BURGrERLIJKE stand." Landbouvvberichten. Buitenland. Gemengde berichten. verwanten mist. In het geheel zijn 20 mauuen en 6 jongelingen overgebleven, oui de 5 nog behou- den gebleven scbuiten te bedienen. Aan den beer J. G. van der Heijden, schoe- nenfabrikant te Waalwijk, is opnieuw opgedragen de levering van de noodige klomplaarzen voor den aanstaanden tocht van de "VVillem Barents. Met het oog op de vele aanvragen tot plaatsing van jongens op de Pupillenschool te Nieuwersluis bestaat, naar men ons meldt, het voornemen, eene uitbreiding aan die nuttige in- richting te geven, en wel zdo, dat er 500 kunnen geplaatst worden. Het tegenwoordige getal be- draagt 250. HH. MM. de Koning, de Koningin en Prinses Wilhelmina zijn gisterenmiddag ten 1,40 ure per extra-trein langs den Hollandschen spoorweg van 's Gravenhage naar Vlissingen vertrokken, om van daar, per Zr. Ms. raderstoomschip Valk, naar En- geland over te steken. IIH. MM. waren vergezeld van een Hofdame van de Koningin den adjudant particulier Secre- taris van den Koning, graaf Du Monceauden Kamerheer baron Taets van Amerongen tot Nate- wisch, den ordonnance-officier 2n secretaris luitenant I)e Banitz en de referendaris van Zr. Ms. Kabinet jhr. Gevers Deynoot. Z. D. H. de Erfprins van Waldeck-Pyrmont begaf zich eenige oogenblikken na het vertrek van HH. MM. per gewonen trein naar Amsterdam, waar Hij nog eenige dagen zal vertoeven alvorens zich 0 April via Ylissingen naar Londen te begeven. He Koning, de Koningin en ons jong Prinsesje kwamen gisterennamiddag te 4 u. 40 m. per extra- trein te Vlissingen aan, vergezeld van een talrijk gevolg. Het Vorstelijk gezelschnp begaf zich dadelijk aan boord van het aan de pcuton gereed liggend Koninklijk jacht de Valk, dat de Koninklijke rei- zigers naar Engeland zal overbrengen en gebruikte op het jacht het diner. Een talrijke menigte had zich aan de haven vereeni.'d, dat bij de inscheping MIL MM. don- derende hoera's deed hooren. Z. M. beantwoordde deze toejuichingen op de minzaamste wijze. De equipage van de Yalk maakte vervolgens parade. De Yorstelijke gasten ontvingen den Commissaris des Konings dezer provincie en den burgemeester van Vlissingen. Ten half zes ure heeft de Valk de reis naar Engeland aanvaard. De Nederlandsche zeeloods Adriaansen, die het jacht van Nieuwediep haalde en vaste loods op de mailboot //Prinses Elizabeth" is, zal het schip buitengaats brengen. De kommandant van genoemde boot J. Stasse, zal, evenals de vorige maal, de reis mede maken voor het varen op de London rivier. TER \EIZE.\3 April. Gedurende het loopende jaar zijn aan deu spoor weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaTir te lossen of te laden Januari 24 Februari 24 Maart 27 75 3 r.ij., 8 s., 3 k., 10 m. 8 s., 7 k., 5 m., 4 r.ij. 12 st., 6 m., 5 r.ij., 4 k. 37660 35195 38098 110953 Uitgevaren zijnin Januari 23, Februari 17 en Maart 23 zeeschepen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Oostburg den heer I. van Houte. ilulst, 1 April. Op de zittingszaal van het kantongerecht alhier, die door het rijk van het gemeentebestuur wordt gehuurd, bevindt zich een schilderijeen zoogenaamd schoorsteenstukdat in de beleefdste vormen meldde, dat hij zijne nicht de markiezin d'Aurebonne had aangeraden, voor haren zoon Baoul de hulp in te roepen van onzen dokter. Nadat onder opzicht en met behulp van Suzanne de mooie verdieping in orde was gebracht en men al eenigen tijd te vergeefs de nieuwe gasten had te gemoet gezien, bemerkte de dokter, des avonds op de bovengalerij wandelende, in de verte eene bark in zee, die Almanare naderde en geroeid werd door manschappen van de Keizerlijke Marine. Hij bedacht toen, dat de Graaf van Givry vice-admiraal was, dat de Markiezin d'Aurebonne per spoortrein tot Toulon zou zijn gereisd en dat haar neef, de vice-admiraal, toen zeker een schip tot hare be- schikking zou gesteld