwaarts vertrokken om de politie te ondersteunen. In die stad heerscht een sterke opgewondenheid, die zich vooral uit onder de aldaar sterk vertegenwoordigde Iersche bevolking. De Ieren zouden namelijk pogingen hebben willen doen om Whitehead, den vervaar- diger van de groote hoeveelheden nitro-glycerine, uit zijn gevangenis te bevrijdeu. Uit Rusland wordt gemeld, dat te St. Peters burg het gerucht verspreid is en algemeen geloof vindt, dat de kroning te Moskou voorafgegaan zal worden door een reis van den Czaar en zijn ge- malin door een gedeelte van het Russische rijk, zoodat niemand vooraf zou kunnen weten van welke zijde de intocht in Moskou zal plaats hebben. Grootvorst Constantin Nikolajewitch zal de plechtig- heid bijwonen. Hij zal uit Athene via Marseille over Parijs naar Berlijn gaan en daar een paar dagen blijven, voordat hij zijn reis naar St.Petersburg voortzet. Prins Albert van Pruisen zal met een militaire deputatie het Berlijnsche hof bij de kroning vertegenwoordigen. Natuurlijk zullen de andere hoogheden in praal niet achter blijven. De Paus zal zich bij die gelegenheid doen vertegenwoordigen door den aartsbisschop Vincent Vannutelli, doch deze komt eerst te Moskou, als de plechtige kro- FEUILLETON. 5) DE MARKIEZIN D'AUREBONNE. Dikwijls hoorden de vrouwen, die niet vrij van angst waren, niets anders dan den regelmatigen stap harer paarden, dan weder het geluid van een losgebrokkelden steen, die in de diepte plofte. Haar angst klom als ze Raoul aanzagen, wiens aange- zicht nu eens doodbleek en dan weder met een koortsachtigen gloed overtogen was. Gelukkig zien ze aan het einde van den liollen weg den blauwen hemel weer. Zij zijn nu op eene vlakte in een dicht hosch van akornboomen. Aan het einde van dit bosch staat een steenen kruis, dat op de nabijheid van La Chartreuse schijnt te duiden. En ja, een paar steenworpen verder, daar zien ze in de verte de eenvoudige kluis, in vroeger tijd een vermaard klooster, maar dat gedurende de omwenteling veel geleden had en nu alleen nog eene veilige wijkplaats biedt aan een zestal kloosterbroeders. Onze reizigers stijgen af, schellen bij de poort aan en zetten zich inmiddels neder op eene bank buiten de omheining die den gewijden grond afsluit. Hier wordt hun aanstonds de be- kende gastvrijheid betoond. Een bediende brengt hun een verkwikkenden maaltijd en vraagt bij het afnemen der tafel aan Raoul, of hij ook lust heeft het klooster van binnen te zien. Raoul volgt hem en de vrouwen onderhouden zich inmiddels ning in het Kremlin is afgeloopen. Dit is overeen- komstig het ook vroeger gevolgde gebruik. Met het oog op al wat men van beraamde aanslagen hoort, zullen waarschijnlijk andere genoodigden of gezondenen wel wenschen, dat ditzelfde gebruik ook voor hen van toepassing verklaard kan worden. Frankrijk begint thans de koloniale staatkunde in R groot te drijven, in Afrika en Azie tegelijk. De Lesseps is uit Tunis teruggekeerd en eerstdaags zal hij verslag doen van zijn reis en de mogelijk- heid aantoonen om van midden Afrika's woestijnen een binnenzee te maken, wat die streken ook voor Europeanen bewoonbaar zou maken. Tevens heeft de regeering thans berichten uit Tonkin (China) ontvangen. De aankomst der versterkingen in het laatst van Februari met het vaartuig de Correze heeft onder de aanhangers der Anamitische man- darijnen groote opgewondenheid teweeggebracht. Deze poogden den rivierarm, die naar Hanoi loopt en door de Citadel van Namdinh wordt beheerscht, te versperren. De Fransche