Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1854. Woensdag 21 Februari 1883. 23^ .la; AAWBESTEDING argang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post; Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Yanltot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer /0,10. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit bind vcPMchljut Oinwdn:- cn Vrijitngnvoiid bij den uitsjever J. K. Ci. it II I) K T tc Ter Neuzeu. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van IIENGSTDIJK zullen op Dinsdag den <A Maart e. k., des middags ten 12 uren, ten gemeentehuize aldaar, trachten A A N TE BESTEDEN.-: Het bouwen eener School met Onderwijzerswoning. Het gedrukte bestek met teekening ligt van heden ter visie in genoemd gemeentehuis te Hengst- dijk, elken werkdag des voormiddags van 912 uren en is op franco aanvrage tegen betaling van f 1,50 verkrijgbaar bij het betrokken bestuur, en bij den architect J. II. Hannink te Goes. I)e aanwijzing in loco zal gescliieden op den dag der besteding, des voormiddags om 11 uren, de besteding voorafgaandeverdere inlichtingen worden gegeven door voornoemde architect. Hengstdijk, den 8 Februari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. AN TRAPPEN, Bursremeester. Ch. F. HERMANS, Secretaris. Politiek Overzioht. Nog steeds blijft aller blik op Frankrijk ge- vestigd. Het door den Senaat goedgekeurde voorstel v an de Oud—Ministers Waddington en Say, waarbij wettelijke bepalingen vastgesteld worden tegen L'rinsen, die als troonbejagers optreden en dat het door de Kamer aangenomen verbannings-wetsont- werp moest vervaugen, is, zooals wij reeds ver- moedden, met algemeene steminen als onvoldoende door de Kainer-commissie verworpen. Daarentegen heeit zij een kras besluit genomen en het oude voorstel van Floquet aangenomeu, waarbij eenvoudig alle afstammelingen van vorsienhuizeu, die over Frankrijk geregeerd hebben, over de grenzen zullen worden gezet. Doch terwijl de commissie zich voor schoonschip maken verklaart, heeft een aan zienlijk deel der Kamer op een bijeenkomst het gewijzigde, m nder ver strekkende tegenvoorstel van het Seuaatslid Barbey aangenomen, waarmede zich ook de regeering vereenigd had, en dat naar men weet in den Senaat met kleine meerderheid verworpen werd. De Kamer is dus zoowel tegen zich zell vei'deeld als in openlijke botsing met den Senaat gekomen. Bovendien hebben de gezamenlijke Ministers bun ontslag aan den president der Repu- bliek aa.ngeboden en blijven zij slechts met de regeling der loopende zaken belast tot dat de president een nieuwe regeering gevonden zal hebben. De president Grevy had reeds met verscheidene invloedrijke staatslieden een onderhoud over den toestand, daar de taak van den leider der Republiek in deze dagen zeer zwaar is en nu als 't ware in FEUILLETON, 4) In den srrijzen ezel. //Ei ei! de regeerende vorst van Biickeburg!" riep de commandant, terwijl hij zich op zij n canape oprichtte. „Het treft al heel gek, datiknujuist hier moet liggen als een lamme kraai. Zeidet gij niet, dat hij zonder gevolg is gekomen." „Tot uw dienst, generaal, het rapport luidde zoo," ant- woordde de adjudant. „Och, wees zoo goed en roep den soldaat eens binnen." De man kwam en nu vroeg de generaal: „Hebt gij den vorst zelfgezien?" Ja generaal." //Nu, hoe zag hij er nit?" //Als een oude jager met een verweerd gezicht, een oude lederen brock en gele kaplaarzen, die tot aan de knie reikten." ,/Goed, juist zoo rijdt de vorst altijd ter jacht," zei de generaal lachend. //En op zijn rechter knie en op zijn linker mouw had hij ietsiets". Nu, vooruit, miju zoon, spreek maar onbeschroomd door! Wat heeft hij op de rechter knie en op den linker mouw vroeg de generaal den verlegen rapporteur, terwijl hij den adjudant aankeek. //letsiets, dat wij onder ons glans noemen," stamelde de soldaat. ,/0 wee, o wee, miju knie Och, mijn arme knieschreeuwde de generaal luid, terwijl hij lachend naar zijn beengreep. Die geschiedenis zal mijn doodsteek of mijn genezing wezen,omdat ik zoo moestlachen. Ha,ha! Dus een doolhof