Buitenland. Gemengde berichten. De Tweede Karner heeft gisteren met 66 tegen 12 stemmen het voorstel van den voorzitter, om het censusontwerp aan de orde te stellen, ver- worpen. De regeeriug verklaarde herhaaldelijk op dadelijke behandeling van het ontwerp prijs te stellen. De zitting der Kamer is verdaagd tot Donderdag. De Minister van Financien heeft het ver- zoek van den Israelietischen kerkeraad te Rotterdam, om vrijdom van zegel voor zijne kwitantien ter in ning der kerkelijke belasting, van de hand gewezen. Bij den waarborg en de belasting op goud- en zilverwerken zijn benoemd: tot controleur teAlk- maar, Mr. A. van Lier, thans te Middelburg; te Middelburg J. F. Keiser, essayeur aldaar; tot essayeur te Middelburg A. Moussault, commies-stempelaar te Amsterdam. Naar men verneemt heeft de Bisschop van Breda in zijn diocees bevolen, dat de kosters voor- taan uiet meer het beroep van lierbergier mogen uitoefenen en zij uit huu betrekking moeten wor- den ontslagen, die zich aan misbruik van sterken drank scliuldig maken of zich in hun vrije uren veelal in herbergen ophouden. Het schoolgebouw voor minvermogenden in de Langedelft te Middelburg ligt tegen den grond. Onmiddelijk wordt een aanvang gemaakt met den herbouw, ten einde een alleszins doelmatiger in- richting van lager onderwijs op dezelfde plek te doen verrijzen. Niettemin zijn voor vele onderwijzers in Zeeland herinneringen aan het oude gebouw verbonden, dewijl daarin velen liunne aanvankelijke opleiding als onderwijzer liebben genoten, ten einde ook „kyders te leeren," zooals in een steen boven aan den ouden ingang stond vermeld, waaruit van zelf spreektdat het gebouw sinds jaren eene inrichting van onderwijs is geweest. Men wil, dat de in de geschiedenis onzes lands zoo bekende Graaf van Leicester, de gunsteling van Koningin Elizabeth van Engeland, er eenmaal vertoefd heeft, terwijl het ook den tijd zou gekend hebben, dat het de schatten van West-Indie binnen zijne muren op- gestapeld zag. In de twee overgebleven oorspronkelijke deuren waren in net smidswerk de voorletters van den bouwmeester, Arnold Harding, aangebracht. In 1882 passeerden 3198 schepen met een gezamenlijken inhoud van 7,122,125 tonnen het Suez-Kauaal. De venneerdering van de scheep- vaart, vergeleken met 1881, was 1,327,724 tonnen; maar 1881 had een toeneming van 1,459,882 tonnen gegeven, vcrgelegen met 1880. Deze achteruit- gang in de toeneming werd veroorzaakt door den oorlog en de militaire operation in het Kanaal, die eer verlies dan winst voor de Maatschappij opleverden, ook met de tol door de Engelsche oorlogschepen betaald. Immers de toeneming in 1881 gedurende de eerste zes maanden van het jaar voor den oorlog was 982,232 tonnen en in de tweede helftwaarin de oorlog vielslechts 345,492 tounen. De landen waar de schepen thuis behoorden, waren: Schepen. Tonnen inhoud. Engeland 3565 5,795,584 Frankrijk 165 405,846 Nederland 103 254,274 Duitschland. 109 176,764 Italie 61 153,493 Oostenr.-Ilongarije 67 121,711 Spanje 32 78,663 Rusland 18 36,061 Noorwegen 20 35,502 Belgie 13 24,326 Egypte Turkije 21 13,973 10 11,235 China 4 5,684 Portugal. 2 2,794 Denemarken 2 2,786 Zanzibar. 1 2,344 Griekenland. 4 984 Siam 1 91 Totaal: 3198 schepen en 7,122,125 tonnen. notroostbaar zijn en tijdens den jachttijd het pootje naar alle duivels kunnen wenschen." „Zijt gij misschieu ook een liefhebber?" vroeg de jager. //Hartstochtelijk riep de luitenant met glinste- rende oogen, want de laatste vraag was water op zijn molen. //Nn, dan maar rondweg gespro- ken riep de jager lachend. Wat hoeven wij elkander te plagen om fijn en deftig met elkander te spreken en om te gaan Laat ons maar met goed en eerlijkjagerslatijnbeginnen. Eorn luitenant, mooie praatjes en diplomatic naar de maanIlebt gij al ont- beten //Ja," antwoordde de luitenant lachend, die behagen had in de rondheid en