Landbouwberiehteii. Buitenland. Gemengde berichten. Vanwege de Japansche Regeering is aan de Nederlandsche liet aanzoek gedaan om een kundig genie-officier te willen aanwijzen, die bekwaam en geneigd zoude zijn, zich gedurende eenige jareu naar Japan te begeven, om zich met denaanbouw van forten aan de zeekust te belasten. De gemeente Loosduinen is door een paniek getroffen. De burgemeester, G. N. de Voogd, die een tiental dagen geleden verlof had gevraagd en bekomen, om in bet buitenland de zaken van liet te Loosduinen op te richten badhuis te be- vorderen, heeft door een tusschenpersoon doen telegrafeeren, dat hij niet in de gemeente zou terugkeeren, doch zicb met zijn gezin naar Amerika had begeven. Het moet gebleken zijn, dat de voortvluchtige van een groot aantal ingezetenen belangrijke sommen onder zich had. Men vermoedt, dat ongelukkige speculation die gelden verslondeu hebben. TER NEUZEX2 Maart. Gisteren namiddag verzonden wij aan onze ge- abonneerden in de kom der gemeente, en zooveel mogelijk in andere plaatsen, het volgende ontvangen telegram uit 's Gravenhage „In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer deelde de Minister Van Lijnden mede, dat het kabinet collectief ontslag aan Z. M. den Koning heeft gevraagd." Het heeft zich evenwel bereid verklaard met de Kamer af te doen, vvat zij nog verlangt. De Kamer zal Maandagmiddag 5 dezer bijeen- komen om te bepalen, wat er nog kan afgedaan worden met het demissionair kabinet. Zooals wij in ons vorig nummer meldden, hadden van de 258 kiezers voor leden van den gemeenteraad alhier, bij de verkiezing op Dinsdag jl. voor een lid, ter vervanging van wijlen den beer J. de Jonge, 191 bun stem uitgebracht. Bij de opening der stembus bleek, dat de heeren H. C. E. van IJsselsteijn 80, C. van der Hooft 79, H. Wolfert Dz. 27 en J. A. de Jonge 2 stem- men hadden verkregen, terwijl 3 biljetteu van onwaarde werden verklaard, zoodat de volstrekte meerderheid 95 stemmen bedroegdaar geen der kandidaten die volstrekte meerderheid op zich ver- eenigde, zal alzoo op Dinsdag 13 dezer, een her- stemming plaats hebben tussclien de heeren H. G. E. van IJsselsteijn en C. van der Hooft. Gedurende het loopende jaar zijn aan de spoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaarjte losseu of te laden Januari 24 3 r.ij., 8 s., 3 k., 10 m. 37660 Februari 24 8 s., 7 k., 5 m., 4 r.ij. 35195 48 72855 Uitgevaren zijn: in Januari 23, in Eebruari 17 zeeschepen. De drie hofsteden, met 40 hektaren 27 aren 65 centiaren bouw— en weiland en verdere aan- hoorigheden, jl. Dinsdag door den Notaris C. J. A. Eercken, in het openbaar te Westdorpe te koop aangeboden, zijn alien onverkocht gebleven. Het eerste bod werd niet verhoogd en bleek het alzoo, dat er volstrekt geen gading bestond. Voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Zuidzande, zoomede voor de toezegging van be roep naar die gemeente te Wier, in Eriesland, heeft de heer J. A. Th. Krol, predikant te Kolderveen c. a., bedankt. Tevens heeft hij nog een beroep ontvangen naar Beets (N.-H.) Gedurende de verledene week was de mid- denprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Osseu 90 centimen tot fr. 1,08stieren, koeien lezen." //Goad. Ga nu maar en handel volgens den wensch van den doorluchtigen vorst." Jozef Wedel werd weldra geroepen en stond met stramme soldatenhouding voor zijn officier. //We del, van daag nog krijgt gij acht weken verlof.'" z/Dankje, luitenant." Kunt gij niet denken, wie voor u verlof heeft aangevraagd//Mijn moeder zal het gedaan hebben." //Neen, neen, ver mis. Een hooggeplaatst heer, een gebieder, de regee- rende vorst van Biickeburg heeft in hoogst eigen persoon die moeite voor u gedaan." De soldaat zweeg en zette groote oogen op. //Zeg eens, Wedel, geluksvogel, hoe komt gij aan zulk een hoogen beschermer? Hoe leerde u de vorst ken- nen?" //Hij heeft mij dikwijls gezien, als hij jaagde en was dan altijd zoo vriendelijk, dat