Gemengde berichten. Woeusdag veel sneeuwte St. Malo was de sneeuw- storm zoo hevig, dat de visschersschuiten niet konden vertrekken. Uit Cannes wordt gemeld, dat sedert menschengeheugen daar en in de omstreken niet zooveel sneeuw als in Maart gevallen is. De invoer van het Australiscli vleesch neemt in Engeland een hooge vlucht. Zoo werden in 95 dagen door het stoomschip de //Durento" 5000 doode schapen van N.—Zeelaud naar Londen over- gebracht, met behulp van kamers, waarin de lucbt tot ver beneden het vriespunt wordt afgekoeld. Ook tijdens den laatsten Egyptischen oorlog werden 150 tonnen Australiscli vleesch door de Engelsche marine-soldaten met het meeste ge- noegen verorberd. Te Bochum, dat verleden jaar een treurige vermaardheid kreeg door de talrijke misdaden, die in den omtrek der stad werden gepleegd, heeft weer een droevige gebeurtenis plaats gehad. Een werkman bracht eerst zijne vrouw eene doodelijke wonde aan den hals toe en liep toen naar den portier van eene fabriek, wien hij met 11 messteken verwondde, die eveneens den dood tengevolge moeten hebben. Daarop ging hij zichzelven aangeven bij de politie. Onderweg kwam hij zijne dochter tegen wien hij koelbloedig verhaalde, dat hij hare moeder had vermoord. De man had 24 jaar gelukkig met zijne vrouw geleefd. Men schrijft zijne ver- schrikkelijke daad toe aan een aanval van waanzin hij had reeds voor eenige dagen blijken gegeven, dat er iets aan haperde. De veiling der diamanten van Sarah Bernhardt heeft opgebracht 178,000 franken. Vanditbedrag moeten betaald worden de onkosten der veiling en het restant daarvan komt ten bate van de voor- malige eigenaars, naar men beweert werd de zaak alsdus door mevrouw Damala beschouwd, maar helaaszij had de rekening opgemaakt buiten den waard. In de eerste plaats maakt de expert Bloche aanspraak op de gansche som, en komt dan, naar zijn verklaring nog te kort. Hij heeft haar 180,000 franken geleend, zooals hij opgeeft, en een gedeelte dier gelden hebben gediend, om de beleende ju- weelen te lossen. Yervolgens komt de meubel- maker Fossey, die het liuis heeft gemeubileerd, door den architect Rimont ten behoeve voor Sarah Bernhardt in de Rue do Villiers gebouwd en ieders vordering afzonderlijk genomen bereikt bijna de hoogte van de opbrengst der gehouden veiling. Mejuffrouw Delphine Baran, de modiste heeft 25,000 fr. te vorderen voor geleverde kleedingstuk- ken, dan behoort hierbij nog gevoegd te worden ke dameskleedermaker Worth en nog enkele anderen die onderling strijd voeren om die 178,000 fr., zoowat ter hoogte van ieders vordering, in zijn bezit te krijgen. Ilierover wordt een rechtsgeding gevoerd, 't welk vermoedelijk niet zeer spoedig tot een eindbeslissing zal leiden. De Prins van Wales is Vrijdagavond van Brussel naar Londen vertrokken met den sneltrein van 8,15. Reeds des middags wachtte het salon- rijtuig, waarmede de Prins naar Berlijn was geweest, aan het station (zuid.) Dit rijtuig was zijn eigen- dom, heeft een lengte van 17 meter, en is de kost- baarste spoorwegwaggon die bestaat. De inrichting is even smaakvol als practisch. De wanden en deuren zijn afwisselend van donker en licht hout gemaakt. Door een kleinen ingang komt men in het salon, dat prachtvol gemeubileerd is. Aan de rechterzijde heeft men de slaapkamer van den Prins en aan de linkerzijde die der Prinses. Aan beide zij den heeft men een badkamer met douches en verder toebehooren. De tegels, die zich in de bad- kamers bevinden, zijn beschilderd met koppen uit Shakespeare's drama's. Aan het einde van den waggon is voldoende ruimte voor de bedienden. Een sierlijke kookiurichting, een ijskast, een fles- schenrek enz. zijn van onder aangebracht. De gelieele waggon wordt verlicht door olielampen met zeer breede pitten. Op dit oogenblik zijn bij de Tweede Earner aanhangig niet minder dan 30 wetsvoorstellen, die tengevolge der Ministerieele crisis moeten blijven wachten op afdoening. Yoor het toelatings- examen aan de Rijks-uormaalschool te Tholen hebben zich niet meer dan 6 candidaten, waaronder een vrouwelijke, aangemeld. Inderdaad een