KiBzers en Vrieoflen van Ter Neuzen. VAN IJSSELSTEIJN. Landbouw berichten. Gemengde berichten. BURGERLJ JKE STAND. Handelsberichten. Advertentien. C. van der Ilooft, H. C. K. van IJsselsteijn, Telegraphische berichten. o s s e;n s s Kiczers van Ter Neuzen! vau dienst, was, kort na het ontstaan van den brand, in het stalgebouw aanwezig, en verliet eerst het terrein nadat hij zekerheid had ver- kregen, dat alle gevaar was geweken. Z. M. stoud op de binnenplaats ran waar de brand en de verrichtingen van de brandweer waarneem- baar waren. Aan de fabriek De Maas te Delfshaven is de kiel gelegd voor een nieuw stalen stoomschip voor de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, lang 312, breed 80,5 en liol 16,75 voet. Machine van 500 ind. pkr. en ketel worden eveneens aan die fabriek vervaardigd. De goedkeuring der regeering, betreifende de slooping van de nog overgebleven gedeelten der vroegere vesting is te Bergen op Zoom ontvangen zoodat spoedig de aanbesteding dier slooping kan worden verwacht. Alleen de werken rondom het zoogeuaamde „pilkenswater" blijven in verband met de voorgenomen kanalisatie voor de Zoom, nog eenigen tijd gespaard. Door het Hoog Militair Gerechtshof is o. a. het volgende door den krijgsraad in het le militaire arrondissement, standplaats 's Gravenhage, gewezen vonnis goedgekeurd: M. C. L., 26 jaren, geboren te IJzendijke, vrij- willig huzaar 3e reg. liggende in garnizoen te Bergen op Zoom, schuldig verklaard aan 2e desertie in tijd van vrede, gevolgd door vrijwillige aangifte doch niet binnen de 4 weken, en het zoek maken van groote en kleine equipementenstukken onder zeer verzachtende omstandigheden. Hij verliet in Febr. 1877 zonder verlof zijn garnizoen en begaf zich met zijn bemindc die bevallen moest, naar Belgie, trouwde haar in 1881 te Gent, ging van daar naar Roubaix in Frankrijk, alwaar hij zich vestigde en voor vrouw en drie kinderen met matten maken den kost verdieude. Op verlangen zijner ouders keerde hij naar Nederland terug en meldde zich te Rozendaal bij de marechaussee als deserteur aan. Veroordeeld tot eene militaire detentie van vier maauden. Ter fleuzen. 20 Februari. Gisteren werd alhier de 66,le jaardag van Z. M. den Koning herdacht door het zingen van een Te-Deum in en het luiden der klokken van de 11. K. kerk, zoomede door het nitsteken der vlaggen van eenige open bare en particuliere gebouwen. In het Nederlandsch logement werd des avonds een concert gegeven door het muziekgezelschap Apollo onder leiding van den kapelmeester W. Kaan. Voor een kalf verdronken is, wordt door de direction van de spoorwegeu Mecheleu— en Gent- Ter Neuzen de put gedempt. Heden is men begonnen leuningen aan te brengen aan dc beide zijden der brug nabij den Znidbeer van den weg naar het spoorwegstation alhier. De dank van Ter Neuzens ingezetenen zij hun loon voor deze hoogst noodige verbetering. Axel, 19 Febr. Reeds bij het aanbreken van den dag wapperde van de drie torens, welke wij rijk zijn, alsmede van vele particuliere gebouwen, lustig de driekleur. Des avonds werd door't jonge volkje Hink gevuurd en eer paar brandende pektonnen verhoogden niet weinig de pretkortom, de Axelaars bewezen, dat Konings jaardag voor het Nederland- sclie volk een dag is, veel gewichtiger dan vide andere feestdageu. Rloosterzainle, 19 Febr. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Koning, hielden werkende en contribueerende leden van de Scherp- schutters-vereeniging Prins Frederik Ileudrik eene sehietwedstrijd op hare schietbanen de harmonie St. Cecilia maakte, bij tusschenpozen hare vroolijkste marschen, hier en daar afgewisseld door het Wilhel- mus en het Volkslied, ten gehoore brengeude, eene wandeling over de dorpen Kloosterzande en Groenendijk. Uit verreweg de meeste woningen wapperde de Nederlandsche vlng. 