Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen. No. 1866. Woensdag 4 April 1883. AANKONDIGING. 23( Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij nlle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ft Mil Si I: A D'V ERTENTIBN: an 1 tot 4 regels 0 40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsrunnte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden pnjs. ftl,wdas" CD VHjdagavoud bl| den uitgever Jl. K. C. H O N T te Ter Nei!zes«. BURGEMEESTER en AYETHOUDERS van AXEL, breugen ter kennis van belangliebbenden, dat te beginnen op 23 April aanstaande van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpadeil met de kunst- werken. Axel, den 2 April 1883. Burgemeester en Wetliouders voornoemd, F. OOSTER. De Secretaris, J. V. D. SCHOONAKKER. f olitieli Overzickt. In Frankrijk maakt men zich tamelijk ongerust over de verminderiug van den uitvoerhandel, die blijkens de ainbtelijke cijfers werkelijk achteruit gaat. Dit is vooral het geval met de zoogenaamde //articles de Paris" die vroeger zoo goed als geen mededinging vonden. De oorlog van 1870 en 1871 maakte echter, dat Parijs deze artikelen niet kon uitvoeren en men begon die toen ook buiten 's lands te maken. AYeenen, Berlijn, Neurenberg, Milaan, Brussel en Londen doen Parijs tlians veel afbreuk en de in het buitenland vervaardigde Parijsche artikelen worden overal verkocht, zelfs tot in Parijs toe. A ooral is de uitvoer afgenomen in mode- artikelen, kleederen, meubels, handschoenen, schoe nen, parfumerien en byouterien. Van 1881 tot 1882 werd daariu voor honderd millioen frank minder uitgevoerd dan vroeger. De kunstbloemen, die te AYeenen, de gebeeldhouwde meubels, die te Milaan, en de hoeden, die te Smyrna vervaardigd worden, moeten de vergelijking met de Parijsche dan ook in alle opziehten kunnen doorstaan. Voorts werkt het buitenland veel goedkooper, omdat de arbeids- loonen te Parijs tengevolgo van herhaalde werk- stakingen te hoog opgevoerd zijn. Een bekwaam werkman eischt daar vijf gulden voor een werkdag van elf uren. V andaar dat de werkgevers de me dedinging met het buitenland zoo moeilijk kunuen volhouden. De regeering is er thans op bedacht den invoer te verbieden van buitenlandsche arti kelen, die ten onrechte het merk van /article de Paris oi de stempel van een andere Fransche stad dragen. Deze omstandigheid gaf den beer De SaintAallierkort geleden aanleidiug, in den Senaat eenige vragen tot den Minister van Buitenlandsche Zaken te richten aangaande het koloniaal beleid der regeering, en dat ten opzichte van Tonkin in China in 't, bizonder. Spreker achtte eeue uitbrei- ding van Frankrijks kolonialen invloed noodig, vooral om aau den Franschen handel en nijverheid uitwegeu te verschafl'en. Duitschland met zijn goedkoopen handenarbeid, is een groot mededin- ger van Frankrijk geworden. De markten in 't Oosten zijn nagenoeg voor Frankrijk verloren ge- F EUILTj ETON 1) BE MAltKIEZIY D'AUREBOME. I. In het zuiden van Frankrijk, een weinig ten Oosten van Toulon, strekt zich de vlakte van Ilyeres uit. Aau den eenen kant besproeid door de liefelijk blauwe Middellandsche Zee, leunt zij aan de achter- zijde tegen een bevallige rij van glooiende heuvels. In het midden van die vlakte verheffen zich bouw- vallen, die nog uit den tijd der Romeinen dag- teekenen en door de bewoners des lands Almanare genoemd worden. Schoon zijn ze niet, die over- blijfselen van vroegere grootheid en alleen rnerk- waardig door de sprekende tegenstelling van de eeuwig jonge natuur daaromheen met het brooze en vergankelijke knutselwerk dermenschen. Tus- scheu die brokken steenpuin toch groeit het geiten- blad en de wilde klaver, daar bloeien de citroeu- en de groene amandelboom, de granaat en de wilde vijg. Langs de half ingestorte booggewelven en de geknotte zuilen slingeren zich het muurkruid en de kamperfoelie omhoog, daar prijken de bonk- roos en de haagdoornappel, de jasmijn en de winde of convolvulus met hare lieve klokjes. I usschen die puinhoopen en de zee beurt een digte groep vau st.evige en kaarsrechte pijuboomen den sierlijken kegel