Telegraphische berichten- Landbouwberichten. Buitenland. Grootboek verstrektvan f 9358aan 21 weduwen, moeder—weduwen en gebrekkige ouders lijfrenten ad f 83,067aan 34 betrekkingen ineens f 17,080 uitgereikt. Het saldo, na aftrek van nog een post, wordt besteed voor stichting van een blijvend fonds, volgens de wenschen der sub-commissie van de Marine te Amsterdam. TER NEUZEN30 Maart. Z. M. beeft aan den met verlof hier te lande aanwezigen 2e luit.—kwartierm. van het leger in Nederl.-Indie M. P. H. Krol, met ingang van 1 April a. s., wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. Philipine, 80 Maart. Dinsdag avond, den 27 dezer, kondigde men door schoten aan, dat een feest aanstaande was op den volgenden dag en overal zag men de toebereidselen daartoe maken. In den vroegen morgen van Woensdag zag men de geheele gemeente in feestgewaad getooid. Niet alleen van de beide torens en van het stadhuis, maar ook van alle huizen wapperde de driekleur, terwijl de voornaamste straten met groen versierd, en fraaie eerebogen met toepasselijke opschriften op de grens der gemeente, aan den ingang der be- bouwde kom en aan de haven geplaatst waren. Het gebrek aan bloemen in dezen tijd had men vergoed door kunstig nagemaakte, terwijl aan de meeste het feestelijk aanzien verhoogd en luister bijgezet werd door verschillende draperien. Er had zich eene commissie gevormd tot regeling van het feest en een eerewacht van ruim 20 ruiters was bijeen, terwijl de muziekvereeniging, ,/de Burger- kring," van Assenede op uitnoodiging haar mede- werking verleende tot opluistering van het feest. Een opgetuigde boot met bemanning, op een wagen geplaatst, was in gereedheid, alsmede een wagen, waarop de verschillende ambaohtslieden hunne werkzaamheden verrichttenbij dezen stoet zouden zich aansluiten de hier bestaande societeiten benevens eenige jagers. Het gold de inhaling van onzen nieuwen bur gemeester, den heer .T. B. Dhooge, daartoe bij besluit van 8 Maart jl. van Z. M. onzen geeer- biedigden Koning benoemd. Ten twee ure in den namiddag werd ZEd.Achtb. van Middelburg over IJzendijke in de gemeente verwacht, waarom men zich omstreeks een uur in geregelden optocht naar de grens der gemeente begaf om ZEd.Achtb. aldaar te begroeten en te verwelkomen. De eerewacht was hem tot op de Maagd van Gent te gertfoet gereden en hem aldaar opwachtende, werd bij door den aanvoerder der ruiterij verwel- komd, terwijl deze hem de eerewacht tot geleide aanbood, 't welk door den nieuwen titularis met bereidwilligheid aanvaard werd. Inmiddels was de fanfaren maatschappij van Assenede gekomen en spoedig daarop zag men den stoet naderen, die door gejuich en de schoten der jagers werd gevolgd. Op de grens gekomen aan den gemelden eereboog, trad ZEd.Achtb. uit het rijtuig, waarna hij door den heer Y. N. oerman, wethouder der gemeente, verwelkomd en gelukge- wenscht werd met zijn ambt, terwijl nog eenige aanspraken volgden, welke alle door den Burge- meester welwillend werden aangehoord en beantwoord. Nu werd het volkslied aangeheven en stelde de stoet zich in beweging. Yoorop de eerewacht te paard, daarna de muziekvereeniging, vervolgens de school- jeugd en het opgetuigde vaartuig in voile zeilen; daarop volgde (le wagen met de werklieden, waarop de smid ijverig op het aanbeeld sloeg, de klompen- maker klompen sneed, de metselaar een steen pas- klaar maakte, de molenaar zijn steen scherpte. Vervolgens kwamen de verschillende maatschap- pijen, de leden van den gemeenteraad, waarachter de koets met den Burgemeester en eenige rijtui- Onmiddelijk werd het dier stijf, zijn oogen puilden even uit en hij was dood." //O God," riep mijn vrouw, terwijl ze mij weenend omhelsde, //het is vergiftDe kok was halfdood van schrik en smeekte mij, dat ik mede zou gaan om de zaak aan te geven, maar ik bleef bedaard, prees zijn trouw, erkende dat ik hem het leven schuldig was en gaf