Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1856. Woensdag 28 Februari 1883. 23e Jaargang. AAHTBESTEDIHT6. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82|. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN: Yanltot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kar. zicb abonneercn tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. &M1 bind vei'scliijnt iiinsiliu. cu Vriblitgarond blj den uifgcvcr H. G. (MI U SI T te Tei* Xciizen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van IlENGSTDIJK zullen op Dinsriag den Maart e. K., des middags ten 12 uren, ten gemeenteliuize aldaar, traehten A A N TE BESTEDEN; Het bouwen eener School met Onderwijzerswoning. Het gedrukte bestek met teekening ligt van lieden ter visie in genoemd geineenteliuis te Hengst- dijk, elken werkdag des voormiddags van 912 uren en is op franco aanvrage tegen betaling van f 1,50 verkrijgbaar bij het betrokken bestuur, en bij den architect J. H. Hannink te Goes. He aanwijzing in loco zal gescliieden op den dag der besteding, des voormiddags om 11 uren, de besteding voorafgaandeverdere inlichtingen worden gegeven door voornoemde architect. Hengstdijk, den 8 Februari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. VAN TRAPPEN, Burgemeester. Ch. F. HERMANS, Secretaris. JPolltiek: Overzicht. Met het Fransche Kabinet, zooals het thans is samengesteld, herleeft met dat Kabinet de staat- kunde van Gambetta. Zij bestaat bijna uitsluitend uit volbloed republikeinen, die van geen plooien of schipperen willen weten en waarvan dus der republiek vijandige partijen niets te verwachten en alles te vreezen hebben. Ferry, die Gambetta op het staatkundig tooneel zal vervangen, heeft reeds herhaaldelijk blijken gegeven, iemand te ziju van een doortastend en beginselvast karakter, met veel eerzucht en ijver. Hij is de man der gerucht- makende besluiten van de uitdrijving der niet erkende geestelijke orden en de verpersoonlijking van het onzijdig openbaar onderwijs, waarover hij thans het toezicht zal voeren. Ckallemel is een volbloed republikein, die men reeds kent uit zijn verdediging der verbanningswet op de Prinseu in den Senaat en waarvan men een zeer krachtige houding mag verwachten tegenover debuitenlandsche vraagstukken, die thans nog hangende zijn. Als gezant was hij in de hoogere staatkundige kringen niet de gewenschte persoon wegens zijne burger- lijke denkbeelden over staatkunde, waar het be- hartiging van volksbelangen betreft. Thibaudin is reeds vermaard als fel tegenstander der Prinsen, die hij zich sterk maakt ook zonder uitzonderings- wet wel buiten het leger te zullen sluiten. De hoofden der regeering vertegenwoordigen dus wel de vooruitstrevende richting der republiek en FEUILLETON. 5) In den grrijzen ezel. Maar ik wil geen borg er voor blijven, dat hij al zijn hooge colleges uit Duitschland kentdoch wel kent hij alle boeren uit zijn land en die lioudt hij in eere. Kort en goed, hij is een vorst, die ziju wereld kent, wanthij verzocht mij altijd op zijn groote drijfjachten en is dan zulk een voor- komende gastheer, dat men uiterst zelden een schot kan doen, als men per geluk dicht bij hem staat. Maar Van der Grove, zijt gij ook een'minnaar van de jacht „Ja, generaal, een hartstochtelijk minnaar „Nu, weet gij wat, nu is er goede gelegenheid voor u om met den vorst kennis te maken. Als mij die lamme jiclit zoo niet plaagde, ging ik zeli naar hem toemaar nu moogt gij het in mijn plaats doen. Ga naar denGrijzen Ezel, verontschuldig mij en vraagt beleefdheidshalve naar zijn bevelen, dan moet gij maar zien, hoe gij bij den vorst in een goed blaadje komt, want, naar ik hoor, zijt gij daarvoor slim genoeg en achter den mouw hebt gij z'ook." He jonge officier, die een aartslief hebber was van alles, wat jacht heette, was in zijn schik met deze aangename en vereerende taak en wilde onmiddelijk heengaan. De generaal riep hem nog na I loor eens, wees niet zoo dum, dat ge bij ziju doorluchtige hoogheid als fijn hoveling of nuffig jonkertjen optreedt, of dat gij hem soetsappig vleit. Dat verdraagt de vorst zullen