hij mij aansprak." //Zoo! op de jacht? Maar hoe komt gij als Pruis in het Buckenburgsche z/Een breeder van mijn moeder is in dienst des vorsten." //Ha, nu begrijp ik de zaak," dacht de officier en ging luid voort//Ga met pak en zak en meldt u te Biickeburg in het jachtslot. Als ge zijn doorluchtige hoogheid daar treft, moet gij niet verg' ten, dat gij hem van mij de com- plimenten doet." //Ja, luitenant. Nog iets van uw orders?" //Neen, gij kunt gaan en als de oogst over acht weken nog niet binnen is, dan moogt gij verlenging van verlof aanvragen, hoor en vaarzen 70 tot 94 centimen. Afslag 2 centi men; kalveren 95 centimen tot fr. 1,45. Vette varkens fr. 1,03 tot fr. 1,13; afslag 7 centimen; alles berekend per kilo levendig gewicht. De markten waren goed bezet. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 3,75; Mechelen fr. 5,13; Ware- gem fr. 3,27 tot fr. 5,40; Thielt fr. 4,50; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,00; St. Nicolaas fr. 8,96 en te Brugge fr. 4,17. Als eene bizonderheid deelen wij mede, dat deze week aan Duitsche opkoopers, door den heer Prins te Grootebroek verkocht zijn drie stuks melkkoeien voor f 1500. Bij onderzoek is gebleken, dat het niet noo- dig is, het wrak van de Cimbria, het bij Berkum verongelukte landverhuizersschip, in de lucht te lateu springen. Het wegruimen van de masten zal voldoende zijn om de vereischte diepte voor de vnart te lierstellen, daar het dek 60 voet onder de oppervlakte der zee ligt. Daarenboven acht men het, ook om de vele lijken die het wrak bevat, beter, het te laten zoo als het is. De verzekerings- maatschappijen zullen door duikers pogingen laten doen om nog iets van de lading te redden. Omtrent de boinmengeschiedenis te Ganshoren loopeu allerlei geruchten, waaraan weinig geloof is te heehten. Bij Delsaute hebben nieuwe huiszoekingen plaats gehad. Hij en zijn vrouw zijn in verhoor geweest. Hij is bekend als deel uit te maken van een groep anarchisten, wier bijeenkomsten hij leidde. Cyvoct blijft brutaal en achterhoudend. Men vermoedt, dat hij dezelfde is die eenige maanden geleden een bom heeft geworpen in het cafe van het theater Bellecour te Lyon. Uit het zuiden van Rusland komen treurige berichten omtrent den daar heerschenden hongera. nooddie zich meer en meer uitbreidt. Vooral op het platteland is het erg gesteld. De nood- lijdende bevolking stroomt naar de steden, in de hoop daar werk en brood te vinden. Te Odessa is het aantal noodlijdenden door den toevloed van boerenarbeiders ontzaglijk vermeerderd, en in dezelfde mate is de onveiligheid in de stad toegenomen, die toch reeds groot was, want de liongerlijdenden scholen samen en trachtten zich door geweld hulp te verschaffen. Zoo plunderden een troep van lionderden arbeiders een korenwagen, en een paar dagen daarna nog een. De korenkoopers hebben zich toen genoodzaakt gezien, goedschiks brood onder het volk uit te deelen. Er heeft zich nu eene commissie gevormd met het doel, op groote scliaal maatregelen te nemen tot verbetering van den toestand. Volgens een bericht uit Madrid hebben de geheime genootschappen te Xerez en elders in Andalusie een gisting onder den landbouwenden stand en de werklieden verwekt. Sedert een half jaar is dit gewest het tooneel van struikrooverijen, werkstakingen, nachtelijke aanrandingen, oplich- tingen van personen, moorden en geweldenarijen van allerlei aard. De dieutengevolge in hechte- nis geuomen personen beweren, dat de bedoelde genootschappen 7000 leden tellen, in districten ver- deeld, met geheime rechtbanken enz. Er heerscht een waar schrikbewind, lietwelk de justitie verlamt. De Madrileensche dagbladen deelen allerlei bizon- derheden omtrent deze genootschappen mede, welke ook met de Internationale in verbinding staan. Het aantal inhechtenisnemingen bedraagt, gelijk men ook uit een telegram gezien heeft, reeds hon- derden. De regeering zal de bizondere wet op den struikroof doen ten