Buitenland. portretten van haar, Hoetink enz. te zamen p. m. 15. Alles te zamen bracht ongeveer 1100 op. Het heeft Z. H. den Paus behaagd, Z. D. H. Mgr. P. M. Snickers, Bisschop van Haarlem, te benoemen tot Aartsbisschop van L treclit. Volgens particuliere berichten, is de militaire bevelhebber in Atjeh, kolonel Schafer, ernstig on- gesteld en zal bij met verlof vertrekken, zoodat een vervanger moet worden benoemd. Z. M. de Koning had gisteren opnieuw eene langdurige conferentie met den Minister van Finan- cien graaf Van Lvnden. Men schrijft uit Middelburg, 12 Maart: Naar men verneemt heeft de hevige storm van heden nacht groote schade veroorzaakt aan den Westkapelschen zeedijk, waarin een groot gat ge- slagen moet zijnhet polderbestuur is heden ochtend vroegtijdig derwaarts vertrokken. Dezen oclitend ontlastte zicli boven deze stad eene hevige hagelbui, gepaard met donder en bliksem, terwijl het sedert gisteravond onophondelijk doorsneeuwt. Het bestuur der vereeniging Willem Barents daartoe aangemoedigd door den wensch der on- langs gehouden algemeene vergadering, liteft be- sloten de Willem Barents in het aanstaande voor- jaar voor de zesdemaal naar het Noorden te zen- den, doch nu niet alleen om de waarnemingen voort te zetten, welke noodig zijn om tot eenig wetenschappelijk resultaat te leiden, maar meer be- paald met het doel om ingeval de opvarenden van de Yarna het schip hebben moeten verlaten en niet over het ijs gered zijn dan in open water te gaau zoeken aan welke kust zij land geliaald hebben en alle pogingen in het werk te stellen om hen uit den nood te redden waarin zij zouden kunnen verkeeren. Van het Paviljoen des Konings op het ten- toonsteHingsterrein te Amsterdam werd reeds gemeld, dat het uitwendig zijn voltooiing nadert. Het is een fraai gebonwtje in Vlaamsche renaissance, waar- voor de grondstoffcu tot dusver uitsluitend door Nederlandsche of hier te lande door agenten ver- tegenwoordigde firma's geleverd zijn. Het geheele gebouwtje, met inbegrip van betimmering en stoffee- ■ring is eene gezamelijke inzending. Volgens overeenkomst met de tentoonstellings- commissie mag de ontwerper, de architect Ehrhardt, zich eerst dan tot het buitenland wenden, als biunenlandsche fabrikanten ongeneigd zijn tot deel- ncming. Hij heeft daarentegen het recht, de plaats- ruimte te laten betalen ter bestrijding van de arbeids- loonen en andere kosten. l)e namen der deel- nemers worden opgenomen in den algemeenen ca- talogus en in een afzonderlijken pracht-catalogus, welke uitsluitend op het Paviljoen betrekking heeft. Men schrijft nog uit Scheveningen De ellende door den storm van 6 Maart aangericht is ver- sGhrikkelijkbij tientallen telt men de slachtoffers, de broodwinners hunner gezinnen, die door de zee werden vermoord, en de hulp, die vereischt wordt voor die weduwen en weezen, is ontzaglijk. Negentien weduwen, vijf en veertig weezen maakte hier de storm, en de u Vereeniging ter voortdurende ondersteuning van nagelaten betrekkingen van verongelukte Scheveningsche visschers" ziet daardoor de eischen, aan haar menschlievend fonds jaarlijks gesteld, eensklaps met f 3500 toenemen, tot f 10,000 's jaars. Zij heeft thans 105 weduwen en 171 weezen ie ondersteunen, wier kostwinners de zee opeischte. Moge haar dringende roepstem om krachtige en spoedige hulp niet te vergeefs weerklinken. Van de visschersvloot te Moddergat (Eriesland) zijn, naar men bericht, 4 pinken met man en muis vcrgaan in den jongsten storm. Slechts 4 y.ijn op de reede aangekomen. Omtrent het lot der overige 15 verkeerde men in het onzekere. Uit Dokkum wordt geschreven, dat 4 visschers- pinken onderst boven op het Amelander strand zittcn5 andere evenzeer onderst boven op het strand van Schiermonnikoog. Van de andere 13 den voorrang gunde boven alle anderen, kon