optreden met het regeeritgs—program, dat door den voorzitter Ferry in de Kamer werd medegedeeld. De regeering vraagt daarin het vertrouwen der Kamer. Zij zal de wet van 1834 toepassen en de Prinsen, die in 't leger dienen, op wachtgeld stellen. De republiek moet gewapend zijn tegen overrompelingen welke ook, en om daar voor te zorgen zal de republiek gebruik weten te maken van haar hoogere rechten. De vraagstukken, die de gemoederen in beweging brengen, moeten uit den weg geruirnd worden. Daarvoor moet aan de regeering het voorgaan gelaten worden, dat haar van rechtswege toekomt. De dringende hervormin- gen zijnde wet op de rechterlijke iurichting, de legerwetten, een wet op de misdadigers met meer dan een veroordeeling en een wet op de arbeiders-vereenigingen. De regeering zal onder- handelingen openen met de spoorweg-maatschappijen en de bescherming over Tunis regelen. De bui- tenlandsche staatkunde zal vredelievend zijn, maar met handhaving van den rang, die aan Frankrijk toekomt. Om der regeering haar taak gemakkelijk te maken, moet zij Europa kunnen toonen dat de republiek zeker is van een toekomst, en dat zij de republiek wil vestigen op drie bij uitnemend- lieid Fransche grondslagen op het gezond verstand, op den arbeid en op den vooruitgang. De beoor- deeling, die de nieuwe regeering in de jiers vindt, is natuurlijk zeer verschillend, doch over 't alge meen niet ongunstig. In Engelaud is door een der Iersche leden bij de voortgezette behandeling van het adres van antwoord op de troonrede het woord gevoerd over de toestanden in zijn geboorteland. Het was het nieuw gekozen lid O'Brien voor Mallow. Hij verklaarde, dat de regeering het volk tot geheime genootschappen gedreven had door het Landverbond te onderdrukkendat op de samenstelling der ge- zworenen bij de rechtbanken invloed was uitgeoefend en de rechters partijdig waren. Hetgeen men als het werk der regeering hierin mocht beschouwen, was niet, dat zij de misdaden had ontdekt, maar dat zij ze had uitgelokt. De redevoering veroor- zaakte groote beweging, hetgeen bij de tegenwoordige opgewondenheid der gemoederen zeer goed te be- grijpen is. De onthullingen van den als kroongetuige (verklikker) opgetreden Carey in het moordenaars- komplot, waarvan de leden weldra te Dublin zullen terechtstaan, maken allerwege diepen indruk, te meer omdat hij verklaard heeft, dat de wapens en de gelden door het Landverbond verstrekt zijn. In de laatste zitting kwamen de Iersche aangelegen- heden opnieuw aan de orde. De vroegere Minister voor Ierland, Forster, verklaarde in den loop der be- raadslaging, dat hij uit de regeering was getreden, wijl zij hem meer uitgebreide macht tot bedwang der ongeregeldheden weigerde. Hij wierp het Land verbond de beschuldiging voor de voeten, dat het niet, omdat het hem verveelt. Wees tegenover hem, zooals hij is openhartig en eerlijk, weeg en wik uw woorden niet angstig en laat vooral niet blijken, dat gij een doo-luchtige hoogheid voor u hebt. Dan zult gij wel goed bij hem varen. Een vriend van de jacht te zijn is bij hem de beste aanbeveling. Ten slotte zal het nu uw eigen schuld zijn, als gij niet verzocht wordt op de aanstaande herfstjachten." „Gij kunt er op rekenen, gene raal, dat ik geen moeite zal sparen, zoodat ik als uw plaatsvervanger eer zal behalen en tevens voor mijn eigen rekening zal werken," antwoordde de officier lachend, waarna hij vroolijk heenging. Toen hij aan de deur van den Grijzen Ezel kwam, trof hij den kastelein, die juist het bestelde ontbijt voor zijn hoogen gast had binnengebracht. De jonge officier vroeg//Is zijn doorluchtige hoog heid de vorst van Biickeburg bij u afgestegen, kastelein?" „Ja, mijn Grijze Ezel heeft die eer." z/In welke kamer is de vorst ,/In de herbergskamer." ,/Is hijalleen?" - „Moeder- ziel alleen." ,/De commandant heeft mij gelast dat ik den vorst namens hem moest begroeten. Wees zoo goed mij aan te melden." „0ch, ga zoo maar naar binnen, luitenant," zei de waard lachend. //Dat zal nog beter zijn dan aanmeldeu. Zijn doorluchtige hoogheid houdt van geen compli- menten. Noem hem