van eeuwig groen ten hemel. Geen zonnestraal dringt door die bladermassa henen; gaan. Duitschlandj Engeland en Amerika overstel- pen het schiereilaud van den Balkan met liunne voortbrengselen. Ook de markt in Egypte bestaat niet meer voor Frankrijk. Altemaal redenen ge- noeg om de regeering bedacht te doen zijn op iniddeien, om door kolonisatie werkzaam te wezen ten nutte van handel en nijverheid. Uit Engeland komen nog voortdurend berich- ten over voorzorgsmaatregelen, die door de regee- ring genomeu worden tegen de uit Amerika aan- gekondigde aanslagen der leren. Ook wordt de verstandhouding tusschen leren en Engelschen er niet beter op. Sommige bladen spreken zelfs om alle leren in den ban te doen en hunne afgevaar- digdeu uit het Lagerhuis te drijven. Lit Oostenrijk wordt gemeld, dat het beruchte socialisten-proces te AYeenen geeindigd is met de vrijspraak vau alle beschuldigden, behalve van de 3 personeu, die zich aan diefstal bij den sckoen- maker Merstallinger hebben schuldig gemaakt en deswege tot langdurige tuchthuisstraf, verscherpt met vastendagen, zijn veroordeeld. Een en twintig personen, onder welke twee vrouwen, werden, na 7 maanden gevangen gezeten te hebben, terstond in vrijheid gesteld. De politie en de rechter van onderzoek hadden al het inogelijke gedaan om uit die werklieden, die nu en dan socialistische tijdschriften lazen en in een bierhuis tegen de bestaande maatschappij te velde trokken, gevaar- lijke samenzweerders te maken, maar van de be- schuldiging, dat zij zich aan hoogverraad en staat- kundig misdrijf hadden schuldig gemaakt bleef in de openbare terechtzitting niets over. Uit Rusland wordt bericht, dat de politie te St. Petersburg tegenwoordig ijveriger dan ooit in de weer is om nihilistische komplotten te ont- dekken. Ilet hoofd der politie daar moet namelijk liaainlooze brieven ontvangen, waarin hem gemeld wordt, dat weldra een der keizerlijke rijksgebouwen door dvnamiet in de lucht zal springen, alleeu als proefneming om te kunnen berekenen hoeveel dynamiet wel noodig zou wezen om het geheele Kremlin te Moskou te vernielen. Men is blijk- baar geenszins overtuigd dat deze bedreiging slechts grootspraak is, want terstond zijn er buitengewone maatregelen genomen tot bewakiug van alle open- bare gebouwen; overal zijn buitengewone politie- posten geplaatst, terwijl 's nachts door alle straten, waar dergelijke gebouwen liggenonafgebroken militaire patrouilles marcheeren. De politie is zoo beducht voor nihilistische aanslagen, dat zij op alle openbare gebouwen, waarop stangen voor de telefoongeleidingen staan, deze laat wegbrekeu, omdat, zij vreest dat de nihilisten de draden voor ontploffingen zouden kunnen bezigen. Tusschen Chili en Peru is het eindelijk tot een vredes- verdrag gekomen. Hiermede eindigt een bloedige vernielingsoorlog. geeu grassprietje zoekt bescherming aan den voet dier trotsche reuzen. Des avonds, wanneer de bries door die toppen ruischt, gaat er een zacht gemurmel van uit als een groet van de eeuwenoude zonen des wouds aan de eerwaarde Middellandsche zee, welke die hulde met een zacht fluisteren beantwoordt. Een weinig ter rechterzijde van die pijnboom- groep ontdekt uw oog eenige witte huizen van twee verdiepingen, waarvan doorgaans de bovenste alleen door den eigenaar bewoond wordt, dewijl de verdieping gelijksvloers verhuurd is aan vreem- den, die hetzij voor hunne gezondheid, hetzij om andere redenen, de balsemluchten van Frankrijks paradijs willen inademen. Een van die huizen titekt meer bizonder onze aandacht. Een liooge stoep met dubbelen opgang voert ons op een aarden wal. die het gansche gebouw bij wijze van gaanderij omringt. Aan de vier hoeken heffen slanke me- talen beelden het hoofd opwaarts, om aan de tweede verdieping eene andere uitwendigen gaanderij te stutten, waarboven zich op de wijze der Zwitsersclie huisjes een afdak van roode pannen verheft. Het is de woning van dokter Assandri, een man even merkwaardig door zijne menschlieveudheid als door zijne kunde en bekwaamheid. En dit zegt niet weinig, want in geen twintig uren in het rond was