ongedwongenheid van den gewaanden vorst, „ontbeten heb ik al, maar goede jagers en soldaten moeten voor een half inan kunnen slapen en voor twee eten, zonder blikken of blozen." //Ha, ha! goed zoo! Ik zie, dat wij bij elkander passen I" riep de jager blijde, terwijl bij den jonkman zoo krachtig de hand schudde, dat deze gaarne een luiden schreeuw zou gelaten hebben, als dat maar gepast liad voor een Pruisisch officier." ,/Dat beet ik eerlijk en oprecht gesproken als een echte jager. Hoe zou het wezen, heerschap, met zulk een portie brood en ham, als gij daar op tafel ziet? Of wilt gij fijnigheid apart?" „De wang van een mooi meisjenis mij nog minder bekoorlijk dan het schoone, verleidelijke rood van een onberispelijken, sappigen ham," antwoordde de luitenant beleefd. „Gij hebt een echt jagersontbijt, maar het woud en de honden Ter Neuzen, 27 Februari. Bij de lieden plaats gehad hebbende verkie- zing voor den lid van den gemeenteraad hebben van de 258 kiezers 191 hun stembiljet ingeleverd. Bij Kon. besluit is herbenoemd, met ingang van 24 Maart a. s., tot burgemeester van St. Jan- steen A. IJsebaert. V oor het beroep naar de Christelijk gerefor- meerde gemeente te Zierikzee, afdeeling Sint- Domusstraat, heeft de heer J. Westerhuis alhier, bedankt. Bij de Ilervormde gemeente te Piershil, in Zuid—Holland, is tot predikant beroepen, de heer J. M. Conradi, tc Hontenisse. De heer J. A. Th. Krol, predikant bij de Ilervormde gemeente te Kolderveen c. a., is beroepen te I ithuizermeeden, in Groningen en komt mede voor op het drietal voor een beroep te Oost-Voorne, bij Brielle. Hulst, 27 Februari. Op den 1 Maart a. s. hoopt een onzer meest geachte ingezetenen, de heer Ph. Maertens, den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaren als gemeente—ontvanger alhier werd aangesteld. Ongetwijfeld zal deze dag een feestdag zijn voor de gemeente, die hij zooveel jaren zoo onvermoeid heeft gediend en zullen alien, zoo door het uit- stekeu der nationale driekleur als andersints hun deelneming in dit feest betuigen. Wij wenschen den werkzamen man nog vele gelukkige jaren toe. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken D. S., oud 25 j., arbeider te St. Jansteen, is wegens vervoer van zout ongedekt door gelei—biljet veroordeeld tot 27 boete of 8 dagen gevange- nisstraf en in de kosten van bekeuring en in die van het rechtsgeding. C. de V., oud 46 j., zonder beroep te St. Jan steen, is wegens binneulandsch vervoer van accijns- goederen zonder binnenlandsch paspoort of gelei- biljet veroord. tot een celstraf van 45 dagen en in de kosten van bekeuring en in die van het rechtsgeding. Dezer dagen is op zijn landgoed te Uccle (Belgie) overleden Baron De Broich, oud-officier van het Ned. leger. De overledene had den ouderdom van 92 jaren bereikt en was de laatst overgeblevene in Belgie van de gardes d' honneur van het eerste Keizerrijk. In 1826 had hij den militairen dienst verlaten en zich op den landbouw toegelegd, waarin hij zeer gelukkig was. Hij werd algemeen geacht en om zijn buitengewone milddadigheid zeer bemind. Yrijdagnamiddag, tegen half vier, werden in het dorp Ganshoren, bij Laeken, gedurende een duiven-wedstrijd welke plaats had op een der aan- hoorigheden van het kasteel van den Burgemeester Graaf De Villegas Saint—Pierre, de omstanders en al de bewoners van die plaats hevig opgeschrikt door den schok van een vreeselijke ontploffing, die de huizen deed schudden. Bij onderzoek bleek dat op weinig afstands van het kasteel, in een kleinen greppel, bij den weg lag een man zwaar gewond, bloedende en vreeselijk verminkt, den rechterarm en het rechterbeen gedeeltelijk afgerukt en ver- scheurd en de kleeren in vlam. Bij den ongelukkige bevond zich een ander, zijn inetgezel, die zich snel uit de voeten maakte, terwijl de ter hulp gesnelden den onbekenden gewonde hielpeu en deze, door de zorg van de autoriteiten, werd overgebracht naar het ziekenhuis Saint-Jean, te Brussel. De gendarmerie van de brigade te Molenbeek- St.