hem een bankje van f 1000, omdat hij het hem beloofde nu niet kreeg. Ik beval hem, dat hij mijn bloemkool, die mij nu dubbel lekker zou smaken, eens heel goed klaar moest maken en ik gaf hem de vrije keus om de zaak aan te geven of niet. Zoodra ik met mijn vrouw alleen was, begon zij te snikken en te weenen en mij met liefkozingen te overladen. Ik zei haar slechts, dat ik een grooten vijand scheen te heb- ben, maar dat ik niets vreesde, omdat ik een mij beminnende vrouw en trouwe bedienden had. Daarna liet ik haar alleen, opdat zij de zaak nog eens goed zou kunnen overdenken. Zij wist Meri te doen weten, dat zij hem niet meer zien wildehij liet zich dat gezegd zijn en trouwde dra met iemand anders." //Dat is een akelige geschiedenis en Meri een booswicht! Nu begrijp ik, waarom uw vrouw zoo erg tegen het voorgenomen huwelijk is. Maar waarom haat en veracht gij Meri niet z/Gelooft gij dan, dat hij u wilde vergiftigen." z/Wie anders?" ,/Ik deed het zelf; ik schreef den ongeteekenden brief en ik zond het vergif." ,/Gij, Aubertin?" ,/Zeker. Ik wasjaloersch en goed ingelieht. Omdat Meri dacht, dat ik de eenige hinderpaal voor zijn geluk was, omdat hij mijn dood wenschte, gaf hij mij een denkbeeld aan gen, hetwelk alles door 4 ruiters gesloten werd. Onder het spelen der muziek kwam men Philippine binnen onder het gelui der klokken en het los- sen van eereschoten, begeleid door het gejuich en gejubel der samengevloeide menigte, tot aan de raadzaal. Hier trad de Burgemeester uit het rij tuig en, in de raadzaal gekomen, werd hem uit naam der ingezetenen de eerewijn aangeboden, waarna hij plechtig werd gehuldigd, door den wet houder met de insignes zijner waardigheid omhangen en alzoo tot Burgemeester van Philippine ver- klaard. Hierop nam nog het woord de heer T. M. Minneboo, die uit naam der raadsleden geluk- wenschte en tevens in zijne aanspraak wees op het moeilijke tijdstip, waarop ZEd Achtb. het bestuur aanvaardt, doch //eendracht maakt macht" maar dat samenwerkende, alle zwarigheden spoedig uit den weg geruimd zoudeu zijn. Nu nam de Burgemeester het woord en sprak alle aanwezigen aldus aan: Mijne Heer en z/Diep ontroerd over de eer die Gij mij op dezen dag aandoet, wil ik tot U eenig woorden spreken om U van ganscher harte te bedanken. Ik heb gezien op den dag mijner benoeming, en zie het nogmaals, hoe zeer Gij mij toegenegen zijt. Nooit had ik gedacht, Mijne heeren, hier als Bur gemeester optetredenmaar onze geeerbiedigde Koning heeft het gewild, en ik heb mij onderworpen. Ik bedank U dan nogmaals voor de eer, welke Gij mij aandoet, en ik ben er van overtuigd, ja, ik bedrieg -mij niet, of het volk is tevreden. Mijne heeren, het is onnoodig, U te herinnereu welke moeilijkheden men voorkomen kan als Burge meester; ik zal U in korte woorden zeggen, dat ik aan mijn eed getrouw blijven en trachten zal, mijne taak zoo goed mogelijk te vervullen. Ik neem dan ook mijne toevlucht tot U Heeren wet- houders en leden van den Gemeenteraad, en ver- trouw op Uwe medewerking tot vooruitgang der gemeente en tot geluk der gemeentenaren. Wij hebben reeds lang gewerkt en zullen trach ten zooveel mogelijk de gemeente in bloei te doen vooruitgaan. Ik bedank ook al de leden der maatschappij en die aan het feest deelnemen en verzeker U van mijne medewerking tot vooruitgang." Daarna voerde de maatschappij //de Burgerkring" verschillende muziekstukken uit, waarna ZEd.Achtb. de openbare school bezocht, waarin de kinderen door het aanhelfen van een lied met toepasselijke woorden hem gelukwenschten en het onderwijs in zijne bescherming aanbevolen. Na hartelijke dankbetuiging en belofte van een feestelijk onthaal verliet hij de school om de rondte in de gemeente te doen, terwijl op het marktplein, op een daartoe opgerichte, fraai ver- sierde muziektent verscheidene muziekstukken ten gehoore werden gebracht. Des avonds was de gemeente prachtig