OPEHBARE VEBPACHTIHG. (iemengde berichten. Handelsberichten. Advertentien. Open bare Verkooping. fills, SC1IUUK, ERF eenig HUISRAAD, als: Verpachten: Openbaro Verkooping hem te overvalleu. Dadelijk werd alarm geblazen en de stad ontruimd, en toen den volgenden dag de Pruisen in Pithiviers kwamen, ontdekten zij met teleurstelling dat al het voordeel, dat zij van hunne beweging verwachtten, voor hen verloren was gegaan. En weder viuden zij geen bruikbaar toestel in het telegraafbureau, dat zij in bezit nemen. Daarom verbannen zij mejuff. Dodu, haar moeder en dienstbode naar een vertrek, dat het kantoor belendt. De Pruisen, die den oorlog niet lichtzinnig ondernomen hebben, zijn echter voorzien van de middelen om de telegrafische gemeenschap te herstellen; zij doen dat te Pithiviers ondanks de stoute hinderpaleu, die mejuff. Dodu bun daarbij in den weg legt. Den 28 November lieeft de slag van Baume- la-Rolande plaats; Prins Prederik Karel, die de telegraaf niet verliet, ontvangt slechte tijdingen: de betrokken Pruisische bevelhebbers houden den slag voor verloren als men hun niet spoedig krach- tige versterking zendt. Juliette Dodu ziet in alien gaasttroepenen kanonnen uittrekken; in haar vader- landslievende wanhoop vergetende, dat de Prins vol opmerkzaamheid aan hare zijde is, roept zij uit Dat nu ook geen enkele Eranschman er aan gedacht heeft den draad door te snijdenGelukkig voor ons, mejuffrouw, antwoordt Prederik Karel, heeft niet iedereen uweu inoed en uwe tegenwoordigheid van geest. Bedroefd, maar niet ontmoedigd door den tegen- spoed der Pransclie wapenen, zoekt mej. Dudo andermaal een middel om Prankrijk van dienst te zijn. En zij vond het. Het was haar niet oubekend dat, wanneer hare handeliug ontdekt werd, haar dood zeker was, maar zonder beven nam zij die vreeselijke mogelijkheid aan. Zooals wij zeiden had zij haar Morsetoesfel gered en de Pruisische telegraafdaad liep langs haar venster. Zij kwam op de gedachte den stroom af te leiden, door op den Pruisischen draad twee geleidingen te werpen. Dit gelukte volkomen en gedurende zeventien nachten had zij den moed brokstukken van berichten of wel geheele, ver- trouwelijke berichten der Pruisen te onderscheppen, die zij naar Gieu zond. Den 5 Januari werd zij verradeu door een ellendige dienstbode, tot welke zij verwijten richtte over haar lichtzinnig gedrag jegens de vreemde soldaten. Wel juffrouw, antwoordde die onbeschaamde, wat gij elken nacht doet met berichten te rooven, is vrij wat erger." Een Pruis hoorde dat en onder- richtte er den plaatselijken bevelhebber van. Oogen- blikkelijk wordt Juliette gevangen genomen en ontrukt aan hare weenende moeder; na een kort verhoor beveelt de Pruisische oflicier dat een peleton gereed zij haar te fusilleeren. De jonge martelares bereidt zicli op den dood voor. Inmiddels seint men van Pithiviers aan Prins Prederik Karel de groote ontdekking die men gedaan heeft; deze begrijpt daarop eindelijk hoe zoo vele zijner plannen voorkomen en verliinderd zijn. Maar hij bevestigde het doodvonuis niet en gaf bevel dat het jonge meisje met den eersten trein als krijgsgevangene naar Duitschland zou worden gevoerd. Het teekenen van den wapenstilstand verlostte haar uit dien toestand en gaf haar de vrijheid weder. Door Cochery, Minister der telegrnfie, versierd met het kruis van het legioen van eer, dat nooit op edeler borst geschitterd heeft en met eerbied door gansch Prankrijk gehuldigd, heeft mej. Juliette Dodu haren naam zieu opteekenen in het gouden boek, waarin haar vaderland zijne roemrijke kinderen inschrijft. Zij is een waardige zuster van de edelste en roemvolste heldinnen der Pransclie geschiedenis. Mej Dodu is thans inspectrice der meisjesscholen te Parijs en woont op den boulevard