zit, terwijl er al zeer weinigen de ver- antwoordelijk aandurven en lust of moed gevoelen om er een uitweg in te zoeken. Het schijnt dus even moeilijk een nieuwe degelijke regeering te vormen, als de twee strijdende regeeringslichameu te verzoenen, en zeer waarschijnlijk zal de verdere loop der dingen zich ontwikkelen in een richting, die men allerminst verwacht, maar waarvoor de tijd te oordeelen naar de verschijnselen, rijp geacht wordt. De onvoldaanheid en bezorgdheid onder de kooplieden en nijverheidsmanuen en alien die bij een wijziging der tegenwoordige toestanden wat te verliezen hebben, zijn algemeen groot. Reeds kwa- men ettelijke afgevaavdigden nameus hen bij den president klagen over den ernst der tijden, doch het bescheid van den president luidde, dat ook hij getroflen was door den moeielijken toestand der dingen en zooveel mogelijk zou trachten 's volks nijverheid en handel te bevorderen. In Engeland zijn de werkzaamheden van de volksvertegenwoordiging begonnen met een troon- rede, waarm de Koningin zeer veel fraaie zaken behandelt, strekkende tot verdediging van hare staatkunde in Egypte en Turkije, waarvan zij een billijke waardeering der overige mogendheden ver wacht. Zij hoopt dat de bijeenkomst over de Donau—scheepvaart moge slagen en zegt dat in Ierlands maatschappelijken toestand verbetering is te bespeuren, doch dat het te Dublin nog niet geheel in orde is. In het Lagerhuis werd de troonrede scherp aangevallen, voornamelijk door Lawson, de voorvechter der Egyptische onafhanke- lijkheid. Loi'd Hartington verded gde de regeering tegen de jegens haar gerichte aanvallen en verklaarde, dat de regeering voornemens is een wet in te dienen betreffende den eed voor volksafgevaardi ?den. In het Hoogerhuis waren de Egyptische zaken ook aan de orde. Lord Granville maakte er zich met ettelijke groote woorden over het herstel der orde at 1 rankrijk was oogenblikkelijk watgebelgd, maar dat zou volgens den Lord wel beter worden. Hij moest echter erkennen dat Frankrijk nog niet ambtelijk Engelands staatkunde heeft gebillijkt en lurkije tot dusver enkel de opheffing van het tweehoofdig ueldelijk toezicht in Egypte heeft goed- gekeurd. Wat Duitschland, Oostenrijk en Itajie betreft, over het algemeen billijken zij Engelands handel wijze en te Petersburg wordt nagenoeg in denzeliden geest ten aanzien van Engeland gesproken. Zoo meende de Lord maar geantwoord op zijn schrijven over de gemaakte schikkingen in Egypte ha. I den die mogendheden nog niet. Het Hoogerhuis nam ten slotte het antwoord of de weerklank op de troonrede aan. In 't Lagerhuis werd de beraad- slaging daarover verdaagd. In Rumenie is de regeering niet zonder zorg. De Kamer en de Senaat hebben met 't oog op den liachelijken toestand, die er voor Rumenie uit de beslissing der Londensche bijeenkomst voort- glans heeft hij er op?" //Ja, generaal." „0, dat moet ik Prins Karel vertellen," zoi de generaal lachend tegen den adjudant, het is kostelijk mooi." En nu vroeg hij weer aan den soldaat. ,/Wien heeft zijn doorluchtige hoogheid toch bij zich z/Niemand. Hij kwam heel alleen aanrijden." //Zoo, reed hij Op wat voor een paard ,/Een schimmelhengst, generaal." ,/Ja, zoo is zijn jachtpaard. Een buitengewoon mooie hardlooper. Ln waar is zijn doorluchtige hoogheid afgestegeu fin den grijzen ezelen de generaal lachte weer luid, //het wordt al mooier Maar daartoe is hij juist de ma,;.. Hij vraagt niet veel naar pracht en gemak, als er maar een goede stalling voor zijn paard is. Ik durt wedden, dat hij nu een stuk brood met worst of ham gebruikt, terwijl hij zijn neus met den mouw afveegt en er een borrel bij drinkt. Dus waarlijk in den grijzen ezelWat voor groote oogen zal me die kastelein opgezet hebben Nu wenkte hij den soldaat, dat deze kon gaan en hij sprak zijn ad judant aan, een piep- jong officiertje, dat eerst onlangs uit een Oud- Pruisisch regement was overgeplaatst. Mijnheer an der Groven, gij hebt zeker al wel eens over den vorst van Biickeburg hooren spreken - z/De vorst van Biickeburg, antwoordde deze, neen, waarlijk niet, op mijn