vcrlieht; de eerebogen en de muziektent prijkten met honderde lampions in verschillende kleuren. In de huizen bleef men niet achter en vooral de Pastorie was van onder tot boven verlicht door eene schitterende ster en pyramide. Te acht uur werd een vuurwerk ontstoken, dat in zijn soort waarlijk schoon kon genoemd worden en alle eer deed aan den vervaardiger, den heer Van Laer te Gent, die dan ook als zoodanig alle aanbeveling verdient. Tot laat in den nacht duurde de feestviering en vreugde was op ieders gelaat te lezen. Giste- ren werd de feestviering nog voortgezet, waarbij de wagen met de boot nog dienst deed en door de gemeente reed. Moge de heer J. B. Dhooge lang het bestuur over deze gemeente in handen hebben en Philippine onder zijne leiding in welvaart en bloei toenemen tot heil van alien de hand, waarvan de uitvoering mij van hem ont- sloeg. Het hondje van mijn vrouw ging dood en het kostte mij 2000 francs, maar ik had mijn ge- moedsrust weer terug." //Maar gij lasterdet een eerlijk man." //Ik? Heb ik dan iets van hem gezegd? Heb ik hem beschuldigd Maar uw vrouw verdenkt hem toch." ,/Dat is zoo, maar moest ik niet handelen, zooals ik deed z/Misschien, maar gelooft gij, dat Meri zoo iets gedurfd zou hebben? Hij was toch braaf en waarom moest de schijn van een misdaad op hem rusten?" //Omdat ik door jaloerschheid verblind was Heden schaam ik mij over dat geval, omdat ik niet jaloersch meer ben. Maar ik kan mijn vrouw niet op de hoogte brengen." //En uw zoon wordt ongelukkig, want hij kan zijn liefde niet volgen, omdat gij Meri voor twintig jaar gelasterd hebt." //Dat was toch zoo erg niet. ik lasterde maar een persoon en" juist ging de deur open; me vrouw trad binnen. Aubertin riep z/Gij hier mevrouw? Ik dacht dat gij naar het bal waart//Neen, ik bleef liever thuis. Mijn zoon is er met de dames heen, die heden avond hier waren. Ik heb nog eens over zijn huwelijk nagedacht en ben van zin veranderd. Ik geef mijn toestemming." //Waarlijk, mevrouw?" wJa, apropos, hier is een sleuteltje, dat ik onlangs gevonden heb. Het is immers van u Auber tin nam het sleuteltje, bekeek het en stak het blozend weg. Marans zei: //Nu zijt gij in uw eigen val gevangen." Aubertin keek voor zich en antwoordde niet, maar drie weken later trouwde zijn zoon met mejufl'rouw Meri. 's Gravenliage, 30 Maart. Z. M. de Koning heeft heden de leeningswet bekrachtigd. Volgens alhier loopende geruchten, houdt de Oud—Minister Mr. J. Heemskerk Az., zich bezig met de samenstelling van een geheel nieuw kabinet. Kantongerecht te Hulst. Zitting van 22 Maart 1883. 1. A. de M., te Clinge, beklaagd van het jagen op eens anders grond zonder vergunning van den eigenaarvrijgesproken. 2. L. v. d. H., te Clinge, ter zake van het jagen zonder akte of althans liet pogen om wild te bemachtigenveroordeeld in eene geldboete van f 12, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf en in de kosten. 3. J. de K., P. de K., J. de W., P. de B., alien te Clinge, ter zake als voren; ieder in eene geldb. van f 20, subs. 5 dagen gevang. en in de kosten. 4. C. L. v. d. H., E. v. B., L. L., alien te Clinge, ter zake als vorenieder in eene geldb. van 12, subs. 4 dagen gevang. en in de kosten. 5. E. B., te Clinge, ter zake als vorenveroord. in eene geldb. vau f 5, subs. 2 dagen gevang. en in de kosten. 6. P. W., C. L. P., A. V., J. N., alien te Clinge, beklaagd als voren; vrijgesproken. 7. A. te Clinge, ter zake van het niet muilbanden zijner hondenbij verstek veroord. in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. 8. E. B., ter zake van het laten grazen van vee op eens anders in oogst staanden grond, veroord. in eene geldb. vau 8, subs. 1 dag ge vang. en in de kosten. 9. 10-, 11, 12, 13. J. de N., A. B., J. E., L. B. B. en J. K., alien te Hontenisse, ter zake van openbare dronkenschapveroord. ieder in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. 