zij het gevoel wat zij hem had ingeboezemd, ook niet geheel uit haar hart verbannen. Het verlof van een adelborst duurt nooit heel lang. Voor het einde van de eerste week had Horatius reeds een liefdesverklaring in optima forma afgelegd. In het begin van de tweede week had Isabella hem be- kend, dat zij niet ongevoelig was. En twee dagen later was de onbesuisde en onvoorzichtige adelborst, die nauwelijks twintig jaren telde en niets dan zijn traktement bezat, zoo gek, dat hij aan den graaf de hand van diens dochter giug vragen. Na deze ondoordachte handeling trad hij den salon binnen waar Isabella juist zat en hij riep wanhopig uitO, Isabella, gij ziet de ongelukkigste der stervelingeu voor u!" z/Wat is er dan gebeurd Horatius?" z/Ik heb alles aan uw vader gezegd en hij heeft mij zijn huis verboden." z/Hoe hebt gij zoo onvoorzichtig kunnen zijn, Horatius?" z/Wel, bemint ge mij dan niet?" z/Zeker wel. Doch moet ik mijn vader ook niet gehoorzamen Maar ik bemin u toch. Doch mijn vader schelt. Hij wil zeker weten of gij al weg zijt. Ga, Horatius, of wilt ge mij in ongelegenheid brengen z/Beloof mij ten minste" z/Ik mag niets belooven Horatius." is nog niets bekend; het is ecliter vrij zeker, dat ook deze verloren zijn. Rekent men, dat elke visschersaak gewoonlijk bemaud is met 5 of 6 man, dan zijn bij deze ramp 80 it 90 men- schen omgekomen. Sedert menschenheugenis is zulk een ramp aldaar niet gebeurd. Er is dan toch nog dene maand, die hare natuur niet verloochent. De elf andere zijn sinds langen tijd van hare moederen ontaard, maar Maart houdt zich goedZij alleen zal in de mode geen wijziging brengen, zooals Augustus, die ons voorjaars-kostuums, of December, die ons zomer- kleeding bracht. De Maartmaand houdt zich goedZij komt met haar stormen en sneeuwvlagen als in den ouden tijd en de oogzieken kunnen weer flesschen vol van het verzachtende sneeuwwater verzamelen als van ouds, de arme teringlijders mogen weer den scherpen noordenwind in hun binnenvertrek ont- vlucliten en huiverend uitzien naar de Aprilzon, waarvan zij beterschap verwachten. O, die verwenschte maand Maart, met hare uegen schoone dagenMaand van zakdoeken en teerpillenMaand van het moderne geneesmiddel cognacmaand van het geneesmiddel van voor 7 0 jaren: cognac met zout! Ach, mochten wij u dit jaar kunnen zegenen als de voorbode van eene zachte lente, van een drogen, warmen zomer Dan moogt gij stormen dat ons dakpannen om de ooren vliegen. Dan zullen wij zonder wrevel het scherpe vocht, dat over onze wangen vloeit, afwisschen, in het vooruitzicht dat we over eenige weken onze overschoenen op zolder, onze parapluien in den bak kunnen laten. Stoort u aan niets, MaartOf het rijmpje luidt Een droge Maart en een natte April, Dan gaat het den boeren naar den wil of omgekeerd: Een natte Maart en een droge April, (waf door een rijmelaar niet, maar alleen door een deskundige is uit te maken) stoor u aan niets, maar wees zoo //mensckelijk" mogelijk. Wees zooals gij thans begonnen zijt en zooals we u gekend hebben in onze jeugd, met een langen taart van warme, zonuige, blijde dagen. Over de revaccinatie lezen wij in Eigen Haard Eene eerste inenting zonder goed gevolg of eene inenting weinige oogenblikken na de geboorte, maakt eene herenting binnen zeker tijdsverloop noodzakelijk. Eene herhaling der herenting alle 10 a 15 jaren is aan te bevelenvooral bij den aanvang van den bedaagden leeftijd mag deze niet worden verzuimd. Pokken-epidemieen eischen steeds de onmidde- lijke herenting, en wel te eerder, naarmate een grooter tijdsverloop sedert de laatste inenting plants' had. Daar de herstelde poklijders niet voor iinmer tegen pokziekte beveiligd zijn, worde ook op hen, na verloop van eenige jaren, de inenting toegepast. De gunstige gevolgen eener getrouwe herenting leeren