Buitenland. Men schrijft ons uit Bergen op Zoom: De gemoederen zijn en blijven bier vervuld van bet spoorloos verdwijnen van den kassier J. P. Bredius, van de firma Becquer Co. Be verontwaardiging is algemeen, en geen wonder; tal van nering- doenden zijn dupe geworden van de handelwijze van B., terwijl de Antwerpsche Bank en eenige kantoren te Amsterdam mede bedrogen zijn in het vertrouwen, dat door hen in de firma B. ge- steld was. Verwondering verwekt bet, dat, niettegenstaande B. zich reeds vier weken verwijderd heeft zonder orde op zijn zaken te hebben gesteld, tot heden nog geen verzegeling heeft plaats gehad of failliet— verklaring is uitgesproken. Z. M. de Koning heeft op een deswege in- gediend verzoekschrift aan P. L., boekdrukkers- knecht te Breda, die door het gerechtshof te 's Hage wegens het in den band des huwelijks aangaan van een ander huwelijk, vdor de ontbinding van het vorige, tot drie maanden eenzame opsluiting werd veroordeeld. kwijtschelding van de hem opgelegde straf verleend. De Koningin van Rumenie, zuster van den Prins on Wied, zal haar bloedverwanten te Neuwied bezoeken en misschieu ook een uitstapje uaar Nederland doen. TER KEUZEIV37 Mnart. In Belgie moeten de laatste personentreinen iederen dag de aankomst der treinen, waarmee ze in aansluiting zijn, onvoorwaardelijk afwachten. Iugevolge dezeu regel mag de laatste trein van Gent (groote statie) naar Ter Neuzen eerst ver- trekken, nadat de treinen van Brussel, Kortrijk, Bergen, Ostende, Duinkerkeu enz. zijn aangekomcn. Iedereen vindt het aangeuamer, nog des avonds te huis te komen, al is het dan ook iets later, dan te Gent of elders te moeten overnachten. Tot nn toe hadden wij de zekerheid, nog den zelfden avond te huis te zijn, wanneer wij voor zaken een gedeelte van Belgie of het noorden van Prankrijk moesten bezoeken. Naar men ons verzekert, zal deze gemakkelijke en voor de plaats onzer inwoning bizonder voor- deelige toestand, op klachten van een Nederlandscli ambtenaar, biunen kort eindigen. Yooral de spoor- lijn Gent-Ter Neuzen geeft geen reden tot klagen aan het reizend publiek door te late aankomst der treinen, terwijl de aansluiting met het uitgebreide spoorwegnet van Belgie steeds verkregen werd. Worden de gedaue klachten van dien ambtenaar door de Nederlandsche regeering aangenomen, dan zal de laatste trein van elken dag op de bepaalde minuut uit Selzaete moeten vertrekken, ook wanneer de trein uit Gent nog niet is aaugekomen. Het ongerief, daardoor veroorzaakt, zal ieder begrijpen. Ons district is door Belgische ondernemers ver- rijkt met spoorwegen naar Gent en Mechelenzou nu de Nederlandsche regeering die maatschappijen en de van het overige Nederland geisoleerde be- woners van dit district zoo ondankbaar willen beloonen en dergelijke dwaasheden opleggen, alleen op ad vies van een ambtenaar? Bij Koninklijk besluit zijn beuoemdtot voorzitter van het bestuur van het waterschap der vereenigde polders van de sluis tegen den Magda- lenapolder P. Leenhouts tot plaatsvervangend dijk- graaf van den Visartpolder V. Cortvriendt. Bij Koninklijk besluit van 23 dezer, is, met wijziging van het besluit van den 11 te voren, in plaats van den le luitenant-magazijumeester der artillerie J. C. van Hoften, in rang en betrekking verplaatst naar Ter Neuzen, de le luitenant-magaziju meester der artillerie F. Hotz, thans dienstdoende bij de artillerie stapel- en constructie-magaziinen te Debt. Ave], 27 Maart. De lxeer J. A. Goedbloed, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die ge meente te Middelharnis. Zoodra de vrede gesloten zal wezen, moet gij dus onmiddelijk uw vader komen omhelzen, dien gij dan niet meer moet verlaten. Gij moet na den oorlog bij uw vader blijven, tot hij in uw armen zijn laatste adem uitblaast. Arrowfield." Horatius las dezen brief niet zonder ontroering Hij nam het vaste voornemen, dat hij veel gene- genheid voor zijn nichten zou hebben, maar hij beloofde zich zelf tevens, dat die toegenegenheid geheel broederlijk zou wezen. Hij moest nog een tweede brief lezen, die ook met een gravenkroon op