bevelhebber was ge- noodzaakt tot behoud der gemeenschap, zich 27 Maart van de Citadel meester te maken en ook de stelling te Hong-Hay, aan de baai van Abony, te bezetten. Frankrijks vertegenwoordiger bij het hof van Hue, na reeds lang te hebben blootgestaan aan kwellingendie tengevolge van den loop der gebeurtenissen slechts konden verergeren, achtte het noodig te vertrekken en is thans met't geheele personeel van het gezantschap te Saigon in Cochin China aangekomen. Het heeft er dus alles van alsof hier een oorlog zal uitbreken. Zoowel in de Italiaansche als in de Hongaarsche Kamer hebben de verklaringen omtrent een bestaan- den bond tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italie aanleiding gegeven tot het vragen van ophelderin- gen aan de betrokken regeeringen. Vooraf hebben zoowel de Italiaansche Minister Mancini als de Hon gaarsche Tisza van de verklaringen door hen af te leggen mededeeling gedaan, de eerste aan de regee ringen te Weenen en te Berlijn, de laatste aan die te Berlijn en te Rome. Uit Italie wordt gemeld, dat de Minister zijn verklaring heeft afgelegd. Hij betreurde het dat zijn vroegere verklaring tot mis- vatting aanleiding had gegeven en herhaalde daarom, dat Italie door zijn toenadering tot Duitschland en Oostenrijk volstrekt geen vijandige gedachte tegen Frankrijk had. Voor Frankrijks ondernemin- gen in de Middellandsche Zee kon Italie niet onverschillig blijvenmaar in zake Tunis zouden zij het wel eens worden. Hiermede is men natuur lijk niets wijzer geworden. Wat de gevoeligheid van Frankrijk kan opwekken is het aanstaande bezoek van Koning Humbert te Berlijn, waarover onderhandelingen plaats hebben. Bismarck is zeer ten gunste van dit bezoek. met elkander over het weer en de landstreek, die zij voor de eerste maal zien (want ook Suzanne was nooit zoover de bergen in geweest) over de kloosterbroeders, hunne ontginningen van woeste gronden en hun strengen leefregel, die hun o. a. verbiedt om vrouwen te zien. Over dat alles spra- ken zij en over veel meer; maar of zij 't afgesproken hadden, niet over Raoul. Reeds had- den zij een paar uur daar zitten wachtenreeds was het gesprek kwijnende gewordenreeds had mevrouw d'Aurebonne hare gezellin eenige malen op de dalende zonneschijf gewezen en nog altijd kwam Raoul niet terug. De Markiezin werd eerst ongeduldig, toen ongerust en Suzanne had veel moeite om haar neer te zetten. In zenuwachtige spanning haalde telkens de Markiezin haar zakuur- werk uit en liet zich nu en dan eene uitdrukking van den grootsten angst ontvallen. Of Suze haar al bezwoer, dat er zelfs geen schaduw van gevaar bestond, dat de omheining zoo verbazend zwak wasdat de kloostermuren wat alles afdeed slechts hen terughielden, die er uit volkomen vrijen wil om verzochten, en dan nog eerst na een meerjarigen proeftijdhet haatte haar niet. Juist die laatste afdoende redeu om volkomen gerust- heid in te boezemen scheen de onrust van Mevr. d'Aureboune nog te meer te doen stijgen. Einde- lijk tegen het ondergaan der zon ziet de ongelukkige moeder haren zoon naderen met een somber vuur Z. M. heeft aan Jhr. Mr. W. M. de Brauw, afgetreden Minister van Kolonien, ten laste van den Staat een pensioen verleend van f 1507 's jaars. Van verschillende zijden wordt verzekerd, dat het ministerie-Heemskerk compleet en aldus samengesteld is Financien Mr. J. Heemskerk Azn. Buitenlandsche Zakende oud-minister Van Zuvlen van Nyevelt. Justitiede oud-minister Jhr. Mr. Van der Does de Willebois. Binnenlandsche zaken de heer