-Jean, in allerijl ontboden, kwam weldra op ontbreken er aan." //Nu, ik hoop, dat ik wel dra het genoegen zal mogen hebben van met u onder een ouden eik te mogen ontbijten,"' sprak de oude jager," terwijl hij een grooten beet in zijn mond stak. nMaar wat wilt gij drinken z/Wat hebt gij in uw glas?" Noordhuizer." //Top, dan doe ik mee, want gij hebt echten." z/Goed, ik zie, dat uw maag geen glace hand- sclioenen draagt!" riep Lippolt goed geluimd. //In weerwil van alle matigheidsapostels en afschaffers beweer ik, dat er op zijn tijd en onder omstandig- heden geen beter en weldadiger drank is op de wereld dan een echten NoordhuizerNu riep hij door de deur: //He, kastelein, oude, grijze ezel, kasteleinnog een portie ham en brood met een groot glas Noordhuizer!" Weldra kwam de waard met het bestelde en toen hij het op tafel zette, keek hij den officier met een sluwen glimlach aan, alsof hij zeggen wilde: //Nu, had ik geen gelijk? Met dien Vorst kan men plat Duitsch praten." Beide helden gingen nu tegenover elkander zitten en lieten het zich goed smaken. De eene portie ham en brood volgde de andere en met den Noordhuizer ging het evencens. Men kon het goed aan den braven jager zien, dat hij vroeg op was geweest en nuchter scherp had geredenmaar aan den adjudant kon men volstrekt niet zien, dat hij al eens had ontbeten. (Wordt vervolgd.) de plaats aan waar het geheimziuuig voorval had plaats gegrepen en constateerde de aanwezigheid van de overblijfselen van een bom, waarin dvnamiet was geweest. De ontploffing had verscheideu boomen bij den greppel, waar de gewonde eu zijn gezel waren ontdekt, ontworteld. De overblijfselen van de hel- sche machine werden met de meeste voorzichtigheid door de autoriteiten opgezameld. Terwijl men de onderzoekingen nu voortzette kwam het individu, dat zoo plotseling verdwenen was, per rijtuig te Ganshoren terng om, zooals hij zeide, naar den toestand van den gewonde te informeeren. Hij werd oogenblikkelijk gevat en naar Brnssel vervoerd, om daar zijn identiteit te doen vaststellen. De justitie, oogenblikkelijk van hot gebeurde in kennis gesteld, begon haar nasporingen. Ondervraagd op welke wijze het ongeluk te Granshoren was aangekomen, heeft de gevangene voorgegeven dat zijn makker, die een weinig excen- triek is, een nieuw soort van pyroteehnie had willen beproeven. Een stuk vuurwerk, hetwelk hij in zijn rechterzak had geborgen, zou waarschijnlijk door een of andere wrijving de ontploffing hebben veroorzaak. De gewonde, van zijn kant, hield daarentegen vol dat hij volstrekt geen ontplofbaar werktuig bij zich had en dat hij overigens geen enkele opheldering wilde geven van het gebeurde, noch over het doel hetwelk zij beoogden. Het latere verhoor bracht aan het licht, dat de gewonde Metayer lieet; de persoon die hem vergezelde gaf eenvoudig Cyvoct op als zijn naam. Metayer zegt van Toulon afkomstig te zijn en erkende, dat hij betrokken is geweest in de zaak van Montceau-les-Mines. Beiden hadden, voor 16 francs per maand, een kamertje gehuurd in de rue Traversiere, op de derde verdieping. Cyvoct was meestal niet te huis. De justitie heeft Zaterdagochtend in een woning o. a. een portefeuille in beslag genomen, die, naar men zeide, compromitteerende papieren bevatte, en een verhandeling over ontplofbare stoffen. Men heeft ook reeds beweerd, dat uit de bedoelde stukken het bestaan zou blijken van een komplot, dat Belgie en verscheiden andere Europeesche Stat en golddat Zaterdag depcches in geheimschril't naar Weenen, Parijs, St. Petersburg en Berlijn zouden verzonden zijndat men nog vele arresta- tien verwachtte enz.; maar men moet voorzichtig zijn. Men zegt, dat tegen Cyvoct een aanvraag om uitlevering van wege het Fransche Gouvernement is ontvangen, wegens