Landbouvvherichten. Gemermle berichten. Men meldt uit Zierikzee: Jl. Woensdag benoemde de gemeenteraad tot secretaris der ge meente den heer J. F. van der Lek de Clercq, met 7 van de 13 stemmen, tegeu 4 op den heer Fokker en 2 op den heer J. Legemate. De aanbeveling bestond uit de keeren J. F. van der Lek de Clercq, doctorandus in de rechts- en staatswetenschappeu te Leiden en A. J. F. Fokker, doctor in de rechtswetenschap te Zierikzee. De Oommissaris des Konings in Friesland heeft eenige personen uitgenoodigd, zich met hem tot een commissie te vereenigen, ten einde gemeen- schappelijk werkziam te zijn tot het verzachten van het lot der nagelaten betrekkingen van 83 visschers uit Moddergat en Paesens, die bij den jongsten storm zijn vcrongelukt, en waardoor 50 gezinneu van hun kostwinners zijn beroofd. TER XEUZEX, l(i Maart. De Minister van Financien heeft in de zitting der Eerste Kamer van gisteren medegedeeld, dat Z. M. aan een staatsmau buiten het kabinet de formatie van een nieuw ministerie heeft opgedragen. Omtrent de ministerieele crisis kunnen wij mede- deelen, dat Z. M. de Koning de vorige week den heer Mr. J. Heemskerk Az. heeft belast met het vormen van een Kabinet, maar dat Maandag door hem de opdiacht is neergelegd. Daarop heeft Z. M. den heer 0. van Pees, voorzitter der Tweede Kamer en Minister van Kolanien in het kabinet- Kappevne uitgenoodigd de taak te aanvaarden. De heer Van Pees heeft daaraan gevolg gege- ven. Het is echter onzeker of hij zelf weder als Minister zal optreden. De heer V. rri.ers van der Loelf, die mede voor eeu combiuatie is genojmd, is iu 's Gravenhage teruggekeerd, waar hij aan de couferentie over de beschenning van nij verheidszaken heeft deelgenomeu. Bij de herstemming voor een lid van den ge meenteraad alhier, ter vervangiug van wijlen den 1 eer J. de Jonge, waren van de 258 kiezers 211 opgekomen, tegeu 191 bij de verkiezing op 27 Februari 11. Uitgebracht werden op den heer C. vau der Hoofc 115 en op den heer H. C. E. van IJssel- steiju 96 stemmen, terwijl 3 uitgebrachte stemmen, als bianco ingeleverd, van onwaarde werden verklaard. De heer C. van der Hooft werd dus door het stembureau, als hebbende de meerderheid van de uitgebrachte stemmen, tot lid van den gemeente raad als gekozen verklaard. Woensdag jl. werd alhier aanbcsteed het make a van werken tot verded ging van den oever vau den calamiteusen Nieuwe Neuzenpolder, voor welk werk werden ingeleverd 11 inschrijvingsbil- jetten, als van B. den Exter van den Brink, te Krabbendijke, voor f 10,900; C. de WilJe Az., te Kutendijke, voor 10,780 G. Daane Bolier, te Sliedrccbt, voor f 10,580; vau Poperingh, te Brumisse, voor f 10,575 L. Kanters, te Slie- drec it, voor f 10,450 A. de Jong Dz., te Ter Neuzen, voor f 10,370 J. Tolleuaar, te Ter Neuzen, voor f 10,360 I. van Male, te Breskens, voor f 10,200 V. de Clercq, te Selzaete, voor f 10,199; P. A. van de Velde, tc Ter Neuzen, voor f 10,050 A. Verinorcken, te Honle.iisse, voor f 10,000 D. Tholens, te Hoek, voor f 9960 J. Jansen, te Hoek, voor f 9959 en H. Hage, te Middelburg, voor f 9900. A an den calamiteusen Eendragtpolder is weder eeni oeveraischuiving outstaan. Ongeveer 9000 M3. oever is weggevallen en hiermede een gedeelte van een rijshoold. Do rand van de afschuiving is 40 M. van den dijksteen verwijderd en 1 gt sLchts 50 M. vau de ondcrzeesche oeververdediging af. De heer J. A. T. Krol, predikant bij de FUrvormde gemeente te Kolderveen, heeft bedaukt voor het beroep naar Uithuizerineeden, oostelijk deel. IJzeidijke, 15 Maart. In de op Maandag 11. gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier is met 10 tegen 1 stem verworpen, een voorstcl daarom mogen zij ouze oude zeebonken nog niet verachteu, d e uitsluitend aan de eer van ons laud dachten, welke zij ook staande wisten te houden. Maar te midden van de alom heerschende drukte moeten wij nu eens zien, waarmede onze held zich bezig houdt. Hij was bijna in