Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. uitstorten van petroleum zou teweeg brengen. Met goedkeuring van den schipper werd bet middel toegepast eu gaandeweg omstreeks twee liter petro leum uitgegoten. De uitkomst was verrassend; de petroleum verspreidde zicb over bet water en had daarop eenen bedarenden invloed, zoodat de boot gemakkelijk kon bestuurd en zonder veel inspanuing over de plaatsen, waar gewoonlijk de hevigste branding heerscht, kon heengeroeid worden. Mocht het middel bij nadere, nauwkeuriger proef- neming blijken aan de verwachting te beantwoorden, dan zou inisschien door het aanbrengen, onder den voor- en achtersteven der reddiugbooten, van blikken bakken, die door nauwe buizen gemeenschap met het water hadden en door een kraantje konden gesloten worden, eenige meerdere zekerheid kunnen verkregen worden, om in noodzijnde schepen, bij hooge zeeen en hevige brandingen te kunnen bereiken. Zaterdagmorgen te ougeveer vijf uren werd te Amsterdam en volgens nadere berichten ook elders, als in Haarlem, de Zaanstreek, Alphen enz. een hevige schok gevoeld, die menigeen de ramp van Muiden voor den geest riep en onmiddelijk aan een buskruitontploffing denken deed. Toevalligerwijze was Yrijdag een kruitschip van Muiden naar IJmuiden vertrokken, vandaar, dat men algemeen hoorde verhalen, dat dit in de lucht zou gesprongen zijn. Het is gebleken, dat dit volkomen ouwaar is, even als andere geruchten onwaar gebleken zijn. Men meent het verschijnsel te moeten toeschrijven aan een hier hoogst zelden voorkomende aardbeving, en wel eene in de richting van N.O. naar Z.W. In menige woning werden de gevolgen daarvan waargenomen. Yelen werden uit hun zoete nncht- rust opgeschrikt door verdachte bewegingen, welke het ledikant aannam; elders bleven pendules stil- staan, rinkelden de ruiten of braken ze. Het Handelsblad ontving den volgenden brief: Weledele Heer Daar Het U Zeker Niet onverschillig zal zijn, om te verneeme waar Er zich schokke van Aard beving of iets anders wat ik niet weet Hebbe vertoond Zoo Moet Ik u zegge Ik Een vreeselijke Yacht heb Doorgebraeht. Ik wier wakker met klokslag vijf uur En een Minuut of Tien daarover kwam Er Eeu Schok onder Mijn Ledikant die twee Kussens van het Ledikant worpen, ik riep In Mijn Eige o God wat zal Mij Gebeure Eu zag niets om mij heen. Eu Een paar Minute daar na begonne Mijn Raame te Schudde. Ik wist niet wat Ik Moest Denke tot in de Hemel van Mijn Ledikant gevoelde ik De geweldige schok. TER \EIZE\20 Maart. In den oever voor Ter Neuzen heeft aan de westzijde eene afschuiving plaats gehad. Meer dan 7000 M2. oever is in de diepte verdwenen en hiermede eenige oude oeverwerken. Het jaar 1883 is in ons land eeu volledig verkiezingsjaar. Op 8 Mei moet overal worden gestemd voor de helft der Provinciale Staten, en die Staten hebben in liun zomervergadering van Juli te voorzien in de periodieke aftreding van een derde gedeelte der Eerste Kamer. Op 12 Juli vallen de verkiezingen voor de helft der Tweede Kamer, en op 17 Juli moet een derde gedeelte van de gemeenteraden worden vernieuwd. De ondermachinist van de Engelsche stoom- boot Ralph Creyke, varende van Gent op Goole, is Zaterdagavond in eerstgenoemde plaats omstreeks 8 uur, plotseliug overleden, terwijl hij bezig was met een pijp te rooken, en hoegenaamd geene on- gesteldheid gevoelde. Zijn lijk is medegevoerd naar Engeland. De ongelukkige laat eene weduwe met 6 minderjarige kinderen achter. Axel, 17 Maart. Ileden heeft zich alhier eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren A. W. \Yisse en C. P. Minjon, onderwijzers aan de open- men het doet. Hij stond verlegen te blozen toen Sir Hildebrand hem vroeg of hij den tijd had gehad voor de redding van al ziju linnengoed, voor men zijn brik in brand had gestoken. De kapitein ging voort//Ik zie dat uw liemd van een buitengewoon fijn weefsel is. Maar ik zou er u gaarne een zien dragen zooals mijne