hebben. Dokter Assandri gaat nu naar beneden en wandelt met zijue dochter naar het strand, waar weldra de hooge gasten (want de dokter had goed gegist) aankwamen. Schijn- baar met het doel, om aan de minste stijfheid en gedwongenheid geene plaats te gunnen, omvatte de dokter, na eene eerbiedige buiging voor de Mar kiezin, met beide handen de toegestoken rechter- hand van Baoul, die hij eenige oogenblikken onder het uitspreken van de gebruikelijke beleefdhe'ds- vormen vasthield. Maar terwijl de dokter als het ware werktuigelijk naar den welstand van Baoul d'Aurebonne vroeg, had hij ongemerkt zijnen pols betast en geen aclit slaande op Baouls antwoord op de vraag of deze welvarende was, had hij enkel geluisterd naar het kloppen van diens hart. (Wordt vervolgd.) algemeen wordt toegesehreven aan Jordaans. Het is geteekend J. ford. fecit. 166y. Onlangs is uit de arcliieven van het voormalige Hulsterambacht gebleken, dat wij hier werkelijk een echte Jordaans voor ons hebben; volgens de rekening van dat bestuur over 1667, werden aan den schilder Jacob Jordaans voor eene schilderij, bestemd voor de gerechtszaal van Hulsterambacht, de tegenwoordige zittingszaal, betaald 550 rijks- daalders. De schilderij, ongeveer 2 M. 20 c. M. breed en 1 M. 60 c. M. hoog, stelt in levensgroote beelden voor: de Waarheid, de Gerechtigheid en de Wet. Naar het schijnt, is aan het gemeentebestuur dit kunststuk aangevraagd voor de Amsterdamsche tentoonstelling. Schilderijen van Jordaans zijn in ons vaderland vrij zeldzaain; het rijksmuseum van schilderijen te Amsterdam bezit geen enkel stuk van dien meester. Axel, 30 Maart. Heden had alhier in het gebouw der Bijks—Normaallessen het mondeling onderzoek plaats van hen, die zich voor het bijwonen dier lessen hadden aangemeld. Van de 16 kweekelingen, die aan het schriftclijk examen hadden deelgenomen, moesten er 2 afgewezen worden, zoodat het monde- linge nu plaats had met 14 kweekelingen, die op ecu na alien werden toegelaten, en wel 2 voor de 3e, 3 voor de 2e en 8 voor de le klasse, zoodat de lessen alhier nu door 47 kweekelingen zullen gevolgd worden. Axel, 2 April. De heer J. A. Goedbloed, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente alhier, heeft, bedankt voor het beroep naar d e gemeente te Middelharnis. IJoschkapelle, 2 April. In den namiddag van Vrijdag jl. ontstond in deze gemeente brand op de hofstede van den landbouwer P. van Campen, aan het Stoppeldijker Veer, waardoor in weinige oogenblikken de schuur geheel in de asch werd gelegd, terwijl het daar kort bij staand wagenhuis, hoewel ook door den brand aangetast en aanzienlijk beschadigd, met krachtdadige hulp overigeus werd behouden. Bij die ramp zijn omgekomeu 1 paard, 1 jaarling paard, 3 runders en 1 kalf, alsmede ook nog 1 jaarling paard, hetwelk zoodanige hrand- wonden had bekomen, dat aan genezen niet te denken viel, waarom het daags daarna is afgemaakt. Al het overige vee is nog bij tijds gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Zoo men zegt, zijn de goederen verzekerd bij de Maagden- burger-Brandwaarborg-Maatschappij te Amsterdam. Een wel verdienden lof zij hier toegebracht aan de menschlievende houding der geburen, aan de manschappen, behoorende tot onze brandweer, die ook weder als in een oogwenk op hun post waren, en wijders aan alien, zoo van hier als uit de buurt, die zich bij dat onheil zoo hulpvaardig hebben gedragen. Overslag", 2 April. Sedert zes maanden vaceert alhier de betrekking van hoofd der openbare school. Daar het bestuur dezer gemeente gedurende dat tijdsverloop in die vacature niet heeft voorzien, zoo is hier het 2e lid van art. 32 der wet op het lager onderwijs van toepassing en is aldus die taak nu opgedragen aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie. Deze wijziging zal dus primitief aan- leiding geven tot eene verhooging der jaarwedde, aan genoemde betrekking