St. Germain. In de Rijks-postspaarbank is van 11 tot 20 Maart jl. meer ingelegd dan terugbetaald /27,730,34. Naar men verneemt, zitten verscheiden schepen in de Zuiderzee in het ijs vast. De Zwolsche Broodfabriek wordt sedert eenige dagen verlicht met 13 Edisons-gloeilampen. Op Goeden Vrijdag van 1883 heeft, naar de 's Bossche Ct. bericlit, een landbouwer de stad 's Hertogenbosch bezocht, wiens ooreu onderweg bevroren waren. De hoofdcommissaris van politie te 's Hage waarschuwt het publiek, op zijne hoede te zijn bij het aanknoo- pen van handelsbetrekkingen met Pranciscus Sie- mons en Theodorus Prosperus van Dam, handelende onder de firma Van Dam Co., kantoor Tromp- straat 5 aldaar. Een der 21 verdachten aan den moord in het Phoenixpark, Henri Bowles, is in de gevangenis overleden. De elegante Lon- densche dames dragen tegenwoordig een nieuw soort van lioeden, d;e in het midden, boven het voor- hoofd, als een steile piek in de hoogte steken en met een boucpiet of een strik in de ruimte onder de piek aan de Olivia-cap doen denkeu. Uit Yerviers wordt gerneld, dat de spinnerij van den heer Lenders, te Dison, totaal is afgebrand. De schade beloopt 150,000 fr. Een groot getal werk- lieden bevinden zich zonder werk. De honden in Parijs wacht eene verrassing. Achter de glas- ruiten der winkels kail men een nieuw artikel be- wonderen Armbandjes voor honden om aan den linkerpoot te dragen. Adele Spitzeder, de be- ruchte oplichtster, tegenwoordig orchest-directrice, is onlangs weer te Carlsrulie wegens bedriegerijen tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Iemand in eene Priesche gemeente woonachtig, had sedert geruimen tijd eene opene wondc aan den grooten teen van den rechtervoet. Een zijner buren gaf hem den raad, er petroleum op aan te weuden, waaraan hij gevolg gaf. Na korten tijd zwol nu het geheele been geweldig, zoodat de toestand van den man niet zonder gevaar is. Het feit verdient ter waarschuwing van anderen vermelding. le Zalt—Bommel heeft de werklieden—vereeni- 8Yig //Hulp naar vermogen" besloten, ingeval van pokziekte geene uitkeering aan de zieken te geven, tenzij gebleken was dat vaccinatie en revaccinatie in het gezin op behoorlijken tijd had plaats gehad. Slechts een der leden had een godsdienstig bezwaar daartegen. De duivel zit in den vuurpot, zeide eene vrouw te Hoogeveen dezer dagen, toen een turf in het vuur aan den haard pif—poef—pafzei en de stukken haar om de ooren vlogen, terwijl de schoteltjes van de taiel tuimelden. De duivel zat echter niet in dien pot, maar had in hare handen gezeten, toen zij uit haars buurmans schuur nu en dan turf nam. Die duivel had haar aardig beet, toen zij ook een turf weguam, waarin buurman kruit had verborgen, om te ontdekken wie toch zijn turf wegkaapte. Dat kruit nu ontplofte, zonder verder schade te veroorzaken. Op het gehucht Gorp onder Hilvarenbeek bevonden zich eenige kinderen op het ijs, toen een jongetje van 7 jaar zich te ver waagde en er door zakte. Zijn broertje van 9 jaar, die hem ter hulp snelde, onderhing hetzelfde lot. Op het hulp- geroep der kinderen schoten eenige personen toe, docli het was reeds te laat. De drenkelingen waren onder het ijs verdwenen, en eerst eenige uren later werden zij levenloos te voorsehijn gebracht. Een inarktbezoek, dat lang heugen zal, was dat van een man, die dit jaar op de gedachte kwam, een paard te koop te gaan aanbieden op de fameuse Palmpaardenmarkt, die jaarlijks Utrecht in rep en roer brengt en aan rustige burgers soms moeielijke oogenblikken veroorzaakt. Het paard van onzen vriend ging nl. op hoi en liep bij die gelegenheid eerst een collega en daarna een zuurkraampje omver, terwijl de eigenares van de bedorven lek- kermjen een slag ontving, welke haar het