ver- bazeud aantal op een eiland met een bevolking van bijna 16,000 zielen! Voor de betrekking van hoofd eener openbare school te Purmerend moeten zich niet minder dan 88 sollicitanten hebben aan gemeld. De eenig overgebleven invalide van hen, die bij de openstelling van Bronbeek daarin werden opgenomen, Yan der Sluis, is daar over- leden. Bij eene vechtpartij te Amsterdam heeft een der strijders een ander den neus afgebeten. - De bekende luchtreiziger, de beer Crommelin, i» voornemens op de Int. Tentoonstelling te Amster dam een ballon captif te exploiteeren. Te Paesens (Friesland) heeft eene moeder bij den laatsten storm drie zoons en een schoonzoon (alien visscher- lieden) verloren. Een veehouder te Moordrecht bood aan ingezetenen dier gemeente reeds den 7 dezer nieuwe grasboter ten geschenke aan. Te Harlingen is een oppassend timmerman, bij het afbreken der voormalige kazerne werkzaam, van eene vrij aanzienlijke hoogte gevallen, zoodat hij beide beenen brak. Er is te Rotterdam een per- soon gearresteerd, die zijn kostvrouw in Antwerpen 3000 francs ontstolen heeft. Het adres betref- fende de niet-wederoprichting der buskruitfabriek //De Krijgsman" nabij Muiden is met 400 handtee- keningen aan het gemeentebestuur aldaar ingediend. In de gemeente Berkenwoude had- ditmaal bij de loting voor de nationale militie geen enkele loteling reden van vrijstelliug. De stoomboot Navarre, die van Kopenhagen naar Leith vertrok met 81 personen, waaronder een vijftigtal land- verhuizers, is gezonken. Daarbij zijn 66 der opvarenden omgekomen. Men wil voor den wijsgeer Schopenhauer een standbeeld oprichten in zijn geboortestad Dantzig, ter gelegenheid van den lOOjarigen geclenkdag zijner geboorte. Zaterdag stond voor de rechtbank te Middelburg terecht de dienstbode M. K., beklaagd van ge- durende de drie jaren, dat zij bij Mevr. de Wed. B. en K. aldaar in dienst was, tal van verduiste- ringen en oplichterijen gepleegd te hebben. Wisselde zij geld, dan hield zij een deel achterwerd haar het doen van boodschappen gelast en haar voor winkelwaren geld medegegeven, den hield zij dit geld en liet het bedrag op rekening harer meeste- ressen schrijven, terwijl zij, wanneer zij 't een of ander noodig had, dit zelfs bij winkeliers, waar hare meesteressen nooit te winkel kwamen, op den naam van deze bestelde en weghaalde. In 1881 kwam reeds een gedeelte der verduiste- ringen aan het licht en werd zij door hare meeste ressen onderhanden genomen, zonder dat dit echter tot beterschap leiddeintegendeel. Ook later werd zij meer dan eens gewaarschuwd, zelfs werd haar huur ingehouden om de verschuldigde sommen te betalen en haar voor kennismaking met den rechter te vrijwaren, doch de verleiding scheen haar te sterk. Vooral snoeperij scheen voor haar eene bizondere aantrekkelijkheid gehad te hebben, want daaraan Had zij belangrijke bedragen besteed; zooveel, dat hare meesteres verklaarde, dat zij dit onmogelijk zelve heeft kunnen verorberen, maar het vermoede lijk heeft weggegeven. De beklaagde, die overigens niets ontkende, hield echter hardnekkig vol, dat zij het gehaalde lekkers zelve had opgesnoept. Het O. M., qualificeerde de te laste gelegde feiten als inisbruik van vertrouwen en bedriegelijke oplichting. Met aanneming van verzaclitende om- standigheden requireerde het hare veroordeeling tot 4 maanden cellulaire gevangenisstraf, 3 boeten van f 12,50 en in de kosten. Uitspraak a. s. Zaterdag. Te IJzendijke is een geval van bigamie voorgekomen. Vijf jaren geleden is daar een schaapherder, van Belgischen afkomst, voorgevende niet gehuwd te zijn, getrouwd met eene IJzen- dijksche werkvrouw, wier twee buiten huwelijk verwekte kinderen hij als de zijne erkende. Thans is gebleken, dat hij vroeger in Belgie getrouwd is. Zijne eerste vrouw leeft daar nog en heeft tegen hem eene aanklacht wegens bigamie inge diend. De man, die ook zijne tweede vrouw ver- laten heeft zit thans te Deurne gevangen. Aan de weduwe van den stoker, die onlangs bij de ontploffing van den ketel in de salmoniak- inrichting van de gasfabriek te Ylissingen om het leven