verbonden. Ook zullen er hier voor 1 Januari a. s. verscheideue verande- ringen moeten uitgevoerd worden aan het school- lokaal en zijne verdere afhankelijkheden, alsmede aan de schoolmen belen. Of het gedeelte, dat deze gemeente in de kosten van haar onderwijs zal moeten bijdragen, wel in overeenstemining zal zijn met de billijke krachten van hare bevolking, is eene kwestie, welke men ten gepasten tijde zal kunnen beoordeelen. Voormelde betrekking wordt nog steeds door den oud—hoofdonderwijzer, den heer F. B. van den Eeckhout, waargenomen. Z. D. H. de bisschop van Breda heeft be noemd tot kapelaan: te Oosterhout, den heer J. A. C. Jongeneelen en te Graauw, den heer A. H. Gielen. De Hooge Baad heeft gisteren behandeld het beroep van S. M. S., dienstbode te Heile, gemeente Sluis, door het gerechtshof te 's Gravenhage ver- oordeeld tot vijf jaar tuchthuisstraf wegens kinder- moord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Er waren geen gronden voor deze voorziening kenbaar gemaakt, weshalve adv.- gen. Mr. Smits tot verwerping concludeerde. De uitspraak is bepaald op aanst. Maandag. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbauk te Middellmrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 31 Maart de volgende vonnissen uitgesproken A. H., werkman te Kapellebrug (St. Jansteen), is van de hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegde moedwillige verbreking van afsluiting, vrijgesproken. C. de V., arbeider, gedomicilieerd te St. Jan steen, is wegens moedwillige mishandeling veroor- deeld tot een celstraf van 3 maanden, 8 boete of 1 dag celstraf. A. E. H., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens lo. dronkenschap2o. gewelddadig en feitelijk verzet jegens een bedienend beambte han- delende ter uitvoering der wetten, veroord. tot een celstraf van 8 dagen, f 3 boete of 1 dag cel. J. F. P., paardenslachter te Clinge (Zeeland), is wegens beleediging met woorden en dreigementen aan een bedienend beambte in funetie, veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. J. H., bijgenaamd Van H., polderwerker te Kapellebrug (Clinge), is wegens moedwillige mis handeling veroord. tot 8 dagen celstraf. P. M., dienstbode te Hulst, is wegens beleedi ging met woorden aan een bedienend beambte in funetie, veroordeeld tot f 8 boete of 3 dagen gevang. Zitting van 8 April. Ch. L. P., klompenmaker te Clinge, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. Wat een varken kan opbrengen. Een zeug van den posthouder te Hesel, in Oost-Friesland, heeft in den tijd van ruim 6en jaar driemaal biggen geworpen en wel de eerste maal 12, de tweede maal 13 en de derde maal 14 stuks. De biggen van den eersten worp werden tegen 15, die van den tweeden tegen 18 en die van den derden tegen 12 mark't stuk verkoeht. Dat maakt te zamen de aanzienlijke som van 582 mark. Ook in andere opzichten munt deze zeug uit. Een van hare jongen had op den leeftijd van 56 weken, bij niet buitengewone voedering, een slachtgewicht van 451 pond. Te Antwerpen heeft achter het fort van Zwijn- drecht een tweegevecht plaats gehad tusschen twee kapiteins van het garnizoen. De reden was dat de eerste in burgerkleeding, den andere in uniform zijnde, in de Diergaarde niet gegroet heeft. Men heeft geschoten op 40 pas, doch zonder resultaat. Te Brussel zal den 14 Mei a. s. in het Park Leopold (vroeger Zoologische tuin), een paarden- concours plaats hebben. Er zijn verschillende prijzen, als voor het schoonste rij paard, het sterkste spring- paard, officiers-paard, benevens voor het schoonste tuig. Een groot aantal personen uit Londen en Parijs hebben beloofd aan dit concours deel te nemen. Louise Michel is te Parijs, toen zij het huis waarin zij een schuilplaats gevonden had, verliet, in hechtenis genomen en heeft zich dus niet, zo - als gemeld werd, aan de prefectuur in hecbtenis gesteld. Zij wordt beschuldigd van poging