moord. Metayer is gisterennamiddag aan de bekomene wonden overleden. II. K. 11. de Hertogin van Albany, geb. Prinses van Waldeck—Pyrmont (zuster der Koningin van Nederland), is Zondag jl. op het Koninklijk p leis te Windsor van een Prinses bevallen. De Bondsraad heeft het verbod op den invoer van Amerikaansche varkens alsook van pekelvleesch spek en worst aangenomen. Ook de Ilauzesteden hebben er voor gestemd. Deze schenen er eerst tegen geweest te zijn, docli hebben waarschijnlijk het verwijt willen voorkomeu, dat zij den invoer van een door de andere Regeeringen gevaarlijk geachte vleeschsoort toestemden. Het door de Hanzesteden voorgestelde voorbehoud, om ill. den invoer van Amerikaansch vleesch ten behoeve van den doorvoer voor proviandeering van zeescbepen bij een strenge contrale toe te staan, is aange nomen. De Iersche //verklikker" Carey schijnt een doortrapte deugniet te zijn, gedoubleerd door een echten Tartuffe-geest. Terwijl hij als hoofd der z/invincibles" moorden beraamde en aan de uitvoering daarvan deelnam, verzuimde hij niet zich als streng- geloovig Katholiek en ijverig kerkbezoeker voor te doen, richtte tot de aanverwanten van de offers der moord-leagne brieven van rouwbeklag en ge- droeg zich ook in andere opzichten als braaf patriot en edel menschenvriend. Onder zijn ambtgenooten in den Gemeenteraad van Dublin stond hij, of- schoon hij geen spreker was en aan de politieke debatten uooit deelnam, in hoog aanzien en kwam zelfs eens zeer in aanmerking om tot lord-mayor benoemd te worden. Het volk in Ierland en vooral te Dublin is woedend op dezen schurk. De nationale organen verlangen, dat aan hem de doodstraf zal worden voltrokken. Carey is eigenaar van twee woon- huizen, waarvan de liuurders weigeren de huur te betalen, sedert hun huisheer //verklikker" is ge worden. De beweging der //Vegetariers", die het ge- bruik van vleesch en dierlijke voedingsmiddelen bestrijden, breidt zich meer en meer uit in Duitsch- land, Oostenrijk en Zwitserland. In het afgeloopen jaar is het ledental van het Berlijnsche Vegetariers- vereeniging zoozeer toegenomeu, dat het nu driemaal meer bedraagt dan in het vorige jaar. De Vege- tarische Rundschau, die sedert Januari te Berlijn verschijnt, telt reeds 800 abonne's. Te Berlijn, Weenen, Leipzig, Hannover en Gratz vindt men reeds goed beklante Vegetarische eet- huizen en met 1 April wordt er ook te Stuttgart een geopend. De kruitfabriek te Corbeil, waar dezer dagen een ontploffing plaats had, was de grootste van Frankrijk. Ongeveer 6 a 700 kilo kruit zijn in de lucht gevlogen. Het aantal dooden bedraagt^ zooals wij melden, zes personen, docli dat der gekwetsten is veel grooter dan men eerst dacht: 20 in plaats van 2. De fabriek bestond uit een reeks van elkander gescheiden gebouwen, die alle min of meer beschadigd zijn. De ontploffing heeft zich gelukkig bepaald tot een dezer gebouwen. Niet een steen is op den ander gebleven. Op een affitand van meer dan - 100 meters werden oude boomen uit den grond gerukt en verkoold weggeslingerd. Sommige boomen, die overeind zijn blijven staan, schijnen als met kalk wit geschilderd. Zware steenbrokken werden op een grooten afstand geworpen. De dooden zijn met groote plechtigheid begraven. Eenige gekwetsten zullen waarschijnlijk nog aan de gevolgen hunner wonden sterven. De Amerikaneu zijn voornemens een kanaal te graven, dat het schiereiland Florida tot een eiland zal maken. Twee rivieren, de eene oost- waarts, de andere westwaarts stroomende ten noorden van het schiereiland, de Suwanee—rivier en de St. John's—rivier, zouden door dit kanaal met elkander verbonden worden. De kosten worden op 20 millioeu dollars 50,000,000) geraamd, en er zouden noch sluizen noch dijken behoeven gemaakt te worden. De tegenwoordige passage uit de Golf van Mexico gaat geheel langs de Zuidpunt van Florida, een nauw en gevaarlijk