den toestand van eeu mau, die gehangen moet worden, maar nog niet juist weet op weiken dag. Zijn kapitein had hem haast nog nooit aaugekekenzijn Untenants spraken hem nooit toe dan bij het geven van be- velen en zijn makkers deden alsof zij hem ver- achtten. Wanneer iemand zulk een opeenhooping van verachting moet verdragen, dan kuut gij bet als een wijsgeerige en onomstootelijke waarheid be- schouwen, dat hij die verachting des te beter zal verdragen, naarmate hij beter is gekleed. Het is inoeilijk, zeer moeilijk, als men met vuil l.nnengoed en met kale bovenkleeren den opgetooiden en ge- parfumeerden hoogmoed de oogeu neer moet doen slaan. Horatius gevoelde dat en dien Z mdagmorgen gevoelde hij het in dubbele mate bitter. Hij had zich zorgvuldig gewasschen. Zijn kleeren waren ziud 'lijk en nog in goeden staat. Zijn hoofddeksel en zijn laarzeu waren best in orde. Miar zijn laatste schoon hemd had hij den vorigen Zondag aaugetrokken. Hoewcl hij zeer goed wist, dat hij maar dertieu hemden had en dat hij nu reeds veer- tien weken op zee was, zoo had hij ze tocb alle uit zijn kist gehaald en menigmaal geteld en her oin de kermis te laten aanvangen met deu In, in plaats van 2u Pinksterdag. Een lid stemde er tegen, omdat hij met de //Kermisse" al eters genoeg had al kwam er geen dag bij. Een klacht van de plaatselijke schoolcommissie tegen B. en W. is op voorstel van den voorzitter met nlgemeene stemmen voor informatie gelezeu en aangeuomen, op grond dat zij niet bij deu Paad thuis behoorde. Zonderling genoeg is het, dat een der ondertee- kenaars van die klacht, tegelijk raadslid en burge- meesler eener naburige gemeente, het voorstel „vol- komen gegrond oordeelde" en bijgevolg ook //voor" stemde. IJzendijke, 14 Maart. Hoewel sneeuw en ijs in plaats van fraaie voorjaarsdagen aan de orde zijn, en het uitloopen en botten van planten en boomen daardoor zeer wordt tegengehouden, heeft zich gisteren een knop vertoond aan eeu jengdigen stam, nog nauwelijks een jaar geleden in dezen grond geplant; het Nutsdepartement, reeds goed gekend door de oprichting eener volksbibliotheek, schonk het leven aan een tweede spruit Floralia geheeten. Het teere plantje, evenals de oudere zuster, de bibliotbeek, blootgesteld aan de guurheid, onze streken eigen, zal ougetwijfeld krachtige leiding behoeveu, wil het eerlang vruchten drageh. Wij wenschen den bestuurders succes met hun mandaat en hopen dat hunne pogingen er toe zullen leiden het volksgeluk eene schrede nader te brengen tot den ideaal-toestand. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te tliddelbiirg. De rechtbank heeft in hare zittiug van 13 Maart de volgende vonnissen uitgesproken M. C. P. (eigenlijk P. P.), arbeidster te Hulst, is wegens diefstal op den openbaren weg, zonder gewcld of bedreiging, veroordeeld tot een celstraf van 6 dagen. P. V., polderjongen te Boschkapelle, is wegens eenvoudige diefstal veroord. tot eene celstraf van 3 maanden. F. N., landbouwerszoon te Koewacht, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. A. W., hoefsmid te Sint Jansteen, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot f 15 boete of 5 dagen gevangenisstraf J. B. S., tapper te Westdorpe, is wegens over- treding der drankwet veroord. tot f 10 boete of 3 da gen gevang. C. M., slachter te Hulst, is wegens laster vrij- gesproken. A. D., herbergier en winkelier te Stoppeldijk, is wegens beleediging van een bedienend beambte veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevang. Gedureude de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten vau Belgie als volgt: Ossen 95 centimen tot fr. 1,12; stieren, koeien en vaarzen 74 tot 98 centimen. Opslag 4 centi men; kalveren 95 centimen tot fr. 1,50, opslag 5 centimen. Yette varkens fr. 1,03 tot fr. 1,13; alles berekend par kdo levend gewicht. De markten waren goed bezet. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te An 1st fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,89; Ware- gem fr. 3,45 tot fr. 5,40; Thielt fr. 4,50Deiuze fr. 3,00 tot fr 4,00; St. Nicolaas fr. 3,87 en te Brugge fr. 4,80. De vraag naar vlas was aanmerkelijk beter en voor puike soorten gesteind tot opslag. Gisteren morgen heeft te Gent de jaarlijksche wedstrijd van vet vee plaats gehad. Zelden of liever nooit was deze wedstrijd zoo merkwaardig; niet alleen onder het opzicht van de hoeveclheid van het aangebrachte vee, maar ook bizonderlijk wat de hoe lanighe.d aangaat. Vooral verdiende teld alsof hij hun aantal met tellen grooter kon makeu. Twee adelborsten, die ieder een van de vijf schoone hemden bezaten, van welke wij reeds ge- sproken hebben, Peter Wilkins, de zoon van een kaashandelaar in het groot in Toolev-stfeet en Jakob Filkins, een kruidenierszoon uit Cheapside, stonden beiden, volled g gekleed en kant en klaar voor het passeeren van de revue, naast den armen Horatius dien zij door hun medelijdend voorkomen hoouden en door hun opmerkingen beleedigden. //Ik geloof, Filkins," zei Peter, //dat de trom vveldra zal roffelen voor het bijeenroepen van de divisien en dan zal de adelborst van de brik voor de'rest van den dag naar het topje van den mast gestuurd worden. Holakomt alien eens hier kijken, naar Elmsford, die aan het gek wordeu is Kijkt eens, hoe hij al zijn lorren uit zijn kist heeft gegooidDaar nu, kijkt toch eens goed En met een verachtelijk gelaat werkte hij met zijn voet den hoop linnengoed overhoop, die vdor hem lag. z/En dat is voor jouwriep Horatius woedend uit, terwijl hij den spotter tevens een fermen schop toediende, welke Peter een eind weg deed vliegen en neervallen op een bekken vol vuil water, zoodat de borst en de kraag van het schoone hemd geheel bedorven waren. (Wordt vervolgd.) bezien te wordeu een os, wegeude 1027 kilo, toebehoorende aan deu heer Steyaert van Sleydinge eene koe wcgende 922 kilo, toebehoorende aan den heer Neyt, burgemeester van Sleydinge en een andere van 805 kilo, voortkomeude uit de stallen van den heer Gust. Vlamvnck van Deinze. Deze laatste koe is slechts 4 jaar oud. Meldenswaardig nog is een kalf, toebehoorende aan eenen land- bouwer Van Dacknam en welke 231 kilo's woog en een varken van 351 kilo, aangekocht door den heer Th. de Moor te Gent. o Na eene waarneming der betrekking van liulp- wachter van het kustlicht aan den zeedijk te Borssele, van af 1 October 1843 heeft de persoou van J. Lammens, geb. 23 Maart 1805, eervol ontslag aangevraagd. Te Zierikzee is eeu kind van acht maanden gestikt in een stukje brood, waaraan het zat te zuigen. Het Panopticum te Amsterdam heeft in 1882 ruim 9 pCt zuivere winst opge- leverd. Als een bizonderheid dee.lt men mede, dat te Arnhem een huwelijk werd gesloten, waarbij de getuigen respectievelijk 73, 74, 79 en 86 alzoo te zamen 312 jaren oud waren.Een man, vader vau 10 kinderen, zekere B., is in een tapperij te Schiedam tengevolge van overmatig draukgebruik doodgebleveu. Uit L mburg is eeu adres voor- zien van 60 handteekeningen van burgemeesters, bij de Regeering iugediend, ora aanleg of subsidiee- ring van een systematisch net van tramwegen. De Stoomvaart maatschappij HamburgAmerika deelt over het boekjaar 1882 eeu dividend van 9 pCt. uit. Te Wurzburg zijn den 12 al de scholen gesloten geworden, daar de helft der kinderen aan de mazelen lijdt. 't Geheele aantal schoolplichtige kinderen in de Pruissische monarchic bedraagt 5,500,000; hiervan bezoeken 4,800,000 kinderen de openbare lagere school. Gemiddeld komt op 7 8 leerlingen een onderwijzer. 