het zegel prijkte. Die brief was van Lord Montevue. Deze schreef: ,/Mijn waarde Lord Miltontower, Wat is toch de oorzaak geweest van- de kleine oneenigheid, die tusschen uw is ontstaan? Ik geloof stellig, dat ge mij verkeerd hebt begrepen." Maak dat ge mijn deur uitkomt, en kom nooit meer in mijn woning, was toch duidelijk genoeg, mompelde Horadius„lk stond ten hoogste verbaasd, toen ik u bij het middagmaal niet meer te mijnent zag. Gij kunt onmogelijk gelooven, hoe uw afzijn ons, en Isabella vooral heeft ge- speten. Zij zegt mij daar juist, dat gij een zakdoek van haar hebt medegenomen. En nu roep ik: Houd den dief! houd den dief! Gij zult wel begrijpen, dat ik zulk een aardigheid onmogelijk kan verdragen. Daarom zult gij ook, zoodra gij weer in Engeland zijt, restitutie moeten doen. En dat moet gijzelf, in eigen persoon verrichten. Ik zie in de couranten, dat uw eerbiedwaardige vader Met de verwerping der cassatie-voorzieniug van de gebroeders Peltzer is de zaak definitief afge- daan. Geen rechtbank in Belgie kan aan het doodvonnis nog iets veranderen. Alleen de Koning kan gratie verleenen en de doodstraf veranderen in levenslangen dwangarbeid. Dit zal ook wel gebeuren. Hoewel de doodstraf in Belgie nog bestaat, wordt er reeds sedert vele jaren niet meer geexecuteerd. Er is zelfs geen beul meer. Ongeveer een paar jaar geleden is de beul Pierre Deyle, gestorven, en men heeft het niet noodig geacht hem te vervangen. Wat de guillotine betreft, zij is te kijk in het Museum van de Halpoort, met de andere oudheden. De gebroeders Peltzer kun- nen dus gerust zijn wat dit betreftbun hoofd zit nog vast op hun schouders V olgens een telegram uit Brussel aan de Figaro, heeft de Koning van Belgie de doodstraf tegen de gebroeders Peltzer uitgesproken, veranderd in levens- lange gevangenisstraf. Het Journal de Bruxelles bevestigd het gerucht dat de Brusselsche anarchisten voornemens zouden geweest zijn, in Senaat en Kamer, terwijl deze zitting hielden, dynamietbommen te werpen. Cyvoct, de gearresteerde vreemdeling moet verklaard hebben, dat hij het volkomen eens was met de bedoelingen zijner medeplichtigen, om de uitwerking van het dvnamiet op de volksvertegenwoordigers te be- proeven. De voorzitter van Senaat en Kamer zouden door naamlooze brieven voor het helsche plan zijn gewaarschuwd. In de zaak Codde heeft de Antwerpsche rechtbank uitspraak gedaan en hem veroordeeld tot eene schadevergoeding van 99,188 fr. 56 ct., te betalen aan de stad en wedereischbaar bij middel van lijfsdwang. De lijfsdwang wordt bepaald op een jaar. Ongeveer een jaar geleden werd Marv Ulrich, eene vrouw van middelbaren leeftijd, opgenomen in een armenhuis, in den staat Pennsylvania. In de zaal, waar de vrouw ingedeeld werd, bevond zich onder andere vrouwen een veel jongere vrouw met name Laura Ulrich, die reeds ruim 20 jaren in de inrichting verpleegd was en jegens wie de eerstgenoemde bejaarde verpleegdezonder den naam of de geschiedenis der laatste te weten, eene bizondere genegenheid en verknochtheid begon te gevoelen. Beide vrouwen spry ken dikwijls met elkander, maar noemden slechts elkanders voor- namen, daar de familienamen haar van weerszijden onbekend waren. De superintendent had de genegenheid, die de oudere vrouw voor de jongere had opgevat, ont- dekt en eene bizondere overeenkomst tusschen bei- den vindende, onderzocht liij beider afkomst nauw- keurig en bevond, dat de oude vrouw de moeder was der jongere. Jaren geleden had de moeder, toen zij nog in betere omstandigheden verkeerde, alle mogelijke moeite aangewend om hare dochter te vinden, die op een of andere wijze uit de ouderlijke woning verdwenen was. Hij maakte moeder en dochter met zijn bevinding bekend en de schok hierdoor op het gestel der oude vrouw teweeggebracht, had tengevolge dat zij in de armen harer dochter plotseling den geest gaf. - Het aardrijkskundig genootschap te Parijs heeft ten geschenke ontvangen de kaart van Afri- ka, welke de eigendom van Livingstone is geweest en door hem op zijne ontdekkingstochten gebruikt werd. Dit kostbaar voorwerp heeft