borstbeen brak. Een en andere schade zal nu door den markt- bezoeker moeten worden vercroed. Op het kerkhof te E/ere (Brussel), is ie mand bijna levend begraven geworden een werk- man ill.die aan het metselwerk van een grooten kuil bezig was (bestenul voor een soort vau morque die het gemeentebestuur van Brussel daar maakt) werd door een aardstorting bedolven en heeft eeni- gen uren achtereen onder de zandmassa doorge- bracht. Met de grootste moeite werd hij gered. Een zonderlingen en akeligen dood vond onlangs een molenaarsknecht te Giesing, bij Mann heim. Terwijl hij bezig was, meel in zakken te laten loopen, viel plotseliug een groote hoeveelheid meel van boven op hem neer, zoodat hij geheel er onder bedolven werd. Men haalde terstond een dokter; maar hij kon den armen jonkman niet lielpen, wiens moud eh neus zoozeer met meel verstopt waren, dat het niet mogelijk was hem lucht te verschaffen, zoodat hij binuen weinme oogenblikken stikte. Te Munchen is een moord gepleegd op een vrouw in de. Amalienstrasse, door twee netgekleede heeren, die eenige dagen geleden te haren huize kamers geliuurd hadden. Zij zonden de dochter des huizes om een boodschap uit, vermoorden in dien tusschentijd de moeder, stalen zooveel zij vinden konden, sloten de deur van de karner af en namen de vlucht. Bij het openbreken van de deur vond men de vrouw vastgebonden en akelig verminkt dood op den grond liggen. Zij was blijkbaar met een zwaren hamer vermoord. Er was slechts een som van 80 Mark te stelen geweest. Naar de moordenaars, bij de politie opgegeven als een 27jarig schilder Kreit- maj er, en een 29jarig kunstkooper Kesslmger, worden ijverige nasporingen gedaan. Donderdagochtend, circa elf uur, brandden te Spoordonck, bij Oirscliot zes boerderijen en een woonhuis tot den grond toe af. Een koe, eenige kalveren en varkens zijn in de vlammen omgekomen. Door den hevigen oosten- wind was aan redden niet te denken, vooral daar de spuiten kwamen toen alles verbrand was. De oorzaak is onbekend. Men verneemt, dat alles was verzekerd. Te Cettinje is de bliksem in het arsenaal geslagen, dat slechts 400 passen verwijderd is van het middenpunt van de stad en waar veel kruit, dvnamiet en patronen waren geborgen. Het midden! gedeelte van het gebouw sprong iii de lucht. Dade- lijk hepen vele Montenegrijnen te midden van de rokende puinhoopen en wierpen de reeds smeulende ammunitie—kasten en de verstrooide ammunitie in de omliggende sneeuw. Zoo werd de hoofdstad van Montenegro voor ondergang bewaard. De Fransche landbouwkundige scholen voor meisjes zijn uitmuntende instellingen. Eene van de voornaamste is bij Rouaan. Men zegt dat zij begonnen is met een kapitaal van een franc, eene directrice en twee meisjes, die uit de gevangenis ontslagen waren, en nu wordt zij op eene waarde van bijna een half millioen francs geschat. In dit gesticht zijn driehonderd meisjes van acht tot acht- tien jaar oud. De boerderij, waar zij alleen al den veldarbeid verrichten, beslaat eene uitgestrekt- heid van meer dan vier honderd morgen. Er zijn vijf en twintig onderwijzers en onderwijzeressen. Het Pransche Landbouwkundig Genootschap heeft dit gesticht te Darnetel reeds meer dan eens eene prijsmedaille toegekend, en de leerlingen zijn in Nor- mandie, wegens hare bekwaamheid, zeer gewild. Zij gaan de wereld in als rentmeesteressen, tui- niersters, opzichters over boerderijen, of als melk- boerinnen en bleeksters. Elk meisje krijgt, bij het verlaten van het gesticht, eene kleine som geld mede, die zij in hare vrije uren verdiend heeft, Als zij geen ander thuis hebben, kunuen zij er altijd terug komen. Een gevaarlijk mededinger voor onze inkt- fabrikanten, is opgestaan in de ,/inktplant" (Coriaria thimifolia) die men uit Nieuw-Grenada liier wil invoeren. 