A1 g' e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor ZeeuwschVlaanderen. No. 18(54. Woensdag 28 iYlaart 1883. m m m Binnenland. 23° Jaargang ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0 40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot hot plaatsen van 500 regels en meer uer jaar, tot veel vermiaderden prijs. »il bliid verwchljnt Kinwdag- cn Vrljrfngavond bij deu nil sever J. K. G. U II O IV T te Ter Ncuzcn. lr*<)litieli Overzicht. l)e berichten uit Rusland omtrent nieuwe boos- aardige plannen der nihilisten nemen toe naarmate bet voor de kroning van den Czaar bepaalde tijdstip nadert. Een bericht meldt, dat de be- stuurder van Moskou een brief ontving, waarin gezegd werd, dat de kroning niet kon plaats hebben, voordat de Keizer een grondwet heeft toe- gestaan. Men zou, om de plechtigheid te beletten, desnoods het geheele Kremlin te Moskou met alle genoodigde vorsten en afgezanten in de luclit laten vliegen. In het Kremlin, dat men tot dusver nog, voorzien van een bizondere vergunning, be- zichtigen mocht, wordt dan ook verder niemand toegelaten. In goed onderrichte kringen lioort men zelfs het vermoeden uiten, dat de kroning van den Czaar, in weerwil van de reeds vergevorderde en hoogst kostbare toebereidselen, nogmaals eenigen tijd zal worden uitgesteld. De politie zit echter harerzijds niet stil. De inhechtenisneming van personen te St. Petersburg, verdacht van nihilisme, blijven aanhouden. Behalve de inhechtenis genomen hoofdofficieren te Tiflis, Odessa en Memel heeft de politie ook een aantal leerlingen der officieren- school en bedienden van het bestuur der spoorwegen in hechtenis doeu nemen. Twee officieren, Filip Pomanotf en Anieskieff, hebben reeds schuld bekend. hvenzoo zijn bij de kweekelingen der hoogeschool voor het boschwezen huiszoekingen gedaan en eeffigen hunner in hechtenis genomen. Te St. Pe tersburg werd eene nieuwe bewaarplaats van dynamiet ontdekt. Men spreekt daar ter etede van de ^nhouding van iemand, die bij een werktuigkun dige zeer geheimzinnig een vreemd samengesteld werktuig bestelde en weigert daaromtrent eenige inlichtingen te geven. Opgeschrikt door al de akeligheden van den laatsten tijd te St. Petersburg, is de Keizer met zijn huisgeziu weder naar hetsombere slot Gatschina teruggekeerd. Uit Frankrijk wordt gemeld, dat wellicht in verband met dit alles en ongetwijfeld met het oog op de omwentelingsbeweging, die zich bijna gelijk- tijdig in verschillende deelen van Europa openbaart, een toenadering tusschen de regeeringen te be- speuren valt ten opzichte van het denkbeeld om gemeenschappelijke verdedigings-maatregelen te be- ramen. Men houdt daar in staatkundige kringen de vereeniging der „Zwarte Hand" in Spanje, de anarchisten in Frankrijk, de nihilisten in Rusland, de Fenians en ,/onoverwinnelijken" in Ierland, alien voor uitingen van denzelfden geest van een gemeenschappelijk streven, dat alleen door gemeen- schappelijke maatregelen van tegenweer bedwongen zal kunnen worden. Tegelijkertijd zou men, door diep ingrijpende hervormiugsmaatregelen, de oorzaken van het algemeene kwaad trachten weg te nemen, althans te neutraliseeren. Overigens is het nieuws uit Frank rijk, nu de Kamers met verlof zijn, uiterst schaars. FEUILLETON. DE ADELBORST. (Slot.) ,/Lord!" riep Wilkens tegen zijn kameraad. ,/ZooP" antwoordde Filkins, „hnd ik hem maar een schoon hemd geleend //Had ik het ook maar gedaan!" antwoordde VVilkins. „Doch laat dat maar blauw blauw. Niemand zal kunnen ontkennen dat hij mijn cham- bree—kameraad is geweest." In dat denkbeeld lag wel eenige troost en de kaaskooperszoon uit Tooleystreet liep met vaster en trotscher schreden dan ooit over het dek. Wij willen geen papier verslijten met het over- brengen van de uitroepen van verbazing, de geluk- wcnschen, de bewcringen van vriendschap en de dienstaanbiedingen, die nu volgden. Iedereen be- merkte in een oogenblik, dat het gelaat van Lord Miltontower iets aristocratisch had, wat onzicht- baar was geweest op het gezicht van adelborst Elmsford. Iedereen moest bekennen, dat men wel blind had moeten wezen, als men