het genootschap te danken aan de welwillendheid van den heer Juan d'Acosta Suarez, bij wien de beroemde rei- ziger gehuisvest was en wiens vriend hij sedert was geworden. De plaats in den gemeenteraad van Dublin, opengevallen door de vervallenverklaring van James Carey, den verklikker en kroongetuige is reeds benoemd is tot lid van het kabinet. Sinds lang had men verwacht dat hij zulk een betrekking zou krijgen, die hij wegens zijn uitstekende talenten uitmuntend kan bekleeden. Niemand kan blijder wezen over zijn geluk dan ik. Zeg hem, dat hij steeds op mijn stem zal kunnen rekenen in het Iloogerhuis, en op mijn invloed in het Lagerhuis. Ik zeg u geen vaarwel, maar slechts tot weerziens Montevue." In dezelfde enveloppe zat nog een klein briefje //Zorg vooral, Horatius, dat gij mijn zakdoek niet bederft of verliest, omdat ik met gegronde reden zeer veel prijs op dien zakdoek stel. Isabella." vEn ik heb hem door midden gesnedenriep hij, terwijl hij haar geparfumeerd briefje zoende. Nauwelijks had Horatius den tijd gehad om zich te kleeden, of de admiraal, die ook depeches van de admiraliteit had ontvangen, ziende naar de Harfleur, dat men luitenant Lord Miltontower aan boord van het admiraalschip moest zenden. Horatius ging ook onmiddelijk, en hij werd zoo eerbiedig en beleefd mogelijk ontvangen. De admiraal gaf hem eigenhandig het luitenants brevet, praatte een uur met Horatius, en stuurde hem daarna met de admiraalsvloot weer aan boord van de Harfleur. Nu riep Sir Hildebrand onmiddelijk de geheele bemanning bijeen en toen las hij officieel het bevel- schrift voor van de admiraliteit, dat aan Lord Miltontower den graad van luitenant verleende. De verbazing ontroofde dien dag alien eetlust aan de andere adelborsten, hoewel zij toevallig alles vervuld. De kiezers hebben hem dr. Wode, libe- raal, tot opvolger gegeven. Aan de kust der Stille Zee. op negen mijlen afstands van de Catholieke missie van St. Barbara, wordt de beroemde wijugaard van San Jose gevonden, de oudste welke in de Yereenigde Staten bestaat, daar hij in 1771 door den Pater Jezuiet Zebuda geplant is, die 75000 ranken tot dit doel uit Spanje had meegebracht. Deze beroemde wijugaard is thans het eigendom van een ouden Ier, die hem in 1831 van den bisschop der diocees kocht, en de wijn er van wordt door de proevers als een nectar geroemd. De jaarlijksche oogstlevert ongeveer 8000 galons uit dezelfde ranken die 112 jaar geleden geplant zijn. Eenige hebben een stam van ongeveer vijf voet lengte en een halven voet breedte en uit deze schieten weer talrijke ranken, welke doorpassende snoeiing krachtig gehouden worden. Aan het bureel van den ambtenaar aan den Burgerlijken Stand, te Frankfort, is onlangs een uitmuntende maatregel ingevoerd. Ieder inwoner der stad kan zich aldaar een //familie-stamboek" verschaffen, in den vorm van een zakboekje. In bedoeld stamboek worden ingeschreven de geboorten, huwelijken en sterfgevallen, welke in een familie plaats hebben in zeer duidelijken, tabellarisehen vorm. Deze iuschrijvingen worden door den ambte naar van den burgerlijken stand gewaarmerkt, zoo- dat zij in velerlei gevallen, waarbij het overleggeu van familie-papieren noodig is, al aanstonds, zij het ook voorloopig, van dienst kunnen zijn. Daarenboven kunnen zij ten alien tijde strekken, als bewijzen van indenditeit en na verloop van jaren als geslachtsregister, waar van de deugdelijkheid, de getrouwheid geen twijfel toelaat. Alle iuschrijvingen in deze particuliere registers van den burgerlijken stand, geschieden kosteloos. Voor het boekje daartoe gebezigd, wordt slechts een zeer gering bedrag betaald. De hooge regeering bevordert zooveel doenlijk de algemeene toepassing van dezen maatregel, welke geheel en al facultatief wordt gelaten. Elk exem- plaar van dergelijk boekje, bestemd tot het aau- geduide gebruik, bevat een gedrukte ,/toelichting" betreffende de wettelijke bepaliugen op (lit punt. Men onderstelt, dat ook elders deze maatregel spoedig zal worden ingevoerd. De uitbarsting van den Etna duurt nog steeds voort en neemt in hevigheid toe. Er