kwam, is door de directie der Imperial Continentaal Gas—association, aan welke die fabriek toebehoort, een jaarlijksche toelage van f 365 verzekerd. De justitie te Middelburg heeft een onder- zoek ingesteld te Yerseke naar den toestand van een nu zestienjarig meisje, dat jaren lang van haar vader en stiefmoeder veel te verduren heeft gehad. Het meisje werd dikwijls schandelijk en onverdiend geschopt en geslagen, ging erbarmlijk slecht en schraal gekleed, zonder rekening te houden met het jaargetijde, kreeg nooit verschooning en bijna geen voedsel, had eene slaapplaats slechter dan het geringste vee en werd zooveel mogelijk binnen de deur gehouden. Natuurlijk bleven de gevolgen voor het ongelukkige schepsel niet uit. Het kind is lichamelijk, verstandelijk en zedelijk zeer achterlijk gebleven, ziet er uit als eene wezenlooze, heeft ten gevolge der onreinheid diepe wonden in het weinige vleesch, en haar maag was zoodanig aan voedsel ontwend, dat zij hare werkzaamheden bijna geheel miste en langzamer- hand aan geregelde voeding moest gewoon gemaakt worden. Het meisje is nu buiten het ouderlijk liuis en heeft van het burgelijk armbestuur betere kleederen gekregen. Als een bewijs, dat het ook op Noord-Beve- land ernst is met de bestrijding van den drankduivel, meldt men ons, dat de loting, die te Cortgene heeft plaats gehad, dit jaar, in stede ran in de herberg, in de openb. school aldaar is gehouden; dit kou des te gemakkelijker geschieden, daar de loting op Zaterdag plaats had. Door de politie te Utrecht is eene vervolging ingesteld tegen vrouw B, wegens het uitoefenen van het bedrijf van waarzegster. Men meene niet, dat dit feit van geringe beteekenis is voor die stad. Het is daar, ondauks alles wat er voor degelijk onderwijs wordt gedaan, een gezegend terrein voor waarzegsters. Enkele straten (en vooral de Veen- of Kroonstraat) hebben naam gemaakt op dit ge- heimzinnig gebied. Bij de lagere volksklasse, waar men bij geringe ontwikkeling meer bijgeloof mag verwachten, is het raadplegen van waarzegster enz. niets buitengewoonsmaar dat deftige burger- vrouwen en //dames" 's avonds, als in het geniep, de verdachte stulpen binnen sluipen, zal wel niet overal het geval zijn. in Utrecht is dat geene zeldzaamheid. En ook als vrouw E. met haar waarzegsters-patent (bestaande in een mandje met citroen—appelen) aan de deur komt, dan weet menig dienstmeisje, dat (als mijnheer niet thuis is) aan mevrouw rnoet gezegd worden wie aan de deur staat. En het is zeker, dat onze vrouw E. in menige, schijnbare deftige woning een groote rol speelt. Terwijl een Arnhemsche firma boeken in den handel brengt, gedrukt met blauwe letters op groen papier, wijl het witte door deskundigen als schadelijk voor de oogen wordt afgekenrd, annon- ceert een Arnhemsche firma, dat zij tegenwoordig schoolleien verkoopt, die, wijl de zwarte kleur voor de oogen der kinderen zoo nadeelig is, wit zijn gemaakt. Het aardigste is, dat ook deze witte leien door een deskundige worden aanbevolen Toen te Joure Yrijdagavond reeds vele in gezetenen te bed lagen, werden zij uit hunnen slaap gewekt door het trommelgeroffel van een omroeper. Yelen begaven zich in nachtgewaad, sommigen half gekleed, op de hoeken der straten om te zien of er brand was. De eene was angstiger dan de andere. Tot groote blijdschap echter bemerkte men, dat een grappenmaker te Joure deze poets speelde, ten gevolge eener wedden- schap, dat hij kou maken, dat de geheele Joure naar hem luisterde, 't geen hem ook uitstekend gelukt is. Een flinke boerderij met 22 koeien, 6 paar- den en eenige varkens is te Schildwolde een prooi der vlammen geworden. Niets kon worden gered, omdat brandweer aldaar een onbekende zaak is, en zelfs geen brandspuit aanwezig is. Ongeveer 8 dagen geleden word ook een groote plaats in asch gelegd. De storm, die verleden week onze kusten bezocht, heeft ook aan de Ylaamsche kust zwaar huisgehouden. Uit Blankenberghe wordt geschrevenEen onzer visschersschuitenpatroon Cornelius Marrannes werd door het geweld van den wind verrast, op het oogenblik dat zij den wal wilde