Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1858. Woensda^ Maart 1883. 23e Jaargang. Een modern Irouwlusliije Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIHN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel vermiaderden prijs. Hit bind verwchijiit Uinwd.-u- cn Vrijdngnvond bl| den ultsever J. K, G. D B O N T te Ter Neuzeu. JPolitielz Overzicht. Be omwentelingsmannen zetten in de laatsten tijd bun onheilstichtenden en onheilspellenden strijd tegen de gevestigde maatschappij met alle hun ten dicnste staande middelen en nog niet gekenden overmoed voort. Voortdurend ontvangt men uit alle deelen van Europa berichten over ontdekte of verijdelde samenzweringen en nieuwe aanslagen met dynamiet, die getuigen van hunne groote werkzaamheid. In Belgie is dc bommengeschiedenis nog niet nfgespeeld. Cyvoct, die hardnekkig blijft zwijgen, zal voor de Brusselsche rechtbank gehoord worden over de aanvraag tot zijn uitlevering aan dc Fransche regeering. Zooals men weet, is hij voor kort bij verstek veroordeeld in het geding Krapotkine te Lyon wegens deelneming aan sociahstische woe- lingen, en wordt hij sterk verdacht de werper te zijn der bommen in het koffiehuis te Lyon, waarbij een persoon gedood en een ander zwaar gewond werd. Hij vluchtte uit Frankrijk naar Zwitser- land en van daar, omdat hij gevaar liep uitge- leverd te worden, naar Belgie. Dat hij zich daar weder met dynamiet-studien bezig hield, maakte hem natuurlijk zeer verdacht. In de Belgische Kamer van afgevaardigden is bij de verdere beraadslaging over de begrooting van eeredienst een voorstel tot vermindering der bezoldiging van de bisschoppen verworpen met 69 stemmen tegen 63. Daarentegen heeft de Kamer het voorstel aangenomen om de Kanunniken door middel van uitsterving af te schaffen en de vicariaten terug te brengen tot het bij de wet van 1866 bepaalde getal, zullende aan de regeering de vrijheid gelaten worden om in ieder bizonder geval dienaan- gaande te beslissen. Uit Spanje wordt bericht, dat de rcchterlijke ambtenaren, belast met het voorloopig onderzoek ter zake van de geheime genootschappen in Anda- lusie, ongeteekende brieven hebben ontvangen, waarin zij met den dood bedreigd worden, indien zij hun onderzoek voortzetten. In alle voorname steden hebben die genootschappen vertakkingen, vooral te Madrid en te Barcelona. Elke dag brengt nieuwe middelpunten van leiding en werking aan het licht. In Frankrijk heeft de regeering den Minister van Binnenlandsche zaken belast met de taak, om wettelijke bepalingen te ontwerpen ten aanzien van het aanplakken van biljetten en tegeu oproerige kreten, doch zonder dat aan het recht van schrijven te kort wordt gedaan. Heden komt in de Kamer het voorstel tot wijziging der grondwet aan de orde. Terwijl de leden der Kamer in hunne af- zonderlijke vergaderiugen bijna eenstemmig besloten om voor het in behandeling nemen er van te stemmen, heeft de regeering daarentegen in een kabinetsraad besloten het in behandeling nemen FEUILLETON. ov EEN HUWELI.IK DOOR MEELSPIJZEN. Isidorius Huilmeier was hulponderwijzer te Nik- sendorpeu, en een goed gebouwd jongeling en een minnaar van meelspijzen. Yoor een half dozijn goed gebakken oliebollen zou Isidorius gaarne even zooveel uren geloopen hebben, als men hem ten minste vooruitzicht had gegeven op oliebollen als loon voor zijn wandeling. En het gezicht van een goed bruin appelbeigneetje kleurde zijn wangen met het hoogste rood, dat een jongeling kan kleuren. Een zoetgeurende schotel met rijstenbrij deed het bleed in iluilmeiePs aderen stilstaan, en als hij begon te denken aan lekkere, zachte gebakjes, die op de tong schijnen te smelten, als zij door een bedreven hand zijn klaargemaakt, dan dreigde zijn hart haast te bersten en dan zwommen zijn oogen in een zee van smachtend verlangende tranen. Maar Isidorius Huilmeier hield onuitsprekelijk veel van die gerechten, aan welke hij echter slechts vastend mocht denken, omdat zijne schrale in- komsten hem maar hoogst zelden het genot ver- gunden