wij o. a. uit de geschiedenis van het pok- kenhospitaal te Louden kennen. Reeds sedert bijna 50 jaren worden aldaar alle mannelijke en vrouwe- lijke bedienden bij hunne indiensttreding herent, en tot op den huidigen dag is bij deze, aan be- smetting zoo zeer blootgestelde lieden, geen enkel geval van pokken voorgekomen. Het gereformeerd burgerweeshuis te Rotterdam, met eene vlottende bevolking van ruim 350 kiade- ren, oppassers enz. bleef gedurende de laatste 36 jaren van pokken bevrijd, met uitzondering van eene oppasseres, die zich niet aan de kunstbewer- kiug onderwierp. Zij leed aan pokken, doch gaf geen aanleiding tot verspreiding der ziekte in het gesticht. De vaccinatie wordt daar met zorg toe gepast en ter bekwamer tijd herhaald. Omtrent het Helenaveen onder Deurne wordt het navolgende medegedeeld: De vaste bevolking bestond op het einde van 1882 uit 98 huisgezinnen met 502 bewoners. De verveening leverde 778,939 z/Geef mij ten minste eenig bewijs van toe- genegenheid, een souvernir!" ,Neen, neen, onmogelijk. Ik hoor de kamer- deur van mijn vader dicht gaan. Hij komt naar beneden. Ga Horatius. Ik bid en ik smeek het u,ga ,/Moet ik hopeloos heengaan?" z/Dat zeg ik niet. Als ik nog niet getrouwd zal wezen, zoodra gij admiraal zijt, zal mijn vader zich niet meer tegen ons huwelijk verzetten. Maar ga nu heen, ga heen!" z/Vaarwel dan Isabella, vaarwelMisschien voor eeuwig vaarwel!" Hij drukte haar de hand en greep tevens een baptisten zakdoek, welken zij in die hand had. Dien zakdoek hield hij. Hij stak hem in zijn boezem en ijlde, terwijl hij wegvluchtte als een dief, overhaast den trap af. Hij liep den ouden portier in de vestibule nog overhoop en denzelfden dag vertrok hij naar Portsmouth, hoewel zijn ver lof nog niet was afgeloopen. Die zakdoek werd voor Horatius als een gewijde reliek, welke hij met groote zorg bewaarde. In den beginne had hij den zakdoek altijd bij zich, onop- houdelijk in de hand, waaruit volgde dat hij dien doek ook weldra aan een waschvrouw moest toe- vertrouwen. Horatius had hem anders wel kuDnen wasschen met zijn traneu en kunnen droogen met zijn vurige zuchten. Dat deed hij evenwel niet. (Wordt vervolgd.) tonnen turf; 2 hektaren werden ontgounen waar- mede thans 170 hektaren in cultuur zijn. Twee door stoom gedreven fabrieken tot het maken van turfstrooisel werden in 1882 gebouwd en zijn thans in werking. TER AEIZEY, 13 Maart. Bij Kon. besluit is de le luitenant magazijn- meester der artillerie J. M. Smeets in rang en betrekking overgeplaatst van Ter Neuzen naar Woerden; naar Ter Neuzen de le luitenant J. C. van Hoften, thans dienstdoende bij de artillerie stapel- en constructiemagazijnen te Delft. Z. M. heeft benoemd tot gezworen van den Clarapolder V. Verroste. Bij de heden alhier gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad, tussclien de heeren H. C. E. van IJsselsteijn en C. van der Hooft, hebben van de 258 kiezers 214 hun stem- biljet ingeleverd. Bij de verkiezing op 27 Eebruari 11. hebben 191 kiezers gestemd. De heer J. Westerhuis, alhier, komt voor op het drietal tot beroep van een predikant bij de Christelijke gereformeerde gemeente te Amsterdam. Aan het Rijkstelegraaf kantoor alhier werden jn de afgeloopen maand behandeld 1273 tele- grammen, waaronder: 581 verzonden 405 ont- vangen en 287 opgenomen en verder geseinde telegrammen. In de eerste helft der maand Februari zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestel- bare brieven verzondenaan het adres van Mej. M. Severijn te Amsterdam en J. Klaassen te Hoek. Tengevolge van de invoering der pakketpost op 1 April a. s., wordt het bestellend personeel aan het Rijkstelegraaf- en postkantoor alhier met een vermeerderdbenoemd werd met ingang van 16 Maart a. s. tot brieven- en telegrambesteller L. Hangor. Van af 1 