officieren en ik ze hebben." Nadat de kapiteiu Horatius door dit vagevuur had gejaagd, gaf hij een teeken, dat de jonge adelborst kon heengaan en hij zeide, terwijl hij zich omdraaide: //Deze jonkman bevalt mij goed. Hij is flink gebouwd en hij ziet er lang niet dom uit. Ik zou hem wel eens beleefd willen belian- delen. Zijn vinding van een gewaand liemd be- wonder ik ten hoogste. Weet gij iets aangaande zijn familie?" //In het geheel niets. Zijn familie schijnt niet veel bizouders, oindat hij er nooit over spreekt. Wilkins eet met hem aan een tafel en zegt dat hij heel arm is en dat zij in alledaagsche manier van spreken bewijst, dat liij nooit in goede gezel- schappen is geweest. Alles, wat ik dienaangaande over hem heb hooren zeggen, is zoo ongunstig, dat wij hem zelfs nog nooit aan onze tafel hebben durven vragen. Op de kleinere schepen van onze marine is men niet zeer kieskeurig in de keuze van officieren." z/En men heeft ongelijk, mijnheer Dix. Wat mijnheer Elmsford aangaat, deze heeft zeker het voorkomen van een welopgevoed jongmensch van bare lagere school in deze gemeente, met het doel gelden in te zamelen ten voordeele van de nagelaten weduwen en weezen van de verongelukte visschers te Moddergat. Wij hopen dat ruime giften hunne edele pogin- gen zullen steunen. ft Is te begrijpen dat elke gift, hoe klein ook en van welke plaats zij komen moge, in dankbaarheid wordt aangenomen. Ilonteiiisse, 17 Maart. Op den 1 Januari dezes jaars bedroeg het getal in deze gemeente zich bevindende kinderen, die geboren zijn in een der jaren 1871 tot 1876, 697'tegen 707 op 1 Januari 1882; dat der schoolgaande kinderen 659 tegen 649 en dat der niet schoolgaaudeii 38 tegen 58 op 1 Januari 1882. Bij publicatie is ter kennis der ingezetenen gebracht, dat voortaau slechts eenmaal per jaar nieuwe leerlingen op de scholen dezer gemeente zullen worden toegelaten en wel in de week volgende op de Paaschvacantiealsmede, dat alsdan geene andere zullen worden toegelaten, dan die den vollen ouderdom van v ij f jaren hebben bereikt en, zoo als reeds vroeger en elders is voorgeschreven, eeu bewijs medebrengen, dat zij met goed gevolg ge- vaccineerd zijn of natuurlijke pokken hebben gehad. RECHTSZAKEN. Arroudissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Maart de volgende vonnissen uitgesproken J. K., arbeider te Ter Neuzen, is wegens een- voudige diefstal veroordeeld tot 8 dagen cellulaire gevangenisstraf. J. E. AY., kosthui-houder te Sas van Gent, is wegens overtrading der drankwet veroord. tot f 3 boete of 1 dag gevangenisstraf. L. E. A., arbeider te Sas van Gent, is wegens hoon veroord. tot 8 boete of 3 dagen ge vangenisstraf. B. de B., arbeider te Koewacht, is wegens moed- willige mishandeling veroord. tot 15 dagen cellu laire gevangenisstraf en 8 boete of 1 dag celstraf. J. de R., arbeidster te Hontenisse, is wegens eenvoudige diefstal en laster veroord. tot 1 maand cellulaire gevangenisstraf. In de gemeente Heino heerscht op geweldige wij ze een varkensziekte, die vooral in de buurt A eldhoek meest alle varkens heeft opgeruimd. De ziekte openbaart zich door gebrek aan eetlust eu enkele uren later sterven de dieren en worden dadelijk bontkleurig. Die door den veearts worden genezen, blijven toch kwijnen en de meesten ster ven later evenwel. Door de bemoeiingen van den heer U. de Jong te Leeuwen, is een nuttige inrichting tot stand ge- komen, namelijk een onderlinge verzekeriug tegen verlies van melkvee. Ruim honderd deelnemers traden aanvankelijk toe. Gisteren 19 Maart heeft do behandeling in de zooveel geruchtinakende zaak Peltzer-Bernays voor het Belgische hof van cassatie te Brussel een aan- vang genomen. Zooals altijd waren daar veel nieuwsgierigen toe- gesneld, die meenden, dat de eischers in verbreking zelven voor het Hof moesten verschijnen. De Raadsheer Easier deed verslag. Het verslag is geeindigd door de lezing der middelen door de verdediging