tot omverwer- ping van de Begeering en plundering aan het hoofd eener gewapende bende. Nadat Louise Michel Vrijdag bij den rechter van instructie in verhoor was geweestis zij Zaterdagochtend naar St, Lazare overgebracht. Men denkt, dat de instructie een maand zal duren en de zaak ten crimineele voor het Hof van assises zal dienen. Te Buda—Pesth heeft een moord plaats gehad op den heer Majlath, de hoogste rechterlijke amb- tenaar van Hougarije, een groot vriend des Keizers en een geacht staatkundige. Diefstal schijnt de beweegreden dezer misdaad te zijn. Zij moet tus schen 11 en 12 uur des avonds gepleegd zijn, daar de schoonzoon van den vermoorde, hem eerst om 11 uur had verlaten. Het lijk lag in nacht- gewaad op den grond en het bed was onaangeroerd, waaruit men afleidt, dat de heer Majlath overval- len is toen hij op het punt stond van zich ter ruste te begeven. De beurs, het horloge, de brie- ventasch en een van den vinger afgenomen ring van den vermoorde worden vermist. Het spoor, door de schoenen der moordenaars, die door het venster schijnen ontvlucht te zijn, in het zand achtergelaten, is dat van ordinair schoeisel. De //lijfhuzaar" van den rechter, die in een aan de slaapkamer grenzend vertrek overnachte en eerst eenige weken geleden in dienst was getreden, is in hechtenis genomen. De vorige week zijn te Botterdam door pokken aangetast 26 en stierven aan die ziekte 9 personen. Een baukbiljet van f 10D0, V, No. 1001 (nieuw) is op 15 Maart jl. te Breskens ontvreemd. De officier van Justitie te Middelburg verzoekt op- sporing, aanhouding en bericht. De opening van den spoorweg Sneek-Leeuwarden is thans definitief bepaald op 1 Juni e. k. Te Bruinehaar onder Vriezeveen. heeft zekere N. zich bij het laden van een geweer al de teenen aan den rechtervoet verbrij- zeld. Te Ammerstol is een veertienjarig meisje van den zolder gevallen, zoodat zij dood bleef. De eenige op het eiland Tholen nog levende oud- strijder Jacobus Danielse, lioopt 9 April a. s. zijn 89e verjaardag te vieren. De man moet de weinige dagen die hem nog resten, in armoede doorbrengen. Door den heer Louis Begout te Maastricht zal een nieuwe porseleinfabriek worden opgericht. Deventer krijgt een nieuw ziekenhuis, met 97 bedden, en een gebouw voor besmettelijken zieken. groot 28 bedden. In Mei zal de aanbesteding plaats hebben. Bij een tolgaarder te Nettelhorst bij Lochem kreeg op een dag de koe een kalf, de kat 3 katjes en een kip 7 kuikentjes De New- Yorksche spoorwegkoning Vanderbilt opende ver- leden week zijne nieuwe woning in de Fifth Avenue. Verscheidene duizenden gasten waren aanwezig, en hun amusement kostte den Cresus niet minder dan 100,000 dollars. Te Brussel wordt een tooneel- stuk ingestuurd, dat onder den uaam//Het drama uit de Wetstraat" de geheele Peltzers-geschiedenis ten aauschouwe zal gevenBij de inrichting voor lijkverbranding te Gotha zijn dezer dagen twee lijken van dames uit Hamburg verbrand. Daarmede is het aantal gedane verbrandingen ge- stegen tot 112. Men schrijft uit VlissingenHet Engelsche stoomschip /Amulet", komende van Leith en be stemd voor Antwerpen, liep Zaterdagmiddag op de rivier een binnentjalk, met graan geladen, genaamd z/Jonge Cornelis", in den grond. Persoonlijke on- gelukkeu kwamen hierbij niet voor. Uit Boermond schrijft men, dat Zaterdag- namiddag de lucifers— en schoensmeerfabriek van de firma Gabriels Geleen Comp. aldaar is afgebrand. Alles was op de Amsterdamsche Beurs verzekerd. De politie in Den Haag heeft Zaterdag jl. aldaar gearresteerd een in het hotel //Tuin en burg" gelogeerd 30jarig manspersoon uit Gorinchem, die verdacht werd van een aldaar gepleegde moord op een bejaarde vrouw wier lijk met door een gewicht verbrijzelde hersens is gevonden. De aangehoudene zou zijn schuld aan die gruweldaad hebben beleden. Geldzaken moeten de drijfveer zijn. Knutselwerk. Een bij voorbeeld 't,/Onzc