Van Kuyk, com- missaris des Konings in Drente. Kolonien de heer Van Bloemen Waanders. Waterstaat, Handel en NijverheidJhr. Tindel, oud-zeeofficier te Amsterdam. Marinevice-admiraal R. L. de Haes. Oorloggeneraal Weitzel, oud-minister. De Amsterdamsche rechtbank heeft Vrijdag jl. uitspraak gedaan op het verzoekschrift van mej. Dr. Aletta H. Jacobs, om op de kiezerslijsten ge- plaatst te worden. De rechtbank heeft gemeend, dat het onmogelijk de bedoeling van den Nederlandschen wetgever kan zijn geweest dat de vrouw kiesbevoegdheid heeft immers, indien hij dit bedoeld had, zou hij het uitdrukkelijk gezegd hebben. Zij heeft daarom en uit overweging dat bij het verzoekschrift niet aan alle vereischte formaliteiten was voldaan, mej. Jacobs niet ontvankelijk verklaard in haar verzoek en haar veroordeeld in de kosten. De vergadering van aandeelhouders in de Kon. Waskaarsenfabreik te Amsterdam hebben jl. Woensdag de liquidatie aan den directeur Hartogh opgedr agenhet nadeeligsaldo bedraagt 395,735, de vordering van baron Oppenheim 1,653,075; besloten werd een nieuwe Vennootschap op te richten. HH. MM. de Koning en Koningin hebben Zondag jl. te Londen in Austin—Friairs de godsdienstoefe- ning bijgewoond. In zijn leerrede naar aanleiding van Timotheus 1 vers 17 wees de predikant, Ds. Adema van Scheltema, op het feit, dat dit het eerste Koninklijke bezoek was daar ter plaatse. Het personeel van de Nederlandsche legatie en con- sulaten waren vertegenwoordigd, terwijl ook de heer Jorissen en een groot aantal te Londen gevestigde Nederlanders aanwezig waren. Het vertrek van den Koning en de Koningin uit Engeland is thans definitief bepaald op Vrij dag a. s., des avonds ten 6 u. 45 m. HH. MM. hebben het voornemen te kennen gegeven om in het aanstaande voorjaar weder een bezoek aan Engeland te brengen en dan weder Oatsland tot hunne residentie te kiezen. Z. M. heeft officieel aan den Lord—mayor van in de oogen, maar met eene houding die een kloek besluit verried. Moeder," zegt liij, /,ik kom afscheid nemen, Ik blijf hier." //Wat zegt gij?" klonk het van hare lippen. //Ik zeg, dat ik het moede hen, mijne hand- breed levens te betwisten aan het graf; moede om her en der te zwerven, overal de kalmte zoekend, die mij overal ontvliedt. Hier zal ik mij kunnen voorbereiden voor den dood; hier zal ik vrede vinden, eer ik sterf." z/En ik dan, ik? Rekent gij mij voor niets, wreed kind z/Ook voor u zal het beter zijn. Of hoe zal het u te moede wezen, als ge mijnen adem ziet bezwijken en mijn oog breken, als gij het dood- kleed over mijne leden spreidt, als gij de aard- kluiten stuk voor stuk langzaam hoort nederploffen op mijne doodkist? O moeder! ik bespaar u veel leeds. Als gij nog te goeder trouw denkt, dat mijne knieen gebogen zijn op de blauwe zerken in de kloostercel, dan rust mijn matte hoofd reeds onder de koele graszoden." De Markiezin kon evenmin zijne redenering ont- zenuwen, als in zijn noodlottig besluit berusten. z/Wreed kind," riep zij uit, „o, hoe miskent ge mij. Gij weet niet, wat ik voor en door en in u geleden heb. Is dat nu uw dank voor al mijne zorgen O, het is niet mogelijkRaoul, zeg dat Londen bericht, geen invitatie tot een feest in Guildhall aan te nemen. Volgens de Luxemburgsehe Independance blijft de komst van HH. MM. den Koning en de Koningin m het Groothertogdom op 2 Mei a. s. bepaald. 