woord, ik kan mij niet her- inneren, dat ik ooit iets van hem gehoord heb." z/Nu, antwoordde de generaal lachend, //die Oost- spruit, op aanvrage der regeering besloten, de beraadslaging over de herziening der grondwet tot nader order uit te stellen. De Kamer was aan- vankelijk van plan om uiteen te gaan, doch zij zal nu tot Mei bijeen blijven, indien de toestand dit moet vergen. Uit Egypte wordt gemeld, dat de opgestelde grondwet van den Engelschen gezant, Dufferin, wie kon er aan twijfelen? in liaar geheel door den Egyptischen Ministerraad is goedgekeurd. Echter wordt de afkondiging nog uitgesteld dat uitstel schijnt bi; alle Engelsch-Egyptische regeeringsmaatregelen te behooren omdat zij aan een tweede onderzoek zal worden onderworpen en enkele wijzigingen waarschijnlijk zullen worden aangebracht. Dit laatste is wel noodig, want het oordeel over deze grondwet, waarin Engeland de zelfregeering omschrijft, waartoe het de Egyptenaren wil opleiden, is zeer ongunstig. Aan den eenen kant gemis van alle volksrechten, gemis van af- bakening der bevoegdheden en verantwoordelijkheid der verschillende machteu, aan den anderen kant een kunstig samenstel van vertegenwoordigende lichamen die op een schijnbaar vrijzmnigkiesstelsel gebouwd naar de macht daaraan toegekend niet anders ziju dan een wassen neus, t geheel een duivelsche toeleg op de zelfstandige vrijheid en de ouai haukelijkheid van het Egyptische volk. Yanwege Gedeputeerde Staten in onze pro- vincie is aan de besturen der waterkeeringen van de calamiteuse polders of waterschappen in Zeeland een voorschrift uitgevaardigd tot aanleg van een afzonderlijk register der peilingen, die betrekking hebben op zinkwerken en steenbestortingen. Men schrijft uit Middelburg Dat het den heeren G. Alberts Lz. c. s. alhier, concessiouarissen van den stoombootdienst tusschen Middelburg en Ylissingen, ernst is in den dienst eene belangrijke verbetering aan te brengen, kunnen wij mededeeleu, dat zij aan de Koninklijke maatschappij ,/De Schelde" te Vlissingen, de vervaardiging liebben opgedragen van eene snelvarende salouboot, die den naam zal dragen van //Luctor et Emergo," van staal gebouwd en met vijf waterdichte schotten voorzien. Deze boot zal zeer confortable worden ingericht en ook een ai'zonderlijk damessalon hebben. Zij zal alleen voor den sneldienst gebruikt worden, geen tusschenstations aandoeu en den overtocht in twintig minuten verrichten. Met de drie booten zullen er 12 reizen dagelijks' heen en weder ge- 3chieden. Tegelijkertijd is aan genoemde werf de vervaar diging opgedragen van twee stalen havenbootjes, voor een geregelden dienst tusschen Vlissingen (stad) en de onlangs door den Staat der Neder- landen aan de Koninklijke Maatschappij ,/De Pruisen bekommeren zich ook drommels weinig om ons goed Duitschland. De vorsteu kennen zij nog niet. Kom, loop heen." ,/Dus inderdaad een Duitsche vorst?" vroeg de jonge luitenant. ,/Dan moet hij wel onder de dit minorum gentium hooren en met deze wilde mij mijn oude meester niet bekend maken om twee redenen, zooals hij placht te zeggen." //Zou ik die redenen ook mogen weten vroeg de generaal nieuwsgierig. Jawel, generaal. Hij meende vooreerst, dat er zooveel waren, dat iemand zijn geheugen zou bederven, als hij al hun namen moest onthouden en ten tweede" ,/Ten tweede vroeg de generaal. ,/Ten tweede zou het maar monmkenwerk zijn, als men hun namen van buiten leerde, omdat zij toch vroeger of later geme- duitiseerd zullen worden." ,/Maar, hoor eens" zei de generaal lachend, ,/ge zijt een echte Pruis en slim genoeg. Daarom wil ik uw geheugen wat opfrisschen. Er zijn, strikt genomen, van dertig tot veertig Duitsche vorsten. Zoo heel juist weet ik het ook niet. Het zijnDe Koningen van Pruisen, Beieren, Wurtenburg en Saksen, de Keur- vorst van Hesseu, de Groothertogen van Mecklen- burg-Schwerin en van Mecklenburg-Strelitz, van S..ksen eimar en van Schwarzburg-Sandershausen. Riylolstadt-Aug ustenburg, de hertogeu van Bruns- wijk, Baden en Oldenburg. Hebt gij wel geteld, hoeveel ^wij er al hebben ,/Neen, generaal, ik