't Gunstigst is in dit opzicht de toestand iu Sleeswijk, waar op 57, 't ongunstigst in de provincie Posen, waar op 108 kinderen een onderwijzer komt. Eenige onderoffieieren van het garnizoen te Assen vermaakten zich eergisterenmiddag op de biunenplaats der knzerne met sneeuwballen gooieu, toen een hunner collega's van buiten de plaats betrad. Dadelijk werd een sneeuwbal op hem afge- zonden, die den nieuw aangekomene trof en waar- over deze zoo in woede geraakte, dat hij den sabel trok en hiermede den dader een slag over het hoofd toebracht welke bloedstorting tengevolge had. De drankwet heeft Nijmegen en het vader- land van een beruchte dronkaardsfamilie verlost. De kleermaker P. d. W. en zijn 23jarige zoon, die door hun dronkenschap en woest gedrag de stad gedurig in opschudding brachteu en beiden reeds verschilleude vonnissen wegens dronkenschap hebben ondergaan, hebben met de overige leden van het gezin de wijk genomen naar Belgie, om een aantal vonnissen, die zij nog voor hun rekening hadden te ontkomen. Vooraf was het laatste stuk van het vroeger welvarend gezin te gelde gemaakt, om de reis te bekostigeu. Het was op de bruiloft vroolijk toegegaan. Men had gedanst, gelachen en gedronken, T laatste misschien wel wat al te veel, ten minste oom z/met een paar centen" lag spoedig in Morpheus armen. Misschien, neeu waarschijnlijk, had de vroolijkheid of de punsch Anna Alberts, d.e bekend stond als een eerlijk dienstbode, ook wat beneveld, althans ze kon geen weerstand bieden aan de ver- le.ding aan oom, haar vrijers oom moet u weten, zijn portemonnaie met f 300 te ontfutselen. Dit was de misdaad, waarvoor Anna Alberts Dinsdag voor het Hof te Amsterdam terecht stond qn waarvoor ze 3 maanden celstraf kreeg. Te Middelstum is een onbewoond huis toe behoorende aan een landbouwer te Kanteus van binnen in brand geslagen, uadat die woning was bezocht door den eigeuaar. De brand bleek ontstaan te zijn in ee.ie bedstede. Hoe is het mogelijk, vraagt men elkander af, dat een onbewoond huis van binnen in brand kan geraken?Dat is heel wel mogelijk als zoo'n pand hoog verzekerd is in eene soLede maatschappij, zegt een auder. Hoog verzekerde panden branden er zoo veel af! Het hof te Lyon heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak der veroordeelde anarchisten. Het vonnis tegen Bordal, Bernard Gauthier, Recard en 10 anderen is bevestigd. Daarentegen heeft het Hof de straf van 17 ver- oordeelden verminderd. Vrijspraak is er voor niemand gevolgd. Een Brusselsch blad meldt dat prins Jerome Napoleon binnen een tiental dagen te Brussel zal aaukomen, en in de Eikenstraat zal gaan wonen, in het huis, dat eenige jaren geleden tot woning gediend heeft aan prius Pierre Bonaparte. Uit Geneve meldt men, dat weer twee Eugel- sche touristen de slachtoffers zijn geworden van de manie om bergen te beklimmen. Zij deden het nog al tegen den raad van de gidsen, werden op den Monthlanc overvallen door een sneeuwstorm en verloren het leven. Yolgens berichten uit Dublin is aan de gevangenen in de Kilmaiuham-gevangenis kennis gegeven, dat zij den 9 April e. k. terecht zullen staan, beschuldigd van: lo. lord Frederick Caven dish en den onderstaats—secretaris Burke iu het Phoeniipark vermoord te hebben; 2o. den heer Denis J. Field aangevallen en gekwetst te hebben, met het voornemen hem te vermoorden; eu 3o. een komplot gesrneed te hebben ten doel hebbende het vermoorden van bepaalde Regeerings—en andere beambten. Het aantal armen in het Kouinkrijk Beieren is in tien jaren tijds met 11,000 vermeerderd, namelijk van 98,000 in 1871 totl09,000 in 1880 een cijfer, dat echter nog gering mag heeten in verhoudmg tot het aantal inwoners, dat meer dan 5 millioen bedraagt, en tot den toestand in andere Staten. De geiniddelde ondersteuning van een arme in Beieren is in dit tijdvak van 38 tot 48 M. in het jaar geslegeu (48 M. 28 Ned.). Deze ondersteuning uit Staats- en stedelijke middelen wordt, zooals zelf spreekt, in de onderscheiden provincien naar tijd en plaats op zeer ongelijke wijze uitgedeeld. Te Antwerpeu is opnieuw eeu moordaanslag gepleegd. Zekere Louis Massin die mitroos was op een der stoombooten van de Red Star Line, liield een kroeg in de rue du Cimetiere. Verledeu Zaterdag moest hij weer vertrekken naar Amerika toen men hem waarschuwde, dat zijn vrouw betrek kingen onderhield met een