aangevoerd om de vernietiging van het doodvonnis van 22 December 11. te verkrijgen, ten getalle van vijftien door de eischers ingebracht. Hij zegt ook dat een verdediging door de raad- gevers der eischers is neergelegd. goeden huize, lioewel hij nu juist erg verlegen schijnt. Heeft hij brieven van aanbeveling gehad „Geen enkelen, Sir Hildebrand." z/Dat spijt mij. Anders had ik hem eens aan mijn tafel willen vragen. Maar wij moeten voor- zichtig zijn, mijnheer Dix. En hoe kwijt hij zich van zijn plicht?" z/Uitmuntend, kapitein." z/Dan zal hij morgen ook aan mijn tafel eten En dan kan hij zijn hoofd nog eens breken met de. kwestie, hoe hij zich een presentabel voorkomen zal geven." x De verschillende afdeelingen passeerden de revue alle rapporten waren aan den kapitein gemaakt en alle officieren, behalve de kapitein en Dix, hadden den spot gedreven met den adelborst van de brik, die een zakdoek voor hemd gebruikte. Toch was Horatius Elmsford op dat oogenblik niet het eenige onderwerp van de algemeene be- langstelling. Een uur geleden had een Engelsch fregat in het gezicht van de vloot een bijlegger ge maakt. De admiraal had een signaal gegeven, dat iedere kapitein een boot moest sturen naar dat fregat, hetwelk brieven uit Engeland aanbracht en Sir Hildebrand had zijn kotter met zes roeiriemen uit- gestuurd. Juist toen hij zijn scheepsvolk weg wilde sturen, kwam de kotter terug met eeu zak brieven, twee kisten en een pak aan het adres van den kapitein, met het grootzegel van de admiraliteit. De brieven en de kisten werden, volgens gebruik, naar de kajuit van den kapitein gebracht, maar De verdediging heeft veel hoop op cassatie van het vonnis en bouwt vooral op de aannemingvau het tiende middel, een getuige ten laste gehoord zonder eed afgelegd te hebben, dat inderdaad zeer ingenieus is gevonden. Wat de beiile gedetineer- den aangaat, zij hebben, naar het schijnt, hunne vroegere opgeruimdheid en hun vertrouwen weer- gevonden. De zaak wordt heden voortgezet. De dag van Zondag 11. (Communedag jaar XII) is in Frankrijk boven verwachting rustig afgeioopen. Alleen te Raubaix werd de orde een oogenblik gestoord, Uitvoerig wordt de stemming van Parijs en der voornaamste steden geschetst. Het maakt den indruk, dat de energie, die Eerry heeft ontwikkeld de gewenschte uitwerking heeft gehad. Het verbod van sameuscholingen, onder bedrei- ging, dat wie daaraan niet gehoorzaamde, onmid delijk zou worden gearresteerd, ook al maakte hij zich aan niets anders schuldig, behoefde niet eens te worden toegepast. Sterke afdeelingen kavallerie en infanterie waren met de politie gereed het Camp de Mars om als na drie roffels de waarschmving van een commissaris van politie geen gehoor vond de geheele groep ongehoorzamen te omsingelen en gevangen te nemen. Doch nergens is de hulp der militaire macht noodig geweest om de herhaling te voorkomen van de straattooneelen, die zooveel bezorgheid had- deu gewekt. fe AYaerschoot nabij Gent is het volgende gebeurd. De gebroeders Buysse, grijsaards van 71 en 73 jaar, bewoonden te zamen een klein huis. De oudste, Dominicus, was sedert eenige dagen ziekelijk. Zaterdag ten 5 ure's avonds, terwijl zijn breeder in de buurt brood was gaan halen, is Dominicus Buysse van zijn bankje in den haard gevallen en had do kraclit niet om op te staan. Toen zijn breeder terug kwam was Dominicus reeds een lijk en geheel aan de liukerzijde verbrand. Donderdagavond heerschte te Londen een groote paniek tengevolge van twee, kort achter elkander volgende ontploffingen. De eerste, van minder beteekenis, greep plaats in de bureaux van de Times, maar de tweede was van veel bedenke- lijker aard. Zij had plaats omstreeks 9 uur in de kantoren van den Government Local Board in de Oharlesstreet te Westminster. De oorzaak is nog onbekend, maar algemeen vermoedt men dat door Eenians in het sousterrain dynamiet gelegd is om het gebouw te vernielen. De aangerichte schade