Vader" eens, twee— of driemaal leesbaar te schrijven op een stukje papier ter grootte van een oud stuivertje komt in Duitschland weer in zwang. Een kunstenaar in die richting is zekere heer Sofer. Op een graan- korrel schrijft hij leesbaar met het bloote oog, mits het daartoe sterk genoeg zij, over de 300 woorden ontleend aan een of ander geschrift door hem tot dat einde gekozen. Door een dergelijken graankorrel wordt een naald gestoken en om den korrel een glazen balletje gevormd en dan kan dergelijk voorwerp worden gebezigd als doekspeld. De heer Sofer geeft nog andere bewijzen zijner vaardigheid met de pen. Op den rand van een visitekaartje schrijft hij leesbaar een gansch vers, indien het oog er sterk genoeg toe is. Men herinnert zich, dat een man te Parijs een vork heeft ingeslikt en met goed gevolg ge- opereerd is. Daarna is iemand een lepel, en weer een ander een spijker doorde keel gegaau. Thans heeft eene vrouw te Parijs een mesje ingeslikt. Zij was daags te voren in verzekerde bewariug gebracht, als beschuldigd van diefstal. Om nu de schande der gevangenschap te ontgaau aldus verklaarde zij aan den directeur had zij een mesje ingeslikt, in de hoop van zich aldus van kant te maken. Doch haar pijn was zoo ondragelijk, dat zij besloot hare poging tot zelfmoord bekend te maken. Aan den diefstal, zeide zij, was ze onschuldig. De vrouw is naar het ziekenhuis gebracht om aldaar onderzocht te worden. Te Castang, een dorp in Perigord, overleed dezer dagen een man, die een zonderling testa ment naliet. Geen papier in huis hebbende en bij testament zijn gansche fortuin (20,000 frank) willende laten aan de meid, die hem had opgepast, schreef hij met krijt op het blad van zijn tafel, dat hij Anna Delmas tot zijn uuiverseele erfgename maakte. Toen de man dood was, bracht Anna Delmas haar testament, of liever het tafelblad, naar de griffie en het kostbare stuk werd verze- geld. De rechtbank zal nu de geldigheid van het stuk moeten beoordeelen. Een slachter uit Ilonnef had te Keulen dezer dagen een paaschos gekocht en kwam er's avonds te Bonn mee aan, om den anderen morgen de reis te vervolgen. Dien morgen echter kon men't bee»t niet uit den stal krijgen. Het lag op een hoop stroo en liet zich niet opjagen. Uren lang werd alles beproefd, slagen, stooten, een flinke bak voerder, niets baatte. Eindelijk werd op raad van een oude vrouw een jongen met een harmonica gehaald en de toiien zijner muziek deden 'tdier terstond opstaan en volgen. De smokkelarij tiert welig op de grenzen van Pruisen en Busland. De eene overtreft den andere in slimme streken, om de douanen te mis- leiden. Zoo heeft een ondernemer onlangs een aantal jonge meisjes in dienst genomen, die gedurig de reis maken tusschen Ostrowo en Kalisch. Zij zijn prachtig gekleed als ze over de grens gaan, en verwisselen dan de nieuwe costumes, hoeden en kanten met een eenvoudig pakje. Zoo keeren ze terug en de kostbare kleedingstukken zijn behoor- lijk overgebracht. Huwelijks-aangiften. 16 Maart. Cornelis Klaassen, oud 24 j., jm. en Maria Dieleman, oud 22 j., jd. 30 Maart. Pieter Pladdet, oud 39 j., weduwn. en Maria de Feijter, oud 29 j., wed. Iluwelijks-voltrekkingen. 29 Maart. Cornelis Klaassen, oud 24 j., jm. en Maria Dieleman, oud 22 j., jd. Petrus Binkhoud, oud 22 j., jm. en Aagje van Doeselaar, oud 18 j,, jd. Cornelis van de Velde, oud 24 j., jm. en Adriana Diele man, oud 21 j., jd. Geboorten. 15 Maart. Adrianus Antkonie, z. Jacob Geensen en van Sara Catharina Lakenveld. 18 Maart. Johannes Pieter, z. van Pieter de Feijter en van Janna Scheele. 22 Maart. Jo hannes Hendrik, z. van Dirk van den Berge en van Elisabeth van der Hoeven. 23 Maart. Louisa MasnJ. Itta'. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. rnw ijzer, s. stukgoederen, k. kolen, m. menerie. Van 16 tot 31 Maart 1883. TER NEUZEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2