Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. WEGEN JN VOETPADEN. No. 1862. Woensdag 21 Maart 1883. Binnenland. 23^ Jaargang. Ligger en Kaart ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgiii f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters vvorden naar plaatsruimte berekend. Men kar. zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Stit bind vmciiiiut ttinsdiU* eu Vrijtliigaioud bij den uitgcTer J. K, <1. D II V IV T te Ter Keiizcn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HOEK brengen ter openbare kennis dat de van de wegen en voetpaden in die gemeente, opgemaakt ingevolge art. 12 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland (Pro- vinciaalblad 85 van 1881), van 22 dezer tot en met 22 April aanstaande voor een ieder ter iuzage zal liggen en geraadpleegd kan worden ten ge- meentehuize op elken werkdag, van des voor- middags 9 tot des namiddags 5 uren, terwijl, gedurende voorscbreven termijn, bij den Gemeeute- raad bezwaren tegen den ligger of de kaart kunnen worden ingebracht. Hoek, 19 Maart 1883. Burgeineester en Wetliouders voornoemd, J. A. YAN BOVEN, Burgeineester. J. DIELEMAN, Secretaris. IPolitiefa: Overzicht. Het jongste verdrag, te Londen door de afge- vaardigden der mogendheden, die het verdrag van Berlijn hebben ouderteekend, tot stand gebracht, en dat ten doel heeft een reglement op de vaart op den Donau vast te stellen en te doen eerbie- digen, teneinde Europa van eene dier gevaarlijke kwesties te verlossen, welke sedert den vrede van Berlijn hangende zijn gebleven eu steeds een aan- leiding kuunen wezeu tot heropening van het Oostersche vraagstuk, wordt, zooals verwaclit werd, niet door Rumenie erkend. Onder laid gejuich heeft de Minister Bratiano in de Rumeensche Kamer verklaard, dat de regeering zich tegen het verdrag van Londen verzetten eu weigeren zal voor Ru menie verbindend te beschouwen bepalingen, welke zonder zijne medewerking zijn vastgesteld. Zooals men weet, had Rumenie reeds bij voorbaat tegen de besluiten der bijeenkomst verzet aangeteekend en zich al zijne rechten voorbehouden, daar zijn vertegeuwoordiger wel aan de beraadslagingen, maar niet aan de stemming heeft mogen deelnemen. Turkije heeft alle handelsverdragen met nageuoeg alle Europeesche landen en de Yereenigde Staten van Noord—Amerika, die in 884 afloopen, op- gezegd. De regeering wil voortaan van alle waren de invoerrechten met 8 a 20 pCt. verlioogen. Eerstdaags zulleu de onderhandelingen begiunen tot bepaling van de bedragen, die Griekenland, Ru menie, Servie, Montenegro, Bulgarije en waarschijn- lijk ook Oostenrijk voor Bosnie en de Herzegowina van de Turksche schuld zullen overnemen, zooals bij het verdrag van Berlijn bepaald is. FBUILLETON. DE ADELBORST. //Mijnheerriep Filkins, terwijl hij zijn langen neus dicht bij Horatius Elmsford bracht. //En dat is voor jouw riep Horatius nogmaals terwijl hij een hevigen vuistslag op dien indringenden neus gaf. Even als vroeger het water uit de rots sprong toen Mozes er met zijn roede op sloeg, zoo liep nu een dubbele bloedstroom uit de neusgaten van Filkins. z/Yoor die beleediging zult ge mij boeten, zoodra wij aan den vasten wal zijn riep Wilkius, terwijl hij een ander hemd aantrok. //In dat geval zult ge beiden meer krijgen dan gij verdieut," antwoordde Emlsford, die nog steeds bezig bleef met het ledigen van zijn kist. ,/SchooierAdelborst van de brikWat zou hij zich klein maken als hij tegenover mijn vader stond I" riep Wilkins. z/Bedelaar zonder hemd!" voegde Filkins erbij. wWat zou hij groote oogen opzetten als hij ons buiten te Pekhain eens mocht zienMuren met klimop behangeneen aloe in een groen geverfd suikervaatje, dat men voor een vaas zou kunnen houdenIk wilde hem er wel eens zien De kleinc verdrietelijkheden des levens zijn ten slotte de onverdraaglijkste. Wij kunnen groote ongelukken en verschrikkelijke rampen met stand- vastigheid verdragen. Als ons land door den vijand In Pruissen werd in de Kamer van afgevaar- digden de kwestie weder ter sprake gebracht, in