fr Telegraphische berichten. Buitenland. Gemengde berichten. Het afglijden had niet op de gewone, maar op Engelsche manier in een cradle of wieg plaats. De Maatschappij De Schelde heeft met het thans verkregen gunstig resultaat bewezen, dat ook Ne- derlandsche inrichtingen, die genoeg kracht en zelfvertrouwen bezitten, op het gebied van scheeps- bouw waarvan voor de groote ijzeren stoom- schepen Engeland tot heden bijna alleen het mo- nopolie heette te hebben in het krijt kunnen treden. Dadelijk na het afloopen van de Batavia werd het hord voor het zusterschip Soerabaya op de werf opgericht. De Transvaalsche gemachtigde Jorissen kwam Zondagmorgen uit Louden via Queensboro per stoomschip Prins Hendrik te Ylissingen aan. Heden- avond zal liij waarschijnlijk terugkeereu, daar hij een hut besteld heeft op de hoot van Ylissingen. Wat te Rotterdam nog nooit gebeurde, zal er Zondag 15 dezer plaats hebben, nl. een open- lijke besprekiug der bevolkingskwestie. Door de aid. Rotterdam van het Algem. Nederl. Werklie- denverbond daartoe uitgenoodigd, zal de heer C. V. Gerritsen uit Amersfoort dan in die vereeniging optreden en een voordracht houden over//De be- perkiug van het aantal kinderen in het gezin als middel ter bestrijding van armoede en lage loonen." Aan het rapport omtrent het onderzoek naar den toestand van den tram YlissingenMiddelburg ontleenen wij het volgende: De grond is ongeschikt voor het spoorstaven— systeem-Pinet van de gehruikte afmetingen in ver- band met het gewicht der locomotieven. Het stelsel Pinet vereischt dus vasten grond. De weg werd met weinig zovg gelegd, de bogen werden onzuiver uitgezet en die der wissels niet in juist verband met de hoeken der puntstukken gelegdhet rechte spoor heeft zeer vele onzuivere lijnen, terwijl voor afwatering niet is gezorgd. De locomotieven ziju van uitmuntend materieel, hebben echter door het gebruik van slecht water veel geleden. De grond moet op 0,50 M. diepte uitgegraven Word en en daarin grof zaud of ballast met goede afwatering gebracht worden; de rails eischen een geheelen nieuwen aanleg, daar zij te zwak zijn voor het rollend materieel. De nieuw aan te leggen waterleiding zal in het gebrek aan zuiver water moeten voorzien. De toestand is dus alles behalve rooskleurig te noemen. Yolgens het algemeen verspreid gerucht zal het Kabinet Yan Lvndeu, al of niet gewijzigd, vermoedelijk het bewind blijven behouden. Althans volgens bericlit uit 's Gravenhage, zou de heer Heemskerk andcrmaal het mandaat tot Kabinetsformatie hebben neergelegd. Te Bergen op Zoom loopt het gerucht dat het schip, waarop men meent dat de voortvluchtige kassier Bredius zich te Hamburg inscheepte naar Zuid-Amerika, met man en muis zou zijn vergaan. Na het vertrek uit Hamburg is althans niets meer van dien bodem vernomen. De zuivere winst, die de gasfabriek te Hoorn, gedurende ruim 10 maanden (van 24 Pebr. tot en met 31 Dec. 1882) dat zij door de gemeente geexploiteerd wordt opgebracht heeft, bedraagt volgens uitgebracht verslag bij den Raad in een gehouden zitting f 9132,69. Uit Yenlo wordt gemeld: De uitgebreide ijzerfabriek met materieel en aanhoorige gebouwen van de firma Kamps Soeten te Tegelen, is door het faillissement Wolters ten tweeden male in publieke veiling gebracht en toegeslagen voor f 19,100. Het geheel heeft ruim een ton gekost. De fabriek zal nu weldra weder in werking treden onder een naamlooze vennootschap, waarvan de heer L. Soeten als directeur optreedt. In het huis voor de diamanthandel en nijver- heid, op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam zij uit het speeltuig lokte. Daarbij was Chopin eene bijna even weeke somhere natuur als hij. Als zij samen een uur gespeeld hadden, maakte eene zenuwachtige aandoening zich van Raoul meester, die vreeselijke sporen achterliet. Dat kon niet langer duren. Ik verzon een reisje en de lessen werden afgebroken. Met