Januari tot ultimo Februari werd aan het postkantoor alhier aan inlagen op spaar- bankboekjes ontvangen eene som van f 4067,05, terwijl een bedragvan f 349,61 werd terugbetaald. Gedurende dien termijn werden 43 spaarbank- boekjes uitgegeven. Volgens het Prov. blad no. 25 is door Ged. Staten in onze provincie het aandeel der verschil- lende gemeenten in de lichting der nationale militie voor 1883 vastgesteld, en o. m. bepaald als volgt Aardenburg 3, Axel 8, Biervliet 3, Boschka- pelle 5, Breskens 5, Cadzand 6, Clinge 5, Ede 4, Graauw 7, Groede 9, Hengstdijk 4, Hoek 5, Hon- teuisse 19, Hoofdplaat 4, Hulst 5, Koewacht 6, Nieuwvliet 2, Oostburg 3, Ossenisse 3, Overslag 1 Philippine 2, Retranchement 3, Sas van Gent 2, Schoondijke 4, St. Jansteen 7, St. Kruis 2, Sluis 7, Stoppeldijk 9, Ter Neuzen 12, Waterlandkerkje 1, Westdorpe 5, IJzendijke 8, Zaamslag 9, Zuid- dorpe 3 en Zuidzande 2. Ingevolge onze bemerking in het vorig nummer bij de benoeming van een wethouder te Axel, meldt men ons, dat bij de toezeuding van het bericht abusievelijk het woord tijdelijk was weggelaten. De gemeenteraad te Axel benoemde alzoo tot tijdelijk wethouder den heer P. van Fraaijenhove. Axel, 10 Maart. Aan het examen ter toelating tot de Rijks-Normaallessen alhier, werd heden deelgenomen door 2 vrouwelijke en 14 manne lijke kweekelingen. Van de 9 kweekelingen, die in de le klasse toelating wenschen, dingen er 8 naar een der opengestelde vijf Rijksbeurzen. Den 17 Maart a. s. zal een nader onderzoek plaats hebben. Axel, 12 Maart. De heer J. A. Goedbloed, predikant alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de Christelijk gereformeerde gemeente te Nieuwdorp in Zuid-Beveland. Zaamsliio-, 8 Maart. Heden werd de 3e open- bare school in deze- gemeente Groote Huissens- polder feestelijk geopeud. Aan de, bij dergelijke gelegenheden gewone toespraken, zoo door het hoofd der gemeente, als door het onderwijzend perso neel van de bestaande scholen, beantwoord door het hoofd van de nieuwe school, ontbrak het niet. Vele ouders en belangstellenden woonden de feeste- lijkheid bij, terwijl de leerlingen, ten getale van 130, werden onthaald op chocolade en broodjes. Na het vertrek der leerlingen waren autoriteiten en genoodigden nog geruimen tijd gezellig en fees telijk bijeen en menige feestdronk getuigde van de ingenomenheid met de nieuwe inrichting. Dat de school in eene wezenlijke behoefte voorziet, be- wees het aantal van circa 25 leerlingen, die tot dusverre nog geen onderwijs hadden genoten. Aan het gemeentebestuur komt lof toe voor de vele en groote offers, die het zich ten bate van het onderwijs getroost. (Tinge, 12 Maart. Men spreekt hier tegen- woordig druk over het aanleggen van een keibaan van den keiweg in de 's Gravenstraat naar het dorp Kauter. Deee kunstbaan zoude eene ge- wenschte verbinding zijn tusschen de twee dorpen, waaruit onze gemeente bestaat. Met het oog op de invoering der pakketpost alhier, is het, dunkt ons, niet overbodig enkele bepalingen aan te halen. De pakketten mogen een gewicht van 5 kilo gram bedragen niet te boven gaau, de inhoud niet meer w dan 25 kub. decimeter en langs een hunner vlakken geene grootere afmeting hebben dan 80 centimeters. Van verzending zijn uitgesloten a. levende diereu (niet uitgesloten zijn ecliter behoorlijk ingepakte visch en schelpdieren, bloedzuigers enz.) b. voorwerpen of zelfstandigheden van ontplof- baren oi ontvlambaren aard, of die op eeniger- hande wijze gevaar kunnen opleveren, zooals buskruid, schietkatoen enz. Geene insluiting van brieven in de pakketten is toegestaan. De uren van openstelling der kantoren voor den dieust der pakketpost zijn dezelfde als voor de brievenpostop Zondag evenwel worden geene pak ketten ter verzending aangenomen. Onverschillig den aistand, waarover de verzending