van een rechtschapen meelkostje. Isidorius Huilmeier dineerde in een volksgaar- kcuken, waar hij voor vier stuivers daags geabonneerd van het voorstel te bestrijden. Men verzekert, dat zij zal voorstellen deze kwestie uit te stellen, tot de overige wetgevende arbeid is nfgedaan. In Rusland heeft de Czaar dezer degen eene zeer onaangename ontmoeting gehad, die weder getuigt van de onbeschrijfelijke stoutmoedigheid der nihilist-en. Vergezeld van een adjudant had hij de Petersburgsche hoogesc.hool-kliniek bezocht en op 't oogenblik dat hij die verliet en in zijn slede stapte, terwijl de adjudaut zich naar de voor hem bestemde slede begaf, die op eenige meters afstand stond, naderde een zeer elegant gekleed heer den Czaar en overhandigde hem, terwijl hij zeer eerbiedig groette, een grooten brief dien de Keizer aannam in de meening dat het een ver- zoekschrift was. Hij opende het papier terstond en zag toen tot zijne groote verbazing dat het een der gebruikelijke manifesten was waarin de nihi- listen hunue eischen omtrent hervorming van staat en maatschappij plegen kenbaar te maken. In- middels was de onbekendc heer reeds naar een met twee paarden bespannen slede geijld, die in de nabijheid hem wachtte en had hij zich daarin reeds zoover verwijderd, dat aan achterhalen niet meer te denken viel. In Engeland is in het Lagerhuis het antwoord op de troonrede Zaterdag eindelijk aangenomen. Elke Iersche afgevnardigde heeft op zijn" beurt- een voor stel gedaan er iets aan toe te voegen met betrekking tot den toestand in Ierland. Gladstone heeft op zijn reis van Cannes naar Londen eenigen tijd te Panjs vertoefd en daar een onderhoud gehad met Challemel-Lacour, den Franschen Minister van Buitenlandsche zaken en Lord Lyons, den Engelschen geznnt. Gladstone moet den wensch uitgesproken hebben, dat de in den laatsten tijd ontstane ver- koeling tusschen beide landen uit den weg geruimd en er nieuwe onderhandelingen over de Egyptische kwestie zullen geopend worden. Met de 'Donau- conferentie te Londen wil het nog niet vlotten zij heeft zich weder verdaagd. In Turkije is de Sultan het niet eens met zijn Ministers over het te geven antwoord aan Engeland over de regeling der zaken in E :ypte. De Sultan is van meening, dat het geen haast heeft en Turkije in deze kwestie niet alleen moet optreden. Fransche invloed is aan die meening niet vreemd. Zijne Ministers zijn van een ander gevoelen en willen de zaak met Engeland schikken. In Egypte zelf schijnt alles nog niet in den haak te zijn. Bij Kon. besluit is de kapitein M. J. Hulswit, van het 6e reg. inf., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1560 's jaars. was en maar VTaagt mij nu maar niet hoe hij dineerde. Isidorius Huilmeier gevoelde echter, dat hij talent genoeg bezat om goed te dineeren, dat hij bekwaam genoeg was om het uitgehreidste reper- torium van een edele keuken met fijnheid te kunnen onderzoeken, en daarom zoclit en peinsde hij ook dag en nacht naar een middel, hoe hij zijn be- geerte naar gastronomischc kennis op een gepaste wijze kon volgen. Op zekeren morgen, toen de zon al prachtig scheen, verliet Isidorius Huilmeier zijn legerstede. Ilij zag er zeer bleek uit, en hij had donkere kringen rond zijn diepliggende oogen. Want hij had weer kwellende droomen gehad, die hem bijna waanzinnig konden maken. Zijn al te levendige verbeelding had hem een reusachtigen schotel vol met de iijnste meelspijzen voor zijn ueus getoorerd, en zoo dikwijls als de arme jongen in den schotel greep, omdat hij wat aan zijn smachtende lippen wilde brengen, veranderde het gegrepene in den kouden, drogen en smakeloozen tip van zijn bedde- deken ol in de oneetbare punt van zijn oorkussen. z/Dat moet veranderen," zei Isidorius kuchcnd, terwijl hij zijn brandend voorhoofd in een gebarsten waschkom stak, waarna hij zijn ten hemel strevende lokken met een bijna taudelooze kam onder het juk bracht. En terwijl er later de vorm van de Niksendorpsche jeugd zijn hard roggebrood in blauwachtige melk (ioopte, verdween