de dichtkunst was het hetzelfde. Byron, Gothe, Lamartine, Yictor Hugo zijn beurtelings door hem verslonden. Maar in al de werken dier groote meesters zoekt hij naturen, die op de zijne gelijkenjongelingen-droomers, martelaren der tering, Werthers, die het einde van liun wee zoeken in den zelfmoord. Laatst vond ik hem zoo verdiept in zeker boek, dat hij mijne nadering niet bemerkte, ofschoon ik neuriend op hem afkwam. Wat las hij Dat nieuwste boek van Andre Chenier, u zal 't wel kennende jonge kranke." z/Maar in dat boek wordt de zieke genezen, als ik mij niet vergis?" Juist wilde de Markiezin antwoorden, toen Su- zanue toe kwam Snellen, oinj haar vader haren morgengroet te brengen. Die plotselinge verschij- ning viel als eene electrieke vonk in beider ziel. Maar met verschillende uitwerking. Schoot de hoop nieuwen wortel in het gemoed van de Mar kiezin d'Aurebonne, het hart van dokter Assandri werd met vreeze vervuld. III. Mevrouw d'Aurebonne had met haren zoon in den nazomer een reisje gedaan in Zwitserland en langs den Rijn en alvorens Geneve te verlaten opgetrokken, zal men een diamantslijperij in voile werking zien. Twee en vijftig inzenders stellen diamanten ten toon, die naar voorloopige schatting een waarde van anderhalf millioen vertegenwoordigen. Nacht en dag zal deze scliat natuurlijk worden bewaakt, en tegen verrassingen door handige boosdoeners zijn afdoende maatregelen genomen. Bij de minste drukking toch op de glazen wanden, die de ijzeren kistjes bedekken, zakt de plaat weg en de kistjes komen terecht in ijzeren kasten, die zich vanzelf sluiten. De inrichting wordt door de lieeren Becht Dvserinck vervaardigd. In het gebouw wordt een brandschel aangebracht. Gedeputeerde Staten van Noord-Braband hebben bij eene algemeene aanschrijving aan de gemeentebesturen gewezen op de wenschelijkheid dat aan ieder lid van den Raad worde uitgereikt een exemplaar van de gemeentebegrooting, om daardoor het overzicht over de geldmiddelen der gemeente voor de leden van den Raad te verge- makkelijken en hen meer bekend met het geldelijk beheer der gemeente. te maken. TER NEUZEN, 10 April. Voor de nagelaten betrekkingen van de ver- ongelukte visschers van Moddergat, Urk en Scheve- ningen is, door middel van een concert van ,/Neuzens Mannenkoor" en eene collecte door tusschenkomst van den Burgemeester, in deze gemeente bijeen- gebracht een bedrag van 252, waarvan is over- gemaakt voor Moddergat f 157, voor Urk f 63 en voor Scheveningen f 32. Een droevig ongeval had jl. Vrijdag in de gemeente Hoek plaats. Op het land van den landbouwer A. Dieleman, nabij het gehucht //Boerengat," was de boerenknecht M. Janseu, 18 jaar oud, werkzaam met de paarden, toen hij onverwachts van een dier paarden een slag ontving tegen het onderlijf; na hevige pijnen doorstaan te hebben overleed hij den volgenden dag aan de bekomene inwendige kwetsuren. Zaamslag, 6 April. Bij de Hervormde gemeente alhier is heden tot predikant beroepen de heer H. W. Brandt, te St. Kruis, zijnde dit de zevende beroeping, alsnu van liier uitgebracht. Kocwacllt, 7 April. Gistereu morgen te 7 uur brak in de schuur van den landbouwer Ch. de Moor in de Klapstraat alhier plotseling een felle brand uit, die, aangewakkerd door den hevigen noordenwiud in weinige oogenblikken zoo zeer toenam, dat al spoedig voor er aan blusschen te denken viel, het geheele gebouw verwoest was. 13 stuks hoornvee en 8 varkens kwamen in de vlammen om, terwijl een paard hevige brandwonden aan den rug bekwam. 3 a 4 wagens en karren werden mede een prooi der vlammen. Gelukkig waren de paarden op het land bezig met ploegen en bleven dus gespaard. De spuit van Koewacht was spoedig op het terrein aanwezig. Alles was verzekerd. Oorzaak ook nu weder onbekend. In de zitting van den Hoogen Raad van gisteren is het beroep van S. M. S., dienstbode te Sluis, door het Gerechtshof te 's Gravenhage wegens kindermoord tot 5 jaar tuchthuisstraf ver- oordeeld, verworpen. In den ouderdom van 84 jaar is overleden de heer M. Therie, griffier bij het kantongerecht te Oostburg. 