't Sap van dit gewas heet ,/Chami," is rood, doch wordt, als er mee geschreveu is, na eenige uren pikzwart. Het tast het staal bijna niet aan, is duurzaam en dadelijk na persing uit de plant bruikbaar. In verschillende deelen van Luxemburg ver- toonen zich in de laatste dagen tot onder den rook der steden wilde zwijnen, en met goeden uitslag wordt op die onwelkomc bezoekers die zooveel schade aanrichten, jacht gemaakt. Zoo meldt men ons uit Diekirch dat den 18 dezer vier jonge Nim- rods in een der gemeentelijke bosschen, Bockels- gTond geheeten, een wild zwijn van ongeveer twee centenaars hebben neergeveld, hetwelk op een hand- kar triomphankelijk door de stad werd rondgevoerd. Te Hofingen zijn in de vorige week drie van die ondieren gedood, en op denzelfden dag dat te Diekirch een zijner rasgenooten is geveld, den 18 legde bij Rogen een landbouwer een der akkerver- woesters met een goed gemikt schot ter neer. Twee uren later had een der burgemeesters dier gemeente het voorrecht een kolossanl zwijn dood te schieten, dat men echter moest ontweien om het naar het dorp te kunnen vervoeren. Wanneer het zoo voortgaat, zal men spoedig in het groothertogdom jevrijd zijn van den overlast, welke die woeste dan ten den landbouwers aandoen. Dezer dagen is in's Keizers paleis te Berlijn, een militaire plechtigheid gevierd van zeer bizon- deren aard, namelijk het vasthechten van V vaandel door hem geschonken aan het bataljon mariniers, in garnizoen te Kiel. Het vaandel prijkt met de initialen \VI." d. i. Wilhelm Imperator, en het keizerlijk wapen voegen wij er tevens bij, dat dit vaandel het eerste in zijn soort is. De eerste gouden nagel werd door den Keizer met vaste hand in den vlaggestok gedrevenver- volgens kwam de beurt aan de Keizerin en daarna aan den groothertog en de groothertogin van Baden, de dochter des Keizers, den Duitscheu Kroonprius, den Hertog van Connaught, die de uniform droeg van de Zietenhuzaren, van welk regiment hij de chef isten slotte werd hieraan, volgens een oud gebruik, dat reeds in zwang was onder de keur- vorsten van Brandenburg, cleelgenomen door alle Prinsessen en Prinsen van het vorstelijk huis te Berlijn aanwezig, zoomede door Yon Moltke, de Ministers van Marine en van Oorlog en van vele andere generaals en admiraals. Met 101 gouden nagels werd het doek, als naar gewoonte, aan den vlaggestok bevestigd. De heer Von Bismarck, tot bijwoning dezer plechtigheid uitgenoodigd, was af- wezig zijn gezoudheidstoestand veroorloofde hem niet zijn woning te verlaten. Zeetijdingen. Van 20 tot en met 26 Maart zijn in deze haven binnengekoinen bestemd voor Gent: 20 Maart, Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, van Goole met stukg. 21 Maart. Duitsche schooner Hermann Hinrich, kap. Heldt, van Ham burg met raapkoeken. 23 Maart. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, van Hull met stukg. 24 Maart. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumlev, vau Londen met stukg. Eng. stoomb. Miaca, kap. Martensen, van New-Castle met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. 25 Maart. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, van Liverpool met stukg. 26 Maart. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberleyvan Goole met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Ilollidav, van Londen met stukg. Zweedsche schooner Clara Josephina, kap. Norman, van Gothenburg met hout. Van 20 tot en met 24 Maart zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 20 Maart. Noordsche bark Zuleima, kap. Arentsen, naar Canada met ballast. 22 Maart. Eng. stoomb. Resolute, kap. Holliday, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, naar Liverpool met stukg. 23 Maart. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, naar Goole met stukg. 24 Maart. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, naar Goole met stukg. 25 Maart. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Miaca, kap. Mar tensen, naar New—Castle met stukg. Eng. stoomb. Romeokap. Jordannaar Goole met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumlev, naar Londen met stukg. In deze haven zijn bitinengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 21 Maart. Eng. stoomb. Annie, kap. Spink, van Goole met kolen. Eng. stoomb. St. Peters burg, kap. Marshall, van Londen met stukg. 24 Maart. Eng. stoomb. Jutland, kap. Pisk, van Londen met stukg. 25 Maart. Eng. stoomb. Y\ oodstockkap. Fulton-, van Middlesbro met ruw ijzer. 26 Maart. Eng. stoomb. Moua, kap. Nugent, van Londen met stukg. I it deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen: 2d Maart. Eng. stoomb. Fannie Bertha, kap. Parlet, naar New-Castle ledig. 21 Maart. Eng. stoomb. Mona, kap. Grant, naar Londen met stukg. 22 Maart. Eng. stoomb. Collivaud, kap. Shmeer naar Cardiff ledig. 23 Maart. Eng. stoomb. St! Petersburg, kap. Marshall, naar New-Castle ledig. Eng. stoomb. Annie, kap. Spink, naar Goole ledig. 26 Maart. Eng. stoomb. Jutland, kap. Pisk, naar Londen met stukg. k,m 20 tot en met 26 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 75 binnenvaartuigeu op- en 52 afgeschut. Gent. 16 Maart. 23 Maart. (l ,4 Ondergeteekende brengt door dezen daiik iinii aliendie medegewerkt hebben tot zijne benoeming als lid van den ge- meenteraad. C. VAN DER IIOOFT, aannemer. Ter Neuzen, 28 Maart 1883. De Notaris C. J. Fercken, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van de weduwe WILLEM PLAD- DET, te Tloek, op Dinsilag den 10 April 1883, des namiddags ten 2 ure, in het openbaar ver- koopen fey®e" '^-oe> 1 Kalf, 20 Hoenders en Hanen, Snijbak, Windmolen, Geesselsteen, Graanmaat, 9 Graan- zakken, Spaden, Stalgereedschap, Kaarn- en Melkgereedscbap, 1 Meelkist, Ladders, Krui- wagen, Schelfbalken, Hooi en Stroo, eene partij AardappelenKliefhout, Mutsaards Poten en Staken, het Mest in den Mestput, enz. VOORTS: 2 Tafeis, 10 Stoelen, 1 Tafelkastje, 1 Kleer- kist, Kastklok, 2 Spiegels, Kaehel met toebe- hooren, pluimen Bed met toebehooren, 1 Bijbel, 3 Lampen, 2 Stoven, Koper-, Tin-, Blik— Geleierd- en Aardewerk, 2 Worstsnikken, eenig Rommel en hetgeen meer zal worden aangeboden. Het Bestuur van den polder EUGENIA, zal op Zaterdag den 7 April 1883, 's namiddags ten .3 ure, bij P. van Damme, in den Van Remoor- terepolder, Het fiBiSOEWAS v:U( den SlotrHjjk van (Seii polder Euscnia voor ecu ter- ■aijsa van seven jarcn, Ingaande den 1 April. 1883. Het Bestuur voomoemd, J. E. GOETHALS, Dijkgraaf. A. NOLSON, Ontv.-Griffier. EN TWEE PERCEELEN A X E L (Capellepolder.) De Notaris Coninck Westenberg, te Sas van Gent, zal op Dondcrdag den 13 April 1883, des namiddags 2 ure, te Zaamslag, in het logemeut vden Appel", ten verzoeke van ADRIAAN DE KRAKER Adriaanszoon, openbaar verkoopen Een HUIS, SCHUUR, ERF be- nevens twee perceelen BOUW- LAND, staande en gelegen in de Capellepolder, gemeente Axel, kadastraal be- kend sectie C nos. 225, 226 en 227, heb- bende te zamen eene oppervlakte van 1 lick- tare 08 aren 20 centiaren. Aanvaarding 1 Juni aanstaande. Tarwe, witto, 100 k., id Roode Rogge Gerat Haver Boekweit, p. hect. Duivenbooneii Paardenboonen Ko.lzaad, 100 k„ Lijmaad Kempzaad Lijnkoeken Koolzaadkoeken Kempzaadkoeken Eieren per 26 staks fr. a 16.00 18,25 16,75 38,00 25 00 27,00 36,00 24,00 25 00 2 >,00 21,00 17,00 2,05 2,10 fr. 24,00 a 25,00 18,00 •I 20,CO 22,00 18 00 19,00 15,50 II 19,00 II 17,00 II 38,00 25,00 28,00 II 36 00 II 25,00 26*00 20 00 21,00 17,00 l« 2 05 2,10 VAN EEN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3