's Gravenhage, 20 Februari. Naar aanleiding vau het votum in de Tweede Kamer over het Billiton-contract heeft de Minister van Kolonien, de heer De Brauw, zijn ontslag Z. M. aangeboden. TWEEDE KAMER. Heden is ingekomen een wetsontwerp tot goedkeuring en toetreding van Nederland tot een voorstel van Egypte, betreffende de gemengde rechtbanken aldaar. Bij de discussie over de geldleening, waarin den Minister van Finaucien ook namens den Minister van Kolonien, die ontslag indiende, het outwerp verdedigde, verklaarde de heer A. van Dedem, namens zijne vrieuden, tegen te zullen stemmen op grond van ontbrekende financieele plaunen. Ver- schillende bedenkingen werden voorts ontwikkeld. De Minister van Financien verdedigde uitvoerig de noodzakelijkheid van het bedrag en de rentewet van de leening, hij verklaarde in het votum over dit ontwerp geen uitspraak te zien over het finan- tieel beleid. Hij kondigde zeer spoedig de indie- ning van een muntontwerp aan. Door den heer Gleichman en anderen is voorgesteld de rentewet op 4 percent te bepalen. Het algemeen debat is heden gesloten. Onder de koeien van den heer Swartjes, landbouwer op den huize Nijenbeek, onder Voorst, is het miltvuur uitgebrokenvijf prachtige beesten zijn afgemaakt. In dien stal zijn ruim 80 stuks aanwezig. Als een bewijs van den kwijnenden toestand, waarin zich in de omstreken vau Zwaluwe (N.-Brab.) de landbouw bevindt, kan dienen, dat bij de in- schrijving voor de hoeve van de wed. A. Damen, groot 32 hect. bouw- en weiland geen inschrijviugs- biljet is ingekomen. Van Maandag 12 tot en met Zaterdag 17 Febr. zijn te Rotterdam aangegeven 21 gevallen van pokken en 24 gevallen vau mazelen. De reeht- bank te Zierikzee veroordeelde Vrijdag verschillende personen tot eene geldboete van f 0,50 of een dag gevangenisstraf wegens het verkoopeu van ge- neesmiddelen, (urbanus- en slijmpillen, haarlemmer- olie) enz. Te Amersfoort is een huwelijk vol- trokken, waarvan geen der acht daarbij compareerende personen konden lezen of schrijven. Onder hen waren verscheidene jeugdige personen. En dat in 1883! De knecht van den molenaar Theeuwes te Teteringen is door het valluik, waardoor de zakken opgehaald en ncdergelaten werden, van de gaanderij van den molen naar beneden gevallen. Hij is aan de gevolgen overleden. De visscher L. van Vliet te Bleiswijk, pachter van het viscli- water in de Rotte onder de gemeente Zevenliuizen, heeft onlangs bij het visschen met den zegen in een streek voor een waarde van f 240 visch ge- vangen. De politie te Amsterdam heeft Zater- dagavond twee schapen in arrest gebracht, die onbeheerd op den weg waren gevonden. Te Naar- den zijn een achttal onderofficieren gearresteerd wegens mishandeling van een meisje uit Amster dam, dat met hen in de kazerne was gegaan. Een vrouw te Monnikendam, wier 7jarig kind in een diepe gracht viel, sprong zonder aarzelen te water. Gelukkig dat een buurman nog tijdig ter hulp kwam, anders zouden beiden verdronken zijn. Naar uit Arcachon gemeld wordt, is een vischsloep aldaar, met 12 man ekwipage, met man en muis vergaan. Men veronderstelt dat de ramp, te oordeelen naar de wrakstukken op de kust gevonden, aan aanvariug moet toegeschreven wor den. Te Malaga zijn 20 personen door de trichinenziekte aangetast, na ham gegeten te hebben die uit Amerika afkomstig was. Nabij Dort mund heeft een ontploffing plants gehad in een mijn, waardoor vier personen gedood en drie ge- kwetst werden. Tegenover 26 ingezetenen, waaronder 4 Raads- leden, van Nijeveen, die der Regeeriug hebben verzocht, den burgemeester dier gemeente te ont- slaan, hebben zich nu 