's Gravenhage, 10 April. Het derde eeuwfeest van de geboorte van Hugo de Groot is heden te Delft plechtig gevierd; na receptie op het raad- huis, waar de heer A. A. Yorsterman van Oijen de gemeente aanbood een genealogisch geschrift aan hare bedienden geschreveii, dat ze haar te Hyeres moesten opwachten. Maar lietzij tengevolge van een misverstand, of van eene verkeerde dag- teekening, de bedienden waren er niet. De Markiezin was er intusschen, na de kennismaking met dokter Assandri en Suze, volstrekt. niet rouwig om. Yer- trouwelijk op Suzes arm leunende, gaf zij op schertseuden toon den dokter te kennen, dat het haar niet voldoende was onder zijn dak te wonen, dat zij hem ook een plaatsje verzocht aan zijne tafel en aan zijnen haard. Suzanne stemde aan- stonds toe met de gulheid, die lieur hart haar ingaf, maar die intusschen bleek een beetje voor- barig geweest te zijn. Want des dokters gelaats- kleur verdonkerde, hij zag Suze met gefronste wenkbrauwen aan en scheen inderdaad een weigerend antwoord op de lippen te hebben. Maar hij bedacht zich en met eene gemakkelijkheid den man van de wereld eigen, trok hij zijn gelaat weer in eene vriendelijke plooi en antwoordde zeer beleefd z/Alles in mijn huisje is ten dienste van Mevrouw de Markiezin d'Aurebonne." Was het vermoeden van den dokter juist? Koes- terde de Markiezin werkelijk de hoop, dat Raoul in Suzanne mocht vinden wat hij zoo zeer be- hoefde, eene machtige verstrooiing, eene afleiding van zwartgallige gepeinzen Had dokter Assandri's vaderoog die overlegging van moederlijke tee- derheid bespied en Raouls liefde voor Suze gevreesd, wijl datgene wat hem redden kon, haar misschien ongelukkig zou maken. (Wordt vervolgd.) over De Groot, begaven zich dc genoodigde leden; hoofd- en subcomite's naar de nieuwe kerk; voor het praalgraf van De Groot hield de afgevaardigde, de heer Kremers, een treffende gedachtenisrede eu deelde het besluit van het comite mede tot uitschrijving van eene prijsvraag voor oprichting van een standbeeld op de groote markt. Hij legde een zilveren krans neder op het graf met de nationale kleuren en de burgemeester van Delft een immortellenkrans. De heer Brouwers sprak nog een warm woord en spoorde aan tot krachtige samenwerking tot oprichting van een standbeeld voor den grooten Nederlander. Onder de genoodigden behoorden ook de nog in leven zijnde afstammelingen van De Groot. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 10 April de volgende vonnissen uitgesprokeu. A. S., timmerman te Ter Neuzen, is wegens overtreding van de drank wet veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. E. P., bierhuishouder te Westdorpe, is wegens overtreding van de drankwet veroord. tot eene geldb. van f 10 of 3 dagen gevangenisstraf. L. H., herbergier te Koewacht, is wegens over treding van de drankwet veroord. tot 7 geldb. ieder van 1 of 1 dag gevang. voor elke boete. C. de V., arbeider te Clinge, is wegens beleedi- ging aan een bedienend beambte veroord. tot eene geldb. van f 8 of 3 dagen gevangenisstraf. C. D., werkman te Westdorpe, is wegens mis- bruik van vertrouwen veroord. tot 15 dagen celstraf. K. H., werkman te Ter Neuzen, is wegens moedwillige mishaudeling, veroord. tot 2 geldb. ieder van f 8 of 3 dagen gevang. voor elke boete. A. D., werkman te Ter Neuzen, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot 45 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. In de Belgische Kamer heeft de Minister van openbare werken inlichtingen gegeven over de subsidien, die sommige stoomvaartmaatschappijen van de regeering ontvangen. In beginsel, zeide de Minister was de regeering tegen deze subsidien, omdat zij aanleiding geven tot uitgaven, tot welke alle