zooveel klaar- blijkelijke verdienstelijkheid niet had bemerkt, hoewel zij verborgen was geweest. De lezer kan er zeker van wezen, dat Sir Hildebrand met geen woord meer repte van den zakdoek, die voor hemd had moeten dienen. Hij liet zijn kamer- dienaar komen en dezen gaf hij bevel, dat de kleedkamer en het toilet van den kapitein voortaan In Engeland is de volksvertegenwoordiging ook met verlof gegaan, het lagerhuis tot 29 dezer, het hoogerliuis tot 3 April. In Londen blijft men natuurlijk voortdurend zeer ongerust omtrent booze plannen der Fenians en lietgeen de laatste dagen geschied is, toont dat er voor die onrust wel reden bestaat. Thans verneemt men weder dat er te Kings Cross, een der voorsteden, twee vaten met buskruit gevonden zijn in de onmiddelijke nabijheid van den gashouder der gasfabriek aldanr. De te Londen verschijnende St. James Gazette bevat de mededeeling, dat Aubyn's, afgevaardigde voor Hel- ston, een ongeteekenden, waarschijnlijk door een vrouw geschreven brief heeft ontvangen, waarin hij gewaarschuwd wordt om afwezig te blijven bij de hervatting der werkzaamheden van de volks vertegenwoordiging na Paschen, omdat het Iersche moordverbond besloten heeft om bij die gelegenheid het parlementsgebouw in de lucht te doen springen. Ook Gladstone wordt het voornemen toegeschreven alle regeeringen uit te noodigen, om zich te ver- staan over gemeenschappelijke beveiligings-maat- regelen tegeu de aanslagen der nihilisten en andere maatschappelijke omwentelings—mannen van alle landen en over het vaststellen van algemeene buitenlandsche wettelijke bepalingen tegen de mannen van het dynamiet. Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk zouden reeds met het beginsel van een statenbond tegen de omwenteling hunne in- stemming hebben betuigd. Voorzeker behoeveu deze geruchten nadere bevestiging, maar ook liggen vele mijlen tusschen zeggen en doen. Koningin ictoria is van de trappen gevallen en houdt van schrik haar kamer. l it Duitschland wordt bericht, dat de Marine- Minister \on Stosch toch afgetreden is. Hij be- hoorde niet tot Bismarck's vrienden, maar stond wegens zijn groote verdiensten hoog aangeschreven bij den Keizer en den Kroonprins. Desniettegen- staande is hij toch gevallen, doordien hij had ingestemd met den eveneens afgetreden Minister van Oorlog, generaal Kameke, in de kwestie der betaling van gemeentelijke belasting door de offi cieren van hunne bizondere eigendommen en in- komsten en van de houdenbelasting. Het is niet onmogelijk dat Bismarck hem ook daarmede bij den Keizer ten val heeft gebracht. De Keizer vierde zijn 86n verjaardag. De oude beer was in T begin der week wat verkouden en bleef in liuis. Den dag voor zijn verjaardag was hij echter weder beter en als gewoonlijk nam hij dien dag met zijn geheele gezin aan de viering van het avondmaal deel. HII. MM. zullen, naar wij vernemen, op IID. reis naar Londen, op 3 April a. s., ook Prinses ter beschikking van den jongen Lord moesten wezen. Maar Horatius bekreunde zich niet over al deze attenties. Zijn vader, die nu graaf van Arrowfield was geworden, had natuurlijk niet vergeten aan zijn zoon alles te sturen, wat dezen noodig kon wezen voor het ophouden van zijn nieuwe waardig- lieid. De twee kisten van welke wij reeds hebben gesproken, waren aan het adres van Horatius en zij bevatteden, behalve de groote en de kleine monteering van zijn nieuwen graad, een volledig stel linnengoed van allerlei soort. Toen de kapitein den brievenzak opende, vond hij twee brieven voor Horatius, welke hij dezen onmiddelijk ter hand stelde. De kapitein zeide tevens,/Gaat maar naar mijn tweede kajuit, mijn waarde Lord. Daar zult gij uw brieven op uw gemak kunnen lezen, daar zal niemand u komen storen of lastig vallen." Sir Hildebrand opende zelf de deur van de tweede kajuit; hij gaf Horatius nog een fermen handdruk en onze held was alleen. Hij was zoo verward in zijn gedachten, dat hij gedurende eenige oogenblikken niets anders kon doen dan rondwandelen in de kajuit. Hij had den arief van zijn vader in de hand. Er zat een buiten- gewoon groot lak op, dat