naderen; het vaartuig kantelde om en de equipage, bestaande uit vier man, kwam in de golven om. Twee der opvarenden waren gehuwd en vaders van huisge- zinnen; de twee anderen zijn ongehuwd, doch waren de eenige steun hunner oude moeders. Eene inschrijving is geopend om de naastbestaanden der slachtoffers te liulp te komen. Op het oogenblik, dat de bevolking noggansch onder den indruk der schrikkelijke gebeurtenis was, kwamen andere tijdingen de algemeene ver- slagenheid nog vergrooten. De visscher Jan Gezeele, van Blankenberghe, was, des nachts in zeil op de hoogte van Wendoine, door het geweld van den storm over boord geslagen en verdronken. Eene visschersschuit, van Heist aan zee, heb- bende vijf man aan boord, is insgelijks op de kust vergaanal de opvarenden hebben den dood in de golven gevonden. Een ongehuwd stuurman van Heist is ook deuzelfden nacht, in zee, over boord geslagen en verdronken. Men is zonder tijding aangaande vijftien visschersschuiten van Heist, die reeds in de haven zouden moeten teruggekeerd zijn. Dit zegt genoeg, dat men voor andere zee- rampen vreest. Te Ostende was de zee verschrikkelijkbergen van water bruischteu gedurig op de kade en bedek- ten ze geheel. De Fransclie sloep no. 40, van Trouville, richtte zich naar die havende Stroombank voorbij varende, waarop de zee zich met geweld verbrijzelde, bedekte eensklaps een overgroote golf de boot, die voor een oogenblik aan de oogen der toeschouwers verdween. Toen het schip terug verscheen, had het zijn groot zeil verloren. De bemanning slaagde er in een ander zeil te hijschen en beproefde de haven te bereiken. Dit zeil uogmaals door den hevigen wind weggerukt zijnde, zag de patroon zich verplicht, om zijne equipage te reddeu, naar de kust te varen, en hij strandde nabij 't fort Napoleon. Deze manoeuvres ziende, vertrok het personeel der reddingsmaatschappij, om hulp te bieden. In tien minuten tijd was de boot ter plaatse der ramp ep in zee gelateneenige oogenblikken nadien Was de equipage van de Fransclie boot behouden aan wal. Een man was echter, op de hoogte van de Stroombank overboord geslagen en verdronken. Men herinnert zich niet beleefd te hebben in de geschiedenis der Hullsche visscherij, dat er zooveel verlies geleden is aan menschenlevens en schepen als tijdens den laatsten storm. Tusschen 2 en 5 uur zijn er ongeveer 80 vaartuigen aange- komen, die alien schade hebben geleden. Sommige werden masteloos binnengesleeptzeven hadden den bezaansmast verloren en van zeer velen waren de zeilen gescheurd. Twaalf kwamen er aan, die een of meer manschappen verloren hadden, en is het zeker, dat drie smakken gezonken zijn, waarvau een met de geheele bemanning, op den schipper na. Tot dusver weet men, dat er 13 personen verdron ken zijn, en het is te verwachten, dat met de vol- gende hoogwatergetijen men van nog meer onge- lukken zal vernemen. Te Luzy, in het departement Nievre woont een 118jarige vrouw. Men geloofde aanvankelijk dat het oudje zich in de jaren vergist heeft, doch de maire van de plaats heeft evenwel de papieren van de vrouw ingezien en bevestigd, dat zij den 21 April 1765 te Taguiere geboren is. Haar naam is Marie Pidault; zij is weduwe en woont te Luzy bij een harer kleinkinderen. Eenige weken geleden legde zij nog den weg van Luzy naar Cuzy at, waar zij den 70jarigen man van een harer kleindochters bezocht. Ofschoon in een wijnstreek geboortig, heeft het oudje nooit wijn gedronken en is zij slechts eens in haar leven ziek geweest. Fen meesterknecht, bij de afbraak derTuiierien in dienst, had dezer dagen eenige bankbiljetten, tot een gezamenlijk bedrag van duizend frcs., op eene hem alleen bekende plaats verborgen. Tot zijne ontzetting vond hij den volgenden ochtend het geld verdwenen en eerst na zorgvuldige na- sporingen ontdekte hij, dat een paar muizen er onder den vloer zijner werkplaats een keurig nest van gemaakt hadden. Het nest is naar de Bank gebracht waar men trachten zou de tallooze kleine stukjes papier weder aan elkaar te passen. Bij voortduring worden in Spanje anarchisten in hechtenis genomen voornamelijk