belasiingplichtigen bijdragen, terwijl slechts enkele er voordeel van trekken. Ieder ton vracht op de lijn van Antwerpen naar de Kaap de Goede Hoop kost den staat 8 frcs.ieder ton vracht van Antwerpen naar New-York 6.50 frcs. en naar La Plata 11,50 frcs. Daar nu vier vijfden der te Antwerpen ingescheepte goederen transito-goederen z jn, volgt, dat ieder ton vracht van Belgischen oorsprong van Antwerpen naar Buenos-Avres, welke lijn de grootste subsidie ontvangt den staat op meer dan 50 frcs. komt te staan. Men vermomt deze giften als vergoeding voor het overbrengen der brievenmails, maar Antwerpen, zeide de Minister, is voor het transatlantische postrerkeer niet gunstig gelegeuover Bordeaux en Lissabon gaat het veel sneller. In den loop van] den aanstaanden zomer zal te Berlijn een tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen, welke gebezigd worden bij de luchtscheepvaart. Luchtballen zooals zijn gebruikt in de dagen van Montgalrier en later tot op den tegenwoordigen tijd; er zullen modellen worden aangetroffen ter tentoonstelling van al de verschil lende werktuigen, gebezigd of bedacht om lucht ballen te besturen. Alle toestellen en instrumenten, bij de luchtvaart gebruikelijk of daarbij dienstig, zal men in] de meest mogelijke volledigheid bijeen trachten te brengen. De door brand vernielde //wandelpier," te Nizza, was nog niet geheel voltooid. Zij strekte zich een paar honderd ellen in zee uiter was een koffiehuis, een schouwburg, wandelgalerijen enz. Het was een Engelsche onderneming. De brand ontstond door het vlam vatten van teer op het dak van het gebouw. De groote omvang van den brand moet ook te wijten zijn aan den slechten toestand van de brandweer te Nizza. Een der architeeten werd bij het zien van de vlammen zoo wanhopig, dat hij in zee wilde springen en men hem met geweld terug moest houden. De werklieden red den zich door in het water te springen en aan land te zwemmen. De Antwerpsche gemeenteraad heeft gestemd over een gewichtig onderwerp n. 1. over de twee groote dokken, het Afrika— en Amerikadok, die te zamen een wateroppervlakte zullen hebben van 21 hectare en een kaailengte van 3400 meter. De waterdiepte zal zoodanig zijn dat de grootste sche- pen er met alle gemak kunnen binnenloopen met voile lading. Het eerste dok zal dienen voor de groote Transatlantische schepen, het andere voor den petroleumhandel. De twee dokken, welke aangelegd worden op de gronden van het Noor- derkasteel, zijn door een kanaal onderling en vervol- gens met het Kattendijkdok in verbinding gebracht. De totale uitgave wordt geschat op 7 millioen 515,000 fr. en de dokken zullen binnen 3 jaren voltooid moeten zijn. Louise Michel is opnieuw voor den rechter van instructie, den heer Barlette, gesteld, teneinde au- dermaal een verhoor te ondergaan. Zij werd bij die gelegenheid geconfronteerd met een auder ge- arresteerde, Pouget geheeten, die, toen hij in ver- zekerde bewaring werd genomen, een revolver bij zich droeg, welke aan Louise Michel behoorde. Geleid door een gevoel van edelmoedigheid, weigerde Pouget standvastig inlichtingen te versehaffen ten aanzien van de wijze, waarop hij aan dien revolver was' gekomen, te kennen gevende dat gemeld wapen reeds sedert lang aan hem toebehoorde. Louise Michel klaarde de zaak op, door met duidelijke woorden te kennen te geven, dat de revolver haar toekwam. ,/Zoo menigwerf keerde ik des nachts huiswaarts," zeide zij, //en geen enkele maal ge beurde het zonder dat ik me afvroegzal ik wel veilig mijn woning bereiken want tallooze malen heb ik schriftelijk de ergste bedreigingen ontvangen en om die reden draag ik een revolver bij me. Op den dag van de manifestatie, op den 9 Maart, begon het mij wat bezwaarlijk te worden en dat is de reden waarom ik het wapen aan Pouget ter hand heb gesteld." Daarna werd zij geconfronteerd met drie bakkers, wier winkels op den gemelden dag