14, 15, 16, 17. P. H., te Hontenisse, P. J. S. en J. L., te Hulst en St. Jansteen, J. H., te Clinge, J. H., C. de V., A. II., te Clinge en St. Jan steen, ter zake vau het maken van nachtelijk buren- gerucht; veroord. de drie eersten in eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang., de overigen in eene geldb. van f 7,50, subs. 3 dagen gevang. en alien in de kosten. 18, 19. E. P., L. G, J. B., C. L. Z., alien te Clinge, ter zake van overtreding van het reglement op de herbergen aldaar, veroord. de eerste in eene geldb. van f 3, de overigen in eene geldb. van f 2, alien subs. 1 dag gevang. en in de kosten. 20, 21. G. D., A. v. J., J. v. J., J. de N., A. D., J. v. G., J. F. v. G., Th. V., J. F. v. J., C. K., J. V., Th. C., L. S., alien te Graauw, C. M., te Hontenisse, alien ter zake van overtreding van het reglement op de herbergen te Graauw; veroord. ieder in eene geldb. van f 1, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. 22. E. V., te Clinge, ter zake van het onbe- heerd laten staan van eeu trekdier; veroord. in eene geldb. van f 3, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. 23. J. W., te Hontenisse, ter zake van over treding van het reglement van de verdeeling der gemeente in wijken aldaar; veroord. in eene geldb. van 3, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. 24. P. J., te Zaamslag, ter zake van het her- stellen van wildstrikkenveroord. in eene geldb. van f 20, subs. 5 dagen gevang. en in de kosten. 25. 26, 27, 28, 29, 30. S. V., M. C., J. B., M. v. B., N. W., L. S., alien te St. Jansteen, ter zake van enkele diefstal van gevallen bladeren veroord. ieder in eene geldb. van 1, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. 31, 32, 33, 34. C. L. de S., J. H. B., J. de B., A. M. d. B., alien te St. Jansteen, ter zake als voren; veroord. ieder in eene geldb. van f 0,50, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. 85. C. L. de V., te St. Jansteen, beklaagd als voren; vrijgesproken. Bij Koninklijk besluit van 28 Februari jl. zijn nadere bepalingen omtrent den vrijdom van accijns voor zout, benoodigd voor vee en voor landbemes- ting, vastgesteld. Gedureude de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 90 centimen tot fr. 1,08; stieren, koeien en vaarzen 70 tot 94 centimen. Afslag 4 centi men; kalveren 95 centimen tot fr. 1,50. Yette varkens fr. 1,03 tot fr. 1,13; alles berekend per kilo levend gewicht. De markten waren goed bezet. Yoor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 2,80 tot fr. 3,80; Mechelen fr. 4,62; Ware- gem fr. 3,50 tot fr. 5,40Thielt fr. 4,25Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,00; St. Nicolaas fr. 3,87 en te Brugge fr. 4,83. Men schrijft uit het land van Cadzand het volgendeHoewel we maar een goede maaud meer van Mei af zijn, dat is van de maand waarin in ons district de landbouwers bezit nemen van de nu verpachte hofsteden, zoo zijn er nog eenige landbouwaffaires, die nog geen nieuwen pachter in het verschiet hebben. In het begin'Tdezer maand waren er minstens een dozijn landbouwhoeven nog zonder pachters. Wei een Sewijs dus, dat door den gedrukten toestand van den landbouw in de laatste jaren de gegoede landbouwers, die anders hunne zonen aan een bedrijf zouden helpen, ook beginnen te //rekenen." De werkzaamheden op den akker vordereu lang- zaam. Yele boeren zijn nog niet afgewerkt met het planten der paardenboonen. Gelukkig staat hiertegenover, dat de landerijen in droger en ge- zonder toestand verkeeren dan ze in dezen winter konden geraken. Verledeu jaar waren de meeste late aardappelen op het einde van Maart al geplant; nu liggen de vroege poters nog in den kelder of, met flinke be- dekking tegen den vorst, op den zolder. Het gemis aan gereed geld bij sommige land bouwers, de natte weersgesteldheid van het verloopen na- en van dit voorjaar, alles werkt de teelt van suikerwortelen in de hand. De agenten