uitvoer leggen. Op het kasteel van Windsor gaat alles naar wensch wat den toestand der doorluchtige kraam- vrouw en van de vorstelijke zuigeiiuge betreft. De Vorstin van Waldeck blijft nog eenigen tijd op het kasteel. je?" //Ja, luitenant," zei Wedel, terwijl hij afschoof. Maar wat deed intusschen de kastelein uit den grijzen ezel? Hij was een man van zijn woord en volvoerde wat hij had voorgenomen. Den- zelfden dag nog ging hij naar een schilder, wien hij een nieuw uithangbord bestelde, waarop met groote gouden letters staan moest//In den wakkeren vorst van Biickeburg." De schilder had echter meer verstand en menschenkenuis dan de kastelein, dien hij deed opmerken, dat de reizigers dan moesten gelooven, dat er een heel nieuw logement was gekomen en toch zouden nog veel oude klanten naar den Grijzen Ezel vragen. De man had blijk- baar gelijk en was zoo dom niet of hij was voor overtuiging vatbaar. Hij zei dan ook: //Nu, voor mijn part, zet er dan maar op, dat mijn lo gement hetzelfde is, dat vroeger de Grijze Ezel genoemd werd." Reeds na acht dagen pronkte het nieuw uithangbord voor het logement, tot groote verbazing van het publiek en tot pret van de meer beschaafden, want de guit van een schilder had er met groote letters op gezet: „ln den wakkeren vorst van Buckeburg, den gewezen Grijzen Ezel." Indien mijn lezers eens bij toeval te Minden komen, moeten zij den Grijzen Ezel eens zoeken. Ik ge loof, dat zij er meer dan een zullen vinden. EINDE. Er doet zich onder de publieke opinie te Dublin een opmerkelijke stroomiug .voor. De haat tegeu den //Verklikker" Carey is er zoo algemeen en zoo diep, dat men bijua medelijden begint te krijgen met de overige beschuldigden in het moord- komplot, die nu als Carey's slachtoffers worden voorgesteld. In een vergadering van het Bestuur der Dublinsche metselaars, die belegd werd om den persoon van Carey van de ledenlijst te schrappen, was o. a. de volgende motie aan de orde z/Wij, de metselaarsvan Dublin, hateu en ver- afschuwen Carey wegeus de wijze, waarop hij den koelbloedigen moord van lord Cavendish en Burke beraamde en leiddeen wij eischen liierbij van de regeering, hem van de getuigenbank te doen over- brengen naar de bank der beschuldigden, opdat hij den 6 Mei (den verjaardag van den dubbeleu mqord in Phoenixpark) gehangen, zijn lijk ver volgens van de huid ontduan en dit volgestopt worde met brandnetels, waarna het als nationaliteits-embleem aan de gevangenismuur worde opgehangen, zijn ver- vuild lichaam als dat van een sluipmoordenaar be- graven en op zijn graf een steen geplaatst worde met het volgend opschrift//de voornaamste moor- denaar (later //aangever") van lord Cavendish en Mr. Burke." De pokken verminderen te Rotterdamsedert 23 Februari zijn slechts 2 nieuwe gevallen aangege- ven. Tegen een drietal ingezetenen van Amers- toort is proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank in het klein zonder //vergunning." Te Yeenhuizen is als overtreedster der drankwet, voor den tijd van zes maanden, de eerste vrouwelijke veroordeelde aangekomen; 't is een vrouwtje van ver over de zestig jaren. Te Westerlee, in de provincie Groningen, is een boe- renzoon, tengevolge van misbruik van sterken drank, gestikt. De onderwijzer W. te Marum (Gr.) is, wegens aantasting van de zeden, uit zijn tunctie ontslageu, terwijl hem de bevoegdheid tot onderwijs-geven is ontnomen. Te Wijhe is een jongeling ter militie-loting verschenen, die 1,985 Ned. el lang is. De schipper Roelof Daverschot van Kampen, is op het Zwartewater van zijn vaar- tuig gevallen en verdronken. Te Moergestel is de oppassende zoon eener weduwe, terwijl hij bezig was met zand te laden, onder zijn paard geraakt. Dood, met verbrijzeld hoofd, werd hij opgenomen. Te Roermond had bij den slager B. een eigen- aardige brand plaats. Een 80tal liammen zijn nl. verbrand, waardoor de slachterij geheel onderliep van vet. De brand werd door de buren ontdekt, doch