heeft zich boven het dorp Nicolosi een nieuwe krater gevormd waaruit zware aschwolken opstijgen en de lava zich outlast in de rich ting van het dorp en het lager gelegen Mascalusia. De bevolking heeft versclirikt de vlucht genomen. Er worden hevige schokken van aardbeving gevoeld, terwijl zware mist en felle koude het angstverwekkende van het ver- schijnsel verhoogen. In de zijden van den vul- kaan hebben zich, behalve de reeds bovengenoemde, groote schenren en gaten gevormd, waaruit rook en asch opstijgen en steenblokken worden op- geworpen. Uit Catania wordt gemeld, dat hevige aardschokken zijn gevoeld te Biancavilla, Aderuo, Canarronne en Favara en verscheidene woningen zijn ingestort. Te Belfort in Ierland is het proces aange- vangen tegen zes van de dertien personen, die van deelneming aan een moordkomplot zijn beschnldigd. Zij zijn aangeklaagd van samenzweering omte rebelleeren tegen de Koningin, de constitutie omver te werpen, een Iersche republiek te stichten, geld, wapenen en ammunitie te hebben bijeengebracht om het gezag der Koningin te bestrijdeu. Duitschland is niet ten achter gebleven bij de verschillende pogingen, die de voornaamste mogendheden in het werk gesteld hebben, om hun zeehandel zooveel mogelijk op te beuren. In de jaren 1876 tot 1880 toch is de handels- vloot van het Duitsche Rijk met ruim twee en een half millioen scheepstonnen toegenomen, die konden slikken wat maar geen middageten heette. Zij wisten dat de vader van den adelborst van de brik minister was geworden en een grappenmaker had hun zelfs wijs gemaakt, dat diezelfde adelborst benoemd zoude worden tot eersten Lord van de admiraliteit. Daarom besloten ook alien, dat zij Horatius zooveel mogelijk zouden paaien, zoolang hij in hun midden verkeerde. Maar hij bleefniet lang meer bij hen. Den volgenden dag werd Lord Miltontower door den admiraal ten eten gevraagd. Hij moest ook nog aan boord van het admiraalschip blijven slapen en daags daarna liet de admiraal aan Sir Hilde brand zeggen, dat Lord Miltontower voortaan aan boord van het admiraalschip zou dieneu als luitenant. Tevens stuurde de admiraal ter vervanging van Horatius een luitenant van een brik. Een Lord, een zoon van een kabinetslid was een te lekker liapje voor de Harfleur. Maar de adelborsten van brikken en zelfs van kotters werden er voortaan beter behandeld. Toen de vrede gesloten was keerde Lord Milton tower naar zijn vader terug en hij kon, hoewel hij nog geen admiraal was, gemakkelijk de toestemming verkrijgen van Lord Montevue met Lady Isabella. De heeren Wilkins en Filkins waren toen op non—aktiviteit. Zij babbelden als orakels, de eene in Tooney—street, de andere op het buiten te Pekham. Zij bleven lange, ellen lange geschiedenissen vertellen, in welke zij altijd hun boezeinvriend, hun chambree— gezel, Lord Miltontower, lieten voorkomen. Maar zij spraken nooit over diens Zondagshemd. zich over de zeilvaart en stoomvaart verdeelen als 38,354 en 2,535,295. Hieruit volgt dus dat de stoomvaart het meest vooruit is gegaan en dit geldt zoowel voor de havens aan de Noordzee als voor die, welke aan de Oostzee gelegen zijn. De vermeerdering, voor zoover het de zeilschepen betreft, had alleen plaats voor de havens aan de Noordzee en zelfs is een vermindering in dit opzicht voor de Oostzeehavens te constateeren. Het gemis van voldoende luchtverversching op den onderaardschen spoorweg te Londen, zal wel door ieder, die over die weg vervoerd is, waargenoinen zijn. Op laatst der regeering heeft thans dienaangaande een bizonder onderzoek plaats gevonden door kapitein Galton, en wel op het gedeelte tusschen Mansion House en Blackfriars Bridge. Kapitein Galton heeft daarop voorgesteld ten behoeve der luchtverversching tusschen de stations Sloane Square en Mansion House 20 ven- tilatoren te maken, waarvan er vier zouden uitkomen in de tuinen van het Thames Embarkment en de meeste andere in de openbare straten, en die zoo- danig zouden zijn ingericht, dat zij tevens kunnen dienen tot wijkplaatsen voor voetgangers. Van de zijden van het stedelijk bestuur en andere