langzamerhand Z. M. heeft een pensioen van f 1109 ver- leend aan P. Pichal, adj. comm. le kl. ter provinc. griffie van Zeeland. De Eerste Kamer is bijeengeroepen om bijeen te komen op Maandag 12 Maart te 8 uur's avonds. Het lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de heer Dirks, heeft in dejongste zitting a'scheid genomen van zijne medeafgevaardigden, daar hij in de volgende week de reis naar Amerika zal aannemen. Zaterdag deed de rechtbank te Middelburg uitspraak in de bekende zaak van den heer H. van Strien, burgemeester van Wolfaartsdijk. De exceptie van niet-ontvankelijkheid van het openbaar ministerie werd verworpen en de beklaagde, overeenkomstig den eisch van het O. M., wegens het uiten van smaad- of scheldwoorden tot f 25 boete, subs. 7 dagen gev. straf en in de kosten van het geding veroordeeld. In den nacht van Vrijdag jl. ongeveer 1 uur is te Schore een brand uitgebroken in de schuur van G. Molhoek, welke schuur met het woonhuis en het aangrenzende huis van de Wed. J. Paasse geheel in de asch werden gelegd; alleen een paard, eene geit en twee varkens van Molhoek, benevens eenige meubelen van de Wed. Paasse, werden ge- red. Slechts het woonhuis van de laatste was ver- zekerd; de oorzaak van den brand is als gewoonlijk onbekend. Gelukkig, dat er niet veel wind was, anders zon groot gevaar ontstaan zijn voor twee kort bijstaande hofsteden en andere gebouwen. Naar wij vernemen zijn met het stoomschip z/Conrad," te Amsterdam gearriveerd, eenige in landers, die gedurende de Internationale Tentoon- stelling te Amsterdam zullen vertoeven. Het zijn drie vrouwen en tien mannen. Onder deze laatsten bevindt zich Si Mail galar Soetan Maradja, de mandoer die indertijd de leden der Snmatra-expeditie op hunne tochten vergezeldevoorts treft men onder hen aan twee Bataviasche bamboe-werkers en twee Bantamsche visschers, waar van een een afstammeling is van het oude sultansgeslacht. Van de dieren, met dezelfde gelegenheid aan- gekomen en voor de tentooustelling bestemd, zijn der vermelding waard: een Borneosche honigbeer, een Sandelwood-paard, een Makassaarsch paard, twee Soembawapaarden, een Bataksch paard, een Koeningannar- en een Buitenzorgsch paard. Voorts vier Tengersche en vier Javaansche honden, een bok en een geit, zes katten, een zeer makke tijgerin, een stier en een koe en eindelijk een aantal beo's, parkieten en rijstvogels. Het hoofd der school te Gorredijk heeft zich ongenegen verklaard, te voldoen aan het besluit van den Raad van Opsterland, om in plaats van onderwijzers, kweekelingen in zijn school aan te de eene diepe rimpel na de andere uit het zorgen- volle voorhoofd van hem, die zoo schraaltjes zat te ontbijten. Hij had zijn plan ontworpen. Heerlijke beelden van een weelderig en stil leven zweefden er voor zijn geest en terwijl hij het overschot van zijn melksoepje wegduwde, riep hij triumfnntelijk,/Ik heb het gevonden I" Aan de middagtafel wierp hij slechts verachte- lijke blikken op de pannekoeken, die hem anders tocli zoo goed gesmaakt hadden. Het was echter maar schrale meelkost, die nooit in aanraking was gekomen met de voortbrengselen van vleeschelijkc kippen, maar die juist door zijn eenvoudige samenstelling uit meel en water ge- tuigenis scheen at te leggen, hoe zelfs zemelen konden hooren tot de kategorie van menschelijke voedingsmiddelen. Isidorius Huilmeier zwelgde in de genietingen, welke hem de toekomst bood en hij verafschuwde het geringe en nietige, dat hem het tegenwoor- dige wilde opdringen. Maar in het Niksendorpsche Weekblaadje verscheen weldra een advertentie, die nog al opzien baarde. Zij was van den volgenden inhoud z/Een jonge, mooie man met een vast bestaan, die aclit en twintig jaren oud is, wenscht een huwe- lijk aan te gaan. Hij maakt zijn wensch per deze advertentie bekend, omdat zulks een niet meer ongewone wijze van handelen is. Bedoelde jonk- stellen, daar de wet verbiedt, dat kweekelingen zonder opzicht in een afzonderlijk lokaal werk- zaam zijn. - Achtervolgens worden