hoever het billijk is, officieren bij te doen drageu iu de plaatselijke belastingen. Reeds vroeger is daarover veel gesproken en de aftreding van den Minister van Oorlog, Yon Kameke, wordt in verband gebracht met het feit, dat hij zich niet ernstig genoeg verzatte tegen de partijen in de Kamer, die meenen dat officieren, althans naar gelang van hun bizonder vermogen, in de plaatse lijke belastingen behooren bij te dragen. Ditmaal gold het de hondenbelasting, en de conservatieven wenschten met de regeering, bepaald te zien, dat offi cieren die belasting ook wel betalen zouden, doch dat hun deel niet gestort zou worden in staats— of ge- meentekassen, doch in de militaire liefdadigheids- kassen. Men zou op deze wijze het beginsel gehuldigd hebben, dat voor officieren in belasting- zaken een uitzondering behoort gemaakt te worden en dit begeerde de Kamer niet. Met 180 tegen 163 stemmen bepaalde zij, dat de hondenbelasting zonder onderscheid des persoons moet worden op- gebracht door ieder, die zich de weelde van zulk een viervoeter veroorlooft. In Frankrijk heeft de Kamer, met het oog op mogelijke ongeregeldheden, besloten, eerst Dinsdag uiteeu te gaan. De Ministerraad besloot om streug het oog te houden op alle openbare vergaderingen eu alle ophitsingen tot burgeroorlog of moord, die aldaar inochten voorkomen, streng te vervolgen. Aan alle overheden zijn in dit opzicht zeer bepaalde orders ge- zonden. Verder is besloten om, als er samenscholingen plaats hebben, alsdan de gebruikelijke drie aanma- ningen tot het volk te richten, eu ingevnl van verzet de personen in massa in hechtenis te nemen. Inmid- dels blijft men in spanning over hetgeeu de betooging zal opleveren. Men weet niet, of zij den vorm zal aannemeu eeuer groote vergadering op het Champ de Mars of van een optocht langs de boulevards, dan wel van een bezoek aan Pere-Lachaise of aan het Elysee, het verblijf van den president der Re- publiek. Waarschijnlijk zullen de leiders eerst op het laatste oogenblik het wachtwoord daartoe geven. Parijs begint reeds de gevolgen te voelen van de ongeregeldheden der laatste dagen. Ieder vreest voor de naaste toekomst en spaart zijn geld op met het oog op hetgeen er gebeuren kan. Ook verlaten vele vreemde familien de hoofdstad, waar zij voor hun genoegen gekomen waren. De hotels en de kamers worden ledig en de reizigers houden er zich niet langer op dan noodig is. De groote restauraties en de winkels zullen zeer spoedig de dubbele uitwerking voelen van het vertrek en weg- blijven van rijke vreemdelingen. De burgers van Parijs zijn angstig en dientengevolge zeer zuinig geworden. De arbeiders zonder werk zullen dus onvermijdelijk, tengevolge van hun dwaze betoo- gingen, hun lot nog voor geruimen tijd verergerd wordt overstroomd, als onze velden verwoest worden, als ons leven in gevaar is met al de levens van hen, die ons dierbaar zijn, dan gorden wij ons de lendenen als dappere mannen, dan wordt onze houding tier, dan zweeft zelfs een trotsche glimlach rond onze lippen. Ons lichaam moge dan om- komen, maar dat kan ons beste deel, onze ziel, niet onder het juk brengen. Maar als wij in de oogen van onze gelijken laag, bespottelijk, verachte- lijk moeten schijnen, dan is dat als een vergiftigde pijl, die zelfs de fierste harten grieveud doorboort. Horatius Elmsford zou veel liever tegen een goed bediende batterij opgerukt zijn, nu hij op dien morgen zooveel venijnige speldesteken moest ver- duren. Maar hij was toch niet geheel en al onthloot van verdedigingsmiddelen. Gedurende den langen tijd van beproeving waakte bij hem de geest van de liefde. Hij was te trotsch om een ziekte te veinzen, die hem van de revue zou kunnen ont- slaan en toen hij op den bodem van zijn kist kwam werd hij wanhopig, omdat hij er onder een laag lavendel, tusschen twee vellen papier den mooien bnptisten, zeer schoonen keurig gesteven en gestreken zakdoek vond, dien hij lady Isabella had ontnomen. Dit gezicht wekte eerst in hem een meDigte her- inneriugen. Hij zoende dien kostbaren zakdoek