zijn geplunderd. Zij alien herkenden haar terstond. Louise Michel beweerdc, dat zij van het plunderen dier winkels niets had bespeurd voor het te laat was om dit tegen te gaan. Daarenboven had de zaak haar aandacht niet bizonder getrokken. Een ding her- innerde zij zich echter heel goed, dat een der mannen, die destijds een brood uit een dier winkels had genomen, haar deze woorden had toegevoegd //Gisteren heb ik gedurende den dag niets gehad en eerst ssdert ik dit bezit. eu hij toonde daarbij het brood heb ik iets te eten £en zaak vervulde haar met diepe smart, narne- lijk dat zoovelen barer vriendeu, die haar hadden willen bescliermen, thans van hunne vrijheid waren beroofd. Tevens beweerde zij, dat, toen er op den dag der manifestatie een poging werd gedaan om haar in verzekerde bewaring te nemen, zij niet de uitdrukking heeft gebezigd: //Zeg eens, doe mij geen kwaad!" maar wel, daarbij wijzende op hare vriendeu//Zij zullen mij geen kwaad doen!" en die woorden werden derhalve volstrekt geuit met het oog op de aanwezige agenten van politie. De uitgave van het Sluisch Weekblad is met 1 dezer gestaakt wegens geinis aan belangstelling. De zetterij van het Amsterdamsch Handelsblad zal electrisch verlicht worden. In het tuchthuis te Leeuwarden waren op den 1 dezer 395 gevan-* genen, waaronder 9 levenslang veroordeeldeu. Te Eindhoven zal dezer dagen een huwelijk vol- trokken worden tusschen een grijze 7 2jarige weduwe en een jongen man, die pas de twee kruisjes achter den rug heeft. Een inwoner van Aalten, ge- naamd G. J. ten Hietbrink, heeft zijn huis met tuin benevens vijftien honderd gulden vennaakt aan het bestuur van het Nutsdepartement aldaar, voor eene op te richten bewaarschool. De directeur van de Arnhemsche dienstverrichting ismen zou haast zeggen //langs dezen meer en meer ge- bruikelijken weg", met de kas dier Maatschappij verdwenen. Een arbeider te Zwolle vond Vrijdag- avond te huis komende, zijne vrouw in de jene- ver gestikt. De notaris Beekman te Roermond is verklaard te zijn in staat van kennelijk onver- mogen. Vrijdag is aan de Rietlanden te Am sterdam aangebracht het bronzen standbeeld, dat gelijk men weet, te Atjeh zal worden geplaatst als gedenkteeken aan de overwinning van den Generaal Pel. Eene kopie in gips van dit beeld zal op het terrein der tentoonstelling te vinden zijn. De baukier Bruel te Garsac, een kleine stad in het Lot-departemeut heeft dezer dagen de vlucht genomen, in ziju kas een tekort latende van 7 a 800,000 fr. In de diergaarde te Schon- brunn is de olifant dol geworden. Hij sloeg de ijzeren stangen van zijn hok stuk en daar men hem niet meer in bedwang kon houden, heeft men hem moeten vergiftigen. Vrijdagavond had in de glasblazerij van den heer Y. D. te Schiedam een twist plaats tusschen een werkman en een jongen van 16 jaar, waarbij eerstgemelde den jongen met een gloeiend ijzer een belangrijke wond aan rug en schouder toe- bracht. Tegen den onmeusch is proces-verbaal opgemaakt. De van ouds bekendc Groninger koek zal op de Amsterdamsche Tentoonstelling niet ont- breken; de heer II. D. Hamming stelt zich voor, door een prachtige etalage van kandij- en sucade koeken te toonen, dat dit artikel ook geschikt is voor uitvoer naar Oost en West. -Het volgende rijmpje is op de terreinen van de Tentoonstelling te Amsterdam gevonden Ruwe planken, Glas en linnen Hamerklanken, Op de tinnen, Bruinen, blanken Maar van binnen OveralNiemendal. Wie niet sterk is moet slim ziju. Zoo ook daclit blijkbaar de held der volgende geschiedenis. In eene plattelandsgemeentc, niet ver uit de buurt van Gorinchem, moest een hoofd der school benoemd wor den. De uitslag van 't vergelijkend examen, dat de keuze voorafging, was, dat onze vriend No. 2 der voordracht werd en hij had alle reden om te onder- stellen, dat de benoeming hem langs den neus

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2