in stad of dorp een ge- neeslieer te vinden, begaafd met een scherper blik om de kenteekenen der ziekte te onderscheiden dan Men meldt uit Middel'ourgZooals reeds kort werd medegedeeld, ging 't in het afgeloopen jaar der Export-Maatschappij niet voordeelig. Dit kon trouweus ook niet anderswant de ongunstige resultaten van land— en tuinbouw maakten alle export onmogebjk. In een uitgewerkt verslag geeft de wakkere directeur, de heer B. Rodenhuis, een oveizicht van hetgeen door hem in het belang der Maatschappij werd verricht en toont hij ovei° tuigenu aan, dat de wind de vruchten en de regen den groentenoogst deden mislukken. Hij geeft daarin voorts nuttige wenken aan de landbouwers, merkt op dat in koolsoorten, winter- wortelen, aardappelen enz. niets te doen is, maar worteltjes en sjalotten goed koopers vonden en de verbouw daarvan aanbeveliug verdient. Ook be- veelt hij aan den verbouw van Mci—rapen en den aanplant van kruisbessenstruiken. De oesterhandel breidde zich uit; er werden door tusschenkomst der Maatschappij 110,000 ver kocht, tegen 40,000 in 1880. Te Oostburg vergaderde jl. Zaterdag de Ver- eemging van Burgemeesters en Secretarissen uit Zeeuwsch-Ylaanderenzij was talrijk bezocht. De als zoodanig aftredende Burgemeester van Oost- burg, de heer 1Siemerink, is met algemeene stemmen tot eerelid benoemd. Hot voornemen bestaat om van Hansweert naar Kruiningen een grintweg aan te leggen, de kosten te vinden uit een renteloos voorschot door de provmcie. De binneuweg, zijnde de kortste af- stand, leent zich het best tot die groote verbetering; in dien geest hebben eenige inwoners van Hansweert een veizoek tot den ra.ad gencht. Een verbeterde weg langs den zeedijk valt daar volstrekt niet in den geest. Aan den heer K. Dominicus te AYemeldinge is door Gedeputeerde Staten vergunning verleend tot het plaatsen en kweeken van zaaioesters op den steenen berm tegen den zeedijk van deu Borsselepolder. Zondagochtend met den eersten trein ver- trok onder geleide van den voorzitter van de post- duivenvereeniging De Ooievaar in Den Haag een //detachement oorlogsduiven naar Ylissiugen, ten- eiwde ingescheept te worden aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk, om dienst te doen ge- durende de reis van HH. AIM. den Koning°en de Koningin naar Engeland. AAoensdag a. s. worden in het Amstel-Hotel te Amsterdam verwacht H. Al. de Koningin van Zweden met liaar zoon de Kroonprins, de Yorstin van AA aldeck (moeder van onze Koningin) en de Yorstin-moeder Yon AYied. De drie Yorstinnen zijn, zooals men weet, zusters. lnj. A andaar dat de beroemdste geneesheeren vau Londen en Parijs hunne borstlijders naar Almanare \erwezen, en om de heilzame zuiderlucht en om de persoonlijkheid van dokter Assandri. In denzeltden tijd des jaars, wanneer wij sommice kouwelijke vogels de reis naar het Zuiden zien aanvaarden, verlaten ook heele scharen van zieke- bjke dames en lieeren de ijzige mist of de zenuw- pukkt lend warme salons van Londen en andere we- reldstedeu. Tot in het voorjaar toeven zij dan gewoon- bjk m het zuiden. Gedurende den slappen tijd, van April tot October, wijdt onze dokter zijne zorgen aan de kranken uit de omstreken, waarouder vele behoeftigen. Aroor deze laatsten is hij meer dan geneesheer; hij is hun weldoener tevens. Aan klcedingstukkenaan bouillons en wijnen voor zijne arme zieken besteedt hij de schatten, die de milde hand der rijke vreemdelingen, na gelukkige genezing bij hem achterliet. Zoo betaalt die zon- iv" '"i°6 ''0^*er ,zbne bezoeken aan zijue patienten. Vv le hem daarbij als een zegenende engel ter zij de staat, is zijne dochter Suzanne. Te zeggen, dat zij schoon is, beteekent veel te weinig. AYelke achttienjarige is het niet min of meer? Het is algemeen bekend, dat men schier nergens ter wereld mooier vrouwen aantreft dan in de' stad Aries in het zuiden van Frankrijk. AYelnu, Suzannes moeder ttas1..yan Arlatiscli bloed. Van haar erfde zij dat sierlijke blonde haar met gouden weergloed, die zachte gelaatstrekken, die heerlijke gestalte, waarop - De Minister van Oorlog van Belgie heeft besloten, een