auto- riteiten zijn echter tegen dit ontwerp heftige be- zwaren geopperd en is een ander plan ontworpen, volgens hetwelk in de luchtverversching op genoemd gedeelte spoorweg voldoende zou kunnen worden voorzien door, middel van 6 luchtschachten. Het is nu de vraag, welk ontwerp aangenomen en uit- gevoerd zal worden. Juliette Dodu. De naam, die hierboven staat, is die van een meisje, dat in den Fransch-Duitschen oorlog tal van malen met antieken eenvoud en bewonderens- waardige koelbloedigheid den dood getrotseerd heeft. De volgende bizonderheden zijn ontleend aan het vMusee des families." Als beambte geplaatst op het telegraaf-bureau te Pithiviers, werd mej. Dodu na het begin van den oorlog belast met een buitengewouen nacht- en dagdienst en het bestuur vertrouwde aan hare onvermoeide werkzaamheid den dienst der militaire observatie toe. Zoolang het kanon in de verte bulderde, nam zij, hoe moeilijk de haar opgedragen taak ook was, geen uur rust; alleen met haar moeder, leefde en waakte zij ouafgebroken naast haar toestel. Doch wat beteekende die vermoeienis in vergelijking met de gevaren, die haarwaehtten en waaraan zij welgemoed het Iioofd bood? Na de Fransche nederlagen drong het Pruisische heir meer en meer op; den 20 September 1870 vertoonden Pruisische verkenners zich in Pithiviers. Als jong meisje en eenige steun harer moeder zou mej. Dodu zeker te verontschuldigen zijn ge- - weest, wanneer zij haren door den vijand bedreig- den post had verlaten. Zij dacht daar zelfs niet aanzij seinde naar Tours aan de nationale ver- dediging het bericht van wat er voorviel. Den volgenden dag had zij, verwittigd van de op handen zijnde nadering van een escadron uhlanen, den tijd een telegram naar Orleans te zenden, haar toestel uit elkander te nemen en den electrischen zuil er van te verbergen. Maar in dien tusschentijd hadden de Pruisen het telegraaf-bureau omsiugeld en het scheen onvermijdelijk, dat, wanneer zij het gebouw doorzochten, het Morsetoestel door hen ge vonden zou worden. Weldra had onze heldin een kloek besluit genomen; zij wierp een mantel om en, haren schat daaronder verborgen houdende, was zij gelukkig genoeg den verschillenden gestelden wachtposten voorbij te komen, zonder geinspecteerd te worden. Twee dagen later hadden de uhlanen zich verwijderd en de herstelde telegraaf van Pi thiviers werkte opnieuw. Den 27 September kwam Prins Albert van Pruisen in het stadje. Mejuffrouw Dodu wilde deze belangrijke tijding naar Orleans seinen; zij deed het en nam daarna, in eenige minuten, au- dermaal haar toestel uiteen. Doch toen zij wilde heengaan en het den vijand onttrekken, vond zij de deur streng bewaakt. Een enkele uit weg bleef over: tusschen het telegraaf-bureau en de stads- school was een put; zij klom op den rand daarvan en sprong er met levensgevaar af. Dank zij harer koelbloedigheid, was zij andermaal niet beroofd geworden van het wapen, dat zij in den dienst van haar vaderland wilde bezigen. Nauwelijks was Juliette ontsnapt of de Pruisen doorsnuft'elden haar kantoordaar niet ontdekkende wat zij er hoopten te vinden, sneden zij den draad af, die naar het station leidde, doch verzuimden, dat ook dien te doen, welke verbiuding gaf met Orleans. Van dat oogenblik af deelde het onverschrokken meisje aan die stad elken nacht de berichten mede van al wat te Pithiviers en in zijne omstreken voorviel. Maar Orleans werd door de Pruisen bezet. Meende mejuff. Dodu genoeg voor haar vaderland gedaan, genoeg haar leven gewaagd te hebben? Neen: door een vertrouwd, aan haar ondergeschikt be ambte Parceval genaamddoet zij een draad spannen, die over Baumela-Rolande Pithiviers met Montirgis verbindt, en brengt alle belangrijke tijdingen aan het Fransche leger over. Pithiviers wordt opnieuw door de Franschen bezet. Zij zijn ten getale van 15000, onder bevel van den generaal Aurelles de Paladine. Sedert 3 dagen waren zij er in rust, toen te 11 uren des avonds mejuff. Dodu den Generaal aankondigde, dat het leger van Prins Frederik Karel op het punt was

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2