plaats heeft in Nederland, is verschuldigd voor een pakket tot 1 kilogram 15 cent n van 1 tot 3 20 en i/ 3 5 25 Aangifte der waarde is tot een bedrag van 500 voor elk pakket toegelaten. Daarvoor is verschul digd, bij vooruitbetaling, een evenredig recht van 10 cents voor elke f 100 of gedeelte van f 100. legen betaling van 5 cent kan de afzender van een pakket de afgifte van een ontvangbewijs vor- derendit bewijs wordt kosteloos uitgereikt, als de waarde van het pakket is aangegeven. legen betaling van een gelijk recht kan de afzender bericht van de ontvangst erlangen. Al wat aan breken of ander letsel onderhevig is, moet zorgvuldig worden ingepakt, in dier voege dat het bestand is tegen schokkeu, stooten enz. loeistoffen in kruiken of flesschen zijn niet van de verzending uitgesloten, doch moeten in manden oi op andere wijze goed zijn ingepakt, zoodat voor breken geen gevaar bestaat. Spijkers, scharen of andere scherpe voorwerpen moeten in doozen, kistjes, of stevig papier worden ingepakt. Viet bloedend wild en voorwerpen uit een stuk kunnen oningepakt verzonden worden. Elk pakket moet voorzien zijn van een daarop geschreven oi vastgehecht opschriftdaarenboven is door den afzender bij elk pakket eene adreskaart no. 38 te voegen, welke door hem behoort te worden ingevuld. De frankeerzegels voor de te kwijten rechten worden op de adreskaart vastgehecht. De adreskaarten worden aan de postkantoren verkocht, tegen betaling van een halven cent per twee stuks. De afgifte van de pakketten, zonder aangegeven waarde, heeft plaats tegen de handteekening van den geadresseerde, van een zijner huisgenooten of van zijn gemachtigde op de adreskaart. Pakketten met aangegeven waarde worden ech- ter alleen afgegeven, tegen de handteekening van den geadresseerde zeif of van zijn gemachtigde. Het port der gefrankeerde brieven enz., wordt van af 1 April a. s. gewijzigd als volgt boven 15 tot 100 grammen 10 cent, 100 250 15 250 ff 500 20 500 1000 25 w Boven het gewicht van 1000 grammen worden geene brieven aangenomen. Ook pakketten naar het buitenland zijn toege laten, mits niet zwaarder wegende dan 3 kilogram, en waarvan de inhoud niet meer bedraagt dan 20 kub. decimeters en langs een hunner vlakken geen grootere afmeting hebbende dan 60 centimeters. Pakketten met aangifte van waarde zijn niet toegelaten. De pakketten moeten verzegeld zijn. Elk pakket moet ook voorzien zijn van een adreskaart en zooveel douaneverklaringen, als door het land van bestemming is voorgeschreven. Die douaneverklaringen zijn mede verkrijgbaar aan de postkantoren tegen betaling van cent voor 2 stuks. De geadresseerden zijn verplicht, om de belas- tingen wegens den iuvoer der pakketten, te voldoen. Een pakket naar Belgie kost f 0,50 en behoort vergezeld te gaan van twee douaneverklaringen. Wij vernemen, dat het bezoek van den Belgische Koning aan de groote Ilofbouwtentoon- stelliug in het Casino te Gent bepaald is op Zondag 15 April a. s. Denzelfden dag zal aldaar de eerste steen worden gelegd van de nieuwe gebouwen voor de hoogeschool, op te richten op de geslechte gronden der wijk Bata- via. Feestelijkheden zullen te dezer gelegenheid worden ingericht. De telegraaf bracht Zondag jl. de tijding van het overlijden van Prins Alexander Michaelowitz Gortschakoff, in den ouderdom van bijna 85 jaren, na de laatste jaren zijns levens steeds lijdende gcweest te zijn, hetgeen hem dan ook in 1880 noodzaakte zijn betrekking neder te leggen ofsclioon hij den titel van rijkskanselier behield. De Fransche provincial bladen zijn vol be richten over de massa sneeuw die in Frankrijk ge- vallen is. Te Rouaan en omstreken was de sneeuw- storm vergezeld van een hevig onweder. Te Angers, Perigneux, Nancy, Orleans, enz. viel Dinsdag en D

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2