en sub- agenten hebben vele zaken gemaakt in een handel, waarbij vele boeren nog van meet af moeten gaan leeren. Misschien tot hunne schade. Wanneer zullen de landbouwers het wijze voorschrift van het bestuur der M. v. L. en Y. in Zeeland gaan opvolgen? Enkelen zijn zoo verstandig geweest. Het beslag runderen (69 stuks) van den landbouwer Cuperus te Goutum, verdacht van longziekte, is op hooger last afgemaakt. De aanstaande tentoonstelling van bloemen in het Casino te Gent zal eene der merkwaardigste zijn, welke men ooit aldaar heeft gezien. In het midden van den uitgestrekten tuin wordt een kolossaal gebouw opgericht en met glas overdekt, hetwelk de grootste planten kan bevatten. Naast dit gebouw zijn nog een aantal kleinere voorloopige serres opgericht. Men verwacht, onder andere, eenen reusachtigen palmboom uit Buenos-Ayros, die waarschijnlijk heden zal aankomen. Yooral de zeldzame en de jongst ingevoerde planten zullen er in groot getal aanwezig zijn. Zooals men weet, zullen thans de gebroeders Armand en Leon Peltzer hunne straf in de cellu- laire gevangenis te Leuven ondergaan. Met liet oog op hunne verstandelijke ontwikke- ling zullen zij waarschijnlijk belast worden met het afschrijven van de citaten der studenten aan de Hoogeschool van Leuven, terwijl zij voor de opbrengst hiervan zich des Zondags het genot van een liter bier en wat tabak kunnen verschaffen. In de spijzeu, die hun verstrekt zullen worden, komt niet veel verandering. Het gewone voedsel der gevangenen te Leuven bestaat in brood en koffie zonder melk, 's middags een potje soep, waarin driemaal per week een stuk Amerikaansch spek of vleesch gekookt wordt. De Peltzers zullen het grijs gewaad der ge vangenen moeten aantrekken en, zoodra zij in de gevangenis aankomen, zullen hun baard en knevels afgeschoren, alsmede het haar zeer kort geknipt wordeu. Daarna zullen zij in verschillende cellen worden opgesloten waarin hen een geheel leven van stand- vastigen arbeid wacht, alleen omtrent 7 of 8 uur door eenige rust afgewisseld. Het zacht pluimen bed van vroeger zal nu voortaau de harde //paljas" zijn, op den grond uitgespreid. Kapitien Carrey, die aan het hoofd stond van de expeditie in het Zulu-land, waarbij de ex—keizerlijke Prins den dood vondis op 35jarigen ouderdom overleden. Men herinnert zich .dat er een onderzoek werd ingesteld betreflende zijn gedrag bij die gelegenheid, dat tot zijn vrij- spraak leidde. Het reeds sinds vele jaren bestaande voor- nemen, Londen van zeewater te voorzien, belooft weldra in uitvoering te worden gebracht. Het water zal laugs een kanaal van de kust van Sussex naar Londen worden geleid, en zoowel verkrijgbaar gesteld worden voor de Londeuaren als voor de bewoners der plaatsen aan de leiding gelegen. De prijs van het water zal niet meer bedragen dan 6 per 4000 liter. Een buitengewoon geval heeft dezer dagen plaats gehad op het gehucht la Yacherie, in het kanton ChabreuiJ. De ouders eener vrouw, die reeds sedert eeni- gen tijd ziek was, dachten dat hun kind overleden was. De wettelijke lijkscliouwing en aangiften wa ren gedaan, de afgestorvene in het doodslaken ge- wikkeldde kist gemaakt en de klokken der kerk kondigden aan, dat een inwoner van het dorp tot een ander leven was overgegaan. Op het oogenblik nochtans dat men het lijk in de kist wilde leggen, zette de gewaande doode zich recht in haar bed en vroeg te drinken. Er had zich hier een geval vau schijndood voorgedaan. De opschudding door dit zonderling geval in de omstreken te weeg gebracht, is nog niet tot bedaren gekomen. Tweehonderd Duitsche handelsreizigers, die in Spanje gekomen waren, in de hoop dat het handelstractaat met Duitschland nog van kracht zou blijven, zijn, ten gevolge van het mislukken der pogingen daartoe, naar hun vaderland terug- gekeerd en worden in Spanje door Franschen vervangea.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2