ander man. In zijn woede over deze verrassende tijding, begon hij te drinken en daarna lievire ruzie te raaken met zijne vrouw. In een oogenbhk van opgewondeuheid verkocht hij alle huisraad uit de herberg en trok met zijn vrouw naar een zolderkamertje. Donder- dagavoud kwam hij thuis in verrengaanden staat van dronkenschap. Een nieuwe twist barstte los; Massin trok een revolver uit zijn zik en loste zes schoten op zijne vrouw. De buren kwamen toeschieten en waarschuwdeu de politie. De toestand van het slachtolfer was beklagenswaardigzij had twee schoten in de borst en in deu arm. Men bracht haar naar't hospitaal en den moordenaar in de gevnngenis. Eene arme naaister te Milaan had onlangs eene aangename verrassing. De vrouw, die lang zonder werk was geweest, leed gebrek en besloot, om haar nood eenigszins te lenigen, een oude schilderij, de ,/verzoekiug van den Heiligen Anto- nius," die zij van haar moeder geerfd had, te ver- koopen. De uitdrager, wien zij het stuk bracht, wilde niet meer dan 2 francs er voor geven, om dat het volgens hem tot niets anders dan tot brandhout geschikt was. De naaister nam het geld en ging bedroefd lieeu. Maar een paar dagen later kwam de uit drager met een opgetogen gelaat haar annoedig kamertje binnen eu bracht haar een handvol bank- biljetten. Een rijke kuustkenner, die in de schilderij het werk van een beroemden ouden meester ont- dekte, had het voor een Imogen prijs gekocht en de uitdrager bracht nu de helft van het geld aan de naaister. Omtrent het verongelukken van het stoom- schip Navarre verlualde een der passagiers de volgende bizonderheden. Dinsdag werd het schip door een hevige stortzee getroffen, waardoor het veel water binneukreeg, maar niet zoo ontredderd werd, dat het niet gestuurd kon worden. Den volgenden dag begon het echter te zinken; de landverhuizers klaagden over water onder in het schip en men begon met het uithoozen van water, daar de pompen niet konden werken. Het gelukte het water ter hoogte van een voet te verminderen, maar het schip liep met eene vaart van 19 of 12 knoopen in een uur, en dat verergerde het lek. Den volgenden morgen kwam eene smak in het gezicht, maar er werd nog geen noodsein geheschen; eerst later, toen men eene Duitsche smak zag, gabeurde dit. Op dat oogenbhk sloeg eene nieuwe stortzee over het schip; het water liep in de kajuit en de machinekamer en dool'de de vuren uit. Toen begon het schip meer en meer over te hcllen en het dreigde elk oogenbhk te zinken. De Duitsche smak kwam het schip te hulp. Zij nam 10 mannen aan boord, d.e in een boot de Navarre verlieten. De smak kon echter geen verdete hulp verleenen; zij had geen boot aan boord, en de 10 schipbreukeli igen hadden hun eigen boot, waarin zij gekomen waren, laten weg- drijven. Er werd eene tweede boot uitgezet, waarin vijt'tien menschen sprongen, maar z;j sloeg om, en die er in zaten verdronken. De schip- breukelingen zagen nu wanhopend, aan het touw- werk vastgeklemd, naar hulp uit. Deze kwam een paar uren later opdaten, met de stoomboot Sir Stafford Nortcote, die onmiddelijk begon booten uit te zetten. Voor zij echter daarmee gereed was, zonk de Navarre met alien die er op waren en van de ongelukkigen werden nog slechts 5 door het Engelsche stoomschip en nog een man door eene smak gered. Sommigen geven de schuld van de ramp aan deu kapitein, die het gevaar niet schijnt te hebben ingezien, en die, als hij tijdig hulp had ingeroepen, en meer doeltreffeude maatregelen genoincn had, de hem toevertrouwde menschenlevens misschien had kunnen behouden. Aiinbesteding, Op Yrijdag, 30 Maart 1883, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van: Het eenjarig onderhoud van eenige werken bij de Oude Hoeve, aan de noordz'jde van het eiland Schouwen, behooreude tot de zee- werken in de provincie Zeeland. (Raming 4250.) Deze aanbesteding zal geschieden volgens 15 van het bestek.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2