den afdruk van een gravenkroon droeg. Onwillekeurig begon Horatius weer aan Lady Isabella Montevue te denken, want de verbazende verrassing, die hem juist was over- tomen, had uit zijn hart de liefde niet kunnen verbannen. Horatius gevoelde ook eenige spijt W ilhelmine medenemen en verder vergezeld worden door Zr. Ms. adjudant-generaal, vice-admiraal Jhr. Van Capellen, van den adjudant particulier secretaris kolonel graaf Dumonceau en van den ordonnance-officier luitenant De Ranitz. Het raderstoomschip le kl. Valk, liggende op 's Rijkswerf te Willemsoord, werd Vrijdag jl. in dienst gesteld, onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes, adjudant des Konings in buitengewonen dienst. Het zal in den loop dezer week naar Vlissingen vertrekken, om het vorstelijk gezin van daar naar Engeland over te voeren Het stoomschip Batavia, voor rckening der Rotterdamsche Lloyd op de werf der Kon.- Maat- schappij De Schelde te Vlissingen in aanbouw, zal op 7 April ten 3 ure worden te water gelaten. Uit Yerseke wordt gemeld, dat het koude weder van den laatsten tijd gunstig schijnt te werken op den oesterhandelde verzending naar het buiten- land is sterk toegenomen, en men verwacht dat binnen 14 dagen de voorraad leverbare oesters geheel uitverkocht zal zijn. Naar bericht wordt heeft ook de heer Gleich- mau de opdracht tot vorming van een kabinet weder nedergelegd. De arts, mej. dr. A. H. Jacobs, heeft den gemeenteraad van Amsterdam verzocht haar op de lijst der kiezers te brengen en daardoor het oude vraagstuk weder te berde gebracht: heeft volgens de Nederlandsche wet de vrouw kiesrecht? De Raad heeft ontkennend geantwoord, op voor- stel van den burgemeester, die aanvoerde, dat de vrouw volgens den geest onzer staatswetten geen kiesrecht heeft, als niet in het voile bezit van burgerlijke en burgerschapsrechten, daar zij bijv. geen voogdes kan zijn over andere dan hare eigen kinderen. De laatste reden is, meent het Handelsblad, weinig afdoende. Wie jonger is dan 30 jaar mag geen lid der Tweede Kamer zijn; is daarom geen enkel Nederlander onder 30 jaar in het voile bezit zijner burgerschapsrechten Neen, volgens de regelen der wetsuitlegging gelden van vrouwen zoowel als van mannen alle bepalingen, waarbij geen uitzoudering uitdrukkelijk gemaakt wordt (bij de militiewet wordt gesproken van mannelijke ingezetenen) of Tin den aard der zaak ligt. Zulke uitzonderingen bestaan niet bij het kies recht, zoodat de vrouw thans reeds wettelijk stem- recht bezit -als men alleen op de woorden let. Maar de bedoeling is het niet geweest en ook die bedoeling heeft bij wetsuitlegging wat in te brengen vooral bij staatswetten. Mej. Jacobs heeft de letter der wet voor zich toen hij bedacht, dat hij zijn verheffing niet had verdiend, dat hij deze maar aan het toeval was verschuldigd. Maar hij dacht ook, dat Isabella hem dat wel zou vergeven. Hij had geen eigenliefde en ook geen menschenkennis genoeg om te weten, dat zulk een vergiffenis buitengewoon gemakkelijk wordt geschonken. Toen eindelijk zijn ontroering een weinig was bedaard, brak hij den brief van zijn vader open, en hij las het volgende z/Dierbare Zoon, Gedurende al de jaren, die ik in armoede, bijna in ontbering heb moeten doorbrengen, was ik trotsch en gelukkig, omdat ik u mijn zoon mocht noemen. En ik weet zcker, dat ik nu, terwijl ik mij zoo onverwacht met eerbewijzen overladen zie, terwijl mij alle gaven van de fortuin in den schoot worden geworpen, dubbel trotsch en gelukkig met en over u zal kunnen wezen. Uw oom, wijlen de graaf van Arrowfield die mij nooit heeft kunnen bemirnen wegens de ongelukkige voorkeur, welke onze ouders mij boven hem gunden, heeft mij echter altijd moeten achten. Voor zijn dood heeft hij mij nog willen zien en spreken. Gedurende de acht dagen, die ik bij hem doorbracht, heb ik mijn uiterste best gedaan om hem een zachten dood te verschaffen. Ilij betuigde mij, hoe het hem griefde, dat hij niet altijd broederlijk met mij had geleefd, dat hij nooit met mij had omge^aan. De Hemel heeft uw armen oom wreed beproeid. In het korte tijdsverloop van zeven maanden