detachement soldaten te zenden om de Belgische afdeeling in de tentoonstelling te Amsterdam te bewaken. De soldaten van dit detachement zullen gekozen worden onder die, welke 1 ranscli en A laamsch kenuen. De kosten van het verblijf te Amsterdam April—25 October) zullen betaald worden door de Belgische algemeene commissie en er zal aan ieder soldaat eene maande- lijksche vergoeding worden verleend. Naar wij vernemen, zullen de om Breda hggende uitgestrekte bossehen, door den dood van Z. K. H. Prins Frederik domein geworden, aan het kroondomein overgaan, en zijn de schatters daartoe reeds aangewezen. Daar zij hierdoor voor sloopmg bewaard zullen blijven, is dit voor deze van niet geringe beteekenis schoone omstreken De St.-Ct. van 1 en 2 April no. 76 bevat u t Kon. besluit van 31 Maart no. 4, waarbii het jesluit vaii 21 .luni 1874 no. 18 betretfende de Staats-loterij wordt gewijzigd als volgt: ,ngang van de 313e loterij geschiedt de betaling der prijzen en premien aan den toonder van het lot op den dag, volgende op dien, waarop het is uitgekomen, onder korting, ten behoeve van s Rijks schatkist, van vijftien ten honderd van alle prijzen en premien van een honderd gulden en daarboven, en van tien ten honderd van de prijzen daar beneden. De betaling der prijzen en premien op een lot, hetwelk door den directeur aan een collecteur ot gedelegeerde is afgegeven, geschiedt echter alleen dan, wanneer het lot vertoond wordt door of van wege denzelfden collecteur of gedele geerde, aan wien het indertijd is afgegeven. z/De directeur der Staats-loterij "zal bij deu aanvang der collecte voor deloterij' het vereischte aantal loten afzonderen, om daaruit aan dezelfde mgezetenen van het Rijk, geene loterij- handelaren, aan wie in de vorige loterij loten tegen lnlegprijs zijn afgegeven, hetzelfde aantal loten als m die loterij tegen inlegprijs af te geven, mits de pnjs ran de alzoo afgegevene loten aan hem m eens voldaan worde." b. Met aanvang van de 314e loterij vervalt de bepaling luidende z/Dc classicale loten voor de eerste klasse zullen voor den inlegprijs verkrijgbaar zijn voor de houders van loten, die in de laatste klasse der loterij met niet zijn uitgekomen, mits zij zich daartoe, ten kantore van den directeur der Staats- loterij of bij een der collecteurs aanmeldeu, oe- durende de collecte." w Tj 0nde1' de vrouweu> welke te Paesens en te Moddergat groote verliezen hebben geleden bij de jougste zeeramp, is een 30jarige vrouw met 3 kin- i nen, die man, vader, 2 broers, 3 zwngers, 2 ooms en 2 neven verloor, zoodat zij 11 mannelijke aan- beeldhouwers en schilders voor hunne scheppingeu joem zouden dragen. Aan het Italiaansche bloed van hnren vader daukte zij die here, sterksprekende oocen vol vurigen gloed, die haast al te verleidend zouden schijnen, indien niet hare zedigheid elken opko- menden lust ontwapende. AYas ook de weldadig- heidszin van haren vader op haar overgegaan, zij wist er, zoo vaak zij hare bezoeken aan de zieke armen bracht, door vertroostende woorden en eeu innemend gelaat die minzaamheid aan te paren, die de geur der weldadigheid is. )m <il deze gaven van lichaam en geest was Suzanne bemind door alien, die haar kenden. Als een van de dorpsjougens aan een der jonge meisjes in eeue galante vlaag in het oor fluisterde, dat zij het mooiste meisje van de streek was, dan riep zij uit en zij meende het//Oals Suzanne Assandri er met was!" Op een morgen in October verzocht de dokter aan Suzanne en deze weder aan de meid, om spoedig de beneden—verdieping in orde te brengen, daar er nog dienzeltden dag gasten verwacht werden. Op Suzes natuurlijke vraag, wie dat wel waren, ant- woordde de dokter: //Ja kindlief, ik weet er niet veel meer van dau gij. Ziehier een brief, dien ik zoo even met de post heb ontvangen. Dat was een schrijven van den Graaf van Givrv, die het jaar te voren onder behandeling van onzen dokter gewesst was, door hem volkomen was ge- uezen en hem nu onder herhaalde dankbetuigina K9BBC&«BE9» TER lElZEISdIE (OIRAAT. Hit SP.hnntlP r\ini v i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1