te laat, want de geheele voorraad hainmen was reeds verbrand. Ter viering van den hon- derdsten verjaardag der uitvinding van den lucht- ballon wordt te Marseille druk gewerkt aan 't in gereedheid brengen van een luchtbol, waarmede men den tocht over de Middellandsche zee zal afleggen. In den loop der maand Juni e. k. hoopt men dit plan te verwezenlijken. Uit Zanzibar wordt bericht, dat aldaar is overleden J. Chuma, die de getrouwe dienaar van Livingstone is geweest en het geleide van den navorscher Thomson aan- voerde. Een schouwburg geheel van ijzer is te Berlijn in aanbouw. |)e persoon, die zich te Kortrijk heeft aangegeven als de moordenaar van Marie alschaert, Demayer geheeten, is gebleken een kraukzinnige te zijn, die eerst kort geleden uit een gesticht ontslagen, thans opnieuw daarheen gezonden is. Te Barbotte (dep. Dordogne) is zekere Marguerite Captal, een weduwe, in den ouderdom van 107 jaren gestorven. Arabi— pacha's verdediger, Mr. Broadley, kwam deze week rijk beladen met kostbare geschenken, uit Egypte in zijn woonplaats Bridport weder terug. Hij werd feestelijk door zijn medeburgers ontvangen. En zoo is ook deze comedie uit. Een Ylissingsche jutfrouw ging buiten weten van haar man, op reis met haar kind en een be- steller van Van Gend Loos die f 200 van zijn patroons in den zak had gestoken voor de reiskosten. De Rotterdamsche politie heeft echter reeds voor haar aandeel, aan dat snoepreisje een eind gemaakt door den man te arresteeren. In de veenkoionie Appelscha heerscht nog het geloof aan//tooverij." Twee personen, uit gezinnen die naast elkander wonen, heeten //betooverd" te zijn, en wederkeerig worden de buurvrouwen als de heksen aangewezen, die deze //betoovering" hebben teweeggebracht, hetgeen reeds aanleiding heeft ge- geven tot hevige woordenwisseliug tusschen de buren. Woensdagochtend ten 7 ure is met donderend geraas een in aanbouw zijnd blok huizen, aan den Berg—en—Dalschen weg nabij Nijmegen, ingestort. Er zijn geen menschenlevens bij te betreuren, doch drie personen bekwamen lichte verwondingen. In dezen tijd van dynamitische aanslagen en komplotten is 't geen wonder dat de industrie zich toelegt op het vinden van nieuwe vernielmiddelen. Zoo hoort men nu weer wonderen van de verwoestende kracht van het //panclastiet," waarbij de ontploffing van dynamiet slechts een loos alarm moet zijn. Deze nieuwe springmaterie bestaat uit een nieuwe chemische verbinding van stikstof en zuurstof, ver- mengd hetzij met petroleum—essenze, hetzij met zwavelkoolstof. De graad der ontploffende kracht hangt af vau het gebruik van een der laatstgenoem- de ingredienten. Maandagmorgen snuffelde en wreette een hond op de plaats, waar de kruitfabriek bij Muiden heeft gestaan en trek een kous boveu den grond. Dit leidde tot de ontdekking van het lijk van Gerrit Kreuner, een der nog vermiste slachtoffers van de ramp. Het lijk lag ruim een voet onder den grond, geheel gaaf en was als in een kuil bedolven. De helft van de f 100,000 in de staatsloterij is ditinaal gevallen in Eriesland, de wederhelft in Utrecht. Te Heerenveen zijn gedeelten gevallen en een der gelukkigen woont te Nijehaske. In laatstgenoemde plaats moeten er meer dan een wonen die den //aap" meedeelen, maar geen hunner behoort tot de lieden vau wie men kan zeggen, dat zij er behoefte aan hebben. In de Bloemstraat te's Gravenhage geraakten Dinsdagmiddag de kleederen van een meisje van 3 jaar, 't welk eenige oogenblikken was alleen gelaten, door het spelen met lucifers, in vlam. Het kind werd zoodanig met brandwonden overdekt, dat het een uur daarna is overleden. Een persoon die ter hulp snelde, heeft mede belangrijke brandwonden aan de handen bekomen, In de vorige week zijn te Hengeloo in Overijssel, verschillende socialistische vergaderingen gehouden onder leiding van zekeren Binnink, portier aan de groote spinnerij. Door de afdeeling der Maats. tot Nut van't Algemeen naar Amsterdam