verloor hij zijn twee zoons. Zij I niet den geest der wet, en het Hand, gelooft ook niet den geest der vrouw. Er is voor de vrouwen een zoo runne werkkring weggelegd, ook in het edele en zelfopoffering vorderende vak, waaraan mej Jacobs zich gewijd heeft, dat waarlijk het niet noodig is dat de vrouw zich ook met politiek iulate. De Minister van Oorlog heeft den ingeze tenen van Purmerend, die hem hadden verzocht om het vervoer van buskruit naar den Helder voortaan niet te doen geschieden langs het Noord- Ilollandsch kanaal, doen antwoorden, dat „om aan linn verlangen zooveel mogelijk tegemoet te komen ile onder het Departement van Oorlog ressorteerende autoritciten, die met de verzending van buskruit zijn belast, zijn uitgenoodigd het vervoer van bus kruit naar Helder of van Helder naar elders, over de Zuiderzee te doen geschieden, indien zulks tot geene belangrijke meerdere onkosten aanleiding geeft of daardoor de belangen van den dienst niet worden geschaad." De Amsterdamsche Omnibus—maatschappij keert over 1882 10| pCt. uit. De maatschappij vervoerde in dat jaar 6,070,261 passagiers met abonnements- kaartjes, terwijl 1,773,039 personen voor eene enkele reis en 307,650 voor overstapkaartjes 12£ be- taalden. Op 31 December jl. had de maatschappij 433 paarden in dienst, die per stuk gemiddeld f 293 waard zijn. De vaste eigendommen der maatschappij beslaan samen eene opporvlakte van 1,77,01 H. A. De berginstorting te Geulem (Limb.) heeft grooter omvang gekregen dan aanvankelijk werd vermoed. Mergelblokken als huizen zijn ingestort en hebben in hun val boomen en heesters mede- gesleept. Ook stallen en kelders, in de rots uitge- liouwen, zijn onder het puin bedolven. Gelukkig echter zijn geene persoonlijke orgevallen te betreuren en heeft behalve eene koe geen levend wezen daarbij het leven verloren. Een oogenblik geraakte de burgemeester der gemeente, die dadelijk ter plaatse tegenwoordig was, bij een nieuwe instorting van den berg tusschen het puin beklemd, docli hij werd spoedig uit zijne positie bevrijd en bleef ongedeerd. Men spreekt er thans van om de stukken rots, die nog dreigen te vallen, door dynamiet te laten springen. In de Staats-Ct. is opgenomeu eene uitvoe- rige tabel, betreffende het verkeer en de opbreugst van de onderseheiden kantoren van den rijkstele- graaf over het jaar 1882. De geheele opbrengst was f 1,045,709,25. Het aantal gewisselde te- - legrammen was 5,373,909; in dit bedrag zijn de binnenlandsche telegammen tweemaal (verzending en ontvang) begrepenzoodat die eenmaal moeten worden afgetrokken, waarna het totaal der wer- kelijk behandeldeTelegrammen 3,364,612 bedraagt. werden hem door den dood ontrukt, De oudste stierf aan kwade koortsen; de jongste sneuvelde in Spanje. Het verbaast mij geenszins dat hij deze dubbelen slag niet heeft kunnen overleven, en het verdriet heeft hem ook grafwaarts gesleept. Hij laat drie meisjes na, die nu weezen zijn. Gij hebt ze nog nooit gezien, eD daarom weet gij misschien nog niet eens hoe zij heeten. Yoor ons zal het echter een plicht zijn, dat wij voor uw ongelukkige uichten zoo goed mogelijk zorgen. Na den dood van mijn broeder heeft men mij reeds een plaats in het ministerie aangeboden, en ik heb na eenige dagen beraads toegegeveu. Men beweert, dat mijn stroef en onbuigzaam karakter in het kabinet beter naar waarde geschat zal worden dan aan de balie. Ik geloof zelf ook, dat ik er nuttiger kan wezen. En toch heb ik nog eenige twijfelingen, maar wij zullen zien, wat de toekomst zal geven. Wat u aangaat, waarde Horatius, ik verlang, dat gij bij de marine blijft tot het einde van deu oorlog. Het is rechtvaardig, dat gij zoo handelt, en zulk een gedrag zal eervol wezen. Daarna hunt gij dan, omdat u andere plichteu wachten, dewijl gij alleen erfgenaam zijt van uitgestrekte goederen, omdat gij daarenboven nog andere studien moet maken, die u op uw beurt in staat moeten stellen tot het vervullen van uw rol als Staats- man, den zeedienst verlaten om een nieuwe loop- baan te beginnen. TER VEIZEY.M'HE (0IR1YT. 4) 7

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1