93 ingezetenen gesteld, die tot de Regeering het verzoek richten, den burge meester te handhaveu. Een arbeiderswoning te Ramersdorf, aan den Rijn, is vermeld door een ontploffing van dynamiet- patronen. De vrouw van den arbeider en een kind werden onmiddelijk gedood; de arbeider zelf werd levend van onder het puin weggehaald, maar stierf weinige oogenblikken later. Het tweede kind, een meisje van 21 jaar, vond men ongedeerd, maar het kind schijnt haar gehoor verloreu te hebben. Het ongeluk werd vermoedelijk veroorzaakt door het omverwerpen van een stapel patronen die in de hut stond. Die patronen toch kunnen niet door warmte ontbrandden (zelfs niet als men een brandende lucifer er tegenaan houdt), maar zij ontploffen zeer licht bij een schok of val. Een der te Utrecht algemeen bekende straat- figuren zal waarschijnlijk voor eenigen tijd van de straten dier stad verdwijnen. Kareltje," de man die zijne eigen slagerij door het keelgat heeft gejaagd, het altijd Fransch sprekeude Kareltje, zal het eerste slachtoffer van de drankwet daar ter stede zijn. Kareltje was in den laatsten tijd zoo dikwijls dronken geweest, dat de kauton- rechter meende dat het tijd voor hem werd om ffhooger op" te gaan. llij ging hooger op en stond dezer dagen voor de arrondissements-rechtbank terecht, waar men hem zijn drinken nog erg kwalijk nam. Als de eisch wordt toegewezen, zal Kareltje, na tien dagen in de eel te hebben doorgebraeht, naar „de Schans" worden gebracht. Een treurig eiude voor dien vroeger zoo wel- gestelden man. Men schrijft uit HoogcarspelEen niet alledaagsch geval van rijken ouderzegen mocht een echtpaar in onze gemeente beleven. Voor een paar dagen namelijk werd door iemand bij den ambtenaar van den burgerlijken stand aangifte gedaan van de geboorte van zijn negentiende kind. Wat het feit nog belangwekkender maakt, is dat alle 19 voile broeders en zusters waren; 14 er van zijn nog in leven. Men schrijft uit Maastricht van 15 dezer: Eene aardschudding, vergezeld van een onderaardsch geluid, werd heden morgeu, even vdor half zeven ure, alhier waargenomen. De schok, hoewcl slechts kort van duur, een a twee seconden, was zeer voelbaar en had eene verticale beweging. Kasten wipten, en ramen, deuren en schilderijen ram- melden. Uit Soest is Vrijdagmorgen gevankelijk naar Utrecht getransporteerd, zekere S. aldaar, schilder van beroep en gehuwd, vader van kinderen, Ije- schuldigd van moord, gepleegd op een pasgeboren kind van zijn eigen dochter. Hci kind zou door hem begraven zijn in den tuin aehter zijn woning, terwijl een zijner kinderen het misdrijf zou hebbeu ontdekt en openbaar gemaakt. W. H., een 21 jarig arbeider van Langezwaag werd in Maart jl. tot 15 dagen celstraf veroor deeld omdat hij iemand in den neus had gebeten. Thans heeft het hot' te Leeuwarden dien meuschen- eter 6 maanden van die straf opgelegd, omdat hij op St. Nicolaas-avond iemand iets uit het oor beet. Onder de Berlijnsche handelsbedienden is eene beweging ontstaan, ten einde door wettelijke bepa- lingen Zondagsrust te verkrijgen. Eene commissie is benoemd welke eene adres-beweging aan den Rijksdag op touw zal zetten, ter verkrijging eener Zondagswet, die in het algemeen Zondagsrust en in het bizonder de sluiting van alle lokalen, waar handel gedreven wordt, voorschrijft. Reeds meer dan 6000 belangliebbenden zijn tot de Vereeniging toegetre- den. Ook onder de handswerkslieden is eene gelijk- soortige beweging begonnen. Naar men meldt, zou te Oosterzeele eene pogiug tot vergiftiging gepleegd zijn door een vader van 85 jaar oud op zijne drie zonen, voor wie hij het middagmaal bereidde. Het onderzoek zou bewezen hebben dat de pap phosphorus bevatte en de grijsaard zou bekentenissen