1 let blad deelt dit mede in antwoord op een vraag van iemand, die vernomen had dat het bezoek achterwege zou blijven. Men schrijft uit Vlissingen 16 April. Gister- morgen omstreeks 8 uren kwam het stoomschip //Utrecht", gezagvoerder Kromwijk, alhier bij het binnenkomen in de haven bij de sluis in aanvaring met twee afhaalkotters van het Nederlandsch loods- wezen, waardoor de een aan den spiegel bescha- digd en midscheeps als het ware midden doorgesneden werd tot op de waterlijn en de andere zijn boeg- spriet brak en stengen en tuig naar beneden kreeg. Door den schok viel een man van den loodskotter over boord doch redde zich door zwemmeneen ander matroes viel, bij het overspringen op een sleepboot, tusschen de twee schepen in, werd inwen- dig zwaar gekneusd en kon eerst des avonds naar het gasthuis vervoerd worden; zijn toestand iszor- gelijk. De kotters werden beiden binnengebracht in de dokhaven ter reparatie. De /Utrecht" bekwam geen schade en begon direct 9 wagens stukgoederen bij te laden. Heden morgen vertrok het schip naar Indie met een transport kolonialen. Bij het binnenloopen der //Utrecht" in de groote schutkolk kwam, zeker tengevolge van de groote beroering in het water, het lijk boven van den verleden maand aldaar verongelukten roeier, hetwelk daarna des middags naar het lijkenhuis werd gebracht. Naar men mededeelt, is de quaestie omtrent den herbouw der afgebrande aanlegplaats van de mailbooten der maatschappij //Zeeland" te Queens- boro thans opgelost en zal de //London Chattam en Dover Railway Comp." nu spoedig met dit werk een aanvang doen maken. Te Bergen op Zoom werd gisteren verpacht 28 vischplaatsen tot aanleg van oesterputten voor f 2619.^ oor 9 perceelen werd niets geboden. De raming voor de 37 perceelen bedroeg f 8733. Voorts van vroegere verpachtingen6 in de Ooster- Schelde voor /4127, waarvan 1 voor/4100,— aan den beer Overman te Tholen; 6 in het oude vaarwater voor f 3161bij Krabbendijke voor f 8 3 in de Eendracht voor 108; 2 bij Yerseke voor f 51 op den Dorsman voor f 1. De jammerlijke achteruitgang van Veere spreekt duidelijk uit het bedrag van zijn inkomsten- belastingf 1637,50, volgens den maatstaf van 2i pCt., vertegenwoordigende een gezamenlijk inkomen van f 65,500 Een uitgezochte plaats voor een tweede Ommerschans, zegt het N. v. d. D., zinspelende op de aldaar te vestigen Rijks- werkinriehting. het niet waar is, zeg dat het eene grap was, eene wreede, eene vreeselijke grap!" //Ik zou niet weten, wat gij om mij geleden hebt, moeder?" riep nu Raoul uit. ,/Helaas! ik weet ,het maar al te wel. Zelfs als gij u opgeruimd hield, dan deedt ge dat enkel om mijnentwil, om mij een vroolijk gelaat te toonen, ten einde ook in mij tevredenheid te wekken. Als ge mij honderd- maal verzekerd hebt, dat mijne kwaal ingebeeld was, dan geloofdet gij uwe eigene woorden niet. Ook heb ik tegenover u dezelfde rol gespeeld. Mijzelven vloekende, dat ik eene zwarte schaduw was op uw pad, de alsem in uwen levensbeker, heb ik vaak meer getreurd om uw lijden dan om het mijne. Om uwe smart te lenigen, heb ik den schijn aangenomen alsof uwe gemaakte vroolijkheid ook mijn hart aanstak. Zoo misleidden wij elkander wederkeerig. Maar nu, in het aangezicht van den dood, nu moeten andere zaken mij bezighouden dan een ijdel komediespel, dat mij al lang gehinderd heeft: ik moet mijne ziele voorbereiden; ik moet waarheid zoeken voor mijn hoofd, waarheid voor mijn hart. De bloeiende natuur om on» henen liegt; deze vrome mannen daarentegen zullen mij dagelijks de harde waarheid verkondigenbroeder Gij moet sterven!" (Wordt vervolgd.) TER NEIIZENSCHE (OURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1