is te groot om aan eene gasontploffing te kunnen denken. In geheel Westminster was de knal hoorbaar en de schok voelbaar. In een verren omtrek zijn duizenden glasruiten verbrijzeld. In het Lagerhuis voerde Gourley het woord, toen de ontploffing plaats greep welke het parlementsgebouw op zijne grondvesten deed schudden; hij hield terstond op met spreken en alle aanwezigen stormden naar buiten, waar de politie reeds de Oharlesstreet en de belendende straten afzette. Het is een wonder dat niemand gekwetst is, daar groote steenen en brokken puin weggesliugerd werden. Sir AAftlliam Harcourt heeit terstond met de hoofden der politie beraadslaagd en veiligheidsmaatregelen doen nemen. Tot dusver is nog niemand gearresteerd, maar het onderzoek der justitie wordt ijverig voortgezet. Baron Coppeus de Eontenay, attache bij de Belgische legatie is aan het Station du Nord te Parijs op een brutale wijze bestolen geworden. Hij kwam met den train van Rijssel aan en hield een valies in de hand, waarin zich verscheidene ju- weelen bevonden. Ten einde zijn bagagebriefje te halen en het aan den conducteur van een der om- nibussen ter hand te stellen had hij zijn valiesje in het rijtuig gezet. Twee minuten later was hij terug en had een gauwdief den tijd gehad met de kostbaarheden te verdwijnen. De justitie doet onderzoek. het pak van de admiraliteit werd hem onmiddelijk ter hand gesteld. Sir Hildebrand verbrak de zegels. Er waren verscheiden brieven in, die hij achtereen- volgens las. Allen keken hem aan, behalve Hora tius, die geen belang stelde in dat wat rond hem voorviel. Hij was in een hoek van de achterplecht onder den wind gaan staan, zoover mogelijk van de anderen, waar hij met ongeduld het oogenblik afwachtte, dat hij zich in een afgelegen, eenzaam hoekje van het schip zou mogen gaan verbergen. De laatste brief, dien de kapitein las, scheen hem ten hoogste te verbazen. Deze brief viel uit zijn handen en hij bukte zich om dien op te rapen voor dat iemaud tijd had gehad hem die moeite te spa- ren. Hij las de brief nogmaals en rond zijn lippen zweefde een tevreden spotlach. Nu ging hij naar den scheepskant onder den wind, terwijl alle officieren in een gelid giugen staan om hem voorbij te laten. Ilij naderde Horatius, dien hij verbaasd aanstaarde. Hij greep diens beide handen, welke hij zoo krachtig drukte, alsof hij aan een pomp werkte en riep eindelijk tot groote verwondering van den jonk man: //Mijn waarde Lord Miltontower, ik wensch u weugd en voorspoed!" Daarna bracht hij Horatius, dien hij bij de hand bleef houden, naar de officieren en hij zeide//Heeren, ik heb het ge- noegen, u mijn vriend Lord Miltontower voor te stellen. Hij is derde luitenant van dit schip, ter vervanging van mijnheer Westal, die tot tweeden luitenant benoemd is op de Grandeur." (Slot volgt.) Op 31 December 1881 waren hier te lande 106 vrouwen in apotheken werkzaam, hetzij als apothe- kersbediende, hetzij als leerling—apotheker. De kassier P. J. Bredius, firma Becquer Co., te Bergen op Zoom, sedert eenige wekcn voort vluchtig, is op 20 dezer gedagvaard voor de arrondissements- rechtbank te Breda. In den nacht van gisteren sprong in de suikerfabriek aan de Van Noort-kade te Amsterdam een machinedeel, tengevolge waarvan een werkman de beide beenen werden verbrijzeld. Te Overlangel, bij Grave, is een jongeling, de broodwinner voor het talrijk gezin eener weduwe, tusschen zijne kar en eeu muur beklemd geraakt, waardoor hij, deerlijk gewond en gekneusd, voor dood werd weggedrageu. De leden der failliete kassiersfirma Jan en Jacob AYolters, te Vcnlo, zijn Yrijdag jl. gearresteerd eu aan de justitie over- geleverd. Een vrouw, die Zaterdag in de cellu laire gevangenis te Amsterdam als beklaagde in een strafzaak verhoord werd, stal na afloop der instructie twee parapluies uit de getuigenkamer. In de rijtuigen aldaar van de Rijtuigvereeniging is thans een controleur geplaatst, een vernuftig