gedaan hebben, waaruit zou op te maken zijn dat hij niet goed meer bij zijn verstand is. In Schotland zal weer een grootsch werk tot stand gebracht worden, ill eene brug over de breede rivierinondmg de Forth bij Ediuburg. Het werk zal binnen 5 jaren klaar moeten zijn en wordt be- groot op de verbazende som van 1,600,000 pond sterling of bijna 20 millioen gulden. De aan- luiting der spoorwegen aan weerskauten zal niet eerder begonnen worden, dan wanneer het werk in hoofdzaak voltooid is. James Carey, gemeenteraadslid en een der beschuldigden in de zaak van het lersche complot, is als verklikker opgetreden. Hij verklaart, dat 250 Ieren waren uitgezocht, die een eed hadden gezworeu op straffe des doods te gehoorzamen aan alle bevelen der geheime organisatie. De gewezen onderkoning Cowper, benevens Forster en Burke waren ter dood veroordeeld. Carey bevestigde, dat de wapenen, bij de moord- aanslagen gebezigd, uit Londen waren gezonden en dat de beweg.ngen der moordenaars bestuurd werden door depeches uit Louden. Hij herkende al de gevangenen, met uitzondering van twee, als leden der organisatie voor de moorden. Forster werd dagen achtereen gevolgd met het doel om hem te vcrmoorden. Carey verklaarde verder, dat hij en andere leden van het complot van meening waren, dat de geldmiddelen voor de moorden door de Laiulleague werden gezonden. De aanvoerder der samenzwering te -Dublin was een geheimzinnig per- soon, aan de samenzweerders alleen bekend onder den naam „Nuinero Een." Hij kon, naar het scheen, over veel geld beschikken. Carey deed een verhaal van den moord, en ver klaarde dat Brady Burke aanviel. Toen Cavendish hem daarop met zijn parapluie sloeg, vermoorde Brady ook Cavendish, en vervolgens zich omkeerende en Burke op den grond ziende liggen, sneed hij dezen den keel af. Carey bevestigde volkomen de verklaringen der overige getuigen. Terwijl Carey zijne verklaringen aflegde, waren de gevangenen ten prooi aan de hevigste woede. Van 1 tot 15 Februari 1883. G R A A U W Huwelijks-voltrekkingen. 1 Febr. Pieter Plat- jouw, oud 40 j., jm. en Cornelia Vogelaar, oud 44 j., wed. van Johannes Franciscus Ivens. Geboorten. 2 Febr. Leome Virgina Maria, d. van Theodoras Frederik Kindt en van Johanna Maria D'Haens. 10 Febr. Anna Catharina, d. van Albertus Dingeman en van Anna Maria Meijn- tjes. Paulina Louisa, d. van Cornelis de Bilde en van Apolonia Spiessens. Overlijden. 1 Febr. Jacobus Francies Borm, oud 66 j., weduwu. van Dorothea Sophia de Beule. 9 Febr. Ludovicus van Dosselaar, oud 50 j., weduwn. van Maria van Croonenburgh. 15 Febr. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Jacobus Verbist en van Coleta Rozalia Kouijzer. HONTENISSE. Geboorten. 1 Febr. Maria Catharina, d. van B. J. Freijser en van A. C. van den Brande. 3 Febr. Jacobus Francies, z. van F. van den Hauten en van A. M. Soomers. 10 Febr. Mathilde Apolonia, d. van E. A. van Watersehoot en van M. A. Menu. Ludovicus Jacobus, z. van A. van Damme en van J. van Mol. Catharina Johanna, d. van J. de Rijk en van G. de Bruijn. 11 Febr. Augusta Paulina, d. van A. de Smet en van C. van Eerdenburgh. 12 Febr. Philomena, d. van C. Hendriks en van C. Valck. Petrus Augustinus, z. vail P. Broeckaart en van A. Theenaart. 18 Febr. Maria, d. van J. Kouijzer en van J. Ber- ting. Maria Louisa, d. van P. Bruggeman en van I. d'Hont. 14 Febr. Elisabeth Catharina, d. van P. van Arenthals en van C. E. Verstraten. 15 Febr. Louisa, d. van F. Steele en van R. van den Bergen. Overlijden. 12 Febr. P. J. F. Compiet, oud 67 j., z. van P. F. en van A. M. Heijens. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. OVERSLAG Geboorten. 1 Febr. Edemundus Johannes, z. van Dominicus de Moor en vau Leocadia de Bruijcker. 