vooral geen vorst, of door luchtige hoogheid, of Seren isz Mus, want daarvoor heb ik al een duchtig standje gehad. Ziet ge, hij rechtstreeks verantwoordelijk was voor de misdaden iii Ierland. Paruell, het hoofd van het Landver bond, kon hij niet beschuldigen van het beramen van moorden, doch hij gaf niet onduidelijk te kennen, dat hij hem wel degelijk, althans zijdelings in de zaak betrokken aclitte. In Pruisen heeft in het huis der afgevaardigden een zeer vinuige beraadslaging plaats gehad tusschen de regeering en eenige Roomsche afgevaardigden, bij de behandeling der begrooting van eeredienst. De verwachting, dat de vrede tusschen Berlijn en Rome nog ver is, in weerwil van de briefwisseling tusschen den Keizer en den Paus, werd daardoor bevestigd. Bismarck was ook niet gelukkig met zijn belasting—ontwerpen. De verhooging van de patent—belasting voor den verkoop van sterken drank en tabak werd zonder beraadslaging met groote meerderheid verworpen. In Italie houdt de Kamer zich tegenwoordig bezig met de begrooting, doch vordert daarmede niet bizonder vlug, daar de besprekingen telkens worden afgebroken om verschillende vragen der ambtenaren te behandelen. Z. M. heeft benoemd tot Rentmeester van het kroondomein, rentambt Tholen, W. H. baron Taets van Amerongen, thans 2e rentmeesfer van het kroondomein te Oosterhout. Bij Koninklijk besluit van 23 Februari is aan Jhr. Mr. W. M. de Brauw, op zijn verzoek, eer vol on blag verleend als Minister van Kolonien, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem aan zijne Z. M. en aan den lande be- wezen; en zijn aan den Minister van Marine W. F. van Erp Taalman Kip tijdelijk de functien van Minister van Kolonien opgedragen. De commissie, die in de algemeene verga- dering van den Yolksbond van 26 Augustus jl. belast werd met een onderzoek naar de vraag: //Hoe het gebruik van bier als volksdrank het best kan worden bevorderd," deelt in een circu- laire mede, dat zij zich voorstelt het beoogde doel te bereiken, wanneer de Bond het patronaat op zich neemt van bieren, die aan vooraf vastgestelde eischen voldoen. Zij zal traehten de door haar goedgekeurde biersoorten tijdens de internationale tentoonstelling, gedurende dezen zomer te Amster dam te liouden, voor hare rekening op of in de nabijlieid van het tentoonstellingsterrein te koop te stellen, ten einde er de algemeene aandacht op te vestigen en door tusschenkomst van de afdee- lingen van den Bond het gebruik er van in alle oorden des lands aan te bevelen en te bevorderen. De vereischten, die de commissie aan de door is bier in den Grijzen Ezel een inconito, zooals men pleegt te zeggen en wil de jager van Biickeburg genoemd wezen. //Zoo Is zijn doorluchtige hoogheid incognito hier als jager vroeg de officier, die niet zeer verwonderd was na alles, wat hij van den commandant had gehoord en zich reeds ver- heugde, omdat hij nu een nieuwe zonderlinge gril van den vorst aan zijn generaal zou kunnen verhafen. //Dus wil hij den jager van Biickeburg heeten." z/Juist zoo is het, antwoordde de kastelein. Hij is een inconito oi incogito en ik raad u aan, dat gij den vorst en de doorluchtige hoogheid en den Eeren isz Mus gelieel achterwege laat, iiidien gij vriendelijk ontvangen wilt worden." Hooge heeren mogen vreemde luimen hebben," sprak de officier lachend, die nog in beraad stond, of hij het werkelijk zoo maar zonder eigen verlof van den vorst zou mogen wagen op de mededeeling van den kastelein alleen zijn doorluchtige hoogheid als jager aan te sprekenmaar hij besloot, dat hij zichzell maar zou voorstellen, dat hij dan zijn zending zou volvoeren en wachten op een wenk ot een woord van den vorst, waaruit kon blijken, of deze incognito wilde blijven. Dus ging hij naar binnen en stapte stram en stijf naar Lippolt, die zich zijn ontbijt goed liet smaken met de woordeneroorloof mij, dat ik mij mag voor stellen als luitenant an der Groven, adjudant van den vesting-commandant." Lippolt scheen niet biister verheugd over die onverwachte stoornis in, haar aan te bevelen biersoorten meent te moeten stellen, zijn de navolgende: dat het bier uitslui tend gebrouwen zij uit mout, hop, gist en water, zonder latere bijvoeging van andere zelfstandighe- den; voorts, dat het zij helder en doorschijnend, met een alcoholgehalte van niet hooger dan 3 pCt. en niet lager dan 1 pCt.dat het zij aangenaam van smaakverfrissend en opwekkend werkegeen schadelijke werking te weeg brenge en bij het schenken een fijn en dicht schuim (geen kunst- schuim) ontwikkele, terwijl eindelijk de prijs niet meer dan 10 centen per liter mag bedragen. Brouwers, die hun bier door den Bond aanbe- volen en verspreid willen zien, worden verzocht, zoo mogelijk voor den 15 Maart en andersuiter- lijk 1 April, franco zes proefflesschen te zenden aan den voorzitter der commissie, den heer L. P. Smidt, arts, Weteringschans 16, naast de cellulaire gevangenis te Amsterdam, en desverkiezende zich om nadere iulichtingen te wenden tot den secretaris Mr. L. Stevens, wonende aldaar in de Nieuwe Spiegelstraat no. 7Het onderzoek zal geschieden door of namens de commissie, terwijl professor Dr. J. W. Gunning zich welwillend bereid heeft verklaard, haar als scheikundig adviseur ter zijde te staan. De flesschen moeten voorzien zijn van etiquette of een vastgehecht kaartje, vermeldende den naam en den woonplaats van den brouwer, den naam van het bier, zoo mogelijk het alcohol gehalte en de soort en aard van het water waar- mede het bier is gebrouwen. Daar de vorm der tegenwoordige muntbil- jetten tot vele bedenkingen aanleiding geeft, zullen deze worden ingetrokken zoodra het mag gelukken, voor nieuw uit te geven biljetten een meer geschikt model te vinden. In verband hiermede bevelen wij ter overweging aan, of tegen een veel kleiner model, op de capaciteit der meeste portemonnaies berekend, bezwaar zou bestaan. De vraag of muntbiljetten van 5 zullen wor den vervaardigd, is bij den Minister van Financien in nader onderzoek. De anti—revolutionaire gemeenteraadsleden iu Friesland zullen 1 Maart e. k. te Dokkum sameu komen tot bespreking van1. De armenverzorging in Friesland vereischt dringende verandering. 2. De hooge uitgaven door onze gemeenteradeu ver- eischen dringend inkrimping. 3. De verhoudiug van gemeenteraden en Gedeputeerde Staten. 4. De verhoudiug van burgemeesters tot gemeenteraads leden. 5. Wat te denken over het verwijt dat gemeenteraadsleden, ijveraars voor het bizonder onderwijs, daardoor meineedig zouden worden? 6. Kan een orthodox predikant of gemeentelid, die de bizondere school als de nationale school be- schouwt, met vrij geweten zitting nemen in het plaatselijk schoolbestuur. zijn ontbijt; maar hij stond toch op, maakte een buiging en sprak forsch: ,/En ik ben de jager van Biickeburg. Wat is er van uw dienst?" //De commandant laat u door mij zijn leedwezen betuigen, dat ziekte hem verhiudert persoonlijk zijn opwachting te komen maken. Tevens moest ik u verzoeken, mij te zeggen, wat gij misschien te bevelen zoudt hebben," antwoordde de adjudant. //O, al te goed, waarlijk al te goed," zei de jager, die waarlijk verrast en overbluft was, door de zeer ongewone voorkomendheid en goedheid van den generaal, die hij toeschreef aan den vertrouwelijken omgang, dien beiden op de vorstelijke jachten hadden aangeknoopt. ,/Ik geloof waarlijk, 'dat de generaal mij, een ouden jager, verlegeu wil maken. llij is dus tot mijn spijt onpasselijk." vIIij lijdt weer aan de jiclit." //Nu, dat zal wel weer overgaan," sprak Lippolt, ,/want wij zouden ongaarne hebben, dat wij zulk een goed schutter en zulk een prettig mensch als gast zouden moeten missen op de naderende herfstjachten." De jonge officier was zeer blijde, dat het gesprek zoo ongedwongen op de jacht kwam, omdat hij nu in zijn vaarwater was en antwoordde levendig„0, wat dat aangaat, daar zou hij zelf het meest over klagen, indien hij geen gevolg kon geven aan het waarlijk benijdenswaardig aanzoek van deelgenoot te ziju aan die jachten, welke, naar men mij heeft verhaald, buitengewoon goed geleid en wildrijk moeten wezen. Ten minste zou ik in zijn plaats TER VEI m,S( HE (OIRWT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1