wel twintig malen, hij drukte hem met al de ziels- verrukking van een minnaar aan zijn hart en eensklaps schoot er een gedachte door zijn geest. in plaats van verbeterd hebben. In Engeland is iu beide huizen de Transvaal het onderwerp geweest van een breedvoerige be- spreking. In het Hoogerhuis heeft Lord Derby verklaard, dat de Regeering zich bepaald tegen elke gewapende inmenging in de Transvaal zal verzetten, maar dat zij een krachtig vortoog tot de Transvaalsche Regeering zal richten, wegens de onwettige handelingen van personen, die tot hare onderdanen behooren. In het Lagerhuis trad de heer Gorst in het krijt met de reeds door ons medegedeelde verklaring. Zij werd heftig verdedigd en bestredea eu de inlijving van de Transvaal als het eenigste middel voor de rust in Zuid-Afrika aangeprezen. Nadat de Regeering zich hier ook tegen gewapende bemiddeling had verklaard, werd de bespreking gestaakt. Het Lagerhuis heeft ook korte wetten gemaakt met Parnell's voorstel tot wijziging der Iersche landwet. Het werd met groote meerderheid verworpen, nadat Gladstone verklaard had, noch tot herziening der landwet, noch tot wijziging der grondslageu er van te zullen medewerken. Ook achtte hij het oogenblik nog geheel ongeschikt om zich over ondergeschikte punten uit te laten of ondersteuning daar van te belooven. Egan, de penningmeester van het Iersche landverbond, die zich met de kas uit Dublin ver- wijderde, is te New—York aangekomen. Ook Parnell gaat naar Amerika ter bijwoning van een groote vergadering van Ieren te Philadelphia. Namens den Koning is door den Minister van W., H. en N. aan de heeren Ws. van Uije Zoncn te Middelburg tot wederopzeggens vergunning verlcend tot den aanleg en het gebruik van eene eleetrische geleiding tusschen Middelburg en Dom- burg, loopende over Sint—Laurens, Serooskerke en Oostkapelle. Z. M. de Koning heeft het paleis te Amster dam ter beschikking gesteld van den Prins van \Y ales, ter gelegenheid van dieus voorgeuomen bezoek aan de Internationale koloniale tentoonstelliiK'. Met ingang van 1 Mei 1883 is tot directeur van het postkantoor te Bergen op Zoom benoemd W. F. Slegt, thans als zoodanig te Brielle. Onder voorzitterschap van den Commissaris des Konings van Friesland is de prov. commissie geconstitueerd tot leniging der ramp bij het Mod- dergat en Paesens. Er is besloten eene algemeene collecte langs de huizen in geheel Friesland te houden en ook in andere provincien een beroep op den weldadigheidszin van Let Nederlandsche volk te doen. Door de arrondissements-rechtbank te Utrecht is eene tapster veroordeeld tot eene boete van f 10 Het was de liefde, die hem plotseling bezielde. loen was hij niet meer ten prooi aan de wanhoop; in zijn oogen schitterde daarentegen vreugde. llij ontvouwde den zakdoek, dien hij daarna in twee even groote stukken sneed. Terwijl hij de twee gezooinde kanten zorgvuldig voor hield, schoofhij de twee lioeken onder zijn zwarten zijdendas. De twee kanten maakte hij van voren samen vast met een speld, die met een kleinen diamant prijkte. Maar eerst had hij nog eenige plooien in de lengte gelegd opdat de halve zakdoek er juist zou uitzien als de voorkant van een hemd. De twee over- blijvende lioeken bevestigde hij op hun plaats, doordat hij ze met gewone spelden op zijn vuil hemd vast stak. En nadat hij zichzelf vervolgens bekeken had in het spiegeltje, dat alien achtereen- volgens bij hun toilet diende, meende hij tot zijn genoegen, dat men dien dag op de geheele vloot geen witter, fijner, beter gesteven en gestreken hemd zou kunnen zien, als men ten minste niet verder keek dan kraag en voorkant. Maar men kan aan boord zeer weinig in het geheim doen. Aller oogen hadden naar Horatius gestaard, terwijl hij zijn kunstbewerking verrichtte. De meesten keken met verbazing, verscheidenen met bewondering en vier keken er met nijd en kwaadwilligheid. Wilkins en Filkins behoorden tot dit laatste viertal. Vijf minuten vdordetrom sloeg gingen zij naar de achterplecht en een minuut later wisten alien, die op dat