niet. //Nu, dat baat en dat schaadt niets. Schelde ter exploitatie overgedragen havenwerken aldaar (havenstation). Een en ander zal met I Juli a. s. in werking komen. Uit Charlois wordt medegedeeldDe pokken breiden zich in deze gemeente steeds uit. Van 1 Januari, op welken datum zich liet eerste geval voordeed, zijn tot heden aangegeven 24 poklijders. an dezen waren er 15 niet gevaccineerd, en 9 slechts als kind gevaccineerd. Reeds kwamen 13 gevallen met doodelijken afloop voor. Vier pok lijders herstelden, terwijl er 7 in behandeling blijven. lot nog toe werd door de verschillende collecteurs en splitters van de Staatsloterij het geld bij den directeur afgedragen, die het in kas hield. In 't vervolg zal deze, volgens een door den Minister van Finantien te nemen besluit, verplicht zijn, om dat bedrag bij den betaalmecster te storten, waardoor de betrekking van directeur veel van hare verantwoordelijkheid verliest. Tevens bestaat het voornemen om de prijzen, die op uitgelote nummers vallen, niet meer den volgeuden dag, maar eerst na veertien dagen uit te betalen, hetgeen dan natuurlijk door den Rijks- betaalmeester geschiedt. Het besluit van den Minister van Marine tot trapsgewijze vermindering der dagloonen van bejaarde werklieden aan \s lands werven, is in zdo- ver gewijzigd, dat die van 55 jaren, bij geschikt- heid voor hun werk, in hun daggeld gehandhaafd blijven. De kostbare gebouwen, uitmakende de Ko ninklijke stallen aan den Hoogewal te Js Hage, liepen jl. Zaterdag ochtend groot gevaar een prooi der vlammen te zullen worden, ware 't niet dat krachtige en spoedige wateraanvoer liet dreigend gevaar hadde afgewend. In een der bovenvertrekken in den voorvleugel van het uitgebreide gebouw, grenzende aan de woningen van het stalpersoneel, werd omstreeks 8 ure eene verstikkende damp waargenomeu, welke een reeds vrij hooge vlam omhulde. De brand werd ontdekt door een beambte van het stal- departement en bleek te zijn ontstaan door het te fel stoken van eene kachel, waarvan de liitte zich mededeelde aan een in de onmiddelijke nabijheid van de stookplaats aanwezigen en voor brand ge- vaarlijken liooimuur. De licht ontvlambare bestand- deelen van dezen muur vlogen dus pijlsnel in brand. De rook was zoo dicht en het gevaar voor aan- tasting der belendende vertrekken zoo groot, dat men verplicht was in den zolder eene opening te hakken om den damp te verdrijven. De wijkagent van het posthitis aan den Noordwal verleende met een extincteur de eerste hulp. Kort daarna verscheen de brandspuit van het regiment grenadiers en jagers, die, na aanvoer van een massa water, het vuur in zijn voortgang stuitte. Ookde stoombrandspuit was imniddels aangekomen. Z. M. de Koning, vergezeld van den adjudant Dus de Hertogen van Brunswijk, Baden, Oldenburg en Anhalt-Schweriu, de die dat em zoovoorts etcetera ik moet bekennen, dat ikzelt ze niet meer bijeen krijg. Maar zooveel is uitgemaakt, dat de vorst van Biickeburg er bij hoort. Maar men mag nu terecht of niet van dc overigen zeggen, wat men wil, van dezen vorst kan men niets zeggen, dangoed. Ziet ge, hij is onvermoeid en altijd ijverig bezig, want hij gaat, rijdt of vaart dagelijks ter jachthij is een vijand van alle nuttelooze nieuwtjes waarom hij ook uiterst zelden verwisselt van lederen broek hij is matig met eten en drinken en tevreden met een sappigen reebout, als hij niets anders kan krijgen hij is nooit vertroedeld of verwend gewor- den, want een kamerdienaar heeft hem nog nooit aangeraakt en in zijn zak is meestal geen zak- doek. Hij houdt niet van pracht of glans, of het moest wezen op zijn rechterknie en zijn linker- mouwhij regeert getrouw door zijn ambte- naren en wanneer die kerels eens te gevoelige bokken voor zijn onderdanen schieten, dan raaakt hij dat weer goed op zijn manier, omdat hij het wild verdelgt, dat de velden van de arme stakkers benadeeltmaar hij wacht daar gaarne mede, tot de herten goed en de wilde zwijnen zoo vet zijn als een tonnetje. (Wordt vervolgd.) TER lEHZENSCHE (OlIIAUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1