vaarwater, waar een zeer snelle stroom loopt. Jaarlijks gaat er voor een waarde van 5 millioen dollars aan schepen verloren langs die route, terwijl de scheepvaart aldaar 3 inaal zoo druk is als door het Suez-kanaal. Men ver- wacht dat de voltooiing van dat kanaal de assu- rantiepremien 1 pCt. zal doen dalen, de reis naar en van de Golf 800 Engelsche mijlen zal bekorten, en de vrachten zal doen dalen van 3 tot 5 gulden per baal katoen, of van 15 tot 20 gulden per ton voor graan. Herhaaldelijk hebben wij reeds bizonderheden medegedeeld betreffeude de groote plechtigheid, die waarschijnlijk op 27 Mei e. k. te Moskou zal worden gevierd, namelijk de kroning van den Russischen Keizer en de Keizerin. Hierbij zij nog vermeld, dat de pracht, bij die gelegenheid ten toon gespreid, alles zal overtrelfen, 't welk ooit bij dergelijke feesten is aanschouwd. Om zich daarvan een denkbeeld te vormen zal het voldoende zijn te vermelden, dat een som van 17 millioen roebels, of ongeveer 34 millioen gulden, door den Keizer daarvoor is beschikbaar gesteld. In de Rijks-postspaarbank is van 11 tot 20 Febr. meer ingelegd dan terugbetaald f 39,633,48. De heer P. d' Haens, te Graauw, herdacht jl. Zaterdag zijn 25jarig jubile als lid van den gemeen teraad. Te Amsterdam is een marinier overleden aan de verwondingenbij een vechtpartij met politie-agenten op 's Konings verjaardag bekomen. Te Alkmaar is de ooievaar teruggekeerd. Van Alkmaar begint dus weder de victorieOp de stoep van een huis op de Keizersgracht is een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht gevon- den. Een politieagent bracht het wicht naar het stads-bestedelingenhuis. Gedurende dezen korten winter heeft de bekende Friesche hardrijder O. W. v. d. Berg van Rijperkerk, toch nog ongeveer f 220 gewonnen. Een vergadering van circa 300 personen, meerendeels kleinhandelaren in gedis- tilleerd te 's Hage, heeft besloten, zich bij adres tot den gemeenteraad te wenden, ten einde e'en andere regeling der schatting van het //vergunniugs- recht" te verwerven. Door een paniek in de Duitsche Katholieke school te New-Yorker was een begin van br indwerden 16 meisjes van 4 tot 11 jaren op de trap doodgedrukt; een aantal werd gewond. De dikst.e Amerikanen zijn tegenwoordig op eene teutoonstelling in New-York te zien. De tentoonstelling bestaat uit drie vrouweu en zeven mannen, die te zamen een gewicht van 4000 pond vertegenwoordigen. De dikste vrouw is 26 jaren oud en weegt 312 pond; de dikste man weegt 376 pond. De zaak Peltzer zal den 19 Maart. voor het Helgische hof van cassatie dienen. De zaak is precies twee maanden na het arrest ter rolle gebracht. In een der grootste modeinagazijnen te Parijs is een markiezin, die eenige millioenen bezit, op diefstal betrapt. Op eene verkooping van zeldzame boeken te Parijs, is dezer dagen een enkel perkamentblad met een in 1455 door Gutenberg gedrukten aflaatbrief, voor 5200 francs verkocht. Een plakkaat van den aartsbisschop van Mainz, in 1462 gedrukt, bracht 3350 frcs. op. In Maryland is de stokslagenstraf opnieuw bij de wet ingevoerd. Den 29 Januari is zij, na 64 jaren, weder toegepast. Een zonderlingen zelf- moord beging onlangs een kellner te Canterbury, Hij vulde zich den mond met kruit en stak het daarna aan. Het spreekt van zelf, dat hij na de ontploffing dood bleef. In Parijs dragen de dames nu ronde en kapothoedjes van Zweedsch honden- en geitenleer. Het eenige versiersel daarbij is dan meest niets dan een breede schuine streep van een witachtige wollen stof, die schuin onder de kin met een rocet bevestigd wordt. Het toilet bij zoo'n hoed bestaat dan bijna uitsluitend uit grijs in alle nuancen. Te Avignon woont een landbouwer van 102jarigen leeftijd, die voor vijf jaren nog hertrouwde met een vrouw van 48 jaar. De echtelieden genieten een volmaakte gezondheid.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2