personen, wegens open- bare dronkenschap, na eerst cellulaire gevangenis- straf voor drie of zes maanden te hebben onder- gaan, naar een der bedelaars-gestichten overgebracht. N u weder zijn er twee uit Rotterdam derwaarts getransporteerd. Dus de onverbeterlijke dronkaards weten alsnu eenmaal hunne bestemming. Wie nog vertrouwen stelt in z. g. waterkij- kers, die zonder den patient zelven te beschouwen alleen nit de urine kunnen opmaken aan welke ziekte iemand lijdt, en welke geneesmiddelen men moet gebruiken, leze hetgeeu de arts J. W. de Koff uit Ltrecht in het #Maandblad van de veree- nigiug tegen de Kwakzalverij" schrijft over den waterkijker G. S. van der Plaat uit Rotterdam. De heer De Koff zond Van der Plaat eerst een tleschje paarden-urine en later fleschjes met Beiersch bier, en die zoo hooggeroemde waterkijker gaf daarop als recept pillen met #nitras calicus," en durlde zelfs ten slotte beweren, dat er beterschap was te bespeuren bij een patient, die niet eens bestond ^°%ens de information van het Dagbl. is het lijstjc der nieuwe Ministers reeds kant en klaar. Het blad noemt als op dat lijstje voorkomende: voor Justitie Mr. Smidt, voor Financien Mr. Verniers van der Loeff, voor Oorlog kolonel Den Beer Poortugael, voor Kolonien Mr. W. K. van Dedem, voor aterstaat Mr. Tak. De waardigheid van Gouvemeur—Generaal te Buitenzorg zou zijn toe- gedacht aan den kapt. ter zee Jhr. Wichers. Men schrijft uit AmsterdamNiettegenstaande de opening van de wereld-tentoonstelling te dezer stede onherroepelijk op 1 Mei e. k."zal plaats vinden, zou men, na een bezoek op de terreinen gebracht te hebben, toch tot de conclusie moeten komen, dat men tegen dien tijd onmogelijk gereed kan zijn. Nog geen enkel gebouw is voltooid en dan het terrein zelf geeft nog handen vol werk, wil er iets smaakvols (en dit is toch het doel) van gemaakt worden. Men is thans druk bezig met het ophoogen van den grond en het aanleggen van wegen, bloemperken, enz. De spoorweg, die de talrijke inzendingen voor een groot deel naar de terreinen vervoeren moet, nadert de voltooiing en komt wellicht nog vdor 15 dezer gereed. Aan alles wordt thans met krachtige hand voort- gewerkt, maar t is inderdaad ook meer dan noodig- 'tis zoo spoedig 1 Mei. Zooals wij mededeelden, heeft de burgemeester van Loosduinen zich uit de voeten gemaakt. Met zekerheid dcelt men nu mede, dat onder de door hem financieel benadeelden ook behoort de bij het ongeluk op het Hollandsche spoor zoo zwaar ge- kwetste Israeliet Nathan Deze ontving van man ziet noch op jeugd, noch op schoonheid, noch op rijkdom. Maar wel wenscht hij in zijn aanstaande eene geschikte huisvrouw te vinden, die vooral alles kan toebereiden, wat tot een goede tafel behoort, op welke hij bij voorkeur smakelijke en fijne meelspijzen ziet en vindt. Hij, die per deze advertentie een echtgenoote zoekt, zal geenzins op Godsdienstige gezindheid letten. Evenmin zal hij er op zien, uit welk vaderland zijn aanstaande stamt. Maar wel degelijk zal het zeer veel ge- wicht in de schaal leggen, of zij zijn lievelings- gerechten zal kunnen bereiden. Proeven van be- kwaamheid in het koken, bakken of braden worden onder eenig motto en onder de letters J. H. poste restante aan het bureau dezer courant aangenomen tot het einde van dit jaar, waarna op den eersten Januari van het volgende jaar de prijsuitdeeling volgt. Photographieen van de mededingsters zijn overbodig, omdat in het onderhavige geval in het geheel niet gelet wordt op een mooi gezicht, maar wel op kunstvaardige handen. Niksendorp, 1 December 1879." Het is nauwelijks te beschrijven, welk oproer deze advertentie verwekte onder de schoonen van Niksendorp. Er waren ook zooveel trouwlustige maagden en weduwen in die plaats, waar het blijven zitten juist niet tot de uiterste zeldzaam- heden behoorde. Iedere moeder, die een welge* schapen dochter had, iedere weduwe, die reeds lang slechts een zalige haar man kon noenaen, TER \EIZE\SMIE COIRAUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1