uitgedacht toestelletje, waardoor het mogelijk is nil te gaan, hoe lang de passagiers van een rijtuig hebben gebruik gemaakt. Een persoon, korte- lings uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam outslagen, heeft zich weder schuldig gemaakt aan het schrijven van brandbrieven en bevindt zich op nieuw in de handen der politie. Zekere S., te Harkema-Opeinde, moet in drift zijne vrouw zoodanig geslagen hebben, dat zij weinige oogen- blikken daarna overleed. Te Antwerpen hadden zich de vorige week ill de St. Jacobskerk twee kerels verscholen onder de banken en zich laten opsluiten, met het doel de kerksieraden te rooven of de offerbussen te ledigen. De suisse bemerkte hen en ze werden aangehouden. Men vond iu hun bezit lucifers, twee waskaarsen en het noodige inbrekersgereedschap. ft AVaren oude kennissen van de justitie. lets nieuws op het tooneelgebied wordt dezer dagen den bezoekers van den schouwburg Van Lier te Amsterdam aangeboden. Een ge- zelschap tocli van 9 dwergen, waarvan de langste 111, de kleinste 90 centimeter lengte heeft, zullen aldaar eenige voorstellingen geven. Blijkens beoordeelingen in Duitsche bladen moeten zij vooral in het komische genre zeer voldoen. Onlangs had er in een onzer steden, vertelt, de Ainst. Ct., een alleraardigst tooneel plaats, welks ontknooping onder de toegesnelde volksmenigte een levendige vroolijkheid verwekte. Esn voorbijgan- ger zag in een zijstraat tot ziju niet geringe ver ilizing een reeds tamelijk bejaard man met groote behoedzaamheid uit het venster der benedenver- dieping op de straat klinnnen en zich ijlings ver- wijderen. AVekte dit reeds achterdocht op bij den voorbij- ganger, de zaak kwam hem nog meer verdacht voor, toen hij bemerkte, dat de onbekende, epijt de heerschende koude, geen schoenen droeg, doch op zijn kousen wegliep. Hij achtte het dus zijn plicht den dief na te ijlen, toen uit de deur van het huis een vrouw te voorschiju trad, die luid- keels riep //Houd hem houd hem Hoewel de vluchteling door dit geroep nog tot grooteren spoed werd aangezet, gelukte het toch verschillende voorbijgangers en andere lieden, die zich bij de vervolging hadden aangesloten, den gewaanden inbre- ker in te halen en vast te grijpeu, Iu weerwil van zijn tegenstribbelen en spijt zijn gefleem Lieve menschen, maakt mij niet ongelukkigsleepte men hem naar de huisdeur terug, waar nog altoos het wij f stond te schreeuwen. Tot niet geringe verbazing van het geleide des gegrepenen, werd deze door de vrouw met de woorden begroet„0 zoo, wou je weer naar de kroeg sluipeu Na lang heen en weder praten bleek het, dat men niet met een inbreker te doen had, maar alleen met een uitbreker, die stil naar de kroeg wou gaan, zonder dat zijn vrouw er iets van merkte. De kinderen van den broodbakker J. V., in het gehucht Neck, te Purmerend, waren eer- gisteravond, terwijl de ouders buitenshuis waren, in de bakkerij gaan spelen. Zij vonden het aardig, de //krullen," die daar voor het stoken van den oven gereed lagen, eens te laten branden. Zij staken er met lucifers de vlam in en het gevolg was, dat het geheele huis weldra in voile vlam stond. De brand bepaalde zich gelukkig tot dat perceel. Persoonlijke ougelukken zijn niet te betreuren. Een verzoek van een tapper te AVormerveer aan het gemeentebestuur, om de aan hem verleeude //vergunning" weder voor een jaar te doen ingaan luidt aldus: wormer Veer 15 Maart 1883. AVaard heer burge Meest er En Sikkertaars vriende- lijk AYouwe ik u ver Zoek om met mijn Vergunning te Moogen door tappen in het verkoop van sterken drank in klijn. (Onderteekening.) Een Duitsch handelsreiziger, de heer M., verloor dezer dagen te Breda zijn portefeuille, waarin, behalve papieren, een belangrijke som was geborgen. Nog had hij zijn schat niet gemist en rustig trad hij in een koffiehuis binuen, toen de politie hem daar reeds kwam zoeken om hem naar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2