gezonden, om er de //huisvlijt" te leeren kennen en beoefenen, schijnt hij er meer nog dan met Nutsbestuurders met socialisten in aanraking te zijn gekomen. In hunne kringen althans heeft hij zich zoo thuis gevoeld, dat hij thuis gekomen, vlijtig aan 't werven voor zijn socialisme is gegaan. Daarop is hij uit zijne betrekking ontslagen, om thans eens rustig te kuniien nadenken over't verband tusschen huisvlijt en socialisme. In zijne tusschen- uurtjes ruit hij nu de arbeiders tegen hunne bazen op. Gelukkig is de orde tot dusver door zijn drijven niet verstoord. Het ,/belezen" van verstuikingen geschiedt ook te Pernis reeds sinds jaren. Wanneer iemand een been verstuikt heeft, dan neemt de belezer een pot met water, maakt daarover eenige gebaren met de handen en prevelt eenige woorden; met dat water moet het been gewasschen worden. De lijder moet echter //gelooven," anders helpt het niet. De smokkelhandel in tabak langs de Duitsche grenzen is in den jongsten tijd aanmerkelijk af- genomen. Meer nog dan de waakzaamheid der grenscommiezen heeft daartoe bijgedragen de min- dere kwaliteit van tabak, die de smokkelaars, als de meeste winst afwerpende, invoerden en waarvan onze naburen op den duur niet willen gediend zijn. Te Neurode, in Pruisisch Silezie, zullen eer- lang 180 personen uit de stad en den omtrek terecht staan wegens het spelen in eene buiten- landsche loterij, wat, zooals men weet, verboden is. De gerechtszaal is te klein voor zulk een groot aantal beschuldigden. Men zal daarom waarschijn- lijk, bij de behandeling van dit monsterproces, zitting houden in den schouwburg. Een ingenieur te Cleveland, Ohio, heeft het middel uitgevonden om uit een bizondere stof vaten uit een stuk te vervaardigen, die niet alleen geheel waterdicht, maar ook oliedicht zijn en weldra de eikenhouten vaten voor verzendingen van petroleum zullen vervangen. Reeds is een maatschappij opgericht tot expleitatie op groote schaal van deze nieuwe industrie. Jaarlijks wordt den Sultan van Turkije de keuze aangeboden uit een verzameling van honderd en een jonge meisjes. Deze worden onder plechtige ceremonien naar een der moskeoen gebracht. Zij zijn alien gelijk en zeer eenvoudig gekleed met loshangende haren. De Groote Heer verlaat zijn paleis bij avond, vergezeld van hovelingen, soldaten en fakkeldragers. In de moskee gekomen, richt de opperpriester eerst een warme aanspraak tot hemdan neemt hij plaats op een soort van troon en voor hem scharen zich de meisjes in een halven cirkel. De troonopvolger biedt hem twee duiven aan, om te offeren en noodigt dan zijn gebieder uit, een sultane te kiezen, die hare hooge plaats waardig zal zijn. Dan begint de revue, die natuur- lijk lang duurt. Zoodra de Sultan tot een besluit gekomen is reikt hij een zakdoek aan het voor- werp zijner keuze. Onmiddelijk wordt deze ge- lukkige met een dichten sluier bedekt; want de aanblik van het volk mag haar niet bezoedelen. In een rijtuig wordt zij naar het Serail gebracht. De schatmeester werpt ondertusschen geld (waaraan het in Konstautinopel nimmer ontbreekt!) onder liet volk, dat door kanongebulder en muziek op de hoogte wordt gebracht van 't heugelijke feit. Wanneer men een Engelsch blad mag ge looven zal de stenographic weldra een gevaarlijken mededinger krijgen in den zoogenaamden glossograaf. Het werktuig bestaat uit een soort van kast waarin zes hefboomen zijn aangebrachtdie met evenveel potlooden in verbinding staan. Wanneer men nu den mond brengt voor de opening van het kasje en begint te spreken, komen terstond de hefboomen door den invloed van het spreken in bewegiug, zoodat ook de potlooden bun taak kunnen vervullen en alles op bet papier brengen, wat er is gesproken. Zoodoende behoeft een verslaggever slechta de Maand. Octal, Geladen met; K. m. inhoud. In deze kolora beteekeueu de letters: r. ij. raw ijzer, s. stukgoederen, k. kolen, m. menerie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2