7 Febr. Hortensia Maria, d. van Vitales de Baerdemaeker eu van Rosalia flellinck. Overlijden. 1 Febr. Mathilda David, oud 6 m., d. van Eduardus en van Maria Louisa Delaruelle. 5 Febr. Maria Anna Hillaert, oud 86 j., wed. van Jacobus Franciescus Audenaerd. 10 Febr. Augusta Maria Tinunerman, oud 1 m., d. vau Sidonia Paulina Timmerman. STOPPELDIJ K. Huwelijks-voltrekkingen. J. Kriekhart, oud 34 j., jm. (van Ossenisse) en L. J. van Wesemael, oud 58 j., wed. van J. J. de Bakker. Geboorten. Romanus en Blondina Maria, z. en d. van C. L. de Muuter en van C. Michielsen. Overlijden. C. A. Adriaansens, oud 55 j., echtg. van J. F. de Maat. WfcSTDORPE. Geboorten. 4 Febr. Emerence, d. van Eduardus Schelfhout en van Seraphina Milloen. 11 Febr. Florentina Maria, d. van Eduardus Selis en van Johanna Kouwenberg. 14 Febr. Maria Rosalia, d. van Petrus van Vooren en van Pharaildes Maria Louisa de Winne. Overlijden. 15 Febr. Amelia van de Keere, oud 60 j., wed. van Dominicus Seegers. Rotterdam, 19 Februari. Gent. 16 Febr. 9 Febr. Londen, 19 Februari. Torwe en Gerst ferm. Haver lustelcos. Voor de vele bewijzen vau deelneming, ondervonden bij bet smartelijk over lijden van onze geliefde echtgenoot en vader betuigen wij onzen ImrtelijKcn tlrtiik. Wed. D. DE JONGVissbr en Kinderen. Ter Neuzen, 20 Februari 1883. Laten wij bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad onze stem uitbrengen op den heer aannemer te Ter Neuzen. Hij is een man van kennis en verstand en die in het belang van Ter Neuzen zal werken. EEN KIEZER. Met genoegen lazeu wij de advertentie in de Ter Neuzensche courant van 11. waarin de heer H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, bij de aanstaande verkieziug als lid voor den gemeenteraad werd aanbevolen. Ook wij vereenigen ons met die aunbeveling, en zullen naar wij vertrouwen alle weldenkende kiezers doenwant wie is het, die den handel en de scheepvaart; zulk eene ruime bron van inkomsten voor Ter Neuzen, bezorgt, en tot zulk eene hoogte heeft gebracht? limners de heer En was het niet wenschelijk, ja zelfs noodzake- lijk, dat die handel en scheepvaart ook in den raad vertegenwoordigd waren? Wij zeggen ja! Welnu kiezers! Wilt ge iemand, die de ware vooruitgang van de gemeente zal bevorderen, stemt dan met ons op den heer een onafhankelijk inwouer van Ter Neuzen. EENIGE KIEZERS EN NERINGDOENDEN. Bij goeden toevoer en weinig koopiust, konden vorige prijzeu voor Tarwe moeielijk bedongen worden, zoodHi veel onverkocht oleef. Puike Zeeuwsche en VUamsche Tarwa beste f 8,90 a f 9,50, mindere f 8,00 a f 8,75. Rovge f 0,50 a 6,90 miudere f 5,25 a f 6,40. Gerst, winter f 5,60 a 6,00 miudere f 4,80 h f 5,40 corner dito J 5,00 h J 5,8C mindere J 4,00 a j 4,80. Haver korte J' 8,80 a f 4,80, lange f 2 80 a f 3,60. Paardeuboor.en f 6,90 a J 7.80, miudere J 5 60 a J 6 75. Daivenboonen f 7.50 a f 7.80, mindere J 7,00 a J 7,40. Bruiueboonen j 14,00 a J 16,00 inindcre 9,50 a J 13 50 Witteboonen Walchcrsche f 12,00 a j 13,00. Zeeuwsche 10,00 a f 11,50 mindere f 8,00 a f 10,00. Erwten nieuwe f 9,75 a f 10,25, miu dere f 9,25 a j 9,60. Kanariezaad beste f 12,00 a f 12,50, miudere j 10 50 a f 11 73. Koolzaad a Lijnzaad J 11.00 a J 13 00. Eieren 4,25 a f 4 50 per 100 stuks. Anrdappelen Zeeuwsche J 6,00 a f 6.25. Vlas. Hollondach 3058 stuivers per steen. Zeeuwach 26—35 at. per steen. Tarwe, wiite ljU k., id. Kojac Kogge Ger,t Haver Boekweil, p. hect. Uuiveubooaeu Paariienbaouen K Izaad, 100 k. I.ijnzaad herapzaad Lijakoeken Koulznudkoekcn Keinpzaniikaeken Eiereu per 26 stuks fr. 17 01 IS 00 16 00 19 50 17.00 2.40 2.50 fr. a 18,00 20,50 19,00 16,0 20,00 17,50 2 23 2,85

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2