te Cadix en San Lucas. Te Xeres en Arcos is de bevolking zeer aan het gisten geraakt, tengevolge van het over- brengen van eenige honderden gevangenen naar den kerker te Cadix. Voor de gevangenissen in de twee eeuwenoude plaatsen had een menigte post gevat, die van een vijandelijke bedoeling blijk gaf en toen de gevangenen door de dorpen trokken was de houding der bevolking van dien aard dat het gar- nizoen moest versterkt worden. In de gevangenis te Cadix is een bloedige vecht partij ontstaan tusschen de gedetineerden, die van Xeres waren gekomeneen hunner werd met vuist- slagen gedood. Men onderstelt, dat hij bekend was met belangrijke geheimen en zijne medege- vangeuen hem om het leven hebben gebracht, om hem te beletten iets te openbaren. Ter hoogte van Corsen, Finistere, is dezer dagen de bemanning van een gestrand schip, uit 8 man bestaande, door den kajuitsjongen gered, die moedig met een touw om het lichaam door de felle branding heen naar land zwom. Op oogenblik, dat hij den wal bereikte, werd hij dov eene golf tegen een rotspunt geslagen, zoodat de schedel spleet en de toegeschoten visschers slechts zijn lijk opnamen. De heldhaftige knaap, Pierre Bozec genaamd, was steeds de voetwiseh geweest van den gezagvoerder en de matrozen. Hij had zich tot het overbrengen van het touw, hetgeen deze mannen niet aandurfden, aangeboden, omdat, zeide hij, niemand in de wereld treuren zou om hem. De voeding der Japanners bestaat grootendeels uit aardvruchten. Yan 36,000 koeien, in het af- geloopen jaar in Japan geslacht, zijn drie vierden door de passagiers en bemanning der vreemde schepen verorberd geworden. Weinig inboorlingen eten vleesch. Het schaap en het varken zijn er als voedsel bijna onbekend. De planten, door de Japanners gebruikt, zijn meestal in Europa niet bekend en de rijst bijv. biedt alleen 205 ver- schillende soorten aan. De aardappel is het gelief- koosde voedsel van de lagere standen, wat de ui is voor de aristocratie. Een geheimzinnige misdaad is het onderwerp van alle gesprekken te Senlis. De vrouw van een oud—procureur aldaar, Fremy genaamd, die, wegens zijn gierigheid volgens eenigen en wegens zijn reactionaire gevoelens volgens anderen, in het stadje gehaat is, was met haar zoon, advocaat te l'arijs, in een nabijgelegen bosch gaan wandelen. Deze laatste keerde alleen huiswaarts, zeggende dat zijn moeder, te vermoeid om haar weg te vervolgen, achter gebleven was. Daar zij intusschen niet huiswaarts keerde ging men zoekea en vond de ougelukkige vrouw vermoord. Door de openbare meening als de moordenaar aangewezen, werd de zoon in hechtenis genomen. Een reden daartoe ziet men in de vrekkigheid des vaders, die den zoon geld weigerde, en in den wensch van den laatste om door den dood zijner moeder aan het erven te komen. Zij had nl. haar man, die millionair is, duizenden aangebracht. Zooals gewoonlijk meent de een ditde andere dat verdachts in den vermeenden moordenaar opge- merkt te hebben, die het feit echter pertinent blijft ontkennen. Een bijl, die den heer Fremy toebehoorde, zou verdweneu en een andere bijl, die bloedsporen droeg, bij een houthakker gevon den zijn. Deze beweert echter, dat het konijnen- bloed is. Zeetjjdingen. Van 9 tot en met 12 Maart zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent: 9 Maart. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Eyre, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, van Hull met stukg. 10 Maart. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dum- berley, van Goole met stukg. Nederl. kof Jan- tina Hendrika, kap. Texer, van Geestemunde met rijst. 11 Maart. Nederl. kof Maria Hinrichs, kap. De Boer, van Bremen met rijst. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, van Liverpool met stukg. 12 Maart. Eng. stoomb. Resolute, kap. Holliday, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, van Goole met stukg. Van 9 tot en met 12 Maart zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 11 Maart. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Eyre, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3