dek waren, op welke of gevangenisstraf van drie dagen, wegens het ver- koopen van sterke drank aan kinderen beneden de 16 jaren. Door een dier kinderen was eene kamer bij haar gehuurd, waar zij geregeld met elkander hun borrel gebruikten voor zij naar school gingen Een eenvoudig man zei onlangs eens,Sinds de kranten het weer voorspellen, is het weer be- leedigd en baloorig geworden." T Heeft er tegenwoordig wel al den schijn van zoo beschamend komt de wetenschap met haar weerberichten uit. T Ziet er recht bar uit in de natuur en niet alleen in t A oorden. Ook onder de Zuiderzon, aan de anders zoo warme kusten der Middel- landsche zee, beleeft men ruw weder. In Mar seille kwamen drie menschen door koude om. In Mentone, met haar overheerlijk klimaat, dat's zomers niet te heet, in den winter liefelijk zacht, een ideaal mag heeten, ligt de sneeuw voeten hoog en vriest het 10 graden. Algiers en Tunis onder- vinden hetzelfde, waar de vruchtboomen al hun bloezemknoppen verliezen. Uit Amerika luiden de berichten even ongunstig. Ontzaggelijke ijsbergen drijven in den Atlantischen oceaanvolgens mededeeling van een scheepskapitein telde hij er op zijne reis eenmaal niet minder dan 79. W aardoor deze ijsvelden zoo vroeg uit het liooge Noorden zijn losgeraakt, is met recht een raadsel doch hunne verschijning verklaart zeer zeker het gure weder dat we hier en ver zuidwaarts thans ondervinden. Ook in 1667, juist den 16 Maart, begon het weer hard te vriezen. Ten bewijze deelt de Schied. Ct. het volgende rijmpje uit dien tijd mede In January sestien—hondert seven—en—tsestig Doen Yroort en het Sneuwde seer heftig; Styf ses W eecken stont de Vaert geheel stil, Drie weecken voer men weer geheel na wil Het voornaemste dat hier wort genoteert, Is datter soo veel IJs quam in de Meert. De eerste der 36 olifanten, die het hoofd- gebouw en de beide zijtorens der Tentoonstelling te Amsterdam zullen dragen, is geplaatst. Elk dezer olifanten heeft een hoogte van 7 el en elke poot is 1,80 el dik; het gebouw zal dus wel op pooten staan. Te Zandvoort heeft Zaterdagmiddag de gewone oefening met en de beproeving van de reddingsboot plaats gehad. Met den scherpen zuidwestenwind gingen er vrij hooge zeeen en was de branding op de banken onstuimig. Daardoor kostte het veel inspanning de boot vooruit te krijgen en werd zij meermalen teruggeslagen. Toen kwam een van de bemanning, die waarschijnlijk wel eens iets gelezen of gehoord had van proeven met olie op de golven, op den inval te beproeven wat het slimine wijze Horatius voorzien had in zijn gebrek aan een schoon hemd. De kapitein wreef zich de kin maar even lachend, maar hij wilde dat meesterstuk van kunstvlijt toch zoo gaarne zien, dat hij de troin twee voile minuten vroeger deed roeren dan gewoonlijk. De mariniers, die half gestikt waren door het stuiven van de pijp- aarde, van welke zij zich voor het schoon maken van hun uniform moesten bedienen en wier oogen ver uitpuilden, omdat hun haren, die zij in een staart moesten drageu, zoo dicht bij hun nekken saamgebonden waren, staan onder de wapens, in gelederen op het achterdek. Ieder officier van het schip staat in groote uniform op de achterplecht en het overige van de bemanning komt opzetten, niet haastig en loopend, alsof zich het fluitje van den onder—stuurman had doen hooren, maar met al den betamelijken ernst, die bij de heiligheid van den dag paste. Allen zijn keurig gekleedeu gaan in een dubbel gelid kringsgewijs rond het dek staan. Horatius Elmsford komt met de overige adel- borsten. Hij heeft de naamlijst van zijn divisie in de hand. Allen staren hem aaniedere officier heeft hem wat te zeggen; de kapitein zelfs, Sir Ilildebrand Capsule, spreekt hem voor de eerste maal aan en vraagt hem eenige bizonderheden over de brik aan boord van welke hij heeft gediend. De arme Horatius ziet aller oogen op hem ge- richt; hij hoort overal fluisteren en grinneken en hij kon maar al te goed gissen om welke reden TER Hl/T Willi HIUUVI 3) O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1